Danske cykelryttere 2024

Her får du en oversigt over de danske professionelle cykelryttere på kontrakt i 2024, samt udvalgte danske ryttere indenfor landevej, cross og gravel.


Rytter UCI rank Hold (2024) Næste løb
Adam Holm Jørgensen 2358 Hagens Berman Jayco
Aksel Skot-hansen 2818 Team ColoQuick
Albert Philipsen Tscherning Cycling Academy
Alberte Greve Lotto Dstny Ladies
Alexander Arnt Hansen 1717 Airtox - Carl Ras
Alexander Kamp 353 Tudor Pro Cycling Team
Alexander Salby 1672 Bingoal WB 14/08 - PostNord Tour of Denmark
Alfred Grenaae 3307 Uno-X Mobility Development Team
Amalie Dideriksen 220 Uno-X Mobility 25/06 - Internationale LOTTO Thüringen Ladies Tour
Amalie Winther Olsen Torelli
Amanda Poulsen Team Bridgelane WE
Anders Foldager 616 Team Jayco AlUla
Anders Vos Sørensen 3365 Team ColoQuick
Andreas Aidel BHS - PL Beton Bornholm
Andreas Kron 90 Lotto Dstny
Andreas Stokbro 808 TDT - Unibet Cycling Team
Anthon Charmig 691 Astana Qazaqstan Team
Asbjørn Hellemose 994 SWATT club
Boas Lysgaard BHS - PL Beton Bornholm
Carl-Frederik Bévort 734 Uno-X Mobility
Casper Pedersen 359 Soudal Quick-Step 29/06 - Tour de France
Cecilie Uttrup Ludwig 10 FDJ - SUEZ 15/06 - Tour de Suisse Women
Christian Gorm Albrechtsen CeramicSpeed Herning CK Elite
Christian Lindquist 1289 Airtox - Carl Ras
Christopher Juul-Jensen 2216 Team Jayco AlUla
Daniel Lond 2672 Team CO:PLAY-Giant Store
Daniel Stampe 638 Airtox - Carl Ras
Daniel Weis Decathlon AG2R La Mondiale Development Team
Ellen Klinge Carbonbike Giordana by Gen Z
Emil Schandorff Iwersen 2094 BHS - PL Beton Bornholm
Emil Toudal 1300 Team ColoQuick
Emil Tønnesen Team Give Elementer
Emma Norsgaard Bjerg 69 Movistar Team 27/07 - Olympic Games WE - ITT
Erik Christoffersen Team Give Steel - 2M Cycling
Frederik Bjørn Sørensen 3092 Airtox - Carl Ras
Frederik Muff 1070 Team ColoQuick
Frederik Rodenberg 3093 Team CO:PLAY-Giant Store
Frederik Wandahl 490 BORA - hansgrohe
Gustav Ferdinand Lau CeramicSpeed Herning CK Elite
Gustav Frederik Dahl 2078 Airtox - Carl Ras
Gustav Wang 586 Airtox - Carl Ras
Henrik Pedersen 471 Uno-X Mobility Development Team
Hugo Bruun Van Deurs CeramicSpeed Herning CK Elite
Hugo Rishøj Tscherning Cycling Academy
Ida Krum Torelli
Jacob Madsen Team Aalborg - Sparekassen Danmark
Jacob Maegaard Schebye 1759 BHS - PL Beton Bornholm
Jakob Egholm 2748 Airtox - Carl Ras
Jakob Fuglsang 470 Israel - Premier Tech
Johan Price-Pejtersen 1250 Bahrain - Victorious
Jonas Gregaard 824 Lotto Dstny
Jonas Nordal Jakobsen 1665 CeramicSpeed Herning CK Elite
Jonas Sørensen Team Aalborg - Sparekassen Danmark
Jonas Vingegaard 2 Team Visma | Lease a Bike 29/06 - Tour de France
Joshua Gudnitz 3111 Team ColoQuick
Julie Leth 631 Uno-X Mobility
Julius Johansen 2086 Sabgal / Anicolor
Kasper Andersen 1851 Hagens Berman Jayco
Kasper Asgreen 152 Soudal Quick-Step
Kasper Due Kaspersen Team IBT - Tripeak
Kasper Jul Øhlenschlæger Team Give Steel - 2M Cycling
Kevin Biehl 2719 Team ColoQuick
Kristian Egholm 1860 Lidl - Trek Future Racing
Lasse Norman Leth 1214 Team CO:PLAY-Giant Store
Louis Bendixen 1484 Uno-X Mobility
Lucas Lorentsen Team Give Steel - 2M Cycling
Mads Andersen 770 Airtox - Carl Ras
Mads Bak Bjerregaard Cykle Klubben Aarhus
Mads Landbo 2089 Uno-X Mobility Development Team
Mads Pedersen 6 Lidl - Trek 29/06 - Tour de France
Mads Rahbek 1405 WILLING ABLE Racing
Mads Würtz Schmidt 702 Israel - Premier Tech
Mads-Emil Hougaard BHS - PL Beton Bornholm
Magnus Bak Klaris 531 Airtox - Carl Ras
Magnus Cort 301 Uno-X Mobility 29/06 - Tour de France
Magnus Lorents Nielsen Team ColoQuick
Maja Winther Brandt 1254 Team Interklima ABC Copenhagen 28/06 - Tour de Pologne Women
Malte Hellerup 2363 Team Aalborg - Sparekassen Danmark
Malthe Thomsen Team Aalborg - Sparekassen Danmark
Marckus Njor 2727 Team Give Steel - 2M Cycling
Marcus Sander Hansen 2274 Uno-X Mobility
Marie-Louise Hartz Krogager 388 Team Sydbank BACH Advokater 28/06 - Tour de Pologne Women
Marita Jensen 697 Team Interklima ABC Copenhagen
Markus Bugge CeramicSpeed Herning CK Elite
Martin Pedersen 2718 Lidl - Trek Future Racing
Martin Szokody BHS - PL Beton Bornholm
Mathias Bregnhøj 494 Sabgal / Anicolor
Mathias Bundsgaard Matz 2739 Team CO:PLAY-Giant Store
Mathias Kirk Team Give Elementer
Mathias Larsen 1099 Airtox - Carl Ras
Mathias Norsgaard 753 Movistar Team
Matias Malmberg 3084 Maloja Pushbikers 31/08 - Cup Doltcini - In the footsteps of the Romans
Mattias Nordal 2823 Solme - Olmo 07/08 - Tour of Szeklerland
Mattias Skjelmose 13 Lidl - Trek 27/07 - Olympic Games ME - ITT
Mia Sofie Rützou 1022 Team Odense
Mia Sofie Rützou 1022 Team Odense
Michael Mørkøv 2196 Astana Qazaqstan Team 29/06 - Tour de France
Michael Valgren 194 EF Education - EasyPost
Mikkel Bjerg 97 UAE Team Emirates 27/07 - Olympic Games ME - ITT
Mikkel Honoré 403 EF Education - EasyPost
Mikkel Jørgensen CeramicSpeed Herning CK Elite
Mikkel Kastrup WILLING ABLE Racing
Mikkel Weber Team Give Steel - 2M Cycling
Mikkel Øritsland 2088 BHS - PL Beton Bornholm
Mille Troelsen KDM - Pack Cycling Team
Morten Gadgaard Team Give Elementer
Morten Nørtoft 2056 Team Visma | Lease a Bike Development
Nicklas Amdi Pedersen 882 TDT - Unibet Cycling Team
Nicklas Fonnesbech CeramicSpeed Herning CK Elite
Nicklas Rasmussen 1788 Team Give Steel - 2M Cycling
Niklas Eg 1595 WILLING ABLE Racing
Niklas Larsen 953 Uno-X Mobility
Nikolaj Mengel 1909 Team ColoQuick
Oliver Knudsen 2786 CeramicSpeed Herning CK Elite
Oliver Søndergaard Airtox - Carl Ras
Oscar Bluhm Airtox - Carl Ras
Oskar Rønn CeramicSpeed Herning CK Elite
Oskar Ulrik Winkler Team Give Steel - 2M Cycling
Patrick Frydkjær Lidl - Trek Future Racing
Pelle Køster Mikkelsen 1036 Team ColoQuick
Peter Asbjørn Hansen Team IBT - Tripeak
Peter Skov Lauritzen CeramicSpeed Herning CK Elite
Phillip Mathiesen Team CO:PLAY-Giant Store
Poul Holten Andersen Team CO:PLAY-Giant Store
Rasmus Bøgh Wallin 621 Uno-X Mobility
Rasmus Lund Pedersen Team Odense
Rasmus Søjberg Pedersen 538 Decathlon AG2R La Mondiale Development Team
Rebecca Koerner 282 Uno-X Mobility
Robin Skivild 2892 Team Odense
Ruben Zilas Larsen ARBí? MiKo PV ON-Fahrrad
Sebastian Andreasson Team Give Steel - 2M Cycling
Sebastian Kolze Changizi 2994 Tudor Pro Cycling Team
Sebastian Nielsen 1505 TDT - Unibet Cycling Team
Sebastian Ryttersgaard BHS - PL Beton Bornholm
Sebastian Sigurd Nielsen Team Give Steel - 2M Cycling
Simon Bak 1146 Team ColoQuick
Simon Dalby 513 Uno-X Mobility Development Team
Solbjørk Minke Anderson 173 Uno-X Mobility 04/08 - Olympic Games WE - Road Race
Stinus Kaempe WSA KTM Graz
Søren Kragh Andersen 190 Alpecin - Deceuninck 29/06 - Tour de France
Theodor Storm INEOS Grenadiers
Tobias Aagaard Hansen 1163 BHS - PL Beton Bornholm
Tobias Kongstad 1521 Team CO:PLAY-Giant Store
Tobias Levring Team IBT - Tripeak
Tobias Lund Andresen 390 Team dsm-firmenich PostNL
Tobias Svarre 1477 Team ColoQuick
Trine Holmsgaard 1064 Adventure Cycling UNITY
Victor Grue Enggaard BHS - PL Beton Bornholm
William Blume Levy 1064 Uno-X Mobility

Cykelryttere fra Danmark:

Gennem tiden har Danmark produceret adskillige cykelryttere på højeste niveau og i alle terræner.
Nogle af de største danske cykelryttere gennem tiden, der ikke længere er aktive:

  • Jørgen Markussen:
  • Jørgen V. Petersen:
  • Kim Andersen:
  • Bjarne Riis:
  • Rolf Sørensen:
  • Lars Michaelsen:
  • Brian Holm:
  • Bo Hamburger:
  • Frank høj:
  • Chris Anker Sørensen:
  • Matti Breschel:

Det går godt i dansk cykling:

Man skal vidst have levet under en sten de sidste mange år, hvis det er gået éns næse forbi at Danmark i øjeblikket er blandt de helt store cykelnationer. Selvom antallet af danske ryttere på topniveau ikke er voldsomt højt, kan kvaliteten ikke diskuteres.
Topresultaterne kommer på en snor, både på flad vej, på enkeltstarter og i sydens bjerge, og vi markerer os også som solide hjælperyttere på topholdende.

Danske cykelryttere i 2024:

I år er vi som nation igen godt representeret på landevejene hos både mænd og kvinder.
De etablerede stjerner:
  • Jacob Fuglsang
  • Amalie Dideriksen
  • Magnus Cort
  • Jonas Vingegaard
  • Cecilie Uttrup Ludwig
  • Michael Valgreen Hundahl
  • Emma Norsgaard Bjerg
  • Søren Kragh Andersen
  • Chris Juul Jensen
  • Kasper Asgreen
  • Mads Pedersen
  • Michael Mørkøv
  • Mads Würtz Schmidt
  • Mattias Skjelmose
  • Lasse Norman Hansen

De der mangler den helt store sejr, men ofte markerer sig i løbene:
  • Andreas Cron
  • Mikkel Honoré
  • Julie Leth
  • Casper Pedersen
De der er godt på vej:
  • Asbjørn Hellemose

De skattede hjælperyttere, der for nuværende tilsidesætter egne ambitioner om sejre for at yde den afgørende indsats for deres kaptajner:
  • Mikkel Bjerg
  • Mathias Norsgaard
  • Johan Price-Pejtersen
  • Frederik Wandahl
  • Julius Johansen

Den lovende fremtid:
  • Tobias Lund Andresen
  • Rebecca Koerner
  • Sebastian Kolze Changizi
  • Alexander Salby
  • Anders Foldager
  • Anton Charmig
  • William Blume Levy