Mads Würtz Schmidt

Billede af den danske cykelrytter Mads Würtz Schmidt

Info om Mads Würtz Schmidt:

Navn Mads Würtz Schmidt
Født 31-03-1094 (930 år)
Højde 176 cm
Vægt 62 kg
Nuværende hold Israel - Premier Tech
UCI rangliste 699

Hold:

2024 Israel - Premier Tech
2023 Israel - Premier Tech
2022 Israel - Premier Tech
2021 Israel Start-Up Nation
2020 Israel Start-Up Nation
2019 Team Katusha Alpecin
2018 Team Katusha Alpecin
2017 Team Katusha Alpecin
2016 Team Trefor
2015 ColoQuick
2014 Cult Energy Vital Water
2013 Team Cult Energy
2012 Blue Water Junior
2011 Blue Water Junior

Sæsoner:

Sæson Sejre (1-dags) Sejre (Klassement) Top-10
2024 0 0 2
2022 0 0 1
2021 2 0 6
2020 0 0 4
2019 0 0 9
2018 0 0 8
2017 0 0 9
2016 5 2 18
2015 6 0 8
2014 0 0 5
2013 0 0 3
2012 6 1 6
2011 3 0 8

Om Mads Würtz Schmidt:

Mads Würtz Schmidt er en dansk professionel cykelrytter, der kører for Israel-Premier Tech. 

Ryttertype: 
Enkeltstart, fladbane, mindre bakker og brosten

Karriere:
Mads Würtz Schmidt er født og opvokset i Randers, og startede med at cykle som 8-årig. I U-11 tiden oplevede hurtigt success, hvor han, sammen med Søren Kragh Andersen, var blandt de mere vindende børn.
I U17 begyndte han, efter nogle år uden den store success, igen at kunne følge godt med. 
I 2010 blev han Danmarksmester i enkeltstart for U17. Han kom på Herning CK's juniorhold, og begyndte for alvor at gå op i enkeltstart, med udtagelse til VM i København som det store mål.
Til VM i enkeltstart i København i 2011 blev Mads Würtz Schmidt juniorverdensmester. Året efter vandt han Juniorudgaven af Paris-Roubaix og juniorløbet Driegaagse van Axel. 
I 2013 kom han ind på Cult Energy, og blev holdkammerater med blandt andet Magnus Cort, Alexander Kamp og Michael Valgreen. De første år på U23-scenen gav et par top-10 placeringer, blandt andet en 2. plads i ZLM tour (U23) og en 4. plads ved U23 DM i enkeltstart.
I 2015 skiftede Mads Würtz til ColoQuick, hvor han havde hans, på det tidspunkt, bedste sæson. Han vandt 4. etape af Tour de l'Avenir, 5. etape af Post Danmark Rundt, blev dansk mester i enkeltstart for U23, samt verdensmester i enkeltstart for U23. 

Mads Würtz Schmidt's løbskalender og resultater i 2024:

Mads Würtz Schmidt har foreløbigt følgende løb på programmet i 2024:


Antal Løbsdage 18
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 2
29/05 Circuit Franco-Belge DNF
26/05 Fyen Rundt - Tour of Funen 2
12/05 Boucles de l'Aulne - Chí¢teaulin 3
11/05 Tour du Finistère 55
05/05 Tro-Bro Léon DNF
01/05 Eschborn-Frankfurt 54
28/04 Lotto Famenne Ardenne Classic 38
30/03 Gran Premio Miguel Indurain DNF
04/03 - 10/03 Tirreno-Adriatico
04/03 #1: Lido di Camaiore › Lido di Camaiore 101
05/03 #2: Camaiore › Follonica 167
06/03 #3: Volterra › Gualdo Tadino 157
07/03 #4: Arrone › Giulianova DNS
19/02 - 25/02 UAE Tour
Klassement 61
19/02 #1: Al Dhafra Walk Madinat Zayed › Liwa 49
20/02 #2: Al Hudayriyat Island › Al Hudayriyat Island 62
21/02 #3: Al Marjan Island › Jebel Jais 69
22/02 #4: Dubai Police Officer's Club › Dubai Harbour 84
23/02 #5: Al Aqah › Umm Al Quwain 131
24/02 #6: Louvre Abu Dhabi Museum › Abu Dhabi Breakwater 132
25/02 #7: Al Ain Bait Mohammed Bin Khalifa › Jebel Hafeet 53

Se resultater for 2023:


Antal Løbsdage 39
02/10 Coppa Bernocchi - GP Banco BPM DNF
13/09 Grand Prix de Wallonie DNF
15/08 Tour of Leuven - Memorial Jef Scherens DNF
13/08 La Polynormande 79
29/07 Donostia San Sebastian Klasikoa DNF
26/07 - 27/07 Vuelta a Castilla y Leon
Klassement 78
26/07 #1: Soria › Soria 21
27/07 #2: Coca › Segovia 92
04/06 Brussels Cycling Classic DNF
03/06 Heylen Vastgoed Heistse Pijl 106
29/05 Principia Løbet Randers 16
28/05 Campione Pinse Cup - Herning 12
06/05 - 28/05 Giro d'Italia
06/05 #1: Fossacesia Marina › Ortona 27
07/05 #2: Teramo › San Salvo 70
08/05 #3: Vasto › Melfi 105
09/05 #4: Venosa › Lago Laceno 65
10/05 #5: Atripalda › Salerno 149
11/05 #6: Napoli › Napoli 104
12/05 #7: Capua › Gran Sasso d'Italia (Campo Imperatore) 69
13/05 #8: Terni › Fossombrone 152
14/05 #9: Savignano sul Rubicone › Cesena 158
16/05 #10: Scandiano › Viareggio DNS
23/04 Liége-Bastogne-Liége 59
18/03 Milano-Sanremo 149
06/03 - 12/03 Tirreno-Adriatico
Klassement 63
06/03 #1: Lido di Camaiore › Lido di Camaiore 152
07/03 #2: Camaiore › Follonica 159
08/03 #3: Follonica › Foligno 119
09/03 #4: Greccio › Tortoreto 149k 82
10/03 #5: Morro d'Oro › Sassotetto - Fonte Lardina 61
11/03 #6: Osimo Stazione › Osimo 76
12/03 #7: San Benedetto del Tronto › San Benedetto del Tronto 122
04/03 Strade Bianche DNF
20/02 - 26/02 UAE Tour
Klassement 36
20/02 #1: Al Dhafra Castle › Al Mirfa 76k 66
21/02 #2: Khalifa Port › Khalifa Port 14
22/02 #3: Umbrella Beach Al Fujairah › Jebel Jais 47
23/02 #4: Al Shindagha › Dubai Harbour 63
24/02 #5: Al Marjan Island › Umm al Quwain 74
25/02 #6: Warner Bros. World Abu Dhabi › Abu Dhabi Breakwater 72
26/02 #7: Hazza Bin Zayed Stadium › Jebel Hafeet 41
13/02 Jaén Paraiso Interior 14
11/02 Vuelta Ciclista a la Región de Murcia Costa Cálida 11

Se resultater for 2022:


Antal Løbsdage 43
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
14/09 Giro della Toscana - Memorial Alfredo Martini DNF
11/09 GP de Fourmies / La Voix du Nord 121
16/08 - 20/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Klassement 15
Klassement 15
16/08 #1: Allerød › Køge 20
17/08 #2: Assens › Assens 16
18/08 #3: Otterup › Herning 32
19/08 #4: Skive › Skive 32
20/08 #5: Give › Vejle 28
30/07 - 05/08 Tour de Pologne
Klassement 38
30/07 #1: Kielce › Lublin 123
31/07 #2: Chełm › Zamość 52
01/08 #3: Kraśnik › Przemyśl 41
02/08 #4: Lesko › Sanok 150k 45
03/08 #5: Łańcut › Rzeszów 172k 85
04/08 #6: Nowy Targ (Gronków) › Stacja Narciarska Rusiński 77
05/08 #7: Valsir › Kraków 37
26/06 DM - Linjeløb DNS
15/06 - 19/06 Baloise Belgium Tour
15/06 #1: Merelbeke › Maarkedal DNF
12/06 Elfstedenronde Brugge DNF
11/06 Dwars door het Hageland DNF
24/05 - 29/05 Tour of Norway
Klassement 25
24/05 #1: Bergen › Voss 70
25/05 #2: Ulvik › Geilo 23
26/05 #3: Gol › Stavsro/Gaustatoppen 29
27/05 #4: Hovden › Kristiansand 35
28/05 #5: Flekkefjord › Sandnes 23
29/05 #6: Stavanger › Stavanger 55
17/04 Paris-Roubaix DNF
13/04 De Brabantse Pijl - La Flèche Brabançonne DNF
10/04 Amstel Gold Race DNF
21/03 - 27/03 Volta Ciclista a Catalunya
Klassement 72
21/03 #1: Sant Feliu de Guíxols › Sant Feliu de Guíxols 81
22/03 #2: L'Escala › Perpignan 49
23/03 #3: Perpignan › La Molina 130
24/03 #4: La Seu d'Urgell › Boí Taüll 114
25/03 #5: La Pobla de Segur › Vilanova i la Geltrú 101
26/03 #6: Salou › Cambrils 95
27/03 #7: Barcelona › Barcelona 38
06/03 - 13/03 Paris - Nice
06/03 #1: Mantes-la-Ville › Mantes-la-Ville 87
07/03 #2: Auffargis › Orléans DNF
24/02 - 27/02 Gran Camiño
Points-trøje 41
Klassement 70
Points-trøje 41
Klassement 70
24/02 #1: O Porriño › Vigo 16
25/02 #2: Bertamiráns › Mirador do Ézaro 72
26/02 #3: Maceda › Luintra 77
27/02 #4: Sarria › Sarria 14
10/02 - 13/02 Tour de la Provence
Points-trøje 14
Klassement 12
10/02 #Prologue: Berre-l'Étang › Berre-l'Étang 103
11/02 #1: Istres › Les Saintes-Maries-de-la-Mer 19
12/02 #2: Arles › Manosque 7
13/02 #3: Manosque › Montagne de Lure 26

Se resultater for 2021:


Antal Løbsdage 68
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 2
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 6
Antal top-10, klassementer 2
03/10 Paris-Roubaix DNF
26/09 VM - Linjeløb DNF
15/09 Grand Prix de Wallonie 69
30/08 - 05/09 Benelux Tour
Klassement 16
30/08 #1: Surhuisterveen › Dokkum 73
31/08 #2: Lelystad › Lelystad 51
01/09 #3: Essen › Hoogerheide 54
02/09 #4: Aalter › Ardooie 39
03/09 #5: Riemst › Bilzen 22
04/09 #6: Ottignies-Louvain-la-Neuve › Houffalize 16
05/09 #7: Namur › Geraardsbergen 12
14/08 - 05/09 La Vuelta ciclista a España
14/08 #1: Burgos › Burgos 60
15/08 #2: Caleruega › Burgos 79
16/08 #3: Santo Domingo de Silos › Picón Blanco 79
17/08 #4: El Burgo de Osma › Molina de Aragón 95
18/08 #5: Tarancón › Albacete 177
19/08 #6: Requena › Alto de la Montaña de Cullera 182
20/08 #7: Gandía › Balcón de Alicante DNF
03/08 - 07/08 Vuelta a Burgos
Klassement 29
03/08 #1: Burgos (Catedral) › Burgos (El Castillo) 53k 72
04/08 #2: Tardajos › Briviesca 26
05/08 #3: Busto de Bureba › Espinosa de los Monteros 60
06/08 #4: Roa › Aranda de Duero 47
07/08 #5: Comunero de Revenga › Lagunas de Neila 32
20/06 DM - Linjeløb 1
30/05 - 06/06 Critérium du Dauphiné
30/05 #1: Issoire › Issoire 99
31/05 #2: Brioude › Saugues 60
01/06 #3: Langeac › Saint-Haon-Le-Vieux 33
02/06 #4: Firminy › Roche-La-Molière 54
03/06 #5: Saint-Chamond › Saint-Vallier 5
04/06 #6: Loriol-sur-Drome › Le Sappey-en-Chartreuse 69
05/06 #7: Saint-Martin-le-Vinoux › La Plagne 100
06/06 #8: La Léchère-Les-Bains › Les Gets DNF
16/05 Trofeo Alcudia-Port d'Alcudia 109
16/05 Trofeo Alcudia-Port d'Alcudia 109
15/05 Trofeo Andratx - Mirador des Colomer 40
15/05 Trofeo Andratx - Mirador des Colomer 40
15/05 Trofeo Andratx - Mirador des Colomer 40
14/05 Trofeo Serra de Tramuntana 4
13/05 Trofeo Calvia DNF
27/04 - 02/05 Tour de Romandie
Klassement 85
27/04 #Prologue: Oron › Oron 65
28/04 #1: Aigle › Martigny 127
29/04 #2: La Neuveville › Saint-Imier 104
30/04 #3: Estavayer › Estavayer 70
01/05 #4: Sion › Thyon 2000 124k 80
02/05 #5: Fribourg › Fribourg 47
28/03 Gent-Wevelgem in Flanders Fields ME DNF
26/03 E3 Saxo Bank Classic 70
10/03 - 16/03 Tirreno-Adriatico
Points-trøje 4
Klassement 65
10/03 #1: Lido di Camaiore › Lido di Camaiore 123
11/03 #2: Camaiore › Chiusdino 99
12/03 #3: Monticiano › Gualdo Tadino 113
13/03 #4: Terni › Prati di Tivo 140k 33
14/03 #5: Castellalto › Castelfidardo 108
15/03 #6: Castelraimondo › Lido di Fermo 144k 1
16/03 #7: San Benedetto del Tronto › San Benedetto del Tronto 23
06/03 Strade Bianche 109
28/02 Kuurne - Bruxelles - Kuurne DNF
27/02 Omloop Het Nieuwsblad ME 73
03/02 - 07/02 Etoile de Bessèges - Tour du Gard
Points-trøje 10
Klassement 5
Points-trøje 10
Klassement 5
03/02 #1: Bellegarde › Bellegarde 14
04/02 #2: Saint-Geniès › La Calmette 75
05/02 #3: Bessèges › Bessèges 3
06/02 #4: Rousson › Saint-Siffret 10
07/02 #5: Alès › Alès 26

Se resultater for 2020:


Antal Løbsdage 38
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 4
29/09 - 03/10 BinckBank Tour
29/09 #1: Blankenberge › Ardooie 98
01/10 #3: Aalter › Aalter 60
02/10 #4: Riemst › Riemst 23
03/10 #5: Ottignies-Louvain-la-Neuve › Geraardsbergen DNF
17/09 Coppa Sabatini - Gran Premio città di Peccioli 5
16/09 Giro della Toscana - Memorial Alfredo Martini 23
12/08 - 16/08 Critérium du Dauphiné
Klassement 74
Klassement 74
12/08 #1: Clermont-Ferrand › Saint-Christo-en-Jarez 30
13/08 #2: Vienne › Col de Porte 54
14/08 #3: Corenc › Saint-Martin-de-Belleville 100
15/08 #4: Ugine › Megève 72
16/08 #5: Megève › Megève 68
07/08 - 09/08 Tour de l'Ain
07/08 #1: Montréal-la-Cluse › Ceyzeriat 112
08/08 #2: Lagnieu › Lélex Monts-Jura 73
09/08 #3: Saint-Vulbas › Grand Colombier DNF
08/03 - 15/03 Paris - Nice
08/03 #1: Plaisir › Plaisir 24
09/03 #2: Chevreuse › Chalette-sur-Loing 6
10/03 #3: Chalette-sur-Loing › La Châtre 9
11/03 #4: Saint-Amand-Montrond › Saint-Amand-Montrond 29
12/03 #5: Gannat › La Côte-Saint-André 28
13/03 #6: Sorgues › Apt DNF
29/02 Omloop Het Nieuwsblad ME DNF
19/02 - 23/02 Volta ao Algarve em Bicicleta
Klassement 38
19/02 #1: Portimão › Lagos 18
20/02 #2: Sagres › Alto da Fóia 45
21/02 #3: Faro › Tavira 11
22/02 #4: Albufeira › Malhão 53
23/02 #5: Lagoa › Lagoa 10
16/02 Clasica de Almeria 94
01/02 Pollença - Andratx 73
01/02 Pollení§a - Andratx 73
01/02 Pollení§a - Andratx 73
31/01 Trofeo Serra de Tramuntana 113
30/01 Trofeo Felanitx, Ses Salines, Campos, Porreres 79
30/01 Trofeo Felanitx, Ses Salines, Campos, Porreres 79
30/01 Trofeo Felanitx, Ses Salines, Campos, Porreres 79

Se resultater for 2019:


Antal Løbsdage 76
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 8
07/09 - 14/09 OVO Energy Tour of Britain
07/09 #1: Glasgow › Kirkcudbright 62
08/09 #2: Kelso › Kelso 119
09/09 #3: Berwick-upon-Tweed › Newcastle-upon-Tyne DNS
01/09 Bretagne Classic - Ouest-France DNF
21/08 - 25/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Points-trøje 6
Klassement 33
Points-trøje 6
Klassement 33
21/08 #1: Silkeborg › Silkeborg 7
22/08 #2: Grindsted › Grindsted 3
23/08 #3: Holstebro › Vejle 44
24/08 #4: Korsør › Asnæs Indelukke 47
25/08 #5: Roskilde › Frederiksberg 93
15/08 - 18/08 Arctic Race of Norway
Ungdomstrøje 21
Klassement 51
15/08 #1: Å › Leknes 34
16/08 #2: Henningsvær › Svolvær 26
17/08 #3: Sortland › Storheia Summit (Melbu) 45
18/08 #4: Lødingen › Narvik 47
11/08 EM - Linjeløb DNF
04/08 Prudential RideLondon-Surrey Classic 110
06/07 - 28/07 Tour de France
Ungdomstrøje 16
Points-trøje 45
Klassement 117
06/07 #1: Brussels › Brussels 98
07/07 #2: Brussels › Brussels 5
08/07 #3: Binche › Épernay 95
09/07 #4: Reims › Nancy 141
10/07 #5: Saint-Dié-des-Vosges › Colmar 110
11/07 #6: Mulhouse › La Planche des Belles Filles 58
12/07 #7: Belfort › Chalon-sur-Saône 14
13/07 #8: Mâcon › Saint-Étienne 122
14/07 #9: Saint-Étienne › Brioude 93
15/07 #10: Saint-Flour › Albi 13
17/07 #11: Albi › Toulouse 150
18/07 #12: Toulouse › Bagnères-de-Bigorre 139
19/07 #13: Pau › Pau 20
20/07 #14: Tarbes › Col du Tourmalet 115
21/07 #15: Limoux › Foix 124
23/07 #16: Nîmes › Nîmes 130
24/07 #17: Pont du Gard › Gap 101
25/07 #18: Embrun › Valloire 144
26/07 #19: Saint-Jean-de-Maurienne › Tignes DF
27/07 #20: Albertville › Val Thorens 110
28/07 #21: Rambouillet › Paris 155
30/06 DM - Linjeløb 23
19/06 - 23/06 ZLM Tour
Points-trøje 8
Klassement 3
19/06 #Prologue: Yerseke › Yerseke 7
20/06 #1: Bredene › Heinkenszand 9
21/06 #2: Etten-Leur › Buchten 17
22/06 #3: Buchten › Landgraaf 3
23/06 #4: Eindhoven › Tilburg 22
09/06 - 16/06 Critérium du Dauphiné
09/06 #1: Aurillac › Jussac 133
10/06 #2: Mauriac › Craponne-sur-Arzon 90
11/06 #3: Le Puy-en-Velay › Riom 99
12/06 #4: Roanne › Roanne 42
13/06 #5: Boën-sur-Lignon › Voiron 10
14/06 #6: Saint-Vulbas › Saint-Michel-de-Maurienne 52
15/06 #7: Saint-Genix-les-Villages › Pipay DNS
02/06 Rund um Köln 40
24/05 - 26/05 Tour de l'Ain
Points-trøje 20
Klassement 62
24/05 #1: Bourg-en-Bresse › Saint-Vulbas 9
25/05 #2: Bellignat › Col de la Faucille 66
26/05 #3: Parc des Oiseaux (Villars-les-Dombes) › Col du Grand Colombier 54
30/04 - 05/05 Tour de Romandie
30/04 #Prologue: Neuchâtel › Neuchâtel 49
01/05 #1: Neuchâtel › La Chaux-de-Fonds 117
02/05 #2: Le Locle › Morges DNS
14/04 Paris-Roubaix 34
03/04 Dwars door Vlaanderen - A travers la Flandre ME DNF
31/03 Gent-Wevelgem in Flanders Fields ME DNF
29/03 E3 BinckBank Classic DNF
23/03 Milano-Sanremo 132
13/03 - 19/03 Tirreno-Adriatico
Ungdomstrøje 24
Klassement 116
13/03 #1: Lido di Camaiore › Lido di Camaiore 17
14/03 #2: Camaiore › Pomarance 120
15/03 #3: Pomarance › Foligno 145
16/03 #4: Foligno › Fossombrone 132
17/03 #5: Colli al Metauro › Recanati 94
18/03 #6: Matelica › Jesi 132
19/03 #7: San Benedetto del Tronto › San Benedetto del Tronto 38
03/03 Kuurne-Bruxelles-Kuurne DNS
02/03 Omloop Het Nieuwsblad ME DNF
20/02 - 24/02 Volta ao Algarve em Bicicleta
Klassement 111
20/02 #1: Portimão › Lagos 150
21/02 #2: Almodôvar › Fóia 108
22/02 #3: Lagoa › Lagoa 30
23/02 #4: Albufeira › Tavira 119
24/02 #5: Faro › Malhão 79
06/02 - 10/02 Volta a la Comunitat Valenciana
Ungdomstrøje 24
Klassement 105
06/02 #1: Orihuela › Orihuela 27
07/02 #2: Alicante › Alicante 55
08/02 #3: Quart de Poblet › Chera 125
09/02 #4: Vila-Real › Alcala-Alcocebre 107
10/02 #5: Paterna › Valencia 126

Se resultater for 2018:


Antal Løbsdage 83
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 8
09/10 - 14/10 Presidential Cycling Tour of Turkey
Klassement 124
09/10 #1: Konya › Konya 117
10/10 #2: Alanya › Antalya 74
11/10 #3: Fethiye › Marmaris 124
12/10 #4: Marmaris › Selçuk 96
13/10 #5: Selçuk › Manisa 131
14/10 #6: Bursa › Istanbul 126
30/09 VM - Linjeløb DNF
23/09 VM - TTT 11
02/09 - 09/09 Ovo Energy Tour of Britain
Points-trøje 24
Klassement 42
02/09 #1: Pembrey Country Park › Newport 57
03/09 #2: Cranbrook › Barnstaple 12
04/09 #3: Bristol › Bristol 7
05/09 #4: Nuneaton › Royal Leamington Spa 23
06/09 #5: Cockermouth › Whinlatter Pass 3
07/09 #6: Barrow-in-Furness › Whinlatter Pass 57
08/09 #7: West Bridgford › Mansfield 46
09/09 #8: London › London 93
26/08 Bretagne Classic - Ouest-France 23
13/08 - 19/08 BinckBank Tour
13/08 #1: Heerenveen › Bolsward 30
14/08 #2: Venray › Venray 25
15/08 #3: Aalter › Antwerpen 124
16/08 #4: Blankenberge › Ardooie 79
17/08 #5: Sint-Pieters-Leeuw › Lanaken 139
18/08 #6: Riemst › Sittard-Geleen 10
19/08 #7: Lacs de l'Eau d'Heure › Geraardsbergen DNF
28/07 - 01/08 Tour de Wallonie
28/07 #1: La Louvière › Les Bons Villers 67
29/07 #2: Villers-La-Ville › Namur 136
30/07 #3: Chimay › La Roche-En-Ardenne DNF
26/07 Grand Prix Cerami DNF
01/07 DM - Linjeløb DNF
28/06 DM - Enkeltstart 9
17/06 GP Horsens Posten 43
16/06 Fyen Rundt - Tour of Funen 44
04/05 - 27/05 Giro d'Italia
Ungdomstrøje 18
Points-trøje 67
Klassement 81
04/05 #1: Jerusalem › Jerusalem 13
05/05 #2: Haifa › Tel Aviv 18
06/05 #3: Be'er Sheva › Eilat 35
08/05 #4: Catania › Caltagirone 54
09/05 #5: Agrigento › Santa Ninfa (Valle del Belice) 58
10/05 #6: Caltanissetta › Etna 97
11/05 #7: Pizzo › Praia a Mare 163
12/05 #8: Praia a Mare › Montevergine di Mercogliano 75
13/05 #9: Pesco Sannita › Gran Sasso d'Italia 95
15/05 #10: Penne › Gualdo Tadino 6
16/05 #11: Assisi › Osimo 168
17/05 #12: Osimo › Imola 146
18/05 #13: Ferrara › Nervesa della Battaglia 147
19/05 #14: San Vito al Tagliamento › Monte Zoncolan 87
20/05 #15: Tolmezzo › Sappada 94
22/05 #16: Trento › Rovereto 14
23/05 #17: Riva del Garda › Iseo 152
24/05 #18: Abbiategrasso › Prato Nevoso 53
25/05 #19: Venaria Reale › Bardonecchia (Jafferau) 70
26/05 #20: Susa › Cervinia 75
27/05 #21: Roma › Roma 96
08/04 Paris-Roubaix DNF
04/04 Scheldeprijs 50
19/03 - 25/03 Volta Ciclista a Catalunya
19/03 #1: Calella › Calella 62
20/03 #2: Mataró › Valls 105
21/03 #3: Sant Cugat › Camprodón 142
22/03 #4: Llanars › La Molina 155
23/03 #5: Llívia › Vielha Val d'Aran 139
24/03 #6: Pobla de Segur › Torrefarrera 95
25/03 #7: Barcelona › Barcelona DNF
16/03 Handzame Classic 17
14/03 Danilith Nokere Koerse DNF
03/03 Strade Bianche DNF
25/02 Kuurne-Bruxelles-Kuurne DNF
24/02 Omloop Het Nieuwsblad ME 12
11/02 Clasica de Almeria 7
10/02 Vuelta Ciclista a la Region de Murcia Costa Calida DNF
28/01 Cadel Evans Great Ocean Road Race DNF
16/01 - 21/01 Santos Tour Down Under
Ungdomstrøje 28
Points-trøje 26
Klassement 114
16/01 #1: Port Adelaide › Lyndoch 33
17/01 #2: Unley › Stirling 107
18/01 #3: Glenelg › Victor Harbor 106
19/01 #4: Norwood › Uraidla 125
20/01 #5: McLaren Vale › Willunga Hill 116
21/01 #6: Adelaide › Adelaide 10

Se resultater for 2017:


Antal Løbsdage 70
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 7
03/09 - 10/09 OVO Energy Tour of Britain
03/09 #1: Edinburgh › Kelso 13
04/09 #2: Kielder water and forest park › Blyth 45
05/09 #3: Normanby Hall country park › Scunthorpe 5
06/09 #4: Mansfield › Newark-on-Trent 36
07/09 #5: Tendring › Tendring 20
08/09 #6: Newmarket › Aldeburgh 59
09/09 #7: Hemel Hemstead › Cheltenham DNS
27/08 Bretagne Classic - Ouest-France DNF
07/08 - 13/08 BinckBank Tour
Klassement 81
07/08 #1: Breda › Venray 127
08/08 #2: Voorburg › Voorburg 26
09/08 #3: Blankenberge › Ardooie 14
10/08 #4: Lanaken › Lanaken 34
11/08 #5: Sittard-Geleen › Sittard-Geleen 102
12/08 #6: Riemst › Houffalize 72
13/08 #7: Essen › Geraardsbergen 80
06/08 EM - Linjeløb 94
03/08 EM - Enkeltstart 22
30/07 Prudential RideLondon-Surrey Classic 103
22/07 - 26/07 Tour de Wallonie
22/07 #1: Stavelot › Marchin 67
23/07 #2: Chaudfontaine › Seraing 131
24/07 #3: Arlon › Houffalize DNF
25/06 DM - Linjeløb DNF
22/06 DM - Enkeltstart 11
14/06 - 18/06 Ster ZLM
Points-trøje 22
Klassement 35
14/06 #Prologue: Westkapelle › Westkapelle 21
15/06 #2: Tholen › Hoogerheide 8
16/06 #3: Buchten › Buchten 9
17/06 #4: Hotel Verviers › La Gileppe (Jalhay) 36
18/06 #5: Oss › Oss 86
11/06 Rund um Köln 2
14/05 - 20/05 Amgen Tour of California
Ungdomstrøje 37
Klassement 105
14/05 #1: Sacramento › Sacramento 126
15/05 #2: Modesto › San Jose 101
16/05 #3: Pismo Beach › Morro Bay 101
17/05 #4: Santa Barbara › Santa Clarita 101
18/05 #5: Ontario › Mt. Baldy 70
19/05 #6: Big Bear Lake › Big Bear Lake 15
20/05 #7: Mountain High › Pasadena 117
28/04 - 30/04 Tour de Yorkshire
Klassement 100
28/04 #1: Bridlington › Scarborough 129
29/04 #2: Tadcaster › Harrogate 120
30/04 #3: Bradford › Fox Valley (Sheffield) 88
19/04 La Flèche Wallonne DNF
16/04 Amstel Gold Race 96
09/04 Paris-Roubaix 46
05/04 Scheldeprijs 119
28/03 - 30/03 Driedaagse De Panne-Koksijde
28/03 #1: De Panne › Zottegem 106
29/03 #2: Zottegem › Koksijde 52
30/03 #3a: De Panne › De Panne 149
30/03 #3b: De Panne › De Panne DNS
22/03 Dwars door Vlaanderen / A travers la Flandre ME 99
17/03 Handzame Classic 50
15/03 Danilith - Nokere Koerse 120
05/03 GP Industria & Artigianato DNF
04/03 Strade Bianche DNF
15/02 - 19/02 Volta ao Algarve em Bicicleta
Ungdomstrøje 18
Klassement 108
15/02 #1: Albufeira › Lagos 95
16/02 #2: Lagoa › Alto da Fóia 137
17/02 #3: Sagres › Sagres 32
18/02 #4: Almodôvar › Tavira 149
19/02 #5: Loulé › Malhão 96
01/02 - 05/02 Etoile de Bessèges
Ungdomstrøje 1
Points-trøje 5
Klassement 3
Ungdomstrøje 1
Points-trøje 5
Klassement 3
01/02 #1: Bellegarde › Beaucaire 89
02/02 #2: Nîmes › Rodilhan 15
03/02 #3: Bessèges › Bessèges 2
04/02 #4: Chusclan › Laudun 5
05/02 #5: Alès › Alès 4

Se resultater for 2016:


Antal Løbsdage 49
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 5
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 19
Antal sejre, klassementer 2
Antal top-10, klassementer 5
13/10 VM U23 - Linjeløb 31
10/10 VM U23 - Enkeltstart 21
20/08 - 27/08 Tour de l'Avenir
20/08 #1: Le-Puy-en-Velay › Veauche 57
21/08 #2: Montrond-les-Bains › Trévoux 128
22/08 #3: Bourg-en-Bresse › Autun 81
23/08 #4: Lugny › Lugny 4
24/08 #5: Scionzier › Les-Carroz-d'Arâches 65
25/08 #6: Saint-Gervais-Mont-Blanc › Tignes 71
26/08 #7: Val d'Isère › Valmeinier DNF
27/07 - 31/07 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Ungdomstrøje 1
Points-trøje 4
Klassement 3
Ungdomstrøje 1
Points-trøje 4
Klassement 3
27/07 #1: Herning › Esbjerg 2
28/07 #2: Rømø › Sønderborg 6
29/07 #3: Aabenraa › Vejle 36
30/07 #4: Nyborg › Nyborg 1
31/07 #5: Karrebæksminde › Frederiksberg 14
20/07 Grand Prix Cerami DNF
26/06 DM - Linjeløb 49
23/06 DM - Enkeltstart 7
12/06 GP Horsens Posten 39
11/06 Fyen Rundt - Tour of Funen 17
02/06 - 05/06 Boucles de la Mayenne
Ungdomstrøje 3
Points-trøje 25
Klassement 9
02/06 #Prologue: Laval › Laval 15
03/06 #1: Renault Saint-Berthevin › Château de Craon 22
04/06 #2: Laval › Villaines-la-Juhel 22
05/06 #3: Juvigné › Laval 17
28/05 DM U23 - Linjeløb 1
27/05 DM U23 - Enkeltstart 1
13/05 - 16/05 Tour de Berlin
13/05 #Prologue: Berlin › Berlin 3
14/05 #2: Schäferberg › Schäferberg 36
15/05 #3b: Baruth › Baruth DNF
15/05 #3a: Baruth › Baruth 7
08/05 Ringerike GP DNF
07/05 Sundvolden GP 14
01/05 Skive-Løbet 3
29/04 Himmerland Rundt DNF
15/04 - 16/04 ZLM-Roompot tour
Klassement 9
15/04 #2: Kamperland › Zierikzee 9
15/04 #1: Tholen › Tholen 3
16/04 #3: Goes › Goes 30
09/04 Ronde van Vlaanderen Beloften 72
01/04 - 03/04 Le Triptyque des Monts et Châteaux
Points-trøje 1
Klassement 1
Points-trøje 1
Klassement 1
01/04 #1: Antoing › Hérinnes 10
02/04 #2: Frasnes-lez-Anvaing › Kluisberg 1
03/04 #3b: Tournai › Chièvres 1
03/04 #3a: Chièvres › Chièvres 5
24/03 - 27/03 Settimana Internazionale Coppi e Bartali
24/03 #1a: Gatteo › Gatteo 30
24/03 #1b: Gatteo a mare › Gatteo 7
25/03 #2: Riccione › Sogliano al Rubicone 111
26/03 #3: Calderara di Reno › Calderara di Reno 28
27/03 #4: Pavullo › Pavullo DNF

Se resultater for 2015:


Antal Løbsdage 43
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 6
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 12
Antal top-10, klassementer 6
25/09 VM U23 - Linjeløb DNF
21/09 VM U23 - Enkeltstart 1
13/09 Velothon Stockholm 8
22/08 - 29/08 Tour de l'Avenir
Points-trøje 2
Klassement 30
22/08 #Prologue: Tonnerre › Tonnerre 25
23/08 #1: Chablis › Toucy 2
24/08 #2: Avallon › Arbois 81
25/08 #3: Champagnole › Tournus 114
26/08 #4: Annemasse › Cluses 1
27/08 #5: Megève › La Rosière-Montvalezan 50
28/08 #6: Bourg-Saint-Maurice › Saint-Michel-de-Maurienne 33
29/08 #7: Saint-Michel-de-Maurienne › Les Bottières - Les Sybelles 32
04/08 - 08/08 Post Danmark Rundt - Tour of Denmark
Ungdomstrøje 1
Points-trøje 10
Klassement 7
04/08 #1: Struer › Holstebro 28
05/08 #2: Ringkøbing › Aarhus 8
06/08 #3: Vejle › Vejle 16
07/08 #5: Helsingør › Helsingør 1
07/08 #4: Slagelse › Frederiksværk 34
08/08 #6: Hillerød › Frederiksberg 39
28/06 DM - Linjeløb 7
25/06 DM - Enkeltstart 3
13/06 GP Horsens 17
05/06 DM U23 - Enkeltstart 1
29/05 - 31/05 Course de la Paix U23 / Závod Míru U23
29/05 #1: Jeseník › Rýmarov 23
30/05 #2: Glucholazy › Praded 67
31/05 #3: Jeseník › Jeseník DNF
13/05 - 17/05 Flèche du Sud
Ungdomstrøje 14
Klassement 37
Ungdomstrøje 14
Klassement 37
13/05 #1: Bourscheid › Bourscheid 41
14/05 #2: Rumelange › Roeser 66
15/05 #3: Echternach › Clervaux 54
16/05 #4: Mondorf › Redange sur Attert 67
17/05 #5: Bascharage › Esch/Alzette 60
10/05 Ringerike GP 9
09/05 Hadeland GP DNF
03/05 Skive-Løbet DNF
02/05 Himmerland Rundt 85
17/04 - 18/04 ZLM Roompot Tour
Klassement 6
17/04 #2: Kamperland › Kamperland 1
17/04 #1: Kamperland › Zierikzee 45
18/04 #3: Goes › Goes 17
15/04 La Côte Picarde 111
11/04 Ronde van Vlaanderen Beloften 21
15/03 Energiewacht Dwars door Drenthe DNF
14/03 Albert Achterhes Pet Ronde van Drenthe 14

Se resultater for 2014:


Antal Løbsdage 21
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 5
23/08 - 30/08 Tour de l'Avenir
23/08 #Prologue: Saint-Flour › Saint-Flour 31
24/08 #1: Saint-Flour › Brioude 114
25/08 #2: Brioude › Saint-Galmier 111
26/08 #3: Montrond-les-Bains › Paray-le-Monial 119
27/08 #4: Saint-Vulbas › Plateau de Solaison 100
28/08 #5: Bons-en-Chablais › Les Carroz d'Arraches 106
29/08 #6: Saint-Gervais › La Rosière DNF
26/06 DM - Enkeltstart 27
30/05 DM U23 - Enkeltstart 4
23/05 - 25/05 Paris-Arras Tour
Ungdomstrøje 32
Klassement 94
23/05 #1: Lens › Arras 20
24/05 #2: Margny-lès-Compiègne › Beaurains 84
25/05 #3: Arras › Arras 92
03/05 Himmerland Rundt \'Made in Aars\' DNF
01/05 Rund um den Finanzplatz Eschborn-Frankfurt 4
19/04 ZLM tour 2
19/04 ZLM tour 2
16/04 La Côte Picarde 90
12/04 Ronde van Vlaanderen Beloften 33
15/03 Albert Achterhes Pet Ronde van Drenthe 51
09/03 Rabobank Dorpenomloop Rucphen DNF
08/03 Ster van Zwolle 5

Se resultater for 2013:


Antal Løbsdage 28
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 3
22/09 VM - TTT 27
01/09 Schaal Sels DNF
16/08 - 18/08 Tour des Fjords
Klassement 97
16/08 #1: Valler › Stavanger 86
17/08 #3: Risavika › Stavanger 6
17/08 #2: Hjelmeland › Forsand 95
18/08 #4: Egersund › Stavanger 92
19/07 European Championships U23 - ITT 47
23/06 DM - Linjeløb 64
20/06 DM - Enkeltstart 12
31/05 DM U23 - Enkeltstart 6
08/05 - 12/05 Flèche du Sud
Ungdomstrøje 10
Klassement 30
Ungdomstrøje 10
Klassement 30
08/05 #1: Roeser › Roeser 69
09/05 #2: Schifflange › Rumelange 62
10/05 #3: Bourscheid › Clervaux 24
11/05 #4: Kayl › Soleuvre 48
12/05 #5: Esch/Alzette › Esch/Alzette 78
05/05 Ringerike GP DNF
01/05 Rund um den Finanzplatz Eschborn-Frankfurt 53
27/04 Himmerland Rundt 57
20/04 Grand Prix Herning DNF
13/04 Liège - Bastogne - Liège U23 DNF
29/03 - 31/03 Le Triptyque des Monts et Châteaux
Ungdomstrøje 1
Klassement 20
Ungdomstrøje 1
Klassement 20
29/03 #1: Mouscron › Quevaucamps 103
30/03 #2b: Vieux-Condé › Mont de l'Enclus 29
30/03 #2a: Bernissart › Bernissart 18
31/03 #3: Château de Beloeil › Tournai 51
17/03 Grand Prix de la Ville de Nogent-sur-Oise DNF
10/03 Rabobank Dorpenomloop Rucphen 67
02/03 Ster van Zwolle 7
24/02 Classic Sud Ardèche - Souvenir Francis Delpech DNF

Se resultater for 2012:


Antal Løbsdage 20
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 6
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 12
Antal sejre, klassementer 1
Antal top-10, klassementer 6
17/09 VM Junior mænd - Enkeltstart 8
11/08 European Championships MJ - Road Race DNF
09/08 European Championships ITT 8
09/08 European Championships MJ - ITT 8
27/07 - 29/07 Niedersachsen-Rundfahrt
27/07 #1: Wallenhorst › Wallenhorst 79
28/07 #3: Wallenhorst › Wallenhorst DNF
28/07 #2: Wallenhorst › Wallenhorst 3
18/05 - 20/05 Driedaagse van Axel
Klassement 1
18/05 #1: Philippine › Axel 90
19/05 #3: Axel › Axel 2
19/05 #2: Axel › Axel 1
20/05 #4: Strijpen › Strijpen 1
03/05 - 06/05 Course de la Paix Juniors
03/05 #1: Litomerice › Litomerice 33
04/05 #2b: Ceská Lípa › Roudnice nad Labem 89
04/05 #2a: Trebenice › Trebenice 1
05/05 #3: Teplice › Dippoldiswalde DNF
08/04 Paris - Roubaix Juniors 1

Se resultater for 2011:


Antal Løbsdage 22
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 3
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 10
Antal top-10, klassementer 3
20/09 VM Junior mænd - Enkeltstart 1
11/08 - 14/08 Trofeo Karlsberg
11/08 #1: Niederwürzbach › Ommersheim 61
12/08 #2: Emmersweiler › St. Nikolaus 85
13/08 #4: Homburg › Homburg 61
13/08 #3: Jägersburg › Homburg 4
14/08 #5: Niedergailbach › Gersheim DNF
29/07 - 31/07 Niedersachsen-Rundfahrt
Klassement 4
29/07 #1: Wallenhorst › Wallenhorst 6
30/07 #3: Wallenhorst › Wallenhorst 62
30/07 #2: Wallenhorst › Wallenhorst 6
31/07 #4: Wallenhorst › Wallenhorst 13
23/06 DM Junior mænd - Enkeltstart 2
20/05 - 22/05 Driedaagse van Axel
Klassement 13
20/05 #1: Philippine › Axel 51
21/05 #3: Hulst › Axel 15
21/05 #2: Axel › Axel 1
22/05 #5: Strijpen › Strijpen 10
13/05 - 15/05 Int. 3-Etappenfahrt der Rad-Junioren
Klassement 75
13/05 #Prologue: Etape 2
14/05 #2: Etape 78
15/05 #3: Etape 111