Asbjørn Hellemose

Billede af den danske cykelrytter Asbjørn Hellemose

Info om Asbjørn Hellemose:

Navn Asbjørn Hellemose
Født 15-01-1999 (25 år)
Nuværende hold SWATT club
UCI rangliste 989

Hold:

2024 SWATT club
2023 Trek - Segafredo
2022 Trek - Segafredo
2021 Velo Club Mendrisio
2020 Velo Club Mendrisio
2019 Team OK Kvickly Odder

Sæsoner:

Sæson Sejre (1-dags) Sejre (Klassement) Top-10
2024 1 0 3
2023 0 0 1
2021 0 0 9
2020 0 0 3
2017 0 0 1

Asbjørn Hellemose's løbskalender og resultater i 2024:

Asbjørn Hellemose har foreløbigt følgende løb på programmet i 2024:


Antal Løbsdage 6
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 3
Antal top-10, klassementer 1
04/05 The Traka 200 4
20/04 UCI Gravel World Series ME - La Indomable 22
17/03 GP Ticino 23
16/02 - 16/02 Santa Vall
Klassement 8
16/02 #Prologue: Etape 3
17/02 #1: Etape 18
18/02 #2: Etape 1

Se resultater for 2023:


Antal Løbsdage 72
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
12/10 - 17/10 Gree-Tour of Guangxi
Ungdomstrøje 12
Klassement 24
12/10 #1: Beihai › Beihai 24
13/10 #2: Beihai › Qinzhou 27
14/10 #3: Nanning › Nanning 13
15/10 #4: Nanning › Nongla 24
16/10 #5: Liuzhou › Guilin 44
17/10 #6: Guilin › Guilin 49
07/10 Il Lombardia 73
26/09 - 01/10 CRO Race
Points-trøje 47
Klassement 15
26/09 #1: PrimoÅ¡ten › Sinj 52
27/09 #2: Biograd na Moru › Novalja 66
28/09 #3: Otočac › Opatija 26
29/09 #4: Krk › Labin 13
30/09 #5: Crikvenica › Ozalj 31
01/10 #6: Samobor › Zagreb 50
20/09 - 24/09 Å koda Tour Luxembourg
Ungdomstrøje 17
Klassement 42
20/09 #1: Luxembourg › Luxembourg Kirchberg 62
21/09 #2: Mondorf-les-Bains › Mamer 56
22/09 #3: Mertert › Vianden 28
23/09 #4: Pétange › Pétange 57
24/09 #5: Mersch › Luxembourg 70k 64
10/09 Grand Prix Cycliste de Montréal 49
08/09 Grand Prix Cycliste de Québec 118
03/09 Maryland Cycling Classic, presented by UnitedHealthcare 20
17/08 - 20/08 Arctic Race of Norway
Ungdomstrøje 8
Points-trøje 37
Klassement 13
17/08 #1: Kautokeino › Alta 77
18/08 #2: Alta › Hammerfest 15
19/08 #3: Hammerfest › Haví¸ysund 14
20/08 #4: Kvalsund › Nordkapp 19
29/07 - 04/08 Tour de Pologne
Klassement 34
29/07 #1: Poznań › Poznań 105
30/07 #2: Leszno › Karpacz 44
31/07 #3: Wałbrzych › Duszniki-Zdrój 28
01/08 #4: Strzelin › Opole 117
02/08 #5: Pszczyna › Bielsko-Biala 30
03/08 #6: Katowice › Katowice 56
04/08 #7: Zabrze › Kraków 73
25/06 National Championships Denmark - Road Race 43
14/06 - 18/06 Baloise Belgium Tour
14/06 #1: Scherpenheuvel-Zichem › Scherpenheuvel-Zichem 74
15/06 #2: Merelbeke › Knokke-Heist 46
16/06 #3: Beveren › Beveren 94
17/06 #4: Durbuy › Durbuy 86k 74
18/06 #5: Brussels › Brussels DNF
09/06 Grosser Preis des Kantons Aargau 38
26/05 - 29/05 Tour of Norway
Klassement 60
26/05 #Prologue: Bergen › Mount Flí¸yen 37
27/05 #1: Rí¸ldal › Hovden 74
28/05 #2: Valle › Stavanger 93
29/05 #3: Stavanger › Stavanger 71
10/05 - 14/05 Tour de Hongrie
Klassement 24
10/05 #1: Szentgotthí¡rd › Szentgotthí¡rd 117
11/05 #2: Zalaegerszeg › Keszthely 69
12/05 #3: Kaposví¡r › Pécs 34
13/05 #4: Martonví¡sí¡r › Dobogókő 21
14/05 #5: Budapest › Budapest NR
25/04 - 30/04 Tour de Romandie
Ungdomstrøje 10
Klassement 49
25/04 #Prologue: Port-Valais › Port-Valais 101
26/04 #1: Crissier › Vallée de Joux 56
27/04 #2: Morteau › La Chaux-de-Fonds 65
28/04 #3: Chí¢tel-Saint-Denis › Chí¢tel-Saint-Denis 97
29/04 #4: Sion › Thyon 2000 46
30/04 #5: Vufflens-la-Ville › Genève 38
12/04 De Brabantse Pijl - La Flèche Brabançonne DNF
21/03 - 25/03 Settimana Internazionale Coppi e Bartali
21/03 #1: Riccione › Riccione DNF
15/03 Milano - Torino 24
04/03 Strade Bianche 63
20/02 - 26/02 UAE Tour
Ungdomstrøje 13
Klassement 32
20/02 #1: Al Dhafra Castle › Al Mirfa 64
21/02 #2: Khalifa Port › Khalifa Port 10
22/02 #3: Umbrella Beach Al Fujairah › Jebel Jais 37
23/02 #4: Al Shindagha › Dubai Harbour 56
24/02 #5: Al Marjan Island › Umm al Quwain 59
25/02 #6: Warner Bros. World Abu Dhabi › Abu Dhabi Breakwater 65
26/02 #7: Hazza Bin Zayed Stadium › Jebel Hafeet 43
29/01 Cadel Evans Great Ocean Road Race DNS
17/01 - 22/01 Santos Tour Down Under
Klassement 55
17/01 #Prologue: Adelaide › Adelaide 89
18/01 #1: Tanunda › Tanunda 64
19/01 #2: Brighton › Victor Harbor 47
20/01 #3: Norwood › Campbelltown 35
21/01 #4: Port Willunga › Willunga Township 85
22/01 #5: Unley › Mount Lofty 69
14/01 Schwalbe Classic 29

Se resultater for 2022:


Antal Løbsdage 44
16/10 Veneto Classic 27
12/10 Giro del Veneto 78
04/10 Tre Valli Varesine 78
03/10 Coppa Bernocchi - GP BPM 52
01/10 Giro dell'Emilia DNF
13/09 - 17/09 Skoda Tour Luxembourg
13/09 #1: Luxembourg › Luxembourg 75
14/09 #2: Junglinster › Schifflange 71
15/09 #3: Rosport › Diekirch 108
16/09 #4: Remich › Remich 65
17/09 #5: Mersch › Luxembourg DNF
24/08 - 28/08 Deutschland Tour
Ungdomstrøje 19
Klassement 45
24/08 #Prologue: Weimar › Weimar 85
25/08 #1: Weimar › Meiningen 54
26/08 #2: Meiningen › Marburg 57
27/08 #3: Freiburg › Schauinsland 41
28/08 #4: Schiltach › Stuttgart 47
21/08 BEMER Cyclassics 54
26/06 DM - Linjeløb 39
16/06 - 19/06 La Route d'Occitanie - La Dépêche du Midi
Ungdomstrøje 10
Klassement 21
Ungdomstrøje 10
Klassement 21
16/06 #1: Séméac › L'Isle Jourdain 104
17/06 #2: Belmont-sur-Rance › Roquefort-sur-Soulzon 38
18/06 #3: Sigean › Les Angles 16
19/06 #4: Les Angles › Auterive 71
14/06 Mont Ventoux Dénivelé Challenge 59
14/06 Mont Ventoux Dénivelé Challenge 59
11/05 - 15/05 Tour de Hongrie
Klassement 17
11/05 #1: Csákvár › Székesfehérvár 80
12/05 #2: Karcag › Hajdúszoboszló 57
13/05 #3: Sárospatak › Nyíregyháza 44
14/05 #4: Kazincbarcika › Kazincbarcika 54
15/05 #5: Miskolc › Gyöngyös-Kékestető 20
27/04 - 01/05 International Tour of Hellas
Points-trøje 11
Klassement 22
27/04 #1: Heraklion › Chania 44
28/04 #2: Marousi › Itea 56
29/04 #3: Delphi › Karditsa 48
30/04 #4: Karditsa › Larisa 15
01/05 #5: Kalabaka › Ioannina 24
16/03 Milano - Torino 45
27/02 Drôme Classic 88
26/02 Faun-Ardèche Classic 60
18/02 - 20/02 Tour des Alpes Maritimes et du Var
Ungdomstrøje 15
Klassement 63
18/02 #1: Saint-Raphaël › La Seyne-sur-Mer 77
19/02 #2: Puget-Théniers › La Turbie 95
20/02 #3: Villefranche-sur-Mer › Blausasc 44
02/02 - 06/02 Volta a la Comunitat Valenciana
Ungdomstrøje 10
Klassement 40
02/02 #1: Les Alqueries › Torralba del Pinar 58
03/02 #2: Bétera › Torrent 102
04/02 #3: Alicante › Antenas del Maigmó 43
05/02 #4: Orihuela › Torrevieja 41
06/02 #5: Paterna › Valencia 57

Se resultater for 2021:


Antal Løbsdage 41
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 6
17/10 DM U23 - Linjeløb 37
07/10 Gran Piemonte 76
03/10 Il Piccolo Lombardia 14
28/09 - 01/10 Giro di Sicilia - Tour of Sicily
Ungdomstrøje 14
Klassement 38
28/09 #1: Avola › Licata 78
29/09 #2: Selinunte › Mondello 61
30/09 #3: Termini Imerese › Caronia 40
01/10 #4: Sant'Agata di Militello › Mascali 45
11/09 EM U23 - Linjeløb 54
03/09 - 05/09 Giro della Regione Friuli Venezia Giulia
Klassement 58
03/09 #1: Rive d’Arcano › Tarvisio 33
04/09 #2: Casarsa della Delizia › Piancavallo 79
05/09 #3: Mortegliano › Pordenone 26
13/08 - 22/08 Tour de l'Avenir
Klassement 40
13/08 #Prologue: Charleville-Mézières › Charleville-Mézières 86
14/08 #1: Charleville-Mézières › Soissons 58
15/08 #2: Laon › Laon 6
16/08 #3: Château-Thierry › Donnemarie-Dontilly 33
17/08 #4: Provins › Bar-le-Duc 52
18/08 #5: Tomblaine › Bar-sur-Aube 76
19/08 #6: Champagnole › Septmoncel 24
20/08 #7: Saint-Vulbas › Grand Colombier 91
21/08 #8: La Tour-en-Maurienne › Saint Jean d’Arves 74
22/08 #9: La Toussuire › Col du Petit Saint-Bernard 30
08/08 Gran Premio Sportivi di Poggiana - Trofeo Bonin Costruzioni 21
16/07 - 18/07 Giro Ciclistico della Valle d'Aosta - Mont Blanc
Points-trøje 7
Klassement 10
Points-trøje 7
Klassement 10
16/07 #1: Pollein › Pollein 18
17/07 #2: Valtournenche › Breuil Cervinia 17
18/07 #3: Fénis › Cogne (Valnontey) 2
20/06 DM - Linjeløb DNF
17/06 DM - Enkeltstart 55
03/06 - 12/06 Giro Ciclistico d'Italia
Points-trøje 33
Klassement 5
03/06 #1: Cesenatico › Riccione 30
04/06 #2: Riccione › Imola 20
05/06 #3: Cesenatico › Cesenatico 58
06/06 #4: Sorbolo Mezzani › Guastalla 38
07/06 #5: Fanano › Sestola 7
08/06 #6: Bonferraro di Sorgà › San Pellegrino Terme 19
09/06 #7: Sondrio › Lanzada Lago di Campo Moro 10
10/06 #8: Aprica › Andalo 8
11/06 #9: Cavalese › Nevegal 12
12/06 #10: San Vito al Tagliamento › Castelfranco Veneto 59
30/05 Coppa della Pace - Trofeo F.lli Anelli 21
18/04 Tr. Città di S. Vendemiano - 61° GP Industria & Commercio DNF
05/04 Giro del Belvedere 6
04/04 Trofeo Piva 13

Se resultater for 2020:


Antal Løbsdage 14
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 2
08/10 - 11/10 Giro della Regione Friuli Venezia Giulia
08/10 #1: Aquileia › Grado 29
09/10 #2: Variano › San Marco di Mereto di Tomba 82
10/10 #3: San Vito al Tagliamento › Buja 2
11/10 #4: Percoto › Martignacco DNF
04/10 Il Piccolo Lombardia 5
20/09 Tr. Città di S. Vendemiano - 60° GP Industria & Commercio 14
29/08 - 05/09 Giro Ciclistico d'Italia
Klassement 9
29/08 #1: Urbino › Urbino 33
30/08 #2: Gradara › Riccione 94
31/08 #3: Riccione › Mordano 31
01/09 #4: Bonferraro di Sorgà › Bolca 16
02/09 #5: Marostica › Rosà 29
03/09 #6: Colico › Colico 69
04/09 #7: Barzio › Montespluga 11
05/09 #8: Aprica › Aprica 15

Se resultater for 2019:


Antal Løbsdage 6
03/08 Hansa Bygg Kalmar Grand Prix Road Race 87
23/06 DM U23 - Linjeløb 20
09/06 Memorial Philippe Van Coningsloo 47
05/05 Skive-Løbet 68
04/05 GP Himmerland Rundt 57
27/04 Grand Prix Herning 49

Se resultater for 2018:


Antal Løbsdage 1
10/06 DM U23 - Linjeløb 28

Se resultater for 2017:


Antal Løbsdage 8
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
11/07 - 16/07 Ain Bugey Valromey Tour
Klassement 35
11/07 #Prologue: Belley › Belley 26
12/07 #1: Belley › Culoz 71
13/07 #2: Outriaz › -Champagne en Valromey 37
14/07 #3: Serriéres de Briord › Charnoz 54
15/07 #4: Vonnas › Creys Maleville 49
16/07 #5: Artemare › Hauteville Lompnes 39
22/06 DM Junior mænd - Enkeltstart 94
16/04 Grand Prix Bati-Metallo 4

Se resultater for 2016:


Antal Løbsdage 7
02/09 - 04/09 Giro della Lunigiana
Ungdomstrøje 23
Klassement 62
02/09 #1: Castelnuovo Magra › Bocca di Magra 87
03/09 #2: Fosdinovo › Fosdinovo 73
04/09 #3: La Spezia › Ortonovo 49
25/06 DM Junior mænd - Linjeløb 49