Andreas Kron

Billede af den danske cykelrytter Andreas Kron

Info om Andreas Kron:

Navn Andreas Kron
Født 01-06-1998 (25 år)
Højde 178 cm
Vægt 63 kg
Nuværende hold Lotto Dstny
UCI rangliste 94
Næste løb Critérium du Dauphiné (02/06)

Hold:

2024 Lotto Dstny
2023 Lotto Dstny
2022 Lotto Soudal
2021 Lotto Soudal
2020 Riwal Readynez Cycling Team
2019 Riwal Readynez Cycling Team
2018 Riwal CeramicSpeed Cycling Team
2017 Riwal Platform Cycling Team
2016 Team Pythonpro.com-VeloWear
2015 DCR Ballerup Junior

Sæsoner:

Sæson Sejre (1-dags) Sejre (Klassement) Top-10
2023 1 0 20
2022 0 0 11
2021 2 0 6
2020 1 0 8
2019 1 0 10
2018 1 0 3
2017 0 0 4
2016 1 2 11
2015 0 0 2

Om Andreas Kron:

Andreas Kron er en dansk cykelrytter der kører for Lotto Soudal. Andreas er født i 1998 og er opvokset i det sjællandske. Han kørte 4 år på Riwal, inden han skiftede til Lotto Soudal. 

Som Junior opnåede Andreas Kron gode resultater, med mange top-10 placeringer i udenlandske løb og sejre i blandt andet GP Général Patton og Keizer der Juniores. 
Som 19 årig blev han nummer 4 i Juniorugaven af Eschborn Frankfurt.

Andreas Kron's løbskalender og resultater i 2024:

Andreas Kron har foreløbigt følgende løb på programmet i 2024:


Antal Løbsdage 17
02/06 Critérium du Dauphiné Kommende
23/04 - 28/04 Tour de Romandie
Klassement 54
23/04 #Prologue: Payerne › Payerne 45
24/04 #1: Chí¢teau d'Oex › Fribourg 54
25/04 #2: Fribourg › Salvan/Les Marécottes 91
26/04 #3: Oron › Oron 126
27/04 #4: Saillon › Leysin 56
28/04 #5: Vernier › Vernier 68
21/04 Liège-Bastogne-Liège 37
17/04 La Flèche Wallonne 41
14/04 Amstel Gold Race 40
10/04 De Brabantse Pijl - La Flèche Brabaní§onne ME 33
18/03 - 24/03 Volta Ciclista a Catalunya
Klassement 67
18/03 #1: Sant Feliu de Guí­xols › Sant Feliu de Guí­xols 26
19/03 #2: Mataró › Vallter 2000 126
20/03 #3: Sant Joan de les Abadesses › Port Ainé 83k 95
21/03 #4: Sort › Lleida 46
22/03 #5: Altafulla › Viladecans 14
23/03 #6: Berga › Queralt 88
24/03 #7: Barcelona › Barcelona 60

Se resultater for 2023:


Antal Løbsdage 66
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 20
Antal top-10, klassementer 1
15/10 Veneto Classic 5
11/10 Giro del Veneto 9
07/10 Il Lombardia 10
03/10 Tre Valli Varesine 44
24/09 European Continental Championships ME - Road Race 9
26/08 - 17/09 La Vuelta Ciclista a España
Points-trøje 3
Ungdomstrøje 16
Klassement 67
26/08 #1: Barcelona › Barcelona 13
27/08 #2: Mataró › Barcelona 1
28/08 #3: Síºria › Arinsal 152
29/08 #4: Andorra la Vella › Tarragona 127
30/08 #5: Morella › Burriana 165
31/08 #6: La Vall d'Uixó › Observatorio Astrofí­sico de Javalambre 102k 43
01/09 #7: Utiel › Oliva 143
02/09 #8: Dénia › Xorret de Catí­. Costa Blanca Interior 133k 66
03/09 #9: Cartagena › Collado de la Cruz de Caravaca 149
05/09 #10: Valladolid › Valladolid 134
06/09 #11: Lerma › La Laguna Negra.Vinuesa 106k 3
07/09 #12: í“lvega › Zaragoza 158
08/09 #13: Formigal. Huesca la Magia › Col du Tourmalet 63
09/09 #14: Sauveterre-de-Béarn › Larra-Belagua 129
10/09 #15: Pamplona › Lekunberri 91k 5
12/09 #16: Liencres Playa › Bejes 127
13/09 #17: Ribadesella/Ribeseya › Altu de L'Angliru 138
14/09 #18: Pola de Allande › La Cruz de Linares 166k 3
15/09 #19: La Bañeza › íscar 119
16/09 #20: Manzanares El Real › Guadarrama 191k 119
17/09 #21: Hipódromo de la Zarzuela › Madrid. Paisaje de la Luz 144
29/07 - 04/08 Tour de Pologne
Points-trøje 34
Klassement 70
29/07 #1: Poznań › Poznań 142
30/07 #2: Leszno › Karpacz 155
31/07 #3: Wałbrzych › Duszniki-Zdrój 137k 62
01/08 #4: Strzelin › Opole 51
02/08 #5: Pszczyna › Bielsko-Biala 6
03/08 #6: Katowice › Katowice 60
04/08 #7: Zabrze › Kraków 123
25/06 National Championships Denmark - Road Race 3
11/06 - 18/06 Tour de Suisse
Ungdomstrøje 27
Klassement 82
11/06 #1: Einsiedeln › Einsiedeln 127
12/06 #2: Beromünster › Nottwil 133
13/06 #3: Tafers › Villars-sur-Ollon 92
14/06 #4: Monthey › Leukerbad 79
15/06 #5: Fiesch › La Punt 123
16/06 #6: Chur › Oberwil-Lieli NR
17/06 #7: Tübach › Weinfelden 69
18/06 #8: St. Gallen › Abtwil 69
09/06 Grosser Preis des Kantons Aargau 85
23/04 Liége-Bastogne-Liége DNF
19/04 La Fléche Wallonne 101
16/04 Amstel Gold Race 4
12/04 De Brabantse Pijl - La Flèche Brabançonne 35
01/04 Gran Premio Miguel Indurain 4
01/04 Gran Premio Miguel Indurain 4
01/04 Gran Premio Miguel Indurain 4
20/03 - 26/03 Volta Ciclista a Catalunya
Klassement 71
20/03 #1: Sant Feliu de Guíxols › Sant Feliu de Guíxols 39
21/03 #2: Mataró › Vallter 120
22/03 #3: Olost › La Molina (Alp) 109
23/03 #4: Llívia › Sabadell 123
24/03 #5: Tortosa › Lo Port 120
25/03 #6: Martorell › Molins de Rei 6
26/03 #7: Barcelona › Barcelona 6
04/03 Strade Bianche 10
26/02 Faun Drome Classic DNS
25/02 Faun-Ardèche Classic 81
15/02 - 19/02 Vuelta a Andalucia Ruta Ciclista Del Sol
Points-trøje 11
Klassement 9
15/02 #1: Puente de Génave › Santiago de la Espada 13
16/02 #2: Diezma › Alcalá la Real 16
17/02 #3: Alcalá de Guadaira › Alcalá de los Gazules 26
18/02 #4: Olvera › Iznájar 8
19/02 #5: Otura › Alhaurín de la Torre 4
13/02 Jaén Paraiso Interior 5
11/02 Vuelta Ciclista a la Región de Murcia Costa Cálida 52

Se resultater for 2022:


Antal Løbsdage 72
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 10
16/10 Veneto Classic 9
12/10 Giro del Veneto 10
08/10 Il Lombardia 41
06/10 Gran Piemonte DNF
04/10 Tre Valli Varesine 63
01/10 Giro dell'Emilia DNF
29/09 Coppa Agostoni - Giro delle Brianze 15
15/09 Coppa Sabatini - Gran Premio città di Peccioli 8
14/09 Giro della Toscana - Memorial Alfredo Martini 7
16/08 - 19/08 Tour du Limousin - Nouvelle Aquitaine
16/08 #1: Verneuil-sur-Vienne › La Souterraine DNF
14/08 La Polynormande DNF
31/07 Circuito de Getxo - Memorial Hermanos Otxoa DNF
30/07 Donostia San Sebastian Klasikoa DNF
01/07 - 24/07 Tour de France
Ungdomstrøje 13
Points-trøje 36
Klassement 72
01/07 #1: Copenhagen › Copenhagen 135
02/07 #2: Roskilde › Nyborg 141
03/07 #3: Vejle › Sønderborg 75
05/07 #4: Dunkerque › Calais 168
06/07 #5: Lille › Wallers-Arenberg 130
07/07 #6: Binche › Longwy 27
08/07 #7: Tomblaine › La Super Planche des Belles Filles 113
09/07 #8: Dole › Lausanne 4
10/07 #9: Aigle › Châtel les portes du Soleil 71
12/07 #10: Morzine › Megève 141
13/07 #11: Albertville › Col du Granon 148
14/07 #12: Briançon › L'Alpe d'Huez 78
15/07 #13: Bourg d'Oisans › Saint-Etienne 24
16/07 #14: Saint-Etienne › Mende 153k 13
17/07 #15: Rodez › Carcassonne 100
19/07 #16: Carcassonne › Foix 97
20/07 #17: Saint-Gaudens › Peyragudes 61
21/07 #18: Lourdes › Hautacam 66k 53
22/07 #19: Castelnau-Magnoac › Cahors 117
23/07 #20: Lacapelle-Marival › Rocamadour 111
24/07 #21: Paris La Défense › Paris (Champs-Élysées) 134
26/06 DM - Linjeløb DNS
12/06 - 19/06 Tour de Suisse
Ungdomstrøje 4
Points-trøje 15
Klassement 16
12/06 #1: Küsnacht › Küsnacht 3
13/06 #2: Küsnacht › Aesch 61
14/06 #3: Aesch › Grenchen 37
15/06 #4: Grenchen › Brunnen 13
16/06 #5: Ambri › Novazzano 11
17/06 #6: Locarno › Moosalp 26
18/06 #7: Ambri › Malbun 24
19/06 #8: Vaduz › Vaduz 40
10/06 Grosser Preis des Kantons Aargau 3
31/05 Mercan'Tour Classic Alpes-Maritimes 20
22/05 Rund um Köln 21
15/05 Tro-Bro Léon 12
14/05 Grand Prix du Morbihan 11
03/05 - 08/05 4 Jours de Dunkerque / Grand Prix des Hauts de France
Ungdomstrøje 2
Points-trøje 38
Klassement 12
Ungdomstrøje 2
Points-trøje 38
Klassement 12
03/05 #1: Dunkerque › Aniche 114
04/05 #2: Béthune › Maubeuge 55
05/05 #3: Péronne › Mont-Saint-Éloi 36
06/05 #4: Mazingarbe › Aire-sur-la-Lys 58
07/05 #5: Roubaix › Cassel 9
08/05 #6: Ardres › Dunkerque 43
20/04 La Flèche Wallonne DNS
13/04 De Brabantse Pijl - La Flèche Brabançonne 52
10/04 Amstel Gold Race 83
02/04 Volta Limburg Classic 33
02/04 Volta Limburg Classic 33
02/04 Volta Limburg Classic 33
05/03 Strade Bianche 24
27/02 Drôme Classic 69
26/02 Faun-Ardèche Classic 12
18/02 - 20/02 Tour des Alpes Maritimes et du Var
Ungdomstrøje 1
Points-trøje 18
Klassement 8
18/02 #1: Saint-Raphaël › La Seyne-sur-Mer 23
19/02 #2: Puget-Théniers › La Turbie 7
20/02 #3: Villefranche-sur-Mer › Blausasc 20
14/02 Clásica Jaén Paraiso Interior 9
30/01 Trofeo Playa de Palma - Palma 119
29/01 Trofeo Pollença - Port d'Andratx 25
29/01 Trofeo Pollença - Port d'Andratx 25
29/01 Trofeo Pollença - Port d'Andratx 25
27/01 Trofeo Alcúdia - Port d'Alcúdia 29
27/01 Trofeo Alcíºdia - Port d'Alcíºdia 29
26/01 Trofeo Calvia 13

Se resultater for 2021:


Antal Løbsdage 57
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 2
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 8
Antal top-10, klassementer 2
09/10 Il Lombardia DNF
05/10 Tre Valli Varesine 5
26/09 VM - Linjeløb DNF
19/09 Eschborn-Frankfurt 75
15/09 Grand Prix de Wallonie 32
14/08 - 05/09 La Vuelta ciclista a España
Ungdomstrøje 18
Points-trøje 28
Klassement 68
14/08 #1: Burgos › Burgos 57
15/08 #2: Caleruega › Burgos 166
16/08 #3: Santo Domingo de Silos › Picón Blanco 97
17/08 #4: El Burgo de Osma › Molina de Aragón 173
18/08 #5: Tarancón › Albacete 149
19/08 #6: Requena › Alto de la Montaña de Cullera 17
20/08 #7: Gandía › Balcón de Alicante 108k 8
21/08 #8: Santa Pola › La Manga del Mar Menor 144
22/08 #9: Puerto-Lumbreras › Alto de Velefique 110
24/08 #10: Roquetas de Mar › Rincón de la Victoria 161
25/08 #11: Antequera › Valdepeñas de Jaén 14
26/08 #12: Jaén › Córdoba 5
27/08 #13: Belmez › Villanueva de la Serena 149
28/08 #14: Don Benito › Pico Villuercas 117
29/08 #15: Navalmoral de la Mata › El Barraco 152
31/08 #16: Laredo › Santa Cruz de Bezana 126
01/09 #17: Unquera › Lagos de Covadonga 61
02/09 #18: Salas › Altu d'El Gamoniteiru 85
03/09 #19: Tapia › Monforte de Lemos 184k 6
04/09 #20: Sanxenxo › Mos. Castro de Herville 98
05/09 #21: Padrón › Santiago de Compostela 94
29/07 - 31/07 Tour de l'Ain
Ungdomstrøje 5
Points-trøje 25
Klassement 13
29/07 #1: Parc des Oiseaux › Bourg-en-Bresse 31
30/07 #2: Lagnieu › Saint-Vulbas 18
31/07 #3: Izernore › Lélex Mont-Jura 10
20/06 DM - Linjeløb 11
06/06 - 13/06 Tour de Suisse
Ungdomstrøje 3
Points-trøje 9
Klassement 20
06/06 #1: Frauenfeld › Frauenfeld 43
07/06 #2: Neuhausen am Rheinfall › Lachen 10
08/06 #3: Lachen › Pfaffnau 15
09/06 #4: Sankt Urban › Gstaad 18
10/06 #5: Gstaad › Leukerbad 46
11/06 #6: Fiesch › Disentis Sedrun 61k 1
12/06 #7: Disentis Sedrun › Andermatt 48
13/06 #8: Andermatt › Andermatt 20
27/04 - 02/05 Tour de Romandie
Ungdomstrøje 9
Klassement 61
27/04 #Prologue: Oron › Oron 69
28/04 #1: Aigle › Martigny 59
29/04 #2: La Neuveville › Saint-Imier 106
30/04 #3: Estavayer › Estavayer 48
01/05 #4: Sion › Thyon 2000 46
02/05 #5: Fribourg › Fribourg 67
22/03 - 28/03 Volta Ciclista a Catalunya
22/03 #1: Calella › Calella 1
23/03 #2: Banyoles › Banyoles 80
24/03 #3: Canal Olimpic de Catalunya › Vallter 2000 113
25/03 #4: Ripoll › Port Ainé DNF
06/03 Strade Bianche 28
28/02 Kuurne - Bruxelles - Kuurne DNF
27/02 Omloop Het Nieuwsblad ME 79
03/02 - 07/02 Etoile de Bessèges - Tour du Gard
Ungdomstrøje 8
Klassement 62
03/02 #1: Bellegarde › Bellegarde 112
04/02 #2: Saint-Geniès › La Calmette 66
05/02 #3: Bessèges › Bessèges 44
06/02 #4: Rousson › Saint-Siffret 98
07/02 #5: Alès › Alès 41
31/01 Grand Prix Cycliste la Marseillaise 29

Se resultater for 2020:


Antal Løbsdage 30
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 6
Antal top-10, klassementer 1
07/10 De Brabantse Pijl - La Flèche Brabançonne 24
22/09 Paris-Camembert DNS
15/09 - 19/09 Skoda-Tour de Luxembourg
Ungdomstrøje 1
Points-trøje 4
Klassement 5
Ungdomstrøje 1
Points-trøje 4
Klassement 5
15/09 #1: Luxembourg › Luxembourg 21
16/09 #2: Remich › Hesperange 72
17/09 #3: Rosport › Schifflange 32
18/09 #4: Rodange › Differdange 10
19/09 #5: Mersch › Luxembourg 1
30/08 Brussels Cycling Classic 92
29/08 Druivenkoers - Overijse 50
27/08 EM U23 - Linjeløb 49
23/08 DM - Linjeløb 2
16/08 - 19/08 Tour de Wallonie
Ungdomstrøje 9
Klassement 42
16/08 #1: Soignies › Templeuve 63
17/08 #2: Frasnes-lez-Anvaing › Wavre 49
18/08 #3: Montzen › Visé 16
19/08 #4: Blegny › Erezée 68
01/08 - 04/08 La Route d'Occitanie - La Dépêche du Midi
01/08 #1: Saint-Affrique › Cazouls-lès-Béziers 74
02/08 #2: Carcassonne › Cap Découverte 98
03/08 #3: Saint-Gaudens › Col de Beyrède DNF
21/02 - 23/02 Tour des Alpes Maritimes et du Var
21/02 #1: Le Cannet › Grasse 32
22/02 #2: Pégomas › Col d'Eze 98
23/02 #3: La Londe › Le Mont Faron DNS
16/02 Trofeo Laigueglia 9
04/02 - 08/02 Saudi Tour
Ungdomstrøje 1
Points-trøje 21
Klassement 8
04/02 #1: Riyadh › Jaww 7
05/02 #2: Sadus Castle › Riyadh 30
06/02 #3: Riyadh › Al Bujairi 21
07/02 #4: Wadi Namar Park › Al Mazuhimiya King Saugìd University 67
08/02 #5: Princess Nourah University › Al Masnak 33

Se resultater for 2019:


Antal Løbsdage 45
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 8
Antal top-10, klassementer 1
06/10 La DH Famenne Ardenne Classic DNS
05/10 Tour de l'Eurométropole 96
27/09 VM U23 - Linjeløb 5
18/09 Grand Prix de Wallonie 42
08/09 Gylne Gutuer 82
07/09 Lillehammer GP 30
06/09 Hafjell TT 56
01/09 Grote Prijs Jef Scherens - Rondom Leuven 109
31/08 Omloop Mandel-Leie-Schelde Meulebeke 116
15/08 - 25/08 Tour de l'Avenir
15/08 #1: Marmande › Marmande 118
16/08 #2: Eymet › Bergerac 3
17/08 #3: Montignac-Lascaux › Mauriac DNF
31/07 - 04/08 Tour Alsace
Ungdomstrøje 5
Points-trøje 10
Klassement 8
31/07 #Prologue: Sausheim › Sausheim 17
01/08 #1: Sélestat › Sélestat 59
02/08 #2: Vesoul › La Planche des Belles Filles 14
03/08 #3: Ribeauvillé › Station du Lac Blanc 6
04/08 #4: Ottmarsheim › Dannemarie 25
30/06 DM - Linjeløb 31
27/06 DM - Enkeltstart 20
23/06 DM U23 - Linjeløb DNF
22/06 DM U23 - Enkeltstart 8
12/06 - 16/06 Baloise Belgium Tour
Points-trøje 12
Klassement 5
12/06 #1: Sint-Niklaas › Knokke-Heist 94
13/06 #2: Knokke-Heist › Zottegem 19
14/06 #3: Grimbergen › Grimbergen 133
15/06 #4: Seraing › Seraing 2
16/06 #5: Tongeren › Beringen 27
06/06 - 09/06 Course de la Paix Grand Prix Priessnitz spa
Points-trøje 19
Klassement 15
06/06 #Prologue: Krnov › Krnov 16
07/06 #1: Jesenik › Rymarov 66
08/06 #2: Krnov › Dlouhé Strané 16
09/06 #3: Jesenik › Jesenik 9
01/06 - 02/06 Orlen Nations Grand Prix
Klassement 2
01/06 #1: Jurgów › Bukowina Tatrzańska 2
02/06 #2: Bukovina Resort › Bukowina Tatrzańska 1
26/05 Grote Prijs Marcel Kint 77
12/05 Ringerike GP 26
11/05 Sundvolden GP 20
05/05 Skive-Løbet 38
04/05 GP Himmerland Rundt DNF
13/04 Ronde van Vlaanderen Beloften DNF
03/04 - 06/04 Giro di Sicilia
Ungdomstrøje 23
Points-trøje 16
Klassement 53
03/04 #1: Catania › Milazzo 70
04/04 #2: Capo d'Orlando › Palermo 67
05/04 #3: Caltanissetta › Ragusa 45
06/04 #4: Giardini Naxos › Etna 75
31/03 Gent-Wevelgem/Kattekoers-Ieper 36
10/03 GP Industria & Artigianato 36
03/03 Royal Bernard Drome Classic 68
02/03 Faun Environnement - Classic de l'Ardèche Rhône Crussol 70

Se resultater for 2018:


Antal Løbsdage 23
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 3
Antal top-10, klassementer 1
11/07 - 15/07 Giro Ciclistico della Valle d'Aosta Mont Blanc
11/07 #Prologue: Saint-Gervais Mont-Blanc › Saint-Nicolas de Véroce 32
12/07 #1: Rhêmes-Saint-Georges › Rhêmes-Notre-Dame 71
13/07 #2: Tavagnasco › Quassolo 81
14/07 #3: Ayas › Ayas 56
15/07 #4: Valtournenche › Breuil Cervinia DNF
01/07 DM - Linjeløb 29
28/06 DM - Enkeltstart 16
25/05 - 26/05 Tour of Estonia
Ungdomstrøje 5
Klassement 16
25/05 #1: Talin › Tartu 42
26/05 #2: Tartu › Tartu 15
09/05 - 13/05 Flèche du Sud
Ungdomstrøje 1
Points-trøje 8
Klassement 4
09/05 #1: Berbourg › Berbourg 56
10/05 #2: Rumelange › Rumelange 68
11/05 #3: Wincrange › Wincrange 1
12/05 #4: Roeser › Roeser 58
13/05 #5: Esch/Alzette › Esch/Alzette 52
29/04 Skive-Løbet 42
21/04 Grand Prix Herning 10
14/04 Liège - Bastogne - Liège U23 27
07/04 Ronde van Vlaanderen Beloften 46
31/03 Volta Limburg Classic DNF
31/03 Volta Limburg Classic DNF
31/03 Volta Limburg Classic DNF
25/03 Gent-Wevelgem/Kattekoers-Ieper 4
11/03 Ronde van Drenthe 61

Se resultater for 2017:


Antal Løbsdage 22
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 4
12/09 - 16/09 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Ungdomstrøje 20
Klassement 81
Ungdomstrøje 20
Klassement 81
12/09 #1: Frederiksberg › Kalundborg 102
14/09 #3: Otterup › Vejle 74
15/09 #4: Randers › Randers 30
16/09 #5: Ebeltoft › Aarhus 89
22/08 GP Stad Zottegem 73
20/08 Grote Prijs Jef Scherens - Rondom Leuven DNF
25/06 DM - Linjeløb 9
10/06 Fyen Rundt - Tour of Funen 81
21/05 - 28/05 An Post Rás
21/05 #1: Dublin › Longford 63
22/05 #2: Longford › Newport 174
23/05 #3: Newport › Bundoran DNF
13/05 DM U23 - Enkeltstart 15
07/05 Flèche Ardennaise DNF
06/05 Ronde van Overijssel 60
06/05 Ronde van Overijssel 60
01/05 Rund um den Finanzplatz Eschborn-Frankfurt 4
22/04 Grand Prix Herning 2
15/04 Liège - Bastogne - Liège U23 37
08/04 Ronde van Vlaanderen Beloften 96
26/03 Gent-Wevelgem/Kattekoers-Ieper 6
12/03 Rabobank Dorpenomloop Rucphen 90
11/03 Ronde van Drenthe DNF

Se resultater for 2016:


Antal Løbsdage 23
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 10
Antal sejre, klassementer 2
Antal top-10, klassementer 1
14/10 VM Junior mænd - Linjeløb 15
17/09 - 18/09 Keizer der Juniores
Klassement 1
17/09 #1: Reningelst › Reningelst 89
18/09 #2b: Koksijde › Koksijde 9
18/09 #2a: Wulpen › Wulpen 3
02/09 - 04/09 Grand Prix Rüebliland
Points-trøje 21
Klassement 9
Points-trøje 21
Klassement 9
02/09 #1: Gunzwil › Gunzwil 27
03/09 #3: Muhen › Muhen 6
03/09 #2: Muhen › Muhen 66
04/09 #4: Aarburg › Aarburg 42
31/07 Ronde van Vlaanderen Juniores - Tour des Flandres Juniors 53
19/07 - 24/07 Tour de l'Abitibi - Coupe des Nations Junior
Klassement 12
19/07 #1: Amos › Rouyn-Noranda 26
20/07 #2: Val-d’Or › Rouyn-Noranda 19
21/07 #4: Malartic › Malartic 26
21/07 #3: Rouyn-Noranda › Rouyn-Noranda 7
22/07 #5: Notre-Dame-du-Nord › Notre-Dame-du-Nord 60
23/07 #6: Rouyn-Noranda › Mont-Brun 49
24/07 #7: Ste-Germaine-Boulé › Rouyn-Noranda 6
09/07 - 10/07 GP Général Patton
Points-trøje 2
Klassement 1
09/07 #1: Ettelbruck › Troisvierges 1
10/07 #2: Wincrange › Wincrange 7
25/06 DM Junior mænd - Linjeløb 6
05/05 - 08/05 Course de la Paix Juniors
05/05 #1: Litomerice › Litomerice 131
06/05 #2a: Trebenice › Trebenice DNS
17/04 Grand Prix Bati-Metallo 78
10/04 Paris - Roubaix Juniors 4
28/02 Kuurne-Brussel-Kuurne Juniors 6

Se resultater for 2015:


Antal Løbsdage 8
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
19/09 - 20/09 Keizer der Juniores
Klassement 7
19/09 #1: Reningelst › Reningelst 9
20/09 #3: Koksijde › Koksijde 26
20/09 #2: Wulpen › Wulpen 11
06/09 La Philippe Gilbert juniors 35
17/07 - 19/07 Oberösterreich Juniorenrundfahrt
17/07 #1: Haid/Ansfelden › Marchtrenk 14
18/07 #2: Bad Leonfelden › Perg DNF
11/07 - 12/07 GP Général Patton
Klassement 30
11/07 #1: Ettelbruck › Troisvierges 53
12/07 #2: Wincrange › Wincrange 22