Gustav Frederik Dahl

Info om Gustav Frederik Dahl:

Navn Gustav Frederik Dahl
Født 27-11-2000 (23 år)
Højde 185 cm
Vægt 62 kg
Nuværende hold Airtox - Carl Ras
UCI rangliste 2078

Hold:

2024 Airtox - Carl Ras
2023 Restaurant Suri - Carl Ras
2022 Team Give Elementer
2021 Team Give Elementer

Sæsoner:

Sæson Sejre (1-dags) Sejre (Klassement) Top-10
2024 0 0 9
2023 0 0 8
2022 0 0 1
2021 0 0 1

Gustav Frederik Dahl's løbskalender og resultater i 2024:

Gustav Frederik Dahl har foreløbigt følgende løb på programmet i 2024:


Antal Løbsdage 32
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 8
16/06 Bording Cup - Nysted 51
15/06 Bording Cup - Nakskov 7
09/06 CK Nordsjælland Linjeløb 3
09/06 CK Nordsjælland Linjeløb 3
30/05 - 02/06 Tour of Malopolska
Points-trøje 8
Klassement 15
30/05 #Prologue: Kraków › Kraków 53
31/05 #1: Koszyce › Myślenice (Góra Chełm) 55
01/06 #2: Wieliczka › Nowy Targ 2
02/06 #3: Jabłonka › Przehyba 28
26/05 Fyen Rundt - Tour of Funen 42
25/05 Grand Prix Herning 36
20/05 Principia Løbet Randers 19
19/05 Hobro Løbet 21
18/05 Campione Pinse Cup - Horsens 2
12/05 Vitamin Well GP 8
09/05 Circuit de Wallonie 84
05/05 Ringerike GP DNF
04/05 Sundvolden GP 12
28/04 Lotto Famenne Ardenne Classic 46
21/04 State Energy Race - Ordrup CC 37
13/04 Arno Wallaard Memorial 92
06/04 Hurtig Joakim Lí¸bet 47
01/04 3 Dage i Nord - #3 Campione Cup - Aalborg 34
31/03 3 Dage i Nord - #2 Campione Cup - Thy 62
30/03 3 Dage i Nord - #1 Campione Cup - Hjí¸rring 35
29/03 Bording Cup - Vejen 7
14/03 - 17/03 Tour of Rhodes Powered by Rodos Palace
Klassement 97
14/03 #Prologue: Ialyssos › Ialyssos 53
15/03 #1: Rhodes › Maritsa 124
16/03 #2: Rhodes › Kalithies 106
17/03 #3: Rhodes › Kremasti 120
09/03 Rhodes GP by Culture & Sports Organization 70
02/03 - 03/03 Visit South Aegean Islands
Klassement 8
02/03 #1: Rhodes › Koskinou 8
03/03 #2: Rhodes › Salakos 11

Se resultater for 2023:


Antal Løbsdage 53
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 7
28/09 - 01/10 Tour of Istanbul
Klassement 41
28/09 #1: Arnavutköy › Arnavutköy 35
29/09 #2: Şile › Şile 71
30/09 #3: Beykoz › Beykoz 56
01/10 #4: Sultanhamet › Caddebostan 72
24/09 Fri Bike Shop Sønderborg 51
23/09 Tønder ACR løbet 64
17/09 Campione og Greve 14
17/09 Campione SM Linjeløb 14
16/09 CarPeople Løbet 11
07/09 - 10/09 Okolo jižní­ch Čech/Tour of South Bohemia
Points-trøje 40
Klassement 14
07/09 #1: Třeboň › Milevsko 39
08/09 #2: České Velenice › Studená 62
09/09 #3: Český Krumlov › Javorník 15
10/09 #4: České Budějovice › Jindřichův Hradec 17
03/09 Gylne Gutuer 8
02/09 Lillehammer GP 8
27/08 Ronde van de Achterhoek DNF
21/08 Tour de Charlottenlund 19
18/08 - 18/08 Gravel, Grit 'n Grind
13/08 Hobro Løbet 10
11/08 Spar Nord Fondens Gadeløb 15
10/08 Hadsten Gadeløb 21
03/08 - 03/08 Randers Bike Week
Klassement 3
03/08 #1: Sønder Borup › Sønder Borup 9
04/08 #2: Sønder Borup › Sønder Borup 52
05/08 #3: Sønder Borup › Sønder Borup 54
06/08 #4: Fussingø › Fussingø 11
25/06 National Championships Denmark - Road Race 52
22/06 National Championships Denmark - ITT 39
18/06 Din Bilpartner Løbet - Vejen 62
11/06 Ordrup CC Linjeløb 20
01/06 - 04/06 Tour of Malopolska
Points-trøje 28
Klassement 18
01/06 #Prologue: Kraków › Kraków 28
02/06 #1: Koszyce › Myślenice 14
03/06 #2: Wieliczka › Nowy Targ 30
04/06 #3: Jablonka › Przehyba 25
29/05 Principia Løbet Randers 51
28/05 Campione Pinse Cup - Herning 57
27/05 Campione Pinse Cup - Horsens 28
21/05 Rund um Kí¶ln 51
18/05 Circuit de Charleroi Wallonie 46
07/05 Ringerike GP 51
06/05 Sundvolden GP 25
30/04 Kolding BC Løbet 35
23/04 ABC København 53
15/04 Arno Wallaard Memorial DNF
15/04 Arno Wallaard Memorial DNF
02/04 Meldgaardløbet 20
01/04 HurtigJoakimLøbet 5.0 41
17/03 - 19/03 International Tour of Rhodes
Klassement 27
17/03 #1: Rhodes › Kalamonas 39
18/03 #2: Rhodes › Afandou 63
19/03 #3: Rhodes › Maritsa 29
11/03 Rhodes GP by Culture & Sports Organization 66
04/03 - 05/03 Visit South Aegean Islands
Klassement 42
04/03 #1: Rhodes › Koskinou 10
05/03 #2: Rhodes › Salakos 58

Se resultater for 2022:


Antal Løbsdage 16
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
04/09 Gylne Gutuer DNF
03/09 Lillehammer GP 46
16/08 - 20/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Ungdomstrøje 16
Klassement 83
Ungdomstrøje 16
Klassement 83
16/08 #1: Allerød › Køge 88
17/08 #2: Assens › Assens 101
18/08 #3: Otterup › Herning 105
19/08 #4: Skive › Skive 80
20/08 #5: Give › Vejle 72
26/06 DM - Linjeløb 27
23/06 DM - Enkeltstart 25
19/06 DM U23 - Linjeløb 4
18/06 DM U23 - Enkeltstart 16
03/06 - 05/06 Tour of Malopolska
Ungdomstrøje 5
Klassement 25
03/06 #1: Wieliczka › Góra Chelm 29
04/06 #2: Niepolomice › Nowy Targ 76
05/06 #3: Jabłonka › Przehyba 24
22/05 Fyen Rundt - Tour of Funen 30
21/05 Grand Prix Herning 11

Se resultater for 2021:


Antal Løbsdage 15
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
17/10 DM U23 - Linjeløb 25
29/08 Rent Liv Løbet Skive DNF
28/08 GP Himmerland Rundt DNF
30/06 - 05/07 Tour of Bulgaria
Ungdomstrøje 6
Klassement 18
30/06 #Prologue: Sofia › Sofia 24
01/07 #1: Sofia › Plovdiv 47
02/07 #2: Plovdiv › Troyan 24
03/07 #3: Troyan › Sliven 27
04/07 #4: Sliven › Burgas 30
05/07 #5: Karnobat › Gabrovo 9
28/06 - 29/06 In the footsteps of the Romans
Ungdomstrøje 6
Klassement 22
28/06 #1: Banya › Razlog 21
29/06 #2: Banya › Razlog 40
20/06 DM - Linjeløb DNF
17/06 DM - Enkeltstart 28
30/05 Fyen Rundt - Tour of Funen 44
29/05 Grand Prix Herning 63

Se resultater for 2020:


Antal Løbsdage 2
13/09 DM U23 - Linjeløb 39
12/09 DM U23 - Enkeltstart 24