Kasper Asgreen

Billede af den danske cykelrytter Kasper Asgreen

Info om Kasper Asgreen:

Navn Kasper Asgreen
Født 08-02-1995 (29 år)
Højde 192 cm
Vægt 75 kg
Nuværende hold Soudal Quick-Step
UCI rangliste 152

Hold:

2024 Soudal Quick-Step
2023 Soudal Quick-Step
2022 Quick-Step Alpha Vinyl Team
2021 Deceuninck - Quick Step
2020 Deceuninck - Quick Step
2019 Deceuninck - Quick Step
2018 Team Virtu Cycling
2017 Team Virtu Cycling
2016 Team Trefor
2015 MLP Team Bergstraße
2014 Odder CK
2013 Team Campus Vejle Middelfart

Sæsoner:

Sæson Sejre (1-dags) Sejre (Klassement) Top-10
2024 0 0 3
2023 3 0 11
2022 0 0 5
2021 4 0 16
2020 3 0 6
2019 3 0 18
2018 3 1 9
2017 4 0 9
2016 0 0 7
2015 0 0 2
2014 0 0 1

Kasper Asgreen's løbskalender og resultater i 2024:

Kasper Asgreen har foreløbigt følgende løb på programmet i 2024:


Antal Løbsdage 33
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 2
12/06 - 16/06 Baloise Belgium Tour
Points-trøje 26
Klassement 6
12/06 #1: Beringen › Beringen 6
13/06 #2: Merelbeke › Knokke-Heist 32
14/06 #3: Turnhout › Scherpenheuvel - Zichem 56
15/06 #4: Durbuy › Durbuy 16
16/06 #5: Brussel › Brussel 30
08/06 Duracell Dwars door het Hageland DNF
14/05 - 19/05 4 Jours de Dunkerque / Grand Prix des Hauts de France
Klassement 46
14/05 #1: Dunkerque › Le Touquet 121
15/05 #2: Wimereux › Abbeville 113
16/05 #3: Saint-Laurent-Blangy › Bouchain 107
17/05 #4: Mazingarbe › Pont-à-Marcq 34
18/05 #5: Arques › Cassel 44
19/05 #6: Loon-Plage › Dunkerque 29
23/04 - 28/04 Tour de Romandie
Points-trøje 30
Klassement 74
23/04 #Prologue: Payerne › Payerne 82
24/04 #1: Château d'Oex › Fribourg 5
25/04 #2: Fribourg › Salvan/Les Marécottes 130
26/04 #3: Oron › Oron 34
27/04 #4: Saillon › Leysin 96
28/04 #5: Vernier › Vernier 17
07/04 Paris-Roubaix 88
31/03 Ronde van Vlaanderen - Tour des Flandres ME 47
24/03 Gent-Wevelgem in Flanders Fields ME 54
22/03 E3 Saxo Classic 77
16/03 Milano-Sanremo 16
04/03 - 10/03 Tirreno-Adriatico
Points-trøje 38
Klassement 52
04/03 #1: Lido di Camaiore › Lido di Camaiore 18
05/03 #2: Camaiore › Follonica 130
06/03 #3: Volterra › Gualdo Tadino 31
07/03 #4: Arrone › Giulianova 68
08/03 #5: Torricella Sicura › Valle Castellana 111k 89
09/03 #6: Sassoferrato › Cagli (Monte Petrano) 59
10/03 #7: San Benedetto del Tronto › San Benedetto del Tronto 39
02/03 Strade Bianche 40
25/02 Kuurne - Brussel - Kuurne 88
24/02 Omloop Nieuwsblad ME DNF

Se resultater for 2023:


Antal Løbsdage 75
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 3
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 11
Antal top-10, klassementer 3
03/10 Binche - Chimay - Binche / Mémorial Frank Vandenbroucke 20
01/10 Lotto Famenne Ardenne Classic 42
28/09 Circuit Franco-Belge 46
13/09 - 17/09 Okolo Slovenska / Tour de Slovaquie
Points-trøje 3
Klassement 6
13/09 #1: Košice › Košice 3
14/09 #2: Prešov › Poprad 39
15/09 #3: Ružomberok › Martin 37
16/09 #4: Prievidza › Nitra 45
17/09 #5: Hlohovec › Púchov 1
23/08 - 27/08 Renewi Tour
Points-trøje 21
Klassement 101
23/08 #1: Blankenberge › Ardooie 48
24/08 #2: Sluis › Sluis 6
25/08 #3: Aalter › Geraardsbergen 102
26/08 #4: Beringen › Peer 109
27/08 #5: Riemst › Bilzen 115
11/08 World Championships ME - ITT 14
06/08 World Championships ME - Road Race DNF
01/07 - 23/07 Tour de France
Klassement 87
Points-trøje 6
01/07 #1: Bilbao › Bilbao 66
02/07 #2: Vitoria-Gasteiz › San Sébastián 127
03/07 #3: Amorebieta-Etxano › Bayonne 102
04/07 #4: Dax › Nogaro 27
05/07 #5: Pau › Laruns 54k 117
06/07 #6: Tarbes › Cauterets-Cambasque 54k 115
07/07 #7: Mont-de-Marsan › Bordeaux 59
08/07 #8: Libourne › Limoges 112
09/07 #9: Saint-Léonard-de-Noblat › Puy de Dôme 129
11/07 #10: Vulcania › Issoire 97k 71
12/07 #11: Clermont-Ferrand › Moulins 72
13/07 #12: Roanne › Belleville-en-Beaujolais 105
14/07 #13: Châtillon-Sur-Chalaronne › Grand Colombier 101k 55
15/07 #14: Annemasse › Morzine les Portes du Soleil 77
16/07 #15: Les Gets les Portes du Soleil › Saint-Gervais Mont-Blanc 115
18/07 #16: Passy › Combloux 15
19/07 #17: Saint-Gervais Mont-Blanc › Courchevel 61
20/07 #18: Moûtiers › Bourg-en-Bresse 178k 1
21/07 #19: Moirans-en-Montagne › Poligny 73k 2
22/07 #20: Belfort › Le Markstein 110
23/07 #21: Saint-Quentin-en-Yvelines › Paris 48
25/06 National Championships Denmark - Road Race 24
22/06 National Championships Denmark - ITT 1
11/06 - 18/06 Tour de Suisse
Klassement 76
11/06 #1: Einsiedeln › Einsiedeln 9
12/06 #2: Beromünster › Nottwil 38
13/06 #3: Tafers › Villars-sur-Ollon 105
14/06 #4: Monthey › Leukerbad 96
15/06 #5: Fiesch › La Punt 110
16/06 #6: Chur › Oberwil-Lieli NR
17/06 #7: Tübach › Weinfelden 15
18/06 #8: St. Gallen › Abtwil 6
16/05 - 21/05 4 Jours de Dunkerque / Grand Prix des Hauts de France
Points-trøje 18
Klassement 2
Points-trøje 18
Klassement 2
16/05 #1: Dunkerque › Abbeville 37
17/05 #2: Compiègne › Laon 19
18/05 #3: Saint-Quentin › Saint-Quentin 3
19/05 #4: Maubeuge › Achicourt 34
20/05 #5: Roubaix › Cassel 11
21/05 #6: Avion › Dunkerque 30
06/05 UCI World Gravel Series - Blaavands Huk 27
09/04 Paris-Roubaix DNF
02/04 Ronde van Vlaanderen - Tour des Flandres 7
26/03 Gent-Wevelgem in Flanders Fields 93
24/03 E3 Saxo Classic 51
18/03 Milano-Sanremo 36
05/03 - 12/03 Paris-Nice
05/03 #1: La Verrière › La Verrière 86
06/03 #2: Bazainville › Fontainebleau 40
07/03 #3: Dampierre-en-Burly › Dampierre-en-Burly 7
08/03 #4: Saint-Amand-Montrond › La Loge des Gardes 55
09/03 #5: Saint-Symphorien-sur-Coise › Saint-Paul-Trois-Châteaux 51
11/03 #7: Nice › Col de la Couillole DNF
28/02 Le Samyn DNF
15/02 - 19/02 Volta ao Algarve em Bicicleta
Points-trøje 15
Klassement 73
15/02 #1: Portimão › Lagos 45
16/02 #2: Sagres › Alto da Fóia 70
17/02 #3: Faro › Tavira 112
18/02 #4: Albufeira › Alto do Malhão 144k 103
19/02 #5: Lagoa › Lagoa 17
12/02 Figueira Champions Classic 36
29/01 Trofeo Palma - Palma 127
27/01 Trofeo Andratx - Mirador D'es Colomer OTL
27/01 Trofeo Andratx - Mirador D'es Colomer OTL
27/01 Trofeo Andratx - Mirador D'es Colomer (Pollença) OTL

Se resultater for 2022:


Antal Løbsdage 37
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 5
01/07 - 24/07 Tour de France
01/07 #1: Copenhagen › Copenhagen 43
02/07 #2: Roskilde › Nyborg 52
03/07 #3: Vejle › Sønderborg 90
05/07 #4: Dunkerque › Calais 128
06/07 #5: Lille › Wallers-Arenberg 117
07/07 #6: Binche › Longwy 154
08/07 #7: Tomblaine › La Super Planche des Belles Filles 70k 165
09/07 #8: Dole › Lausanne 165
10/07 #9: Aigle › Châtel les portes du Soleil DNS
26/06 DM - Linjeløb DNS
23/06 DM - Enkeltstart DNS
12/06 - 19/06 Tour de Suisse
12/06 #1: Küsnacht › Küsnacht 16
13/06 #2: Küsnacht › Aesch 15
14/06 #3: Aesch › Grenchen 119
15/06 #4: Grenchen › Brunnen DNS
24/05 - 29/05 Tour of Norway
Points-trøje 19
Klassement 27
24/05 #1: Bergen › Voss 33
25/05 #2: Ulvik › Geilo 6
26/05 #3: Gol › Stavsro/Gaustatoppen 36
27/05 #4: Hovden › Kristiansand 21
28/05 #5: Flekkefjord › Sandnes 151k 44
29/05 #6: Stavanger › Stavanger 14
17/04 Paris-Roubaix 44
10/04 Amstel Gold Race 6
03/04 Ronde van Vlaanderen - Tour des Flandres ME 23
27/03 Gent-Wevelgem in Flanders Fields ME 32
25/03 E3 Saxo Bank Classic 10
07/03 - 13/03 Tirreno-Adriatico
Points-trøje 20
Klassement 88
07/03 #1: Lido di Camaiore › Lido di Camaiore 4
08/03 #2: Camaiore › Sovicille 13
09/03 #3: Murlo › Terni 120
10/03 #4: Cascata delle Marmore › Bellante 115
11/03 #5: Sefro › Fermo 95
12/03 #6: Apecchio › Carpegna 65
13/03 #7: San Benedetto del Tronto › San Benedetto del Tronto 26
05/03 Strade Bianche 3
27/02 Kuurne - Bruxelles - Kuurne 84
26/02 Omloop Het Nieuwsblad ME 76
16/02 - 20/02 Volta ao Algarve em Bicicleta
Klassement 79
16/02 #1: Portimão › Lagos 91
17/02 #2: Albufeira › Fóia (Monchique) 113
18/02 #3: Almodôvar › Faro 111
19/02 #4: Vila Real de Santo António › Tavira 32
20/02 #5: Lagoa › Malhão (Loulé) 63

Se resultater for 2021:


Antal Løbsdage 75
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 4
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 19
Antal top-10, klassementer 4
03/10 Paris-Roubaix 68
26/09 VM - Linjeløb DNF
19/09 VM - Enkeltstart 4
09/09 EM - Enkeltstart 7
30/08 - 05/09 Benelux Tour
Points-trøje 18
Klassement 12
30/08 #1: Surhuisterveen › Dokkum 29
31/08 #2: Lelystad › Lelystad 4
01/09 #3: Essen › Hoogerheide 30
02/09 #4: Aalter › Ardooie 31
03/09 #5: Riemst › Bilzen 55
04/09 #6: Ottignies-Louvain-la-Neuve › Houffalize 19
05/09 #7: Namur › Geraardsbergen 52k 26
26/08 Druivenkoers - Overijse 4
28/07 OL - Enkeltstart 7
24/07 OL Linjeløb DNF
26/06 - 18/07 Tour de France
Points-trøje 14
Klassement 64
26/06 #1: Brest › Landerneau 19
27/06 #2: Perros-Guirec › Mûr-de-Bretagne Guerlédan 46
28/06 #3: Lorient › Pontivy 62
29/06 #4: Redon › Fougères 27
30/06 #5: Changé › Laval Espace Mayenne 6
01/07 #6: Tours › Châteauroux 76
02/07 #7: Vierzon › Le Creusot 205k 5
03/07 #8: Oyonnax › Le Grand-Bornand 49
04/07 #9: Cluses › Tignes 89
06/07 #10: Albertville › Valence 79
07/07 #11: Sorgues › Malaucène 81
08/07 #12: Saint-Paul-Trois-Châteaux › Nîmes 24
09/07 #13: Nîmes › Carcassonne 77
10/07 #14: Carcassonne › Quillan 62
11/07 #15: Céret › Andorra la Vella 87
13/07 #16: El Pas de la Casa › Saint-Gaudens 62k 81
14/07 #17: Muret › Saint-Lary-Soulan (Col du Portet) 97
15/07 #18: Pau › Luz Ardiden 123
16/07 #19: Mourenx › Libourne 142
17/07 #20: Libourne › Saint-Émilion 2
18/07 #21: Chatou › Paris Champs-Élysées 106
20/06 DM - Linjeløb 37
17/06 DM - Enkeltstart 1
30/05 - 06/06 Critérium du Dauphiné
Points-trøje 2
Klassement 73
30/05 #1: Issoire › Issoire 8
31/05 #2: Brioude › Saugues 4
01/06 #3: Langeac › Saint-Haon-Le-Vieux 10
02/06 #4: Firminy › Roche-La-Molière 3
03/06 #5: Saint-Chamond › Saint-Vallier 116k 16
04/06 #6: Loriol-sur-Drome › Le Sappey-en-Chartreuse 113
05/06 #7: Saint-Martin-le-Vinoux › La Plagne 73
06/06 #8: La Léchère-Les-Bains › Les Gets 81
05/05 - 09/05 Volta ao Algarve em Bicicleta
Points-trøje 25
Klassement 3
05/05 #1: Lagos › Portimão 82
06/05 #2: Sagres › Fóia 18
07/05 #3: Faro › Tavira 43
08/05 #4: Lagoa › Lagoa 1
09/05 #5: Albufeira › Malhão 8
04/04 Ronde van Vlaanderen - Tour des Flandres ME 1
31/03 Dwars door Vlaanderen - A travers la Flandre ME 30
26/03 E3 Saxo Bank Classic 1
20/03 Milano-Sanremo 99
10/03 - 16/03 Tirreno-Adriatico
Points-trøje 39
Klassement 58
10/03 #1: Lido di Camaiore › Lido di Camaiore 146
11/03 #2: Camaiore › Chiusdino 35
12/03 #3: Monticiano › Gualdo Tadino 124
13/03 #4: Terni › Prati di Tivo 104
14/03 #5: Castellalto › Castelfidardo 57
15/03 #6: Castelraimondo › Lido di Fermo 85
16/03 #7: San Benedetto del Tronto › San Benedetto del Tronto 8
06/03 Strade Bianche 25
28/02 Kuurne - Bruxelles - Kuurne 34
27/02 Omloop Het Nieuwsblad ME 49
11/02 - 14/02 Tour de la Provence
Klassement 109
11/02 #1: Aubagne › Six-Fours-les-Plages 19
12/02 #2: Cassis › Manosque 99
13/02 #3: Istres › Mont Ventoux/Chalet Reynard 122
14/02 #4: Avignon › Salon-de-Provence 115

Se resultater for 2020:


Antal Løbsdage 48
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 3
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 9
Antal top-10, klassementer 3
21/10 AG Driedaagse Brugge-De Panne ME 9
21/10 AG Driedaagse Brugge-De Panne ME 9
18/10 Ronde van Vlaanderen - Tour des Flandres ME 13
11/10 Gent-Wevelgem in Flanders Fields ME 11
03/10 DM - Enkeltstart 1
25/09 VM - Enkeltstart 6
29/08 - 20/09 Tour de France
Ungdomstrøje 16
Points-trøje 46
Klassement 114
29/08 #1: Nice › Nice 53
30/08 #2: Nice › Nice 142k 80
31/08 #3: Nice › Sisteron 118
01/09 #4: Sisteron › Orcières-Merlette 129
02/09 #5: Gap › Privas 65
03/09 #6: Le Teil › Mont Aigoual 107
04/09 #7: Millau › Lavaur 111
05/09 #8: Cazères › Loudenvielle 156
06/09 #9: Pau › Laruns 145
08/09 #10: île d'Oléron (Le Château-d'Oléron) › Île de Ré (Saint-Martin-de-Ré) 77
09/09 #11: Châtelaillon-Plage › Poitiers 119
10/09 #12: Chauvigny › Sarran 149k 112
11/09 #13: Châtel-Guyon › Pas de Peyrol (Le Puy Mary) 101
12/09 #14: Clermont-Ferrand › Lyon 136
13/09 #15: Lyon › Grand Colombier 125
15/09 #16: La Tour-du-Pin › Villard-de-Lans 135
16/09 #17: Grenoble › Méribel - Col de la Loze 113
17/09 #18: Méribel › La Roche-sur-Foron 128
18/09 #19: Bourg-en-Bresse › Champagnole 36
19/09 #20: Lure › La Planche des Belles Filles 24
20/09 #21: Mantes-la-Jolie › Paris 65
23/08 DM - Linjeløb 1
12/08 - 16/08 Critérium du Dauphiné
Ungdomstrøje 18
Points-trøje 19
Klassement 99
12/08 #1: Clermont-Ferrand › Saint-Christo-en-Jarez 102
13/08 #2: Vienne › Col de Porte 111k 107
14/08 #3: Corenc › Saint-Martin-de-Belleville 122
15/08 #4: Ugine › Megève 119
16/08 #5: Megève › Megève 99
08/08 Milano-Sanremo 72
01/08 Strade Bianche DNF
08/03 - 15/03 Paris - Nice
Ungdomstrøje 3
Points-trøje 12
Klassement 30
08/03 #1: Plaisir › Plaisir 56k 14
09/03 #2: Chevreuse › Chalette-sur-Loing 64
10/03 #3: Chalette-sur-Loing › La Châtre 48
11/03 #4: Saint-Amand-Montrond › Saint-Amand-Montrond 3
12/03 #5: Gannat › La Côte-Saint-André 50
13/03 #6: Sorgues › Apt 41
14/03 #7: Nice › Valdeblore La Colmiane 42
01/03 Kuurne-Bruxelles-Kuurne 1
29/02 Omloop Het Nieuwsblad ME 35
13/02 - 16/02 Tour de La Provence
Ungdomstrøje 21
Points-trøje 29
Klassement 65
13/02 #1: Châteaurenard › Saintes-Maries-de-la-Mer 8
14/02 #2: Aubagne › La Ciotat 70
15/02 #3: Istres › Mont Ventoux/Chalet Reynard 95
16/02 #4: Avignon › Aix-en-Provence 9

Se resultater for 2019:


Antal Løbsdage 69
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 3
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 20
Antal top-10, klassementer 3
03/10 Sparkassen Münsterland Giro 65
29/09 VM - Linjeløb DNF
25/09 VM - Enkeltstart 17
15/09 Grand Prix Cycliste de Montréal 20
13/09 Grand Prix Cycliste de Québec 27
29/08 - 01/09 Deutschland Tour
Ungdomstrøje 8
Points-trøje 5
Klassement 33
29/08 #1: Hannover › Halberstadt 6
30/08 #2: Marburg › Göttingen 34
31/08 #3: Göttingen › Eisenach 1
01/09 #4: Eisenach › Erfurt 82
11/08 EM - Linjeløb 38
08/08 EM - Enkeltstart 2
06/07 - 28/07 Tour de France
Ungdomstrøje 19
Points-trøje 46
Klassement 122
06/07 #1: Brussels › Brussels 33
07/07 #2: Brussels › Brussels 3
08/07 #3: Binche › Épernay 176
09/07 #4: Reims › Nancy 144
10/07 #5: Saint-Dié-des-Vosges › Colmar 114
11/07 #6: Mulhouse › La Planche des Belles Filles 161
12/07 #7: Belfort › Chalon-sur-Saône 125
13/07 #8: Mâcon › Saint-Étienne 147
14/07 #9: Saint-Étienne › Brioude 92
15/07 #10: Saint-Flour › Albi 34
17/07 #11: Albi › Toulouse 164
18/07 #12: Toulouse › Bagnères-de-Bigorre 155
19/07 #13: Pau › Pau 8
20/07 #14: Tarbes › Col du Tourmalet 125
21/07 #15: Limoux › Foix 114
23/07 #16: Nîmes › Nîmes 131
24/07 #17: Pont du Gard › Gap 2
25/07 #18: Embrun › Valloire 131
26/07 #19: Saint-Jean-de-Maurienne › Tignes DF
27/07 #20: Albertville › Val Thorens 145
28/07 #21: Rambouillet › Paris 108
30/06 DM - Linjeløb 2
27/06 DM - Enkeltstart 1
15/06 - 23/06 Tour de Suisse
Ungdomstrøje 21
Points-trøje 7
Klassement 70
15/06 #1: Langnau im Emmental › Langnau im Emmental 5
16/06 #2: Langnau im Emmental › Langnau im Emmental 4
17/06 #3: Flamatt › Murten 60
18/06 #4: Murten › Arlesheim 38
19/06 #5: Münchenstein › Einsiedeln 27
20/06 #6: Einsiedeln › Flumserberg 80
21/06 #7: Unterterzen › St. Gotthard 106
22/06 #8: Goms › Goms 2
23/06 #9: Goms › Goms 71
12/05 - 18/05 Amgen Tour of California
Points-trøje 1
Klassement 3
12/05 #1: Sacramento › Sacramento 97
13/05 #2: Rancho Cordova › South Lake Tahoe 1
14/05 #3: Stockton › Morgan Hill 4
15/05 #4: Raceway Laguna Seca › Morro Bay 10
16/05 #5: Pismo Beach › Ventura 5
17/05 #6: Ontario › Mount Baldy 6
18/05 #7: Santa Clarita › Pasadena 16
27/04 Grand Prix Herning 6
14/04 Paris-Roubaix 50
07/04 Ronde van Vlaanderen - Tour des Flandres ME 2
03/04 Dwars door Vlaanderen - A travers la Flandre ME 143
29/03 E3 BinckBank Classic 48
27/03 Driedaagse Brugge-De Panne ME 69
27/03 Driedaagse Brugge-De Panne ME 69
13/03 - 19/03 Tirreno-Adriatico
Ungdomstrøje 10
Klassement 60
13/03 #1: Lido di Camaiore › Lido di Camaiore 4
14/03 #2: Camaiore › Pomarance 32
15/03 #3: Pomarance › Foligno 155
16/03 #4: Foligno › Fossombrone 73
17/03 #5: Colli al Metauro › Recanati 51
18/03 #6: Matelica › Jesi 110
19/03 #7: San Benedetto del Tronto › San Benedetto del Tronto 15
05/03 Le Samyn 17
03/03 Kuurne-Bruxelles-Kuurne 31
14/02 - 17/02 Tour de La Provence
14/02 #1: Saintes-Maries-de-la-Mer › Saintes-Maries-de-la-Mer 5
15/02 #2: Istres › La Ciotat 99
16/02 #3: Aubagne › Le Castellet (Circuit Paul Ricard) 98
17/02 #4: Avignon › Aix-en-Provence DNS

Se resultater for 2018:


Antal Løbsdage 73
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 3
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 11
Antal sejre, klassementer 1
Antal top-10, klassementer 3
13/10 Il Lombardia DNF
11/10 Gran Piemonte DNF
30/09 VM - Linjeløb 52
23/09 VM - TTT 1
25/08 - 16/09 La Vuelta ciclista a España
Points-trøje 85
Klassement 134
25/08 #1: Málaga › Málaga 37
26/08 #2: Marbella › Caminito del Rey 119
27/08 #3: Mijas › Alhaurín de la Torre 153
28/08 #4: Vélez-Málaga › Alfacar. Sierra de la Alfaguara 167
29/08 #5: Granada › Roquetas de Mar 134
30/08 #6: Huércal-Overa › San Javier. Mar Menor 85
31/08 #7: Puerto Lumbreras › Pozo Alcón 163
01/09 #8: Linares › Almadén 141
02/09 #9: Talavera de la Reina › La Covatilla 109
04/09 #10: Salamanca. VIII Centenario Universidad de Salamanc › Fermoselle. Bermillo de Sayago 165
05/09 #11: Mombuey › Ribeira Sacra. Luintra 116
06/09 #12: Mondoñedo › Faro de Estaca de Bares. Mañón 113
07/09 #13: Candás. Carreño › Valle de Sabero. La Camperona 121
08/09 #14: Cistierna › Les Praeres. Nava 137
09/09 #15: Ribera de Arriba › Lagos de Covadonga 134
11/09 #16: Santillana del Mar › Torrelavega 10
12/09 #17: Getxo › Balcón de Bizkaia 148
13/09 #18: Ejea de los Caballeros › Lleida 87
14/09 #19: Lleida › Andorra. Naturlandia 140
15/09 #20: Andorra. Escaldes-Engordany › Andorra. Collada de la Gallina 155
16/09 #21: Alcorcón › Madrid 114
19/08 EuroEyes Cyclassics Hamburg 99
12/08 EM - Linjeløb 26
04/08 Clasica Ciclista San Sebastian 78
28/07 - 01/08 Tour de Wallonie
Ungdomstrøje 15
Klassement 73
28/07 #1: La Louvière › Les Bons Villers 114
29/07 #2: Villers-La-Ville › Namur 86
30/07 #3: Chimay › La Roche-En-Ardenne 78
31/07 #4: Malmedy › Herstal 76
01/08 #5: Huy › Waremme 45
01/07 DM - Linjeløb 30
28/06 DM - Enkeltstart 4
20/06 - 24/06 Adriatica Ionica Race/Following the Serenissima Routes
Ungdomstrøje 21
Points-trøje 39
Klassement 96
Ungdomstrøje 21
Points-trøje 39
Klassement 96
20/06 #1: Musile di Piave › Lido di Jesolo 1
21/06 #2: Lido di Jesolo › Maser 108
22/06 #3: Mussolente › Passo Giau 68
23/06 #4: San Vito di Cadore › Grado 39
24/06 #5: Grado › Trieste 90
17/06 Elfstedenronde DNF
01/06 - 03/06 Hammer Sportzone Limburg
Klassement 1
01/06 #1: Vaals › Drielandenpunt 3
03/06 #3: Sittard-Geleen › Sittard-Geleen 4
25/05 - 27/05 Hammer Stavanger
Klassement 22
25/05 #1: Sandness › Sandness 26
26/05 #2: Stavanger › Stavanger 26
27/05 #3: Stavanger › Stavanger 26
13/05 - 19/05 Amgen Tour of California
Ungdomstrøje 18
Klassement 33
13/05 #1: Long Beach › Long Beach 73
14/05 #2: Ventura › Gilbratar Road 31
15/05 #3: King City › Laguna Seca Recreation Area (Monterey County) 46
16/05 #4: San José › Morgan Hill 32
17/05 #5: Stockton › Elk Grove 74
18/05 #6: Folsom › South Lake Tahoe 38
19/05 #7: Sacramento › Sacramento 20
21/04 Grand Prix Herning 6
11/04 De Brabantse Pijl - La Flèche Brabanconne 65
04/04 Scheldeprijs 44
31/03 Volta Limburg Classic 30
31/03 Volta Limburg Classic 30
31/03 Volta Limburg Classic 30
19/03 - 25/03 Tour de Normandie
Ungdomstrøje 11
Points-trøje 28
Klassement 18
19/03 #1: Saint-Pierre-en-Auge › Le Neubourg 10
20/03 #2: Evreux › Forges-les-Eaux 44
21/03 #3: Yvetot › Elbeuf-sur-Seine 30
22/03 #4: Evrecy › Argentan 57
23/03 #5: Villers-Bocage › Bagnoles-de-l'Orne 53
24/03 #6: Granville › La Haye 61
25/03 #7: La Haye › Caen 49
08/03 - 11/03 Istarsko Proljece - Istrian Spring Trophy
Klassement 2
08/03 #Prologue: Umag › Umag 31
09/03 #1: Porec › Labin 1
10/03 #2: Vrsar › Oprtalj 5
11/03 #3: Pazin › Umag 11
03/03 Trofej Porec - Porec Trophy 25
28/02 Trofej Umag - Umag Trophy 23
11/02 Trofeo Laigueglia 6

Se resultater for 2017:


Antal Løbsdage 62
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 4
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 12
Antal top-10, klassementer 4
24/09 Duo Normand 6
22/09 VM U23 - Linjeløb 56
18/09 VM U23 - Enkeltstart 7
18/08 - 27/08 Tour de l'Avenir
Points-trøje 14
Klassement 71
18/08 #1: Loudéac › Loudéac 1
19/08 #2: Inzinzac-Lochrist › Bignan 134
20/08 #3: Missilla › Châteaubriant 38
21/08 #4: Derval › Saumur 31
22/08 #5: Montreuil-Bellay › Amboise 82
23/08 #6: Montrichard › Saint-Amand-Montrond 64
25/08 #7: Saint-Gervais Mont-Blanc › Hauteluce-Les Saisies 69
26/08 #8: Albertville › Sainte-Foy-Tarentais 90
27/08 #9: Bourg-Saint-Maurice › Albiez-Montrond 52
10/08 - 13/08 Czech Cycling Tour
Ungdomstrøje 2
Klassement 11
10/08 #1: Unicov › Unicov 4
11/08 #2: Olomouc › Frydek-Mistek 30
12/08 #3: Mohelnice › Sternberk 21
13/08 #4: Olomouc › Dolany 39
05/08 EM U23 - Linjeløb DNF
03/08 EM U23 - Enkeltstart 1
25/06 DM - Linjeløb 37
22/06 DM - Enkeltstart 2
31/05 - 04/06 Skoda-Tour de Luxembourg
Ungdomstrøje 27
Klassement 50
31/05 #Prologue: Luxembourg › Luxembourg 56
01/06 #1: Luxembourg › Bascharage 12
02/06 #2: Steinfort › Walferdange 34
03/06 #3: Eschweile › Wiltz-Diekirch 68
04/06 #4: Mersch › Luxembourg 75
24/05 - 28/05 Tour des Fjords
Ungdomstrøje 4
Points-trøje 16
Klassement 7
24/05 #1: Balestrand › Førde 25
25/05 #2: Gulen › Norheimsund 4
26/05 #3: Odda › Kopervik 16
27/05 #4: Stavanger › Sandnes 20
28/05 #5: Hinna Park › Stavanger 26
14/05 DM U23 - Linjeløb 10
13/05 DM U23 - Enkeltstart 1
01/05 Rund um den Finanzplatz Eschborn-Frankfurt 44
29/04 GP Viborg 1
28/04 GP Himmerland Rundt 22
22/04 Grand Prix Herning 8
12/04 - 16/04 Tour du Loir et Cher
Ungdomstrøje 14
Klassement 60
12/04 #1: Blois › Mont-Près-Chambord 18
13/04 #2: La Ferté-Imbault › Vernoe-en-Sologne 121
14/04 #3: Savigny-sur-Braye › Vendôme 44
15/04 #4: Montrichard › Montrichard 68
16/04 #5: Blois › Blois 96
08/04 Ronde van Vlaanderen Beloften 74
31/03 - 02/04 Le Triptyque des Monts et Chateaux
Klassement 27
31/03 #1: Flobecq › Warcoing 28
01/04 #2: Frasnes-lez-Anvaing › Péronnes-lez-Antoing 43
02/04 #3b: Ath › Chièvres 67
02/04 #3a: Chièvres › Chièvres 29
26/03 Gent-Wevelgem/Kattekoers-Ieper 62
09/03 - 12/03 Istarsko Proljece - Istrian Spring Trophy
Klassement 128
09/03 #Prologue: Umag › Umag 16
10/03 #1: Porec › Labin 153
11/03 #2: Vrsar › Motovun 122
12/03 #3: Pazin › Umag 102
04/03 Trofej Porec - Porec Trophy 107
01/03 Trofej Umag - Umag Trophy 20

Se resultater for 2016:


Antal Løbsdage 47
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 6
13/10 VM U23 - Linjeløb 75
10/10 VM U23 - Enkeltstart 5
31/08 - 04/09 Tour des Fjords
Ungdomstrøje 36
Klassement 61
31/08 #1: Os › Bergen 85
01/09 #2: Stord › Odda 118
02/09 #3: Ulvik › Suldalsosen 12
03/09 #4: Stavanger › Sandnes 97
04/09 #5: Hinna Park › Stavanger 93
27/07 - 31/07 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Ungdomstrøje 16
Points-trøje 45
Klassement 74
Ungdomstrøje 16
Points-trøje 45
Klassement 74
27/07 #1: Herning › Esbjerg 73
28/07 #2: Rømø › Sønderborg 47
29/07 #3: Aabenraa › Vejle 96
30/07 #4: Nyborg › Nyborg 12
31/07 #5: Karrebæksminde › Frederiksberg 39
20/07 Grand Prix Cerami DNF
26/06 DM - Linjeløb 29
23/06 DM - Enkeltstart 3
11/06 Fyen Rundt - Tour of Funen 53
02/06 - 05/06 Boucles de la Mayenne
Ungdomstrøje 16
Points-trøje 31
Klassement 86
02/06 #Prologue: Laval › Laval 77
03/06 #1: Renault Saint-Berthevin › Château de Craon 81
04/06 #2: Laval › Villaines-la-Juhel 92
05/06 #3: Juvigné › Laval 81
28/05 DM U23 - Linjeløb 53
27/05 DM U23 - Enkeltstart 2
20/05 - 22/05 Paris-Arras Tour
Ungdomstrøje 55
Points-trøje 11
Klassement 87
20/05 #1: Douchy-les-Mines › Biache-Saint-Vaast 102
21/05 #2: Barlin › Saint-Omer 92
22/05 #3: Gravelle › Arras 78
13/05 - 16/05 Tour de Berlin
Klassement 3
13/05 #Prologue: Berlin › Berlin 3
14/05 #2: Schäferberg › Schäferberg 41
15/05 #3b: Baruth › Baruth 12
15/05 #3a: Baruth › Baruth 3
16/05 #4: Birkenwerder › Birkenwerder 16
30/04 GP Viborg 3
13/04 - 17/04 Tour du Loir et Cher E Provost
Ungdomstrøje 15
Points-trøje 54
Klassement 54
13/04 #1: Blois › Nouan Le Fuzelier 52
14/04 #2: Orchaise › Chailles 24
15/04 #3: Freteval › Vendome 25
16/04 #4: Ange › Ange 77
17/04 #5: Blois › Blois 20
01/04 - 03/04 Le Triptyque des Monts et Châteaux
Klassement 32
01/04 #1: Antoing › Hérinnes 45
02/04 #2: Frasnes-lez-Anvaing › Kluisberg 45
03/04 #3b: Tournai › Chièvres 41
03/04 #3a: Chièvres › Chièvres 56
29/03 G.P. Palio del Recioto - 34th Memorial cav. Sante Carradori DNF
28/03 Giro del Belvedere 70

Se resultater for 2015:


Antal Løbsdage 39
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 2
03/10 Sparkassen Münsterland Giro 65
04/08 - 08/08 Post Danmark Rundt - Tour of Denmark
Ungdomstrøje 19
Klassement 103
04/08 #1: Struer › Holstebro 107
05/08 #2: Ringkøbing › Aarhus 109
06/08 #3: Vejle › Vejle 121
07/08 #5: Helsingør › Helsingør 16
07/08 #4: Slagelse › Frederiksværk 116
08/08 #6: Hillerød › Frederiksberg 56
28/06 DM - Linjeløb DNF
25/06 DM - Enkeltstart 22
14/06 Rund um Köln DNF
07/06 DM U23 - Linjeløb 8
05/06 DM U23 - Enkeltstart 6
31/05 Garmin Velothon Berlin 34
20/05 - 24/05 Bałtyk - Karkonosze Tour
Klassement 49
20/05 #1: Kolobrzeg › Swidwin 36
21/05 #2: Goleniów › Wolin 48
22/05 #3: Tarnowo Podgórne › Tarnowo Podgórne 52
23/05 #4: Kozuchów › Zgorzelec 102
24/05 #6: Piechowice › Karpacz 41
24/05 #5: Kowary › Przel. Okraj 57
06/05 - 10/05 Tour d'Azerbaïdjan
06/05 #1: Baku › Sumqayit 69
07/05 #2: Baku › Ismayilli 81
08/05 #3: Gabala › Gabala 117
09/05 #4: Gabala › Mingachevir 88
10/05 #5: Baku › Baku DNF
11/04 Trofeo Edil C DNF
06/04 Giro Belvedere di Villa di Cordignano DNF
05/04 Trofeo Piva DNF
23/03 - 29/03 Tour de Normandie
23/03 #Prologue: Saint-Lô › Saint-Lô 113
24/03 #1: Colombelles › Forges-les-Eaux 117
25/03 #2: Duclair › Elbeuf-sur-Seine 34
26/03 #3: Elbeuf-sur-Seine › Argentan 33
27/03 #4: L’Aigle › Bagnoles-de-l’Orne 51
28/03 #5: Carentan › Martinvast 65
29/03 #6: Torigni-sur-Vire › Caen DNS
12/03 - 15/03 Istarsko proljece - Istrian Spring Trophy
Klassement 157
12/03 #Prologue: Umag › Umag 165
13/03 #1: Porec › Labin 173
14/03 #2: Vrsar › Motovun 170
15/03 #3: Pazin › Umag 125
07/03 Porec Trophy - Trofej Porec DNF
04/03 Trofej Umag - Umag Trophy 88

Se resultater for 2014:


Antal Løbsdage 2
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
30/05 DM U23 - Enkeltstart 5
03/05 Himmerland Rundt \'Made in Aars\' DNF

Se resultater for 2013:


Antal Løbsdage 3
24/08 Omloop Mandel - Leie - Schelde DNF
12/07 - 14/07 Oberösterreich Juniorenrundfahrt
12/07 #1: Haid/Ansfelden › Marchtrenk 147
13/07 #2: Linz › Perg DNF