Søren Kragh Andersen

Billede af den danske cykelrytter Søren Kragh Andersen

Info om Søren Kragh Andersen:

Navn Søren Kragh Andersen
Født 10-08-1994 (29 år)
Højde 178 cm
Vægt 73 kg
Nuværende hold Alpecin - Deceuninck
UCI rangliste 190
Næste løb Tour de France (29/06)

Hold:

2024 Alpecin - Deceuninck
2023 Alpecin - Deceuninck
2022 Team DSM
2021 Team DSM
2020 Team Sunweb
2019 Team Sunweb
2018 Team Sunweb
2017 Team Sunweb
2016 Team Giant - Alpecin
2015 Team Trefor - Blue Water
2014 Team Trefor - Blue Water
2013 Team Trefor
2012 Team Roskilde Junior
2011 Team RCR Odense Junior

Sæsoner:

Sæson Sejre (1-dags) Sejre (Klassement) Top-10
2024 0 0 2
2023 1 0 14
2022 0 0 8
2021 0 0 9
2020 5 0 7
2019 0 0 16
2018 3 0 19
2017 2 0 12
2016 0 0 15
2015 8 1 22
2014 1 0 8
2013 0 0 2
2012 3 0 14
2011 3 0 19

Søren Kragh Andersen's løbskalender og resultater i 2024:

Søren Kragh Andersen har foreløbigt følgende løb på programmet i 2024:


Antal Løbsdage 19
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 2
29/06 Tour de France Kommende
09/06 - 16/06 Tour de Suisse
Klassement 86
09/06 #1: Vaduz › Vaduz 10
10/06 #2: Vaduz › Regensdorf 52
11/06 #3: Steinmaur › Rí¼schlikon 58
12/06 #4: Rí¼schlikon › Gotthard Pass 112
13/06 #5: Ambrí¬ › Carí¬ 107
14/06 #6: Ulrichen › Blatten 40
15/06 #7: Villars-sur-Ollon › Villars-sur-Ollon 115
16/06 #8: Aigle › Villars-sur-Ollon 41
01/05 Eschborn-Frankfurt 8
21/04 Liège-Bastogne-Liège 67
17/04 La Flèche Wallonne 37
14/04 Amstel Gold Race 112
10/04 De Brabantse Pijl - La Flèche Brabaní§onne ME 42
31/03 Ronde van Vlaanderen - Tour des Flandres ME DNF
27/03 Dwars door Vlaanderen - A travers la Flandre ME 74
24/03 Gent-Wevelgem in Flanders Fields ME 50
22/03 E3 Saxo Classic 36
16/03 Milano-Sanremo 31
25/02 Kuurne - Brussel - Kuurne 94

Se resultater for 2023:


Antal Løbsdage 69
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 13
Antal top-10, klassementer 1
05/10 Paris - Bourges 5
03/10 Binche - Chimay - Binche / Mémorial Frank Vandenbroucke 3
20/09 - 24/09 Å koda Tour Luxembourg
Points-trøje 1
Klassement 6
20/09 #1: Luxembourg › Luxembourg Kirchberg 2
21/09 #2: Mondorf-les-Bains › Mamer 2
22/09 #3: Mertert › Vianden 8
23/09 #4: Pétange › Pétange 13
24/09 #5: Mersch › Luxembourg 14
16/09 SUPER 8 Classic 16
13/09 Grand Prix de Wallonie 28
03/09 Bretagne Classic - Ouest-France DNF
23/08 - 27/08 Renewi Tour
Points-trøje 18
Klassement 10
23/08 #1: Blankenberge › Ardooie 133
24/08 #2: Sluis › Sluis 19
25/08 #3: Aalter › Geraardsbergen 11
26/08 #4: Beringen › Peer 70
27/08 #5: Riemst › Bilzen 3
15/08 - 19/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Points-trøje 7
Klassement 29
Points-trøje 7
Klassement 29
15/08 #1: Aalborg › Aalborg 6
16/08 #2: Kjellerup › Silkeborg 3
17/08 #3: Vejen › Vejle 40
18/08 #4: Kalundborg › Bagsví¦rd 82
19/08 #5: Helsingí¸r › Helsingí¸r 29
06/08 World Championships ME - Road Race DNF
01/07 - 23/07 Tour de France
Klassement 122
Points-trøje 109
01/07 #1: Bilbao › Bilbao 136
02/07 #2: Vitoria-Gasteiz › San Sébastií¡n 135
03/07 #3: Amorebieta-Etxano › Bayonne 46
04/07 #4: Dax › Nogaro 16
05/07 #5: Pau › Laruns 140
06/07 #6: Tarbes › Cauterets-Cambasque 141
07/07 #7: Mont-de-Marsan › Bordeaux 90
08/07 #8: Libourne › Limoges 76
09/07 #9: Saint-Léonard-de-Noblat › Puy de Dí´me 138
11/07 #10: Vulcania › Issoire 162
12/07 #11: Clermont-Ferrand › Moulins 75
13/07 #12: Roanne › Belleville-en-Beaujolais 106
14/07 #13: Chí¢tillon-Sur-Chalaronne › Grand Colombier 150
15/07 #14: Annemasse › Morzine les Portes du Soleil 91
16/07 #15: Les Gets les Portes du Soleil › Saint-Gervais Mont-Blanc 85k 81
18/07 #16: Passy › Combloux 83
19/07 #17: Saint-Gervais Mont-Blanc › Courchevel 132
20/07 #18: Moí»tiers › Bourg-en-Bresse 133
21/07 #19: Moirans-en-Montagne › Poligny 82
22/07 #20: Belfort › Le Markstein 149
23/07 #21: Saint-Quentin-en-Yvelines › Paris 108
25/06 National Championships Denmark - Road Race 6
11/06 - 18/06 Tour de Suisse
Klassement 93
11/06 #1: Einsiedeln › Einsiedeln 32
12/06 #2: Beromí¼nster › Nottwil 122
13/06 #3: Tafers › Villars-sur-Ollon 130
14/06 #4: Monthey › Leukerbad 150
15/06 #5: Fiesch › La Punt 116
16/06 #6: Chur › Oberwil-Lieli NR
17/06 #7: Tí¼bach › Weinfelden 100
18/06 #8: St. Gallen › Abtwil 17
01/05 Eschborn-Frankfurt 1
23/04 Liége-Bastogne-Liége DNF
19/04 La Fléche Wallonne 81
16/04 Amstel Gold Race 40
12/04 De Brabantse Pijl - La Flèche Brabançonne DNF
02/04 Ronde van Vlaanderen - Tour des Flandres DNF
26/03 Gent-Wevelgem in Flanders Fields 68
24/03 E3 Saxo Classic 9
18/03 Milano-Sanremo 5
05/03 - 12/03 Paris-Nice
Klassement 44
Klassement 44
05/03 #1: La Verrière › La Verrière 25
06/03 #2: Bazainville › Fontainebleau 122
07/03 #3: Dampierre-en-Burly › Dampierre-en-Burly 19
08/03 #4: Saint-Amand-Montrond › La Loge des Gardes 64
09/03 #5: Saint-Symphorien-sur-Coise › Saint-Paul-Trois-Chí¢teaux 52
11/03 #7: Nice › Col de la Couillole 103k 67
12/03 #8: Nice › Nice 13
28/02 Le Samyn 6
25/02 Omloop Het Nieuwsblad Elite 99

Se resultater for 2022:


Antal Løbsdage 35
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 6
11/09 Grand Prix Cycliste de Montréal DNF
09/09 Grand Prix Cycliste de Québec DNF
28/08 Bretagne Classic - Ouest-France DNF
16/08 - 20/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Points-trøje 9
Klassement 4
Points-trøje 9
Klassement 4
16/08 #1: Allerød › Køge 28
17/08 #2: Assens › Assens 5
18/08 #3: Otterup › Herning 12
19/08 #4: Skive › Skive 57
20/08 #5: Give › Vejle 6
30/07 Donostia San Sebastian Klasikoa DNF
12/06 - 19/06 Tour de Suisse
12/06 #1: Küsnacht › Küsnacht 71
13/06 #2: Küsnacht › Aesch 76
14/06 #3: Aesch › Grenchen 70
15/06 #4: Grenchen › Brunnen 3
16/06 #5: Ambri › Novazzano DNS
24/04 Liège-Bastogne-Liège 25
20/04 La Flèche Wallonne 40
10/04 Amstel Gold Race 29
03/04 Ronde van Vlaanderen - Tour des Flandres ME DNS
30/03 Dwars door Vlaanderen - A travers la Flandre ME 17
27/03 Gent-Wevelgem in Flanders Fields ME 5
25/03 E3 Saxo Bank Classic DNF
19/03 Milano-Sanremo 7
06/03 - 13/03 Paris - Nice
Points-trøje 17
Klassement 17
06/03 #1: Mantes-la-Ville › Mantes-la-Ville 38
07/03 #2: Auffargis › Orléans 19
08/03 #3: Vierzon › Dun-le-Palestel 68
09/03 #4: Domérat › Montluçon 16
10/03 #5: Saint-Just-Saint-Rambert › Saint-Sauveur-de-Montagut 30
11/03 #6: Courthézon › Aubagne 19
12/03 #7: Nice › Col de Turini 43
13/03 #8: Nice › Nice 5
26/02 Omloop Het Nieuwsblad ME 103
10/02 - 15/02 Tour of Oman
Klassement 39
10/02 #1: Al Rustaq Fort › Muscat 21
11/02 #2: Naseem Park › Suhar Corniche 28
12/02 #3: Sultan Qaboos University › Qurayyat 44
13/02 #4: Al Sifah › Muscat 72
14/02 #5: Samail › Jabal Al Akhdhar 14
15/02 #6: Al Mouj Muscat › Matrah Corniche 50

Se resultater for 2021:


Antal Løbsdage 53
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 7
10/10 Paris - Tours Elite 91
03/10 Paris-Roubaix 24
19/09 Eschborn-Frankfurt DNF
30/08 - 05/09 Benelux Tour
30/08 #1: Surhuisterveen › Dokkum 41
31/08 #2: Lelystad › Lelystad 7
01/09 #3: Essen › Hoogerheide 38
02/09 #4: Aalter › Ardooie 53
03/09 #5: Riemst › Bilzen 131
04/09 #6: Ottignies-Louvain-la-Neuve › Houffalize DNF
10/08 - 14/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Points-trøje 15
Klassement 6
Points-trøje 15
Klassement 6
10/08 #1: Struer › Esbjerg 26
11/08 #2: Ribe › Sønderborg 16
12/08 #3: Tønder › Vejle 15
13/08 #4: Holbæk › Kalundborg 26
14/08 #5: Frederiksberg › Frederiksberg 2
26/06 - 18/07 Tour de France
26/06 #1: Brest › Landerneau 35
27/06 #2: Perros-Guirec › Mûr-de-Bretagne Guerlédan 44
28/06 #3: Lorient › Pontivy 14
29/06 #4: Redon › Fougères 38
30/06 #5: Changé › Laval Espace Mayenne 17
01/07 #6: Tours › Châteauroux 44
02/07 #7: Vierzon › Le Creusot 205k 18
03/07 #8: Oyonnax › Le Grand-Bornand 52k 32
04/07 #9: Cluses › Tignes 131
06/07 #10: Albertville › Valence 131
07/07 #11: Sorgues › Malaucène 156
08/07 #12: Saint-Paul-Trois-Châteaux › Nîmes 79
09/07 #13: Nîmes › Carcassonne 150
10/07 #14: Carcassonne › Quillan DNS
20/06 DM - Linjeløb 28
06/06 - 13/06 Tour de Suisse
Klassement 69
06/06 #1: Frauenfeld › Frauenfeld 9
07/06 #2: Neuhausen am Rheinfall › Lachen 38
08/06 #3: Lachen › Pfaffnau 89
09/06 #4: Sankt Urban › Gstaad 30
10/06 #5: Gstaad › Leukerbad 113
11/06 #6: Fiesch › Disentis Sedrun 92
12/06 #7: Disentis Sedrun › Andermatt 9
13/06 #8: Andermatt › Andermatt 112k 94
18/04 Amstel Gold Race DNF
04/04 Ronde van Vlaanderen - Tour des Flandres ME 58
31/03 Dwars door Vlaanderen - A travers la Flandre ME DNF
28/03 Gent-Wevelgem in Flanders Fields ME 35
26/03 E3 Saxo Bank Classic 42
20/03 Milano-Sanremo 9
07/03 - 14/03 Paris - Nice
07/03 #1: Saint-Cyr-L'École › Saint-Cyr-L'École 112
08/03 #2: Oinville-sur-Montcient › Amilly 12
09/03 #3: Gien › Gien 5
10/03 #4: Chalon-sur-Saône › Chiroubles DNS
28/02 Kuurne - Bruxelles - Kuurne 28
27/02 Omloop Het Nieuwsblad ME 23

Se resultater for 2020:


Antal Løbsdage 47
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 5
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 10
Antal top-10, klassementer 5
18/10 Ronde van Vlaanderen - Tour des Flandres ME DNF
11/10 Paris - Tours Elite 101
29/09 - 03/10 BinckBank Tour
Points-trøje 9
Klassement 2
29/09 #1: Blankenberge › Ardooie 35
01/10 #3: Aalter › Aalter 37
02/10 #4: Riemst › Riemst 1
03/10 #5: Ottignies-Louvain-la-Neuve › Geraardsbergen 4
29/08 - 20/09 Tour de France
Points-trøje 9
Klassement 58
29/08 #1: Nice › Nice 34
30/08 #2: Nice › Nice 78
31/08 #3: Nice › Sisteron 56
01/09 #4: Sisteron › Orcières-Merlette 63
02/09 #5: Gap › Privas 77
03/09 #6: Le Teil › Mont Aigoual 124
04/09 #7: Millau › Lavaur 172
05/09 #8: Cazères › Loudenvielle 122k 8
06/09 #9: Pau › Laruns 47
08/09 #10: île d'Oléron (Le Château-d'Oléron) › Île de Ré (Saint-Martin-de-Ré) 66
09/09 #11: Châtelaillon-Plage › Poitiers 40
10/09 #12: Chauvigny › Sarran 3
11/09 #13: Châtel-Guyon › Pas de Peyrol (Le Puy Mary) 102
12/09 #14: Clermont-Ferrand › Lyon 1
13/09 #15: Lyon › Grand Colombier 92
15/09 #16: La Tour-du-Pin › Villard-de-Lans 134
16/09 #17: Grenoble › Méribel - Col de la Loze 90
17/09 #18: Méribel › La Roche-sur-Foron 94
18/09 #19: Bourg-en-Bresse › Champagnole 1
19/09 #20: Lure › La Planche des Belles Filles 16
20/09 #21: Mantes-la-Jolie › Paris 117
12/08 - 16/08 Critérium du Dauphiné
Points-trøje 17
Klassement 80
Points-trøje 17
Klassement 80
12/08 #1: Clermont-Ferrand › Saint-Christo-en-Jarez 152
13/08 #2: Vienne › Col de Porte 150
14/08 #3: Corenc › Saint-Martin-de-Belleville 114k 82
15/08 #4: Ugine › Megève 97
16/08 #5: Megève › Megève 41
08/08 Milano-Sanremo 57
01/08 Strade Bianche DNF
08/03 - 15/03 Paris - Nice
Points-trøje 7
Klassement 10
08/03 #1: Plaisir › Plaisir 56k 23
09/03 #2: Chevreuse › Chalette-sur-Loing 38
10/03 #3: Chalette-sur-Loing › La Châtre 27
11/03 #4: Saint-Amand-Montrond › Saint-Amand-Montrond 1
12/03 #5: Gannat › La Côte-Saint-André 39
13/03 #6: Sorgues › Apt 22
14/03 #7: Nice › Valdeblore La Colmiane 12
01/03 Kuurne-Bruxelles-Kuurne 58
29/02 Omloop Het Nieuwsblad ME 3

Se resultater for 2019:


Antal Løbsdage 63
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 14
13/10 Paris - Tours Elite DNF
01/09 Bretagne Classic - Ouest-France DNF
12/08 - 18/08 BinckBank Tour
12/08 #1: Beveren › Hulst 18
13/08 #2: Blankenberge › Ardooie 36
14/08 #3: Aalter › Aalter 36
15/08 #4: Houffalize › Houffalize 8
16/08 #5: Riemst › Venray 58
17/08 #6: Den Haag › Den Haag 8
18/08 #7: Sint-Pieters-Leeuw › Geraardsbergen DNF
06/07 - 28/07 Tour de France
06/07 #1: Brussels › Brussels 107
07/07 #2: Brussels › Brussels 4
08/07 #3: Binche › Épernay 91
09/07 #4: Reims › Nancy 145
10/07 #5: Saint-Dié-des-Vosges › Colmar 112
11/07 #6: Mulhouse › La Planche des Belles Filles 68
12/07 #7: Belfort › Chalon-sur-Saône 98
13/07 #8: Mâcon › Saint-Étienne 37
14/07 #9: Saint-Étienne › Brioude 125
15/07 #10: Saint-Flour › Albi 37
17/07 #11: Albi › Toulouse 84
18/07 #12: Toulouse › Bagnères-de-Bigorre 131
19/07 #13: Pau › Pau 31
20/07 #14: Tarbes › Col du Tourmalet 129
21/07 #15: Limoux › Foix 65
23/07 #16: Nîmes › Nîmes 79
24/07 #17: Pont du Gard › Gap 150
25/07 #18: Embrun › Valloire DNS
15/06 - 23/06 Tour de Suisse
Ungdomstrøje 19
Points-trøje 11
Klassement 66
15/06 #1: Langnau im Emmental › Langnau im Emmental 4
16/06 #2: Langnau im Emmental › Langnau im Emmental 71
17/06 #3: Flamatt › Murten 132
18/06 #4: Murten › Arlesheim 53
19/06 #5: Münchenstein › Einsiedeln 94
20/06 #6: Einsiedeln › Flumserberg 69
21/06 #7: Unterterzen › St. Gotthard 104
22/06 #8: Goms › Goms 3
23/06 #9: Goms › Goms 49
24/05 - 26/05 Hammer Stavanger
Klassement 2
24/05 #1: Stavanger › Stavanger 5
25/05 #2: Stavanger › Stavanger 2
26/05 #3: Stavanger › Stavanger 3
21/04 Amstel Gold Race DNF
17/04 De Brabantse Pijl - La Flèche Brabançonne 64
07/04 Ronde van Vlaanderen - Tour des Flandres ME DNF
31/03 Gent-Wevelgem in Flanders Fields ME 11
29/03 E3 BinckBank Classic DNF
23/03 Milano-Sanremo 52
13/03 - 19/03 Tirreno-Adriatico
Ungdomstrøje 5
Klassement 35
13/03 #1: Lido di Camaiore › Lido di Camaiore 3
14/03 #2: Camaiore › Pomarance 17
15/03 #3: Pomarance › Foligno 42
16/03 #4: Foligno › Fossombrone 77
17/03 #5: Colli al Metauro › Recanati 38
18/03 #6: Matelica › Jesi 35
19/03 #7: San Benedetto del Tronto › San Benedetto del Tronto 33
20/02 - 24/02 Volta ao Algarve em Bicicleta
Points-trøje 7
Klassement 2
20/02 #1: Portimão › Lagos 6
21/02 #2: Almodôvar › Fóia 13
22/02 #3: Lagoa › Lagoa 2
23/02 #4: Albufeira › Tavira 21
24/02 #5: Faro › Malhão 2

Se resultater for 2018:


Antal Løbsdage 76
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 3
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 18
Antal top-10, klassementer 3
16/10 - 21/10 Gree-Tour of Guangxi
Ungdomstrøje 11
Klassement 32
16/10 #1: Beihai › Beihai 54
17/10 #2: Beihai › Qinzhou 36
18/10 #3: Nanning › Nanning 36
19/10 #4: Nanning › Mashan Nongla Scenic Spot 34
20/10 #5: Liuzhou › Guilin 49
21/10 #6: Guilin › Guilin 57
14/10 - 14/10 Hammer Hong Kong
Klassement 4
14/10 #2: Hong Kong › Hong Kong 1
07/10 Paris - Tours Elite 1
26/09 VM - Enkeltstart 18
23/09 VM - TTT 2
09/09 Grand Prix Cycliste de Montréal DNF
07/09 Grand Prix Cycliste de Québec 30
26/08 Bretagne Classic - Ouest-France DNF
13/08 - 19/08 BinckBank Tour
Points-trøje 8
Klassement 7
13/08 #1: Heerenveen › Bolsward 52
14/08 #2: Venray › Venray 3
15/08 #3: Aalter › Antwerpen 25
16/08 #4: Blankenberge › Ardooie 32
17/08 #5: Sint-Pieters-Leeuw › Lanaken 39
18/08 #6: Riemst › Sittard-Geleen 7
19/08 #7: Lacs de l'Eau d'Heure › Geraardsbergen 16
07/07 - 29/07 Tour de France
Ungdomstrøje 7
Points-trøje 88
Klassement 52
07/07 #1: Noirmoutier-en-l'Île › Fontenay-le-Comte 60
08/07 #2: Mouilleron-Saint-Germain › La Roche-sur-Yon 44
09/07 #3: Cholet › Cholet 5
10/07 #4: La Baule › Sarzeau 37
11/07 #5: Lorient › Quimper 8
12/07 #6: Brest › Mûr de Bretagne 45
13/07 #7: Fougères › Chartres 20
14/07 #8: Dreux › Amiens Métropole 24
15/07 #9: Arras Citadelle › Roubaix 33
17/07 #10: Annecy › Le Grand-Bornand 54
18/07 #11: Albertville › La Rosière Espace San Bernardo 68
19/07 #12: Bourg-Saint-Maurice Les Arcs › Alpe d'Huez 101
20/07 #13: Bourg d'Oisans › Valence 101
21/07 #14: Saint-Paul-Trois-Châteaux › Mende 61
22/07 #15: Millau › Carcassonne 37
24/07 #16: Carcassonne › Bagnères-de-Luchon 26
25/07 #17: Bagnères-de-Luchon › Col Du Portet 105
26/07 #18: Trie-sur-Baïse › Pau 66
27/07 #19: Lourdes › Laruns 67
28/07 #20: Saint-Pée-sur-Nivelle › Espelette 5
29/07 #21: Houilles › Paris 34
09/06 - 17/06 Tour de Suisse
Ungdomstrøje 11
Points-trøje 3
Klassement 59
09/06 #1: Frauenfeld › Frauenfeld 2
10/06 #2: Frauenfeld › Frauenfeld 63
11/06 #3: Oberstammheim › Gansingen 19
12/06 #4: Gansingen › Gstaad 34
13/06 #5: Gstaad › Leukerbad 79
14/06 #6: Fiesch › Gommiswald 1
15/06 #7: Eschenbach/Atzmännig › Arosa 88
16/06 #8: Bellinzona › Bellinzona 101
17/06 #9: Bellinzona › Bellinzona 2
25/05 - 27/05 Hammer Stavanger
Klassement 9
25/05 #1: Sandness › Sandness 8
26/05 #2: Stavanger › Stavanger 8
27/05 #3: Stavanger › Stavanger 20
22/05 - 24/05 Tour des Fjords
Ungdomstrøje 5
Points-trøje 19
Klassement 8
22/05 #1: Lindesnes › Grimstad 12
23/05 #2: Risør › Kristiansand 10
24/05 #3: Farsund › Egersund 8
15/04 Amstel Gold Race DNF
08/04 Paris-Roubaix DNF
04/04 Scheldeprijs 36
01/04 Ronde van Vlaanderen - Tour des Flandres ME 53
28/03 Dwars door Vlaanderen - A travers la Flandre ME 38
23/03 Record Bank E3 Harelbeke 25
07/03 - 13/03 Tirreno-Adriatico
07/03 #1: Lido di Camaiore › Lido di Camaiore 5
08/03 #2: Camaiore › Follonica 140
09/03 #3: Follonica › Trevi DNF
03/03 Strade Bianche 23
24/02 Omloop Het Nieuwsblad ME 47
13/02 - 18/02 Tour of Oman
13/02 #1: Nizwa › Sultan Qaboos University 109
14/02 #2: Sultan Qaboos University › Al Bustan 124
15/02 #3: German University of Technology › Wadi Dayqah Dam DNS

Se resultater for 2017:


Antal Løbsdage 71
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 2
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 13
Antal top-10, klassementer 2
08/10 Paris-Tours Elite 2
24/09 VM - Linjeløb 12
17/09 VM - TTT 1
19/08 - 10/09 Vuelta a España
Points-trøje 19
Klassement 106
Points-trøje 19
Klassement 106
19/08 #1: Nîmes › Nîmes 3
20/08 #2: Nimes › Gruissan 83
21/08 #3: Prades Conflent Canigó › Andorra la Vella 188
22/08 #4: Escaldes-Engordany › Tarragona 8
23/08 #5: Benicàssim › Alcossebre 152
24/08 #6: Vila-Real › Sagunt 113
25/08 #7: Llíria › Cuenca 150
26/08 #8: Hellín › Xorret de Catí 117
27/08 #9: Orihuela › Cumbre del Sol (Alto de Puig Llorença) 100
29/08 #10: Caravaca Jubilar › ElPozo Alimentación (Alhama de Murcia) 153
30/08 #11: Lorca › Observatorio Astronómico de Calar Alto 119
31/08 #12: Motril › Antequera Los Dólmenes 166
01/09 #13: Coín › Tomares 3
02/09 #14: Écija › Sierra de La Pandera 171
03/09 #15: Alcalá la Real › Sierra Nevada. Alto Hoya de la Mora 169
05/09 #16: Circuito de Navarra › Logroño 34
06/09 #17: Villadiego › Los Machucos. Monumento Vaca Pasiega 84
07/09 #18: Suances › Santo Toribio de Liébana 54
08/09 #19: Caso. Parque Natural de Redes › Gijón 54
09/09 #20: Corvera de Asturias › Alto de l'Angliru 57
10/09 #21: Arroyomolinos › Madrid 3
07/08 - 13/08 BinckBank Tour
Points-trøje 20
Klassement 16
07/08 #1: Breda › Venray 125
08/08 #2: Voorburg › Voorburg 4
09/08 #3: Blankenberge › Ardooie 56
10/08 #4: Lanaken › Lanaken 56
11/08 #5: Sittard-Geleen › Sittard-Geleen 28
12/08 #6: Riemst › Houffalize 11
13/08 #7: Essen › Geraardsbergen 31
30/07 Prudential RideLondon-Surrey Classic 72
25/06 DM - Linjeløb 32
22/06 DM - Enkeltstart 4
14/06 - 18/06 Ster ZLM
Points-trøje 10
Klassement 5
14/06 #Prologue: Westkapelle › Westkapelle 4
15/06 #2: Tholen › Hoogerheide 42
16/06 #3: Buchten › Buchten 15
17/06 #4: Hotel Verviers › La Gileppe (Jalhay) 5
18/06 #5: Oss › Oss 38
14/05 - 20/05 Amgen Tour of California
14/05 #1: Sacramento › Sacramento 133
15/05 #2: Modesto › San Jose DNF
28/04 - 30/04 Tour de Yorkshire
Points-trøje 17
Klassement 37
28/04 #1: Bridlington › Scarborough 13
29/04 #2: Tadcaster › Harrogate 7
30/04 #3: Bradford › Fox Valley (Sheffield) 39
23/04 Liège - Bastogne - Liège DNF
09/04 Paris-Roubaix DNF
02/04 Ronde van Vlaanderen / Tour des Flandres ME 74
26/03 Gent-Wevelgem in Flanders Fields ME 16
24/03 Record Bank E3 Harelbeke 75
18/03 Milano-Sanremo 121
08/03 - 14/03 Tirreno-Adriatico
Ungdomstrøje 3
Klassement 35
08/03 #1: Lido di Camaiore › Lido di Camaiore 11
09/03 #2: Camaiore › Pomarance 30
10/03 #3: Monterotondo Marittimo › Montalto di Castro 16
11/03 #4: Montalto di Castro › Terminillo 63
12/03 #5: Rieti › Fermo 34
13/03 #6: Ascoli Piceno › Civitanova Marche 33
14/03 #7: San Benedetto del Tronto › San Benedetto del Tronto 73
25/02 Omloop Het Nieuwsblad ME 26
14/02 - 19/02 Tour of Oman
Ungdomstrøje 4
Points-trøje 8
Klassement 14
14/02 #1: Al Sawadi Beach › Naseem Park 98
15/02 #2: Nakhal › Al Bustan 15
16/02 #3: Sultan Qaboos University › Quriyat 1
17/02 #4: Yiti (Al Sifah) › Ministry of Tourism 13
18/02 #5: Samail › Jebel Akhdar (Green Mountain) 15
19/02 #6: The Wave › Muttrah Corniche 87

Se resultater for 2016:


Antal Løbsdage 69
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 13
16/10 VM - Linjeløb DNF
12/10 VM - Enkeltstart 36
09/10 VM - TTT 7
19/09 - 25/09 Eneco Tour
Klassement 49
19/09 #1: Bolsward › Bolsward 164
20/09 #2: Breda › Breda 16
21/09 #3: Blankenberge › Ardooie 119
22/09 #4: Aalter › St-Pieters-Leeuw 50
23/09 #5: Sittard-Geleen › Sittard-Geleen 7
24/09 #6: Riemst › Lanaken 59
25/09 #7: Bornem › Geraardsbergen 56
28/08 Bretagne Classic - Ouest-France 41
23/08 - 26/08 Tour du Poitou Charentes
23/08 #1: Angoulême › Puilboreau 18
24/08 #2: La Rochelle › Niort 110
25/08 #4: Saint-Sauveur › Châtellerault 9
25/08 #3: Thuré › Châtellerault 27
26/08 #5: Thouars › Poitiers DNS
21/08 Cyclassics Hamburg 69
11/08 - 14/08 Arctic Race of Norway
Ungdomstrøje 22
Klassement 58
11/08 #1: Fauske › Rognan 45
12/08 #2: Mo I Rana › Sandnessjøen 84
13/08 #3: Nesna › Korgfjellet 71
14/08 #4: Arctic Circle › Bodø 79
27/07 - 31/07 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
27/07 #1: Herning › Esbjerg 28
28/07 #2: Rømø › Sønderborg 44
29/07 #3: Aabenraa › Vejle 87
30/07 #4: Nyborg › Nyborg 7
31/07 #5: Karrebæksminde › Frederiksberg DNF
26/06 DM - Linjeløb 7
15/06 - 19/06 Ster ZLM Toer GP Jan van Heeswijk
Points-trøje 14
Klassement 4
15/06 #1: Goes › Goes 12
16/06 #2: Oss › Oss 51
17/06 #3: Buchten › Buchten 4
18/06 #4: Verviers › La Gileppe 8
19/06 #5: Someren › Boxtel 25
12/06 Rund um Köln 66
15/05 - 22/05 Amgen Tour of California
Ungdomstrøje 11
Points-trøje 28
Klassement 61
15/05 #1: San Diego › San Diego 144
16/05 #2: South Pasadena › Santa Clarita 88
17/05 #3: Thousand Oaks › Santa Barbara County 70
18/05 #4: Morro Bay › Monterey County 30
19/05 #5: Lodi › South Lake Tahoe 85
20/05 #6: Folsom › Folsom 4
21/05 #7: Santa Rosa › Santa Rosa 84
22/05 #8: Sacramento › Sacramento 91
10/04 Paris - Roubaix DNF
03/04 Ronde van Vlaanderen / Tour des Flandres ME DNF
27/03 Gent - Wevelgem in Flanders Fields ME DNF
25/03 E3 Harelbeke 92
09/03 - 15/03 Tirreno-Adriatico
Ungdomstrøje 13
Klassement 78
09/03 #1: Lido di Camaiore › Lido di Camaiore 18
10/03 #2: Camaiore › Pomarance 134
11/03 #3: Castelnuovo Val di Cecina › Montalto di Castro 75
12/03 #4: Montalto di Castro › Foligno 52
14/03 #6: Castelraimondo › Cepagatti 131
15/03 #7: San Benedetto del Tronto › San Benedetto del Tronto 20
28/02 Kuurne-Bruxelles-Kuurne DNF
16/02 - 21/02 Tour of Oman
Ungdomstrøje 26
Points-trøje 17
Klassement 97
16/02 #1: Oman Exhibition Center › Al Bustan 84
17/02 #2: Omantel Head Office › Quriyat 119
18/02 #3: Al Sawadi Beach › Naseem Park 85
19/02 #4: Knowledge Oasis Muscat › Jabal Al Akhdhar (Green Mountain) 127
20/02 #5: Yiti (Al Sifah) › Ministry of Tourism 63
21/02 #6: The Wave Muscat › Matrah Corniche 3
08/02 - 12/02 Tour of Qatar
Ungdomstrøje 1
Points-trøje 15
Klassement 6
08/02 #1: Dukhan › Al Khor Corniche 10
09/02 #2: Doha › Doha 117
10/02 #3: Lusail › Lusail 9
11/02 #4: Al Zubarah Fort › Madinat Al Shamal 8
12/02 #5: Sealine Beach Resort › Doha Corniche 26

Se resultater for 2015:


Antal Løbsdage 53
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 8
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 27
Antal sejre, klassementer 1
Antal top-10, klassementer 8
25/09 VM U23 - Linjeløb 29
21/09 VM U23 - Enkeltstart 16
22/08 - 29/08 Tour de l'Avenir
22/08 #Prologue: Tonnerre › Tonnerre 1
23/08 #1: Chablis › Toucy 104
24/08 #2: Avallon › Arbois 96
25/08 #3: Champagnole › Tournus 1
26/08 #4: Annemasse › Cluses 92
27/08 #5: Megève › La Rosière-Montvalezan 64
28/08 #6: Bourg-Saint-Maurice › Saint-Michel-de-Maurienne DNF
04/08 - 08/08 Post Danmark Rundt - Tour of Denmark
Ungdomstrøje 6
Points-trøje 9
Klassement 31
04/08 #1: Struer › Holstebro 33
05/08 #2: Ringkøbing › Aarhus 3
06/08 #3: Vejle › Vejle 28
07/08 #5: Helsingør › Helsingør 3
07/08 #4: Slagelse › Frederiksværk 111
08/08 #6: Hillerød › Frederiksberg 63
28/06 DM - Linjeløb DNF
25/06 DM - Enkeltstart 5
13/06 GP Horsens 13
07/06 DM U23 - Linjeløb 3
05/06 DM U23 - Enkeltstart 2
27/05 - 31/05 Tour des Fjords
Ungdomstrøje 2
Points-trøje 7
Klassement 2
27/05 #1: Bergen › Norheimsund 6
28/05 #2: Jondal › Haugesund 52
29/05 #3: Stord › Sauda 20
30/05 #4: Stavanger › Sandnes 1
31/05 #5: Hinna Park › Stavanger 15
22/05 - 24/05 Paris-Arras Tour
Ungdomstrøje 3
Klassement 10
22/05 #1: Virty en artois › Bailleul-Sire-Berthoult 5
23/05 #2: Ficheux › Beaurains 2
24/05 #3: Arras › Aras 20
14/05 - 16/05 Tour de Berlin
Klassement 4
14/05 #1: Birkenwerder › Birkenwerder 21
15/05 #3: Baruth (Mark) › Baruth (Mark) 3
15/05 #2: Paplitz › Paplitz 5
16/05 #4: Rudow › Rudow 20
10/05 Ringerike GP 2
09/05 Hadeland GP 1
03/05 Skive-Løbet 9
17/04 - 18/04 ZLM Roompot Tour
Klassement 1
17/04 #2: Kamperland › Kamperland 1
17/04 #1: Kamperland › Zierikzee 1
18/04 #3: Goes › Goes 4
15/04 La Côte Picarde 51
10/04 - 12/04 Circuit des Ardennes
10/04 #1: Rethel › Rethel DNF
04/04 Volta Limburg Classic 6
04/04 Volta Limburg Classic 6
04/04 Volta Limburg Classic 6
26/03 - 29/03 Settimana Internazionale Coppi e Bartali
Ungdomstrøje 3
Points-trøje 18
Klassement 23
26/03 #1a: Gatteo › Gatteo 30
26/03 #1b: Gatteo a mare › Gatteo 7
27/03 #2: Cesenatico › Sogliano al Rubicone 7
28/03 #3: Calderara di Reno › Crevalcore 45
29/03 #4: Pavullo › Roccapelago 39
20/03 Handzame Classic 124
15/03 Kattekoers 80

Se resultater for 2014:


Antal Løbsdage 41
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 8
Antal top-10, klassementer 1
11/11 Tour of Yancheng Costal Wetlands 91
01/11 - 09/11 Tour of Taihu Lake
Ungdomstrøje 1
Points-trøje 9
Klassement 8
01/11 #1: Wuxi Binhu › Wuxi Binhu 16
02/11 #2: Changshu Kuncheng Lake › Changshu Kuncheng Lake 27
03/11 #3: Nantong › Nantong 19
04/11 #4: Qidong › Chongming 29
05/11 #5: Zhangjiagang › Zhangjiagang 4
06/11 #6: Wujin Yancheng Park › Xitaihu Lake 5
07/11 #7: Huzhou › Huzhou 2
08/11 #8: Changxing Longshan Xinqu › Taihu Tuying 12
09/11 #9: Suzhouwan › Suzhouwan 15
26/09 VM U23 - Linjeløb 107
22/09 VM U23 - Enkeltstart 16
07/09 Kernen Omloop Echt-Susteren 89
23/08 - 30/08 Tour de l'Avenir
Klassement 33
23/08 #Prologue: Saint-Flour › Saint-Flour 116
24/08 #1: Saint-Flour › Brioude 104
25/08 #2: Brioude › Saint-Galmier 83
26/08 #3: Montrond-les-Bains › Paray-le-Monial 114
27/08 #4: Saint-Vulbas › Plateau de Solaison 44
28/08 #5: Bons-en-Chablais › Les Carroz d'Arraches 21
29/08 #6: Saint-Gervais › La Rosière 59
30/08 #7: Saint-Michel-de-Maurienne › La Toussuire 30
06/08 - 10/08 Post Danmark Rundt - Tour of Denmark
Ungdomstrøje 6
Points-trøje 27
Klassement 42
06/08 #1: Hobro › Mariager 68
07/08 #2: Skive › Aarhus 37
08/08 #3: Skanderborg › Vejle 47
09/08 #5: Middelfart › Middelfart 4
09/08 #4: Nyborg › Odense 27
10/08 #6: Kalundborg › Frederiksberg 64
26/06 DM - Enkeltstart 20
01/06 DM U23 - Linjeløb 31
30/05 DM U23 - Enkeltstart 1
23/05 - 25/05 Paris-Arras Tour
Ungdomstrøje 22
Klassement 61
23/05 #1: Lens › Arras 10
24/05 #2: Margny-lès-Compiègne › Beaurains 71
25/05 #3: Arras › Arras 86
11/05 Ringerike GP 14
10/05 Hadeland GP 52
04/05 Destination Thy DNF
03/05 Himmerland Rundt \'Made in Aars\' 3
01/05 Rund um den Finanzplatz Eschborn-Frankfurt 14
19/04 Liège - Bastogne - Liège U23 100
16/04 La Côte Picarde 3
12/04 Ronde van Vlaanderen Beloften 79

Se resultater for 2013:


Antal Løbsdage 43
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 2
31/07 - 04/08 Post Danmark Rundt - Tour of Denmark
Ungdomstrøje 20
Klassement 105
31/07 #1: Silkeborg › Varde 15
01/08 #2: Ribe › Sønderborg 14
02/08 #3: Sønderborg › Vejle 123
03/08 #5: Holbæk › Holbæk 72
03/08 #4: Høng › Asnæs 86
04/08 #6: Roskilde › Frederiksberg 119
11/07 - 14/07 Czech Cycling Tour
12/07 #2: Olomouci › Mohelnice 112
13/07 #3: Zábřeh › Å ternberk 94
14/07 #4: Olomouc › Svatý kopeček DNF
20/06 DM - Enkeltstart 41
31/05 DM U23 - Enkeltstart 9
25/05 - 26/05 Course de la Paix U23 / Závod Míru U23
25/05 #2: Jesenik › Bruntal 50
25/05 #Prologue: Jesenik › Jesenik 74
26/05 #3: Jesenik › Jesenik DNF
08/05 - 12/05 Giro della Regione Friuli Venezia Giulia
Ungdomstrøje 18
Klassement 38
08/05 #1: Cervignano del Friuli › Mereto di Tomba 92
09/05 #2: Lignano Sabbiadoro › Pordenone 53
10/05 #3: Azzano Decimo › Claut 78
11/05 #4: Gemona del Friuli › Savogna m.Te Matajur 32
12/05 #5: San Canzian d'Isonzo › Corno di Rosazza 51
05/05 Ringerike GP 37
28/04 Destination Thy DNF
26/04 Skive-Løbet DNF
20/04 Grand Prix Herning DNF
13/04 ZLM tour 19
13/04 ZLM tour 19
10/04 - 14/04 Tour du Loir et Cher E Provost
10/04 #1: Blois › Nouan-le-Fuzelier 83
11/04 #2: Villebarou › Saint-Gervais-la-Forêt 114
12/04 #3: Vendôme › Billy DNF
06/04 Ronde van Vlaanderen Beloften DNF
05/04 - 07/04 Circuit des Ardennes International
Ungdomstrøje 4
Klassement 12
05/04 #1: Juniville › Tagnon 15
06/04 #2: Givet › Haybes 31
07/04 #4: Les Mazures › Tournes 13
07/04 #3: Charleville-Mézières › Charleville-Mézières 4
29/03 - 31/03 Le Triptyque des Monts et Châteaux
Ungdomstrøje 2
Klassement 22
Ungdomstrøje 2
Klassement 22
29/03 #1: Mouscron › Quevaucamps 119
30/03 #2b: Vieux-Condé › Mont de l'Enclus 38
30/03 #2a: Bernissart › Bernissart 17
31/03 #3: Château de Beloeil › Tournai 75

Se resultater for 2012:


Antal Løbsdage 24
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 3
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 12
Antal top-10, klassementer 3
23/09 VM Junior mænd - Linjeløb 10
06/09 - 09/09 Rothaus Regio-Tour International
Points-trøje 1
Klassement 3
06/09 #1: Hartheim › Heitersheim 1
07/09 #2: Heitersheim › Neuenburg am Rhein 8
08/09 #3: Lutterbach › Soultz-Haut-Rhin 5
09/09 #4: Teningen › Teningen 28
11/08 European Championships MJ - Road Race 109
09/08 European Championships ITT 20
09/08 European Championships MJ - ITT 20
03/08 - 05/08 Liège - La Gleize
Klassement 7
Klassement 7
03/08 #1: Aubel › Aubel 29
04/08 #2b: Thimister › Thimister 50
05/08 #3: La Gleize › La Gleize 6
24/05 - 27/05 Tour du Pays de Vaud
Klassement 18
24/05 #Prologue: Moudon › Moudon 1
25/05 #1: Cully › Bex 37
26/05 #2a: Ollon › Leysin 18
26/05 #2b: Aigle › Aigle 2
27/05 #3: Froideville › Epalinges 12
03/05 - 06/05 Course de la Paix Juniors
Points-trøje 2
Klassement 2
03/05 #1: Litomerice › Litomerice 10
04/05 #2b: Ceská Lípa › Roudnice nad Labem 26
04/05 #2a: Trebenice › Trebenice 12
05/05 #3: Teplice › Dippoldiswalde 1
06/05 #4: Terezin › Terezin 4
20/04 - 22/04 Tour of Istria - Memorial Edi Rajkovic
Points-trøje 5
Klassement 2
20/04 #1: Rovinj › Buzet 16
21/04 #2: Umag › Labin 6
22/04 #3: Vrsar › Pula 2

Se resultater for 2011:


Antal Løbsdage 29
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 3
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 16
Antal top-10, klassementer 3
24/09 VM Junior mænd - Linjeløb 11
08/09 - 11/09 Rothaus Regio-Tour International
Klassement 6
08/09 #1: Münsteral › Münsteral 3
09/09 #2: Sexau › Sexau 42
10/09 #3: Lutterbach › Soultz-Haut-Rhin 21
11/09 #4: Neuenburg am Rhein › Müllheim 30
20/08 - 21/08 Gp Denmark
Klassement 2
20/08 #2: Herning › Herning 2
20/08 #1: Herning › Herning 27
21/08 #3: Horsens › Horsens 20
11/08 - 14/08 Trofeo Karlsberg
Klassement 17
11/08 #1: Niederwürzbach › Ommersheim 59
12/08 #2: Emmersweiler › St. Nikolaus 7
13/08 #4: Homburg › Homburg 1
13/08 #3: Jägersburg › Homburg 10
14/08 #5: Niedergailbach › Gersheim 48
29/07 - 31/07 Liège - La Gleize
Klassement 6
Klassement 6
29/07 #1: Aubel › Aubel 73
30/07 #3: Thimister › Thimister 27
31/07 #4: Herve › La Gleize 3
26/06 DM Junior mænd - Linjeløb 2
23/06 DM Junior mænd - Enkeltstart 6
26/05 - 29/05 Tour Du Pays De Vaud
Klassement 2
26/05 #Prologue: Villeneuve › Villeneuve 4
27/05 #2: Lutry › Villars-Tiercelin 10
28/05 #4: Sainte-Croix › Sainte-Croix 1
28/05 #3: Ecublens › Sainte-Croix 1
29/05 #6: Penthaz › Penthaz 2
04/05 - 08/05 Course de la Paix Juniors
Klassement 6
04/05 #1: Litomerice › Litomerice 62
05/05 #2: Litvinov › Litvinov 17
06/05 #3b: Roudnice › Roudnice 2
06/05 #3a: Etape 7
07/05 #4: Teplice › Altenberg 15
08/05 #5: Terezin › Terezin 2