Johan Price-Pejtersen

Billede af den danske cykelrytter Johan Price-Pejtersen

Info om Johan Price-Pejtersen:

Navn Johan Price-Pejtersen
Født 26-05-1999 (25 år)
Højde 197 cm
Vægt 77 kg
Nuværende hold Bahrain - Victorious
UCI rangliste 1244
Næste løb Grosser Preis des Kantons Aargau (07/06)

Hold:

2024 Bahrain - Victorious
2023 Bahrain - Victorious
2022 Bahrain - Victorious
2021 Uno-X Pro Cycling Team
2020 Team ColoQuick
2019 Team ColoQuick
2018 Team ColoQuick
2017 Børkop Cykler-Carl Ras Roskilde Junior
2016 Team CK FIX Junior Elite Rødovre

Sæsoner:

Sæson Sejre (1-dags) Sejre (Klassement) Top-10
2024 0 0 2
2023 0 0 2
2022 0 0 2
2021 3 0 7
2020 0 0 3
2019 2 0 4
2018 1 0 3

Johan Price-Pejtersen's løbskalender og resultater i 2024:

Johan Price-Pejtersen har foreløbigt følgende løb på programmet i 2024:


Antal Løbsdage 26
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 2
07/06 Grosser Preis des Kantons Aargau Kommende
23/04 - 28/04 Tour de Romandie
Points-trøje 33
Klassement 118
23/04 #Prologue: Payerne › Payerne 137
24/04 #1: Château d'Oex › Fribourg 141
25/04 #2: Fribourg › Salvan/Les Marécottes 146
26/04 #3: Oron › Oron 6
27/04 #4: Saillon › Leysin 99
28/04 #5: Vernier › Vernier 109
10/04 De Brabantse Pijl - La Flèche Brabaní§onne ME DNF
01/04 - 06/04 Itzulia Basque Country
01/04 #1: Irun › Irun 65
02/04 #2: Irun › Kanbo 130
03/04 #3: Ezpeleta › Altsasu 158
04/04 #4: Etxarri Aranatz › Legutio 33
05/04 #5: Vitoria-Gasteiz › Amorebieta-Etxano DNF
19/02 - 25/02 UAE Tour
Ungdomstrøje 44
Points-trøje 39
Klassement 117
19/02 #1: Al Dhafra Walk Madinat Zayed › Liwa 60
20/02 #2: Al Hudayriyat Island › Al Hudayriyat Island 7
21/02 #3: Al Marjan Island › Jebel Jais 117
22/02 #4: Dubai Police Officer's Club › Dubai Harbour 95
23/02 #5: Al Aqah › Umm Al Quwain 135
24/02 #6: Louvre Abu Dhabi Museum › Abu Dhabi Breakwater 122
25/02 #7: Al Ain Bait Mohammed Bin Khalifa › Jebel Hafeet 116
16/01 - 21/01 Santos Tour Down Under
Klassement 130
16/01 #1: Tanunda › Tanunda 139
17/01 #2: Norwood › Lobethal 136
18/01 #3: Tea Tree Gully › Campbelltown 130
19/01 #4: Murray Bridge › Port Elliot 115
20/01 #5: Christies Beach › Willunga Hill 125
21/01 #6: Unley › Mount Lofty 128
13/01 Down Under Classic 58

Se resultater for 2023:


Antal Løbsdage 45
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 2
12/10 - 17/10 Gree-Tour of Guangxi
Ungdomstrøje 48
Klassement 97
12/10 #1: Beihai › Beihai 113
13/10 #2: Beihai › Qinzhou 110
14/10 #3: Nanning › Nanning 103
15/10 #4: Nanning › Nongla 107
16/10 #5: Liuzhou › Guilin 94
17/10 #6: Guilin › Guilin 99
26/09 - 01/10 CRO Race
26/09 #1: Primošten › Sinj 100
27/09 #2: Biograd na Moru › Novalja 97
28/09 #3: Otočac › Opatija 52
29/09 #4: Krk › Labin DNF
03/09 Bretagne Classic - Ouest-France 70
23/08 - 27/08 Renewi Tour
Klassement 126
23/08 #1: Blankenberge › Ardooie 152
24/08 #2: Sluis › Sluis 18
25/08 #3: Aalter › Geraardsbergen 138
26/08 #4: Beringen › Peer 108
27/08 #5: Riemst › Bilzen 117
29/07 Donostia San Sebastian Klasikoa DNF
25/06 National Championships Denmark - Road Race 46
22/06 National Championships Denmark - ITT 70
11/06 - 18/06 Tour de Suisse
11/06 #1: Einsiedeln › Einsiedeln 5
12/06 #2: Beromünster › Nottwil 81
13/06 #3: Tafers › Villars-sur-Ollon 104
14/06 #4: Monthey › Leukerbad 144
15/06 #5: Fiesch › La Punt 146
16/06 #6: Chur › Oberwil-Lieli NR
17/06 #7: Tübach › Weinfelden DNS
09/06 Grosser Preis des Kantons Aargau DNF
14/05 Fyen Rundt - Tour of Funen 87
13/05 Grand Prix Herning DNF
25/04 - 30/04 Tour de Romandie
25/04 #Prologue: Port-Valais › Port-Valais 17
26/04 #1: Crissier › Vallée de Joux 117
27/04 #2: Morteau › La Chaux-de-Fonds 128
28/04 #3: Châtel-Saint-Denis › Châtel-Saint-Denis 37
29/04 #4: Sion › Thyon 2000 95
30/04 #5: Vufflens-la-Ville › Genève DNS
11/04 - 14/04 Giro di Sicilia
Ungdomstrøje 33
Klassement 69
11/04 #1: Marsala › Agrigento 140
12/04 #2: Canicattì › Vittoria 151
13/04 #3: Enna › Termini Imerese 133
14/04 #4: Barcellona Pozzo di Gotto › Giarre 54
06/04 Vitamin Well GP 47
20/02 - 26/02 UAE Tour
Ungdomstrøje 48
Klassement 118
20/02 #1: Al Dhafra Castle › Al Mirfa 115
21/02 #2: Khalifa Port › Khalifa Port 4
22/02 #3: Umbrella Beach Al Fujairah › Jebel Jais 125
23/02 #4: Al Shindagha › Dubai Harbour 134
24/02 #5: Al Marjan Island › Umm al Quwain 132
25/02 #6: Warner Bros. World Abu Dhabi › Abu Dhabi Breakwater 102
26/02 #7: Hazza Bin Zayed Stadium › Jebel Hafeet 90

Se resultater for 2022:


Antal Løbsdage 33
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 2
16/10 Japan Cup Cycle Road Race 34
28/08 Bretagne Classic - Ouest-France 96
16/08 - 20/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
16/08 #1: Allerød › Køge 143
17/08 #2: Assens › Assens 7
18/08 #3: Otterup › Herning DNF
14/08 EM - Linjeløb 113
26/06 DM - Linjeløb DNS
23/06 DM - Enkeltstart DNS
12/06 - 19/06 Tour de Suisse
12/06 #1: Küsnacht › Küsnacht 145
13/06 #2: Küsnacht › Aesch 143
14/06 #3: Aesch › Grenchen 142
15/06 #4: Grenchen › Brunnen 143
16/06 #5: Ambri › Novazzano 116
17/06 #6: Locarno › Moosalp DNS
10/06 Grosser Preis des Kantons Aargau DNF
22/05 Fyen Rundt - Tour of Funen 79
21/05 Grand Prix Herning 16
11/05 - 15/05 Tour de Hongrie
Klassement 42
11/05 #1: Csákvár › Székesfehérvár 114
12/05 #2: Karcag › Hajdúszoboszló 55
13/05 #3: Sárospatak › Nyíregyháza 104
14/05 #4: Kazincbarcika › Kazincbarcika 85
15/05 #5: Miskolc › Gyöngyös-Kékestető 49
26/04 - 01/05 Tour de Romandie
Ungdomstrøje 33
Klassement 114
26/04 #Prologue: Lausanne › Lausanne 44
27/04 #1: La Grande Beroche › Romont 110
28/04 #2: Échallens › Échallens 118
29/04 #3: Valbroye › Valbroye 125
30/04 #4: Aigle › Zinal (Val d'Anniviers) 110
01/05 #5: Aigle › Villars 90
17/04 Paris-Roubaix DNF
20/02 - 26/02 UAE Tour
Ungdomstrøje 38
Points-trøje 49
Klassement 120
20/02 #1: Madinat Zayed › Madinat Zayed 123
21/02 #2: Hudayriyat Island › Abu Dhabi Breakwater 122
22/02 #3: Ajman › Ajman 9
23/02 #4: Fujairah Fort › Jebel Jais 110
24/02 #5: Ras al Khaimah Corniche › Al Marjan Island 122
25/02 #6: Expo 2020 Dubai › Expo 2020 Dubai 122
26/02 #7: Al Ain › Jebel Hafeet 107

Se resultater for 2021:


Antal Løbsdage 31
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 3
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 9
Antal top-10, klassementer 3
17/10 DM U23 - Linjeløb 9
16/10 DM U23 - Enkeltstart 1
05/10 Binche - Chimay - Binche / Mémorial Frank Vandenbroucke DNS
03/10 Sparkassen Münsterland Giro DNF
29/09 Eurométropole Tour DNF
26/09 Classique Paris-Chauny 103
20/09 VM U23 - Enkeltstart 1
09/09 EM U23 - Enkeltstart 1
13/08 - 22/08 Tour de l'Avenir
Points-trøje 15
Klassement 101
13/08 #Prologue: Charleville-Mézières › Charleville-Mézières 2
14/08 #1: Charleville-Mézières › Soissons 170
15/08 #2: Laon › Laon 6
16/08 #3: Château-Thierry › Donnemarie-Dontilly 138
17/08 #4: Provins › Bar-le-Duc 137
18/08 #5: Tomblaine › Bar-sur-Aube 134
19/08 #6: Champagnole › Septmoncel 87
20/08 #7: Saint-Vulbas › Grand Colombier 126
21/08 #8: La Tour-en-Maurienne › Saint Jean d’Arves 65
22/08 #9: La Toussuire › Col du Petit Saint-Bernard 91
30/07 - 02/08 Kreiz Breizh Elites
Ungdomstrøje 38
Points-trøje 20
Klassement 88
30/07 #1: Ploumagoar › Ploumagoar 3
31/07 #2: Calanhel › Plouray 130
01/08 #3: Ploërdut › Carhaix 119
02/08 #4: Guingamp › Rostrenen 79
19/07 - 20/07 L'Etoile d'Or
Points-trøje 22
Klassement 8
19/07 #2: Mérigny-Saint-Savin › Le Blanc 58
19/07 #1: Pouligny-Saint-Pierre › Pouligny-Saint-Pierre 3
20/07 #3: Montmorillon › Montmorillon 61
20/06 DM - Linjeløb DNF
17/06 DM - Enkeltstart DNS
03/06 - 06/06 Course de la Paix Grand Prix Jeseníky
03/06 #Prologue: Jeseník › Jeseník 6
04/06 #1: Jeseník › Rýmařov 94
05/06 #2: Bruntál › Dlouhé Stráně 91
06/06 #3: Jeseník › Jeseník DNF
30/05 Fyen Rundt - Tour of Funen DNF
29/05 Grand Prix Herning 41

Se resultater for 2020:


Antal Løbsdage 12
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 3
03/10 DM - Enkeltstart 8
16/09 - 19/09 Okolo Slovenska / Tour de Slovaquie
Ungdomstrøje 20
Klassement 98
16/09 #1a: Žilina › Žilina 109
16/09 #1b: Žilina › Žilina 5
17/09 #2: Žilina › Banská Bystrica 112
18/09 #3: Banská Bystrica › Žiar nad Hronom 108
19/09 #4: Topoľčianky › Skalica 77
13/09 DM U23 - Linjeløb 26
12/09 DM U23 - Enkeltstart 2
04/09 - 06/09 Albertina Baltyk - Karkonosze Tour
03/09 - 06/09 Albertina Baltyk - Karkonosze Tour
04/09 #2: Babimost › Zbąszynek 111
05/09 #3: Kożuchów › Osiecznica 106
06/09 #4: Piechowice › Piechowice DNF
23/08 DM - Linjeløb DNF

Se resultater for 2019:


Antal Løbsdage 38
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 2
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 6
Antal top-10, klassementer 2
24/09 VM U23 - Enkeltstart 59
08/09 Gylne Gutuer DNF
06/09 Hafjell TT 2
15/08 - 25/08 Tour de l'Avenir
Points-trøje 26
Klassement 94
15/08 #1: Marmande › Marmande 126
16/08 #2: Eymet › Bergerac 3
17/08 #3: Montignac-Lascaux › Mauriac 123
18/08 #4: Mauriac › Espalion 128
19/08 #5: Espalion › Saint-Julien-Chapteuil 124
20/08 #6: Saint-Julien-Chapteuil › Privas 18
22/08 #7: Grésy-sur-Isere › La Giettaz 91
23/08 #8: Brides-les-Bains › Col de la Loze/Méribel 91
24/08 #9: Villaroger › Tignes 96
25/08 #10: Saint-Colomban-des-Villard › Le Corbier 95
10/08 EM U23 - Linjeløb DNF
08/08 EM U23 - Enkeltstart 1
30/06 DM - Linjeløb DNF
27/06 DM - Enkeltstart 3
23/06 DM U23 - Linjeløb 51
22/06 DM U23 - Enkeltstart 1
31/05 - 02/06 Tour de la Mirabelle
Ungdomstrøje 17
Points-trøje 11
Klassement 47
31/05 #1a: Pont-à-Mousson › Vandœuvre-lès-Nancy 2
31/05 #1b: Vandœuvre-lès-Nancy › Blénod-lès-Pont-à-Mousson 46
01/06 #2: Épinal › Gérardmer 54
02/06 #3: Lunéville › Damelevières 62
24/05 - 26/05 A Travers les Hauts de France
24/05 #1: Gavrelle › Épinoy 120
25/05 #2: Seclin › Bonningues-lès-Calais 108
26/05 #3: Petite-Forêt › Pecquencourt DNF
05/05 Entre Brenne et Montmorillonnais 91
04/05 L'Etoile d'Or DNF
01/05 Eschborn-Frankfurt U23 50
27/04 Grand Prix Herning 47
20/04 Liège - Bastogne - Liège U23 DNF
25/03 - 31/03 Tour de Normandie
25/03 #1: Courseulles-sur-Mer › Le Neubourg 138
26/03 #2: Darnétal › Forges-les-Eaux 143
27/03 #3: Bourg-Achard › Elbeuf-sur-Seine 79
28/03 #4: Tilly-sur-Seulles › Argentan 118
29/03 #5: Alençon › Bagnoles-de-l'Orne 128
30/03 #6: Gouville-sur-Mer › Martinvast 82
31/03 #7: Saint-Lô › Caen DNF

Se resultater for 2018:


Antal Løbsdage 16
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 4
Antal top-10, klassementer 1
24/09 VM U23 - Enkeltstart 31
11/09 - 16/09 Olympia's Tour
Ungdomstrøje 6
Points-trøje 14
Klassement 16
11/09 #1: Assen › Assen 33
12/09 #2: Emmen › Emmen 34
13/09 #3: Gieten › Hellendoorn 19
14/09 #4: Nijverdal › Duiven 35
15/09 #5a: Offenbeek › Offenbeek 56
15/09 #5b: Offenbeek › Offenbeek 1
16/09 #6: Dreumel › Beneden-Leeuwen 40
09/09 Chrono Champenois Masculin International DNF
01/09 Lillehammer GP 64
31/08 Hafjell GP 3
01/07 DM - Linjeløb DNF
28/06 DM - Enkeltstart 7
16/06 Fyen Rundt - Tour of Funen 75
10/06 DM U23 - Linjeløb DNF
09/06 DM U23 - Enkeltstart 2

Se resultater for 2017:


Antal Løbsdage 13
23/09 VM Junior mænd - Linjeløb 121
19/09 VM Junior mænd - Enkeltstart 14
24/06 DM Junior mænd - Linjeløb 27
22/06 DM Junior mænd - Enkeltstart 12
08/06 - 11/06 Trofeo Karlsberg
08/06 #1: Neunkirchen › Neunkirchen 51
09/06 #2: Blieskastel- › Ommersheim DNF
04/05 - 07/05 Course de la Paix Juniors
Klassement 83
04/05 #1: Litomerice › Litomerice 93
05/05 #2b: Roudnice nad Labem › Roudnice nad Labem 50
05/05 #2a: Trebenice › Trebenice 13
06/05 #3: Teplice › Altenberg 46
07/05 #4: Terezin › Terezin 111
02/04 Ronde van Vlaanderen Juniores - Tour des Flandres Juniors 91
26/03 Gent-Wevelgem/Grote Prijs A. Noyelle-Ieper DNF

Se resultater for 2016:


Antal Løbsdage 5
15/07 - 17/07 Oberösterreich Juniorenrundfahrt
Klassement 73
15/07 #1: Haid/Ansfelden › Marchtrenk 74
16/07 #2: Perg › Perg 70
17/07 #3: Bad Wimsbach/Neydharting › Gmundnerberg 78
11/07 Menen-Kemmel-Menen DNF
25/06 DM Junior mænd - Linjeløb 36