Anders Foldager

Billede af den danske cykelrytter Anders Foldager

Info om Anders Foldager:

Navn Anders Foldager
Født 27-07-2001 (22 år)
Højde 181 cm
Vægt 66 kg
Nuværende hold Team Jayco AlUla
UCI rangliste 616

Hold:

2025 Team Jayco AlUla
2024 Team Jayco AlUla
2023 Biesse - Carrera
2022 Biesse - Carrera
2021 Team Herning CK Elite
2020 Team Herning CK Elite
2019 Team Mascot Workwear
2018 Team Mascot Workwear

Sæsoner:

Sæson Sejre (1-dags) Sejre (Klassement) Top-10
2024 0 0 1
2023 5 0 8
2022 0 0 9
2019 0 0 1
2018 0 0 2

Om Anders Foldager:

Anders Foldager, født den 27. juli 2001 i Skive, Danmark, er en talentfuld dansk cykelrytter, der har gjort sig bemærket i både nationale og internationale løb. Foldager, som vejer 66 kg og er 1,81 meter høj, har specialiseret sig i en-dagsløb og bakker, hvor hans præstationer har givet ham betydelig anerkendelse.

Foldager begyndte sin cykelkarriere i det jyske og har cyklet for flere hold gennem årene. Han startede sin rejse med Team Mascot Workwear i 2018 og fortsatte med holdet i 2019. Derefter skiftede han til Team Herning CK Elite, hvor han kørte i 2020 og 2021. I 2022 rykkede han op til Biesse - Carrera og fik også en trainee-kontrakt med Team BikeExchange - Jayco fra 1. august samme år. 
Inden han tog mod det Italienske, var Anders Foldager en dedikeret Zwifer(e-cykling), hvor han hentede en 2. plads ved det første VM i e-cykling. 

Efter en imponerende sæson i 2023 med Biesse - Carrera blev han en del af WorldTour-holdet Team Jayco AlUla, hvor han fortsætter med at køre i 2024 og 2025.

Anders Foldager har opnået en række bemærkelsesværdige resultater i sin karriere. I 2022 sluttede han på andenpladsen i flere løb, herunder Giro d'Italia Giovani Under 23 (etape 4), Ruota d'Oro - GP Festa del Perdono, og PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark's bjergklassement. Han opnåede også en tredjeplads i Trofeo Alcide Degasperi og flere top 10-placeringer i forskellige løb.

Året 2023 blev endnu mere succesfuldt for Foldager, hvor han vandt flere løb som Memorial Polese, Trofeo Città di S. Vendemiano - GP Industria & Commercio, og Giro Next Gen (etape 8). Han imponerede også ved at vinde to etaper i Tour de l'Avenir og sluttede på andenpladsen i pointklassementet. Hans konsekvente præstationer i 2023 inkluderede også flere podieplaceringer og top 10-resultater i forskellige løb.

I 2024 fortsætter Foldager med at vise sit talent, med bemærkelsesværdige resultater som en fjerdeplads i Boucles de la Mayenne - Crédit Mutuel's ungdomsklassement og en femteplads i Grosser Preis des Kantons Aargau.

Med sin unge alder og allerede imponerende resultater ser fremtiden lys ud for Anders Foldager. Han fortsætter med at udvikle sig og stræber efter større sejre og mere anerkendelse i den professionelle cykelverden.

Anders Foldager's løbskalender og resultater i 2024:

Anders Foldager har foreløbigt følgende løb på programmet i 2024:


Antal Løbsdage 28
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
09/06 - 16/06 Tour de Suisse
Ungdomstrøje 24
Points-trøje 25
Klassement 57
09/06 #1: Vaduz › Vaduz 143
10/06 #2: Vaduz › Regensdorf 33
11/06 #3: Steinmaur › Rí¼schlikon 29
12/06 #4: Rí¼schlikon › Gotthard Pass 64
13/06 #5: Ambrí¬ › Carí¬ 68
14/06 #6: Ulrichen › Blatten 44
15/06 #7: Villars-sur-Ollon › Villars-sur-Ollon 72
16/06 #8: Aigle › Villars-sur-Ollon 140
07/06 Grosser Preis des Kantons Aargau 5
23/05 - 26/05 Boucles de la Mayenne - Crédit Mutuel
Ungdomstrøje 4
Klassement 13
23/05 #Prologue: Espace Mayenne - Laval › Espace Mayenne - Laval 18
24/05 #1: Renault - Saint-Berthevin › Ernée 22
25/05 #2: Le Ham › Villaines-la-Juhel 25
26/05 #3: Quelaines-Saint-Gault › Laval 39
20/05 Ronde van Limburg 43
18/05 Veenendaal-Veenendaal 93
01/05 Eschborn-Frankfurt 41
28/04 Fredericia CC 13
21/04 Liège-Bastogne-Liège 93
17/04 La Flèche Wallonne DNF
14/04 Amstel Gold Race DNF
10/04 De Brabantse Pijl - La Flèche Brabaní§onne ME 77
07/04 Paris-Roubaix OTL
19/03 - 23/03 Settimana Internazionale Coppi e Bartali
Ungdomstrøje 42
Klassement 92
19/03 #1: Pesaro › Pesaro 131
20/03 #2: Riccione › Sogliano al Rubicone 91
21/03 #3: Riccione › Riccione 106
22/03 #4: Brisighella › Brisighella 101
23/03 #5: Forlí¬ › Forlí¬ 58
24/02 Omloop Nieuwsblad ME DNF

Se resultater for 2023:


Antal Løbsdage 46
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 5
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 13
Antal top-10, klassementer 5
15/10 Veneto Classic DNF
11/10 Giro del Veneto DNF
03/10 Coppa Citta' Di San Daniele 45
01/10 Il Lombardia Under 23 14
30/09 Trofeo GS Gavardo 4
28/09 Coppa Agostoni - Giro delle Brianze 18
26/09 Ruota d'Oro - GP Festa del Perdono 8
22/09 European Continental Championships MU - Road Race DNF
10/09 Konggaard Løbet 5
03/09 National Championships Denmark MU - Road Race DNF
20/08 - 27/08 Tour de l'Avenir
Points-trøje 2
Klassement 46
20/08 #1: Carnac › La Gacilly 1
21/08 #2: Nozay › Chinon 131
22/08 #3: Issoudun › Vatan 1
23/08 #4: Aigurande › Evaux-les-Bains 103
24/08 #5: La Tour-de-Salvagny › Lac d'Aiguebelette 50
25/08 #6: Méribel › Col de la Loze 31
26/08 #7b: Les Karellis › Val-Cenis Col du Mont Cenis 24
26/08 #7a: Montricher-Albanne › Les Karellis 85
27/08 #8: Val-Cenis › Sainte-Foy-Tarentaise 46
16/08 Gp Capodarco Comunita Di Capodarco 3
12/08 World Championships MU - Road Race 43
05/08 Zanè - Monte Cengio 39
08/07 Giro delle Due Province 5
04/07 Trofeo Cittí  di Brescia - Mem. Rino Fiori 26
25/06 National Championships Denmark - Road Race 27
11/06 - 18/06 Giro Next Gen
Points-trøje 5
Klassement 35
11/06 #1: Agliè › Agliè 79
12/06 #2: San Francesco al Campo › Cherasco 104
13/06 #3: Priocca › Magenta 29
14/06 #4: Morbegno › Passo dello Stelvio 41
15/06 #5: Cesano Maderno › Manerba del Garda 18
16/06 #6: Pergine Valsugana › Povegliano 18
17/06 #7: Possagno › Pian del Cansiglio 45
18/06 #8: Tavagnacco › Trieste 1
02/06 Trofeo Alcide DeGasperi 30
28/05 Due Giorni Marchigiana - Trofeo Cittí  di Castelfidardo DNF
27/05 Due Giorni Marchigiana - G.P. Santa Rita DNF
25/04 Gran Premio della Liberazione DNF
16/04 Tr. Città di S. Vendemiano - GP Industria & Commercio 1
11/04 G.P. Palio del Recioto - Trofeo C&F Resinatura Blocchi 55
10/04 Giro del Belvedere 7
02/04 Trofeo Piva DNF
26/03 Gent-Wevelgem / Kattekoers-Ieper DNF
19/03 Per Sempre Alfredo 3
04/03 Memorial Polese 1
01/03 Trofeo Laigueglia 30
25/02 Firenze - Empoli Memorial Renzo Maltinti 8

Se resultater for 2022:


Antal Løbsdage 43
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 9
09/10 Paris - Tours Elite DNF
06/10 Paris - Bourges 37
04/10 Binche - Chimay - Binche / Mémorial Frank Vandenbroucke DNF
02/10 Il Piccolo Lombardia 39
29/09 Coppa Agostoni - Giro delle Brianze 57
27/09 Ruota d'Oro - GP Festa del Perdono 2
17/09 Primus Classic DNF
14/09 Grand Prix de Wallonie 67
01/09 - 04/09 Giro della Regione Friuli Venezia Giulia
Klassement 62
01/09 #1: Lavariano › Lavariano 2
02/09 #2: Fagagna › Colloredo di Monte Albano 12
03/09 #3: Pavia di Udine › Sutrio loc. Zoncolan 98
04/09 #4: Trieste › Udine 90
16/08 - 20/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Ungdomstrøje 25
Points-trøje 45
Klassement 111
Ungdomstrøje 25
Points-trøje 45
Klassement 111
16/08 #1: Allerød › Køge 97
17/08 #2: Assens › Assens 76
18/08 #3: Otterup › Herning 136
19/08 #4: Skive › Skive 107
20/08 #5: Give › Vejle 68k 75
10/07 EM U23 - Linjeløb 14
26/06 DM - Linjeløb DNF
11/06 - 18/06 Giro d'Italia Giovani Under 23
Points-trøje 7
Klassement 77
11/06 #1: Gradara › Argenta 45
12/06 #2: Rossano Veneto › Pinzolo 154
13/06 #3: Pinzolo › Santa Caterina Valfurva 51
14/06 #4: Chiuro › Chiavenna 2
16/06 #5: Busca › Peveragno 102
17/06 #6: Boves › Colle Fauniera 63
18/06 #7: Cuneo › Pinerolo 4
08/06 Coppa Zappi - Trofeo Hotel Antico Borgo 4
05/06 Trofeo Città di Meldola – G.P. AWC Event DNF
02/06 Trofeo Alcide Degasperi 3
29/05 Coppa della Pace - Trofeo F.lli Anelli 15
28/05 Strade Bianche di Romagna DNF
08/05 Gran Premio Industrie del Marmo DNF
25/04 Gran Premio della Liberazione 70
18/04 Giro del Belvedere 5
03/04 Trofeo Piva 12
27/03 Trofeo Città di San Vendemiano - Gran Premio Industria e Commercio 6
22/03 - 26/03 Settimana Internazionale Coppi e Bartali
22/03 #1: Riccione › Riccione 93
23/03 #2: Riccione › Longiano 79
24/03 #3: San Marino › San Marino 63
25/03 #4: Montecatini › Montecatini 102
26/03 #5: Casalguidi › Cantagrillo DNS
20/03 Per Sempre Alfredo 31
02/03 Trofeo Laigueglia 67
26/02 Coppa San Geo 6

Se resultater for 2021:


Antal Løbsdage 15
17/10 DM U23 - Linjeløb 17
29/08 Rent Liv Løbet Skive 52
28/08 GP Himmerland Rundt 32
10/08 - 14/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Ungdomstrøje 21
Klassement 105
Ungdomstrøje 21
Klassement 105
10/08 #1: Struer › Esbjerg 77
11/08 #2: Ribe › Sønderborg 99
12/08 #3: Tønder › Vejle 111
13/08 #4: Holbæk › Kalundborg 132k 106
14/08 #5: Frederiksberg › Frederiksberg 103
20/06 DM - Linjeløb DNF
03/06 - 06/06 Course de la Paix Grand Prix Jeseníky
Ungdomstrøje 19
Klassement 63
Ungdomstrøje 19
Klassement 63
03/06 #Prologue: Jeseník › Jeseník 60
04/06 #1: Jeseník › Rýmařov 80
05/06 #2: Bruntál › Dlouhé Stráně 82
06/06 #3: Jeseník › Jeseník 50
29/05 - 30/05 Orlen Nations Grand Prix
29/05 #1: Białystok › Białystok 80
30/05 #2: Białystok › Białystok OTL

Se resultater for 2020:


Antal Løbsdage 2
13/09 DM U23 - Linjeløb 16
23/08 DM - Linjeløb 48

Se resultater for 2019:


Antal Løbsdage 23
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
18/08 La Philippe Gilbert juniors 12
09/08 EM Junior mænd - Linjeløb DNF
29/06 DM Junior mænd - Linjeløb 58
27/06 DM Junior mænd - Enkeltstart 37
30/05 - 02/06 Tour du Pays de Vaud
Points-trøje 30
Klassement 75
30/05 #Prologue: Échichens › Échichens 89
31/05 #1: Tolochenaz › Chamblon 76
01/06 #2a: Cugy › Bière 80
01/06 #2b: Bière › Bière 93
02/06 #3: Granges-près-Marnand › Granges-près-Marnand 69
24/05 - 26/05 SPIE Internationale Juniorendriedaagse
24/05 #1: Axel › Axel 24
25/05 #2: Axel › Axel 32
25/05 #3: Sluiskil › Sluiskil 22
26/05 #4: Velzeke › Velzeke DNF
01/05 - 04/05 La Coupe du President de la Ville de Grudziądz
Points-trøje 23
Klassement 75
Points-trøje 23
Klassement 75
Points-trøje 23
Klassement 75
01/05 #1a: Gruta › Łasin 19
01/05 #1b: Jabłonowo Pomorskie › Jabłonowo Pomorskie 44
02/05 #2: Lisewo › Płużnica 90
03/05 #3: Świecie › Świecie 114
04/05 #4: Grudziądz › Grudziądz 4
28/04 EPZ Omloop van Borsele 31

Se resultater for 2018:


Antal Løbsdage 15
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 2
02/09 La Philippe Gilbert juniors DNF
03/08 - 05/08 Aubel - Thimister - Stavelot
03/08 #1: Aubel › Aubel 25
04/08 #2a: Thimister › Thimister 5
04/08 #2b: Thimister › Thimister 9
05/08 #3: Stavelot › Stavelot DNF
20/07 - 22/07 Oberösterreich Juniorenrundfahrt
Ungdomstrøje 35
Klassement 90
Ungdomstrøje 35
Klassement 90
20/07 #1: Ansfelden › Marchtren 30
21/07 #2: Rohrbach › Rohrbach 75
22/07 #3: Bad Wimsbach-Neydhartin › Gmundnerberg 92
07/07 - 08/07 GP Général Patton
07/07 #1: Ettelbruck › Troisvierges DNF
28/06 DM Junior mænd - Enkeltstart 25
28/04 - 01/05 La Coupe du Président de la Ville de Grudziądz
Ungdomstrøje 36
Klassement 89
Ungdomstrøje 36
Klassement 89
Ungdomstrøje 36
Klassement 89
28/04 #1b: Jablonowo Pom. › Jablonowo Pom. 139
28/04 #1a: Gruta › Lasin 141
29/04 #2: Swiecie › Swiecie 111
30/04 #3: Płużnica › Lisewo 99
01/05 #4: Grudziadz › Grudziadz 115

Se resultater for 2017:


Antal Løbsdage 2
24/06 DM Junior mænd - Linjeløb 47
22/06 DM Junior mænd - Enkeltstart 72