Joshua Gudnitz

Billede af den danske cykelrytter Joshua Gudnitz

Info om Joshua Gudnitz:

Navn Joshua Gudnitz
Født 19-08-2001 (22 år)
Højde 177 cm
Vægt 69 kg
Nuværende hold Team ColoQuick
UCI rangliste 1006
Næste løb Tour du Loir et Cher (10/04)

Hold:

2024 Team ColoQuick
2023 Team ColoQuick
2022 Team ColoQuick
2021 BHS - PL Beton Bornholm
2020 BHS - PL Beton Bornholm
2019 ABC Junior
2018 ABC Junior

Sæsoner:

Sæson Sejre (1-dags) Sejre (Klassement) Top-10
2024 0 0 3
2023 5 0 8
2022 1 0 4
2020 0 0 3
2019 1 0 2
2018 0 0 1

Joshua Gudnitz's løbskalender og resultater i 2024:

Joshua Gudnitz har foreløbigt følgende løb på programmet i 2024:


Antal Løbsdage 9
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 3
25/04 Le Tour de Bretagne Cycliste Kommende
10/04 - 14/04 Tour du Loir et Cher
10/04 #1: Blois › Vineuil 4
11/04 #2: Selles-sur-Cher › Fougéres-sur-Bièvre 15
12/04 #3: Fréteval › Vendí´me 121
13/04 #4: Salbris › Salbris DNS
01/04 3 Dage i Nord - #3 Campione Cup - Aalborg 3
31/03 3 Dage i Nord - #2 Campione Cup - Thy 4
30/03 3 Dage i Nord - #1 Campione Cup - Hjí¸rring 42
29/03 Bording Cup - Vejen 15
03/03 Grote prijs Jean - Pierre Monseré 14
02/03 Grand Prix Criquielion 52

Se resultater for 2023:


Antal Løbsdage 51
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 5
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 13
Antal top-10, klassementer 5
03/10 Binche - Chimay - Binche / Mémorial Frank Vandenbroucke DNF
01/10 Lotto Famenne Ardenne Classic DNF
28/09 Circuit Franco-Belge DNF
23/09 Tønder ACR løbet 51
22/09 European Continental Championships MU - Road Race 106
17/09 Grand Prix d'Isbergues - Pas de Calais DNF
16/09 SUPER 8 Classic DNF
10/09 Konggaard Løbet 60
03/09 National Championships Denmark MU - Road Race 4
02/09 National Championships Denmark MU - ITT 3
20/08 - 27/08 Tour de l'Avenir
Klassement 105
20/08 #1: Carnac › La Gacilly 21
21/08 #2: Nozay › Chinon 132
22/08 #3: Issoudun › Vatan 1
23/08 #4: Aigurande › Evaux-les-Bains 120
24/08 #5: La Tour-de-Salvagny › Lac d'Aiguebelette 111
25/08 #6: Méribel › Col de la Loze 125
26/08 #7a: Montricher-Albanne › Les Karellis 96
26/08 #7b: Les Karellis › Val-Cenis Col du Mont Cenis 79
27/08 #8: Val-Cenis › Sainte-Foy-Tarentaise 105
15/08 Tour of Leuven - Memorial Jef Scherens DNF
12/08 World Championships MU - Road Race DNF
28/07 - 31/07 Kreiz Breizh Elites
28/07 #1: Bégard › Bégard 25
29/07 #2: Calanhel › Priziac 46
30/07 #3: Locmalo › Carhaix 113
31/07 #4: Plouisy › Rostrenen DNF
25/06 National Championships Denmark - Road Race 71
22/06 National Championships Denmark - ITT 25
11/06 - 18/06 Giro Next Gen
11/06 #1: Agliè › Agliè 22
12/06 #2: San Francesco al Campo › Cherasco 171
13/06 #3: Priocca › Magenta 51
14/06 #4: Morbegno › Passo dello Stelvio DSQ
24/05 - 28/05 Orlen Nations Grand Prix
Klassement 42
24/05 #1: Kaposvár › Balatonföldvár 5
25/05 #2: Hatvan › Bükkszentkereszt 18
26/05 #3: Levoča › Štrbské Pleso 4
27/05 #4: Bukovina Resort › Nowy Sacz 101
28/05 #5: Sanok › Hotel Arlamów 55
14/05 Fyen Rundt - Tour of Funen 4
13/05 Grand Prix Herning 19
01/05 Eschborn-Frankfurt 1
23/04 Rutland-Melton CiCLE Classic 14
16/04 Slagelseløbet 21
15/04 Liège - Bastogne - Liège U23 46
10/04 3 Dage i Nord - #3 Campione Cup - Aalborg 1
09/04 3 Dage i Nord - #2 Campione Cup - Thy 6
08/04 3 Dage i Nord - #1 Campione Cup - Hjørring 1
06/04 Vitamin Well GP 3
02/04 Meldgaardløbet 11
01/04 HurtigJoakimLøbet 5.0 1
26/03 Gent-Wevelgem / Kattekoers-Ieper 8
05/03 Grote prijs Jean - Pierre Monseré 96
04/03 Grand Prix Criquielion 39

Se resultater for 2022:


Antal Løbsdage 37
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 5
Antal top-10, klassementer 1
16/10 Chrono des Nations U23 DNS
01/09 - 03/09 Flanders Tomorrow Tour
Points-trøje 25
Klassement 83
01/09 #1: Poperinge › Poperinge 93
02/09 #2: Staden › Staden 98
03/09 #3a: Wulpen › Wulpen 4
03/09 #3b: Handzame › Handzame 79
28/08 Ronde van de Achterhoek 13
27/08 Omloop Mandel-Leie-Schelde Meulebeke DNF
16/08 - 20/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Ungdomstrøje 10
Klassement 48
Ungdomstrøje 10
Klassement 48
16/08 #1: Allerød › Køge 104
17/08 #2: Assens › Assens 29
18/08 #3: Otterup › Herning 25
19/08 #4: Skive › Skive 54
20/08 #5: Give › Vejle 69
29/07 - 01/08 Kreiz Breizh Elites
Ungdomstrøje 37
Points-trøje 43
Klassement 91
29/07 #1: Ploumagoar › Ploumagoar 1
30/07 #2: Calanhel › Plouray 15
31/07 #3: Priziac › Carhaix 110
01/08 #4: Guingamp › Rostrenen 93
26/06 DM - Linjeløb DNF
23/06 DM - Enkeltstart 10
19/06 DM U23 - Linjeløb 9
18/06 DM U23 - Enkeltstart 5
24/05 - 29/05 Tour of Norway
Ungdomstrøje 13
Points-trøje 34
Klassement 68
24/05 #1: Bergen › Voss 54
25/05 #2: Ulvik › Geilo 61
26/05 #3: Gol › Stavsro/Gaustatoppen 97
27/05 #4: Hovden › Kristiansand 60
28/05 #5: Flekkefjord › Sandnes 75
29/05 #6: Stavanger › Stavanger 115k 42
21/05 Grand Prix Herning 29
13/04 - 17/04 Tour du Loir et Cher
Ungdomstrøje 31
Klassement 85
13/04 #1: Blois › Fontaines-en-Sologne 30
14/04 #2: Le Controis-en-Sologne › Vallières-les-Grandes 94
15/04 #3: Cloyes-Les-Trois-Rivières › Vendôme 107
16/04 #4: La Motte-Beuvron › La Motte-Beuvron 78
17/04 #5: Blois › Blois 81
27/03 Gent-Wevelgem / Kattekoers-Ieper 87

Se resultater for 2021:


Antal Løbsdage 9
17/10 DM U23 - Linjeløb 27
20/06 DM - Linjeløb 21
17/06 DM - Enkeltstart 16
29/05 Grand Prix Herning 65
19/05 - 23/05 Alpes Isère Tour
Ungdomstrøje 35
Points-trøje 18
Klassement 85
19/05 #1: Charvieu-Chavagneux › Charvieu-Chavagneux 52
20/05 #2: Saint-Jean-de-Soudain › La Verpillière 70
21/05 #3: Saint-Exupéry › Pusignan 111
22/05 #4: Les Roches-de-Condrieu › Saint-Maurice-l'Exil 82
23/05 #5: Pressins › Crolles 84

Se resultater for 2020:


Antal Løbsdage 8
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 3
03/10 DM - Enkeltstart 4
13/09 DM U23 - Linjeløb 10
12/09 DM U23 - Enkeltstart 5
23/08 DM - Linjeløb DNF
12/08 - 16/08 Tour Bitwa Warszawska 1920
12/08 #Prologue: Warsaw › Warsaw 46
13/08 #1: Radzymin › Radzymin 112
15/08 #3: Nasielsk › Nasielsk 91
16/08 #4: Płock › Płońsk DNF

Se resultater for 2019:


Antal Løbsdage 9
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 3
Antal top-10, klassementer 1
26/09 VM Junior mænd - Linjeløb 47
23/09 VM Junior mænd - Enkeltstart 21
29/06 DM Junior mænd - Linjeløb 1
27/06 DM Junior mænd - Enkeltstart 2
30/05 - 02/06 Tour du Pays de Vaud
Points-trøje 12
Klassement 50
30/05 #Prologue: Échichens › Échichens 7
31/05 #1: Tolochenaz › Chamblon 78
01/06 #2a: Cugy › Bière 60
01/06 #2b: Bière › Bière 12
02/06 #3: Granges-près-Marnand › Granges-près-Marnand 46

Se resultater for 2018:


Antal Løbsdage 7
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
07/07 - 08/07 GP Général Patton
Klassement 48
07/07 #1: Ettelbruck › Troisvierges 69
08/07 #2: Munshausen › Munshausen 43
24/05 - 27/05 Tour du Pays de Vaud
Ungdomstrøje 22
Klassement 79
24/05 #1: Lausanne › Lausanne 2
25/05 #2: Missy › Bioley-Magnoux 104
26/05 #3b: Savigny › Savigny 35
26/05 #3a: Cully › Savigny 85
27/05 #4: Cossonay › Tartegnin 55