Mattias Skjelmose Jensen

Billede af den danske cykelrytter Mattias Skjelmose

Info om Mattias Skjelmose Jensen:

Navn Mattias Skjelmose Jensen
Født 26-09-2000 (23 år)
Højde 170 cm
Nuværende hold Lidl - Trek
UCI rangliste 13
Næste løb Olympic Games ME - ITT (27/07)

Hold:

2026 Lidl - Trek
2025 Lidl - Trek
2024 Lidl - Trek
2023 Trek - Segafredo
2022 Trek - Segafredo
2021 Trek - Segafredo
2020 Leopard Pro Cycling
2019 Team IBT - Ridley Carl Ras - Sydkysten
2018 Børkop Cykler-Carl Ras Roskilde Junior
2017 Børkop Cykler-Carl Ras Roskilde Junior

Sæsoner:

Sæson Sejre (1-dags) Sejre (Klassement) Top-10
2024 1 0 16
2023 6 1 35
2022 1 1 30
2021 0 0 12
2019 0 0 2
2018 1 1 9
2017 0 0 8

Om Mattias Skjelmose:

Mattias Skjelmose er en professionel dansk cykelrytter der har kontrakt med cykelholdet Lidl-Trek. 

Han har i sine ungdomsår slået sine folder i Amager Cykle Ring og senere Roskilde Junior. I sine junior-år blev han i 2018 blandt andet nummer 2 i Fredsløbet og nummer 3 i juniorenes Paris-Roubaix.
Efter et kortere ophold på Leopart Pro Cycling, blev han stagiere hos Trek-Segafredo, som, trods den specielle 2020 sæson, hvor der ikke blev kørt mange løb for de mindre hold, efterfølgende skrev en 2-årig kontrakt med Skjelmose. 
Mattias Skjelmose har viste sig allerede i 2021 som et solidt på endnu en dansk klassementsrytter, med top-placeringer i ungdomskonkurrencerne i blandt andet Romandiet rundt, Tour de l'ain, Tour of Norway og UAE Tour, hvor han i sidstnævnte hentede en samlet 6. plads. 
Skjelmose har startet 2022 sæsonen stærkt, med en håndfuld top-10 placeringer på etaper og en samlet 3. plads i Tour de la Provence, kun slået af Nairo Quintana og Julian Alaphillipe.
Mattias Skjelmose fortsatte 2022 med et imponerende efterår, hvor han hentede 15 top-10 placeringer på blot 25 løbsdage, kulminerende i en samlet sejr i Tour de  Luxembourg og en 10. plads ved VM i Australien. 

Ryttertype:
Mattias Skjelmose er en udpræget klassementsrytter med gode egenskaber i bjerge og på enkeltstart. Han har vist sig holdbar i de kortere etapeløb, og satser mod at gøre sig til i toppen af de store Grand Tours. Skjelmose er også en habil afslutter, der ikke er bange for at holde sig til i positionskampe og massespurter. 

Mattias Skjelmose's løbskalender og resultater i 2024:

Mattias Skjelmose har foreløbigt følgende løb på programmet i 2024:


Antal Løbsdage 27
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 14
Antal top-10, klassementer 1
17/08 La Vuelta Ciclista a España Kommende
03/08 Olympic Games ME - Road Race Kommende
27/07 Olympic Games ME - ITT Kommende
09/06 - 16/06 Tour de Suisse
Ungdomstrøje 1
Points-trøje 4
Klassement 3
09/06 #1: Vaduz › Vaduz 12
10/06 #2: Vaduz › Regensdorf 30
11/06 #3: Steinmaur › Rüschlikon 8
12/06 #4: Rüschlikon › Gotthard Pass 3
13/06 #5: Ambrì › Carì 13
14/06 #6: Ulrichen › Blatten 3
15/06 #7: Villars-sur-Ollon › Villars-sur-Ollon 5
16/06 #8: Aigle › Villars-sur-Ollon 3
21/04 Liège-Bastogne-Liège 28
17/04 La Flèche Wallonne DNF
14/04 Amstel Gold Race 17
01/04 - 06/04 Itzulia Basque Country
Points-trøje 5
Klassement 3
01/04 #1: Irun › Irun 3
02/04 #2: Irun › Kanbo 34
03/04 #3: Ezpeleta › Altsasu 118
04/04 #4: Etxarri Aranatz › Legutio 45
05/04 #5: Vitoria-Gasteiz › Amorebieta-Etxano 24
06/04 #6: Eibar › Eibar 4
03/03 - 10/03 Paris - Nice
Ungdomstrøje 3
Points-trøje 2
Klassement 4
03/03 #1: Les Mureaux › Les Mureaux 8
04/03 #2: Thoiry › Montargis 83
05/03 #3: Auxerre › Auxerre 17
06/03 #4: Chalon-sur-Saône › Mont Brouilly 3
07/03 #5: Saint-Sauveur-de-Montagut › Sisteron 64
08/03 #6: Sisteron › La Colle-sur-Loup 1
09/03 #7: Nice › La Madone d'Utelle 4
10/03 #8: Nice › Nice 4
25/02 Faun Drome Classic 5
24/02 Faun-Ardèche Classic 3

Se resultater for 2023:


Antal Løbsdage 69
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 6
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 37
Antal sejre, klassementer 1
Antal top-10, klassementer 6
10/09 Grand Prix Cycliste de Montréal 9
08/09 Grand Prix Cycliste de Québec 10
03/09 Maryland Cycling Classic, presented by UnitedHealthcare
03/09 #: 1
15/08 - 19/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Points-trøje 4
Klassement 2
Points-trøje 4
Klassement 2
15/08 #1: Aalborg › Aalborg 19
16/08 #2: Kjellerup › Silkeborg 6
17/08 #3: Vejen › Vejle 1
18/08 #4: Kalundborg › Bagsværd 23
19/08 #5: Helsingør › Helsingør 5
10/08 Hadsten Gadeløb 2
06/08 World Championships ME - Road Race 14
01/07 - 23/07 Tour de France
Klassement 29
Ungdomstrøje 5
Points-trøje 22
01/07 #1: Bilbao › Bilbao 8
02/07 #2: Vitoria-Gasteiz › San Sébastián 23
03/07 #3: Amorebieta-Etxano › Bayonne 45
04/07 #4: Dax › Nogaro 26
05/07 #5: Pau › Laruns 6
06/07 #6: Tarbes › Cauterets-Cambasque 35
07/07 #7: Mont-de-Marsan › Bordeaux 43
08/07 #8: Libourne › Limoges 36
09/07 #9: Saint-Léonard-de-Noblat › Puy de Dôme 123
11/07 #10: Vulcania › Issoire 139k 7
12/07 #11: Clermont-Ferrand › Moulins 109
13/07 #12: Roanne › Belleville-en-Beaujolais 27
14/07 #13: Châtillon-Sur-Chalaronne › Grand Colombier 143
15/07 #14: Annemasse › Morzine les Portes du Soleil 72
16/07 #15: Les Gets les Portes du Soleil › Saint-Gervais Mont-Blanc 140k 8
18/07 #16: Passy › Combloux 8
19/07 #17: Saint-Gervais Mont-Blanc › Courchevel 96k 47
20/07 #18: Moûtiers › Bourg-en-Bresse 140
21/07 #19: Moirans-en-Montagne › Poligny 89
22/07 #20: Belfort › Le Markstein 68k 69
23/07 #21: Saint-Quentin-en-Yvelines › Paris 104
25/06 National Championships Denmark - Road Race 1
22/06 National Championships Denmark - ITT 2
11/06 - 18/06 Tour de Suisse
Ungdomstrøje 1
Points-trøje 3
Klassement 1
11/06 #1: Einsiedeln › Einsiedeln 6
12/06 #2: Beromí¼nster › Nottwil 42
13/06 #3: Tafers › Villars-sur-Ollon 1
14/06 #4: Monthey › Leukerbad 3
15/06 #5: Fiesch › La Punt 2
16/06 #6: Chur › Oberwil-Lieli NR
17/06 #7: Tübach › Weinfelden 76
18/06 #8: St. Gallen › Abtwil 3
23/04 Liége-Bastogne-Liége 9
19/04 La Fléche Wallonne 2
16/04 Amstel Gold Race 8
03/04 - 08/04 Itzulia Basque Country
Ungdomstrøje 5
Points-trøje 6
Klassement 17
03/04 #1: Vitoria-Gasteiz › Labastida 9
04/04 #2: Viana › Leitza 11
05/04 #3: Errenteria › Amasa-Villabona 6
06/04 #4: Santurtzi › Santurtzi 10
07/04 #5: Amorebieta › Amorebieta 3
08/04 #6: Eibar › Eibar 24
01/04 Gran Premio Miguel Indurain 3
01/04 Gran Premio Miguel Indurain 3
01/04 Gran Premio Miguel Indurain 3
05/03 - 12/03 Paris-Nice
05/03 #1: La Verrière › La Verrière 21
06/03 #2: Bazainville › Fontainebleau 98
07/03 #3: Dampierre-en-Burly › Dampierre-en-Burly 8
08/03 #4: Saint-Amand-Montrond › La Loge des Gardes 14
09/03 #5: Saint-Symphorien-sur-Coise › Saint-Paul-Trois-Châteaux 53
11/03 #7: Nice › Col de la Couillole DNF
26/02 Faun Drome Classic 6
25/02 Faun-Ardèche Classic 3
17/02 - 19/02 Tour des Alpes Maritimes et du Var
Ungdomstrøje 2
Points-trøje 1
Klassement 5
17/02 #1: Saint-Raphaël › Ramatuelle 11
18/02 #2: Mandelieu-la-Napoule › Antibes 1
19/02 #3: Villefranche-sur-Mer › Vence 2
01/02 - 05/02 Etoile de Bessèges - Tour du Gard
Ungdomstrøje 1
Points-trøje 2
Klassement 2
01/02 #1: Bellegarde › Bellegarde 6
02/02 #2: Bagard › Aubais NR
03/02 #3: Bessèges › Bessèges 12
04/02 #4: Saint-Christol-Lèz-Alès › Le Mont Bouquet 1
05/02 #5: Alès › Alès 9

Se resultater for 2022:


Antal Løbsdage 72
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 25
Antal sejre, klassementer 1
Antal top-10, klassementer 1
08/10 Il Lombardia DNF
04/10 Tre Valli Varesine 89
25/09 VM - Linjeløb 10
13/09 - 17/09 Skoda Tour Luxembourg
Ungdomstrøje 1
Points-trøje 2
Klassement 1
13/09 #1: Luxembourg › Luxembourg 20
14/09 #2: Junglinster › Schifflange 5
15/09 #3: Rosport › Diekirch 14
16/09 #4: Remich › Remich 1
17/09 #5: Mersch › Luxembourg 2
24/08 - 28/08 Deutschland Tour
24/08 #Prologue: Weimar › Weimar 17
25/08 #1: Weimar › Meiningen 31
26/08 #2: Meiningen › Marburg 13
27/08 #3: Freiburg › Schauinsland 7
28/08 #4: Schiltach › Stuttgart DNF
16/08 - 20/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Ungdomstrøje 2
Points-trøje 7
Klassement 3
Ungdomstrøje 2
Points-trøje 7
Klassement 3
16/08 #1: Allerød › Køge 30
17/08 #2: Assens › Assens 2
18/08 #3: Otterup › Herning 19
19/08 #4: Skive › Skive 28
20/08 #5: Give › Vejle 3
09/08 - 11/08 Tour de l'Ain
Ungdomstrøje 1
Points-trøje 1
Klassement 2
09/08 #1: Châtillon-Sur-Chalaronne › Val-Revermont 6
10/08 #2: Saint-Vulbas › Lagnieu 2
11/08 #3: Plateau d'Hauteville › Lélex 4
31/07 Circuito de Getxo - Memorial Hermanos Otxoa 52
30/07 Donostia San Sebastian Klasikoa 8
23/07 - 27/07 Ethias-Tour de Wallonie
Ungdomstrøje 2
Points-trøje 3
Klassement 3
23/07 #1: Temploux › Huy 4
24/07 #2: Verviers › Herve 5
25/07 #3: Visé › Rochefort 29
26/07 #4: Durbuy › Couvin 4
27/07 #5: Le Roeulx › Chapelle-lez-Herlaimont 8
26/06 DM - Linjeløb 8
23/06 DM - Enkeltstart 3
16/06 - 19/06 La Route d'Occitanie - La Dépêche du Midi
Ungdomstrøje 2
Points-trøje 8
Klassement 5
16/06 #1: Séméac › L'Isle Jourdain 17
17/06 #2: Belmont-sur-Rance › Roquefort-sur-Soulzon 33
18/06 #3: Sigean › Les Angles 5
19/06 #4: Les Angles › Auterive 6
14/06 Mont Ventoux Dénivelé Challenge 15
14/06 Mont Ventoux Dénivelé Challenge 15
06/05 - 29/05 Giro d'Italia
Ungdomstrøje 11
Points-trøje 82
Klassement 40
06/05 #1: Budapest › Visegrád 10
07/05 #2: Budapest › Budapest 21
08/05 #3: Kaposvár › Balatonfüred 25
10/05 #4: Avola › Etna 40
11/05 #5: Catania › Messina 67
12/05 #6: Palmi › Scalea 70
13/05 #7: Diamante › Potenza 85
14/05 #8: Napoli › Napoli 141k 89
15/05 #9: Isernia › Blockhaus 27
17/05 #10: Pescara › Jesi 63
18/05 #11: Santarcangelo di Romagna › Reggio Emilia 92
19/05 #12: Parma › Genova 25
20/05 #13: Sanremo › Cuneo 47
21/05 #14: Santena › Torino 44
22/05 #15: Rivarolo Canavese › Cogne 105
24/05 #16: Salò › Aprica 37
25/05 #17: Ponte di Legno › Lavarone 58
26/05 #18: Borgo Valsugana › Treviso 69
27/05 #19: Marano Lagunare › Santuario di Castelmonte 44
28/05 #20: Belluno › Marmolada (Passo Fedaia) 36
29/05 #21: Verona › Verona 22
24/04 Liège-Bastogne-Liège 66
20/04 La Flèche Wallonne 18
21/03 - 27/03 Volta Ciclista a Catalunya
Ungdomstrøje 6
Klassement 16
21/03 #1: Sant Feliu de Guíxols › Sant Feliu de Guíxols 6
22/03 #2: L'Escala › Perpignan 10
23/03 #3: Perpignan › La Molina 30
24/03 #4: La Seu d'Urgell › Boí Taüll 26
25/03 #5: La Pobla de Segur › Vilanova i la Geltrú 79
26/03 #6: Salou › Cambrils 9
27/03 #7: Barcelona › Barcelona 19
18/02 - 20/02 Tour des Alpes Maritimes et du Var
18/02 #1: Saint-Raphaël › La Seyne-sur-Mer 20
19/02 #2: Puget-Théniers › La Turbie 57
20/02 #3: Villefranche-sur-Mer › Blausasc DNS
10/02 - 13/02 Tour de la Provence
Ungdomstrøje 1
Points-trøje 6
Klassement 3
10/02 #Prologue: Berre-l'Étang › Berre-l'Étang 15
11/02 #1: Istres › Les Saintes-Maries-de-la-Mer 7
12/02 #2: Arles › Manosque 13
13/02 #3: Manosque › Montagne de Lure 2

Se resultater for 2021:


Antal Løbsdage 64
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 7
07/10 Gran Piemonte 131
04/10 Coppa Bernocchi - GP BPM 50
28/09 - 01/10 Giro di Sicilia - Tour of Sicily
Ungdomstrøje 17
Klassement 42
28/09 #1: Avola › Licata 38
29/09 #2: Selinunte › Mondello 20
30/09 #3: Termini Imerese › Caronia 48
01/10 #4: Sant'Agata di Militello › Mascali 44
14/09 - 18/09 Skoda-Tour de Luxembourg
Ungdomstrøje 13
Points-trøje 10
Klassement 38
14/09 #1: Luxembourg-City › Luxembourg-City 94
15/09 #2: Steinfort › Eschdorf 42
16/09 #3: Mondorf-les-Bains › Mamer 76
17/09 #4: Dudelange › Dudelange 3
18/09 #5: Mersch › Luxembourg-City 50
29/08 Bretagne Classic - Ouest-France 41
19/08 - 22/08 Tour of Norway
Ungdomstrøje 1
Points-trøje 11
Klassement 7
19/08 #1: Egersund › Sokndal (Kroheia) 4
20/08 #2: Sirdal (Tjørhomfjellet) › Sirdal (Fidjeland) 14
21/08 #3: Jørpeland › Jørpeland 17
22/08 #4: Hinna Park › Stavanger 13
10/08 - 14/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Ungdomstrøje 2
Points-trøje 12
Klassement 8
Ungdomstrøje 2
Points-trøje 12
Klassement 8
10/08 #1: Struer › Esbjerg 28
11/08 #2: Ribe › Sønderborg 10
12/08 #3: Tønder › Vejle 7
13/08 #4: Holbæk › Kalundborg 29
14/08 #5: Frederiksberg › Frederiksberg 7
29/07 - 31/07 Tour de l'Ain
Ungdomstrøje 2
Points-trøje 7
Klassement 5
29/07 #1: Parc des Oiseaux › Bourg-en-Bresse 20
30/07 #2: Lagnieu › Saint-Vulbas 19
31/07 #3: Izernore › Lélex Mont-Jura 3
20/06 DM - Linjeløb 10
17/06 DM - Enkeltstart 15
30/05 - 06/06 Critérium du Dauphiné
Ungdomstrøje 3
Klassement 21
30/05 #1: Issoire › Issoire 43
31/05 #2: Brioude › Saugues 21
01/06 #3: Langeac › Saint-Haon-Le-Vieux 38
02/06 #4: Firminy › Roche-La-Molière 21
03/06 #5: Saint-Chamond › Saint-Vallier 34
04/06 #6: Loriol-sur-Drome › Le Sappey-en-Chartreuse 23
05/06 #7: Saint-Martin-le-Vinoux › La Plagne 22
06/06 #8: La Léchère-Les-Bains › Les Gets 28
27/04 - 02/05 Tour de Romandie
Ungdomstrøje 2
Points-trøje 36
Klassement 15
27/04 #Prologue: Oron › Oron 52
28/04 #1: Aigle › Martigny 48
29/04 #2: La Neuveville › Saint-Imier 13
30/04 #3: Estavayer › Estavayer 11
01/05 #4: Sion › Thyon 2000 15
02/05 #5: Fribourg › Fribourg 35
19/04 - 23/04 Tour of the Alps
Ungdomstrøje 7
Klassement 37
19/04 #1: Brixen › Innsbruck 50
20/04 #2: Innsbruck › Feichten im Kaunertal 22
21/04 #3: Imst › Naturns 38
22/04 #4: Naturns › Pieve di Bono 30
23/04 #5: Valle del Chiese/Idroland › Riva del Garda 74
22/03 - 28/03 Volta Ciclista a Catalunya
Ungdomstrøje 21
Points-trøje 34
Klassement 83
22/03 #1: Calella › Calella 24
23/03 #2: Banyoles › Banyoles 68
24/03 #3: Canal Olimpic de Catalunya › Vallter 2000 114
25/03 #4: Ripoll › Port Ainé 102
26/03 #5: La Pobla de Segur › Manresa 41
27/03 #6: Tarragona › Mataró 164k 140
28/03 #7: Barcelona › Barcelona 50
21/02 - 27/02 UAE Tour
Ungdomstrøje 4
Klassement 6
21/02 #1: Al Dhafra Castle › Al Mirfa 93k 14
22/02 #2: Al Hudayriat Island › Al Hudayriat Island 41
23/02 #3: Strata Manufactoring › Jebel Hafeet 17
24/02 #4: Al Marjan Island › Al Marjan Island 45
25/02 #5: Fujairah Marine Club › Jebel Jais 12
26/02 #6: Deira Island › Palm Jumeirah 31
27/02 #7: Yas Mall › Abu Dhabi Breakwater 58
03/02 - 07/02 Etoile de Bessèges - Tour du Gard
Ungdomstrøje 10
Klassement 73
03/02 #1: Bellegarde › Bellegarde 125
04/02 #2: Saint-Geniès › La Calmette 123
05/02 #3: Bessèges › Bessèges 35
06/02 #4: Rousson › Saint-Siffret 111
07/02 #5: Alès › Alès 43

Se resultater for 2020:


Antal Løbsdage 18
07/10 De Brabantse Pijl - La Flèche Brabançonne 46
13/09 Antwerp Port Epic / Sels Trophy DNF
06/09 Tour du Doubs 22
30/08 Memorial Marco Pantani DNF
29/08 Trofeo Matteotti 29
23/08 DM - Linjeløb 34
06/08 - 09/08 Czech Tour
Ungdomstrøje 10
Klassement 40
06/08 #1: Uničov › Uničov 11
07/08 #2: Prostějov › Uničov 84
08/08 #3: Olomouc › Frýdek-Místek 55
09/08 #4: Mohelnice › Šternberk 46
20/02 - 23/02 Tour of Antalya
Klassement 39
20/02 #1: Antalya › Antalya 62
21/02 #2: Kemer › Antalya 48
22/02 #3: Aspendos › Termessos 35
23/02 #4: Side › Antalya 82

Se resultater for 2019:


Antal Løbsdage 8
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 2
18/08 Fyen Rundt - Tour of Funen 3
03/08 Hansa Bygg Kalmar Grand Prix Road Race 74
30/06 DM - Linjeløb DNF
27/06 DM - Enkeltstart 19
27/06 DM Junior mænd - Enkeltstart 84
23/06 DM U23 - Linjeløb 31
22/06 DM U23 - Enkeltstart 4
11/05 Scandinavian Race in Uppsala 1909-2019 31

Se resultater for 2018:


Antal Løbsdage 11
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 9
Antal sejre, klassementer 1
Antal top-10, klassementer 1
24/05 - 27/05 Tour du Pays de Vaud
Klassement 1
24/05 #1: Lausanne › Lausanne 2
25/05 #2: Missy › Bioley-Magnoux 7
26/05 #3a: Cully › Savigny 22
26/05 #3b: Savigny › Savigny 1
27/05 #4: Cossonay › Tartegnin 10
03/05 - 06/05 Course de la Paix Juniors
Points-trøje 4
Klassement 2
03/05 #1: Litomerice › Litomerice 4
04/05 #2b: Roudnice nad Labem › Roudnice nad Labem 13
04/05 #2a: Trebenice › Trebenice 2
05/05 #3: Teplice › Altenberg 10
06/05 #4: Benešov nad Ploučnicí › Terezin 2
08/04 Paris - Roubaix Juniors 3

Se resultater for 2017:


Antal Løbsdage 25
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 6
23/09 VM Junior mænd - Linjeløb 29
01/09 - 03/09 Grand Prix Rüebliland
01/09 #1: Schöftland › Schöftland 30
02/09 #3: Möhlin › Möhlin 4
02/09 #2: Möhlin › Möhlin 50
03/09 #4: Wohlen › Wohlen DNF
27/08 Trofeo Emilio Paganessi DNF
26/08 Trofeo comune di Vertova Memorial Pietro Merelli 21
28/07 - 30/07 Internationale Niedersachsen-Rundfahrt der Junioren
Ungdomstrøje 2
Points-trøje 8
Klassement 5
Ungdomstrøje 2
Points-trøje 8
Klassement 5
28/07 #1: Wallenhorst › Wallenhorst 4
29/07 #2b: Wallenhorst › Wallenhorst 49
29/07 #2a: Bramsche › Bramsche 13
30/07 #3: Wallenhorst › Wallenhorst 53
24/06 DM Junior mænd - Linjeløb 2
22/06 DM Junior mænd - Enkeltstart 5
25/05 - 28/05 Tour du Pays de Vaud
Ungdomstrøje 8
Klassement 14
25/05 #Prologue: Montricher › Montricher 52
26/05 #1: Concise › Cottens 46
27/05 #2b: Nyon › Saint-Cergue 15
27/05 #2a: Ballenss › Saint-Cergue 9
28/05 #3: Gollion › Vuollerens 42
04/05 - 07/05 Course de la Paix Juniors
Points-trøje 24
Klassement 16
04/05 #1: Litomerice › Litomerice 94
05/05 #2b: Roudnice nad Labem › Roudnice nad Labem 28
05/05 #2a: Trebenice › Trebenice 27
06/05 #3: Teplice › Altenberg 7
07/05 #4: Terezin › Terezin 65
09/04 Paris - Roubaix Juniors 24
02/04 Ronde van Vlaanderen Juniores - Tour des Flandres Juniors 106

Se resultater for 2016:


Antal Løbsdage 1
25/06 DM Junior mænd - Linjeløb 15