Michael Valgren Hundahl

Billede af den danske cykelrytter Michael Valgren

Info om Michael Valgren Hundahl:

Navn Michael Valgren Hundahl
Født 07-02-1992 (32 år)
Højde 179 cm
Vægt 71 kg
Nuværende hold EF Education - EasyPost
UCI rangliste 197

Hold:

2024 EF Education - EasyPost
2023 EF Education-NIPPO Development Team
2022 EF Education - EasyPost
2021 EF Education - Nippo
2020 NTT Pro Cycling
2019 Team Dimension Data
2018 Astana Pro Team
2017 Astana Pro Team
2016 Tinkoff
2015 Tinkoff - Saxo
2014 Tinkoff - Saxo
2013 Team Cult Energy
2012 Glud & Marstrand - LRí?
2011 Glud & Marstrand - LRí? Rí¥dgivning
2010 Glud & Marstrand Hobro Horsens
2009 Team Odense Junior

Sæsoner:

Sæson Sejre (1-dags) Sejre (Klassement) Top-10
2024 0 0 5
2023 0 0 4
2022 0 0 1
2021 2 0 6
2020 0 0 3
2019 0 0 11
2018 2 0 9
2017 0 0 11
2016 1 2 8
2015 0 0 11
2014 1 1 13
2013 3 1 11
2012 1 0 8
2011 0 0 4
2010 0 0 9
2009 1 0 8

Michael Valgren's løbskalender og resultater i 2024:

Michael Valgren har foreløbigt følgende løb på programmet i 2024:


Antal Løbsdage 53
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 5
04/05 - 26/05 Giro d'Italia
Points-trøje 16
Klassement 38
04/05 #1: Venaria Reale › Torino 61
05/05 #2: San Francesco al Campo › Santuario di Oropa 57
06/05 #3: Novara › Fossano 85
07/05 #4: Acqui Terme › Andora 149
08/05 #5: Genova › Lucca 86k 2
09/05 #6: Viareggio › Rapolano Terme 14
10/05 #7: Foligno › Perugia 65
11/05 #8: Spoleto › Prati di Tivo 40
12/05 #9: Avezzano › Naples 35
14/05 #10: Pompei › Bocca della Selva 36
15/05 #11: Foiano di Val Fortore › Francavilla al Mare 137
16/05 #12: Martinsicuro › Fano 4
17/05 #13: Riccione › Cento 110
18/05 #14: Castiglione delle Stiviere › Desenzano del Garda 46
19/05 #15: Manerba del Garda › Livigno (Mottolino) 103
21/05 #16: Laas › Santa Cristina Valgardena (Monte Pana) 86
22/05 #17: Selva di Val Gardena › Passo Brocon 59
23/05 #18: Fiera di Primiero › Padova 41
24/05 #19: Mortegliano › Sappada 88k 8
25/05 #20: Alpago › Bassano del Grappa 44
26/05 #21: Rome › Rome 34
23/04 - 28/04 Tour de Romandie
Klassement 91
23/04 #Prologue: Payerne › Payerne 86
24/04 #1: Chí¢teau d'Oex › Fribourg 127
25/04 #2: Fribourg › Salvan/Les Marécottes 133
26/04 #3: Oron › Oron 96
27/04 #4: Saillon › Leysin 67
28/04 #5: Vernier › Vernier 19
31/03 Ronde van Vlaanderen - Tour des Flandres ME 45
27/03 Dwars door Vlaanderen - A travers la Flandre ME 8
24/03 Gent-Wevelgem in Flanders Fields ME 36
22/03 E3 Saxo Classic 73
20/03 Classic Brugge-De Panne 123
16/03 Milano-Sanremo 100
03/03 - 10/03 Paris - Nice
Klassement 45
03/03 #1: Les Mureaux › Les Mureaux 69
04/03 #2: Thoiry › Montargis 81
05/03 #3: Auxerre › Auxerre 3
06/03 #4: Chalon-sur-Saí´ne › Mont Brouilly 69
07/03 #5: Saint-Sauveur-de-Montagut › Sisteron 119
08/03 #6: Sisteron › La Colle-sur-Loup 72
09/03 #7: Nice › La Madone d'Utelle 53
10/03 #8: Nice › Nice 23
24/02 Omloop Nieuwsblad ME 67
14/02 - 18/02 Volta ao Algarve em Bicicleta
Klassement 44
14/02 #1: Portimāo › Lagos 101
15/02 #2: Lagoa › Alto da Fóia 76
16/02 #3: Vila Real de Santo António › Tavira 41
17/02 #4: Albufeira › Albufeira 45
18/02 #5: Faro › Alto do Malhāo 30
10/02 Figueira Champions Classic 36
28/01 Trofeo Palma 125
27/01 Trofeo Pollení§a - Port d'Andratx 16
26/01 Trofeo Serra Tramuntana 102
25/01 Trofeo Ses Salines-Felanitx 108
24/01 Trofeo Calvià 87

Se resultater for 2023:


Antal Løbsdage 41
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 4
15/10 Japan Cup Cycle Road Race 9
14/10 Japan Cup Criterium 44
05/10 Gran Piemonte 56
23/09 - 30/09 PETRONAS Le Tour de Langkawi
Points-trøje 42
Klassement 39
23/09 #1: Kerteh › Kuala Terengganu 14
24/09 #2: Kuala Terengganu › Kota Bharu 28
25/09 #3: Jeli › Baling 56
26/09 #4: Bukit Mertajam › Meru Raya 21
27/09 #5: Slim River › Genting Highlands 52
28/09 #6: Karak › Melaka 74
29/09 #7: Muar › Seremban 59
30/09 #8: Setia Alam › Kuala Lumpur 61
14/09 Gran Premio cittí  di Peccioli - Coppa Sabatini 8
13/09 Giro della Toscana - Memorial Alfredo Martini 12
03/09 Maryland Cycling Classic, presented by UnitedHealthcare DNF
15/08 - 19/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Points-trøje 33
Klassement 35
Points-trøje 33
Klassement 35
15/08 #1: Aalborg › Aalborg 16
16/08 #2: Kjellerup › Silkeborg 100
17/08 #3: Vejen › Vejle 9
18/08 #4: Kalundborg › Bagsví¦rd 90
19/08 #5: Helsingí¸r › Helsingí¸r 43
31/07 - 02/08 Tour de l'Ain
Klassement 42
31/07 #1: Loyettes › La Plaine Tonique 95
01/08 #2: Saint-Vulbas › Lagnieu 59
02/08 #3: Oyonnax › Lélex Monts-Jura 35
26/07 - 27/07 Vuelta a Castilla y Leon
Klassement 62
26/07 #1: Soria › Soria 61
27/07 #2: Coca › Segovia 76
25/06 National Championships Denmark - Road Race DNF
22/06 National Championships Denmark - ITT 16
15/06 - 18/06 La Route d'Occitanie - La Dépíªche du Midi
Klassement 61
15/06 #1: Narbonne › Gruissan 71
16/06 #2: Cazouls-lès-Béziers › Graulhet 110
17/06 #3: Gimont › Nistos-Cap-Nestès 84
18/06 #4: Saint-Gaudens › Saint-Girons 58
26/05 - 29/05 Tour of Norway
Klassement 59
26/05 #Prologue: Bergen › Mount Flí¸yen 94
27/05 #1: Rí¸ldal › Hovden 85
28/05 #2: Valle › Stavanger 82
29/05 #3: Stavanger › Stavanger 32
14/05 Fyen Rundt - Tour of Funen 65
13/05 Grand Prix Herning 3
12/04 De Brabantse Pijl - La Flèche Brabançonne 52
04/04 - 07/04 Région Pays de la Loire Tour
Klassement 33
04/04 #1: Saint-Père-en-Retz › Saint-Gilles-Croix-de-Vie 77
05/04 #2: Clisson › Le Lion-d'Angers 64
06/04 #3: Baugí©-en-Anjou › Mayenne 71
07/04 #4: Sablé-sur-Sarthe › Le Mans 34

Se resultater for 2022:


Antal Løbsdage 35
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
26/06 DM - Linjeløb DNS
23/06 DM - Enkeltstart DNS
16/06 - 19/06 La Route d'Occitanie - La Dépêche du Midi
16/06 #1: Séméac › L'Isle Jourdain 32
17/06 #2: Belmont-sur-Rance › Roquefort-sur-Soulzon 2
18/06 #3: Sigean › Les Angles 83
19/06 #4: Les Angles › Auterive DNF
24/05 - 29/05 Tour of Norway
Klassement 33
24/05 #1: Bergen › Voss 40
25/05 #2: Ulvik › Geilo 37
26/05 #3: Gol › Stavsro/Gaustatoppen 37
27/05 #4: Hovden › Kristiansand 48
28/05 #5: Flekkefjord › Sandnes 147k 62
29/05 #6: Stavanger › Stavanger 45
13/04 De Brabantse Pijl - La Flèche Brabançonne 11
10/04 Amstel Gold Race 15
03/04 Ronde van Vlaanderen - Tour des Flandres ME 36
30/03 Dwars door Vlaanderen - A travers la Flandre ME 73
27/03 Gent-Wevelgem in Flanders Fields ME 35
25/03 E3 Saxo Bank Classic 20
19/03 Milano-Sanremo 25
07/03 - 13/03 Tirreno-Adriatico
Klassement 81
07/03 #1: Lido di Camaiore › Lido di Camaiore 29
08/03 #2: Camaiore › Sovicille 128
09/03 #3: Murlo › Terni 123
10/03 #4: Cascata delle Marmore › Bellante 112
11/03 #5: Sefro › Fermo 110
12/03 #6: Apecchio › Carpegna 50
13/03 #7: San Benedetto del Tronto › San Benedetto del Tronto 34
05/03 Strade Bianche 11
27/02 Kuurne - Bruxelles - Kuurne 26
26/02 Omloop Het Nieuwsblad ME DNF
18/02 - 20/02 Tour des Alpes Maritimes et du Var
18/02 #1: Saint-Raphaël › La Seyne-sur-Mer 60
19/02 #2: Puget-Théniers › La Turbie DNF
02/02 - 06/02 Etoile de Bessèges - Tour du Gard
Klassement 60
02/02 #1: Bellegarde › Bellegarde 24
03/02 #2: Saint-Christol-lèz-Alès › Rousson 115
04/02 #3: Bessèges › Bessèges 86
05/02 #4: Saint-Hilaire-de-Brethmas › Le Mont Bouquet 71
06/02 #5: Alès › Alès l'Ermitage 20
30/01 Grand Prix Cycliste de Marseille La Marseillaise 91

Se resultater for 2021:


Antal Løbsdage 51
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 2
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 8
Antal top-10, klassementer 2
03/10 Paris-Roubaix DNF
29/09 Eurométropole Tour 28
26/09 VM - Linjeløb 3
16/09 Coppa Sabatini - Gran Premio città di Peccioli 1
15/09 Giro della Toscana - Memorial Alfredo Martini 1
29/08 Bretagne Classic - Ouest-France 22
24/07 OL Linjeløb 78
26/06 - 18/07 Tour de France
Points-trøje 101
Klassement 53
26/06 #1: Brest › Landerneau 38
27/06 #2: Perros-Guirec › Mûr-de-Bretagne Guerlédan 71
28/06 #3: Lorient › Pontivy 87
29/06 #4: Redon › Fougères 71
30/06 #5: Changé › Laval Espace Mayenne 57
01/07 #6: Tours › Châteauroux 78
02/07 #7: Vierzon › Le Creusot 77
03/07 #8: Oyonnax › Le Grand-Bornand 64
04/07 #9: Cluses › Tignes 43
06/07 #10: Albertville › Valence 42
07/07 #11: Sorgues › Malaucène 56
08/07 #12: Saint-Paul-Trois-Châteaux › Nîmes 37
09/07 #13: Nîmes › Carcassonne 86
10/07 #14: Carcassonne › Quillan 64
11/07 #15: Céret › Andorra la Vella 84
13/07 #16: El Pas de la Casa › Saint-Gaudens 55
14/07 #17: Muret › Saint-Lary-Soulan (Col du Portet) 81
15/07 #18: Pau › Luz Ardiden 74
16/07 #19: Mourenx › Libourne 128k 7
17/07 #20: Libourne › Saint-Émilion 45
18/07 #21: Chatou › Paris Champs-Élysées 136
20/06 DM - Linjeløb 4
30/05 - 06/06 Critérium du Dauphiné
Points-trøje 23
Klassement 24
30/05 #1: Issoire › Issoire 16
31/05 #2: Brioude › Saugues 14
01/06 #3: Langeac › Saint-Haon-Le-Vieux 45
02/06 #4: Firminy › Roche-La-Molière 36
03/06 #5: Saint-Chamond › Saint-Vallier 6
04/06 #6: Loriol-sur-Drome › Le Sappey-en-Chartreuse 28
05/06 #7: Saint-Martin-le-Vinoux › La Plagne 74k 29
06/06 #8: La Léchère-Les-Bains › Les Gets 116k 33
25/04 Liège-Bastogne-Liège 58
21/04 La Flèche Wallonne 46
18/04 Amstel Gold Race 13
04/04 Ronde van Vlaanderen - Tour des Flandres ME DNF
31/03 Dwars door Vlaanderen - A travers la Flandre ME 45
22/03 - 28/03 Volta Ciclista a Catalunya
Klassement 72
22/03 #1: Calella › Calella 10
23/03 #2: Banyoles › Banyoles 31
24/03 #3: Canal Olimpic de Catalunya › Vallter 2000 145
25/03 #4: Ripoll › Port Ainé 83
26/03 #5: La Pobla de Segur › Manresa 71
27/03 #6: Tarragona › Mataró 9
28/03 #7: Barcelona › Barcelona 90
20/03 Milano-Sanremo 52
03/02 - 07/02 Etoile de Bessèges - Tour du Gard
03/02 #1: Bellegarde › Bellegarde 127
04/02 #2: Saint-Geniès › La Calmette DNS

Se resultater for 2020:


Antal Løbsdage 69
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 3
20/10 - 08/11 La Vuelta ciclista a España
Points-trøje 40
Klassement 33
20/10 #1: Irún › Arrate 56
21/10 #2: Pamplona › Lekunberri 46
22/10 #3: Lodosa › La Laguna Negra de Vinuesa 63
23/10 #4: Garray › Ejea de los Caballeros 147
24/10 #5: Huesca › Sabiñanigo 91
25/10 #6: Biescas › Aramón Formigal 116k 5
27/10 #7: Vitoria-Gasteiz › Villanueva de Valdegovia 76
28/10 #8: Logroño › Alto de Moncalvillo 74
29/10 #9: Castrillo del Val › Aguilar de Campoo 102
30/10 #10: Castro Urdiales › Suances 18
31/10 #11: Villaviciosa › Alto de la Farrapona 45
01/11 #12: Pola de Laviana › Alto de l'Angliru 37
03/11 #13: Muros › Mirador de Ézaro 25
04/11 #14: Lugo › Ourense 95
05/11 #15: Mos › Puebla de Sanabria 28
06/11 #16: Salamanca › Ciudad Rodrigo 8
07/11 #17: Sequeros › Alto de la Covatilla 30
08/11 #18: Hipódromo de la Zarzuela › Madrid 118
18/10 Ronde van Vlaanderen - Tour des Flandres ME 21
11/10 Gent-Wevelgem in Flanders Fields ME 93
07/10 De Brabantse Pijl - La Flèche Brabançonne 25
04/10 Liège-Bastogne-Liège DNF
27/09 VM - Linjeløb 11
29/08 - 20/09 Tour de France
Points-trøje 119
Klassement 73
29/08 #1: Nice › Nice 90
30/08 #2: Nice › Nice 113
31/08 #3: Nice › Sisteron 131
01/09 #4: Sisteron › Orcières-Merlette 105
02/09 #5: Gap › Privas 92
03/09 #6: Le Teil › Mont Aigoual 81
04/09 #7: Millau › Lavaur 75
05/09 #8: Cazères › Loudenvielle 82
06/09 #9: Pau › Laruns 48
08/09 #10: île d'Oléron (Le Château-d'Oléron) › Île de Ré (Saint-Martin-de-Ré) 82
09/09 #11: Châtelaillon-Plage › Poitiers 52
10/09 #12: Chauvigny › Sarran 84
11/09 #13: Châtel-Guyon › Pas de Peyrol (Le Puy Mary) 123
12/09 #14: Clermont-Ferrand › Lyon 13
13/09 #15: Lyon › Grand Colombier 71
15/09 #16: La Tour-du-Pin › Villard-de-Lans 106
16/09 #17: Grenoble › Méribel - Col de la Loze 99
17/09 #18: Méribel › La Roche-sur-Foron 89
18/09 #19: Bourg-en-Bresse › Champagnole 97
19/09 #20: Lure › La Planche des Belles Filles 70
20/09 #21: Mantes-la-Jolie › Paris 146
12/08 - 16/08 Critérium du Dauphiné
12/08 #1: Clermont-Ferrand › Saint-Christo-en-Jarez 80
13/08 #2: Vienne › Col de Porte 122
14/08 #3: Corenc › Saint-Martin-de-Belleville 102
15/08 #4: Ugine › Megève 88
16/08 #5: Megève › Megève DNF
08/08 Milano-Sanremo 99
01/08 Strade Bianche 30
08/03 - 15/03 Paris - Nice
Klassement 27
08/03 #1: Plaisir › Plaisir 48
09/03 #2: Chevreuse › Chalette-sur-Loing 82
10/03 #3: Chalette-sur-Loing › La Châtre 46
11/03 #4: Saint-Amand-Montrond › Saint-Amand-Montrond 64
12/03 #5: Gannat › La Côte-Saint-André 83
13/03 #6: Sorgues › Apt 19
14/03 #7: Nice › Valdeblore La Colmiane 48
01/03 Kuurne-Bruxelles-Kuurne 44
29/02 Omloop Het Nieuwsblad ME 21
21/02 - 23/02 Tour des Alpes Maritimes et du Var
Klassement 33
21/02 #1: Le Cannet › Grasse 25
22/02 #2: Pégomas › Col d'Eze 27
23/02 #3: La Londe › Le Mont Faron 87
05/02 - 09/02 Etoile de Bessèges
Points-trøje 19
Klassement 24
05/02 #1: Bellegarde › Bellegarde 36
06/02 #2: Milhaud › Poulx 69
07/02 #3: Bessèges › Bessèges 97
08/02 #4: Le Pont du Gard › Le Mont Bouquet 14
09/02 #5: Alès › Alès 5
02/02 Grand Prix Cycliste la Marseillaise 42

Se resultater for 2019:


Antal Løbsdage 89
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 10
20/10 Chrono des Nations 6
12/10 Il Lombardia 40
09/10 Milano-Torino 77
08/10 Tre Valli Varesine DNF
29/09 VM - Linjeløb 6
15/09 Grand Prix Cycliste de Montréal 5
13/09 Grand Prix Cycliste de Québec 19
01/09 Bretagne Classic - Ouest-France 4
12/08 - 18/08 BinckBank Tour
Points-trøje 14
Klassement 10
12/08 #1: Beveren › Hulst 109
13/08 #2: Blankenberge › Ardooie 81
14/08 #3: Aalter › Aalter 66
15/08 #4: Houffalize › Houffalize 6
16/08 #5: Riemst › Venray 59
17/08 #6: Den Haag › Den Haag 31
18/08 #7: Sint-Pieters-Leeuw › Geraardsbergen 7
06/07 - 28/07 Tour de France
Klassement 75
06/07 #1: Brussels › Brussels 68
07/07 #2: Brussels › Brussels 14
08/07 #3: Binche › Épernay 58
09/07 #4: Reims › Nancy 96
10/07 #5: Saint-Dié-des-Vosges › Colmar 32
11/07 #6: Mulhouse › La Planche des Belles Filles 80
12/07 #7: Belfort › Chalon-sur-Saône 97
13/07 #8: Mâcon › Saint-Étienne 103
14/07 #9: Saint-Étienne › Brioude 149
15/07 #10: Saint-Flour › Albi 153
17/07 #11: Albi › Toulouse 30
18/07 #12: Toulouse › Bagnères-de-Bigorre 18
19/07 #13: Pau › Pau 73
20/07 #14: Tarbes › Col du Tourmalet 70
21/07 #15: Limoux › Foix 45
23/07 #16: Nîmes › Nîmes 162
24/07 #17: Pont du Gard › Gap 94
25/07 #18: Embrun › Valloire 55
26/07 #19: Saint-Jean-de-Maurienne › Tignes DF
27/07 #20: Albertville › Val Thorens 65
28/07 #21: Rambouillet › Paris 110
30/06 DM - Linjeløb 7
15/06 - 23/06 Tour de Suisse
Klassement 65
15/06 #1: Langnau im Emmental › Langnau im Emmental 47
16/06 #2: Langnau im Emmental › Langnau im Emmental 13
17/06 #3: Flamatt › Murten 79
18/06 #4: Murten › Arlesheim 119
19/06 #5: Münchenstein › Einsiedeln 113
20/06 #6: Einsiedeln › Flumserberg 94
21/06 #7: Unterterzen › St. Gotthard 36
22/06 #8: Goms › Goms 38
23/06 #9: Goms › Goms 66
13/06 GP du canton d'Argovie 60
28/05 - 02/06 Tour of Norway
Klassement 56
28/05 #1: Stavanger › Egersund 72
29/05 #2: Kvinesdal › Mandal 36
30/05 #3: Lyngdal › Kristiansand 82
31/05 #4: Arendal › Sandefjord 62
01/06 #5: Skien › Drammen 68
02/06 #6: Gran › Hønefoss 71
01/05 Eschborn-Frankfurt 92
28/04 Liège-Bastogne-Liège DNF
24/04 La Flèche Wallonne 100
21/04 Amstel Gold Race 53
07/04 Ronde van Vlaanderen - Tour des Flandres ME 102
03/04 Dwars door Vlaanderen - A travers la Flandre ME 29
31/03 Gent-Wevelgem in Flanders Fields ME DNF
29/03 E3 BinckBank Classic 39
13/03 - 19/03 Tirreno-Adriatico
13/03 #1: Lido di Camaiore › Lido di Camaiore 16
14/03 #2: Camaiore › Pomarance 54
15/03 #3: Pomarance › Foligno 122
16/03 #4: Foligno › Fossombrone 57
17/03 #5: Colli al Metauro › Recanati 95
18/03 #6: Matelica › Jesi 90
19/03 #7: San Benedetto del Tronto › San Benedetto del Tronto DNS
09/03 Strade Bianche 45
03/03 Kuurne-Bruxelles-Kuurne DNF
02/03 Omloop Het Nieuwsblad ME 45
20/02 - 24/02 Volta ao Algarve em Bicicleta
Points-trøje 35
Klassement 15
20/02 #1: Portimão › Lagos 64
21/02 #2: Almodôvar › Fóia 10
22/02 #3: Lagoa › Lagoa 26
23/02 #4: Albufeira › Tavira 24
24/02 #5: Faro › Malhão 25
27/01 Cadel Evans Great Ocean Road Race 23
15/01 - 20/01 Santos Tour Down Under
Klassement 37
15/01 #1: North Adelaide › Port Adelaide 89
16/01 #2: Norwood › Angaston 42
17/01 #3: Lobethal › Uraidla 22
18/01 #4: Unley › Campbelltown 34
19/01 #5: Glenelg › Strathalbyn 35
20/01 #6: McLaren Vale › Willunga Hill 52

Se resultater for 2018:


Antal Løbsdage 79
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 2
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 11
Antal top-10, klassementer 2
30/09 VM - Linjeløb 7
23/09 VM - TTT 10
09/09 Grand Prix Cycliste de Montréal 8
07/09 Grand Prix Cycliste de Québec 9
26/08 Bretagne Classic - Ouest-France 2
13/08 - 19/08 BinckBank Tour
Klassement 50
13/08 #1: Heerenveen › Bolsward 129
14/08 #2: Venray › Venray 35
15/08 #3: Aalter › Antwerpen 33
16/08 #4: Blankenberge › Ardooie 63
17/08 #5: Sint-Pieters-Leeuw › Lanaken 46
18/08 #6: Riemst › Sittard-Geleen 80
19/08 #7: Lacs de l'Eau d'Heure › Geraardsbergen 43
07/07 - 29/07 Tour de France
Points-trøje 46
Klassement 44
07/07 #1: Noirmoutier-en-l'Île › Fontenay-le-Comte 16
08/07 #2: Mouilleron-Saint-Germain › La Roche-sur-Yon 117
09/07 #3: Cholet › Cholet 8
10/07 #4: La Baule › Sarzeau 166
11/07 #5: Lorient › Quimper 121
12/07 #6: Brest › Mûr de Bretagne 142
13/07 #7: Fougères › Chartres 47
14/07 #8: Dreux › Amiens Métropole 41
15/07 #9: Arras Citadelle › Roubaix 96
17/07 #10: Annecy › Le Grand-Bornand 73
18/07 #11: Albertville › La Rosière Espace San Bernardo 31
19/07 #12: Bourg-Saint-Maurice Les Arcs › Alpe d'Huez 36
20/07 #13: Bourg d'Oisans › Valence 44
21/07 #14: Saint-Paul-Trois-Châteaux › Mende 112
22/07 #15: Millau › Carcassonne 4
24/07 #16: Carcassonne › Bagnères-de-Luchon 7
25/07 #17: Bagnères-de-Luchon › Col Du Portet 68
26/07 #18: Trie-sur-Baïse › Pau 99
27/07 #19: Lourdes › Laruns 95
28/07 #20: Saint-Pée-sur-Nivelle › Espelette 78
29/07 #21: Houilles › Paris 113
03/06 - 10/06 Critérium du Dauphiné
Klassement 23
03/06 #Prologue: Valence › Valence 25
04/06 #1: Valence › Saint-Just-Saint-Rambert 34
05/06 #2: Montbrison › Belleville en Beaujolais 12
06/06 #3: Pont-de-Vaux › Louhans-Châteaurenaud 14
07/06 #4: Chazey-sur-Ain › Lans-en-Vercors 32
08/06 #5: Grenoble › Valmorel 40
09/06 #6: Frontenex › La Rosière Espace San Bernardo 24
10/06 #7: Moûtiers › Saint-Gervais Mont Blanc (Montée du Bettex) 34
22/04 Liège - Bastogne - Liège 19
18/04 La Flèche Wallonne 50
15/04 Amstel Gold Race 1
01/04 Ronde van Vlaanderen - Tour des Flandres ME 4
28/03 Dwars door Vlaanderen - A travers la Flandre ME DNF
25/03 Gent-Wevelgem in Flanders Fields ME 26
23/03 Record Bank E3 Harelbeke 14
17/03 Milano-Sanremo 97
04/03 - 11/03 Paris - Nice
Klassement 31
04/03 #1: Chatou › Meudon 36
05/03 #2: Orsonville › Vierzon 44
06/03 #3: Bourges › Châtel-Guyon 48
07/03 #4: La Fouillouse › Saint-Étienne 61
08/03 #5: Salon-de-Provence › Sisteron 112
09/03 #6: Sisteron › Vence 86
10/03 #7: Nice › Valdeblore La Colmiane 29
11/03 #8: Nice › Nice 14
25/02 Kuurne-Bruxelles-Kuurne 89
24/02 Omloop Het Nieuwsblad ME 1
14/02 - 18/02 Vuelta a Andalucia Ruta Ciclista Del Sol
Klassement 62
14/02 #1: Mijas › Granada 97
15/02 #2: Otura › La Guardia de Jaén 91
16/02 #3: Mancha Real › Herrera 117
17/02 #4: Sevilla › Alcalá de los Gazules 28
18/02 #5: Barbate › Barbate 25
11/02 Clasica de Almeria 38
10/02 Vuelta Ciclista a la Region de Murcia Costa Calida 32
16/01 - 21/01 Santos Tour Down Under
Klassement 26
16/01 #1: Port Adelaide › Lyndoch 85
17/01 #2: Unley › Stirling 28
18/01 #3: Glenelg › Victor Harbor 49
19/01 #4: Norwood › Uraidla 23
20/01 #5: McLaren Vale › Willunga Hill 29
21/01 #6: Adelaide › Adelaide 54

Se resultater for 2017:


Antal Løbsdage 85
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 8
03/10 Tre Valli Varesine 22
01/10 Gran Premio Bruno Beghelli 20
24/09 VM - Linjeløb 21
12/09 - 16/09 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Points-trøje 2
Klassement 2
Points-trøje 2
Klassement 2
12/09 #1: Frederiksberg › Kalundborg 26
14/09 #3: Otterup › Vejle 2
15/09 #4: Randers › Randers 3
16/09 #5: Ebeltoft › Aarhus 5
27/08 Bretagne Classic - Ouest-France 33
07/08 - 13/08 BinckBank Tour
Points-trøje 23
Klassement 6
07/08 #1: Breda › Venray 115
08/08 #2: Voorburg › Voorburg 48
09/08 #3: Blankenberge › Ardooie 70
10/08 #4: Lanaken › Lanaken 30
11/08 #5: Sittard-Geleen › Sittard-Geleen 16
12/08 #6: Riemst › Houffalize 6
13/08 #7: Essen › Geraardsbergen 15
01/07 - 23/07 Tour de France
Ungdomstrøje 8
Points-trøje 92
Klassement 61
01/07 #1: Düsseldorf › Düsseldorf 73
02/07 #2: Düsseldorf › Liège 100
03/07 #3: Verviers › Longwy 71
04/07 #4: Mondorf-les-Bains › Vittel 100
05/07 #5: Vittel › La Planche des Belles Filles 152
06/07 #6: Vesoul › Troyes 109
07/07 #7: Troyes › Nuits-Saint-Georges 120
08/07 #8: Dole › Station des Rousses 7
09/07 #9: Nantua › Chambéry 64
11/07 #10: Périgueux › Bergerac 69
12/07 #11: Eymet › Pau 80
13/07 #12: Pau › Peyragudes 129
14/07 #13: Saint-Girons › Foix 69
15/07 #14: Blagnac › Rodez 91
16/07 #15: Laissac-Sévérac l'Église › Le Puy-en-Velay 82
18/07 #16: Le Puy-en-Velay › Romans-sur-Isère 91
19/07 #17: La Mure › Serre-Chevalier 65
20/07 #18: Briancon › Izoard 55
21/07 #19: Embrun › Salon-de-Provence 122
22/07 #20: Marseille › Marseille 56
23/07 #21: Montgeron › Paris 62
25/06 DM - Linjeløb 15
15/06 - 18/06 Route du Sud Cycliste - La Dépêche du Midi
Ungdomstrøje 6
Klassement 34
Ungdomstrøje 6
Klassement 34
15/06 #1: Villeveyrac › Saint-Pons-de_Thomières 18
16/06 #2: Espace Loisirs Sor et Agout › Saramon 31
17/06 #3: Saint-Gaudens › Gavarnie-Gèdre 33
18/06 #4: Gers - Saint Michel › Nogaro 106
04/06 - 11/06 Critérium du Dauphiné
Ungdomstrøje 22
Points-trøje 32
Klassement 76
04/06 #1: Saint-Étienne › Saint-Étienne 10
05/06 #2: Saint-Chamond › Arlanc 156
06/06 #3: Le Chambon-sur-Lignon › Tullins 122
07/06 #4: La Tour-du-Pin › Bourgion-Jalieu 75
08/06 #5: La Tour-de-Salvagny › Mâcon 112
09/06 #6: Parc des Oiseaux - Villars-les-Dombes › La Motte-Servolex 104
10/06 #7: Aoste › Alpe d'Huez 101
11/06 #8: Albertville › Plateau de Solaison 62
19/04 La Flèche Wallonne DNF
16/04 Amstel Gold Race 35
03/04 - 08/04 Vuelta al Pais Vasco
Klassement 67
Klassement 67
03/04 #1: Pamplona › Eguesibar-Sarriguren 110
04/04 #2: Pamplona › Eltziego 20
05/04 #3: Gasteiz › Donostia 75
06/04 #4: Donostia › Bilbao 140
07/04 #5: Bilbao › Arrate 42
08/04 #6: Eibar › Eibar 16
02/04 Ronde van Vlaanderen / Tour des Flandres ME 11
26/03 Gent-Wevelgem in Flanders Fields ME 33
24/03 Record Bank E3 Harelbeke 6
18/03 Milano-Sanremo 35
05/03 - 12/03 Paris - Nice
Ungdomstrøje 11
Klassement 72
05/03 #1: Bois-d'Arcy › Bois-d'Arcy 80
06/03 #2: Rochefort-en-Yvelines › Amilly 74
07/03 #3: Chablis › Chalon-sur-Saône 106
08/03 #4: Beaujeu › Mont Brouilly 136
09/03 #5: Quincié-en-Beaujolais › Bourg-de-Péage 28
10/03 #6: Aubagne › Fayence 61
11/03 #7: Nice › Col de la Couillole 74
12/03 #8: Nice › Nice 52
04/03 Strade Bianche 36
26/02 Kuurne-Bruxelles-Kuurne 54
25/02 Omloop Het Nieuwsblad ME 30
17/01 - 22/01 Santos Tour Down Under
Klassement 64
17/01 #1: Unley › Lyndoch 47
18/01 #2: Stirling › Paracombe 51
19/01 #3: Glenelg › Victor Harbor 121
20/01 #4: Norwood › Campbelltown 96
21/01 #5: McLaren Vale › Willunga Hill 91
22/01 #6: Adelaide › Adelaide 39

Se resultater for 2016:


Antal Løbsdage 81
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 9
Antal sejre, klassementer 2
Antal top-10, klassementer 1
19/09 - 25/09 Eneco Tour
19/09 #1: Bolsward › Bolsward 93
20/09 #2: Breda › Breda 45
21/09 #3: Blankenberge › Ardooie 103
22/09 #4: Aalter › St-Pieters-Leeuw 136
23/09 #5: Sittard-Geleen › Sittard-Geleen 8
24/09 #6: Riemst › Lanaken 162
25/09 #7: Bornem › Geraardsbergen DNF
11/09 Grand Prix Cycliste de Montréal 23
09/09 Grand Prix Cycliste de Quebec 99
28/08 Bretagne Classic - Ouest-France 16
21/08 Cyclassics Hamburg 15
27/07 - 31/07 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Points-trøje 2
Klassement 1
Points-trøje 2
Klassement 1
27/07 #1: Herning › Esbjerg 6
28/07 #2: Rømø › Sønderborg 12
29/07 #3: Aabenraa › Vejle 1
30/07 #4: Nyborg › Nyborg 4
31/07 #5: Karrebæksminde › Frederiksberg 5
02/07 - 24/07 Tour de France
Ungdomstrøje 11
Points-trøje 106
Klassement 77
02/07 #1: Mont-Saint-Michel › Utah Beach Sainte-Marie-du-Mont 42
03/07 #2: Saint-Lô › Cherbourg 96
04/07 #3: Granville › Angers 38
05/07 #4: Saumur › Limoges 163
06/07 #5: Limoges › Le Lioran 164
07/07 #6: Arpajon-sur-Cère › Montauban 131
08/07 #7: l'Isle-Jourdain › Lac de Payolle 95
09/07 #8: Pau › Bagnères-de-Luchon 82
10/07 #9: Vielha val d'Aran › Andorra Arcalis 84
12/07 #10: Escaldes-Engordany › Revel 18
13/07 #11: Carcassonne › Montpellier 39
14/07 #12: Montpellier › Chalet-Reynard (Mont Ventoux) 90
15/07 #13: Bourg-Saint-Andeol › Le Caverne de Pont d'Arc 69
16/07 #14: Montélimar › Villars-les-Dombes Parc des Oiseaux 110
17/07 #15: Bourg-en-Bresse › Culoz 88
18/07 #16: Moirans-en-Montagne › Berne 170
20/07 #17: Berne › Finhaut-Emosson 63
21/07 #18: Sallanches › Megève 30
22/07 #19: Albertville › Saint-Gervais Mont Blanc 69
23/07 #20: Megève › Morzine 44
24/07 #21: Chantilly › Paris 19
26/06 DM - Linjeløb 2
23/06 DM - Enkeltstart 2
05/06 - 12/06 Criterium du Dauphiné
Ungdomstrøje 18
Klassement 90
05/06 #Prologue: Les Gets › Les Gets 66
06/06 #1: Cluses › Saint-Vulbas 157
07/06 #2: Crêches-sur-Saône › Chalmazal-Jeansagnière 159
08/06 #3: Boën-sur-Lignon › Tournon 151
09/06 #4: Tain l'Hermitage › Belley 90
10/06 #5: La Ravoire › Vaujany 118
11/06 #6: La Rochette › Méribel 72
12/06 #7: Le Pont › Superdévoluy 45
24/04 Liège - Bastogne - Liège 14
20/04 La Flèche Wallonne 96
17/04 Amstel Gold Race 2
04/04 - 09/04 Vuelta Ciclista al Pais Vasco
Klassement 51
Klassement 51
04/04 #1: Etxebarria › Markina-Xemein 97
05/04 #2: Markina-Xemein › Amurrio-Baranbio (Garrastatxu) 71
06/04 #3: Vitoria-Gasteiz › Lesaka 80
07/04 #4: Lesaka › Orio 50
08/04 #5: Orio › Arrate (Eibar) 34
09/04 #6: Eibar › Eibar 52
06/03 - 13/03 Paris - Nice
Klassement 99
06/03 #Prologue: Conflans-Sainte-Honorine › Conflans-Sainte-Honorine 91
07/03 #1: Condé-sur-Vesgre › Vendôme 166
08/03 #2: Contres › Commentry 165
10/03 #4: Juliénas › Romans-sur-Isère 128
11/03 #5: Saint-Paul-Trois-Châteaux › Salon-de-Provence 96
12/03 #6: Nice › La Madone d'Utelle 107
13/03 #7: Nice › Nice 62
17/02 - 21/02 Volta ao Algarve em Bicicleta
Klassement 116
17/02 #1: Lagos › Albufeira 113
18/02 #2: Lagoa › Alto da Fóia 143
19/02 #3: Sagres › Sagres 29
20/02 #4: S. Brás de Alportel › Tavira 81
21/02 #5: Almodôvar › Alto do Malhão 121
19/01 - 24/01 Santos Tour Down Under
Ungdomstrøje 19
Klassement 86
19/01 #1: Prospect › Lyndoch 72
20/01 #2: Unley › Stirling 113
21/01 #3: Glenelg › Campbelltown 85
22/01 #4: Norwood › Victor Harbor 78
23/01 #5: McLaren Vale › Willunga Hill 70
24/01 #6: Adelaide › Adelaide 83

Se resultater for 2015:


Antal Løbsdage 99
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 11
27/09 VM - Linjeløb 67
20/09 VM - TTT 27
13/09 Grand Prix Cycliste de Montréal 33
11/09 Grand Prix Cycliste de Québec 125
30/08 GP Ouest France - Plouay 45
23/08 Vattenfall Cyclassics 29
10/08 - 16/08 Eneco Tour
Klassement 26
10/08 #1: Bolsward › Bolsward 72
11/08 #2: Breda › Breda 148
12/08 #3: Beveren › Ardooie 45
13/08 #4: Hoogerheide › Hoogerheide 22
14/08 #5: Riemst › Sittard-Geleen 23
15/08 #6: Heerlen › Houffalize 21
16/08 #7: Sint-Pieters-Leeuw › Geraardsbergen 62
04/08 - 08/08 Post Danmark Rundt - Tour of Denmark
Points-trøje 16
Klassement 20
04/08 #1: Struer › Holstebro 10
05/08 #2: Ringkøbing › Aarhus 36
06/08 #3: Vejle › Vejle 25
07/08 #5: Helsingør › Helsingør 6
07/08 #4: Slagelse › Frederiksværk 82
08/08 #6: Hillerød › Frederiksberg 62
04/07 - 26/07 Tour de France
04/07 #1: Utrecht › Utrecht 172
05/07 #2: Utrecht › Neeltje Jans 111
06/07 #3: Antwerpen › Huy 166
07/07 #4: Seraing › Cambrai 98
08/07 #5: Arras › Amiens 75
09/07 #6: Abbeville › Le Havre 72
10/07 #7: Livarot › Fougères 51
11/07 #8: Rennes › Mûr-de-bretagne 126
12/07 #9: Vannes › Plumelec 4
14/07 #10: Tarbes › La Pierre-Saint-Martin 108
15/07 #11: Pau › Cauterets 111
16/07 #12: Lannemezan › Plateau de Beille 147
17/07 #13: Muret › Rodez 156
18/07 #14: Rodez › Mende 152
19/07 #15: Mende › Valence 74
20/07 #16: Bourg-de-Péage › Gap 77
22/07 #17: Digne-Les-Bains › Pra-Loup 99
23/07 #18: Gap › Saint-Jean-de-Maurienne 77
24/07 #19: Saint-Jean-de-Maurienne › La Toussuire - Les Sybelles DNF
28/06 DM - Linjeløb 6
25/06 DM - Enkeltstart 7
13/06 - 21/06 Tour de Suisse
Klassement 63
13/06 #Prologue: Risch-Rotkreuz › Risch-Rotkreuz 35
14/06 #2: Risch-Rotkreuz › Risch-Rotkreuz 49
15/06 #3: Quinto › Olivone 61
16/06 #4: Flims › Schwarzenbach 63
17/06 #5: Unterterzen/Flumserberg › Sölden/Rettenbachgletscher 79
18/06 #6: Wil › Biel/Bienne 143
19/06 #7: Biel/Bienne › Düdingen 107
20/06 #8: Bern › Bern 26
21/06 #9: Bern › Bern 23
27/05 - 31/05 Tour des Fjords
Ungdomstrøje 5
Points-trøje 8
Klassement 15
27/05 #1: Bergen › Norheimsund 5
28/05 #2: Jondal › Haugesund 7
29/05 #3: Stord › Sauda 19
30/05 #4: Stavanger › Sandnes 17
31/05 #5: Hinna Park › Stavanger 18
26/04 Liège - Bastogne - Liège DNF
22/04 La Flèche Wallonne DNF
19/04 Amstel Gold Race 22
07/04 - 10/04 Circuit Cycliste Sarthe - Pays de la Loire
Ungdomstrøje 3
Points-trøje 40
Klassement 25
07/04 #1: Sablé-sur-Sarthe › Varades 30
08/04 #3: Angers › Angers 9
08/04 #2: Varades › Angers 43
09/04 #4: Angers › Pré-en-Pail 32
10/04 #5: Abbaye de l'Epau › Le Lude 65
23/03 - 29/03 Volta Ciclista a Catalunya
23/03 #1: Calella › Calella 109
24/03 #2: Mataró › Olot 86
25/03 #3: Girona › Girona 106
26/03 #4: Tona › La Molina 166
27/03 #5: Alp › Valls 119
28/03 #6: Cervera › Port Aventura 130
29/03 #7: Barcelona › Barcelona DNF
08/03 - 15/03 Paris - Nice
Ungdomstrøje 11
Points-trøje 24
Klassement 42
08/03 #Prologue: Maurepas › Maurepas 61
09/03 #1: Saint-Rémy-lès-Chevreuse › Contres 105
10/03 #2: Zoo Parc de Beauval › Saint-Amand-Montrond 24
11/03 #3: Saint-Amand-Montrond › Saint-Pourcain-sur-Sioule 75
12/03 #4: Varennes-sur-Allier › Croix de Chaubouret 109
13/03 #5: Saint-Etienne › Rasteau 115
14/03 #6: Vence › Nice 6
15/03 #7: Nice › Col d'Eze 51
18/02 - 22/02 Vuelta a Andalucia Ruta Ciclista Del Sol
Klassement 72
18/02 #1a: La Rábida › Hinojos 27
18/02 #1b: Coria del Río › Coria del Río 26
19/02 #2: Utrera › Lucena 109
20/02 #3: Motril › Alto de Hazallanas 102
21/02 #4: Maracena › Alto de Allanadas 76
22/02 #5: Montilla › Alhaurín de la Torre 21
04/02 - 07/02 Dubai Tour
Ungdomstrøje 1
Points-trøje 30
Klassement 15
04/02 #1: Dubai › Dubai 45
05/02 #2: Dubai › Dubai 9
06/02 #3: Dubai › Hatta 15
07/02 #4: Dubai › Dubai 30

Se resultater for 2014:


Antal Løbsdage 82
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 11
Antal sejre, klassementer 1
Antal top-10, klassementer 1
19/10 Japan Cup Cycle Road Race 4
10/10 - 14/10 Tour of Beijing
Ungdomstrøje 16
Klassement 67
10/10 #1: Chong Li › Zhangjiakou 71
11/10 #2: Chong Li › Yanqing 64
12/10 #3: Yanqing › Qianjiadian Chao Yang Temple 102
13/10 #4: Yanqing › Mentougou Miaofeng Mountain 67
14/10 #5: Tiananmen Square › Bird’s Nest Piazza 101
28/09 VM - Linjeløb 20
21/09 VM - TTT 5
23/08 - 14/09 Vuelta a España
Points-trøje 92
Klassement 128
23/08 #1: Jerez de la Frontera › Jerez de la Frontera 7
24/08 #2: Algeciras › San Fernando 160
25/08 #3: Cádiz › Arcos de la Frontera 155
26/08 #4: Mairena del Alcor (Sevilla) › Córdoba 161
27/08 #5: Priego de Córdoba › Ronda 140
28/08 #6: Benalmádena › La Zubia (Cumbres Verdes) 93
29/08 #7: Alhendín › Alcaudete 117
30/08 #8: Baeza › Albacete 14
31/08 #9: Carboneras de Guadazaón › Aramón Valdelinares 116
02/09 #10: Real Monasterio de Santa María de Veruela › Borja 43
03/09 #11: Pamplona › Santuario de San Miguel de Aralar 96
04/09 #12: Logroño › Logroño 148
05/09 #13: Belorado › Obregón (Parque de Cabárceno) 145
06/09 #14: Santander › La Camperona 170
07/09 #15: Oviedo › Lagos de Covadonga 80
08/09 #16: San Martín del Rey Aurelio › Lagos de Somiedo (La Farrapona) 161
10/09 #17: Ortigueira › A Coruña 19
11/09 #18: A Estrada › Monte Castrove en Meis 139
12/09 #19: Salvaterra de Miño › Cangas de Morrazo 149
13/09 #20: Santa Estevo de Ribas do Sil › Puerto de Ancares 133
14/09 #21: Santiago de Compostela › Santiago de Compostela 23
06/08 - 10/08 Post Danmark Rundt - Tour of Denmark
Ungdomstrøje 1
Points-trøje 16
Klassement 1
06/08 #1: Hobro › Mariager 28
07/08 #2: Skive › Aarhus 53
08/08 #3: Skanderborg › Vejle 15
09/08 #5: Middelfart › Middelfart 6
09/08 #4: Nyborg › Odense 11
10/08 #6: Kalundborg › Frederiksberg 11
02/08 Clasica Ciclista San Sebastian DNF
29/06 DM - Linjeløb 1
26/06 DM - Enkeltstart 3
08/06 - 15/06 Critérium du Dauphiné
Klassement 106
08/06 #1: Lyon › Lyon 85
09/06 #2: Tarare › Pays d'Olliergues-Col du Béal 155
10/06 #3: Ambert › Le Teil 135
11/06 #4: Montélimar › Gap 118
12/06 #5: Sisteron › La Mure 115
13/06 #6: Grenoble › Poisy 70
14/06 #7: Ville-la-Grand › Finaut-Émosson 86
15/06 #8: Megève › Courchevel Le Praz 128
28/05 - 01/06 Tour des Fjords
Ungdomstrøje 2
Points-trøje 7
Klassement 4
28/05 #1: Bergen › Ulvik 42
29/05 #2: Eidfjord › Haugesund 30
30/05 #3: Hjelmeland › Forsand 2
31/05 #4: 2020park › Stavanger 4
01/06 #5: Risavika › Stavanger 37
07/05 - 11/05 4 Jours de Dunkerque / Tour du Nord-pas-de-Calais
Ungdomstrøje 2
Points-trøje 3
Klassement 3
Ungdomstrøje 2
Points-trøje 3
Klassement 3
07/05 #1: Dunkerque › Coudekerque-Branche 47
08/05 #2: Hazebrouck › Orchies 10
09/05 #3: Fruges › Calais 2
10/05 #4: Ardres › Licques 9
11/05 #5: Saint-Pol sur Mer › Dunkerque 21
27/04 Liège - Bastogne - Liège DNF
23/04 La Flèche Wallonne DNF
20/04 Amstel Gold Race 123
29/03 - 30/03 Critérium International
29/03 #2: Porto-Vecchio › Porto-Vecchio 70
29/03 #1: Porto-Vecchio › Porto-Vecchio 92
30/03 #3: Porto-Vecchio › Col de l'Ospedale DNF
27/02 - 08/03 Le Tour de Langkawi
Points-trøje 51
Klassement 53
27/02 #1: Langkawi (Porto Malai) › Langkawi (Pantai Chenang) 47
28/02 #2: Sungai Petani › Taiping 26
01/03 #3: Kampar › Kuala Lumpur 35
02/03 #4: Subang › Genting Highlands 65
03/03 #5: Karak › Rembau 60
04/03 #6: Melaka › Pontian 62
05/03 #7: Kota Tinggi › Pekan 97
06/03 #8: Kuantan › Marang 64
07/03 #9: Bandar Permaisuri › Kuala Terengganu 14
08/03 #10: Tasik Kenyir › Kuala Terengganu 30
05/02 - 08/02 Dubai Tour
Ungdomstrøje 15
Klassement 53
05/02 #1: Dubai › Dubai 43
06/02 #2: Dubai › Atlantis 23
07/02 #3: Dubai › Atta 73
08/02 #4: Dubai › Burj Khalifa 41
21/01 - 26/01 Tour Down Under
Ungdomstrøje 9
Klassement 80
Ungdomstrøje 9
Klassement 80
21/01 #1: Nuriootpa › Angaston 113
22/01 #2: Prospect › Stirling 114
23/01 #3: Norwood › Campbelltown 23
24/01 #4: Unley › Victor Harbor 79
25/01 #5: McLaren Vale › Willunga 27
26/01 #6: Adelaide › Adelaide 117

Se resultater for 2013:


Antal Løbsdage 56
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 3
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 12
Antal sejre, klassementer 1
Antal top-10, klassementer 3
27/09 VM U23 - Linjeløb 60
22/09 VM - TTT 27
24/08 - 31/08 Tour de l'Avenir
Points-trøje 20
Klassement 42
24/08 #Prologue: Louhans › Louhans 24
25/08 #1: Louhans › Arbois 90
26/08 #2: Champagnoles › Saint Vulbas 71
27/08 #3: Aix les Bains › Albertville 1
28/08 #4: Albertville › Saint François Longchamp 77
29/08 #5: Saint Gervais › Morzine 10
30/08 #6: Morzine › Châtel 55
31/08 #7: Châtel › Plâteau des Glières 39
16/08 - 18/08 Tour des Fjords
Ungdomstrøje 15
Klassement 21
16/08 #1: Valler › Stavanger 40
17/08 #3: Risavika › Stavanger 6
17/08 #2: Hjelmeland › Forsand 72
18/08 #4: Egersund › Stavanger 36
31/07 - 04/08 Post Danmark Rundt - Tour of Denmark
Ungdomstrøje 10
Klassement 56
31/07 #1: Silkeborg › Varde 78
01/08 #2: Ribe › Sønderborg 59
02/08 #3: Sønderborg › Vejle 76
03/08 #5: Holbæk › Holbæk 55
03/08 #4: Høng › Asnæs 54
04/08 #6: Roskilde › Frederiksberg 56
23/06 DM - Linjeløb 90
20/06 DM - Enkeltstart 21
08/06 - 15/06 Internationale Thüringen-Rundfahrt U23
Points-trøje 17
Klassement 9
Points-trøje 17
Klassement 9
08/06 #Prologue: Sülzenbrücken › Holzhausen 14
09/06 #1: Erfurt › Erfurt 35
10/06 #2: Behringen › Behringen 82
11/06 #3: Neuhaus › Neuhaus 25
12/06 #4: Langewiesen › Langewiesen 79
13/06 #5: Streufdorf › Streufdorf 12
14/06 #6: Ichtershausen › Ichtershausen 2
15/06 #7: Ichtershausen › Ichtershausen 54
02/06 DM U23 - Linjeløb 4
31/05 DM U23 - Enkeltstart 5
25/05 - 26/05 Course de la Paix U23 / Závod Míru U23
Klassement 22
Klassement 22
25/05 #2: Jesenik › Bruntal 43
25/05 #Prologue: Jesenik › Jesenik 4
26/05 #3: Jesenik › Jesenik 30
08/05 - 12/05 Flèche du Sud
Ungdomstrøje 1
Points-trøje 4
Klassement 1
08/05 #1: Roeser › Roeser 98
09/05 #2: Schifflange › Rumelange 47
10/05 #3: Bourscheid › Clervaux 1
11/05 #4: Kayl › Soleuvre 7
12/05 #5: Esch/Alzette › Esch/Alzette 37
01/05 Rund um den Finanzplatz Eschborn-Frankfurt 2
28/04 Destination Thy 25
26/04 Skive-Løbet 49
20/04 Grand Prix Herning 10
13/04 Liège - Bastogne - Liège U23 1
10/04 La Côte Picarde 35
06/04 Ronde van Vlaanderen Beloften 28
18/03 - 24/03 Tour de Normandie
Ungdomstrøje 12
Points-trøje 37
Klassement 20
18/03 #Prologue: Saint-Lô › Saint-Lô 74
19/03 #1: Colombelles › Forges-les-Eaux 40
20/03 #2: Forges-les-Eaux › Elbeuf-sur-Seine 13
21/03 #3: Thuit-Signol › Argentan 20
22/03 #4: Domfront › Villers-Bocage 39
23/03 #5: Gouville-sur-Mer › Bagnoles-de-l'Orne 42
24/03 #6: Bagnoles-de-l'Orne › Caen 31
10/03 Rabobank Dorpenomloop Rucphen 48
03/03 Grand Prix de la Ville de Lillers Souvenir Bruno Comini 156

Se resultater for 2012:


Antal Løbsdage 44
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 7
Antal top-10, klassementer 1
22/09 VM U23 - Linjeløb 20
22/08 - 26/08 Post Danmark Rundt
Ungdomstrøje 3
Klassement 20
22/08 #1: Randers › Randers 119
23/08 #2: Løgstør › Aarhus 39
24/08 #3: Silkeborg › Vejle 18
25/08 #5: Kerteminde › Kerteminde 30
25/08 #4: Ringe › Odense 58
26/08 #6: Slagelse › Frederiksberg 39
12/08 European Championships U23 - Road Race 52
28/07 - 30/07 Kreiz Breizh Elites
Ungdomstrøje 5
Klassement 6
28/07 #1: Calanhel › Plouray 81
29/07 #3: Plouguernevel › Ploerdut 71
29/07 #2: Carhaix › Cléden Poher 5
30/07 #4: Carhaix › Rostrenen 57
24/06 DM - Linjeløb 4
21/06 DM - Enkeltstart 13
10/06 DM U23 - Linjeløb 5
31/05 - 03/06 Coupe des Nations Ville Saguenay
Ungdomstrøje 3
Klassement 8
31/05 #1: Jonquière › Jonquière 21
01/06 #2: La Baie › La Baie 61
02/06 #3: Kenogami › Kenogami 38
03/06 #4: Chicoutimi › Chicoutimi 32
10/05 - 13/05 Rhône-Alpes Isère Tour
Klassement 71
Klassement 71
10/05 #1: Domarin › Ruy 85
11/05 #2: Vaulx-Milieu › Montanay 100
12/05 #3: Saint-Maurice l'Exil › Saint-Maurice l'Exil 62
13/05 #4: Charvieu-Chavagneux › Charvieu-Chavagneux 60
01/05 Rund um den Finanzplatz Eschborn-Frankfurt 2
29/04 Himmerland Rundt 32
17/04 - 21/04 Toscana-Terra di ciclismo
Ungdomstrøje 6
Klassement 12
17/04 #1: Figline Valdarno › Scarperia 36
18/04 #2: Figline Valdarno › Gaiole in Chianti 37
19/04 #3: Cavriglia › Cavriglia 33
20/04 #4: Terranuova Bracciolini › Cortona 3
21/04 #5: Etape 10
14/04 Liège - Bastogne - Liège U23 1
07/04 Ronde van Vlaanderen Espoirs 44
19/03 - 25/03 Tour de Normandie
Klassement 106
19/03 #Prologue: Saint-Lô › Saint-Lô 14
20/03 #2: Colombelles › Forges-les-Eaux 70
21/03 #4: Aubevoye › Elbeuf 103
21/03 #3: Forges-les-Eaux › Gaillon 118
22/03 #5: Elbeuf › Flers 128
23/03 #6: Domfront › Villers-Bocage 84
24/03 #7: Brecey › Bagnoles-de-l'Orne 93
25/03 #8: Bagnoles-de-l'Orne › Caen 70
11/03 Dorpenomloop Rucphen 160
10/03 Albert Achterhes Pet Ronde van Drenthe 54
09/03 Dwars door Drenthe 49
04/03 Grand Prix de la Ville de Lillers Souvenir Bruno Comini 17

Se resultater for 2011:


Antal Løbsdage 33
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 4
03/10 Sparkassen Münsterland Giro 69
23/09 VM U23 - Linjeløb 37
19/09 VM U23 - Enkeltstart 27
04/09 - 11/09 Tour de l'Avenir
Klassement 32
04/09 #Prologue: Yutz › Yutz 6
05/09 #2: Yutz › Lunéville 84
06/09 #3: Rambervilliers › Bruyères 79
07/09 #4: Gérardmer › Porrentruy 14
08/09 #5: Porrentruy › Arbois 47
09/09 #6: Champagnole › Le Salève 61
10/09 #7: Fossano › Fossano 58
11/09 #8: Alba › Alba 11
11/08 Sparekassen Himmerland Gp 4
31/07 Sparkassen Giro DNF
03/07 Dwars door het Hageland 95
26/06 DM - Linjeløb 48
23/06 DM - Enkeltstart 11
29/05 DM U23 - Linjeløb 5
29/05 DM U23 - Enkeltstart 4
14/05 Scandinavian Race In Uppsala 1909-2011 DNF
16/04 Zlm Tour 98
16/04 Zlm Tour 98
13/04 La Côte Picarde 52
01/04 - 03/04 Le Triptyque des Monts et Châteaux
Klassement 69
Klassement 69
01/04 #1: Vieux-Condé(France) › Quevaucamps 130
02/04 #3: Estaimpuis › Mont de l'Enclus 79
02/04 #2: Chièvres › Chièvres 30
03/04 #4: Château de Beloeil › Tournai 97
17/03 - 20/03 Istarsko proljece - Istrian Spring Trophy
Klassement 130
17/03 #Prologue: Tinjan › Tinjan 66
18/03 #2: Poreč › Labin 54
19/03 #3: Vrsar › Motovun 164
20/03 #4: Pazin › Zelena Laguna 110
13/03 Porec Trophy - Trofej Porec 22
05/03 Ocbc Cycle Classic Singapore 39
26/02 Ster van Zwolle 62

Se resultater for 2010:


Antal Løbsdage 21
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 8
09/08 VM Junior mænd - Linjeløb 43
06/08 VM Junior mænd - Enkeltstart 10
30/07 - 01/08 Liège - La Gleize
Klassement 10
30/07 #1: Aubel › Aubel 14
31/07 #2b: Thimister › Thimister 38
31/07 #2a: Thimister › Thimister 4
01/08 #3: Herve › La Gleize 8
10/07 - 11/07 GP Général Patton
Klassement 33
10/07 #1: Etape 31
11/07 #2: Wincrange › Wincrange 49
27/06 DM Junior mænd - Linjeløb 3
24/06 DM Junior mænd - Enkeltstart 2
03/06 - 06/06 Trofeo Karlsberg
Klassement 19
03/06 #1: Niederwürzbach › Ommersheim 31
04/06 #2: Lauterbach › Großrosseln 56
05/06 #4: Etape 75
05/06 #3: Utweiler › Utweiler 9
06/06 #5: Walsheim › Walsheim 32
05/05 - 09/05 Course de la Paix Juniors
Klassement 30
05/05 #1: Litomerice › Litomerice 34
06/05 #2: Etape 14
07/05 #3b: Etape 3
07/05 #3a: Etape 3
08/05 #4: Etape 78
09/05 #5: Etape 25