Oliver Søndergaard

Info om Oliver Søndergaard:

Navn Oliver Søndergaard
Født 19-06-2003 (20 år)
Nuværende hold Airtox - Carl Ras

Hold:

2024 Airtox - Carl Ras
2023 Team ColoQuick
2022 Team ColoQuick
2021 Team Mascot Workwear
2020 Team Mascot Workwear

Sæsoner:

Sæson Sejre (1-dags) Sejre (Klassement) Top-10
2023 1 0 11
2021 0 0 3
2020 0 0 1
2019 0 0 1

Oliver Søndergaard's løbskalender og resultater i 2024:

Oliver Søndergaard har foreløbigt følgende løb på programmet i 2024:


Antal Løbsdage 0
Ingen resultater registreret

Se resultater for 2023:


Antal Løbsdage 31
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 12
Antal top-10, klassementer 1
01/10 Holbæk 25
24/09 Fri Bike Shop Sønderborg 55
23/09 Tønder ACR løbet 15
17/09 Odder CK 15
16/09 CarPeople Løbet 23
10/09 Konggaard Løbet 23
03/09 National Championships Denmark MU - Road Race 22
26/08 Grand Prix Lumsås 4
21/08 Tour de Charlottenlund 2
13/08 Hobro Løbet 15
11/08 Spar Nord Fondens Gadeløb 3
03/08 - 03/08 Randers Bike Week
03/08 #1: Sí¸nder Borup › Sí¸nder Borup 70
04/08 #2: Sí¸nder Borup › Sí¸nder Borup 14
05/08 #3: Sí¸nder Borup › Sí¸nder Borup 15
06/08 #4: Fussingí¸ › Fussingí¸ 37
25/06 National Championships Denmark - Road Race DNF
18/06 Din Bilpartner Løbet - Vejen 4
11/06 Ordrup CC Linjeløb 5
10/06 Agro-Top Løbet Skive 12
02/06 Herning City Gadeløbet 3
28/05 Campione Pinse Cup - Herning 19
18/05 Frederiksberg EL Løbet 54
01/05 Eschborn-Frankfurt OTL
23/04 Kriterium Frederikshøj 1
16/04 Slagelseløbet 7
10/04 3 Dage i Nord - #3 Campione Cup - Aalborg 8
09/04 3 Dage i Nord - #2 Campione Cup - Thy 5
08/04 3 Dage i Nord - #1 Campione Cup - Hjørring 78
06/04 Vitamin Well GP 7
02/04 Meldgaardløbet 29
01/04 HurtigJoakimLøbet 5.0 4

Se resultater for 2022:


Antal Løbsdage 14
01/09 - 03/09 Flanders Tomorrow Tour
Klassement 96
01/09 #1: Poperinge › Poperinge 113
02/09 #2: Staden › Staden 99
03/09 #3a: Wulpen › Wulpen 91
03/09 #3b: Handzame › Handzame 92
28/08 Ronde van de Achterhoek DNF
26/06 DM - Linjeløb DNF
19/06 DM U23 - Linjeløb DNF
25/05 - 29/05 Flèche du Sud
Ungdomstrøje 58
Klassement 113
25/05 #1: Kayl › Kayl 113
26/05 #2: Rumelange › Rumelange 127
27/05 #3: Bourscheid › Bourscheid 108
28/05 #4: Mondorf › Mondorf 110
29/05 #5: Esch-sur-Alzette › Esch-sur-Alzette 90
22/05 Fyen Rundt - Tour of Funen 134
16/04 Liège - Bastogne - Liège U23 DNF

Se resultater for 2021:


Antal Løbsdage 5
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 3
20/08 - 22/08 One Belt One Road Nation's Cup Hungary
Klassement 37
20/08 #Prologue: Nyí­regyhí¡za › Nyí­regyhí¡za 95
21/08 #1a: Ví¡sí¡rosnamény › Ví¡sí¡rosnamény 4
21/08 #1b: Ibrí¡ny › Ibrí¡ny 22
22/08 #2: Nyí­regyhí¡za › Nyí­regyhí¡za 4
19/06 DM Junior mænd - Linjeløb 4

Se resultater for 2020:


Antal Løbsdage 4
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
02/10 - 03/10 La Philippe Gilbert juniors
Klassement 34
02/10 #1: Harzé › La Gleize 24
03/10 #2: Harzé › La Redoute 34
23/08 DM Junior mænd - Linjeløb 8
01/03 Kuurne-Brussel-Kuurne Juniors DNF

Se resultater for 2019:


Antal Løbsdage 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
29/06 DM Junior mænd - Linjeløb 8