Morten Aalling Nørtoft

Info om Morten Aalling Nørtoft:

Navn Morten Aalling Nørtoft
Født 05-09-2002 (21 år)
Højde 17500 cm
Nuværende hold Team Visma | Lease a Bike Development
UCI rangliste 2056

Hold:

2024 Team Visma | Lease a Bike Development
2023 Jumbo-Visma Development Team
2022 Riwal Cycling Team
2021 Team Herning CK Elite
2020 Team Mascot Workwear
2019 Give Cykelklub

Sæsoner:

Sæson Sejre (1-dags) Sejre (Klassement) Top-10
2024 1 0 1
2023 0 0 1
2022 1 1 2
2021 0 0 1
2020 0 0 1

Morten Nørtoft's løbskalender og resultater i 2024:

Morten Nørtoft har foreløbigt følgende løb på programmet i 2024:


Antal Løbsdage 22
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 2
Antal top-10, klassementer 1
05/06 - 09/06 ZLM Tour
Ungdomstrøje 7
Klassement 31
05/06 #1: Westkapelle › Westkapelle 60
06/06 #2: Middelburg › Wissenkerke 42
07/06 #3: Schijndel › Buchten 72
08/06 #4: Roosendaal › Roosendaal 37
09/06 #5: Oosterhout › Oosterhout 49
30/05 - 02/06 Course de la Paix Grand Prix Jesení­ky
30/05 #1: Krnov › Opava 1
31/05 #2: Uničov › Rí½mařov 72
01/06 #3: Bruntí¡l › Dlouhé strí¡ně DNS
20/05 Ronde van Limburg 90
18/05 Veenendaal-Veenendaal 34
25/04 - 01/05 Le Tour de Bretagne Cycliste
25/04 #1: Locmaria-Plouzané › Plougonvelin 35
26/04 #2: Milizac-Guipronvel › Pontivy DNF
21/04 Gent-Wevelgem / Kattekoers-Ieper 44
04/04 - 07/04 Circuit des Ardennes
Ungdomstrøje 15
Klassement 28
04/04 #1: Juniville › Asfeld 35
05/04 #2: Auvillers-les-Forges › Hardoncelle 41
06/04 #3: Charleville-Mézières › Aiglemont 67
07/04 #4: Sedan › Sedan 16
30/03 Volta NXT Classic DNF
07/03 - 10/03 Istarsko Proljeće - Istrian Spring Trophy
07/03 #Prologue: Vrsar › Vrsar 4
08/03 #1: Poreč › Funtana 89
09/03 #2: Novigrad › Motovun DNF
03/03 Grand Prix de la Ville de Lillers Souvenir Bruno Comini 28
02/03 Grand Prix Criquielion DNF

Se resultater for 2023:


Antal Løbsdage 11
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
08/10 Paris - Tours Espoirs 13
30/09 Grand Prix Cerami 68
24/09 Fri Bike Shop Sønderborg 13
23/09 Tønder ACR løbet 8
17/09 Odder CK 11
20/08 Egmont Cycling Race 30
19/08 Druivenkoers - Overijse DNF
06/04 - 09/04 Circuit des Ardennes
06/04 #1: Nouvion-sur-Meuse › Sedan 52
07/04 #2: Renneville › Gruyères 52
08/04 #3: Chooz › Haybes DNS
01/04 Volta Limburg Classic DNF
01/04 Volta Limburg Classic DNF

Se resultater for 2022:


Antal Løbsdage 40
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 3
Antal sejre, klassementer 1
Antal top-10, klassementer 1
02/10 Famenne Ardenne Classic 21
25/09 Classique Paris-Chauny 20
09/09 - 10/09 Orlen Nations Grand Prix
Klassement 1
09/09 #1: Supraśl › Białystok 1
10/09 #2: Białystok › Augustów 17
04/09 Gylne Gutuer DNF
03/09 Lillehammer GP 47
28/08 Ronde van de Achterhoek 47
16/08 - 20/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Ungdomstrøje 26
Klassement 112
Ungdomstrøje 26
Klassement 112
16/08 #1: Allerød › Køge 139
17/08 #2: Assens › Assens 90
18/08 #3: Otterup › Herning 138
19/08 #4: Skive › Skive 44
20/08 #5: Give › Vejle 44
26/06 DM - Linjeløb DNF
23/06 DM - Enkeltstart DNS
19/06 DM U23 - Linjeløb DNS
08/06 - 12/06 ZLM Tour
08/06 #1: Kapelle › Kapelle 106
09/06 #2: Veere › Goes 49
10/06 #3: Heythuysen › Buchten DNS
02/06 - 05/06 Course de la Paix Grand Prix Jeseníky
Ungdomstrøje 38
Klassement 95
Ungdomstrøje 38
Klassement 95
02/06 #Prologue: Jeseník › Jeseník 136
03/06 #1: Jeseník › Rýmařov 49
04/06 #2: Bruntál › Dlouhé Stráně 85
05/06 #3: Jeseník › Jeseník 114
22/05 Fyen Rundt - Tour of Funen 44
21/05 Grand Prix Herning 20
08/05 Ringerike GP 6
07/05 Sundvolden GP 28
16/04 Arno Wallaard Memorial 61
16/04 Arno Wallaard Memorial 61
06/04 - 09/04 Circuit des Ardennes
06/04 #1: Signy-le-Petit › Signy-le-Petit 140
07/04 #2: Bazeilles › Sedan 79
09/04 #4: Charleville-Mézières › Charleville-Mézières DNF
02/04 Volta Limburg Classic DNF
02/04 Volta Limburg Classic DNF
02/04 Volta Limburg Classic DNF
17/03 - 20/03 Olympia's Tour
Ungdomstrøje 21
Klassement 59
17/03 #1b: Hardenberg › Hardenberg 135
17/03 #1a: Hardenberg › Hardenberg 5
18/03 #2: Westerbork › Wijster 126
19/03 #3: Leek › Leek 84
20/03 #4: Assen › Assen 59
13/03 Albert Achterhes Profronde van Drenthe DNF
18/02 - 20/02 Tour des Alpes Maritimes et du Var
18/02 #1: Saint-Raphaël › La Seyne-sur-Mer 105
19/02 #2: Puget-Théniers › La Turbie 110
20/02 #3: Villefranche-sur-Mer › Blausasc DNF

Se resultater for 2021:


Antal Løbsdage 21
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
24/10 Ronde van Drenthe 29
17/10 DM U23 - Linjeløb 12
16/10 DM U23 - Enkeltstart 19
07/10 - 10/10 Circuit des Ardennes International
07/10 #1: Sedan › Sedan 34
08/10 #2: Vouziers › Vouziers 111
09/10 #3: Chooz › Hargnies 107
10/10 #4: Tournes › Charleville-Mézières DNF
02/10 Classic Loire Atlantique DNF
01/10 La Route Adélie de Vitré DNF
18/09 PWZ Zuidenveld Tour 8
12/09 Antwerp Port Epic / Sels Trophy 52
29/08 Rent Liv Løbet Skive 15
10/08 - 14/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Ungdomstrøje 15
Klassement 73
Ungdomstrøje 15
Klassement 73
10/08 #1: Struer › Esbjerg 27
11/08 #2: Ribe › Sønderborg 51
12/08 #3: Tønder › Vejle 69
13/08 #4: Holbæk › Kalundborg 90
14/08 #5: Frederiksberg › Frederiksberg 63
20/06 DM - Linjeløb 23
17/06 DM - Enkeltstart 31
29/05 Grand Prix Herning DNF
24/05 Ronde van Limburg DNF

Se resultater for 2020:


Antal Løbsdage 3
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
03/10 DM Junior mænd - Enkeltstart 5
23/08 DM Junior mænd - Linjeløb DNF
01/03 Kuurne-Brussel-Kuurne Juniors 11

Se resultater for 2019:


Antal Løbsdage 4
14/07 GP Luxembourg 23
13/07 GP Général Patton DNF
29/06 DM Junior mænd - Linjeløb 11
27/06 DM Junior mænd - Enkeltstart 35