Oliver Knudsen

Info om Oliver Knudsen:

Navn Oliver Knudsen
Født 08-01-1999 (25 år)
Højde 173 cm
Vægt 59 kg
Nuværende hold CeramicSpeed Herning CK Elite
UCI rangliste 2786

Hold:

2024 CeramicSpeed Herning CK Elite
2023 Leopard TOGT Pro Cycling
2022 Restaurant Suri - Carl Ras
2021 Velo Club Mendrisio
2020 Holdsworth Zappi Team
2019 Team OK Kvickly Odder
2018 Team OK Kvickly Odder
2017 Team Mascot Workwear
2016 Team Mascot Workwear

Sæsoner:

Sæson Sejre (1-dags) Sejre (Klassement) Top-10
2024 0 0 4
2023 0 0 1
2022 0 0 2
2019 0 0 1

Oliver Knudsen's løbskalender og resultater i 2024:

Oliver Knudsen har foreløbigt følgende løb på programmet i 2024:


Antal Løbsdage 13
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 4
16/06 Bording Cup - Nysted 48
26/05 Fyen Rundt - Tour of Funen 16
25/05 Grand Prix Herning 51
20/05 Principia Løbet Randers 16
19/05 Hobro Løbet 15
18/05 Campione Pinse Cup - Horsens 5
04/05 The Traka 200 57
28/04 Fredericia CC 7
27/04 HCC Løbet 5
21/04 Visit Vejle Løbet 15
13/04 Agro-Top Løbet Skive 7
07/04 Meldgaardløbet 13
07/04 Meldgaardløbet 13

Se resultater for 2023:


Antal Løbsdage 39
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
01/10 Holbæk 27
24/09 Paris-Chauny 107
20/09 - 24/09 Å koda Tour Luxembourg
20/09 #1: Luxembourg › Luxembourg Kirchberg 74k DNF
17/09 Grote Prijs Rik Van Looy DNF
03/09 Gylne Gutuer 26
02/09 Lillehammer GP 57
27/08 Ronde van de Achterhoek 25
31/07 - 02/08 Tour de l'Ain
31/07 #1: Loyettes › La Plaine Tonique 37
01/08 #2: Saint-Vulbas › Lagnieu 92
02/08 #3: Oyonnax › Lélex Monts-Jura DNF
02/07 - 06/07 Int. í–sterreich-Rundfahrt - Tour of Austria
Points-trøje 42
Klassement 112
02/07 #1: Dornbirn › Dornbirn 129
03/07 #2: St. Anton am Arlberg › Innsbruck 117
04/07 #3: Sillian › St. Johann Alpendorf 114
05/07 #4: St. Johann Alpendorf › Steyr 65
06/07 #5: Ybbs an der Donau › Sonntagberg 121k 65
25/06 National Championships Denmark - Road Race DNF
22/06 National Championships Denmark - ITT DNS
18/06 Din Bilpartner Løbet - Vejen DNF
07/06 - 11/06 ZLM Tour
07/06 #Prologue: Heinkenszand › Heinkenszand 85
08/06 #1: Westkapelle › 's-Heerenhoek DNF
02/06 Herning City Gadeløbet 18
26/05 - 29/05 Tour of Norway
Klassement 68
26/05 #Prologue: Bergen › Mount Fløyen 103
27/05 #1: Røldal › Hovden 32
28/05 #2: Valle › Stavanger 50
29/05 #3: Stavanger › Stavanger 85k 78
21/05 Rund um Kí¶ln 46
14/05 Fyen Rundt - Tour of Funen 50
13/05 Grand Prix Herning DNF
07/05 Ringerike GP 38
06/05 Sundvolden GP DNF
30/04 Kolding BC Løbet 9
16/04 Tour du Doubs 64
15/04 Tour du Jura Cycliste DNF
01/04 Volta Limburg Classic DNF
01/04 Volta Limburg Classic DNF
04/03 Salverda Ster van Zwolle 30
28/02 Le Samyn DNF
17/02 - 19/02 Tour des Alpes Maritimes et du Var
Ungdomstrøje 27
Klassement 87
17/02 #1: Saint-Raphaël › Ramatuelle 118
18/02 #2: Mandelieu-la-Napoule › Antibes 72
19/02 #3: Villefranche-sur-Mer › Vence 85

Se resultater for 2022:


Antal Løbsdage 27
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 2
17/09 Grote Prijs Rik Van Looy DNF
08/09 - 11/09 Okolo jižních Čech / Tour of South Bohemia
Klassement 78
Klassement 78
08/09 #1: Kaplice › Kaplice 51
08/09 #1: Kaplice › Kaplice 51
09/09 #2: Třeboň › Nová Bystřice 88
10/09 #3: Studená › Protivín 88
10/09 #3: Studená › Protivín 88
11/09 #4: České Velenice › Jindřichův Hradec 77
11/09 #4: České Velenice › Jindřichův Hradec 77
16/08 - 20/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Klassement 93
Klassement 93
16/08 #1: Allerød › Køge 129
17/08 #2: Assens › Assens 83
18/08 #3: Otterup › Herning 207k 67
19/08 #4: Skive › Skive 113
20/08 #5: Give › Vejle 88
26/06 DM - Linjeløb 26
23/06 DM - Enkeltstart DNS
03/06 - 05/06 Tour of Malopolska
Klassement 32
03/06 #1: Wieliczka › Góra Chelm 32
04/06 #2: Niepolomice › Nowy Targ 82
05/06 #3: Jabłonka › Przehyba 43
22/05 Fyen Rundt - Tour of Funen 51
08/05 Ringerike GP 8
07/05 Sundvolden GP 29
21/03 - 27/03 Tour de Normandie
Ungdomstrøje 16
Points-trøje 30
Klassement 17
21/03 #1: Ouistreham › Vimoutiers 24
22/03 #2: Le Neubourg › Forges-les-Eaux 37
23/03 #3: Nonancourt › Elbeuf-sur-Seine 10
24/03 #4: Gacé › Argentan 27
25/03 #5: Les Monts d'Aunay › Bagnoles-de-l'Orne 16
26/03 #6: Carentan-les-Marais › Carentan-les-Marais 45
27/03 #7: Ducey-les-Chéris › Caen 41

Se resultater for 2021:


Antal Løbsdage 19
17/10 DM U23 - Linjeløb 23
03/10 Il Piccolo Lombardia DNF
28/09 Ruota d'Oro - GP Festa del Perdono DNF
04/07 Giro del Medio Brenta DNF
20/06 DM - Linjeløb 33
03/06 - 12/06 Giro Ciclistico d'Italia
Klassement 100
03/06 #1: Cesenatico › Riccione 39
04/06 #2: Riccione › Imola 61
05/06 #3: Cesenatico › Cesenatico 106
06/06 #4: Sorbolo Mezzani › Guastalla 136
07/06 #5: Fanano › Sestola 79
08/06 #6: Bonferraro di Sorgà › San Pellegrino Terme 113
09/06 #7: Sondrio › Lanzada Lago di Campo Moro 96
10/06 #8: Aprica › Andalo 131
11/06 #9: Cavalese › Nevegal 90
12/06 #10: San Vito al Tagliamento › Castelfranco Veneto 24
30/05 Coppa della Pace - Trofeo F.lli Anelli DNF
18/04 Tr. Città di S. Vendemiano - 61° GP Industria & Commercio DNF
05/04 Giro del Belvedere 51
04/04 Trofeo Piva 44

Se resultater for 2020:


Antal Løbsdage 1
13/09 DM U23 - Linjeløb 12

Se resultater for 2019:


Antal Løbsdage 6
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
18/08 Fyen Rundt - Tour of Funen 21
03/08 Hansa Bygg Kalmar Grand Prix Road Race 34
30/06 DM - Linjeløb DNF
23/06 DM U23 - Linjeløb 2
09/06 Memorial Philippe Van Coningsloo 13
04/05 GP Himmerland Rundt DNF

Se resultater for 2018:


Antal Løbsdage 2
10/06 DM U23 - Linjeløb 32
29/04 Skive-Løbet 17

Se resultater for 2017:


Antal Løbsdage 5
03/09 La Philippe Gilbert juniors DNF
14/07 - 16/07 OberÖsterreich Juniorenrundfahrt
14/07 #1: Haid/Ansfelden › Marchtrenk 20
15/07 #2: Bad Leonfelden › Bad Leonfelden 17
16/07 #3: Bad Wimsbach › Altmünster DNF
22/06 DM Junior mænd - Enkeltstart 84

Se resultater for 2016:


Antal Løbsdage 4
15/07 - 17/07 Oberösterreich Juniorenrundfahrt
Klassement 103
15/07 #1: Haid/Ansfelden › Marchtrenk 37
16/07 #2: Perg › Perg 120
17/07 #3: Bad Wimsbach/Neydharting › Gmundnerberg 107
25/06 DM Junior mænd - Linjeløb 27