Frederik Wandahl

Billede af den danske cykelrytter Frederik Wandahl

Info om Frederik Wandahl:

Navn Frederik Wandahl
Født 09-05-2001 (23 år)
Nuværende hold BORA - hansgrohe
UCI rangliste 490

Hold:

2025 BORA - hansgrohe
2024 BORA - hansgrohe
2023 BORA - hansgrohe
2022 BORA - hansgrohe
2021 BORA - hansgrohe
2020 Team ColoQuick
2019 NPV-Carl Ras Roskilde Junior
2018 Børkop Cykler-Carl Ras Roskilde Junior

Sæsoner:

Sæson Sejre (1-dags) Sejre (Klassement) Top-10
2024 0 0 1
2023 0 0 2
2022 0 0 6
2021 0 0 1
2019 0 0 6
2018 2 0 8
2017 0 0 2

Frederik Wandahl's løbskalender og resultater i 2024:

Frederik Wandahl har foreløbigt følgende løb på programmet i 2024:


Antal Løbsdage 40
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
09/06 - 16/06 Tour de Suisse
Ungdomstrøje 33
Klassement 78
09/06 #1: Vaduz › Vaduz 129
10/06 #2: Vaduz › Regensdorf 82
11/06 #3: Steinmaur › Rüschlikon 83
12/06 #4: Rüschlikon › Gotthard Pass 94
13/06 #5: Ambrì › Carì 67
14/06 #6: Ulrichen › Blatten 122
15/06 #7: Villars-sur-Ollon › Villars-sur-Ollon 102
16/06 #8: Aigle › Villars-sur-Ollon 99
07/06 Grosser Preis des Kantons Aargau 59
26/05 Rund um Köln 110
01/05 Eschborn-Frankfurt 70
21/04 - 28/04 Presidential Cycling Tour of Türkiye
Points-trøje 53
Klassement 17
21/04 #1: Antalya › Antalya 29
22/04 #2: Kemer › Kaş 29
23/04 #3: Fethiye › Marmaris 65
24/04 #4: Marmaris › Bodrum 24
25/04 #5: Bodrum › Kuşadası 43
26/04 #6: Kuşadası › Manisa (Spil Dağı) 13
27/04 #7: Çeşme › İzmir 140
28/04 #8: Istanbul › Istanbul NR
17/04 La Flèche Wallonne DNF
14/04 Amstel Gold Race 73
30/03 Gran Premio Miguel Indurain DNF
18/03 - 24/03 Volta Ciclista a Catalunya
Ungdomstrøje 12
Klassement 91
18/03 #1: Sant Feliu de Guíxols › Sant Feliu de Guíxols 87
19/03 #2: Mataró › Vallter 2000 78
20/03 #3: Sant Joan de les Abadesses › Port Ainé 121
21/03 #4: Sort › Lleida 47
22/03 #5: Altafulla › Viladecans 13
23/03 #6: Berga › Queralt 135
24/03 #7: Barcelona › Barcelona 112
13/03 Milano - Torino 10
31/01 - 04/02 Volta a la Comunitat Valenciana
Ungdomstrøje 30
Klassement 70
31/01 #1: Benicássim › Castellón 58
01/02 #2: Canals › La Valldigna 59
02/02 #3: San Vicente del Raspeig › Orihuela 57
03/02 #4: Teulada Moraira › Alto del Miserat 92
04/02 #5: Bétera › Valencia 81
28/01 Trofeo Palma DNF
27/01 Trofeo Pollení§a - Port d'Andratx 50
26/01 Trofeo Serra Tramuntana 56
25/01 Trofeo Ses Salines-Felanitx 87
24/01 Trofeo Calvià 75

Se resultater for 2023:


Antal Løbsdage 53
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 2
12/10 - 17/10 Gree-Tour of Guangxi
Ungdomstrøje 20
Points-trøje 22
Klassement 38
12/10 #1: Beihai › Beihai 102k 82
13/10 #2: Beihai › Qinzhou 43
14/10 #3: Nanning › Nanning 109k 44
15/10 #4: Nanning › Nongla 40
16/10 #5: Liuzhou › Guilin 139k 82
17/10 #6: Guilin › Guilin 75
07/10 Il Lombardia DNF
05/10 Gran Piemonte 122
02/10 Coppa Bernocchi - GP Banco BPM 45
20/09 - 24/09 Å koda Tour Luxembourg
Ungdomstrøje 24
Klassement 61
20/09 #1: Luxembourg › Luxembourg Kirchberg 41
21/09 #2: Mondorf-les-Bains › Mamer 50
22/09 #3: Mertert › Vianden 97
23/09 #4: Pétange › Pétange 53
24/09 #5: Mersch › Luxembourg 45
10/09 Grand Prix Cycliste de Montréal 48
08/09 Grand Prix Cycliste de Québec 40
03/09 Bretagne Classic - Ouest-France 8
23/08 - 27/08 Renewi Tour
Ungdomstrøje 8
Klassement 74
23/08 #1: Blankenberge › Ardooie 88
24/08 #2: Sluis › Sluis 80
25/08 #3: Aalter › Geraardsbergen 101
26/08 #4: Beringen › Peer 86
27/08 #5: Riemst › Bilzen 40
30/07 Circuito de Getxo - Memorial Hermanos Otxoa 11
29/07 Donostia San Sebastian Klasikoa 63
06/07 - 09/07 Sibiu Cycling Tour
Ungdomstrøje 14
Klassement 49
06/07 #1: Sibiu › Sibiu 117
07/07 #2: Sibiu › Bâlea Lac 58
08/07 #3: Brezoi › Păltiniș 54
09/07 #4a: Sibiu › Sibiu 87
09/07 #4b: Sibiu › Sibiu 102
25/06 National Championships Denmark - Road Race 50
20/03 - 26/03 Volta Ciclista a Catalunya
Ungdomstrøje 14
Klassement 82
20/03 #1: Sant Feliu de Guíxols › Sant Feliu de Guíxols 18
21/03 #2: Mataró › Vallter 90
22/03 #3: Olost › La Molina (Alp) 103
23/03 #4: Llívia › Sabadell 6
24/03 #5: Tortosa › Lo Port 83
25/03 #6: Martorell › Molins de Rei 107
26/03 #7: Barcelona › Barcelona 52
26/02 Faun Drome Classic 17
25/02 Faun-Ardèche Classic 43
15/02 - 19/02 Volta ao Algarve em Bicicleta
Ungdomstrøje 2
Klassement 18
15/02 #1: Portimão › Lagos 107
16/02 #2: Sagres › Alto da Fóia 19
17/02 #3: Faro › Tavira 70
18/02 #4: Albufeira › Alto do Malhão 20
19/02 #5: Lagoa › Lagoa 28
12/02 Clasica de Almeria 69
11/02 Vuelta Ciclista a la Región de Murcia Costa Cálida 42
29/01 Trofeo Palma - Palma 79
27/01 Trofeo Andratx - Mirador D'es Colomer 11
27/01 Trofeo Andratx - Mirador D'es Colomer 11
27/01 Trofeo Andratx - Mirador D'es Colomer (Pollença) 11
26/01 Trofeo Ses Salines - Alcúdia 38
26/01 Trofeo Ses Salines - Alcudia 38
26/01 Trofeo Ses Salines - Alcudia 38

Se resultater for 2022:


Antal Løbsdage 71
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 5
06/10 Gran Piemonte 10
04/10 Tre Valli Varesine 71
03/10 Coppa Bernocchi - GP BPM 39
11/09 Grand Prix Cycliste de Montréal 30
09/09 Grand Prix Cycliste de Québec 51
28/08 Bretagne Classic - Ouest-France DNF
16/08 - 20/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Ungdomstrøje 5
Klassement 18
Ungdomstrøje 5
Klassement 18
16/08 #1: Allerød › Køge 42
17/08 #2: Assens › Assens 51
18/08 #3: Otterup › Herning 37
19/08 #4: Skive › Skive 62
20/08 #5: Give › Vejle 15
14/08 EM - Linjeløb 120
04/08 - 07/08 Sazka Tour
Ungdomstrøje 15
Points-trøje 23
Klassement 45
04/08 #1: Uničov › Prostějov 83
05/08 #2: Olomouc › Pustevny 24
06/08 #3: Moravská Třebová › Dlouhé Stráně 73
07/08 #4: Šumperk › Šternberk 8
23/07 - 27/07 Ethias-Tour de Wallonie
Ungdomstrøje 4
Points-trøje 27
Klassement 8
23/07 #1: Temploux › Huy 19
24/07 #2: Verviers › Herve 10
25/07 #3: Visé › Rochefort 65
26/07 #4: Durbuy › Couvin 19
27/07 #5: Le Roeulx › Chapelle-lez-Herlaimont 19
26/06 DM - Linjeløb DNS
12/06 - 19/06 Tour de Suisse
12/06 #1: Küsnacht › Küsnacht 88
13/06 #2: Küsnacht › Aesch 102
14/06 #3: Aesch › Grenchen 118
15/06 #4: Grenchen › Brunnen DNS
10/06 Grosser Preis des Kantons Aargau 49
24/05 - 29/05 Tour of Norway
Ungdomstrøje 11
Points-trøje 47
Klassement 49
24/05 #1: Bergen › Voss 64
25/05 #2: Ulvik › Geilo 95
26/05 #3: Gol › Stavsro/Gaustatoppen 43
27/05 #4: Hovden › Kristiansand 77
28/05 #5: Flekkefjord › Sandnes 148k 46
29/05 #6: Stavanger › Stavanger 44
26/04 - 01/05 Tour de Romandie
Ungdomstrøje 22
Klassement 97
26/04 #Prologue: Lausanne › Lausanne 111
27/04 #1: La Grande Beroche › Romont 111
28/04 #2: Échallens › Échallens 89
29/04 #3: Valbroye › Valbroye 86
30/04 #4: Aigle › Zinal (Val d'Anniviers) 101
01/05 #5: Aigle › Villars 78
20/04 La Flèche Wallonne 102
04/04 - 09/04 Itzulia Basque Country
04/04 #1: Hondarribia › Hondarribia 113
05/04 #2: Leitza › Viana 47
06/04 #3: Llodio › Amurrio 140
07/04 #4: Vitoria-Gasteiz › Zamudio 112
08/04 #5: Zamudio › Mallabia 112
09/04 #6: Eibar › Arrate OTL
02/04 Gran Premio Miguel Indurain 83
02/04 Gran Premio Miguel Indurain 83
02/04 Gran Premio Miguel Indurain 83
27/03 GP Industria DNF
22/03 - 26/03 Settimana Internazionale Coppi e Bartali
Ungdomstrøje 21
Points-trøje 19
Klassement 45
22/03 #1: Riccione › Riccione 33
23/03 #2: Riccione › Longiano 58
24/03 #3: San Marino › San Marino 109
25/03 #4: Montecatini › Montecatini 29
26/03 #5: Casalguidi › Cantagrillo 5
20/03 Per Sempre Alfredo DNF
16/03 Milano - Torino 110
16/02 - 20/02 Vuelta a Andalucia Ruta Ciclista Del Sol
Klassement 35
16/02 #1: Ubrique › Iznájar 65
17/02 #2: Archidona › Alcalá la Real 60
18/02 #3: Lucena › Otura 66
19/02 #4: Cúllar Vega › Baza 35
20/02 #5: Huesa › Chiclana de Segura 70k 84
13/02 Clasica de Almeria 82
12/02 Vuelta Ciclista a la Region de Murcia Costa Calida 16
30/01 Trofeo Playa de Palma - Palma 145
29/01 Trofeo Pollença - Port d'Andratx 39
29/01 Trofeo Pollença - Port d'Andratx 39
29/01 Trofeo Pollença - Port d'Andratx 39
28/01 Trofeo Serra de Tramuntana 14

Se resultater for 2021:


Antal Løbsdage 50
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
05/10 Tre Valli Varesine DNF
04/10 Coppa Bernocchi - GP BPM 83
02/10 Giro dell'Emilia DNF
15/09 - 19/09 Okolo Slovenska / Tour de Slovaquie
Ungdomstrøje 16
Klassement 61
15/09 #Prologue: Košice › Košice 108
16/09 #1: Košice › Košice 125
17/09 #2: Spišské Podhradie › Dolný Kubín 81
18/09 #3: Dolný Kubín › Považská Bystrica 113
19/09 #4: Trenčianske Teplice › Trnava 25
29/08 Bretagne Classic - Ouest-France DNF
19/08 - 22/08 Tour of Norway
Ungdomstrøje 19
Klassement 93
19/08 #1: Egersund › Sokndal (Kroheia) 83
20/08 #2: Sirdal (Tjørhomfjellet) › Sirdal (Fidjeland) 64
21/08 #3: Jørpeland › Jørpeland 101
22/08 #4: Hinna Park › Stavanger 97
20/06 DM - Linjeløb 2
30/05 - 06/06 Critérium du Dauphiné
Ungdomstrøje 35
Klassement 117
30/05 #1: Issoire › Issoire 143
31/05 #2: Brioude › Saugues 124
01/06 #3: Langeac › Saint-Haon-Le-Vieux 137
02/06 #4: Firminy › Roche-La-Molière 133
03/06 #5: Saint-Chamond › Saint-Vallier 134
04/06 #6: Loriol-sur-Drome › Le Sappey-en-Chartreuse 131
05/06 #7: Saint-Martin-le-Vinoux › La Plagne 70
06/06 #8: La Léchère-Les-Bains › Les Gets 88
12/05 - 16/05 Tour de Hongrie
Klassement 26
12/05 #1: Siófok › Kaposvár 50
13/05 #2: Balatonfüred › Nagykanizsa 34
14/05 #3: Veszprém › Tata 94
15/05 #4: Balassagyarmat › Gyöngyös-Kékestető 25
16/05 #5: Budapest › Budapest 83
19/04 - 23/04 Tour of the Alps
Ungdomstrøje 20
Klassement 102
19/04 #1: Brixen › Innsbruck 99
20/04 #2: Innsbruck › Feichten im Kaunertal 117
21/04 #3: Imst › Naturns 115
22/04 #4: Naturns › Pieve di Bono 98
23/04 #5: Valle del Chiese/Idroland › Riva del Garda 105
14/04 De Brabantse Pijl - La Flèche Brabançonne 44
22/03 - 28/03 Volta Ciclista a Catalunya
Ungdomstrøje 37
Klassement 131
22/03 #1: Calella › Calella 160
23/03 #2: Banyoles › Banyoles 160
24/03 #3: Canal Olimpic de Catalunya › Vallter 2000 159
25/03 #4: Ripoll › Port Ainé 149
26/03 #5: La Pobla de Segur › Manresa 122
27/03 #6: Tarragona › Mataró 141
28/03 #7: Barcelona › Barcelona 106
07/03 GP Industria & Artigianato DNF
11/02 - 14/02 Tour de la Provence
Ungdomstrøje 28
Klassement 115
11/02 #1: Aubagne › Six-Fours-les-Plages 80
12/02 #2: Cassis › Manosque 117
13/02 #3: Istres › Mont Ventoux/Chalet Reynard 111
14/02 #4: Avignon › Salon-de-Provence 113
03/02 - 07/02 Etoile de Bessèges - Tour du Gard
Ungdomstrøje 15
Klassement 99
03/02 #1: Bellegarde › Bellegarde 130
04/02 #2: Saint-Geniès › La Calmette 126
05/02 #3: Bessèges › Bessèges 121
06/02 #4: Rousson › Saint-Siffret 89
07/02 #5: Alès › Alès 99

Se resultater for 2020:


Antal Løbsdage 1
23/08 DM - Linjeløb 16

Se resultater for 2019:


Antal Løbsdage 12
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 6
26/09 VM Junior mænd - Linjeløb 8
25/08 Trofeo Emilio Paganessi 2
24/08 Trofeo Comune di Vertova - Memorial Pietro Merelli 6
29/06 DM Junior mænd - Linjeløb 2
27/06 DM Junior mænd - Enkeltstart 9
20/06 - 23/06 LVM Saarland Trofeo
Klassement 16
20/06 #1: Aßweiler › Erfweiler-Ehlingen 19
21/06 #2: Neunkirchen › Münchwies 16
22/06 #3a: Homburg › Homburg 36
22/06 #3b: Bitche › Reinheim 4
23/06 #4: Walsheim › Walsheim 12
14/04 Paris - Roubaix Juniors DNF
07/04 Ronde van Vlaanderen Juniores - Tour des Flandres Juniors 15

Se resultater for 2018:


Antal Løbsdage 22
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 2
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 9
Antal top-10, klassementer 2
27/09 VM Junior mænd - Linjeløb 5
26/08 Trofeo Emilio Paganessi 5
25/08 Trofeo comune di Vertova Memorial Pietro Merelli DNF
29/07 La Route des Géants 14
28/07 Johan Museeuw Classic - G.P. Stad Gistel 2
30/06 DM Junior mænd - Linjeløb 1
28/06 DM Junior mænd - Enkeltstart 8
07/06 - 10/06 Saarland Trofeo
Ungdomstrøje 1
Points-trøje 5
Klassement 4
07/06 #1: Neunkirchen › Münchwies 1
08/06 #2: Ormesheim › Altheim 55
09/06 #3a: Homburg › Homburg 39
09/06 #3b: Medelsheim › Medelsheim 6
10/06 #4: Niedergailbach › Bliesdalheim 40
03/05 - 06/05 Course de la Paix Juniors
Ungdomstrøje 4
Points-trøje 12
Klassement 15
03/05 #1: Litomerice › Litomerice 22
04/05 #2b: Roudnice nad Labem › Roudnice nad Labem 11
04/05 #2a: Trebenice › Trebenice 14
05/05 #3: Teplice › Altenberg 19
06/05 #4: Benešov nad Ploučnicí › Terezin 5
06/04 - 08/04 Internationale Cottbuser Junioren-Etappenfahrt
Ungdomstrøje 5
Klassement 15
06/04 #1: Drebkau › Drebkau 60
07/04 #2b: Cottbus › Cottbus 12
07/04 #2a: Drachhausen › Drachhausen 8
08/04 #3: Dissen › Dissen 66
01/04 Ronde van Vlaanderen Juniores - Tour des Flandres Juniors 42

Se resultater for 2017:


Antal Løbsdage 2
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 2
24/06 DM Junior mænd - Linjeløb 10
22/06 DM Junior mænd - Enkeltstart 9