Kasper Andersen

Info om Kasper Andersen:

Navn Kasper Andersen
Født 01-07-2002 (21 år)
Nuværende hold Hagens Berman Jayco
UCI rangliste 1840

Hold:

2024 Hagens Berman Jayco
2023 Hagens Berman Axeon
2022 Hagens Berman Axeon
2021 Team ColoQuick
2020 NPV-Carl Ras Roskilde Junior
2019 NPV-Carl Ras Roskilde Junior

Sæsoner:

Sæson Sejre (1-dags) Sejre (Klassement) Top-10
2024 0 0 4
2023 0 0 1
2022 0 0 4
2021 0 0 1
2020 1 0 4
2019 0 0 4
2018 0 0 1

Kasper Andersen's løbskalender og resultater i 2024:

Kasper Andersen har foreløbigt følgende løb på programmet i 2024:


Antal Løbsdage 17
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 4
22/05 - 26/05 Alpes Isère Tour
Ungdomstrøje 23
Klassement 32
22/05 #1: Charvieu-Chavagneux › Charvieu-Chavagneux 27
23/05 #2: Val-de-Virieu › Saint-Savin 35
24/05 #3: Aéroport Saint-Exupery › Genas 84
25/05 #4: Saint-Maurice-l'Exil › Roussillon 32
26/05 #5: Saint-Pierre de Chartreuse › Le Bourg d'Oisans 33
21/04 Gent-Wevelgem / Kattekoers-Ieper DNF
13/04 Liège-Bastogne-Liège U23 24
04/04 - 07/04 Circuit des Ardennes
Ungdomstrøje 8
Points-trøje 23
Klassement 18
04/04 #1: Juniville › Asfeld 9
05/04 #2: Auvillers-les-Forges › Hardoncelle 71
06/04 #3: Charleville-Mézières › Aiglemont 43
07/04 #4: Sedan › Sedan 17
14/03 - 17/03 Tour of Rhodes Powered by Rodos Palace
Ungdomstrøje 9
Klassement 18
14/03 #Prologue: Ialyssos › Ialyssos 68
15/03 #1: Rhodes › Maritsa 9
16/03 #2: Rhodes › Kalithies 7
17/03 #3: Rhodes › Kremasti 5
09/03 Rhodes GP by Culture & Sports Organization 22
02/03 Grand Prix Criquielion DNF

Se resultater for 2023:


Antal Løbsdage 40
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
03/10 Coppa Citta' Di San Daniele 48
01/10 Il Lombardia Under 23 DNF
22/09 European Continental Championships MU - Road Race 17
13/09 Grand Prix de Wallonie 114
03/09 Maryland Cycling Classic, presented by UnitedHealthcare 21
21/08 Tour de Charlottenlund 23
15/08 - 19/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Ungdomstrøje 3
Klassement 23
Ungdomstrøje 3
Klassement 23
15/08 #1: Aalborg › Aalborg 15
16/08 #2: Kjellerup › Silkeborg 59
17/08 #3: Vejen › Vejle 25
18/08 #4: Kalundborg › Bagsví¦rd 47
19/08 #5: Helsingí¸r › Helsingí¸r 82
12/08 World Championships MU - Road Race 24
26/07 - 30/07 Tour Alsace
Ungdomstrøje 45
Klassement 63
26/07 #1: Sausheim › Sausheim 39
27/07 #2: Rust (Europa-Park) › Sélestat 16
28/07 #3: Vesoul › La Planche des Belles-Filles 51
29/07 #4: Tagolsheim › Altkirch 116
30/07 #5: Ribeauville › Cernay 59
25/06 National Championships Denmark - Road Race 13
11/06 - 18/06 Giro Next Gen
Points-trøje 32
Klassement 61
11/06 #1: Agliè › Agliè 125
12/06 #2: San Francesco al Campo › Cherasco 61
13/06 #3: Priocca › Magenta 18
14/06 #4: Morbegno › Passo dello Stelvio 32
15/06 #5: Cesano Maderno › Manerba del Garda 122
16/06 #6: Pergine Valsugana › Povegliano 13
17/06 #7: Possagno › Pian del Cansiglio 58
18/06 #8: Tavagnacco › Trieste 14
04/06 Coppa della Pace - Trofeo F.lli Anelli 14
02/06 Trofeo Alcide DeGasperi 11
07/05 Paris-Roubaix Espoirs 48
07/05 Paris-Roubaix Espoirs 48
25/04 - 01/05 Le Tour de Bretagne Cycliste
25/04 #1: Plouescat › Saint-Pol-de-Léon 15
26/04 #2: Sibiril › Melgven 5
27/04 #3: Trégunc › Le Quillio 87
28/04 #4: Le Mené › Plumelec 97
29/04 #5: Sérent › Louisfert DNF
15/04 Liège - Bastogne - Liège U23 56
11/04 G.P. Palio del Recioto - Trofeo C&F Resinatura Blocchi 39
10/04 Giro del Belvedere 36
01/04 Volta Limburg Classic DNF
01/04 Volta Limburg Classic DNF

Se resultater for 2022:


Antal Løbsdage 46
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 3
16/10 Veneto Classic DNF
12/10 Giro del Veneto 80
06/10 Paris - Bourges 23
04/10 Binche - Chimay - Binche / Mémorial Frank Vandenbroucke 110
03/10 Sparkassen Münsterland Giro 55
15/09 Coppa Sabatini - Gran Premio città di Peccioli 35
14/09 Giro della Toscana - Memorial Alfredo Martini 32
11/09 GP de Fourmies / La Voix du Nord 74
04/09 Maryland Cycling Classic, presented by UnitedHealthcare 29
24/08 Druivenkoers - Overijse DNF
16/08 - 20/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Ungdomstrøje 11
Klassement 53
Ungdomstrøje 11
Klassement 53
16/08 #1: Allerød › Køge 17
17/08 #2: Assens › Assens 117
18/08 #3: Otterup › Herning 22
19/08 #4: Skive › Skive 17
20/08 #5: Give › Vejle 74
27/07 - 31/07 Tour Alsace
Ungdomstrøje 72
Klassement 111
27/07 #1: Sausheim › Sausheim 38
28/07 #2: Rust (Europa Park) › Scherwiller 128
29/07 #3: Vesoul › La Planche des Belles Filles 113
30/07 #4: Kembs › Altkirch 37
31/07 #5: Mulhouse › Berrwiller 104
10/07 EM U23 - Linjeløb 56
05/07 Trofeo Città di Brescia 21
03/07 Giro del Medio Brenta DNF
26/06 DM - Linjeløb 31
11/06 - 18/06 Giro d'Italia Giovani Under 23
Points-trøje 17
Klassement 108
11/06 #1: Gradara › Argenta 3
12/06 #2: Rossano Veneto › Pinzolo 117
13/06 #3: Pinzolo › Santa Caterina Valfurva 110
14/06 #4: Chiuro › Chiavenna 86
16/06 #5: Busca › Peveragno 98
17/06 #6: Boves › Colle Fauniera 130
18/06 #7: Cuneo › Pinerolo 61
08/06 Coppa Zappi - Trofeo Hotel Antico Borgo 18
05/06 Trofeo Città di Meldola – G.P. AWC Event DNF
22/05 Fyen Rundt - Tour of Funen 82
21/05 Veenendaal-Veenendaal Classic 17
08/05 Flèche Ardennaise DNF
06/04 - 09/04 Circuit des Ardennes
06/04 #1: Signy-le-Petit › Signy-le-Petit 83
07/04 #2: Bazeilles › Sedan DNS
01/04 - 03/04 Le Triptyque des Monts et Châteaux
Klassement 51
Klassement 51
Klassement 51
01/04 #1: Antoing › Mont Saint-Aubert 22
02/04 #2: Bernissart › Tertre 55
03/04 #3b: Ellezelles › Frasnes-lez-Anvaing 46
03/04 #3a: Wodecq › Wodecq 92
24/03 - 27/03 International Tour of Rhodes
Ungdomstrøje 3
Klassement 10
24/03 #Prologue: Ialyssos › Ialyssos 49
25/03 #1: Rhodes › Kalamonas 2
26/03 #2: Rhodes › Afantou 60
27/03 #3: Rhodes › Maritsa 2
20/03 International Rhodes Grand Prix 12

Se resultater for 2021:


Antal Løbsdage 19
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
03/10 Gylne Gutuer DNF
02/10 Lillehammer GP 46
18/09 Liège - Bastogne - Liège U23 56
11/09 EM U23 - Linjeløb 17
02/09 - 04/09 Flanders Tomorrow Tour
Klassement 25
02/09 #1: Poperinge › Poperinge 31
03/09 #2: Staden › Staden 87
04/09 #3b: Handzame › Handzame 65
04/09 #3a: Koksijde › Koksijde 31
28/08 GP Himmerland Rundt 14
10/08 - 14/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Ungdomstrøje 5
Klassement 34
Ungdomstrøje 5
Klassement 34
10/08 #1: Struer › Esbjerg 73
11/08 #2: Ribe › Sønderborg 18
12/08 #3: Tønder › Vejle 29
13/08 #4: Holbæk › Kalundborg 42
14/08 #5: Frederiksberg › Frederiksberg 65
20/06 DM - Linjeløb 26
09/06 - 13/06 Tour of Slovenia
09/06 #1: Ptuj › Rogaška Slatina 119
10/06 #2: Žalec › Celje (Celjski Grad) 94k 40
11/06 #3: Brežice › Krško DNF
30/05 Fyen Rundt - Tour of Funen 3

Se resultater for 2020:


Antal Løbsdage 7
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 3
Antal top-10, klassementer 1
03/10 DM Junior mænd - Enkeltstart 16
04/09 - 06/09 Grand Prix Rüebliland
Points-trøje 6
Klassement 9
Points-trøje 6
Klassement 9
04/09 #1: Roggliswil › Roggliswil 5
05/09 #2b: Seon › Seon 27
05/09 #2a: Seon › Seon 31
06/09 #3: Sulz › Sulz 3
28/08 EM Junior mænd - Linjeløb 1
23/08 DM Junior mænd - Linjeløb 12

Se resultater for 2019:


Antal Løbsdage 21
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 3
25/08 Trofeo Emilio Paganessi 13
24/08 Trofeo Comune di Vertova - Memorial Pietro Merelli 57
29/06 DM Junior mænd - Linjeløb 65
27/06 DM Junior mænd - Enkeltstart 89
20/06 - 23/06 LVM Saarland Trofeo
Ungdomstrøje 5
Points-trøje 17
Klassement 9
20/06 #1: Aßweiler › Erfweiler-Ehlingen 63
21/06 #2: Neunkirchen › Münchwies 9
22/06 #3b: Bitche › Reinheim 4
22/06 #3a: Homburg › Homburg 51
23/06 #4: Walsheim › Walsheim 14
30/05 - 02/06 Tour du Pays de Vaud
Ungdomstrøje 18
Klassement 60
30/05 #Prologue: Échichens › Échichens 58
31/05 #1: Tolochenaz › Chamblon 29
01/06 #2b: Bière › Bière 25
01/06 #2a: Cugy › Bière 53
02/06 #3: Granges-près-Marnand › Granges-près-Marnand 74
28/04 EPZ Omloop van Borsele 61
27/04 E3 BinckBank Classic - Junioren 18
12/04 - 14/04 Internationale Cottbuser Junioren-Etappenfahrt
Ungdomstrøje 8
Klassement 21
12/04 #1: Drebkau › Drebkau 23
13/04 #2a: Drachhausen › Drachhausen 22
13/04 #2b: Cottbus › Cottbus 8
14/04 #3: Dissen › Dissen 85
07/04 Ronde van Vlaanderen Juniores - Tour des Flandres Juniors 22

Se resultater for 2018:


Antal Løbsdage 2
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
30/06 DM Junior mænd - Linjeløb 8
28/06 DM Junior mænd - Enkeltstart 44