Christian Ingemann Lindquist

Info om Christian Ingemann Lindquist:

Navn Christian Ingemann Lindquist
Født 05-08-1997 (26 år)
Nuværende hold Airtox - Carl Ras
UCI rangliste 1289

Hold:

2024 Airtox - Carl Ras
2023 Restaurant Suri - Carl Ras
2022 Restaurant Suri - Carl Ras
2021 Restaurant Suri - Carl Ras
2020 Team Synch - Giant
2019 Team Integra Advokater-Giant
2018 Team Integra Advokater-Giant
2017 Christina Jewelry-Kuma p/b Officine Mattio
2016 Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling
2015 Team Cycling Elite Copenhagen
2014 Team Cycling Elite Copenhagen

Sæsoner:

Sæson Sejre (1-dags) Sejre (Klassement) Top-10
2024 1 0 1
2023 3 0 8
2022 0 0 2
2020 0 0 2
2015 1 0 2

Christian Lindquist's løbskalender og resultater i 2024:

Christian Lindquist har foreløbigt følgende løb på programmet i 2024:


Antal Løbsdage 23
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 2
Antal top-10, klassementer 1
30/05 - 02/06 Tour of Malopolska
Klassement 127
30/05 #Prologue: Kraków › Kraków 103
31/05 #1: Koszyce › Myślenice (Góra Chełm) 134
01/06 #2: Wieliczka › Nowy Targ 103
02/06 #3: Jabłonka › Przehyba 129
26/05 Tartu Rattaralli 82
24/05 - 25/05 Tour of Estonia
24/05 #1: Tallinn › Tartu 101
25/05 #2: Tartu › Tartu DNF
19/05 Antwerp Port Epic / Sels Trophy DNF
12/05 Vitamin Well GP 3
09/05 Circuit de Wallonie 94
05/05 Ringerike GP 35
04/05 Sundvolden GP DNF
28/04 Lotto Famenne Ardenne Classic DNF
21/04 State Energy Race - Ordrup CC 35
14/04 Ní¦stved BC 1
01/04 3 Dage i Nord - #3 Campione Cup - Aalborg 37
31/03 3 Dage i Nord - #2 Campione Cup - Thy 98
30/03 3 Dage i Nord - #1 Campione Cup - Hjí¸rring 61
29/03 Bording Cup - Vejen 26
20/03 - 24/03 Olympia's Tour
20/03 #1: Medemblik › Medemblik 138
21/03 #2: Baflo › Baflo 99
22/03 #3: Assen › Roden 94
23/03 #4: Gieten › Ruurlo DNF

Se resultater for 2023:


Antal Løbsdage 44
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 3
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 9
Antal top-10, klassementer 3
28/09 - 01/10 Tour of Istanbul
28/09 #1: Arnavutköy › Arnavutköy DNF
24/09 Fri Bike Shop Sønderborg 12
23/09 Tønder ACR løbet 38
17/09 Grote Prijs Rik Van Looy 12
10/09 Konggaard Løbet 16
03/09 Gylne Gutuer DNF
02/09 Lillehammer GP 1
27/08 Ronde van de Achterhoek 16
21/08 Tour de Charlottenlund 25
13/08 Hobro Løbet 1
10/08 Hadsten Gadeløb 25
03/08 - 03/08 Randers Bike Week
Klassement 5
03/08 #1: Sønder Borup › Sønder Borup 56
04/08 #2: Sønder Borup › Sønder Borup 39
05/08 #3: Sønder Borup › Sønder Borup 3
06/08 #4: Fussingø › Fussingø 6
25/06 National Championships Denmark - Road Race DNS
18/06 Din Bilpartner Løbet - Vejen 67
11/06 Ordrup CC Linjeløb 30
01/06 - 04/06 Tour of Malopolska
Points-trøje 21
Klassement 95
01/06 #Prologue: Kraków › Kraków 40
02/06 #1: Koszyce › Myślenice 145
03/06 #2: Wieliczka › Nowy Targ 10
04/06 #3: Jablonka › Przehyba 88
29/05 Principia Løbet Randers DNF
27/05 Campione Pinse Cup - Horsens 11
21/05 Rund um Kí¶ln OTL
20/05 Veenendaal-Veenendaal Classic 119
18/05 Circuit de Charleroi Wallonie 88
07/05 Ringerike GP 11
06/05 Sundvolden GP 26
01/05 Ringenloppet - SweCup 2 2
30/04 Kolding BC Løbet 8
23/04 ABC København 22
16/04 Slagelseløbet DNF
15/04 Arno Wallaard Memorial DNF
15/04 Arno Wallaard Memorial DNF
10/04 3 Dage i Nord - #3 Campione Cup - Aalborg 53
09/04 3 Dage i Nord - #2 Campione Cup - Thy 15
08/04 3 Dage i Nord - #1 Campione Cup - Hjørring 27
01/04 HurtigJoakimLøbet 5.0 28
17/03 - 19/03 International Tour of Rhodes
Klassement 9
17/03 #1: Rhodes › Kalamonas 1
18/03 #2: Rhodes › Afandou 3
19/03 #3: Rhodes › Maritsa 21
11/03 Rhodes GP by Culture & Sports Organization 65
04/03 - 05/03 Visit South Aegean Islands
Klassement 31
04/03 #1: Rhodes › Koskinou 11
05/03 #2: Rhodes › Salakos 42

Se resultater for 2022:


Antal Løbsdage 14
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 2
16/08 - 20/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Klassement 64
Klassement 64
16/08 #1: Allerød › Køge 16
17/08 #2: Assens › Assens 84
18/08 #3: Otterup › Herning 111
19/08 #4: Skive › Skive 53
20/08 #5: Give › Vejle 56
06/08 Scandinavian Race in Uppsala 1909-2022 10
26/06 DM - Linjeløb DNF
23/06 DM - Enkeltstart 43
03/06 - 05/06 Tour of Malopolska
Klassement 61
03/06 #1: Wieliczka › Góra Chelm 23
04/06 #2: Niepolomice › Nowy Targ 69
05/06 #3: Jabłonka › Przehyba 108
22/05 Fyen Rundt - Tour of Funen 9
08/05 Ringerike GP 19
07/05 Sundvolden GP 24

Se resultater for 2021:


Antal Løbsdage 16
09/09 - 12/09 Okolo jižních Čech / Tour of South Bohemia
Klassement 66
09/09 #1: Jindřichův Hradec › Jindřichův Hradec 13
10/09 #2: Třeboň › Nová Bystřice 53
11/09 #3: Protivín › Studená 57
12/09 #4: České Velenice › Jindřichův Hradec 88
29/08 Rent Liv Løbet Skive 79
28/08 GP Himmerland Rundt DNF
10/08 - 14/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Klassement 103
Klassement 103
10/08 #1: Struer › Esbjerg 100
11/08 #2: Ribe › Sønderborg 112
12/08 #3: Tønder › Vejle 103
13/08 #4: Holbæk › Kalundborg 105
14/08 #5: Frederiksberg › Frederiksberg 87
20/06 DM - Linjeløb 22
03/06 - 06/06 Tour of Malopolska
03/06 #Prologue: Cracow › Cracow 114
04/06 #1: Wieliczka › Myślenice Góra Chełm 74
05/06 #2: Niepołomice › Nowy Targ 137
06/06 #3: Jabłonka › Stary Sącz Przehyba DNF

Se resultater for 2020:


Antal Løbsdage 5
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 2
23/08 DM - Linjeløb 7
12/08 - 16/08 Tour Bitwa Warszawska 1920
12/08 #Prologue: Warsaw › Warsaw 80
13/08 #1: Radzymin › Radzymin 9
15/08 #3: Nasielsk › Nasielsk 33
16/08 #4: Płock › Płońsk DNF

Se resultater for 2019:


Antal Løbsdage 7
18/08 Fyen Rundt - Tour of Funen 15
03/08 Hansa Bygg Kalmar Grand Prix Road Race 21
30/06 DM - Linjeløb 15
23/06 DM U23 - Linjeløb 17
05/05 Skive-Løbet DNF
04/05 GP Himmerland Rundt DNF
27/04 Grand Prix Herning 30

Se resultater for 2018:


Antal Løbsdage 2
01/07 DM - Linjeløb DNS
06/05 Ringerike GP DNF
05/05 Sundvolden GP DNF

Se resultater for 2017:


Antal Løbsdage 9
05/07 - 09/07 Sibiu Cycling Tour
Ungdomstrøje 24
Klassement 92
05/07 #Prologue: Sibiu › Sibiu 93
06/07 #1: Sibiu › Sibiu 85
07/07 #2: Sibiu › Bâlea Lac 104
08/07 #3: Sibiu › Paltinis 90
09/07 #4: Sibiu › Sibiu 56
25/06 DM - Linjeløb 48
11/06 GP Horsens Posten DNF
10/06 Fyen Rundt - Tour of Funen 86
30/04 Skive-Løbet DNF

Se resultater for 2016:


Antal Løbsdage 4
26/06 DM - Linjeløb DNS
12/06 GP Horsens Posten DNF
28/05 DM U23 - Linjeløb 32
01/05 Skive-Løbet 23
30/04 GP Viborg DNF

Se resultater for 2015:


Antal Løbsdage 7
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 2
Antal top-10, klassementer 1
06/09 La Philippe Gilbert juniors 8
11/07 Menen-Kemmel-Menen 14
03/07 - 06/07 Sint-Martinusprijs Kontich
Points-trøje 23
Klassement 7
03/07 #1: Kontich › Kontich 1
04/07 #2: Antwerpen › Antwerpen 15
05/07 #3: Waarloos › Waarloos 14
05/07 #4: Kontich › Kontich 90
06/07 #5: Kontich › Kontich 84

Se resultater for 2014:


Antal Løbsdage 4
25/07 - 27/07 Internationale Niedersachsen-Rundfahrt der Junioren
Ungdomstrøje 20
Klassement 53
Ungdomstrøje 20
Klassement 53
25/07 #1: Wallenhorst › Wallenhorst 90
26/07 #2a: Wallenhorst › Wallenhorst 61
26/07 #2b: Wallenhorst › Wallenhorst 91
27/07 #3: Wallenhorst › Wallenhorst 62