Alexander Arnt Hansen

Info om Alexander Arnt Hansen:

Navn Alexander Arnt Hansen
Født 13-05-2003 (21 år)
Nuværende hold Airtox - Carl Ras
UCI rangliste 1717

Hold:

2024 Airtox - Carl Ras
2023 Restaurant Suri - Carl Ras
2022 Restaurant Suri - Carl Ras
2021 NPV-Carl Ras Roskilde Junior
2020 NPV-Carl Ras Roskilde Junior

Sæsoner:

Sæson Sejre (1-dags) Sejre (Klassement) Top-10
2024 0 0 2
2023 2 0 14
2022 0 0 1
2021 0 0 9
2020 0 0 2

Alexander Arnt Hansen's løbskalender og resultater i 2024:

Alexander Arnt Hansen har foreløbigt følgende løb på programmet i 2024:


Antal Løbsdage 7
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 2
14/03 - 17/03 Tour of Rhodes Powered by Rodos Palace
Ungdomstrøje 17
Klassement 41
14/03 #Prologue: Ialyssos › Ialyssos 41
15/03 #1: Rhodes › Maritsa 34
16/03 #2: Rhodes › Kalithies 6
17/03 #3: Rhodes › Kremasti 45
09/03 Rhodes GP by Culture & Sports Organization 19
02/03 - 03/03 Visit South Aegean Islands
Ungdomstrøje 9
Klassement 19
02/03 #1: Rhodes › Koskinou 33
03/03 #2: Rhodes › Salakos 4

Se resultater for 2023:


Antal Løbsdage 52
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 2
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 14
Antal top-10, klassementer 2
12/11 The Gravel Series - 1 Afdeling 1
28/09 - 01/10 Tour of Istanbul
Points-trøje 10
Klassement 10
28/09 #1: Arnavutköy › Arnavutköy 9
29/09 #2: Şile › Şile 16
30/09 #3: Beykoz › Beykoz 17
01/10 #4: Sultanhamet › Caddebostan 3
17/09 Campione SM Linjeløb 5
16/09 CarPeople Løbet 36
07/09 - 10/09 Okolo jižní­ch Čech/Tour of South Bohemia
Points-trøje 15
Klassement 10
Ungdomstrøje 5
07/09 #1: Třeboň › Milevsko 16
08/09 #2: České Velenice › Studená 27
09/09 #3: Český Krumlov › Javorník 9
10/09 #4: České Budějovice › Jindřichův Hradec 13
03/09 National Championships Denmark MU - Road Race 6
02/09 National Championships Denmark MU - ITT 12
27/08 Ronde van de Achterhoek 8
21/08 Tour de Charlottenlund 6
18/08 - 18/08 Gravel, Grit 'n Grind
03/08 - 03/08 Randers Bike Week
Klassement 46
03/08 #1: Sønder Borup › Sønder Borup 10
04/08 #2: Sønder Borup › Sønder Borup 30
05/08 #3: Sønder Borup › Sønder Borup 14
06/08 #4: Fussingø › Fussingø 60
25/06 National Championships Denmark - Road Race 73
22/06 National Championships Denmark - ITT 21
18/06 Din Bilpartner Løbet - Vejen DNF
11/06 Ordrup CC Linjeløb 4
01/06 - 04/06 Tour of Malopolska
Ungdomstrøje 5
Points-trøje 8
Klassement 16
01/06 #Prologue: Kraków › Kraków 8
02/06 #1: Koszyce › Myślenice 12
03/06 #2: Wieliczka › Nowy Targ 1
04/06 #3: Jablonka › Przehyba 24
24/05 - 28/05 Orlen Nations Grand Prix
Klassement 66
24/05 #1: Kaposvár › Balatonföldvár 10
25/05 #2: Hatvan › Bükkszentkereszt 92
26/05 #3: Levoča › Štrbské Pleso 40
27/05 #4: Bukovina Resort › Nowy Sacz 67
28/05 #5: Sanok › Hotel Arlamów 65
21/05 Rund um Kí¶ln 37
18/05 Circuit de Charleroi Wallonie 38
07/05 Paris-Roubaix Espoirs OTL
07/05 Paris-Roubaix Espoirs OTL
01/05 Eschborn-Frankfurt 48
25/04 Gran Premio della Liberazione 16
23/04 ABC København 16
16/04 Slagelseløbet 52
15/04 Næstved BC 18
09/04 3 Dage i Nord - #2 Campione Cup - Thy 49
06/04 Vitamin Well GP 63
26/03 Gent-Wevelgem / Kattekoers-Ieper DNF
17/03 - 19/03 International Tour of Rhodes
Ungdomstrøje 4
Klassement 13
17/03 #1: Rhodes › Kalamonas 19
18/03 #2: Rhodes › Afandou 4
19/03 #3: Rhodes › Maritsa 22
11/03 Rhodes GP by Culture & Sports Organization 40
04/03 - 05/03 Visit South Aegean Islands
Ungdomstrøje 13
Klassement 34
04/03 #1: Rhodes › Koskinou 55
05/03 #2: Rhodes › Salakos 14

Se resultater for 2022:


Antal Løbsdage 12
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
09/09 - 10/09 Orlen Nations Grand Prix
Klassement 58
09/09 #1: Supraśl › Białystok 64
10/09 #2: Białystok › Augustów 58
04/09 Gylne Gutuer DNF
03/09 Lillehammer GP 51
28/08 Ronde van de Achterhoek 48
23/06 DM - Enkeltstart 28
19/06 DM U23 - Linjeløb 18
18/06 DM U23 - Enkeltstart 7
21/05 Grand Prix Herning DNF
08/05 Ringerike GP DNF
07/05 Sundvolden GP DNF
16/04 Arno Wallaard Memorial 45

Se resultater for 2021:


Antal Løbsdage 19
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 7
08/10 - 10/10 SPIE Internationale Juniorendriedaagse
Points-trøje 3
Klassement 8
08/10 #1: Axel › Axel 10
09/10 #2a: Axel › Axel 3
09/10 #2b: Sluiskil › Sluiskil 13
10/10 #3: Velzeke › Velzeke 12
03/09 - 05/09 Grand Prix Rüebliland
Points-trøje 5
Klassement 7
03/09 #1: Schneisingen › Schneisingen 27
04/09 #2a: Birr › Birr 6
04/09 #2b: Birr › Birr 20
05/09 #3: Langenthal › Langenthal 2
26/08 - 29/08 Course de la Paix Juniors
Points-trøje 31
Klassement 37
26/08 #1: Litoměřice › Litoměřice 23
27/08 #2a: Třebenice › Třebenice 10
27/08 #2b: Štětí › Štětí 14
28/08 #3: Teplice › Olbernhau 71
29/08 #4: Terezín › Terezín 47
06/08 - 08/08 Aubel-Thimister-Stavelot
Klassement 29
06/08 #1: Aubel › Aubel 53
07/08 #2a: Thimister › Thimister 4
07/08 #2b: Thimister › Thimister 86
08/08 #3: Stavelot › Stavelot 28
19/06 DM Junior mænd - Linjeløb 14
17/06 DM Junior mænd - Enkeltstart 5

Se resultater for 2020:


Antal Løbsdage 6
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 2
03/10 DM Junior mænd - Enkeltstart 8
04/09 - 06/09 Grand Prix Rüebliland
Points-trøje 24
Klassement 22
04/09 #1: Roggliswil › Roggliswil 9
05/09 #2a: Seon › Seon 22
05/09 #2b: Seon › Seon 24
06/09 #3: Sulz › Sulz 44
23/08 DM Junior mænd - Linjeløb 14