Christopher Juul-Jensen

Billede af den danske cykelrytter Christopher Juul-Jensen

Info om Christopher Juul-Jensen:

Navn Christopher Juul-Jensen
Født 06-07-1989 (34 år)
Højde 183 cm
Vægt 73 kg
Nuværende hold Team Jayco AlUla
UCI rangliste 2237
Næste løb Tour de Romandie (23/04)

Hold:

2025 Team Jayco AlUla
2024 Team Jayco AlUla
2023 Team Jayco AlUla
2022 Team BikeExchange - Jayco
2021 Team BikeExchange
2020 Mitchelton-Scott
2019 Mitchelton-Scott
2018 Mitchelton-Scott
2017 ORICA-Scott
2016 Orica GreenEDGE
2015 Tinkoff - Saxo
2014 Tinkoff - Saxo
2013 Team Saxo - Tinkoff
2012 Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
2011 Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning
2010 Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning
2009 Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning
2008 Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning

Sæsoner:

Sæson Sejre (1-dags) Sejre (Klassement) Top-10
2021 0 0 1
2019 3 0 0
2018 1 0 5
2017 0 0 7
2016 0 0 8
2015 1 1 6
2014 0 0 9
2012 0 0 1
2011 0 1 6
2010 0 0 4
2009 0 0 4

Christopher Juul-Jensen's løbskalender og resultater i 2024:

Christopher Juul-Jensen har foreløbigt følgende løb på programmet i 2024:


Antal Løbsdage 27
23/04 Tour de Romandie Kommende
10/04 De Brabantse Pijl - La Flèche Brabaní§onne ME DNF
01/04 - 06/04 Itzulia Basque Country
Klassement 78
01/04 #1: Irun › Irun 97
02/04 #2: Irun › Kanbo 147
03/04 #3: Ezpeleta › Altsasu 107
04/04 #4: Etxarri Aranatz › Legutio 117
05/04 #5: Vitoria-Gasteiz › Amorebieta-Etxano 105
06/04 #6: Eibar › Eibar 78k 66
18/03 - 24/03 Volta Ciclista a Catalunya
Klassement 87
18/03 #1: Sant Feliu de Guíxols › Sant Feliu de Guíxols 110
19/03 #2: Mataró › Vallter 2000 90
20/03 #3: Sant Joan de les Abadesses › Port Ainé 119
21/03 #4: Sort › Lleida 115
22/03 #5: Altafulla › Viladecans 85
23/03 #6: Berga › Queralt 97
24/03 #7: Barcelona › Barcelona 88
04/03 - 10/03 Tirreno-Adriatico
Klassement 70
04/03 #1: Lido di Camaiore › Lido di Camaiore 88
05/03 #2: Camaiore › Follonica 142
06/03 #3: Volterra › Gualdo Tadino 127
07/03 #4: Arrone › Giulianova 139
08/03 #5: Torricella Sicura › Valle Castellana 77
09/03 #6: Sassoferrato › Cagli (Monte Petrano) 60
10/03 #7: San Benedetto del Tronto › San Benedetto del Tronto 92
02/03 Strade Bianche DNF
25/02 Kuurne - Brussel - Kuurne 99
24/02 Omloop Nieuwsblad ME 119
14/02 - 18/02 Vuelta a Andalucia Ruta Ciclista Del Sol
16/02 #3: Alcaudete › Alcaudete 72
21/01 Ruta de la Cerí¡mica - Gran Premio Castellón 104
20/01 Clí ssica Comunitat Valenciana 1969 - Gran Premi València 129

Se resultater for 2023:


Antal Løbsdage 73
12/10 - 17/10 Gree-Tour of Guangxi
Klassement 41
12/10 #1: Beihai › Beihai 96
13/10 #2: Beihai › Qinzhou 93
14/10 #3: Nanning › Nanning 43
15/10 #4: Nanning › Nongla 42
16/10 #5: Liuzhou › Guilin 75
17/10 #6: Guilin › Guilin 72
26/09 - 01/10 CRO Race
Klassement 50
26/09 #1: Primošten › Sinj 86
27/09 #2: Biograd na Moru › Novalja 85
28/09 #3: Otočac › Opatija 63
29/09 #4: Krk › Labin 48
30/09 #5: Crikvenica › Ozalj 71
01/10 #6: Samobor › Zagreb 66
24/09 European Continental Championships ME - Road Race 68
10/09 Grand Prix Cycliste de Montréal DNF
08/09 Grand Prix Cycliste de Québec 124
03/09 Maryland Cycling Classic, presented by UnitedHealthcare 29
20/08 BEMER Cyclassics 123
01/07 - 23/07 Tour de France
Klassement 117
Points-trøje 101
01/07 #1: Bilbao › Bilbao 134
02/07 #2: Vitoria-Gasteiz › San Sébastián 137
03/07 #3: Amorebieta-Etxano › Bayonne 173
04/07 #4: Dax › Nogaro 164
05/07 #5: Pau › Laruns 74k 107
06/07 #6: Tarbes › Cauterets-Cambasque 83k 87
07/07 #7: Mont-de-Marsan › Bordeaux 167
08/07 #8: Libourne › Limoges 153
09/07 #9: Saint-Léonard-de-Noblat › Puy de Dôme 105
11/07 #10: Vulcania › Issoire 152
12/07 #11: Clermont-Ferrand › Moulins 166
13/07 #12: Roanne › Belleville-en-Beaujolais 114
14/07 #13: Châtillon-Sur-Chalaronne › Grand Colombier 125
15/07 #14: Annemasse › Morzine les Portes du Soleil 66
16/07 #15: Les Gets les Portes du Soleil › Saint-Gervais Mont-Blanc 74k 66
18/07 #16: Passy › Combloux 40
19/07 #17: Saint-Gervais Mont-Blanc › Courchevel 73
20/07 #18: Moûtiers › Bourg-en-Bresse 147
21/07 #19: Moirans-en-Montagne › Poligny 139
22/07 #20: Belfort › Le Markstein 88
23/07 #21: Saint-Quentin-en-Yvelines › Paris 145
11/06 - 18/06 Tour de Suisse
Klassement 79
11/06 #1: Einsiedeln › Einsiedeln 117
12/06 #2: Beromünster › Nottwil 114
13/06 #3: Tafers › Villars-sur-Ollon 102
14/06 #4: Monthey › Leukerbad 87
15/06 #5: Fiesch › La Punt 157k 129
16/06 #6: Chur › Oberwil-Lieli NR
17/06 #7: Tübach › Weinfelden 57
18/06 #8: St. Gallen › Abtwil 42
25/04 - 30/04 Tour de Romandie
25/04 #Prologue: Port-Valais › Port-Valais 88
26/04 #1: Crissier › Vallée de Joux 114
27/04 #2: Morteau › La Chaux-de-Fonds 91
28/04 #3: Châtel-Saint-Denis › Châtel-Saint-Denis 43
29/04 #4: Sion › Thyon 2000 128k 73
30/04 #5: Vufflens-la-Ville › Genève DNS
16/04 Amstel Gold Race 75
03/04 - 08/04 Itzulia Basque Country
Klassement 71
03/04 #1: Vitoria-Gasteiz › Labastida 111
04/04 #2: Viana › Leitza 71
05/04 #3: Errenteria › Amasa-Villabona 82
06/04 #4: Santurtzi › Santurtzi 119
07/04 #5: Amorebieta › Amorebieta 101
08/04 #6: Eibar › Eibar 64
20/03 - 26/03 Volta Ciclista a Catalunya
Points-trøje 27
Klassement 128
20/03 #1: Sant Feliu de Guíxols › Sant Feliu de Guíxols 138
21/03 #2: Mataró › Vallter 149k 142
22/03 #3: Olost › La Molina (Alp) 139
23/03 #4: Llívia › Sabadell 147k 156
24/03 #5: Tortosa › Lo Port 137
25/03 #6: Martorell › Molins de Rei 132
26/03 #7: Barcelona › Barcelona 80
04/03 Strade Bianche 99
26/02 Kuurne - Bruxelles - Kuurne 66
25/02 Omloop Het Nieuwsblad Elite DNF
15/02 - 19/02 Vuelta a Andalucia Ruta Ciclista Del Sol
Klassement 80
15/02 #1: Puente de Génave › Santiago de la Espada 80
16/02 #2: Diezma › Alcalá la Real 80k 69
17/02 #3: Alcalá de Guadaira › Alcalá de los Gazules 106
18/02 #4: Olvera › Iznájar 69
19/02 #5: Otura › Alhaurín de la Torre 78

Se resultater for 2022:


Antal Løbsdage 67
16/10 Veneto Classic 31
06/10 Gran Piemonte 140
03/10 Coppa Bernocchi - GP BPM 104
21/09 Omloop van het Houtland Middelkerke-Lichtervelde 142
18/09 Gooikse Pijl 124
17/09 Primus Classic DNF
14/09 Grand Prix de Wallonie 98
01/07 - 24/07 Tour de France
Points-trøje 62
Klassement 127
01/07 #1: Copenhagen › Copenhagen 109
02/07 #2: Roskilde › Nyborg 170
03/07 #3: Vejle › Sønderborg 167
05/07 #4: Dunkerque › Calais 170
06/07 #5: Lille › Wallers-Arenberg 132
07/07 #6: Binche › Longwy 122
08/07 #7: Tomblaine › La Super Planche des Belles Filles 115
09/07 #8: Dole › Lausanne 160
10/07 #9: Aigle › Châtel les portes du Soleil 141
12/07 #10: Morzine › Megève 129
13/07 #11: Albertville › Col du Granon 130
14/07 #12: Briançon › L'Alpe d'Huez 135
15/07 #13: Bourg d'Oisans › Saint-Etienne 149
16/07 #14: Saint-Etienne › Mende 122
17/07 #15: Rodez › Carcassonne 125
19/07 #16: Carcassonne › Foix 139
20/07 #17: Saint-Gaudens › Peyragudes 43
21/07 #18: Lourdes › Hautacam 104
22/07 #19: Castelnau-Magnoac › Cahors 130
23/07 #20: Lacapelle-Marival › Rocamadour 58
24/07 #21: Paris La Défense › Paris (Champs-Élysées) 130
06/05 - 29/05 Giro d'Italia
Klassement 93
06/05 #1: Budapest › Visegrád 161
07/05 #2: Budapest › Budapest 107
08/05 #3: Kaposvár › Balatonfüred 158
10/05 #4: Avola › Etna 122
11/05 #5: Catania › Messina 132
12/05 #6: Palmi › Scalea 148
13/05 #7: Diamante › Potenza 82
14/05 #8: Napoli › Napoli 95
15/05 #9: Isernia › Blockhaus 99
17/05 #10: Pescara › Jesi 59k 132
18/05 #11: Santarcangelo di Romagna › Reggio Emilia 144
19/05 #12: Parma › Genova 124
20/05 #13: Sanremo › Cuneo 151
21/05 #14: Santena › Torino 111
22/05 #15: Rivarolo Canavese › Cogne 110
24/05 #16: Salò › Aprica 82k 101
25/05 #17: Ponte di Legno › Lavarone 93
26/05 #18: Borgo Valsugana › Treviso 120
27/05 #19: Marano Lagunare › Santuario di Castelmonte 101
28/05 #20: Belluno › Marmolada (Passo Fedaia) 56
29/05 #21: Verona › Verona 98
29/04 - 01/05 Vuelta Asturias Julio Alvarez Mendo
Klassement 60
29/04 #1: Oviedo › Pola de Lena 43
30/04 #2: Candás › Cangas del Narcea 64
01/05 #3: Cangas del Narcea › Oviedo 78
24/04 Liège-Bastogne-Liège DNF
20/04 La Flèche Wallonne 125
21/03 - 27/03 Volta Ciclista a Catalunya
Klassement 79
21/03 #1: Sant Feliu de Guíxols › Sant Feliu de Guíxols 102
22/03 #2: L'Escala › Perpignan 145
23/03 #3: Perpignan › La Molina 119
24/03 #4: La Seu d'Urgell › Boí Taüll 110
25/03 #5: La Pobla de Segur › Vilanova i la Geltrú 118
26/03 #6: Salou › Cambrils 60
27/03 #7: Barcelona › Barcelona 75
02/02 - 06/02 Volta a la Comunitat Valenciana
02/02 #1: Les Alqueries › Torralba del Pinar 122
03/02 #2: Bétera › Torrent DNS
30/01 Trofeo Playa de Palma - Palma DNF
29/01 Trofeo Pollença - Port d'Andratx 55
29/01 Trofeo Pollença - Port d'Andratx 55
29/01 Trofeo Pollença - Port d'Andratx 55
28/01 Trofeo Serra de Tramuntana 41

Se resultater for 2021:


Antal Løbsdage 71
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
09/10 Il Lombardia 104
03/10 Paris-Roubaix 79
15/09 - 19/09 Okolo Slovenska / Tour de Slovaquie
Klassement 16
15/09 #Prologue: Košice › Košice 85
16/09 #1: Košice › Košice 78
17/09 #2: Spišské Podhradie › Dolný Kubín 39
18/09 #3: Dolný Kubín › Považská Bystrica 86
19/09 #4: Trenčianske Teplice › Trnava 20
24/07 OL Linjeløb DNF
26/06 - 18/07 Tour de France
Points-trøje 64
Klassement 114
26/06 #1: Brest › Landerneau 88
27/06 #2: Perros-Guirec › Mûr-de-Bretagne Guerlédan 161
28/06 #3: Lorient › Pontivy 152
29/06 #4: Redon › Fougères 174
30/06 #5: Changé › Laval Espace Mayenne 116
01/07 #6: Tours › Châteauroux 173
02/07 #7: Vierzon › Le Creusot 138
03/07 #8: Oyonnax › Le Grand-Bornand 50k 70
04/07 #9: Cluses › Tignes 50k 121
06/07 #10: Albertville › Valence 154
07/07 #11: Sorgues › Malaucène 135
08/07 #12: Saint-Paul-Trois-Châteaux › Nîmes 146
09/07 #13: Nîmes › Carcassonne 118
10/07 #14: Carcassonne › Quillan 60
11/07 #15: Céret › Andorra la Vella 77
13/07 #16: El Pas de la Casa › Saint-Gaudens 93k 128
14/07 #17: Muret › Saint-Lary-Soulan (Col du Portet) 112
15/07 #18: Pau › Luz Ardiden 66k 106
16/07 #19: Mourenx › Libourne 117
17/07 #20: Libourne › Saint-Émilion 99
18/07 #21: Chatou › Paris Champs-Élysées 125
20/06 DM - Linjeløb DNS
08/05 - 30/05 Giro d'Italia
Points-trøje 100
Klassement 97
08/05 #1: Turin › Turin 69
09/05 #2: Stupinigi › Novara 146
10/05 #3: Biella › Canale 143
11/05 #4: Piacenza › Sestola 146k 10
12/05 #5: Modena › Cattolica 165
13/05 #6: Grotte di Frasassi › Ascoli Piceno (San Giacomo) 70
14/05 #7: Notaresco › Termoli 169
15/05 #8: Foggia › Guardia Sanframondi 150
16/05 #9: Castel di Sangro › Campo Felice (Rocca di Cambio) 96
17/05 #10: L'Aquila › Foligno 147
19/05 #11: Perugia › Montalcino 111
20/05 #12: Siena › Bagno di Romagna 149
21/05 #13: Ravenna › Verona 159
22/05 #14: Cittadella › Monte Zoncolan 97
23/05 #15: Grado › Gorizia 20
24/05 #16: Sacile › Cortina d'Ampezzo 54
26/05 #17: Canazei › Sega di Ala 146
27/05 #18: Rovereto › Stradella 42
28/05 #19: Abbiategrasso › Alpe di Mera (Valsesia) 119
29/05 #20: Verbania › Valle Spluga-Alpe Motta 72
30/05 #21: Senago › Milan 53
25/04 Liège-Bastogne-Liège 73
21/04 La Flèche Wallonne 126
18/04 Amstel Gold Race 121
05/04 - 10/04 Itzulia Basque Country
Klassement 88
05/04 #1: Bilbao › Bilbao 75
06/04 #2: Zalla › Sestao 116
07/04 #3: Amurrio › Ermualde (Laudio) 130
08/04 #4: Vitoria-Gasteiz › Hondarribia 105
09/04 #5: Hondarribia › Ondarroa 127
10/04 #6: Ondarroa › Arrate (Eibar) 51
20/03 Milano-Sanremo 130
10/03 - 16/03 Tirreno-Adriatico
Klassement 56
10/03 #1: Lido di Camaiore › Lido di Camaiore 141
11/03 #2: Camaiore › Chiusdino 96
12/03 #3: Monticiano › Gualdo Tadino 123
13/03 #4: Terni › Prati di Tivo 56
14/03 #5: Castellalto › Castelfidardo 60
15/03 #6: Castelraimondo › Lido di Fermo 104
16/03 #7: San Benedetto del Tronto › San Benedetto del Tronto 50
07/03 GP Industria & Artigianato 83
06/03 Strade Bianche 60
28/02 Kuurne - Bruxelles - Kuurne 84
27/02 Omloop Het Nieuwsblad ME DNF

Se resultater for 2020:


Antal Løbsdage 41
18/10 Ronde van Vlaanderen - Tour des Flandres ME DNF
14/10 Scheldeprijs 134
04/10 Liège-Bastogne-Liège 78
27/09 VM - Linjeløb 77
29/08 - 20/09 Tour de France
Points-trøje 115
Klassement 99
29/08 #1: Nice › Nice 51
30/08 #2: Nice › Nice 122
31/08 #3: Nice › Sisteron 148
01/09 #4: Sisteron › Orcières-Merlette 96
02/09 #5: Gap › Privas 167
03/09 #6: Le Teil › Mont Aigoual 154
04/09 #7: Millau › Lavaur 86
05/09 #8: Cazères › Loudenvielle 157
06/09 #9: Pau › Laruns 88
08/09 #10: île d'Oléron (Le Château-d'Oléron) › Île de Ré (Saint-Martin-de-Ré) 150
09/09 #11: Châtelaillon-Plage › Poitiers 88
10/09 #12: Chauvigny › Sarran 81
11/09 #13: Châtel-Guyon › Pas de Peyrol (Le Puy Mary) 88
12/09 #14: Clermont-Ferrand › Lyon 129
13/09 #15: Lyon › Grand Colombier 104
15/09 #16: La Tour-du-Pin › Villard-de-Lans 142k 67
16/09 #17: Grenoble › Méribel - Col de la Loze 83
17/09 #18: Méribel › La Roche-sur-Foron 74
18/09 #19: Bourg-en-Bresse › Champagnole 34
19/09 #20: Lure › La Planche des Belles Filles 42
20/09 #21: Mantes-la-Jolie › Paris 76
12/08 - 16/08 Critérium du Dauphiné
Klassement 95
12/08 #1: Clermont-Ferrand › Saint-Christo-en-Jarez 116
13/08 #2: Vienne › Col de Porte 112
14/08 #3: Corenc › Saint-Martin-de-Belleville 71k 98
15/08 #4: Ugine › Megève 101
16/08 #5: Megève › Megève 83
28/07 - 01/08 Vuelta a Burgos
Klassement 75
28/07 #1: Catedral de Burgos › Mirador del Castillo 75
29/07 #2: Castrojeriz › Villadiego 105
30/07 #3: Sargentes de la Lora › Picón Blanco 82
31/07 #4: Gumiel de Izán › Roa de Duero 107
01/08 #5: Covarrubias › Lagunas de Neila 85
16/02 Clasica de Almeria 106
05/02 - 09/02 Volta a la Comunitat Valenciana
Klassement 67
05/02 #1: Castelló › Vila-Real 41
06/02 #2: Torrent › Cullera (Montaña) 68
07/02 #3: Orihuela › Torrevieja 65
08/02 #4: Calp › Altea (Sierra de Bernia) 78
09/02 #5: Paterna › Valencia 105

Se resultater for 2019:


Antal Løbsdage 80
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 3
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 3
Antal top-10, klassementer 3
29/09 VM - Linjeløb DNF
15/09 Grand Prix Cycliste de Montréal 63
13/09 Grand Prix Cycliste de Québec 100
08/09 Antwerp Port Epic / Sels Trophy 24
07/09 Brussels Cycling Classic 31
15/08 - 18/08 Czech Cycling Tour
Klassement 31
15/08 #1: Ostrava › Ostrava 1
16/08 #2: Olomouc › Frýdek-Místek 27
17/08 #3: Olomouc › Uničov 37
18/08 #4: Mohelnice › Šternberk 50
06/07 - 28/07 Tour de France
Points-trøje 98
Klassement 112
06/07 #1: Brussels › Brussels 161
07/07 #2: Brussels › Brussels 11
08/07 #3: Binche › Épernay 143
09/07 #4: Reims › Nancy 163
10/07 #5: Saint-Dié-des-Vosges › Colmar 134
11/07 #6: Mulhouse › La Planche des Belles Filles 138
12/07 #7: Belfort › Chalon-sur-Saône 122
13/07 #8: Mâcon › Saint-Étienne 68
14/07 #9: Saint-Étienne › Brioude 148
15/07 #10: Saint-Flour › Albi 158
17/07 #11: Albi › Toulouse 163
18/07 #12: Toulouse › Bagnères-de-Bigorre 123
19/07 #13: Pau › Pau 102
20/07 #14: Tarbes › Col du Tourmalet 127
21/07 #15: Limoux › Foix 92
23/07 #16: Nîmes › Nîmes 129
24/07 #17: Pont du Gard › Gap 30
25/07 #18: Embrun › Valloire 81
26/07 #19: Saint-Jean-de-Maurienne › Tignes DF
27/07 #20: Albertville › Val Thorens 108
28/07 #21: Rambouillet › Paris 143
11/05 - 02/06 Giro d'Italia
Points-trøje 79
Klassement 70
11/05 #1: Bologna › Madonna di San Luca 79
12/05 #2: Bologna › Fucecchio 69
13/05 #3: Vinci › Orbetello 150
14/05 #4: Orbetello › Frascati 116
15/05 #5: Frascati › Terracina 124
16/05 #6: Cassino › San Giovanni Rotondo 28
17/05 #7: Vasto › L'Aquila 101
18/05 #8: Tortoreto Lido › Pesaro 64
19/05 #9: Riccione › San Marino 40
21/05 #10: Ravenna › Modena 123
22/05 #11: Carpi › Novi Ligure 129
23/05 #12: Cuneo › Pinerolo 128
24/05 #13: Pinerolo › Ceresole Reale (Lago Serrù) 46
25/05 #14: Saint Vincent › Courmayeur (Skyway Monte Bianco) 69
26/05 #15: Ivrea › Como 76
28/05 #16: Lovere › Ponte di Legno 44
29/05 #17: Commezzadura (Val di Sole) › Anterselva / Antholz 86
30/05 #18: Valdaora / Olang › Santa Maria di Sala 76
31/05 #19: Treviso › San Martino di Castrozza 64
01/06 #20: Feltre › Monte Avena 95
02/06 #21: Verona › Verona 56
21/04 Amstel Gold Race 89
17/04 De Brabantse Pijl - La Flèche Brabançonne 51
07/04 Ronde van Vlaanderen - Tour des Flandres ME 96
03/04 Dwars door Vlaanderen - A travers la Flandre ME 54
31/03 Gent-Wevelgem in Flanders Fields ME 70
29/03 E3 BinckBank Classic 57
23/03 Milano-Sanremo 113
13/03 - 19/03 Tirreno-Adriatico
Klassement 58
13/03 #1: Lido di Camaiore › Lido di Camaiore 1
14/03 #2: Camaiore › Pomarance 104
15/03 #3: Pomarance › Foligno 147
16/03 #4: Foligno › Fossombrone 49
17/03 #5: Colli al Metauro › Recanati 57
18/03 #6: Matelica › Jesi 95
19/03 #7: San Benedetto del Tronto › San Benedetto del Tronto 90
09/03 Strade Bianche 19
03/03 Kuurne-Bruxelles-Kuurne DNF
02/03 Omloop Het Nieuwsblad ME 34
17/02 Clasica de Almeria 32
15/02 - 16/02 Vuelta Ciclista a la Región de Murcia Costa Cálida
Points-trøje 17
Klassement 21
Points-trøje 17
Klassement 21
15/02 #1: Yecla › San Javier 37
16/02 #2: Beniel › Murcia 13
06/02 - 10/02 Volta a la Comunitat Valenciana
Klassement 70
06/02 #1: Orihuela › Orihuela 67
07/02 #2: Alicante › Alicante 68
08/02 #3: Quart de Poblet › Chera 65
09/02 #4: Vila-Real › Alcala-Alcocebre 96
10/02 #5: Paterna › Valencia 106

Se resultater for 2018:


Antal Løbsdage 81
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 3
Antal top-10, klassementer 1
07/09 Grand Prix Cycliste de Québec DNF
13/08 - 19/08 BinckBank Tour
Klassement 23
13/08 #1: Heerenveen › Bolsward 155
14/08 #2: Venray › Venray 54
15/08 #3: Aalter › Antwerpen 72
16/08 #4: Blankenberge › Ardooie 52
17/08 #5: Sint-Pieters-Leeuw › Lanaken 97
18/08 #6: Riemst › Sittard-Geleen 25
19/08 #7: Lacs de l'Eau d'Heure › Geraardsbergen 27
01/08 - 05/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Points-trøje 36
Klassement 7
Points-trøje 36
Klassement 7
01/08 #1: Aalborg › Aalborg 31
02/08 #2: Viborg › Vejle 12
03/08 #3: Naestved › Vordingborg 22
04/08 #4: Nykøbing Falster › Nykøbing Falster 11
05/08 #5: Faxe › Frederiksberg 30
29/07 Prudential RideLondon-Surrey Classic 83
25/07 Prueba Villafranca-Ordiziako Klasika 16
01/07 DM - Linjeløb 61
09/06 - 17/06 Tour de Suisse
Points-trøje 8
Klassement 68
09/06 #1: Frauenfeld › Frauenfeld 5
10/06 #2: Frauenfeld › Frauenfeld 100
11/06 #3: Oberstammheim › Gansingen 113
12/06 #4: Gansingen › Gstaad 1
13/06 #5: Gstaad › Leukerbad 80
14/06 #6: Fiesch › Gommiswald 89
15/06 #7: Eschenbach/Atzmännig › Arosa 63
16/06 #8: Bellinzona › Bellinzona 95
17/06 #9: Bellinzona › Bellinzona 48
04/05 - 27/05 Giro d'Italia
Points-trøje 40
Klassement 74
04/05 #1: Jerusalem › Jerusalem 81
05/05 #2: Haifa › Tel Aviv 172
06/05 #3: Be'er Sheva › Eilat 147
08/05 #4: Catania › Caltagirone 112
09/05 #5: Agrigento › Santa Ninfa (Valle del Belice) 95
10/05 #6: Caltanissetta › Etna 74
11/05 #7: Pizzo › Praia a Mare 153
12/05 #8: Praia a Mare › Montevergine di Mercogliano 103
13/05 #9: Pesco Sannita › Gran Sasso d'Italia 80
15/05 #10: Penne › Gualdo Tadino 145
16/05 #11: Assisi › Osimo 123
17/05 #12: Osimo › Imola 68
18/05 #13: Ferrara › Nervesa della Battaglia 101
19/05 #14: San Vito al Tagliamento › Monte Zoncolan 82
20/05 #15: Tolmezzo › Sappada 43
22/05 #16: Trento › Rovereto 44
23/05 #17: Riva del Garda › Iseo 94
24/05 #18: Abbiategrasso › Prato Nevoso 137
25/05 #19: Venaria Reale › Bardonecchia (Jafferau) 88
26/05 #20: Susa › Cervinia 47
27/05 #21: Roma › Roma 83
22/04 Liège - Bastogne - Liège 100
18/04 La Flèche Wallonne 82
15/04 Amstel Gold Race 73
11/04 De Brabantse Pijl - La Flèche Brabanconne 57
02/04 - 07/04 Itzulia Basque Country
Points-trøje 33
Klassement 85
02/04 #1: Zarautz › Zarautz 130
03/04 #2: Zarautz › Bermeo 104
04/04 #3: Bermeo › Valdegovía 95
05/04 #4: Lodosa › Lodosa 34
06/04 #5: Vitoria › Eibar 118
07/04 #6: Eibar › Arrate 83
22/03 - 25/03 Settimana Internazionale Coppi e Bartali
Klassement 8
22/03 #1a: Gatteo › Gatteo 46
22/03 #1b: Gatteo a Mare › Gatteo 3
23/03 #2: Riccione › Sogliano al Rubicone 16
24/03 #3: Crevalcore › Crevalcore 17
25/03 #4: Fiorano Modenese › Montegibbio 33
17/03 Milano-Sanremo 30
04/03 - 11/03 Paris - Nice
Klassement 47
04/03 #1: Chatou › Meudon 142
05/03 #2: Orsonville › Vierzon 150
06/03 #3: Bourges › Châtel-Guyon 109
07/03 #4: La Fouillouse › Saint-Étienne 38
08/03 #5: Salon-de-Provence › Sisteron 86
09/03 #6: Sisteron › Vence 97
10/03 #7: Nice › Valdeblore La Colmiane 42
11/03 #8: Nice › Nice 30
25/02 Kuurne-Bruxelles-Kuurne 50
24/02 Omloop Het Nieuwsblad ME 46
11/02 Clasica de Almeria 97
10/02 Vuelta Ciclista a la Region de Murcia Costa Calida 15

Se resultater for 2017:


Antal Løbsdage 89
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 7
19/10 - 24/10 Gree - Tour of Guangxi
Klassement 60
19/10 #1: Beihai › Beihai 95
20/10 #2: Qinzhou › Nanning 61
21/10 #3: Nanning › Nanning 68
22/10 #4: Nanning › Mashan Nongla Scenic Spot 64
23/10 #5: Liuzhou › Guilin 77
24/10 #6: Guilin › Guilin 105
07/10 Il Lombardia 82
05/10 Milano-Torino 92
03/10 Tre Valli Varesine 98
01/10 Gran Premio Bruno Beghelli 102
24/09 VM - Linjeløb 76
19/08 - 10/09 Vuelta a España
Klassement 107
19/08 #1: Nîmes › Nîmes 5
20/08 #2: Nimes › Gruissan 127
21/08 #3: Prades Conflent Canigó › Andorra la Vella 107
22/08 #4: Escaldes-Engordany › Tarragona 107
23/08 #5: Benicàssim › Alcossebre 181
24/08 #6: Vila-Real › Sagunt 118
25/08 #7: Llíria › Cuenca 76
26/08 #8: Hellín › Xorret de Catí 120
27/08 #9: Orihuela › Cumbre del Sol (Alto de Puig Llorença) 107
29/08 #10: Caravaca Jubilar › ElPozo Alimentación (Alhama de Murcia) 134
30/08 #11: Lorca › Observatorio Astronómico de Calar Alto 123
31/08 #12: Motril › Antequera Los Dólmenes 140
01/09 #13: Coín › Tomares 157
02/09 #14: Écija › Sierra de La Pandera 145
03/09 #15: Alcalá la Real › Sierra Nevada. Alto Hoya de la Mora 76
05/09 #16: Circuito de Navarra › Logroño 101
06/09 #17: Villadiego › Los Machucos. Monumento Vaca Pasiega 87
07/09 #18: Suances › Santo Toribio de Liébana 115
08/09 #19: Caso. Parque Natural de Redes › Gijón 142
09/09 #20: Corvera de Asturias › Alto de l'Angliru 55
10/09 #21: Arroyomolinos › Madrid 145
06/08 EM - Linjeløb 111
29/07 Clásica Ciclista San Sebastian DNF
25/07 Prueba Villafranca-Ordiziako Klasika 23
25/06 DM - Linjeløb 5
22/06 DM - Enkeltstart 9
15/06 - 18/06 Tour of Slovenia
Klassement 32
15/06 #1: Koper › Kocevje 92
16/06 #2: Ljubljana › Ljubljana 24
17/06 #3: Celje › Rogla 32
18/06 #4: Rogaska Slatina › Novo Mesto 116
05/05 - 28/05 Giro d'Italia
Points-trøje 90
Klassement 109
05/05 #1: Alghero › Olbia 58
06/05 #2: Olbia › Tortoli 117
07/05 #3: Tortolì › Cagliari 108
09/05 #4: Cefalù › Etna 114
10/05 #5: Pedara › Messina 186
11/05 #6: Reggio Calabria › Terme Luigiane 109
12/05 #7: Castrovillari › Alberobello 183
13/05 #8: Molfetta › Peschici 165
14/05 #9: Montenero di Bisaccia › Blockhaus 148
16/05 #10: Foligno › Montefalco 70
17/05 #11: Firenze › Bagno di Romagna 91
18/05 #12: Forlì › Reggio Emilia 184
19/05 #13: Reggio Emilia › Tortona 130
20/05 #14: Castellania › Oropa 119
21/05 #15: Valdengo › Bergamo 161
23/05 #16: Rovetta › Bormio 127
24/05 #17: Tirano › Canazei 125
25/05 #18: Moena › Ortisei/St. Urlich 103
26/05 #19: San Candido/Innichen › Piancavallo 156
27/05 #20: Pordenone › Asiago 68
28/05 #21: Monza › Milano 53
23/04 Liège - Bastogne - Liège DNF
19/04 La Flèche Wallonne 130
16/04 Amstel Gold Race 22
12/04 De Brabantse Pijl - La Flèche Brabançonne 6
28/03 - 30/03 Driedaagse De Panne-Koksijde
28/03 #1: De Panne › Zottegem DNF
26/03 Gent-Wevelgem in Flanders Fields ME 47
24/03 Record Bank E3 Harelbeke 58
22/03 Dwars door Vlaanderen / A travers la Flandre ME 74
05/03 - 12/03 Paris - Nice
Klassement 65
05/03 #1: Bois-d'Arcy › Bois-d'Arcy 144
06/03 #2: Rochefort-en-Yvelines › Amilly 134
07/03 #3: Chablis › Chalon-sur-Saône 79
08/03 #4: Beaujeu › Mont Brouilly 88
09/03 #5: Quincié-en-Beaujolais › Bourg-de-Péage 123
10/03 #6: Aubagne › Fayence 55
11/03 #7: Nice › Col de la Couillole 56
12/03 #8: Nice › Nice 70
04/03 Strade Bianche 7
26/02 Kuurne-Bruxelles-Kuurne 73
25/02 Omloop Het Nieuwsblad ME 49
12/02 Clasica de Almeria 96
11/02 Vuelta Ciclista a la Region de Murcia 'Costa Calida' 7
01/02 - 05/02 Volta a la Comunitat Valenciana
Klassement 25
01/02 #1: Orihuela › Orihuela 10
02/02 #2: Alicante › Denia 30
03/02 #3: Canals › Riba-Roja de Túria 66
04/02 #4: Segorbe › Llucena 22
05/02 #5: Valencia › Valencia 161

Se resultater for 2016:


Antal Løbsdage 84
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 7
23/10 Japan Cup Cycle Road Race 2
16/10 VM - Linjeløb DNF
19/09 - 25/09 Eneco Tour
Klassement 23
19/09 #1: Bolsward › Bolsward 111
20/09 #2: Breda › Breda 72
21/09 #3: Blankenberge › Ardooie 66
22/09 #4: Aalter › St-Pieters-Leeuw 56
23/09 #5: Sittard-Geleen › Sittard-Geleen 14
24/09 #6: Riemst › Lanaken 67
25/09 #7: Bornem › Geraardsbergen 14
11/09 Grand Prix Cycliste de Montréal 42
09/09 Grand Prix Cycliste de Quebec 98
10/08 OL - Enkeltstart 19
06/08 OL Linjeløb 32
30/07 Clasica Ciclista San Sebastian 93
02/07 - 24/07 Tour de France
Points-trøje 129
Klassement 119
02/07 #1: Mont-Saint-Michel › Utah Beach Sainte-Marie-du-Mont 165
03/07 #2: Saint-Lô › Cherbourg 168
04/07 #3: Granville › Angers 194
05/07 #4: Saumur › Limoges 175
06/07 #5: Limoges › Le Lioran 105
07/07 #6: Arpajon-sur-Cère › Montauban 189
08/07 #7: l'Isle-Jourdain › Lac de Payolle 153
09/07 #8: Pau › Bagnères-de-Luchon 83
10/07 #9: Vielha val d'Aran › Andorra Arcalis 142
12/07 #10: Escaldes-Engordany › Revel 126
13/07 #11: Carcassonne › Montpellier 148
14/07 #12: Montpellier › Chalet-Reynard (Mont Ventoux) 135
15/07 #13: Bourg-Saint-Andeol › Le Caverne de Pont d'Arc 165
16/07 #14: Montélimar › Villars-les-Dombes Parc des Oiseaux 136
17/07 #15: Bourg-en-Bresse › Culoz 100
18/07 #16: Moirans-en-Montagne › Berne 151
20/07 #17: Berne › Finhaut-Emosson 103
21/07 #18: Sallanches › Megève 66
22/07 #19: Albertville › Saint-Gervais Mont Blanc 153
23/07 #20: Megève › Morzine 81
24/07 #21: Chantilly › Paris 114
26/06 DM - Linjeløb 30
23/06 DM - Enkeltstart 8
11/06 - 19/06 Tour de Suisse
Klassement 48
11/06 #1: Baar › Baar 28
12/06 #2: Baar › Baar 138
13/06 #3: Grosswangen › Rheinfelden 10
14/06 #4: Rheinfelden › Champagne 147
15/06 #5: Brig/Glis › Carì 35
16/06 #6: Weese › Amden 111
17/06 #7: Arbon › Sölden 76
18/06 #8: Davos › Davos 55
19/06 #9: La Punt › Davos 110
01/06 - 05/06 Skoda-Tour de Luxembourg
Points-trøje 7
Klassement 5
01/06 #Prologue: Luxembourg › Luxembourg 20
02/06 #1: Luxembourg › Hesperange 56
03/06 #2: Rosport › Schifflange 17
04/06 #3: Eschweiler (Wiltz) › Differdange 2
05/06 #4: Mersch › Luxembourg 8
29/04 - 01/05 Tour de Yorkshire
Points-trøje 17
Klassement 16
29/04 #1: Beverley › Settle 51
30/04 #2: Otley › Doncaster 106
01/05 #3: Middlesbrough › Scarborough 8
24/04 Liège - Bastogne - Liège 67
20/04 La Flèche Wallonne 117
17/04 Amstel Gold Race 93
04/04 - 09/04 Vuelta Ciclista al Pais Vasco
Klassement 80
04/04 #1: Etxebarria › Markina-Xemein 98
05/04 #2: Markina-Xemein › Amurrio-Baranbio (Garrastatxu) 88
06/04 #3: Vitoria-Gasteiz › Lesaka 122
07/04 #4: Lesaka › Orio 109
08/04 #5: Orio › Arrate (Eibar) 92
09/04 #6: Eibar › Eibar 72
03/04 Vuelta Ciclista a La Rioja 109
02/04 Gran Premio Miguel Indurain DNF
02/04 Gran Premio Miguel Indurain DNF
02/04 Gran Premio Miguel Indurain DNF
19/03 Milano-Sanremo 171
09/03 - 15/03 Tirreno-Adriatico
Klassement 142
09/03 #1: Lido di Camaiore › Lido di Camaiore 9
10/03 #2: Camaiore › Pomarance 148
11/03 #3: Castelnuovo Val di Cecina › Montalto di Castro 159
12/03 #4: Montalto di Castro › Foligno 131
14/03 #6: Castelraimondo › Cepagatti 158
15/03 #7: San Benedetto del Tronto › San Benedetto del Tronto 41
05/03 Strade Bianche DNF
28/02 Kuurne-Bruxelles-Kuurne DNF
27/02 Omloop Het Nieuwsblad ME 126

Se resultater for 2015:


Antal Løbsdage 90
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 6
Antal sejre, klassementer 1
Antal top-10, klassementer 1
27/09 VM - Linjeløb DNF
23/09 VM - Enkeltstart 45
20/09 VM - TTT 27
13/09 Grand Prix Cycliste de Montréal 35
11/09 Grand Prix Cycliste de Québec 122
30/08 GP Ouest France - Plouay 122
10/08 - 16/08 Eneco Tour
Klassement 9
10/08 #1: Bolsward › Bolsward 153
11/08 #2: Breda › Breda 147
12/08 #3: Beveren › Ardooie 100
13/08 #4: Hoogerheide › Hoogerheide 23
14/08 #5: Riemst › Sittard-Geleen 42
15/08 #6: Heerlen › Houffalize 11
16/08 #7: Sint-Pieters-Leeuw › Geraardsbergen 23
04/08 - 08/08 Post Danmark Rundt - Tour of Denmark
Points-trøje 4
Klassement 1
04/08 #1: Struer › Holstebro 6
05/08 #2: Ringkøbing › Aarhus 24
06/08 #3: Vejle › Vejle 8
07/08 #5: Helsingør › Helsingør 2
07/08 #4: Slagelse › Frederiksværk 10
08/08 #6: Hillerød › Frederiksberg 25
01/08 Clasica Ciclista San Sebastian 88
25/07 - 29/07 Tour de Wallonie
Klassement 41
25/07 #1: Wanze › Hannut 39
26/07 #2: Beaufays › Bassenge 46
27/07 #3: Bastogne › Namur 52
28/07 #4: Waterloo › Quaregnon 67
29/07 #5: Chimay › Thuin 67
28/06 DM - Linjeløb 18
25/06 DM - Enkeltstart 1
18/06 - 21/06 Route du Sud Cycliste - La Dépêche du Midi
Klassement 62
18/06 #1: Lourdes › Auch 76
19/06 #2: Auch › Saint-Gaudens 83
20/06 #3: Izaourt › Bagnères-de-Luchon 73
21/06 #4: Revel › Gaillac 101
09/05 - 31/05 Giro d'Italia
Klassement 135
09/05 #1: San Lorenzo Mare › Sanremo 2
10/05 #2: Albenga › Genova 173
11/05 #3: Rapallo › Sestri Levante 126
12/05 #4: Chiavari › La Spezia 145
13/05 #5: La Spezia › Abetone 125
14/05 #6: Montecatini Terme › Castiglione della Pescaia 180
15/05 #7: Grosseto › Fiuggi 184
16/05 #8: Fiuggi › Campitello Matese 145
17/05 #9: Benevento › San Giorgio del Sannio 128
19/05 #10: Civitanova Marche › Forlì 180
20/05 #11: Forlì › Imola 78
21/05 #12: Imola › Vicenza (Monte Berico) 160
22/05 #13: Montecchio Maggiore › Lido di Jesolo 176
23/05 #14: Treviso › Valdobbiadene 26
24/05 #15: Marostica › Madonna di Campiglio 144
26/05 #16: Pinzolo › Aprica 106
27/05 #17: Tirano › Lugano 135
28/05 #18: Melide › Verbania 147
29/05 #19: Gravellona Toce › Cervinia 103
30/05 #20: Saint Vincent › Sestriere 131
31/05 #21: Turin › Milan 157
28/04 - 03/05 Tour de Romandie
Klassement 73
28/04 #1: Vallée de Joux › Juraparc 14
29/04 #2: Apples › Saint-Imier 99
30/04 #3: Moutier › Porrentruy 108
01/05 #4: La Neuveville › Fribourg 103
02/05 #5: Fribourg › Champex-Lac 52
03/05 #6: Lausanne › Lausanne 33
12/04 Paris - Roubaix 114
08/04 Scheldeprijs 141
05/04 Ronde van Vlaanderen / Tour des Flandres ME 96
22/03 Milano-Sanremo DNF
11/03 - 17/03 Tirreno-Adriatico
Klassement 104
11/03 #Prologue: Lido di Camaiore › Lido di Camaiore 88
11/03 #1: Lido di Camaiore › Lido di Camaiore 88
12/03 #2: Camaiore › Cascina 153
13/03 #3: Cascina › Arezzo 160
14/03 #4: Indicatore › Castelraimondo 99
15/03 #5: Esanatoglia › Terminillo 104
16/03 #6: Rieti › Porto Sant'Elpidio 98
17/03 #7: San Benedetto del Tronto › San Benedetto del Tronto 13
07/03 Strade Bianche 28
08/02 - 13/02 Tour of Qatar
Klassement 69
08/02 #1: Dukhan › Sealine Beach 49
09/02 #2: Al Wakra › Al Khor Corniche 47
10/02 #3: Lusail › Lusail 12
11/02 #4: Al Thakhira › Mesaieed 91
12/02 #5: Al Zubara Fort › Madinat ash-Shamal 116
13/02 #6: Sealine Beach Resort › Doha Corniche 131
20/01 - 25/01 Santos Tour Down Under
Klassement 43
20/01 #1: Tanunda › Campbelltown 69
21/01 #2: Unley › Stirling 33
22/01 #3: Norwood › Paracombe 45
23/01 #4: Glenelg › Mt Barker 81
24/01 #5: McLaren Vale › Willunga Hill 37
25/01 #6: Adelaide › Adelaide 106

Se resultater for 2014:


Antal Løbsdage 91
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 7
19/10 Japan Cup Cycle Road Race 10
10/10 - 14/10 Tour of Beijing
Klassement 90
10/10 #1: Chong Li › Zhangjiakou 70
11/10 #2: Chong Li › Yanqing 78
12/10 #3: Yanqing › Qianjiadian Chao Yang Temple 120
13/10 #4: Yanqing › Mentougou Miaofeng Mountain 123
14/10 #5: Tiananmen Square › Bird’s Nest Piazza 96
02/10 - 05/10 Tour de l'Eurométropole
Klassement 123
02/10 #1: La Louvière › Kortrijk 157
03/10 #2: Estaimbourg › Nieuwpoort 161
04/10 #3: Blankenberge › Middelkerke 107
05/10 #4: Mons › Tournai 134
28/09 VM - Linjeløb 71
21/09 VM - TTT 5
07/09 - 14/09 Tour of Britain
Points-trøje 46
Klassement 14
07/09 #1: Liverpool › Liverpool 116
08/09 #2: Knowsley › Llandudno 33
09/09 #3: Newtown › The Tumble 18
10/09 #4: Worcester › Bristol 18
11/09 #5: Exmouth › Exeter 21
12/09 #6: Bath › Hemel Hempstead 48
13/09 #7: Camberley › Brighton 20
14/09 #8b: London › London 52
14/09 #8a: London › London 9
31/08 GP Ouest France - Plouay 94
24/08 Vattenfall Cyclassics 74
06/08 - 10/08 Post Danmark Rundt - Tour of Denmark
Points-trøje 18
Klassement 5
06/08 #1: Hobro › Mariager 23
07/08 #2: Skive › Aarhus 35
08/08 #3: Skanderborg › Vejle 10
09/08 #5: Middelfart › Middelfart 3
09/08 #4: Nyborg › Odense 21
10/08 #6: Kalundborg › Frederiksberg 30
26/07 - 30/07 Tour de Wallonie
Klassement 6
26/07 #1: Frasnes-Lez-Anvaing › Tournai 73
27/07 #2: Péronnes-lez-Antoing › Perwez 44
28/07 #3: Somme-Leuze › Neufchâteau 29
29/07 #4: Herve › Waremme 55
30/07 #5: Malmedy › Ans 39
29/06 DM - Linjeløb DNF
26/06 DM - Enkeltstart 2
20/06 - 22/06 La Route du Sud Cycliste - La Dépêche du Midi
Klassement 32
20/06 #1: Lectoure › Payolle / Campan 36
21/06 #2: Bagnères de Bigorre › Val Louron 35
22/06 #3: Saint-Gaudens › Castres 90
09/05 - 01/06 Giro d'Italia
Ungdomstrøje 26
Klassement 100
09/05 #1: Belfast › Belfast 4
10/05 #2: Belfast › Belfast 158
11/05 #3: Armagh › Dublin 161
13/05 #4: Giovinazzo › Bari 190
14/05 #5: Taranto › Viggiano 164
15/05 #6: Sassano › Montecassino 118
16/05 #7: Frosinone › Foligno 170
17/05 #8: Foligno › Montecopiolo 162
18/05 #9: Lugo › Sestola (Passo del Lupo) 111
20/05 #10: Modena › Salsomaggiore Terme 173
21/05 #11: Collecchio › Savona 86
22/05 #12: Barbaresco › Barolo 120
23/05 #13: Fossano › Rivarolo Canavese 154
24/05 #14: Aglie › Oropa 99
25/05 #15: Valdengo › Plan di Montecampione 78
27/05 #16: Ponte de Legno › Val Martello/Martelltal 54
28/05 #17: Sarnonico › Vittorio Veneto 136
29/05 #18: Belluno › Rif. Panarotta (Valsugana) 62
30/05 #19: Bassano de Grappa › Cima Grappa (Crespano del Grappa) 115
31/05 #20: Maniago › Monte Zoncolan 61
01/06 #21: Gemona del Friuli › Trieste 150
29/04 - 04/05 Tour de Romandie
Points-trøje 17
Klassement 75
29/04 #Prologue: Ascona › Ascona 76
30/04 #1: Brigerbad › Sion 123
01/05 #2: Sion › Montreux 113
02/05 #3: Le Bouveret › Aigle 74
03/05 #4: Fribourg › Fribourg 76
04/05 #5: Neuchâtel › Neuchâtel 48
13/04 Paris - Roubaix 73
06/04 Ronde van Vlaanderen / Tour des Flandres ME 84
30/03 Gent-Wevelgem In Flanders Fields ME 74
28/03 E3 Harelbeke 66
26/03 Dwars door Vlaanderen / A travers la Flandre 70
23/03 Milano-Sanremo 107
08/03 Strade Bianche 18
18/02 - 23/02 Tour of Oman
Ungdomstrøje 20
Points-trøje 53
Klassement 113
18/02 #1: As Suwayq Castle › Naseem Garden 122
19/02 #2: Al Bustan › Quriyat 140
20/02 #3: Bank Muscat › Al Bustan 105
21/02 #4: Wadi Al Abiyad › Ministry of Housing 94
22/02 #5: BidBid › Jabal Al Akhdhar (Green Mountain) 117
23/02 #6: As Sifah › Matrah Corniche 122
09/02 - 14/02 Tour of Qatar
Ungdomstrøje 27
Klassement 107
09/02 #1: Al Wakra › Dukhan Beach 139
10/02 #2: Camel Race Track › Al Khor Corniche 18
11/02 #3: Lusail › Lusail 40
12/02 #4: Dukhan › Mesaieed 97
13/02 #5: Al Zubara Fort › Madinat Al Shamal 122
14/02 #6: Sealine Beach Resort › Doha Corniche 100
21/01 - 26/01 Tour Down Under
Klassement 29
Klassement 29
21/01 #1: Nuriootpa › Angaston 32
22/01 #2: Prospect › Stirling 45
23/01 #3: Norwood › Campbelltown 53
24/01 #4: Unley › Victor Harbor 38
25/01 #5: McLaren Vale › Willunga 36
26/01 #6: Adelaide › Adelaide 88

Se resultater for 2013:


Antal Løbsdage 67
13/10 Paris - Tours 95
10/10 Paris-Bourges 125
08/10 Binche-Chimay-Binche / Mémorial Frank Vandenbroucke 89
03/10 - 06/10 Tour de l'Eurométropole
Klassement 113
03/10 #1: La Louvière › Moorslede 123
04/10 #2: Poperinge › Poperinge 115
05/10 #3: Hazebrouck (F) › Nieuwpoort 147
06/10 #4: Mons › Tournai 126
22/09 Grand Prix d'Isbergues - Pas de Calais 84
20/09 Kampioenschap van Vlaanderen 139
18/09 Grand Prix de Wallonie 84
08/09 GP de Fourmies / La Voix du Nord 157
01/09 GP Ouest France - Plouay DNF
19/08 - 25/08 USA Pro Challenge
Points-trøje 48
Klassement 68
19/08 #1: Aspen › Aspen 98
20/08 #2: Aspen › Breckenridge 99
21/08 #3: Breckenridge › Steamboat Springs 36
22/08 #4: Steamboat Springs › Beaver Creek 37
23/08 #5: Vail › Vail 25
24/08 #6: Loveland › Fort Collins 52
25/08 #7: Denver › Denver 108
31/07 - 04/08 Post Danmark Rundt - Tour of Denmark
Klassement 74
31/07 #1: Silkeborg › Varde 98
01/08 #2: Ribe › Sønderborg 51
02/08 #3: Sønderborg › Vejle 66
03/08 #5: Holbæk › Holbæk 16
03/08 #4: Høng › Asnæs 77
04/08 #6: Roskilde › Frederiksberg 104
23/06 DM - Linjeløb 44
20/06 DM - Enkeltstart 14
12/06 - 16/06 Ster ZLM Toer GP Jan van Heeswijk
Klassement 58
12/06 #Prologue: Goes › Goes 42
13/06 #2: Breda › Breda 84
14/06 #3: Buchten › Buchten 61
15/06 #4: Verviers › La Gileppe 64
16/06 #5: Gerwen › Boxtel 88
15/05 - 19/05 Glava Tour of Norway
Ungdomstrøje 32
Klassement 63
15/05 #1: Fredrikstad › Sarpsborg 47
16/05 #2: Kongsberg › Skien 35
17/05 #3: Tønsberg › Drammen 47
18/05 #4: Brumunddal › Lillehammer 96
19/05 #5: Gjøvik › Hønefoss 67
21/04 - 28/04 Presidential Cycling Tour of Turkey
Points-trøje 65
Klassement 86
21/04 #1: Alanya › Alanya 157
22/04 #2: Alanya › Antalya 153
23/04 #3: Antalya › Elmali 107
24/04 #4: Göcek › Marmaris 161
25/04 #5: Marmaris › Bodrum 71
26/04 #6: Bodrum › Selcuk 128
27/04 #7: Kusadasi › Izmir 175
28/04 #8: Istanbul › Istanbul 146
07/04 Paris - Roubaix 118
03/04 Scheldeprijs 166
31/03 Ronde van Vlaanderen / Tour des Flandres ME DNF
24/03 Gent - Wevelgem DNF
22/03 E3 Prijs Vlaanderen - Harelbeke 98
20/03 Dwars door Vlaanderen DNF
09/03 Albert Achterhes Pet Ronde van Drenthe 26
01/03 - 03/03 Driedaagse van West-Vlaanderen
Ungdomstrøje 37
Klassement 103
01/03 #Prologue: Middelkerke › Middelkerke 87
02/03 #1: Brugge › Harelbeke 175
03/03 #2: Nieuwpoort › Ichtegem 105
16/02 - 17/02 Tour Cycliste International du Haut Var Matin
16/02 #1: Le Cannet des Maures › La Croix Valmer 88
17/02 #2: Draguignan › Draguignan DNF
06/02 - 10/02 Tour Méditerranéen Cycliste Professionnel
Ungdomstrøje 10
Klassement 61
06/02 #1: Limoux › Gruissan 145
07/02 #2: Cap d'Agde › Sete (Mont Saint Clair) 68
09/02 #4: Rousset › Toulon (Mont Faron) 114
10/02 #5: Bandol › Grasse 40
22/01 - 27/01 Santos Tour Down Under
Ungdomstrøje 22
Points-trøje 50
Klassement 100
22/01 #1: Prospect › Lobethal 122
23/01 #2: Mt Barker › Rostrevor 121
24/01 #3: Unley › Stirling 82
25/01 #4: Modbury › Tanunda 53
26/01 #5: McLaren Vale › Old Willunga Hill 89
27/01 #6: Adelaide › Adelaide 122

Se resultater for 2012:


Antal Løbsdage 74
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
07/10 Paris - Tours OTL
02/10 Binche-Tournai-Binche/ Mémorial Frank Vandenbroucke 23
27/09 - 30/09 Eurométropole Tour
Klassement 43
27/09 #1: La Louvière › Menen 43
28/09 #2: Antoing › Poperinge 81
29/09 #3: Péruwelz › Ichtegem 116
30/09 #4: Mons › Tournai 120
16/09 Grand Prix d'Isbergues - Pas de Calais 96
14/09 Kampioenschap van Vlaanderen 2
12/09 Grand Prix de Wallonie 75
08/09 Paris-Bruxelles 176
31/08 - 01/09 World Ports Classic
Ungdomstrøje 51
Klassement 129
31/08 #1: Rotterdam › Antwerpen 121
01/09 #2: Antwerpen › Rotterdam 120
22/08 - 26/08 Post Danmark Rundt
Klassement 40
22/08 #1: Randers › Randers 98
23/08 #2: Løgstør › Aarhus 77
24/08 #3: Silkeborg › Vejle 36
25/08 #5: Kerteminde › Kerteminde 79
25/08 #4: Ringe › Odense 48
26/08 #6: Slagelse › Frederiksberg 75
19/08 Vattenfall Cyclassics 132
01/08 - 02/08 Paris - Corrèze
Ungdomstrøje 1
Klassement 16
01/08 #1: Contres › Sassay 85
02/08 #2: Objat › Chaumeil 18
24/06 DM - Linjeløb 31
21/06 DM - Enkeltstart 14
09/06 - 17/06 Tour de Suisse
09/06 #Prologue: Lugano › Lugano 39
10/06 #1: Verbania › Verbier 44
11/06 #2: Martigny › Aarberg 94
12/06 #3: Aarberg › Trimbach 71
13/06 #4: Olten › Gansingen DNF
23/05 - 27/05 Bayern-Rundfahrt
Ungdomstrøje 4
Klassement 23
23/05 #1: Traunstein › Penzberg 83
24/05 #2: Penzberg › Kempten 63
25/05 #3: Kempten › Treuchtlingen 75
26/05 #4: Feuchtwangen › Feuchtwangen 28
27/05 #5: Feuchtwangen › Bamberg 70
11/05 - 13/05 Tour de Picardie
Klassement 129
11/05 #1: Clermont › Braine 129
12/05 #2: Tergnier › Villers-Bocage 138
13/05 #3: Fressenneville › Maignelay-Montigny 107
04/05 - 08/05 4 Jours de Dunkerque - Tour du Nord-Pas-de-Calais
Klassement 73
Klassement 73
04/05 #1: Dunkerque › Coquelles 113
05/05 #2: Berck-sur-Mer › Montreuil-sur-Mer 82
06/05 #3: Poperinge › Reningelst 120
07/05 #4: Gravelines › Cassel 94
08/05 #5: Béthune › Dunkerque 111
22/04 - 29/04 Presidential Cycling Tour of Turkey
Klassement 79
22/04 #1: Alanya › Alanya 152
23/04 #2: Alanya › Antalya 145
24/04 #3: Antalya › Elmali 75
25/04 #4: Fethiye › Marmaris 129
26/04 #5: Marmaris › Turgutreis 101
27/04 #6: Bodrum › Kusadasi 71
28/04 #7: Kusadasi › Izmir 153
29/04 #8: Istanbul › Istanbul 158
15/04 Amstel Gold Race 99
12/04 GP de Denain Porte du Hainaut 57
11/04 De Brabantse Pijl - La Flèche Brabançonne DNF
09/04 Rund um Köln 72
10/03 - 16/03 Tour de Taiwan
Klassement 79
10/03 #1: Taipei City › Taipei City 25
11/03 #2: New Taipei City › New Taipei City 80
12/03 #3: Taoyuan Country › Taoyuan Country 86
13/03 #4: Taichung City › Taichung City 80
14/03 #5: Baguashan › Baguashan 78
15/03 #6: Tainan City › Guanziling 74
16/03 #7: Kaohsiung City › Kaohsiung City 78
02/03 - 04/03 Driedaagse van West-Vlaanderen
Klassement 62
02/03 #Prologue: Middelkerke › Middelkerke 59
03/03 #1: Brugge › Bellegem 128
04/03 #2: Nieuwpoort › Ichtegem 66
18/02 - 19/02 Tour Cycliste International du Haut Var
Ungdomstrøje 6
Klassement 31
18/02 #1: Draguignan › La Croix-valmer 73
19/02 #2: Fréjus › Fayence 33
07/02 Trofeo Deià 117
07/02 Trofeo Deií  117
23/01 - 29/01 Tour de San Luis
Klassement 66
23/01 #1: San Luis › Villa Mercedes 74
24/01 #2: Fraga › Juana Koslay 112
25/01 #3: Estancia Grande › Mirador de Potrero 95
26/01 #4: San Luis › San Luis 20
27/01 #5: La Toma › Mirador del Sol, Merlo 98
28/01 #6: Lujan › Quines 58
29/01 #7: San Luis › San Luis 89

Se resultater for 2011:


Antal Løbsdage 43
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 5
Antal sejre, klassementer 1
23/09 VM U23 - Linjeløb 109
04/09 - 11/09 Tour de l'Avenir
Klassement 8
04/09 #Prologue: Yutz › Yutz 27
05/09 #2: Yutz › Lunéville 55
06/09 #3: Rambervilliers › Bruyères 54
07/09 #4: Gérardmer › Porrentruy 3
08/09 #5: Porrentruy › Arbois 19
09/09 #6: Champagnole › Le Salève 17
10/09 #7: Fossano › Fossano 25
11/09 #8: Alba › Alba 10
03/08 - 07/08 Post Danmark Rundt
Klassement 57
03/08 #1: Esbjerg › Esbjerg 85
04/08 #2: Grindsted › Århus 94
05/08 #3: Århus › Vejle 48
06/08 #5: Helsingør › Helsingør 26
06/08 #4: Sorø › Frederiksværk 57
07/08 #6: Hillerød › Frederiksberg 66
31/07 Sparkassen Giro DNF
29/07 Designa Grandprix 14
26/06 DM - Linjeløb 49
02/06 - 05/06 Coupe des Nations Ville Saguenay
Klassement 1
02/06 #1: Jonquière › Jonquière 36
03/06 #2: La Baie › Labaie 4
04/06 #3: Kénogami › Kénogami 11
05/06 #4: Chicoutimi › Chicoutimi 25
29/05 DM U23 - Linjeløb 2
29/05 DM U23 - Enkeltstart 5
12/05 - 15/05 Rhône-Alpes Isère Tour
Klassement 36
12/05 #1: Vaulx-Milieu › Saint-Savin 74
13/05 #2: Charvieu-Chavagneux › Toussieu 106
14/05 #3: Chaponnay › Saint-Maurice l'Exil 20
15/05 #4: Saint-Maurice l › Charvieu-Chavagneux 49
08/04 - 10/04 Circuit des Ardennes International
Klassement 44
08/04 #1: Vouziers › Vouziers 103
09/04 #2: Givet-Vireux › Wallerand 61
10/04 #4: Bogny-sur-Meuse › Bogny-sur-Meuse 37
10/04 #3: Charleville-Mézières › La Croisette 68
21/03 - 27/03 Tour de Normandie
Klassement 56
21/03 #Prologue: Mondeville › Mondeville 136
22/03 #2: Colombelles › Forges-les-Eaux 80
23/03 #4: Grand-Couronne › Elbeuf-sur-Seine 76
23/03 #3: Forges-les-Eaux › Grand-Couronne 58
24/03 #5: Elbeuf-sur-Seine › Flers 74
25/03 #6: Domfront › Avranches 66
26/03 #7: Ducey › Bagnoles-de-l'Orne 11
27/03 #8: Bagnoles-de-l'Orne › Caen 70
20/03 La Roue Tourangelle Région Centre - Classic Loire Touraine Vignobles & Chateaux 68
06/03 Grand Prix de la Ville de Lillers Souvenir Bruno Comini 45
27/02 Les Boucles du Sud Ardèche - Souvenir F. Delpech DNF

Se resultater for 2010:


Antal Løbsdage 49
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 3
01/10 VM U23 - Linjeløb 62
05/09 - 12/09 Tour de l'Avenir
05/09 #Prologue: Vierzon › Vierzon 73
06/09 #2: Vierzon › Saint-Amand-Montrond 46
07/09 #3: Saint-Amand-Montrond › Cusset 23
08/09 #4: Saint-Pourçain-sur-Sioule › Col du Béal 32
09/09 #5: Ambert › Vals-les-Bains 47
10/09 #6: Vals-les-Bains › Loriol-sur-Drôme DNF
15/08 Fyen Rundt 60
04/08 - 08/08 Post Danmark Rundt
Klassement 71
04/08 #1: Holstebro › Holstebro 73
05/08 #2: Vildbjerg › Randers 64
06/08 #3: Hadsten › Vejle 79
07/08 #5: Middelfart › Middelfart 52
07/08 #4: Nyborg › Odense 54
08/08 #6: Høng › Rudersdal VM Ruten 2011 47
17/07 - 25/07 Tour of Qinghai Lake
Klassement 90
17/07 #1: Xining › Tongren 126
18/07 #2: Tongren › Xunhua 124
19/07 #3: Xunhua › Xining 68
20/07 #4: Duoba Base › Qinghai Lake 85
21/07 #5: Qinghai Lake › Bird Island 78
22/07 #6: Bird Island › Xihaizhen 115
23/07 #7: Xihaizhen › Qilian 89
24/07 #8: Qilian › Qingshizui 50
25/07 #9: Xining › Xining 86
27/06 DM - Linjeløb 16
30/05 DM U23 - Linjeløb 2
28/05 DM U23 - Enkeltstart 8
01/05 Grand Prix Herning DNF
26/04 - 27/04 Giro delle Regioni
Klassement 9
26/04 #1: Montefiascone › Montefiascone 12
27/04 #2: Bagno di Romagna › Bagno di Romagna 12
25/04 Gran Premio della Liberazione 27
18/04 Rund um Düren DNF
17/04 Liège - Bastogne - Liège U23 8
14/04 La Côte Picarde 35
09/04 - 11/04 Circuit des Ardennes International
Klassement 34
09/04 #1: Juniville › Juniville 35
10/04 #2: Rimogne › Signy-le-Petit 71
11/04 #4: Revin › Revin 39
11/04 #3: Charleville-Mézières › Charleville-Mézières 50
08/04 Grand Prix Pino Cerami 42
05/04 Rund um Köln 81
22/03 - 28/03 Tour de Normandie
Klassement 23
22/03 #Prologue: Mondeville › Mondeville 64
23/03 #2: Colombelles › Forges-les-Eaux 62
24/03 #4: Grand-Couronne › Elbeuf-sur-Seine 50
24/03 #3: Forges-les-Eaux › Grand-Couronne 72
25/03 #5: Elbeuf-sur-Seine › Flers 31
26/03 #6: Domfront › Avranches 39
27/03 #7: Ducey › Bagnoles de l'Orne 34
28/03 #8: Bagnoles de l'Orne › Caean 48
07/03 Grand Prix de la Ville de Lillers Souvenir Bruno Comini 20
27/02 Beverbeek Classic 46