Solbjørk Minke Anderson

Billede af den danske cykelrytter Solbjørk Minke Anderson

Info om Solbjørk Minke Anderson:

Navn Solbjørk Minke Anderson
Født 15-08-2004 (19 år)
Nuværende hold Uno-X Mobility
UCI rangliste (K) 173
Næste løb Olympic Games WE - Road Race (04/08)

Hold:

2025 Uno-X Mobility
2024 Uno-X Mobility
2023 Team Grand Est - Komugi - La Fabrique
2022 Team Rytger Development
2021 Team Rytger Development

Sæsoner:

Sæson Sejre (1-dags) Sejre (Klassement) Top-10
2024 0 0 6
2023 0 0 5
2022 1 0 4
2021 1 0 1
2020 0 0 1

Solbjørk Minke Anderson's løbskalender og resultater i 2024:

Solbjørk Minke Anderson har foreløbigt følgende løb på programmet i 2024:


Antal Løbsdage 22
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 5
04/08 Olympic Games WE - Road Race Kommende
07/06 - 09/06 Volta Ciclista a Catalunya Femenina
Ungdomstrøje 1
Klassement 5
07/06 #1: Manresa › Manresa 53
08/06 #2: La Seu d'Urgell › La Molina 4
09/06 #3: Molins de Rei › Barcelona 19
16/05 - 19/05 Vuelta a Burgos Feminas
Ungdomstrøje 5
Points-trøje 31
Klassement 16
16/05 #1: Villagonzalo Pedernales › Burgos 43
17/05 #2: Briviesca › Alto de Rosales 18
18/05 #3: Roa de Duero › Melgar de Fernamental 57
19/05 #4: Peñaranda de Duero › Canicosa de la Sierra 13
14/05 Durango - Durango Emakumeen Saria 45
21/04 Liège-Bastogne-Liège Femmes 17
17/04 La Flèche Wallonne Féminine DNF
14/04 Amstel Gold Race Ladies Edition 35
10/04 De Brabantse Pijl - La Flèche Brabaní§onne WE 35
01/04 Ronde de Mouscron DNF
27/03 Dwars Door Vlaanderen / A Travers la Flandre WE 50
06/03 Altez GP Oetingen p/b Lotto 6
03/03 Trofeo Oro in Euro - Women's Bike Race 9
03/03 Trofeo Oro in Euro - Women's Bike Race 9
27/02 Le Samyn des Dames 42
15/02 - 18/02 Setmana Ciclista Volta Femenina de la Comunitat Valenciana
Ungdomstrøje 2
Klassement 16
Ungdomstrøje 2
Klassement 16
15/02 #1: Tavernes de la Valldigna › Gandia 45
16/02 #2: Borriol › La Vall d'Uixó 38
17/02 #3: Alicante › Xorret de Catí­ 8
18/02 #4: Sagunt › València 65

Se resultater for 2023:


Antal Løbsdage 31
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 4
03/10 Binche Chimay Binche pour Dames 104
22/09 European Continental Championships WU - Road Race 19
15/09 - 17/09 Watersley Womens Challenge
Ungdomstrøje 1
Klassement 4
15/09 #Prologue: Sittard › Sittard 20
16/09 #1: Neerharen › Mopertingen 15
17/09 #2: Watersley › Watersley 4
28/08 - 01/09 Tour de l'Avenir Femmes
Ungdomstrøje 6
Points-trøje 27
Klassement 17
28/08 #1: Saint-Vallier › Saint-Vallier 84
29/08 #2: Charolles › Louhans-Chí¢teaurenaud 34
30/08 #3: Saint-Didier-sur-Chalaronne › Val-d'í‰py 15
31/08 #4: Challes-les-Eaux › Megève 16
01/09 #5: Saint-Gervais Mont Blanc › Sainte-Foy-Tarentaise 9
13/08 World Championships WU - Road Race DNF
13/08 World Championships WE - Road Race DNF
01/08 Kreiz Breizh Elites Féminin 14
16/07 Women's Cycling Grand Prix Stuttgart & Region 7
25/06 National Championships Denmark WE - Road Race 5
17/06 - 20/06 Tour de Suisse Women
Ungdomstrøje 23
Klassement 56
17/06 #1: Weinfelden › Weinfelden 75
18/06 #2: St. Gallen › Abtwil 98
19/06 #3: St. Gallen › Ebnat-Kappel 22
20/06 #4: Ebnat-Kappel › Ebnat-Kappel 55
04/06 Alpes Grésivaudan Classic DNF
28/05 Gran Premio Ciudad de Eibar 14
06/05 Grand Prix du Morbihan Femmes 14
05/05 La Classique Morbihan 23
29/04 - 30/04 Ceratizit Festival Elsy Jacobs
Ungdomstrøje 6
Klassement 20
29/04 #1: Luxembourg › Steinfort 21
30/04 #2: Luxembourg › Garnich 18
16/04 Grand Prix Féminin de Chambéry 36
10/04 Ronde de Mouscron DNF
07/03 - 11/03 Trofeo Ponente in Rosa
07/03 #1b: San Lorenzo al Mare › Sanremo 12
09/03 #3: Ceriale › Laigueglia DNF
05/03 Trofeo Oro in Euro - Women's Bike Race 84
05/03 Trofeo Oro in Euro - Women's Bike Race 84

Se resultater for 2022:


Antal Løbsdage 19
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 5
Antal top-10, klassementer 1
09/09 - 11/09 Watersley Ladies Challenge
Klassement 18
09/09 #1: Sittard › Sittard 24
10/09 #2: Munstergeleen › Watersley 37
11/09 #3: Watersley › Watersley 8
02/08 - 04/08 Tour of Uppsala
Points-trøje 8
Klassement 11
02/08 #1: Uppsala › Uppsala 5
03/08 #2: Uppsala › Uppsala 6
04/08 #3: Uppsala › Uppsala 12
09/07 European Continental Championships WJ - Road Race 14
26/06 National Championships Denmark WJ - Road Race 1
23/06 National Championships Denmark WJ - ITT 2
07/05 - 08/05 Tour du Gévaudan Occitanie femmes
Klassement 52
07/05 #1: Mende › Montée Jalabert 26
08/05 #2: Mende › Mende 81
22/04 - 24/04 EPZ Omloop van Borsele
Klassement 36
22/04 #1: ’s-Heerenhoek › ’s-Heerenhoek 64
23/04 #2: ’s-Heerenhoek › ’s-Heerenhoek 33
24/04 #3: ’s-Heerenhoek › ’s-Heerenhoek 44
27/03 Gent-Wevelgem WJ DNF
20/03 Piccolo Trofeo Alfredo Binda - Valli del Verbano 31

Se resultater for 2021:


Antal Løbsdage 6
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 2
Antal top-10, klassementer 1
25/09 World Championships WJ - Road Race 25
03/09 - 05/09 Watersley Ladies Challenge
Ungdomstrøje 16
Klassement 35
03/09 #1: Sittard-Geleen › Sittard-Geleen 54
04/09 #2: Sittard-Geleen › Sittard-Geleen 54
05/09 #3: Sittard-Geleen › Sittard-Geleen 22
20/06 National Championships Denmark WJ - Road Race 1
17/06 National Championships Denmark WJ - ITT 5

Se resultater for 2020:


Antal Løbsdage 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
23/08 National Championships Denmark WJ - Road Race 4