Amalie Dideriksen

Billede af den danske cykelrytter Amalie Dideriksen

Info om Amalie Dideriksen:

Navn Amalie Dideriksen
Født 24-05-1995 (28 år)
Højde 175 cm
Vægt 62 kg
Nuværende hold Uno-X Pro Cycling Team
UCI rangliste (K) 80

Hold:

2024 Uno-X Pro Cycling Team
2023 Uno-X Pro Cycling Team
2022 Trek - Segafredo
2021 Trek-Segafredo Women
2020 Boels - Dolmans Cycling Team
2019 Boels - Dolmans Cycling Team
2018 Boels - Dolmans Cycling Team
2017 Boels - Dolmans Cycling Team
2016 Boels - Dolmans Cycling Team
2015 Boels - Dolmans Cycling Team

Sæsoner:

Sæson Sejre (1-dags) Sejre (Klassement) Top-10
2023 1 0 8
2022 2 0 5
2021 1 0 5
2020 1 0 1
2019 1 0 3
2018 6 0 6
2017 4 0 14
2016 4 0 5
2015 2 0 10
2014 2 0 1
2013 2 0 2
2012 0 0 1

Om Amalie Dideriksen:

Amalie Dideriksen er, som tidligere verdensmester og 2 gange dansk mester på landevejen, en af sportens helt store og etablerede profiler. Hun er født i københavnsområdet, og har siden juniorårene blandet sig i toppen på såvel banen som landevejen. 

Efter 6 sæsoner hos Boels-Dolmans, kører Amalie Dideriksen i disse år for Trek-Segafredo, hvor hun med en 2-årig kontakt er blevet en del af den voksende gruppe danske ryttere på holdet. 
Det bliver spændende at følge Amalie i dette ny kapitel i hendes karriere, hvor særligt forårsløbende, DM og OL må være hendes helt store mål.

Amalie Dideriksen's løbskalender og resultater i 2023:

Amalie Dideriksen har foreløbigt følgende løb på programmet i 2023:


Antal Løbsdage 47
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 9
Antal top-10, klassementer 1
03/10 Binche Chimay Binche pour Dames 57
23/09 European Continental Championships WE - Road Race DNF
05/09 - 10/09 Simac Ladies Tour
05/09 #Prologue: Ede › Ede 98
06/09 #1: Gennep › Gennep 71
07/09 #2: Leuven › Leuven 89
08/09 #3: Emmeloord › Lelystad 67
09/09 #4: Valkenburg › Valkenburg 76
10/09 #5: Arnhem › Arnhem DNF
19/08 GP Oetingen DNF
18/08 Konvert Koerse 10
13/08 World Championships WE - Road Race DNF
30/06 - 09/07 Giro d'Italia Donne
Points-trøje 30
Klassement 121
01/07 #2: Bagno a Ripoli › Marradi 111
02/07 #3: Formigine › Modena 9
03/07 #4: Fidenza › Borgo Val di Taro 52k 115
04/07 #5: Salassa › Ceres 118
05/07 #6: Canelli › Canelli 100
06/07 #7: Albenga › Alassio 123
08/07 #8: Nuoro › Sassari 125
09/07 #9: Sassari › Olbia 130
25/06 National Championships Denmark WE - Road Race 4
26/05 - 28/05 RideLondon Classique
Points-trøje 12
Klassement 44
26/05 #1: Saffron Walden › Colchester 40
27/05 #2: Maldon › Maldon 62
28/05 #3: London › London 4
21/05 Antwerp Port Epic Ladies 37
19/05 Veenendaal - Veenendaal Classic 12
07/05 Trofee Maarten Wynants 2
07/05 Trofee Maarten Wynants 2
06/05 GP Eco-Struct/Thompson/Security Tools 1
29/04 Leiedal Koerse 25
10/04 Ronde de Mouscron 20
08/04 Paris-Roubaix Femmes 54
29/03 Dwars door Vlaanderen - A travers la Flandre WE 84
26/03 Gent-Wevelgem In Flanders Fields WE DNF
23/03 Classic Brugge-De Panne 6
11/03 Miron Ronde van Drenthe 47
16/02 - 19/02 Setmana Ciclista-Volta Comunitat Valenciana Fèmines
Klassement 83
16/02 #1: Valencia › Sagunt 63
17/02 #2: Borriana › Vila-Real 93
18/02 #3: Agost › Altea 55
19/02 #4: Tavernes de la Valldigna › Gandia 92

Se resultater for 2022:


Antal Løbsdage 45
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 2
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 7
Antal top-10, klassementer 2
07/09 - 11/09 Ceratizit Challenge by La Vuelta
Klassement 94
07/09 #1: Marina de Cudeyo › Marina de Cudeyo 1
08/09 #2: Colindres › Colindres 84
09/09 #3: Camargo › Aguilar de Campoo 71
10/09 #4: Palencia › Segovia 92
11/09 #5: Madrid › Madrid 100
30/08 - 04/09 Simac Ladies Tour
30/08 #1: Lelystad › Lelystad 25
31/08 #2: Ede › Ede 8
01/09 #3: Gennep › Gennep 58
02/09 #4: Landgraaf › Landgraaf DNF
21/08 EM Kvinder - Linjeløb 36
09/08 - 14/08 Tour of Scandinavia
09/08 #1: Copenhagen › Helsingør 6
10/08 #2: Orust › Strömstad 9
11/08 #3: Moss › Sarpsborg DNS
07/08 Postnord Vårgårda WestSweden RR DNF
06/08 Postnord Vårgårda WestSweden TTT 1
30/06 - 10/07 Giro d'Italia Donne
Klassement 94
30/06 #Prologue: Cagliari › Cagliari 36
01/07 #2: Villasimius › Tortolì 134
02/07 #3: Cala Gonone › Olbia 123
04/07 #4: Cesena › Cesena 105
05/07 #5: Carpi › Reggio Emilia 104
06/07 #6: Sarnico › Bergamo 115
07/07 #7: Prevalle › Passo del Maniva 60
08/07 #8: Rovereto › Aldeno 92
09/07 #9: San Michele All’Adige › San Lorenzo Dorsino 88
10/07 #10: Abano Terme › Padova 101
26/06 DM Kvinder - Linjeløb 3
18/06 - 21/06 Tour de Suisse Women
18/06 #1: Vaduz › Vaduz 72
19/06 #2: Vaduz › Vaduz 49
20/06 #3: Vaduz › Chur 76
21/06 #4: Chur › Lantsch/Lenz OTL
27/05 - 29/05 RideLondon Classique
Klassement 57
27/05 #1: Maldon › Maldon 73
28/05 #2: Chelmsford › Epping 55
29/05 #3: London › London 62
19/05 - 22/05 Vuelta a Burgos Feminas
Points-trøje 25
Klassement 51
19/05 #1: Pedrosa del Príncipe › Aranda de Duero 8
20/05 #2: Sasamón › Aguilar de Campoo 22
21/05 #3: Medina de Pomar › Ojo Guareña 60
22/05 #4: Covarrubias › Lagunas de Neila 54
13/05 - 15/05 Itzulia Women
Klassement 78
13/05 #1: Vitoria-Gasteiz › Labastida 85
14/05 #2: Mallabia › Mallabia 81
15/05 #3: Donostia-San Sebastián › Donostia-San Sebastián 72
13/04 De Brabantse Pijl - La Flèche Brabançonne DNF
06/04 Scheldeprijs vrouwen elite 103
24/03 Exterioo Classic Brugge-De Panne 70
16/03 Danilith Nokere Koerse WE DNF
03/03 - 05/03 EasyToys Bloeizone Fryslân Tour
03/03 #1: Surhuisterveen › Surhuisterveen 70
04/03 #2: Eastermar › Bakkeveen DNF

Se resultater for 2021:


Antal Løbsdage 35
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 6
Antal top-10, klassementer 1
25/09 VM Kvinder - Linjeløb 65
22/09 VM - Mixed Relay TTT 6
17/09 - 18/09 Trophée des Grimpeuses Vresse-sur-Semois
Klassement 41
17/09 #1: Vresse-sur-Semois › Bièvre 23
18/09 #2: Bohan › Vresse-sur-Semois 60
02/09 - 05/09 Ceratizit Challenge by La Vuelta
Klassement 103
02/09 #1: Estación Invernal Cabeza de Manzaneda › A Rua 115
03/09 #2: Estación Invernal Cabeza de Manzaneda › Estación Invernal Cabeza de Manzaneda 131
04/09 #3: Estación Invernal Cabeza de Manzaneda › Pereiro de Aguiar 97
05/09 #4: As Pontes › Santiago de Compostela 86
24/08 - 29/08 Simac Ladies Tour
Points-trøje 17
Klassement 44
24/08 #Prologue: Ede › Ede 64
25/08 #1: Zwolle › Hardenberg 62
26/08 #2: Gennep › Gennep 81
27/08 #3: Stramproy › Weert 10
28/08 #4: Geleen › Sweikhuizen 49
29/08 #5: Arnhem › Arnhem 4
22/06 - 25/06 Lotto Belgium Tour
22/06 #Prologue: Chimay › Chimay 18
23/06 #1: Blankenberge › Bruges 136
24/06 #2: Galmaarden › Galmaarden DNF
20/06 DM Kvinder - Linjeløb 1
20/05 - 23/05 Vuelta a Burgos Feminas
Points-trøje 13
Klassement 84
20/05 #1: Villadiego › Sargentes de la Lora 78
21/05 #2: Pedrosa de Valdeporres › Villarcayo 3
22/05 #3: Medina de Pomar › Ojo Guareña 66
18/05 Durango - Durango Emakumeen Saria 51
14/05 Navarra Women's Elite Classics 81
13/05 Emakumeen Nafarroako Women's Elite Classics DNF
30/04 - 02/05 Ceratizit Festival Elsy Jacobs
Klassement 50
30/04 #Prologue: Cessange › Cessange 40
01/05 #1: Steinfort › Steinfort 52
02/05 #2: Garnich › Garnich 56
07/04 Scheldeprijs WE 9
28/03 Gent-Wevelgem In Flanders Fields WE 109
25/03 Oxyclean Classic Brugge-De Panne WE 92
17/03 Danilith Nokere Koerse WE 16
10/03 - 12/03 Healthy Ageing Tour
10/03 #1: Assen › Assen 30
11/03 #2: Lauwersoog › Lauwersoog 31
12/03 #3: Wijster › Wijster DNF
02/03 Le Samyn des Dames 98

Se resultater for 2020:


Antal Løbsdage 8
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 2
Antal top-10, klassementer 1
20/10 AG Driedaagse Brugge-De Panne WE 28
18/10 Ronde van Vlaanderen / Tour des Flandres WE 20
11/10 Gent-Wevelgem In Flanders Fields WE 44
03/10 DM Kvinder - Enkeltstart 1
26/09 VM Kvinder - Linjeløb 90
29/08 La Course by Le Tour de France OTL
27/08 EM Kvinder - Linjeløb 31
23/08 DM Kvinder - Linjeløb 8

Se resultater for 2019:


Antal Løbsdage 34
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 4
Antal top-10, klassementer 1
28/09 VM Kvinder - Linjeløb 13
03/09 - 08/09 Boels Ladies Tour
Klassement 26
03/09 #Prologue: Sittard-Geleen › Sittard-Geleen 63
04/09 #1: Stramproy › Weert 62
05/09 #2: Gennep › Gennep 23
06/09 #3: Nijverdal › Nijverdal 27
07/09 #4: Arnhem › Nijmegen 44
08/09 #5: Nijmegen › Arnhem 37
22/08 - 25/08 Ladies Tour of Norway
Klassement 21
22/08 #1: Åsgårdstrand › Horten 3
23/08 #2: Mysen › Askim 11
24/08 #3: Moss › Halden 33
25/08 #4: Svinesund › Halden 49
18/08 Postnord UCI WWT Vårgårda WestSweden RR 28
17/08 Postnord UCI WWT Vårgårda WestSweden TTT 4
10/08 EM Kvinder - Linjeløb DNF
29/06 DM Kvinder - Linjeløb 1
10/06 - 15/06 OVO Energy Women's Tour
Klassement 38
10/06 #1: Beccles › Stowmarket 35
11/06 #2: Cyclopark Gravesend › Cyclopark Gravesend 53
12/06 #3: Henley-on-Thames › Blenheim Palace 54
13/06 #4: Warwick › Burton Dassett 56
14/06 #5: Llandrindod Wells › Builth Wells 26
15/06 #6: Carmarthen › Pembrey Country Park 45
22/05 - 25/05 WWT Emakumeen Bira
Klassement 43
22/05 #1: Iurreta › Iurreta 39
23/05 #2: Aduna › Amasa 52
24/05 #3: Murgia › Santa Teodosia 51
25/05 #4: Oñati › Oñati 22
20/05 Durango-Durango Emakumeen Saria 28
03/05 - 04/05 ASDA Tour de Yorkshire Women's Race
Klassement 60
03/05 #1: Barnsley › Bedale 62
04/05 #2: Bridlington › Scarborough 60
07/04 Ronde van Vlaanderen - Tour des Flandres WE 61
31/03 Gent-Wevelgem In Flanders Fields WE 42
28/03 Driedaagse Brugge-De Panne WE 16
20/03 Danilith Nokere Koerse WE 54
17/03 Women's WorldTour Ronde van Drenthe 6
15/03 Drentse Acht van Westerveld DNF

Se resultater for 2018:


Antal Løbsdage 40
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 6
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 12
Antal top-10, klassementer 6
29/09 VM Kvinder - Linjeløb 71
23/09 VM Kvinder - TTT 2
28/08 - 02/09 Boels Ladies Tour
Ungdomstrøje 6
Points-trøje 2
Klassement 40
28/08 #Prologue: Arnhem › Arnhem 35
29/08 #2: Nijmegen › Nijmegen 52
30/08 #3: Gennep › Gennep 1
31/08 #4: Stramproy › Weert 1
01/09 #5: Sittard › Sittard 40
02/09 #6: Roosendaal › Roosendaal 30
17/08 - 19/08 Ladies Tour of Norway
Ungdomstrøje 5
Klassement 29
17/08 #1: Rakkestad › Mysen 34
18/08 #2: Fredrikstad › Sarpsborg 18
19/08 #3: Svinesund › Halden 15
16/08 Ladies Tour of Norway - TTT 6
13/08 Crescent Vårgårda 25
11/08 Crescent Vårgårda TTT 1
28/07 Prudential RideLondon Classique 10
30/06 DM Kvinder - Linjeløb 1
13/06 - 17/06 OVO Energy Women's Tour
Points-trøje 5
Klassement 25
13/06 #1: Framlingham › Southwold 5
14/06 #2: Rushden › Daventry 41
15/06 #3: Atherstone › Royal Leamington Spa 11
16/06 #4: Wychavon District › Worcester 1
17/06 #5: Dolgellau › Colwyn Bay 48
19/05 - 22/05 WWT Emakumeen Bira
Ungdomstrøje 4
Points-trøje 31
Klassement 31
19/05 #1: Legazpi › Legazpi 30
20/05 #2: Agurain › Vitoria-Gasteiz 27
21/05 #3: Aretxabaleta › Aretxabaleta 28
22/05 #4: Iurreta › Iurreta 26
17/05 Durango-Durango Emakumeen Saria 32
03/05 - 04/05 Tour de Yorkshire Womens Race
Points-trøje 5
Klassement 22
03/05 #1: Beverley › Doncaster 2
04/05 #2: Barnsley › Ilkley 24
04/04 - 08/04 Healthy Ageing Tour
Ungdomstrøje 3
Points-trøje 26
Klassement 14
04/04 #1: Heerenveen › Heerenveen 45
05/04 #2: Grootegast › Grootegast 17
06/04 #3a: Winschoten › Winschoten 15
06/04 #3b: Stadskanaal › Stadskanaal 1
07/04 #4: Winsum › Winsum 24
08/04 #5: Groningen › Groningen 17
01/04 Ronde van Vlaanderen / Tour des Flandres WE 18
28/03 Dwars door Vlaanderen / A travers la Flandre WE 10
25/03 Gent-Wevelgem In Flanders Fields WE DNF
18/03 Trofeo Alfredo Binda - Comune di Cittiglio DNF
11/03 Women's WorldTour Ronde van Drenthe 77
09/03 Drentse Acht van Westerveld 47

Se resultater for 2017:


Antal Løbsdage 43
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 4
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 17
Antal top-10, klassementer 4
23/09 VM Kvinder - Linjeløb 3
29/08 - 03/09 Boels Rental Ladies Tour
Ungdomstrøje 3
Klassement 45
29/08 #Prologue: Wageningen › Wageningen 47
30/08 #2: Eibergen › Arnhem 50
31/08 #3: Roosendaal › Roosendaal 65
01/09 #4: Gennep › Weert 42
02/09 #5: Stramproy › Vaals 35
03/09 #6: Sittard › Sittard 58
17/08 - 20/08 Ladies Tour of Norway
Ungdomstrøje 6
Klassement 26
17/08 #Prologue: Halden › Halden 29
18/08 #1: Halden › Mysen 36
19/08 #2: Sarpsborg › Fredrikstad 34
20/08 #3: Svinesund › Halden 29
11/08 Crescent Vårgårda TTT 1
05/08 EM Kvinder - Linjeløb 5
29/07 Prudential RideLondon Classique 7
30/06 - 09/07 Giro d'Italia Internazionale Femminile
Ungdomstrøje 11
Points-trøje 19
Klassement 68
30/06 #1: Aquileia › Grado 1
01/07 #2: Zoppola › Mantereale Valcellina 79
02/07 #3: San Fior › San Vendemiano 5
03/07 #4: Occhiobello › Occhiobello 9
04/07 #5: Sant'elpidio a Mare › Sant'elpidio a Mare 110
05/07 #6: Roseto degli Abruzzi › Roseto degli Abruzzi 105
06/07 #7: Isernia › Baronissi 84
07/07 #8: Baronissi › Palinuro 98
08/07 #9: Palinuro › Polla 8
09/07 #10: Torre del Greco › Torre del Greco 52
24/06 DM Kvinder - Linjeløb 6
28/05 Gooik-Geraardsbergen-Gooik DNF
28/04 - 30/04 Festival Elsy Jacobs
Ungdomstrøje 2
Points-trøje 9
Klassement 32
28/04 #Prologue: Cessange › Cessange 5
29/04 #1: Steinfort › Steinfort 38
30/04 #2: Garnich › Garnich 28
05/04 - 09/04 Healthy Ageing Tour
Ungdomstrøje 2
Points-trøje 10
Klassement 9
05/04 #1b: Grijpskerk › Grijpskerk 6
05/04 #1a: Leek › Leek 17
06/04 #2: Baflo › Baflo 1
07/04 #3: Musselkanaal › Stadskanaal 23
08/04 #4: Finsterwolde › Finsterwolde 31
09/04 #5: Borkum › Borkum 3
02/04 Ronde van Vlaanderen / Tour des Flandres WE 21
29/03 Pajot Hills Classic 9
26/03 Gent-Wevelgem In Flanders Fields WE 77
12/03 Drentse Acht van Westerveld 3
11/03 Women's WorldTour Ronde van Drenthe 1
04/03 Strade Bianche Donne 47
01/03 Le Samyn des Dames DNS
26/02 Spar - Omloop van het Hageland - Tielt-Winge 9
25/02 Omloop Het Nieuwsblad WE 44

Se resultater for 2016:


Antal Løbsdage 38
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 4
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 9
Antal top-10, klassementer 4
15/10 VM Kvinder - Linjeløb 1
11/09 Madrid Challenge by La Vuelta 19
30/08 - 04/09 Boels Rental Ladies Tour
Ungdomstrøje 4
Points-trøje 9
Klassement 26
30/08 #1: Tiel › Tiel 1
31/08 #2: Gennep › Gennep 1
01/09 #3: Sittard/Geleen › Sittard/Geleen 22
02/09 #4: 's Hertogenbosch › 's Hertogenbosch 41
03/09 #5: Tiel › Tiel 31
04/09 #6: Bunde › Valkenburg 29
01/07 - 10/07 Giro d'Italia Internazionale Femminile
Ungdomstrøje 7
Points-trøje 34
Klassement 37
01/07 #Prologue: Gaiarine › Gaiarine 8
02/07 #1: Gaiarine › San Fior 23
03/07 #2: Tarcento › Montenars 47
04/07 #3: Montagnana › Lendinara 57
05/07 #4: Costa Volpino › Lovere 50
06/07 #5: Grosio › Tirano 40
07/07 #6: Andora - Alassio › Madonna della Guardia 26
08/07 #7: Albisola Superiore › Varazze 80
09/07 #8: Rescaldina › Legnano 39
10/07 #9: Verbania › Verbania 30
25/06 DM Kvinder - Linjeløb 2
23/06 DM Kvinder - Enkeltstart 13
15/06 - 19/06 Aviva Womens Tour
Ungdomstrøje 3
Points-trøje 10
Klassement 18
15/06 #1: Southwold › Norwich 82
16/06 #2: Atherstone › Stratford-upon-Avon 13
17/06 #3: Ashbourne › Chesterfield 6
18/06 #4: Nottingham › Stoke-on-Trent 4
19/06 #5: Northampton › Kettering 23
29/05 Gooik-Geraardsbergen-Gooik 27
27/05 Boels Rental Hills Classic 24
29/04 - 01/05 Festival Elsy Jacobs
Ungdomstrøje 3
Points-trøje 10
Klassement 15
29/04 #Prologue: Cessange › Cessange 25
30/04 #1: Steinfort › Steinfort 2
01/05 #2: Garnich › Garnich 30
24/04 Dwars door de Westhoek 32
23/04 EPZ Omloop van Borsele WE 61
06/04 - 10/04 Energiewacht Tour
Ungdomstrøje 3
Points-trøje 28
Klassement 18
06/04 #1: Groningen › Groningen 1
07/04 #2: Winsum › Winsum 16
08/04 #3: Musselkanaal › Stadskanaal 62
09/04 #4a: Zuidhorn › Zuidhorn 22
09/04 #4b: Leek › Leek 34
10/04 #5: Borkum › Borkum 12

Se resultater for 2015:


Antal Løbsdage 34
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 2
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 11
Antal top-10, klassementer 2
26/09 VM Kvinder - Linjeløb 25
08/09 - 11/09 Lotto Belgium Tour
Ungdomstrøje 1
Points-trøje 1
Klassement 2
08/09 #1: Quevaucamps › Quevaucamps 8
09/09 #2: Moorslede › Moorslede 1
10/09 #3: Haaltert › Haaltert 3
11/09 #4: Lierde › Geraardsbergen 2
14/08 - 15/08 Ladies tour of Norway
Ungdomstrøje 1
Klassement 11
14/08 #1: Strömstad › Halden 10
15/08 #2: Svinesund › Halden 12
27/06 DM Kvinder - Linjeløb 1
25/06 DM Kvinder - Enkeltstart 3
17/06 - 21/06 Aviva Women's Tour
Ungdomstrøje 5
Points-trøje 13
Klassement 14
17/06 #1: Bury St Edmunds › Aldeburgh 69
18/06 #2: Braintree › Clacton 69
19/06 #3: Oundle › Kettering 9
20/06 #4: Waltham Cross › Stevenage 6
21/06 #5: Marlow › Hemel Hempstead 23
05/06 - 07/06 Auensteiner- Radsporttage
Ungdomstrøje 6
Points-trøje 4
Klassement 25
05/06 #Prologue: Abstatt › Abstatt 22
06/06 #2: Auenstein › Auenstein 3
07/06 #3: Auenstein › Auenstein 28
31/05 Gooik-Geraardsbergen-Gooik 21
29/05 Boels Rental Hills Classic 48
01/05 - 03/05 Festival Luxembourgeois du cyclisme féminin Elsy Jacobs
Ungdomstrøje 21
Klassement 67
01/05 #Prologue: Garnich › Garnich 38
02/05 #1: Garnich › Garnich 66
03/05 #2: Mamer › Mamer 33
26/04 Dwars door de Westhoek 75
25/04 EPZ Omloop van Borsele WE 50
19/04 Ronde van Gelderland 24
15/03 Novilon Eurocup 14
12/03 Acht van Westerveld 9
08/03 Omloop van het Hageland - Tielt-Winge 12
04/03 Le Samyn des Dames 22
28/02 Omloop Het Nieuwsblad WE 55
03/02 - 06/02 Ladies Tour of Qatar
Ungdomstrøje 14
Klassement 50
03/02 #1: Museum of Islamic Art › Dukhan Beach 29
04/02 #2: Al Zubarah Fort › Madinat Al Shamal 23
05/02 #3: Souq Waqif › Al Khor Corniche 64
06/02 #4: Sealine Beach Resort › Doha Corniche 37

Se resultater for 2014:


Antal Løbsdage 3
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 2
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 3
Antal top-10, klassementer 2
26/09 VM Junior kvinder - Linjeløb 1
28/06 DM Kvinder - Linjeløb 1
26/06 DM Junior kvinder - Enkeltstart 3

Se resultater for 2013:


Antal Løbsdage 9
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 2
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 4
Antal top-10, klassementer 2
27/09 VM Junior kvinder - Linjeløb 1
23/09 VM Junior kvinder - Enkeltstart 29
21/07 European Championships WJ - Road Race 14
19/07 European Championship ITT WJ 10
22/06 DM Kvinder - Linjeløb 10
20/06 DM Junior kvinder - Enkeltstart 1
05/04 - 07/04 Energiewacht Tour
Points-trøje 21
Klassement 15
05/04 #1: Appingedam › Appingedam 11
06/04 #2: Uithuizen › Eemsmond 16
07/04 #3: Groningen › Haren 38

Se resultater for 2012:


Antal Løbsdage 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
23/06 DM Kvinder - Linjeløb 6