Sebastian Nielsen

Info om Sebastian Nielsen:

Navn Sebastian Nielsen
Født 27-08-2000 (23 år)
Nuværende hold TDT - Unibet Cycling Team
UCI rangliste 1495
Næste løb Brussels Cycling Classic (02/06)

Hold:

2025 TDT - Unibet Cycling Team
2024 TDT - Unibet Cycling Team
2023 Team ColoQuick
2022 Restaurant Suri - Carl Ras
2021 Restaurant Suri - Carl Ras
2020 Team O.B.Wiik - Dan Stillads
2019 Team Herning CK Elite
2018 Team Herning CK Junior
2017 ABC Junior

Sæsoner:

Sæson Sejre (1-dags) Sejre (Klassement) Top-10
2024 0 0 4
2023 2 0 16
2022 0 0 4
2021 0 0 2
2018 0 0 2
2017 0 0 2

Sebastian Nielsen's løbskalender og resultater i 2024:

Sebastian Nielsen har foreløbigt følgende løb på programmet i 2024:


Antal Løbsdage 27
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 4
02/06 Brussels Cycling Classic Kommende
29/05 Circuit Franco-Belge 93
26/05 Rund um Köln 13
14/05 - 19/05 4 Jours de Dunkerque / Grand Prix des Hauts de France
Ungdomstrøje 23
Klassement 50
14/05 #1: Dunkerque › Le Touquet 20
15/05 #2: Wimereux › Abbeville 13
16/05 #3: Saint-Laurent-Blangy › Bouchain 13
17/05 #4: Mazingarbe › Pont-í -Marcq 16
18/05 #5: Arques › Cassel 55
19/05 #6: Loon-Plage › Dunkerque 76
05/05 Elfstedenronde Brugge 15
04/05 Ronde van Overijssel 5
04/05 Ronde van Overijssel 5
21/04 - 28/04 Presidential Cycling Tour of Türkiye
Points-trøje 13
Klassement 63
Points-trøje 13
Klassement 63
Points-trøje 13
Klassement 63
Points-trøje 13
Klassement 63
Points-trøje 13
Klassement 63
Points-trøje 13
Klassement 63
Points-trøje 13
Klassement 63
Points-trøje 13
Klassement 63
Points-trøje 13
Klassement 63
Points-trøje 13
Klassement 63
Points-trøje 13
Klassement 63
Points-trøje 13
Klassement 63
Points-trøje 13
Klassement 63
Points-trøje 13
Klassement 63
Points-trøje 13
Klassement 63
Points-trøje 13
Klassement 63
Points-trøje 13
Klassement 63
Points-trøje 13
Klassement 63
Points-trøje 13
Klassement 63
Points-trøje 13
Klassement 63
Points-trøje 13
Klassement 63
Points-trøje 13
Klassement 63
Points-trøje 13
Klassement 63
Points-trøje 13
Klassement 63
Points-trøje 13
Klassement 63
Points-trøje 13
Klassement 63
Points-trøje 13
Klassement 63
Points-trøje 13
Klassement 63
Points-trøje 13
Klassement 63
Points-trøje 13
Klassement 63
Points-trøje 13
Klassement 63
Points-trøje 13
Klassement 63
Points-trøje 13
Klassement 63
21/04 #1: Antalya › Antalya 50
22/04 #2: Kemer › Kaş 15
23/04 #3: Fethiye › Marmaris 55
24/04 #4: Marmaris › Bodrum 4
25/04 #5: Bodrum › Kuşadası 50
26/04 #6: Kuşadası › Manisa (Spil Dağı) 76
27/04 #7: í‡eşme › Ä°zmir 10
28/04 #8: Istanbul › Istanbul NR
03/04 Scheldeprijs 117
20/03 - 24/03 Olympia's Tour
20/03 #1: Medemblik › Medemblik 98
21/03 #2: Baflo › Baflo DNF
17/03 Dorpenomloop Rucphen 77
15/03 Bredene Koksijde Classic DNF
03/03 Grote prijs Jean - Pierre Monseré 62
02/03 Grand Prix Criquielion 26
27/02 Le Samyn 77

Se resultater for 2023:


Antal Løbsdage 49
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 2
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 18
Antal top-10, klassementer 2
01/10 Holbæk 2
24/09 Fri Bike Shop Sønderborg 18
23/09 Tønder ACR løbet 19
17/09 Campione og Greve 23
17/09 Campione SM Linjeløb 23
16/09 CarPeople Løbet 4
10/09 Konggaard Løbet 1
02/09 National Championships Denmark MU - ITT 33
26/08 Grand Prix Lumsås 1
15/08 - 19/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Points-trøje 17
Klassement 74
Points-trøje 17
Klassement 74
15/08 #1: Aalborg › Aalborg 8
16/08 #2: Kjellerup › Silkeborg 14
17/08 #3: Vejen › Vejle 111
18/08 #4: Kalundborg › Bagsví¦rd 10
19/08 #5: Helsingí¸r › Helsingí¸r 100
11/08 Spar Nord Fondens Gadeløb 13
10/08 Hadsten Gadeløb 19
28/07 - 31/07 Kreiz Breizh Elites
Klassement 29
28/07 #1: Bégard › Bégard 70
29/07 #2: Calanhel › Priziac 29
30/07 #3: Locmalo › Carhaix 19
31/07 #4: Plouisy › Rostrenen 34
25/06 National Championships Denmark - Road Race 30
18/06 Din Bilpartner Løbet - Vejen 71
09/06 - 11/06 Tour d'Eure-et-Loir
Points-trøje 12
Klassement 39
09/06 #1: Chí¢teaudun › Luisant 89
10/06 #2: Gallardon › Argenvilliers 6
11/06 #3: Orgères-en-Beauce › Chartres 12
01/06 - 04/06 Oberí¶sterreich Rundfahrt
Points-trøje 29
Klassement 66
01/06 #Prologue: Linz › Linz 49
02/06 #1: Eferding › Geinberg 7
03/06 #2: Wels › Niederkappel 64
04/06 #3: Asten › Hinterstoder Hí¶ss 64
29/05 Paris - Troyes 4
21/05 Antwerp Port Epic / Sels Trophy DNF
18/05 Frederiksberg EL Løbet 16
14/05 Fyen Rundt - Tour of Funen 51
07/05 Ringerike GP 5
06/05 Sundvolden GP DNF
30/04 GP Vorarlberg p/b RadHaus Rankweil 9
23/04 Rutland-Melton CiCLE Classic 34
12/04 - 16/04 Tour du Loir et Cher
12/04 #1: Blois › Chailles 8
08/04 3 Dage i Nord - #1 Campione Cup - Hjørring 2
06/04 Vitamin Well GP 51
02/04 Meldgaardløbet 9
01/04 HurtigJoakimLøbet 5.0 33
05/03 Grote prijs Jean - Pierre Monseré 95
04/03 Grand Prix Criquielion 43

Se resultater for 2022:


Antal Løbsdage 29
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 4
08/09 - 11/09 Okolo jižních Čech / Tour of South Bohemia
Ungdomstrøje 22
Points-trøje 16
Klassement 38
Points-trøje 16
Klassement 38
Ungdomstrøje 22
Points-trøje 16
Klassement 38
08/09 #1: Kaplice › Kaplice 104
08/09 #1: Kaplice › Kaplice 104
09/09 #2: Třeboň › Nová Bystřice 8
10/09 #3: Studená › Protivín 12
10/09 #3: Studená › Protivín 12
11/09 #4: České Velenice › Jindřichův Hradec 14
11/09 #4: České Velenice › Jindřichův Hradec 14
04/09 Gylne Gutuer 11
03/09 Lillehammer GP 58
16/08 - 20/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Ungdomstrøje 13
Points-trøje 14
Klassement 73
Ungdomstrøje 13
Points-trøje 14
Klassement 73
16/08 #1: Allerød › Køge 167k 44
17/08 #2: Assens › Assens 94
18/08 #3: Otterup › Herning 125
19/08 #4: Skive › Skive 30
20/08 #5: Give › Vejle 51
06/08 Scandinavian Race in Uppsala 1909-2022 4
26/06 DM - Linjeløb 24
19/06 DM U23 - Linjeløb 10
18/06 DM U23 - Enkeltstart DNS
03/06 - 05/06 Tour of Malopolska
Ungdomstrøje 8
Klassement 44
03/06 #1: Wieliczka › Góra Chelm 45
04/06 #2: Niepolomice › Nowy Targ 3
05/06 #3: Jabłonka › Przehyba 57
08/05 Ringerike GP DNF
07/05 Sundvolden GP 22
21/03 - 27/03 Tour de Normandie
Ungdomstrøje 46
Points-trøje 28
Klassement 59
21/03 #1: Ouistreham › Vimoutiers 13
22/03 #2: Le Neubourg › Forges-les-Eaux 29
23/03 #3: Nonancourt › Elbeuf-sur-Seine 25
24/03 #4: Gacé › Argentan 106
25/03 #5: Les Monts d'Aunay › Bagnoles-de-l'Orne 27
26/03 #6: Carentan-les-Marais › Carentan-les-Marais 40
27/03 #7: Ducey-les-Chéris › Caen 11

Se resultater for 2021:


Antal Løbsdage 15
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 2
17/10 DM U23 - Linjeløb 7
29/08 Rent Liv Løbet Skive 24
28/08 GP Himmerland Rundt DNF
10/08 - 14/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Ungdomstrøje 8
Points-trøje 10
Klassement 50
Ungdomstrøje 8
Points-trøje 10
Klassement 50
10/08 #1: Struer › Esbjerg 75
11/08 #2: Ribe › Sønderborg 56
12/08 #3: Tønder › Vejle 67
13/08 #4: Holbæk › Kalundborg 178k 2
14/08 #5: Frederiksberg › Frederiksberg 95
20/06 DM - Linjeløb DNF
03/06 - 06/06 Tour of Malopolska
Ungdomstrøje 23
Klassement 72
03/06 #Prologue: Cracow › Cracow 103
04/06 #1: Wieliczka › Myślenice Góra Chełm 51
05/06 #2: Niepołomice › Nowy Targ 40
06/06 #3: Jabłonka › Stary Sącz Przehyba 77
30/05 Fyen Rundt - Tour of Funen 17
29/05 Grand Prix Herning DNF

Se resultater for 2020:


Antal Løbsdage 2
13/09 DM U23 - Linjeløb 18
23/08 DM - Linjeløb 36

Se resultater for 2019:


Antal Løbsdage 4
18/08 Fyen Rundt - Tour of Funen 18
30/06 DM - Linjeløb 54
23/06 DM U23 - Linjeløb 44
04/05 GP Himmerland Rundt DNF

Se resultater for 2018:


Antal Løbsdage 4
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 2
29/07 La Route des Géants 5
30/06 DM Junior mænd - Linjeløb 6
21/04 Record Bank E3 Harelbeke - Junioren 78
25/02 Kuurne-Brussel-Kuurne Juniors DNF

Se resultater for 2017:


Antal Løbsdage 15
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 2
04/08 - 06/08 Aubel - Thimister - La Gleize
Ungdomstrøje 33
Klassement 78
04/08 #1: Aubel › Aubel 135
05/08 #2a: Thimister › Thimister 8
05/08 #2b: Thimister › Thimister 13
06/08 #3: Stavelot › Stavelot 67
28/07 - 30/07 Internationale Niedersachsen-Rundfahrt der Junioren
Ungdomstrøje 22
Klassement 55
Ungdomstrøje 22
Klassement 55
28/07 #1: Wallenhorst › Wallenhorst 31
29/07 #2a: Bramsche › Bramsche 70
29/07 #2b: Wallenhorst › Wallenhorst 28
30/07 #3: Wallenhorst › Wallenhorst 67
08/07 - 09/07 GP Général Patton
08/07 #1: Ettelbruck › Troisvierges DNF
24/06 DM Junior mænd - Linjeløb 15
22/06 DM Junior mænd - Enkeltstart 29
07/04 - 09/04 Internationale Cottbuser Junioren-Etappenfahrt
07/04 #1: Drebkau › Drebkau 8
08/04 #2a: Drachhausen › Drachhausen 60
08/04 #2b: Cottbus › Cottbus 21
09/04 #3: Dissen › Dissen DNF