Rebecca Koerner

Billede af den danske cykelrytter Rebecca Koerner

Info om Rebecca Koerner:

Navn Rebecca Koerner
Født 22-09-2000 (23 år)
Nuværende hold Uno-X Mobility
UCI rangliste (K) 282

Hold:

2024 Uno-X Mobility
2023 Uno-X Pro Cycling Team
2022 Uno-X Pro Cycling Team
2021 ABC Dame Elite

Sæsoner:

Sæson Sejre (1-dags) Sejre (Klassement) Top-10
2024 1 0 0
2023 2 0 4
2022 0 0 1
2021 0 0 2
2020 0 0 1

Rebecca Koerner's løbskalender og resultater i 2024:

Rebecca Koerner har foreløbigt følgende løb på programmet i 2024:


Antal Løbsdage 31
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, klassementer 1
15/06 Bording Cup - Nakskov 1
09/06 SPAR Flanders Diamond Tour 58
08/06 Elmos Dwars door het Hageland 45
24/05 - 26/05 Ford RideLondon Classique
Points-trøje 14
Klassement 73
24/05 #1: Saffron Walden › Colchester 142k 66
25/05 #2: Maldon › Maldon 74
26/05 #3: London › London 80
16/05 - 19/05 Vuelta a Burgos Feminas
Klassement 46
16/05 #1: Villagonzalo Pedernales › Burgos 32
17/05 #2: Briviesca › Alto de Rosales 59
18/05 #3: Roa de Duero › Melgar de Fernamental 35
19/05 #4: Peñaranda de Duero › Canicosa de la Sierra 49
14/05 Durango - Durango Emakumeen Saria 53
05/05 Trofee Maarten Wynants 32
04/05 GP Eco-Struct/Thompson/Security Tools 61
06/04 Paris-Roubaix Femmes avec Zwift 96
01/04 Ronde de Mouscron 40
27/03 Dwars Door Vlaanderen / A Travers la Flandre WE 105
24/03 Gent-Wevelgem In Flanders Fields WE 52
21/03 Classic Brugge-De Panne WE DNF
10/03 Miron Ronde van Drenthe 47
06/03 Altez GP Oetingen p/b Lotto 37
03/03 Trofeo Oro in Euro - Women's Bike Race 106
03/03 Trofeo Oro in Euro - Women's Bike Race 106
02/03 Strade Bianche Donne DNF
27/02 Le Samyn des Dames 62
15/02 - 18/02 Setmana Ciclista Volta Femenina de la Comunitat Valenciana
Klassement 84
Klassement 84
15/02 #1: Tavernes de la Valldigna › Gandia 89
16/02 #2: Borriol › La Vall d'Uixó 96
17/02 #3: Alicante › Xorret de Catí 76
18/02 #4: Sagunt › València 34
22/01 Trofeo Binissalem-Andratx 44
21/01 Trofeo Palma Femina 33
20/01 Trofeo Felanitx-Colònia de Sant Jordi (Ses Salines) 20

Se resultater for 2023:


Antal Løbsdage 40
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 2
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 6
Antal top-10, klassementer 2
17/10 Tour of Guangxi 65
12/10 - 14/10 Tour of Chongming Island
Klassement 33
12/10 #1: Chongming New City Park › Chongming New City Park 50
13/10 #2: Shanghai Changxing Island Country Park › Chongming New City Park 27
14/10 #3: Chongming New City Park › Chongming New City Park 18
03/10 Binche Chimay Binche pour Dames 77
23/09 European Continental Championships WE - Road Race DNS
05/09 - 10/09 Simac Ladies Tour
05/09 #Prologue: Ede › Ede 96
06/09 #1: Gennep › Gennep 97
07/09 #2: Leuven › Leuven 102
08/09 #3: Emmeloord › Lelystad 108
09/09 #4: Valkenburg › Valkenburg 68
10/09 #5: Arnhem › Arnhem DNF
23/08 - 27/08 Tour of Scandinavia
Points-trøje 27
Klassement 82
23/08 #1: Mysen › Halden 104
24/08 #2: Vikersund › Norefjell 100
25/08 #3: Kongsberg › Larvik 72
26/08 #4: Herning › Herning 43
27/08 #5: Middelfart › Haderslev 87
13/08 World Championships WE - Road Race DNF
25/06 National Championships Denmark WE - Road Race 1
22/06 National Championships Denmark WE - ITT 4
18/06 Din Bilpartner Løbet - Vejen 9
11/06 SPAR Flanders Diamond Tour 129
10/06 Elmos Dwars door het Hageland 61
04/06 Dwars door de Westhoek 51
07/05 Trofee Maarten Wynants DNF
07/05 Trofee Maarten Wynants DNF
06/05 GP Eco-Struct/Thompson/Security Tools DNF
29/04 Leiedal Koerse 75
22/04 EPZ Omloop van Borsele 48
21/04 Tijdrit Omloop van Borsele 5
16/04 Slagelseløbet 1
15/04 Næstved BC 2
10/04 Ronde de Mouscron 52
29/03 Dwars door Vlaanderen - A travers la Flandre WE 86
26/03 Gent-Wevelgem In Flanders Fields WE DNF
15/03 Danilith Nokere Koerse 37
16/02 - 19/02 Setmana Ciclista-Volta Comunitat Valenciana Fèmines
Klassement 112
Klassement 112
16/02 #1: Valencia › Sagunt 131
17/02 #2: Borriana › Vila-Real 133
18/02 #3: Agost › Altea 98
19/02 #4: Tavernes de la Valldigna › Gandia 112
05/02 Vuelta CV Feminas 99

Se resultater for 2022:


Antal Løbsdage 18
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
04/10 Binche Chimay Binche pour Dames 79
24/09 World Championships WE - Road Race DNF
24/09 World Championships WU - Road Race DNF
21/09 VM - Mixed Relay TTT 6
09/09 - 11/09 Watersley Womens Challenge
09/09 #1: Sittard › Sittard 14
10/09 #2: Munstergeleen › Watersley 27
11/09 #3: Watersley › Watersley DNF
30/08 - 04/09 Simac Ladies Tour
30/08 #1: Lelystad › Lelystad 87
31/08 #2: Ede › Ede 77
01/09 #3: Gennep › Gennep DNF
23/06 DM Kvinder - Enkeltstart DNS
27/05 - 29/05 RideLondon Classique
27/05 #1: Maldon › Maldon DNF
27/03 Gent-Wevelgem In Flanders Fields WE DNF
24/03 Exterioo Classic Brugge-De Panne 90
09/03 GP Oetingen DNF
05/03 Strade Bianche Donne DNF
27/02 Omloop van het Hageland WE DNF
26/02 Omloop Het Nieuwsblad WE 103
06/02 Vuelta CV Feminas 85

Se resultater for 2021:


Antal Løbsdage 12
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 2
25/09 VM Kvinder - Linjeløb DNF
20/09 VM Kvinder - Enkeltstart 31
10/09 EM WU23 - Linjeløb DNF
09/09 EM WU23 - Enkeltstart 16
03/09 - 05/09 Watersley Womens Challenge
Klassement 21
03/09 #1: Sittard-Geleen › Sittard-Geleen 41
04/09 #2: Sittard-Geleen › Sittard-Geleen 26
05/09 #3: Sittard-Geleen › Sittard-Geleen 22
27/08 - 29/08 Premondiale Giro Toscana Int. Femminile - Memorial Michela Fanini
Ungdomstrøje 20
Klassement 47
Ungdomstrøje 20
Klassement 47
27/08 #Prologue: Campi Bisenzio › Campi Bisenzio 55
28/08 #1: Segromigno in Piano › Segromigno in Piano 42
29/08 #2: Luca › Montecatini Terme 71
20/06 DM Kvinder - Linjeløb 5
17/06 DM Kvinder - Enkeltstart 6

Se resultater for 2020:


Antal Løbsdage 2
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
03/10 DM Kvinder - Enkeltstart 5
23/08 DM Kvinder - Linjeløb DNF