Mathias Norsgaard

Billede af den danske cykelrytter Mathias Norsgaard

Info om Mathias Norsgaard:

Navn Mathias Norsgaard
Født 05-05-1997 (26 år)
Højde 202 cm
Vægt 81 kg
Nuværende hold Movistar Team
UCI rangliste 487
Næste løb Tour of the Alps (15/04)

Hold:

2026 Movistar Team
2025 Movistar Team
2024 Movistar Team
2023 Movistar Team
2022 Movistar Team
2021 Movistar Team
2020 Movistar Team
2019 Riwal Readynez Cycling Team
2018 Riwal CeramicSpeed Cycling Team
2017 Team Giant - Castelli
2016 SEG Racing Academy
2015 Team KEL-BERG Roskilde Junior
2014 Team KEL-BERG Roskilde Junior

Sæsoner:

Sæson Sejre (1-dags) Sejre (Klassement) Top-10
2024 0 0 1
2023 1 0 5
2022 1 0 2
2021 0 0 8
2019 2 0 11
2018 2 0 8
2017 1 0 6
2016 0 0 2
2015 3 0 14
2014 2 0 9

Om Mathias Norsgaard:

Mathias Norsgaard er en dansk professionel cykelrytter fra Silkeborg-egnen, der kører for det spanske hold Movistar. Han er udpræget temporytter, hvor hans styrker særligt ligger i de fladere terræner. Han er nuværende Danmarksmester i enkeltstart.

Ryttertype: 
Med sine 202 cm og tilhørende vægt, er Mathias Norsgaard udpræget fladbanerytter. Han har vist stor styrke på enkeltstarter og som hjælperytter, og hvem vil ikke gerne sidde i læ bag en mand af hans størrelse. 

Karriere: 
Mathias startede som 9 årig i det østjyske, hvor han hurtigt, til dels grundet hans højde, opnåede den success der for alvor fik gang i hans drive. Med en lang række gode placeringer i de små klasser, steg fokus på at blive professionel atlet. Efter ophold på SEG racing Academy og Team Giant-Castelli, gik turen til Riwal i 2018. 
I årene ved Riwal fik Mathias Norsdgaard for alvor vist hans talent med sejre i U23 DM i enkeltstart og Chrono des Nations U23, samt en flot 3. plads ved U23 verdensmesterskaberne i enkelstart.
I 2019-sæsonen fortsatte successen med en række flotte top-10 placeringer og ikke mindst sejren på 1. etape af Tour de l'Avenir. Sammen med holdkammerat Rasmus Quaade vand han to-mands holdtidskørselsløbet Dou Normand foran blandt andet Cristophe Laporte + Anthony Perez og Patrick Gamper + Matthias Brändle. 

I efteråret 2020 skete det endeligt; Mathias Norsgaard skulle være cykelrytter på World-tour'en for Movistar. Det var opfyldelsen af en længe ventet drøm. Desværre for Mathias blev lykken spoleret kort tid efter, hvor han, under en træningstur i spanske Girona, blev påkørt af en bil og fik et alvorligt brud på skinnebenet. Efter en række operationer, og en lang genoptræningsperiode og nogle set-backs, fik han endelig debut for det spanske storhold. 
I hans første sæson på holdet, fik han vist sig godt frem, og hans evner til at side forrest i feltet og træde cirka 10.000 watt, er ikke gået uset hen. Han fik prøvet sig af i et par lange udbrud, blandt andet i Milano-Sanremo, Flandern rundt og Eschborn-Frankfurt. Hans bedste resultater i 2021 blev en andenplads på en etape i Benelux Tour, bronze i DM linjeløb og fjerdepladsen ved DM i enkeltstart. 
I 2022 vandt Mathias Norsgaard endeligt DM i enkeltstart, da han smadrede konkurrenterne på ruten i Aalborg, trods en optakt med trafikkø og ankomst lige i rette tid. 
I 2023 vandt han Grand Prix Herning efter han i et soloridt på knap 60 kilometer efterlod det jagtende felt uden chancer.

Største resultater:
  • Danmarksmester I Enkeltstart, 2022
  • 1. Etape Tour de l'Avenir, 2019
  • Grand Prix Herning 2023

Mathias Norsgaard's løbskalender og resultater i 2024:

Mathias Norsgaard har foreløbigt følgende løb på programmet i 2024:


Antal Løbsdage 23
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
15/04 Tour of the Alps Kommende
07/04 Paris-Roubaix 69
27/03 Dwars door Vlaanderen - A travers la Flandre ME 9
24/03 Gent-Wevelgem in Flanders Fields ME 76
22/03 E3 Saxo Classic 86
20/03 Classic Brugge-De Panne 39
03/03 - 10/03 Paris - Nice
Points-trøje 20
Klassement 102
03/03 #1: Les Mureaux › Les Mureaux 102
04/03 #2: Thoiry › Montargis 21
05/03 #3: Auxerre › Auxerre 21
06/03 #4: Chalon-sur-Saône › Mont Brouilly 127
07/03 #5: Saint-Sauveur-de-Montagut › Sisteron 225k 117
08/03 #6: Sisteron › La Colle-sur-Loup 59
09/03 #7: Nice › La Madone d'Utelle 115
10/03 #8: Nice › Nice 94
25/02 Kuurne - Brussel - Kuurne 45
24/02 Omloop Nieuwsblad ME 76
12/02 Clásica Jaén DNF
11/02 Clasica de Almeria 47
10/02 Vuelta Ciclista a la Region de Murcia "Costa Calida" 46
30/01 - 03/02 AlUla Tour
Klassement 39
30/01 #1: Al Manshiya Train Station › Al Manshiya Train Station 59
31/01 #2: AlUla Winter Park › Sharaan Nature Reserve 78
01/02 #3: AlUla International Airport › AlUla Camel Cup Track 30
02/02 #4: Hegra › Maraya 33
03/02 #5: AlUla Old Town › Skyviews of Harrat Uwayrid 61

Se resultater for 2023:


Antal Løbsdage 72
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 5
Antal top-10, klassementer 1
24/09 European Continental Championships ME - Road Race DNF
15/09 Kampioenschap van Vlaanderen DNF
13/09 Grand Prix de Wallonie 101
23/08 - 27/08 Renewi Tour
Klassement 53
23/08 #1: Blankenberge › Ardooie 118
24/08 #2: Sluis › Sluis 41
25/08 #3: Aalter › Geraardsbergen 70
26/08 #4: Beringen › Peer 72
27/08 #5: Riemst › Bilzen 75
15/08 - 18/08 Tour du Limousin-Périgord - Nouvelle Aquitaine
Klassement 73
15/08 #1: Rilhac-Rancon › Bénévent L’Abbaye 75
16/08 #2: Excideuil › Trélissac 53
17/08 #3: Sarran › Bort les Orgues 68
18/08 #4: Glandon - Pays de Saint-Yrieix › Limoges 86
29/07 - 04/08 Tour de Pologne
Klassement 119
29/07 #1: Poznań › Poznań 60
30/07 #2: Leszno › Karpacz 139
31/07 #3: Wałbrzych › Duszniki-Zdrój 107
01/08 #4: Strzelin › Opole 126
02/08 #5: Pszczyna › Bielsko-Biala 138
03/08 #6: Katowice › Katowice 27
04/08 #7: Zabrze › Kraków 77
25/06 National Championships Denmark - Road Race 7
22/06 National Championships Denmark - ITT 7
11/06 - 18/06 Tour de Suisse
11/06 #1: Einsiedeln › Einsiedeln 52
12/06 #2: Beromünster › Nottwil 78
13/06 #3: Tafers › Villars-sur-Ollon 137
14/06 #4: Monthey › Leukerbad 147
15/06 #5: Fiesch › La Punt DNF
25/05 - 28/05 Boucles de la Mayenne - Crédit Mutuel
Points-trøje 16
Klassement 9
25/05 #1: Laval - Espace Mayenne › Laval - Espace Mayenne 4
25/05 #Prologue: Laval - Espace Mayenne › Laval - Espace Mayenne 4
26/05 #2: Saint-Mars-sur-Colmont › Lassay-les-Châteaux 41
26/05 #1: Saint-Mars-sur-Colmont › Lassay-les-Châteaux 41
27/05 #3: Saint-Berthevin › Meslay-du-Maine 24
27/05 #2: Saint-Berthevin › Meslay-du-Maine 24
28/05 #3: Montsûrs › Laval 45
14/05 Fyen Rundt - Tour of Funen 68
13/05 Grand Prix Herning 1
09/04 Paris-Roubaix 65
02/04 Ronde van Vlaanderen - Tour des Flandres 57
29/03 Dwars door Vlaanderen - A travers la Flandre 46
26/03 Gent-Wevelgem in Flanders Fields DNF
24/03 E3 Saxo Classic 74
22/03 Classic Brugge-De Panne 19
22/03 Classic Brugge-De Panne 19
05/03 - 12/03 Paris-Nice
Klassement 88
Klassement 88
05/03 #1: La Verrière › La Verrière 42
06/03 #2: Bazainville › Fontainebleau 32
07/03 #3: Dampierre-en-Burly › Dampierre-en-Burly 12
08/03 #4: Saint-Amand-Montrond › La Loge des Gardes 88
09/03 #5: Saint-Symphorien-sur-Coise › Saint-Paul-Trois-Châteaux 37
11/03 #7: Nice › Col de la Couillole 71
12/03 #8: Nice › Nice 91
26/02 Kuurne - Bruxelles - Kuurne DNF
25/02 Omloop Het Nieuwsblad Elite 82
11/02 - 15/02 Tour of Oman
Klassement 96
11/02 #1: Al Rustaq Fort › Muscat (Oman Convention & Exhibition Center) 120
12/02 #2: Muscat (Sultan Qaboos Sports Complex) › Qurayyat 68
13/02 #3: Al Khobar › Jabal Hatt 70
14/02 #4: Izki › Yitti Hills 101
15/02 #5: Samail › Jabal Al Akhdhar 95
10/02 Muscat Classic 61
30/01 - 03/02 Saudi Tour
Klassement 39
30/01 #1: AlUla International Airport › Khaybar 12
31/01 #2: Winter Park › Shalal Sijlyat Rocks 47
01/02 #3: Al Manshiyah Train Station › Abu Rakah 58
02/02 #4: Maraya › Skyviews of Harrat Uwayrid 59
03/02 #5: AlUla Old Town › Maraya 60
26/01 Trofeo Ses Salines - Alcúdia 58
26/01 Trofeo Ses Salines - Alcudia 58
26/01 Trofeo Ses Salines - Alcudia 58
25/01 Trofeo Calvia 57
22/01 Clàssica Comunitat Valenciana 1969 - Gran Premi València 65

Se resultater for 2022:


Antal Løbsdage 71
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 3
Antal top-10, klassementer 1
11/10 - 18/10 PETRONAS Le Tour de Langkawi
Klassement 50
11/10 #1: Kuala Pilah › Kuala Lumpur 49
12/10 #2: Kuala Klawang › Raub 64
13/10 #3: Putrajaya › Genting Highlands 49
14/10 #4: Sabak Bernam › Meru Raya 21
15/10 #5: Kuala Kangsar › Kulim 77k 11
16/10 #6: George Town › Alor Setar 61
17/10 #7: Kuah › Kuah 71
18/10 #8: Kuah › Kuah 82
06/10 Gran Piemonte 35
21/09 Omloop van het Houtland Middelkerke-Lichtervelde 49
18/09 Gooikse Pijl 30
17/09 Primus Classic 75
16/09 Kampioenschap van Vlaanderen 121
19/08 - 11/09 La Vuelta ciclista a España
19/08 #1: Utrecht › Utrecht 10
20/08 #2: 's-Hertogenbosch › Utrecht 168
21/08 #3: Breda › Breda 165
23/08 #4: Vitoria-Gasteiz › Laguardia 124
24/08 #5: Irún › Bilbao 146
25/08 #6: Bilbao › Ascensión al Pico Jano. San Miguel de Aguayo 134
26/08 #7: Camargo › Cistierna 138
27/08 #8: La Pola Llaviana/Pola de Laviana › Colláu Fancuaya 155
28/08 #9: Villaviciosa › Les Praeres. Nava 163
30/08 #10: Elche › Alicante DNS
14/08 EM - Linjeløb 37
02/08 - 06/08 Vuelta a Burgos
Klassement 87
02/08 #1: Burgos › Burgos 89
03/08 #2: Vivar del Cid › Villadiego 99
04/08 #3: Quintana Martín Galíndez › Villarcayo 81
05/08 #4: Torresandino › Ciudad Romana de Clunia 99
06/08 #5: Lermas › Lagunas de Neila 92
26/06 DM - Linjeløb 15
23/06 DM - Enkeltstart 1
05/06 - 12/06 Critérium du Dauphiné
Ungdomstrøje 35
Klassement 121
05/06 #1: La Voulte-sur-Rhône › Beauchastel 147
06/06 #2: Saint-Péray › Brives-Charensac 132
07/06 #3: Saint-Paulien › Chastreix-Sancy 122
08/06 #4: Montbrison › La Bâtie d’Urfé 27
09/06 #5: Thizy-les-Bourgs › Chaintré 112
10/06 #6: Rives › Gap 89
11/06 #7: Saint-Chaffrey › Vaujany 121
12/06 #8: Saint-Alban-Leysse › Plateau de Salaison 113
22/05 Fyen Rundt - Tour of Funen 32
21/05 Grand Prix Herning 14
11/05 - 15/05 Tour de Hongrie
Klassement 40
11/05 #1: Csákvár › Székesfehérvár 39
12/05 #2: Karcag › Hajdúszoboszló 56
13/05 #3: Sárospatak › Nyíregyháza 60
14/05 #4: Kazincbarcika › Kazincbarcika 33
15/05 #5: Miskolc › Gyöngyös-Kékestető 48
17/04 Paris-Roubaix 29
03/04 Ronde van Vlaanderen - Tour des Flandres ME 57
30/03 Dwars door Vlaanderen - A travers la Flandre ME 80
27/03 Gent-Wevelgem in Flanders Fields ME DNF
25/03 E3 Saxo Bank Classic 71
23/03 Minerva Classic Brugge-De Panne 46
23/03 Minerva Classic Brugge-De Panne 46
07/03 - 13/03 Tirreno-Adriatico
Ungdomstrøje 15
Klassement 108
07/03 #1: Lido di Camaiore › Lido di Camaiore 112
08/03 #2: Camaiore › Sovicille 86
09/03 #3: Murlo › Terni 148
10/03 #4: Cascata delle Marmore › Bellante 134
11/03 #5: Sefro › Fermo 115
12/03 #6: Apecchio › Carpegna 82
13/03 #7: San Benedetto del Tronto › San Benedetto del Tronto 25
05/03 Strade Bianche 75
20/02 - 26/02 UAE Tour
Ungdomstrøje 14
Klassement 57
20/02 #1: Madinat Zayed › Madinat Zayed 94
21/02 #2: Hudayriyat Island › Abu Dhabi Breakwater 90
22/02 #3: Ajman › Ajman 20
23/02 #4: Fujairah Fort › Jebel Jais 59
24/02 #5: Ras al Khaimah Corniche › Al Marjan Island 79
25/02 #6: Expo 2020 Dubai › Expo 2020 Dubai 105
26/02 #7: Al Ain › Jebel Hafeet 67
10/02 - 13/02 Tour de la Provence
Klassement 50
10/02 #Prologue: Berre-l'Étang › Berre-l'Étang 8
11/02 #1: Istres › Les Saintes-Maries-de-la-Mer 67
12/02 #2: Arles › Manosque 73
13/02 #3: Manosque › Montagne de Lure 43

Se resultater for 2021:


Antal Løbsdage 63
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 8
03/10 Paris-Roubaix 86
22/09 VM - Mixed Relay TTT 6
19/09 Eschborn-Frankfurt 87
30/08 - 05/09 Benelux Tour
Points-trøje 12
Klassement 45
30/08 #1: Surhuisterveen › Dokkum 97
31/08 #2: Lelystad › Lelystad 69
01/09 #3: Essen › Hoogerheide 152k 2
02/09 #4: Aalter › Ardooie 43
03/09 #5: Riemst › Bilzen 60
04/09 #6: Ottignies-Louvain-la-Neuve › Houffalize 40
05/09 #7: Namur › Geraardsbergen 64
04/08 - 15/08 Volta a Portugal em Bicicleta Santander
Klassement 77
04/08 #Prologue: Lisboa › Lisboa 5
05/08 #1: Torres Vedras › Setúbal 86
06/08 #2: Ponte de Sor › Castelo Branco 90
07/08 #3: Sertã › Covilhã (Torre) 97
08/08 #4: Belmonte › Guarda 48
10/08 #5: Águeda › Santo Tirso (Nossa Senhora da Assunção) 65
11/08 #6: Viana do Castelo › Fafe 64
12/08 #7: Felgueiras › Bragança 72
13/08 #8: Bragança › Montalegre (Serra do Larouco) 67
14/08 #9: Boticas › Mondim de Basto (Senhora da Graça) 87
15/08 #10: Viseu › Viseu 9
01/08 Circuito de Getxo - Memorial Hermanos Otxoa 38
25/07 Prueba Villafranca - Ordiziako Klasika 27
20/06 DM - Linjeløb 3
17/06 DM - Enkeltstart 4
10/06 - 13/06 La Route d'Occitanie - La Dépêche du Midi
Ungdomstrøje 38
Klassement 97
10/06 #1: Cazouls-Lès-Béziers › Lacaune Les Bains 73
11/06 #2: Villefranche-De-Rouergue › Auch 91
12/06 #3: Pierrefitte-Nestalas › Le Mourtis 95
13/06 #4: Lavelanet-Pays d'Olmes › Duilhac-Sous-Peyrepertuse 99
08/06 Mont Ventoux Dénivelé Challenge DNF
08/06 Mont Ventoux Dénivelé Challenge DNF
16/05 Trofeo Alcudia-Port d'Alcudia 110
16/05 Trofeo Alcudia-Port d'Alcudia 110
15/05 Trofeo Andratx - Mirador des Colomer 73
15/05 Trofeo Andratx - Mirador des Colomer 73
15/05 Trofeo Andratx - Mirador des Colomer 73
14/05 Trofeo Serra de Tramuntana 124
13/05 Trofeo Calvia 51
27/04 - 02/05 Tour de Romandie
Ungdomstrøje 24
Klassement 115
27/04 #Prologue: Oron › Oron 107
28/04 #1: Aigle › Martigny 125
29/04 #2: La Neuveville › Saint-Imier 119
30/04 #3: Estavayer › Estavayer 125
01/05 #4: Sion › Thyon 2000 109
02/05 #5: Fribourg › Fribourg 106
04/04 Ronde van Vlaanderen - Tour des Flandres ME 45
31/03 Dwars door Vlaanderen - A travers la Flandre ME 80
23/03 - 27/03 Settimana Internazionale Coppi e Bartali
Klassement 79
23/03 #1a: Gatteo › Gatteo 127
23/03 #1b: Gatteo › Gatteo 8
24/03 #2: Riccione › Sogliano al Rubicone 110
25/03 #3: Riccione › Riccione 107
26/03 #4: San Marino › San Marino 93
27/03 #5: Forlì › Forlì 59
20/03 Milano-Sanremo 125
03/03 Trofeo Laigueglia 76
27/02 Omloop Het Nieuwsblad ME 94
14/02 Clasica de Almeria 95

Se resultater for 2020:


Antal Løbsdage 15
29/09 - 03/10 BinckBank Tour
29/09 #1: Blankenberge › Ardooie 89
01/10 #3: Aalter › Aalter 87
02/10 #4: Riemst › Riemst 80
03/10 #5: Ottignies-Louvain-la-Neuve › Geraardsbergen DNF
19/09 Giro dell'Appennino 69
17/09 Coppa Sabatini - Gran Premio città di Peccioli DNF
16/09 Giro della Toscana - Memorial Alfredo Martini 84
23/08 DM - Linjeløb 40
12/08 Gran Piemonte 87
05/08 Milano-Torino 82
03/08 Gran Trittico Lombardo DNF

Se resultater for 2019:


Antal Løbsdage 53
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 2
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 12
Antal top-10, klassementer 2
20/10 Chrono des Nations U23 2
13/10 Paris - Tours Elite 49
27/09 VM U23 - Linjeløb 62
24/09 VM U23 - Enkeltstart 4
15/09 Duo Normand 1
08/09 Gylne Gutuer 9
07/09 Lillehammer GP 37
06/09 Hafjell TT 5
15/08 - 25/08 Tour de l'Avenir
Points-trøje 3
Klassement 96
15/08 #1: Marmande › Marmande 1
16/08 #2: Eymet › Bergerac 3
17/08 #3: Montignac-Lascaux › Mauriac 87
18/08 #4: Mauriac › Espalion 122
19/08 #5: Espalion › Saint-Julien-Chapteuil 126
20/08 #6: Saint-Julien-Chapteuil › Privas 102
22/08 #7: Grésy-sur-Isere › La Giettaz 90
23/08 #8: Brides-les-Bains › Col de la Loze/Méribel 104
24/08 #9: Villaroger › Tignes 66
25/08 #10: Saint-Colomban-des-Villard › Le Corbier 76
10/08 EM U23 - Linjeløb 46
30/06 DM - Linjeløb 52
27/06 DM - Enkeltstart 4
23/06 DM U23 - Linjeløb 8
22/06 DM U23 - Enkeltstart 3
06/06 - 09/06 Course de la Paix Grand Prix Priessnitz spa
Ungdomstrøje 40
Klassement 90
06/06 #Prologue: Krnov › Krnov 12
07/06 #1: Jesenik › Rymarov 103
08/06 #2: Krnov › Dlouhé Strané 105
09/06 #3: Jesenik › Jesenik 81
01/06 - 02/06 Orlen Nations Grand Prix
Klassement 59
01/06 #1: Jurgów › Bukowina Tatrzańska 2
02/06 #2: Bukovina Resort › Bukowina Tatrzańska 58
24/05 - 26/05 Hammer Stavanger
Klassement 10
25/05 #2: Stavanger › Stavanger 13
26/05 #3: Stavanger › Stavanger 9
12/05 Ringerike GP 35
11/05 Sundvolden GP 48
05/05 Skive-Løbet 72
04/05 GP Himmerland Rundt 38
27/04 Grand Prix Herning 40
22/04 Tro-Bro Léon 84
20/04 Tour du Finistère DNF
13/04 Ronde van Vlaanderen Beloften 72
10/04 Scheldeprijs DNF
06/04 Volta Limburg Classic DNF
06/04 Volta Limburg Classic DNF
06/04 Volta Limburg Classic DNF
27/03 - 31/03 Settimana Internazionale Coppi e Bartali
27/03 #1a: Gatteo › Gatteo 166
27/03 #1b: Gatteo a mare › Gatteo 11
28/03 #2: Riccione › Sogliano al Rubicone 158
29/03 #3: Forlì › Forlì 137
30/03 #4: Crevalcore › Crevalcore 118
31/03 #5: Fiorano Modenese › Sassuolo DNF
24/03 Grand Prix de Denain - Porte du Hainaut DNF
22/03 Bredene Koksijde Classic 101
20/03 Danilith Nokere Koerse ME 70
17/03 Ronde van Drenthe 75

Se resultater for 2018:


Antal Løbsdage 37
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 2
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 9
Antal top-10, klassementer 2
14/10 Chrono des Nations U23 1
24/09 VM U23 - Enkeltstart 3
09/09 Chrono Champenois Masculin International 4
02/09 Gylne Gutuer 51
01/09 Lillehammer GP 43
31/08 Hafjell GP 4
22/08 Veenendaal-Veenendaal Classic DNF
21/08 GP Stad Zottegem DNF
01/08 - 05/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Ungdomstrøje 17
Points-trøje 28
Klassement 93
Ungdomstrøje 17
Points-trøje 28
Klassement 93
01/08 #1: Aalborg › Aalborg 87
02/08 #2: Viborg › Vejle 102
03/08 #3: Naestved › Vordingborg 116
04/08 #4: Nykøbing Falster › Nykøbing Falster 7
05/08 #5: Faxe › Frederiksberg 85
25/07 - 28/07 Dookoła Mazowsza
Ungdomstrøje 2
Klassement 6
25/07 #Prologue: Warsaw › Warsaw 2
26/07 #1: Kozienice › Kozienice 81
27/07 #2: Grodzisk Mazowiecki › Grodzisk Mazowiecki 100
28/07 #3: Teresin › Teresin 62
01/07 DM - Linjeløb DNF
28/06 DM - Enkeltstart 5
17/06 GP Horsens Posten 50
16/06 Fyen Rundt - Tour of Funen 43
10/06 DM U23 - Linjeløb 18
09/06 DM U23 - Enkeltstart 1
09/05 - 13/05 Flèche du Sud
Ungdomstrøje 38
Klassement 93
09/05 #1: Berbourg › Berbourg 73
10/05 #2: Rumelange › Rumelange 103
11/05 #3: Wincrange › Wincrange 93
12/05 #4: Roeser › Roeser 97
13/05 #5: Esch/Alzette › Esch/Alzette 68
28/04 GP Himmerland Rundt 7
21/04 Grand Prix Herning 20
14/04 Liège - Bastogne - Liège U23 67
07/04 Ronde van Vlaanderen Beloften DNF
31/03 Volta Limburg Classic 84
31/03 Volta Limburg Classic 84
31/03 Volta Limburg Classic 84
25/03 Gent-Wevelgem/Kattekoers-Ieper 50
11/03 Rabobank Dorpenomloop Rucphen 62

Se resultater for 2017:


Antal Løbsdage 42
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 7
Antal top-10, klassementer 1
15/10 Chrono des Nations U23 1
24/09 Duo Normand 2
18/09 VM U23 - Enkeltstart 16
05/08 Hansa Bygg Kalmar Grand Prix Road Race 18
05/07 - 09/07 Sibiu Cycling Tour
05/07 #Prologue: Sibiu › Sibiu 42
06/07 #1: Sibiu › Sibiu 75
07/07 #2: Sibiu › Bâlea Lac 65
08/07 #3: Sibiu › Paltinis DNF
25/06 DM - Linjeløb DNF
22/06 DM - Enkeltstart 7
08/06 - 11/06 Ronde de l'Oise
08/06 #1: Beauvais › Clermont 29
09/06 #2: Parc Chédeville (Mogneville) › Le Plessis-Belleville 50
10/06 #3: Sérifontaine › Ressons-sur-Matz 97
11/06 #4: Nogent-sur-Ois › Liancour DNF
01/06 - 04/06 Grand Prix Priessnitz spa
Points-trøje 11
Klassement 72
01/06 #Prologue: Krnov › Krnov 20
02/06 #1: Jesenik › Rymarov 2
03/06 #2: Krnov › Dlouhe straáne 89
04/06 #3: Jesenik › Jesenik 70
28/05 Paris-Roubaix Espoirs 58
28/05 Paris-Roubaix Espoirs 58
19/05 - 21/05 A Travers Les Hauts De France - Trophee Paris-Arras Tour
Klassement 34
Klassement 34
19/05 #1: Marquion › Gouy-sous-Bellonne 92
20/05 #2: Lallaing › Merlimont 31
21/05 #3: Doullens › Arras 38
14/05 DM U23 - Linjeløb 11
13/05 DM U23 - Enkeltstart 3
07/05 Ringerike GP DNF
06/05 Sundvolden GP 30
01/05 Rund um den Finanzplatz Eschborn-Frankfurt 8
28/04 GP Himmerland Rundt 32
22/04 Grand Prix Herning 10
12/04 - 16/04 Tour du Loir et Cher
Ungdomstrøje 7
Klassement 31
12/04 #1: Blois › Mont-Près-Chambord 120
13/04 #2: La Ferté-Imbault › Vernoe-en-Sologne 53
14/04 #3: Savigny-sur-Braye › Vendôme 31
15/04 #4: Montrichard › Montrichard 35
16/04 #5: Blois › Blois 34
04/03 Trofej Porec - Porec Trophy 74
01/03 Trofej Umag - Umag Trophy 35

Se resultater for 2016:


Antal Løbsdage 19
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 2
10/09 De Kustpijl 62
14/08 KOGA Slag om Norg 6
30/07 - 01/08 Kreiz Breizh Elites
Ungdomstrøje 27
Klassement 55
30/07 #1: Calanhel › Plouray 74
31/07 #3: Carhaix › Carhaix 57
31/07 #2: Ploërdut › Callac 64
01/08 #4: Plouguernevel › Rostrenen 51
02/07 Omloop Het Nieuwsblad Beloften/Circuit Het Nieuwsblad Espoirs 26
29/06 Internationale Wielertrofee Jong Maar Moedig I.W.T. DNF
26/06 DM - Linjeløb DNF
09/06 - 12/06 Ronde de l'Oise
Ungdomstrøje 12
Klassement 28
09/06 #1: Parc Asterix (Plailly) › Ribécourt-Dreslincourt 53
10/06 #2: Villers-Saint-Pau › Lacroix-Saint-Ouen 44
11/06 #3: Laigneville › Laigneville 55
12/06 #4: Saint-Maximin › Liancourt 19
28/05 DM U23 - Linjeløb 24
27/05 DM U23 - Enkeltstart 8
19/05 - 22/05 Ronde de l'Isard
19/05 #1: Lorp-Sentaraille › Goulier-Neige 68
20/05 #2: Roques-sur-Garonne › Ax-3 Domaines 78
21/05 #3: Trie-sur-Baise › Boulogne-sur-Gesse DNF
05/03 Craft Ster van Zwolle 56

Se resultater for 2015:


Antal Løbsdage 27
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 3
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 13
Antal top-10, klassementer 3
26/09 VM Junior mænd - Linjeløb 7
04/09 - 06/09 Grand Prix Rüebliland
Points-trøje 19
Klassement 6
04/09 #1: Roggliswil › Roggliswil 55
05/09 #3: Möhlin › Möhlin 6
05/09 #2: Möhlin › Möhlin 67
06/09 #4: Wohlen › Wohlen 19
30/08 Trofeo Emilio Paganessi 14
29/08 Trofeo comune di Vertova Memorial Pietro Merelli 11
07/08 - 09/08 Aubel - Thimister - La Gleize
Klassement 16
07/08 #1: Aubel › Aubel 1
08/08 #2b: Thimister › Thimister 90
09/08 #3: La Gleize › La Gleize 21
03/07 - 06/07 Sint-Martinusprijs Kontich
03/07 #1: Kontich › Kontich 1
04/07 #2: Antwerpen › Antwerpen 118
05/07 #4: Kontich › Kontich 2
05/07 #3: Waarloos › Waarloos 2
06/07 #5: Kontich › Kontich DNF
28/06 DM Junior mænd - Linjeløb 5
25/06 National Championships Denmark MJ - ITT 2
05/06 - 07/06 Trofeo Karlsberg
Klassement 5
05/06 #1: Bliesdalheim › Bliesdalheim 7
06/06 #2b: Homburg › Homburg 49
06/06 #2a: Peppenkum › Medelsheim 8
07/06 #3: Gersheim › Gersheim 42
30/04 - 03/05 La Coupe du Président de la Ville de Grudziądz
Points-trøje 4
Klassement 6
Points-trøje 4
Klassement 6
30/04 #1b: Jablonowo Pom. › Jablonowo Pom. 11
30/04 #1a: Gruta › ?asin 5
01/05 #2: Lisewo › Pluznica 6
02/05 #3: Swiecie › Swiecie 1
03/05 #4: Grudziadz › Grudziadz 30
12/04 Paris - Roubaix Juniors DNF

Se resultater for 2014:


Antal Løbsdage 26
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 2
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 8
Antal top-10, klassementer 2
05/09 - 07/09 Grand Prix Rüebliland
05/09 #1: Kriegstetten › Kriegstetten 105
06/09 #3: Seon › Seon 43
06/09 #2: Seon › Seon 76
07/09 #4: Aarburg › Aarburg DNF
31/08 Trofeo Emilio Paganessi 4
30/08 Trofeo comune di Vertova Memorial Pietro Merelli 79
22/07 - 27/07 Tour de l'Abitibi Desjardins
Points-trøje 4
Klassement 3
22/07 #1: Rouyn-Noranda › Amos 63
23/07 #2: La Sarre › Amos 1
24/07 #4: Malartic › Malartic 84
24/07 #3: Amos › Amos 17
25/07 #5: Val-d'Or › Amos 59
26/07 #6: Amos › Amos 3
27/07 #7: Senneterre › Amos 46
04/07 - 07/07 Sint-Martinusprijs Kontich
04/07 #Prologue: Waarloos › Waarloos 9
05/07 #2: Kontich › Kontich 110
29/06 DM - Linjeløb DNF
29/05 - 01/06 Tour du Pays de Vaud
29/05 #Prologue: Yverdon › Yverdon 4
30/05 #1: Dompierre VD › Romanel-sur-Lausanne 44
31/05 #3: Les Aviolats › Les Diablerets 6
31/05 #2: Romanel-sur-Lausanne › Les Diablerets 80
01/06 #4: Treytorrens VD › Grandcour DNF
01/05 - 04/05 La Coupe du Président de la Ville de Grudziądz
Ungdomstrøje 3
Points-trøje 11
Klassement 5
Ungdomstrøje 3
Points-trøje 11
Klassement 5
01/05 #1b: Jabłonowo Pom. › Jabłonowo Pom. 1
01/05 #1a: Gruta › Łasin 9
02/05 #2: Chelmza › Chelmza 113
03/05 #3: Świecie › Świecie 56
04/05 #4: Grudziądz › Grudziądz 95