Mads Andersen

Info om Mads Andersen:

Navn Mads Andersen
Født 27-11-2000 (23 år)
Nuværende hold Airtox - Carl Ras
UCI rangliste 770

Hold:

2024 Airtox - Carl Ras
2023 Team ColoQuick
2022 Team ColoQuick
2021 Team ColoQuick
2020 Team Herning CK Elite
2019 Team OK Kvickly Odder
2018 Team Vifra Kvickly Odder Junior
2017 Team Vifra Kvickly Odder Junior

Sæsoner:

Sæson Sejre (1-dags) Sejre (Klassement) Top-10
2024 1 1 14
2023 1 0 8
2022 1 0 3
2021 0 0 1
2018 0 0 1

Mads Andersen's løbskalender og resultater i 2024:

Mads Andersen har foreløbigt følgende løb på programmet i 2024:


Antal Løbsdage 28
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 15
Antal sejre, klassementer 1
Antal top-10, klassementer 1
16/06 Bording Cup - Nysted 3
05/06 - 09/06 Tour of Lithuania
Points-trøje 1
Klassement 1
05/06 #1: Klaipėda › Klaipėda 3
06/06 #2: Gargždai › Gargždai 1
07/06 #3: Šilalė › Šilalė 32
08/06 #4: Utena › Utena 6
09/06 #5: Alytus › Alytus 27
30/05 - 02/06 Tour of Malopolska
Points-trøje 3
Klassement 26
30/05 #Prologue: Kraków › Kraków 4
31/05 #1: Koszyce › Myślenice (Góra Chełm) 12
01/06 #2: Wieliczka › Nowy Targ 3
02/06 #3: Jabłonka › Przehyba 36
26/05 Tartu Rattaralli 68
24/05 - 25/05 Tour of Estonia
Points-trøje 8
Klassement 12
24/05 #1: Tallinn › Tartu 3
25/05 #2: Tartu › Tartu 15
20/05 Ronde van Limburg 95
19/05 Antwerp Port Epic / Sels Trophy 19
12/05 Vitamin Well GP 12
09/05 Circuit de Wallonie 16
28/04 Lotto Famenne Ardenne Classic 10
21/04 Visit Vejle Løbet 4
13/04 Arno Wallaard Memorial 34
07/04 Meldgaardløbet 8
07/04 Meldgaardløbet 8
06/04 Hurtig Joakim Lí¸bet 8
01/04 3 Dage i Nord - #3 Campione Cup - Aalborg 2
31/03 3 Dage i Nord - #2 Campione Cup - Thy 40
30/03 3 Dage i Nord - #1 Campione Cup - Hjí¸rring 3
29/03 Bording Cup - Vejen 8
20/03 - 24/03 Olympia's Tour
20/03 #1: Medemblik › Medemblik DNF

Se resultater for 2023:


Antal Løbsdage 34
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 9
Antal top-10, klassementer 1
23/09 Tønder ACR løbet 57
17/09 Odder CK 2
16/09 CarPeople Løbet 13
10/09 Konggaard Løbet 50
13/08 Hobro Løbet 12
11/08 Spar Nord Fondens Gadeløb 9
03/08 - 03/08 Randers Bike Week
Klassement 22
03/08 #1: Sønder Borup › Sønder Borup 1
04/08 #2: Sønder Borup › Sønder Borup 2
05/08 #3: Sønder Borup › Sønder Borup 31
06/08 #4: Fussingø › Fussingø 52
25/06 National Championships Denmark - Road Race 76
22/06 National Championships Denmark - ITT 15
18/06 Din Bilpartner Løbet - Vejen 53
09/06 - 11/06 Tour d'Eure-et-Loir
Klassement 84
09/06 #1: Châteaudun › Luisant 96
10/06 #2: Gallardon › Argenvilliers 95
11/06 #3: Orgères-en-Beauce › Chartres 76
02/06 Herning City Gadeløbet 8
29/05 Principia Løbet Randers DNF
28/05 Campione Pinse Cup - Herning 2
27/05 Campione Pinse Cup - Horsens 3
21/05 Antwerp Port Epic / Sels Trophy 11
13/05 Grand Prix Herning 7
30/04 GP Vorarlberg p/b RadHaus Rankweil DNF
23/04 Rutland-Melton CiCLE Classic DNF
12/04 - 16/04 Tour du Loir et Cher
12/04 #1: Blois › Chailles 53
08/04 3 Dage i Nord - #1 Campione Cup - Hjørring 26
06/04 Vitamin Well GP 46
02/04 Meldgaardløbet 6
01/04 HurtigJoakimLøbet 5.0 37

Se resultater for 2022:


Antal Løbsdage 37
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 4
Antal top-10, klassementer 1
01/09 - 03/09 Flanders Tomorrow Tour
Points-trøje 28
Klassement 85
01/09 #1: Poperinge › Poperinge 104
02/09 #2: Staden › Staden 85
03/09 #3a: Wulpen › Wulpen 13
03/09 #3b: Handzame › Handzame 96
16/08 - 20/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Ungdomstrøje 27
Klassement 113
Ungdomstrøje 27
Klassement 113
16/08 #1: Allerød › Køge 142
17/08 #2: Assens › Assens 37
18/08 #3: Otterup › Herning 101
19/08 #4: Skive › Skive 108k 132
20/08 #5: Give › Vejle 69k 113
29/07 - 01/08 Kreiz Breizh Elites
29/07 #1: Ploumagoar › Ploumagoar 1
30/07 #2: Calanhel › Plouray 164
31/07 #3: Priziac › Carhaix 138
01/08 #4: Guingamp › Rostrenen DNF
26/06 DM - Linjeløb DNF
23/06 DM - Enkeltstart 24
19/06 DM U23 - Linjeløb 15
18/06 DM U23 - Enkeltstart 3
25/05 - 29/05 Flèche du Sud
25/05 #1: Kayl › Kayl 121
26/05 #2: Rumelange › Rumelange DNF
22/05 Fyen Rundt - Tour of Funen DNS
21/05 Grand Prix Herning 53
25/04 - 01/05 Le Tour de Bretagne Cycliste
Ungdomstrøje 65
Points-trøje 53
Klassement 106
25/04 #1: Guenrouët › Sainte-Reine-de-Bretagne 117
26/04 #2: Missillac › La Chapelle-Bouëxic 134
27/04 #3: Lohéac › Le Hinglé 102
28/04 #4: Saint-Jacut-de-la-Mer › Guillac 107
29/04 #5: Ploërmel › Scaër 99
30/04 #6: Plumergat › Camors 69
01/05 #7: Plumilliau › Lannion 99
13/04 - 17/04 Tour du Loir et Cher
Ungdomstrøje 35
Points-trøje 19
Klassement 91
13/04 #1: Blois › Fontaines-en-Sologne 142
14/04 #2: Le Controis-en-Sologne › Vallières-les-Grandes 4
15/04 #3: Cloyes-Les-Trois-Rivières › Vendôme 83
16/04 #4: La Motte-Beuvron › La Motte-Beuvron 83
17/04 #5: Blois › Blois 113

Se resultater for 2021:


Antal Løbsdage 17
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
17/10 DM U23 - Linjeløb 4
16/10 DM U23 - Enkeltstart 20
18/09 Liège - Bastogne - Liège U23 DNF
02/09 - 04/09 Flanders Tomorrow Tour
02/09 #1: Poperinge › Poperinge 106
03/09 #2: Staden › Staden DNF
29/08 Rent Liv Løbet Skive 64
10/08 - 14/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Ungdomstrøje 20
Points-trøje 45
Klassement 101
Ungdomstrøje 20
Points-trøje 45
Klassement 101
10/08 #1: Struer › Esbjerg 119
11/08 #2: Ribe › Sønderborg 108
12/08 #3: Tønder › Vejle 107
13/08 #4: Holbæk › Kalundborg 102
14/08 #5: Frederiksberg › Frederiksberg 39
19/07 - 20/07 L'Etoile d'Or
Points-trøje 20
Klassement 61
19/07 #1: Pouligny-Saint-Pierre › Pouligny-Saint-Pierre 17
19/07 #2: Mérigny-Saint-Savin › Le Blanc 66
20/07 #3: Montmorillon › Montmorillon 84
20/06 DM - Linjeløb 14
17/06 DM - Enkeltstart DNF
29/05 Grand Prix Herning 71

Se resultater for 2020:


Antal Løbsdage 2
13/09 DM U23 - Linjeløb 49
23/08 DM - Linjeløb 14

Se resultater for 2019:


Antal Løbsdage 9
18/08 Fyen Rundt - Tour of Funen 34
03/08 Hansa Bygg Kalmar Grand Prix Road Race 112
30/06 DM - Linjeløb DNF
27/06 DM - Enkeltstart 45
23/06 DM U23 - Linjeløb 40
22/06 DM U23 - Enkeltstart 22
09/06 Memorial Philippe Van Coningsloo 104
05/05 Skive-Løbet DNF
27/04 Grand Prix Herning 15

Se resultater for 2018:


Antal Løbsdage 6
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
12/07 - 15/07 Ain Bugey Valromey Tour
Klassement 83
12/07 #1: Chazey sur Ain-Groissiat › Chazey sur Ain-Groissiat 122
13/07 #2: Aoste › Contrevoz 11
14/07 #3: Culoz › Ruffieu 72
15/07 #4: Artemare › Les Plans d'Hotonnes 87
28/06 DM Junior mænd - Enkeltstart 9
18/03 Guido Reybrouck Classic 32

Se resultater for 2017:


Antal Løbsdage 2
24/06 DM Junior mænd - Linjeløb 16
22/06 DM Junior mænd - Enkeltstart 19