Jonas Vingegaard

Billede af den danske cykelrytter Jonas Vingegaard

Info om Jonas Vingegaard:

Navn Jonas Vingegaard
Født 10-12-1996 (27 år)
Højde 175 cm
Vægt 58 kg
Nuværende hold Team Visma | Lease a Bike
UCI rangliste 2
Næste løb Critérium du Dauphiné (02/06)

Hold:

2028 Team Visma | Lease a Bike
2027 Team Visma | Lease a Bike
2026 Team Visma | Lease a Bike
2025 Team Visma | Lease a Bike
2024 Team Visma | Lease a Bike
2023 Jumbo-Visma
2022 Jumbo-Visma
2021 Team Jumbo-Visma
2020 Team Jumbo-Visma
2019 Team Jumbo-Visma
2018 Team ColoQuick
2017 ColoQuick CULT
2016 Odder CK
2015 Odder CK
2014 Odder CK
2013 Aalborg Cykle-Ring

Sæsoner:

Sæson Sejre (1-dags) Sejre (Klassement) Top-10
2024 5 3 2
2023 13 4 20
2022 6 1 21
2021 3 1 19
2020 0 0 2
2019 2 1 8
2018 2 0 12
2017 0 0 6
2016 0 0 4

Om Jonas Vingegaard:

Jonas Vingegaard er en dansk professionel cykelrytter, der er født og opvokset i Hillerslev i det nordjyske. Han kører for det hollandske hold Jumbo-Visma. Jonas Vingegaard vandt Tour de France i 2022, efter at være blevet nummer 2 i 2021. 

Ryttertype: 
Med sine lave vægt og statur er Jonas Vingegaard noget så sjældent som en dansk fuldblods bjergrytter, der kan være med, og vinde over, de bedste klatrere i verden. Ud over på stigningerne, kan Jonas Vingegaard køre en særdeles god enkeltstart, hvorfor han må betegnes som en fuldendt klassementsrytter. Cyklingen i det nordjyske, og den tilhørende vind, har været med at til hærde Jonas Vingegaard, så han også kan være med på flad vej og i sidevinden. 

Jonas Vingegaards karriere:
Jonas Vingegaard er født op opvokset i det nordjyske, nærmere betegnet Hillerslev, en lille by i Thy. Som barn spillede han fodbold som de fleste aktive drenge på landet gør. Han var, ifølge egne udsagn, ikke så dygtig til det, og droppede det igen.
Efter at have set PostNord Danmark Rundt i Thisted som 10-11 årig, og prøvet en opstillet hometrainer, blev han fanget af sporten i Thy Cykle Ring. 
Grundet hans klejne statur, var der ikke så meget success i børnerækkerne, men hans vedholdenhed gav resultater senere i ungdommen.
Efter Thy Cykle Ring gik turen til  Aalborg, over Odder CK og til kontinentalholdet ColoQuick.

Som juniorrytter var han ikke en af de mest vindende, hvilket giver mening når man ser på hans størrelse og de typisk flade danske løb. Dog sendte en række gode resultater på den scene ham videre til ColoQuick, hvor han i højere grad fik mulighed for at vise sine evner på stigniner i udlandet. Her blev det hurtigt klart at han besad nogle klatreevner der sjældent ses hos danske upcoming ryttere. Med gode resultater i bjergrige løb i Rumænien og Kina, havde Jonas Vingegaard slået sig fast som et navn der skulle holdes øje med. 
Derefter fulgte et par år med gode resultater på kontinentalniveau, inden han i 2018 for alvor sparkede døren ind til pro-scenen. Her opnåede han blandt andet topplaceringer i Tour de l'Avenir og Tour du Loir et Cher. 
Herefter gik turen til hollandske Team Jumbo-Visma, hvor han i sin første sæson for topholdet viste gode takter med etapesejr i Polen rundt og en andenplads i Danmark Rundt. Coronaåret 2020 bød kun på 28 løbsdage for Jonas Vingegaard, med en samlet 8. plads i Polen rundt som bedste resultat. 
Det helt store gennembrud for nordjyden kom i 2021, hvor han startede ud med lyn og torden, da han hentede en etapesejr på 5. etape af UAE Tour. Her angreb Jonas på Jebel Jais stigningen og holdte sig foran klassementsrytterne helt til mål. Efter åbningen i mellemøsten, gik turen til det italienske med Coppi e Bartali, hvor Jonas Vingegaard vandt 2 etaper, pointtrøjen og den samlede sejr i klassementet. 
I Baskerlandet rundt, som anses som et af de hårdere etapeløb, hentede han 4 top-10 placeringer på etaper og blev kun slået i  klassementet af sin kaptajn Primož Roglic. 
Senere på sommeren stod den helt store test, hvor Jonas Vingegaard var udset som forhåndsfarvoritten Roglic' vigtigste hjælperytter i Tour de France. Dog blev dette hurtigt lavet om, da Roglic styrtede flere gange på de tidlige etaper og måtte udgå. Herfra valgte holdet at satse på Jonas Vingegaard i klassementet samt at hente etapesejre. Jonas Vingegaard endte på en samlet 2. plads efter Tadej Pogacar, og indkasserede det bedste danske resultat i Tour de France siden Michael Rasmussen. 

Jonas Vingegaard's løbskalender og resultater i 2024:

Jonas Vingegaard har foreløbigt følgende løb på programmet i 2024:


Antal Løbsdage 15
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 5
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 7
Antal sejre, klassementer 3
Antal top-10, klassementer 5
17/08 La Vuelta Ciclista a España Kommende
29/06 Tour de France Kommende
02/06 Critérium du Dauphiné Kommende
01/04 - 06/04 Itzulia Basque Country
01/04 #1: Irun › Irun 5
02/04 #2: Irun › Kanbo 19
03/04 #3: Ezpeleta › Altsasu 67
04/04 #4: Etxarri Aranatz › Legutio DNF
04/03 - 10/03 Tirreno-Adriatico
Points-trøje 4
Klassement 1
04/03 #1: Lido di Camaiore › Lido di Camaiore 9
05/03 #2: Camaiore › Follonica 40
06/03 #3: Volterra › Gualdo Tadino 32
07/03 #4: Arrone › Giulianova 11
08/03 #5: Torricella Sicura › Valle Castellana 1
09/03 #6: Sassoferrato › Cagli (Monte Petrano) 167k 1
10/03 #7: San Benedetto del Tronto › San Benedetto del Tronto 56
22/02 - 25/02 O Gran Camiño - The Historical Route
Points-trøje 1
Klassement 1
Points-trøje 1
Klassement 1
22/02 #1: A Coruña › A Coruña 45
23/02 #2: Taboada › Chantada 1
24/02 #3: Xinzo de Limia › Castelo de Ribadavia 98k 1
25/02 #4: Ponteareas › Tui 1

Se resultater for 2023:


Antal Løbsdage 68
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 13
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 30
Antal sejre, klassementer 4
Antal top-10, klassementer 13
26/08 - 17/09 La Vuelta Ciclista a España
Points-trøje 5
Klassement 2
26/08 #1: Barcelona › Barcelona 11
27/08 #2: Mataró › Barcelona 64
28/08 #3: Súria › Arinsal 2
29/08 #4: Andorra la Vella › Tarragona 17
30/08 #5: Morella › Burriana 37
31/08 #6: La Vall d'Uixó › Observatorio Astrofísico de Javalambre 19
01/09 #7: Utiel › Oliva 24
02/09 #8: Dénia › Xorret de Catí. Costa Blanca Interior 5
03/09 #9: Cartagena › Collado de la Cruz de Caravaca 68k 19
05/09 #10: Valladolid › Valladolid 10
06/09 #11: Lerma › La Laguna Negra.Vinuesa 38
07/09 #12: Ólvega › Zaragoza 25
08/09 #13: Formigal. Huesca la Magia › Col du Tourmalet 1
09/09 #14: Sauveterre-de-Béarn › Larra-Belagua 12
10/09 #15: Pamplona › Lekunberri 26
12/09 #16: Liencres Playa › Bejes 1
13/09 #17: Ribadesella/Ribeseya › Altu de L'Angliru 2
14/09 #18: Pola de Allande › La Cruz de Linares 13
15/09 #19: La Bañeza › Íscar 67
16/09 #20: Manzanares El Real › Guadarrama 35
17/09 #21: Hipódromo de la Zarzuela › Madrid. Paisaje de la Luz 53
24/07 Daags na de Tour 1
01/07 - 23/07 Tour de France
Klassement 1
Points-trøje 5
01/07 #1: Bilbao › Bilbao 9
02/07 #2: Vitoria-Gasteiz › San Sébastií¡n 16
03/07 #3: Amorebieta-Etxano › Bayonne 43
04/07 #4: Dax › Nogaro 25
05/07 #5: Pau › Laruns 5
06/07 #6: Tarbes › Cauterets-Cambasque 61k 2
07/07 #7: Mont-de-Marsan › Bordeaux 22
08/07 #8: Libourne › Limoges 18
09/07 #9: Saint-Léonard-de-Noblat › Puy de Dí´me 14
11/07 #10: Vulcania › Issoire 21
12/07 #11: Clermont-Ferrand › Moulins 18
13/07 #12: Roanne › Belleville-en-Beaujolais 16
14/07 #13: Chí¢tillon-Sur-Chalaronne › Grand Colombier 4
15/07 #14: Annemasse › Morzine les Portes du Soleil 3
16/07 #15: Les Gets les Portes du Soleil › Saint-Gervais Mont-Blanc 17
18/07 #16: Passy › Combloux 1
19/07 #17: Saint-Gervais Mont-Blanc › Courchevel 4
20/07 #18: Moûtiers › Bourg-en-Bresse 28
21/07 #19: Moirans-en-Montagne › Poligny 37
22/07 #20: Belfort › Le Markstein 3
23/07 #21: Saint-Quentin-en-Yvelines › Paris 113
04/06 - 11/06 Critérium du Dauphiné
Points-trøje 2
Klassement 1
04/06 #1: Chambon-sur-Lac › Chambon-sur-Lac 24
05/06 #2: Brassac-les-Mines › La Chaise-Dieu 21
06/06 #3: Monistrol-sur-Loire › Le Coteau 41
07/06 #4: Cours › Belmont-de-la-Loire 2
08/06 #5: Cormoranche-sur-Saône › Salins-les-Bains 1
09/06 #6: Nantua › Crest-Voland 11
10/06 #7: Porte-de-Savoie › Col de la Croix de Fer 1
11/06 #8: Le Pont-de-Claix › La Bastille – Grenoble Alpes Métropole 2
03/04 - 08/04 Itzulia Basque Country
Klassement 1
Points-trøje 1
03/04 #1: Vitoria-Gasteiz › Labastida 28
04/04 #2: Viana › Leitza 15
05/04 #3: Errenteria › Amasa-Villabona 1
06/04 #4: Santurtzi › Santurtzi 1
07/04 #5: Amorebieta › Amorebieta 10
08/04 #6: Eibar › Eibar 1
05/03 - 12/03 Paris-Nice
Points-trøje 4
Klassement 3
Points-trøje 4
Klassement 3
05/03 #1: La Verrière › La Verrière 31
06/03 #2: Bazainville › Fontainebleau 124
07/03 #3: Dampierre-en-Burly › Dampierre-en-Burly 1
08/03 #4: Saint-Amand-Montrond › La Loge des Gardes 6
09/03 #5: Saint-Symphorien-sur-Coise › Saint-Paul-Trois-Châteaux 50
11/03 #7: Nice › Col de la Couillole 3
12/03 #8: Nice › Nice 2
23/02 - 26/02 O Gran Camiño
Points-trøje 2
Klassement 1
23/02 #1: Muralla de Lugo › Sarria NR
24/02 #2: Tui › A Guarda (Monte Trega) 1
25/02 #3: Esgos › Rubiá (Alto do Castelo) 1
26/02 #4: Novo Milladoiro › Santiago de Compostela 1

Se resultater for 2022:


Antal Løbsdage 54
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 6
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 23
Antal sejre, klassementer 1
Antal top-10, klassementer 6
08/10 Il Lombardia 16
27/09 - 02/10 CRO Race
Points-trøje 5
Klassement 2
27/09 #1: Osijek › Ludbreg 17
28/09 #2: Otočac › Zadar 34
29/09 #3: Sinj › Primošten 1
30/09 #4: Biograd na Moru › Crikvenica 25
01/10 #5: Opatija › Labin 1
02/10 #6: Sveta Nedelja › Zagreb 14
01/07 - 24/07 Tour de France
Points-trøje 7
Klassement 1
01/07 #1: Copenhagen › Copenhagen 7
02/07 #2: Roskilde › Nyborg 27
03/07 #3: Vejle › Sønderborg 49
05/07 #4: Dunkerque › Calais 30
06/07 #5: Lille › Wallers-Arenberg 16
07/07 #6: Binche › Longwy 6
08/07 #7: Tomblaine › La Super Planche des Belles Filles 2
09/07 #8: Dole › Lausanne 8
10/07 #9: Aigle › Châtel les portes du Soleil 6
12/07 #10: Morzine › Megève 21
13/07 #11: Albertville › Col du Granon 1
14/07 #12: Briançon › L'Alpe d'Huez 6
15/07 #13: Bourg d'Oisans › Saint-Etienne 19
16/07 #14: Saint-Etienne › Mende 24
17/07 #15: Rodez › Carcassonne 23
19/07 #16: Carcassonne › Foix 15
20/07 #17: Saint-Gaudens › Peyragudes 2
21/07 #18: Lourdes › Hautacam 1
22/07 #19: Castelnau-Magnoac › Cahors 13
23/07 #20: Lacapelle-Marival › Rocamadour 2
24/07 #21: Paris La Défense › Paris (Champs-Élysées) 76
05/06 - 12/06 Critérium du Dauphiné
Points-trøje 10
Klassement 2
05/06 #1: La Voulte-sur-Rhône › Beauchastel 86
06/06 #2: Saint-Péray › Brives-Charensac 84
07/06 #3: Saint-Paulien › Chastreix-Sancy 27
08/06 #4: Montbrison › La Bâtie d’Urfé 7
09/06 #5: Thizy-les-Bourgs › Chaintré 60
10/06 #6: Rives › Gap 40
11/06 #7: Saint-Chaffrey › Vaujany 3
12/06 #8: Saint-Alban-Leysse › Plateau de Salaison 1
24/04 Liège-Bastogne-Liège DNF
20/04 La Flèche Wallonne DNF
04/04 - 09/04 Itzulia Basque Country
Points-trøje 9
Klassement 6
04/04 #1: Hondarribia › Hondarribia 9
05/04 #2: Leitza › Viana 29
06/04 #3: Llodio › Amurrio 9
07/04 #4: Vitoria-Gasteiz › Zamudio 22
08/04 #5: Zamudio › Mallabia 8
09/04 #6: Eibar › Arrate 5
17/03 Grand Prix de Denain - Porte du Hainaut 76
07/03 - 13/03 Tirreno-Adriatico
Points-trøje 2
Klassement 2
07/03 #1: Lido di Camaiore › Lido di Camaiore 27
08/03 #2: Camaiore › Sovicille 76
09/03 #3: Murlo › Terni 26
10/03 #4: Cascata delle Marmore › Bellante 2
11/03 #5: Sefro › Fermo 7
12/03 #6: Apecchio › Carpegna 2
13/03 #7: San Benedetto del Tronto › San Benedetto del Tronto 43
27/02 Drôme Classic 1
26/02 Faun-Ardèche Classic 33

Se resultater for 2021:


Antal Løbsdage 59
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 3
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 20
Antal sejre, klassementer 1
Antal top-10, klassementer 3
09/10 Il Lombardia 14
02/10 Giro dell'Emilia 12
29/08 Bretagne Classic - Ouest-France 61
19/08 - 22/08 Tour of Norway
Klassement 76
19/08 #1: Egersund › Sokndal (Kroheia) 57
20/08 #2: Sirdal (Tjørhomfjellet) › Sirdal (Fidjeland) 90
21/08 #3: Jørpeland › Jørpeland 82
22/08 #4: Hinna Park › Stavanger 89
31/07 Donostia San Sebastian Klasikoa 8
26/06 - 18/07 Tour de France
Ungdomstrøje 2
Points-trøje 10
Klassement 2
26/06 #1: Brest › Landerneau 13
27/06 #2: Perros-Guirec › Mûr-de-Bretagne Guerlédan 7
28/06 #3: Lorient › Pontivy 96
29/06 #4: Redon › Fougères 54
30/06 #5: Changé › Laval Espace Mayenne 3
01/07 #6: Tours › Châteauroux 80
02/07 #7: Vierzon › Le Creusot 25
03/07 #8: Oyonnax › Le Grand-Bornand 10
04/07 #9: Cluses › Tignes 8
06/07 #10: Albertville › Valence 29
07/07 #11: Sorgues › Malaucène 7
08/07 #12: Saint-Paul-Trois-Châteaux › Nîmes 25
09/07 #13: Nîmes › Carcassonne 31
10/07 #14: Carcassonne › Quillan 37
11/07 #15: Céret › Andorra la Vella 21
13/07 #16: El Pas de la Casa › Saint-Gaudens 16
14/07 #17: Muret › Saint-Lary-Soulan (Col du Portet) 2
15/07 #18: Pau › Luz Ardiden 2
16/07 #19: Mourenx › Libourne 46
17/07 #20: Libourne › Saint-Émilion 3
18/07 #21: Chatou › Paris Champs-Élysées 97
30/05 - 06/06 Critérium du Dauphiné
Ungdomstrøje 14
Points-trøje 20
Klassement 51
30/05 #1: Issoire › Issoire 68
31/05 #2: Brioude › Saugues 102
01/06 #3: Langeac › Saint-Haon-Le-Vieux 131
02/06 #4: Firminy › Roche-La-Molière 7
03/06 #5: Saint-Chamond › Saint-Vallier 30
04/06 #6: Loriol-sur-Drome › Le Sappey-en-Chartreuse 82
05/06 #7: Saint-Martin-le-Vinoux › La Plagne 84
06/06 #8: La Léchère-Les-Bains › Les Gets 136k 2
25/04 Liège-Bastogne-Liège 28
21/04 La Flèche Wallonne 84
18/04 Amstel Gold Race 115
05/04 - 10/04 Itzulia Basque Country
Ungdomstrøje 1
Points-trøje 4
Klassement 2
05/04 #1: Bilbao › Bilbao 3
06/04 #2: Zalla › Sestao 24
07/04 #3: Amurrio › Ermualde (Laudio) 8
08/04 #4: Vitoria-Gasteiz › Hondarribia 4
09/04 #5: Hondarribia › Ondarroa 33
10/04 #6: Ondarroa › Arrate (Eibar) 6
23/03 - 27/03 Settimana Internazionale Coppi e Bartali
Points-trøje 1
Klassement 1
23/03 #1a: Gatteo › Gatteo 23
23/03 #1b: Gatteo › Gatteo 6
24/03 #2: Riccione › Sogliano al Rubicone 1
25/03 #3: Riccione › Riccione 26
26/03 #4: San Marino › San Marino 1
27/03 #5: Forlì › Forlì 2
21/02 - 27/02 UAE Tour
Ungdomstrøje 15
Points-trøje 12
Klassement 46
21/02 #1: Al Dhafra Castle › Al Mirfa 115
22/02 #2: Al Hudayriat Island › Al Hudayriat Island 13
23/02 #3: Strata Manufactoring › Jebel Hafeet 59
24/02 #4: Al Marjan Island › Al Marjan Island 107
25/02 #5: Fujairah Marine Club › Jebel Jais 1
26/02 #6: Deira Island › Palm Jumeirah 120
27/02 #7: Yas Mall › Abu Dhabi Breakwater 117

Se resultater for 2020:


Antal Løbsdage 28
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
20/10 - 08/11 La Vuelta ciclista a España
Ungdomstrøje 14
Points-trøje 74
Klassement 46
20/10 #1: Irún › Arrate 66
21/10 #2: Pamplona › Lekunberri 151
22/10 #3: Lodosa › La Laguna Negra de Vinuesa 166
23/10 #4: Garray › Ejea de los Caballeros 157
24/10 #5: Huesca › Sabiñanigo 63k 69
25/10 #6: Biescas › Aramón Formigal 138
27/10 #7: Vitoria-Gasteiz › Villanueva de Valdegovia 54
28/10 #8: Logroño › Alto de Moncalvillo 39
29/10 #9: Castrillo del Val › Aguilar de Campoo 137
30/10 #10: Castro Urdiales › Suances 83
31/10 #11: Villaviciosa › Alto de la Farrapona 32
01/11 #12: Pola de Laviana › Alto de l'Angliru 14
03/11 #13: Muros › Mirador de Ézaro 105
04/11 #14: Lugo › Ourense 122
05/11 #15: Mos › Puebla de Sanabria 92
06/11 #16: Salamanca › Ciudad Rodrigo 51
07/11 #17: Sequeros › Alto de la Covatilla 62
08/11 #18: Hipódromo de la Zarzuela › Madrid 22
04/10 Liège-Bastogne-Liège 84
30/09 La Flèche Wallonne 71
23/08 DM - Linjeløb 31
15/08 Il Lombardia DNF
12/08 Gran Piemonte 57
05/08 - 09/08 Tour de Pologne
Points-trøje 26
Klassement 8
05/08 #1: Stadion Śląski › Katowice 42
06/08 #2: Opole › Zabrze 42
07/08 #3: Wadowice › Bielsko-Biała 28
08/08 #4: Bukovina Resort › Bukowina Tatrzańska 9
09/08 #5: Zakopane › Kraków 20

Se resultater for 2019:


Antal Løbsdage 42
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 2
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 7
Antal sejre, klassementer 1
Antal top-10, klassementer 2
06/10 Gran Premio Bruno Beghelli DNF
05/10 Giro dell'Emilia DNF
15/09 Grand Prix Cycliste de Montréal 84
13/09 Grand Prix Cycliste de Québec 96
29/08 - 01/09 Deutschland Tour
Ungdomstrøje 2
Klassement 9
29/08 #1: Hannover › Halberstadt 45
30/08 #2: Marburg › Göttingen 23
31/08 #3: Göttingen › Eisenach 13
01/09 #4: Eisenach › Erfurt 15
21/08 - 25/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Points-trøje 4
Klassement 2
Points-trøje 4
Klassement 2
21/08 #1: Silkeborg › Silkeborg 83
22/08 #2: Grindsted › Grindsted 7
23/08 #3: Holstebro › Vejle 2
24/08 #4: Korsør › Asnæs Indelukke 4
25/08 #5: Roskilde › Frederiksberg 25
03/08 - 09/08 Tour de Pologne
Points-trøje 13
Klassement 26
03/08 #1: Kraków › Kraków 112
04/08 #2: Tarnowskie Góry › Katowice 99
05/08 #3: Chorzów › Zabrze 108
07/08 #5: Wieliczka › Bielsko-Biała 13
08/08 #6: Zakopane › Kościelisko 1
09/08 #7: Bukovina Resort › Bukowina Tatrzańska 81
30/06 DM - Linjeløb 26
27/06 DM - Enkeltstart 22
28/05 - 02/06 Tour of Norway
28/05 #1: Stavanger › Egersund 121
29/05 #2: Kvinesdal › Mandal DNS
24/05 - 26/05 Hammer Stavanger
Klassement 1
24/05 #1: Stavanger › Stavanger 1
25/05 #2: Stavanger › Stavanger 6
26/05 #3: Stavanger › Stavanger 5
30/04 - 05/05 Tour de Romandie
Ungdomstrøje 10
Klassement 72
30/04 #Prologue: Neuchâtel › Neuchâtel 97
01/05 #1: Neuchâtel › La Chaux-de-Fonds 95
02/05 #2: Le Locle › Morges 121
03/05 #3: Romont › Romont 54
04/05 #4: Lucens › Torgon 63
05/05 #5: Genève › Genève 53
08/04 - 13/04 Itzulia Basque Country
Ungdomstrøje 10
Points-trøje 31
Klassement 32
08/04 #1: Zumarraga › Zumarraga 43
09/04 #2: Zumarraga › Gorraiz 70
10/04 #3: Sarriguren › Estibaliz 131
11/04 #4: Vitoria-Gasteiz › Arrigorriaga 41
12/04 #5: Arrigorriaga › Arrate 98
13/04 #6: Eibar › Eibar 12
20/02 - 24/02 Vuelta a Andalucia Ruta Ciclista Del Sol
Klassement 109
20/02 #1: Sanlúcar de Barramed › Alcalá de los Gazules 114
21/02 #2: Sevilla › Torredonjimeno 128
22/02 #3: Mancha Real › La Guardia de Jaén 123
23/02 #4: Armilla › Granada 46
24/02 #5: Otura › Alhaurín de la Torre 90

Se resultater for 2018:


Antal Løbsdage 46
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 2
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 11
Antal top-10, klassementer 2
28/09 VM U23 - Linjeløb 64
11/09 - 16/09 Olympia's Tour
Points-trøje 23
Klassement 56
11/09 #1: Assen › Assen 78
12/09 #2: Emmen › Emmen 110
13/09 #3: Gieten › Hellendoorn 84
14/09 #4: Nijverdal › Duiven 70
15/09 #5a: Offenbeek › Offenbeek 5
15/09 #5b: Offenbeek › Offenbeek 81
16/09 #6: Dreumel › Beneden-Leeuwen 56
17/08 - 26/08 Tour de l'Avenir
Klassement 67
17/08 #1: Grand-Champ › Elven 128
18/08 #2: Drefféac › Châteaubriant 102
19/08 #3: Le Lude › Châteaudu 115
20/08 #4: Orléans › Orléans 1
21/08 #5: Beaugency › Levroux 63
22/08 #6: Le Blanc › Cérilly 90
23/08 #7: Moutiers › Méribe 80
24/08 #8: La Bathie › Crest-Voland Cohennoz 111
25/08 #9: Séez › Val d'Isère 98
26/08 #10: Val d'Isère › Saint-Colomban-des-Villards Col du Glandon 38
11/07 - 15/07 Giro Ciclistico della Valle d'Aosta Mont Blanc
11/07 #Prologue: Saint-Gervais Mont-Blanc › Saint-Nicolas de Véroce 1
12/07 #1: Rhêmes-Saint-Georges › Rhêmes-Notre-Dame DNF
01/07 DM - Linjeløb 40
17/06 GP Horsens Posten 40
10/06 DM U23 - Linjeløb 46
09/06 DM U23 - Enkeltstart 15
31/05 - 03/06 Grand Prix Priessnitz spa
Points-trøje 5
Klassement 5
31/05 #Prologue: Krnov › Krnov 69
01/06 #1: Jeseník › Rýmařov 3
02/06 #2: Krnov › Dlouhé stráně 6
03/06 #3: Jeseník › Jeseník 8
06/05 Ringerike GP 5
05/05 Sundvolden GP 4
01/05 Eschborn-Frankfurt U23 23
29/04 Skive-Løbet 76
11/04 - 15/04 Tour du Loir et Cher E Provost
Ungdomstrøje 1
Points-trøje 12
Klassement 5
11/04 #1: Blois › Fougère 51
12/04 #2: Vernou-en-Sologne › La Ferté-Imbault 47
13/04 #3: Droué › Vendôme 2
14/04 #4: Bourré › Bourré 27
15/04 #5: Blois › Blois 30
31/03 - 02/04 Le Triptyque des Monts et Chateaux
Points-trøje 16
Klassement 9
31/03 #1: Pecq › Flobecq 76
01/04 #2: Tournai › Leuze-en-Hainaut 64
02/04 #3b: Chateau de Moulbaix › Beau Site (Saint-Sauveur) 5
02/04 #3a: Frasnes › Saint-Sauveur 16

Se resultater for 2017:


Antal Løbsdage 18
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 5
24/05 - 28/05 Tour des Fjords
24/05 #1: Balestrand › Førde 76
25/05 #2: Gulen › Norheimsund 13
26/05 #3: Odda › Kopervik 38
27/05 #4: Stavanger › Sandnes DNF
13/05 DM U23 - Enkeltstart 17
07/05 Ringerike GP 7
06/05 Sundvolden GP 5
29/04 GP Viborg 2
12/04 - 16/04 Tour du Loir et Cher
Ungdomstrøje 1
Points-trøje 12
Klassement 4
12/04 #1: Blois › Mont-Près-Chambord 100
13/04 #2: La Ferté-Imbault › Vernoe-en-Sologne 92
14/04 #3: Savigny-sur-Braye › Vendôme 33
15/04 #4: Montrichard › Montrichard 3
16/04 #5: Blois › Blois 28

Se resultater for 2016:


Antal Løbsdage 30
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 3
18/09 - 25/09 Tour of China II
Klassement 13
18/09 #Prologue: Hubei Olympic Center › Hubei Olympic Center 44
19/09 #1: Yangxin › Yangxin 102
21/09 #2: Shaoshan › Shaoshan 93
22/09 #3: Liling › Liling 7
24/09 #4: Qingyuan › Qingyuan 63
25/09 #5: Zhuhai › Zhuhai 61
09/09 - 16/09 Tour of China I
Points-trøje 13
Klassement 2
09/09 #1: Tianjin › Tianjin 86
10/09 #2: Weichang › Fengning 66
12/09 #3: Banan › Banan 2
13/09 #4: Bazhong › Pingchang 12
14/09 #5: Leshan › Leshan 44
16/09 #6: Xinzhou › Xinzhou 23
27/08 - 28/08 Ronde van Midden Nederland
Ungdomstrøje 58
Klassement 119
27/08 #1: Doorn › Leersum 15
28/08 #2: Utrecht › Utrecht 119
27/07 - 31/07 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Ungdomstrøje 20
Klassement 83
Ungdomstrøje 20
Klassement 83
27/07 #1: Herning › Esbjerg 118
28/07 #2: Rømø › Sønderborg 110
29/07 #3: Aabenraa › Vejle 37
30/07 #4: Nyborg › Nyborg 83
31/07 #5: Karrebæksminde › Frederiksberg 99
06/07 - 10/07 Sibiu Cycling Tour
Ungdomstrøje 10
Klassement 59
06/07 #Prologue: Sibiu › Sibiu 37
07/07 #1: Sibiu › Sibiu 73
08/07 #2: Sibiu › Paltinis 62
09/07 #3: Bâlea Lac › Bâlea Lac 9
10/07 #4: Sibiu › Sibiu 73
26/06 DM - Linjeløb DNF
12/06 GP Horsens Posten 40
11/06 Fyen Rundt - Tour of Funen 33
28/05 DM U23 - Linjeløb 37
01/05 Skive-Løbet 27
29/04 Himmerland Rundt DNF

Se resultater for 2015:


Antal Løbsdage 4
25/06 DM - Enkeltstart 48
05/06 DM U23 - Enkeltstart 30
03/05 Skive-Løbet DNF
18/04 Liège - Bastogne - Liège U23 DNF

Se resultater for 2014:


Antal Løbsdage 9
05/07 - 06/07 GP Général Patton
Klassement 21
05/07 #1: Ettelbruck › Troisvierges 48
06/07 #2: Wincrange › Wincrange 21
01/06 DM U23 - Linjeløb 44
29/05 - 01/06 Tour du Pays de Vaud
Klassement 13
29/05 #Prologue: Yverdon › Yverdon 69
30/05 #1: Dompierre VD › Romanel-sur-Lausanne 12
31/05 #3: Les Aviolats › Les Diablerets 18
31/05 #2: Romanel-sur-Lausanne › Les Diablerets 15
01/06 #4: Treytorrens VD › Grandcour 39
20/04 Grand Prix Bati-Metallo 89