Magnus Bak Klaris

Info om Magnus Bak Klaris:

Navn Magnus Bak Klaris
Født 23-01-1996 (28 år)
Nuværende hold Airtox - Carl Ras
UCI rangliste 560

Hold:

2024 Airtox - Carl Ras
2023 Restaurant Suri - Carl Ras
2022 Restaurant Suri - Carl Ras
2021 Team CO:PLAY-Giant
2020 Team Synch - Giant
2019 BHS - Almeborg-Bornholm
2018 BHS - Almeborg-Bornholm
2017 ColoQuick CULT
2016 SEG Racing Academy
2015 SEG Racing
2014 Team Cycling Elite Copenhagen
2013 Team HH Malerentreprise

Sæsoner:

Sæson Sejre (1-dags) Sejre (Klassement) Top-10
2024 0 0 1
2023 5 1 18
2022 1 0 3
2021 0 0 2
2018 1 0 3
2017 0 0 4
2016 0 0 1
2015 0 0 1
2014 3 1 8
2013 0 0 2

Magnus Bak Klaris's løbskalender og resultater i 2024:

Magnus Bak Klaris har foreløbigt følgende løb på programmet i 2024:


Antal Løbsdage 9
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
05/05 Ringerike GP 21
04/05 Sundvolden GP 17
28/04 Lotto Famenne Ardenne Classic 14
21/04 State Energy Race - Ordrup CC 16
13/04 Arno Wallaard Memorial 6
01/04 3 Dage i Nord - #3 Campione Cup - Aalborg 26
31/03 3 Dage i Nord - #2 Campione Cup - Thy 54
20/03 - 24/03 Olympia's Tour
20/03 #1: Medemblik › Medemblik 81
21/03 #2: Baflo › Baflo DNF

Se resultater for 2023:


Antal Løbsdage 39
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 5
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 19
Antal sejre, klassementer 1
Antal top-10, klassementer 5
14/10 National Championships Denmark - Gravel 1
01/10 Holbæk 26
17/09 Campione og Greve 22
17/09 Campione SM Linjeløb 22
10/09 Konggaard Løbet 3
03/09 Gylne Gutuer 5
02/09 Lillehammer GP 10
26/08 Grand Prix Lumsås 12
15/08 - 19/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Points-trøje 42
Klassement 10
Points-trøje 42
Klassement 10
15/08 #1: Aalborg › Aalborg 11
16/08 #2: Kjellerup › Silkeborg 32
17/08 #3: Vejen › Vejle 24
18/08 #4: Kalundborg › Bagsværd 28
19/08 #5: Helsingør › Helsingør 15
10/08 Hadsten Gadeløb 3
03/08 - 03/08 Randers Bike Week
Klassement 1
03/08 #1: Sønder Borup › Sønder Borup 4
04/08 #2: Sønder Borup › Sønder Borup 26
05/08 #3: Sønder Borup › Sønder Borup 1
06/08 #4: Fussingø › Fussingø 1
25/06 National Championships Denmark - Road Race 2
22/06 National Championships Denmark - ITT 11
18/06 Din Bilpartner Løbet - Vejen 7
11/06 Ordrup CC Linjeløb 3
01/06 - 04/06 Tour of Malopolska
Points-trøje 11
Klassement 10
01/06 #Prologue: Kraków › Kraków 4
02/06 #1: Koszyce › Myślenice 6
03/06 #2: Wieliczka › Nowy Targ 23
04/06 #3: Jablonka › Przehyba 14
13/05 Grand Prix Herning 39
07/05 Ringerike GP 2
06/05 Sundvolden GP 5
30/04 Kolding BC Løbet 1
23/04 ABC København 29
16/04 Slagelseløbet 1
15/04 Næstved BC 3
01/04 HurtigJoakimLøbet 5.0 21
22/03 - 26/03 Olympia's Tour
Points-trøje 13
Klassement 10
22/03 #1: TT Circuit Assen › TT Circuit Assen 56
23/03 #2: Assen › Assen 34
24/03 #3: Gieten › Ruurlo 36
25/03 #4: Neede › Tiel 2
26/03 #5: Beek › Beek 24

Se resultater for 2022:


Antal Løbsdage 19
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 4
Antal top-10, klassementer 1
17/09 Grote Prijs Rik Van Looy 13
04/09 Gylne Gutuer 35
03/09 Lillehammer GP 1
16/08 - 20/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Klassement 62
Klassement 62
16/08 #1: Allerød › Køge 40
17/08 #2: Assens › Assens 49
18/08 #3: Otterup › Herning 119
19/08 #4: Skive › Skive 89
20/08 #5: Give › Vejle 27
06/08 Scandinavian Race in Uppsala 1909-2022 35
26/06 DM - Linjeløb 14
23/06 DM - Enkeltstart DNS
03/06 - 05/06 Tour of Malopolska
Klassement 12
03/06 #1: Wieliczka › Góra Chelm 13
04/06 #2: Niepolomice › Nowy Targ 24
05/06 #3: Jabłonka › Przehyba 14
22/05 Fyen Rundt - Tour of Funen DNF
21/05 Grand Prix Herning 43
08/05 Ringerike GP 7
07/05 Sundvolden GP 11
16/04 Arno Wallaard Memorial 7
16/04 Arno Wallaard Memorial 7

Se resultater for 2021:


Antal Løbsdage 9
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 2
29/08 Rent Liv Løbet Skive 27
10/08 - 14/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Points-trøje 21
Klassement 25
Points-trøje 21
Klassement 25
10/08 #1: Struer › Esbjerg 40
11/08 #2: Ribe › Sønderborg 30
12/08 #3: Tønder › Vejle 52
13/08 #4: Holbæk › Kalundborg 77k 4
14/08 #5: Frederiksberg › Frederiksberg 25
20/06 DM - Linjeløb 16
30/05 Fyen Rundt - Tour of Funen 89
29/05 Grand Prix Herning 2

Se resultater for 2020:


Antal Løbsdage 1
23/08 DM - Linjeløb 26

Se resultater for 2019:


Antal Løbsdage 11
09/05 - 12/05 Rhône-Alpes Isère Tour
Klassement 46
09/05 #1: Charvieu-Chavagneux › Villefontaine 42
10/05 #2: Saint Exupéry Airport › Saint-Pierre-de-Chandieu 57
11/05 #3: Montanay › Saint-Maurice-l'Exil 67
12/05 #4: Saint-Maurice-l'Exil › Charvieu-Chavagneux 39
04/05 GP Himmerland Rundt 40
27/04 Grand Prix Herning 18
20/04 Arno Wallaard Memorial DNF
20/04 Arno Wallaard Memorial DNF
31/03 Cholet - Pays de la Loire 14
30/03 Classic Loire Atlantique DNF
17/03 Paris-Troyes 56

Se resultater for 2018:


Antal Løbsdage 39
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 4
Antal top-10, klassementer 1
28/09 VM U23 - Linjeløb 73
17/08 - 26/08 Tour de l'Avenir
Points-trøje 9
Klassement 56
17/08 #1: Grand-Champ › Elven 110
18/08 #2: Drefféac › Châteaubriant 2
19/08 #3: Le Lude › Châteaudu 38
20/08 #4: Orléans › Orléans 1
21/08 #5: Beaugency › Levroux 97
22/08 #6: Le Blanc › Cérilly 109
23/08 #7: Moutiers › Méribe 102
24/08 #8: La Bathie › Crest-Voland Cohennoz 59
25/08 #9: Séez › Val d'Isère 102
26/08 #10: Val d'Isère › Saint-Colomban-des-Villards Col du Glandon 34
01/08 - 05/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Ungdomstrøje 3
Klassement 16
Ungdomstrøje 3
Klassement 16
01/08 #1: Aalborg › Aalborg 35
02/08 #2: Viborg › Vejle 31
03/08 #3: Naestved › Vordingborg 35
04/08 #4: Nykøbing Falster › Nykøbing Falster 18
05/08 #5: Faxe › Frederiksberg 48
01/07 DM - Linjeløb 24
28/06 DM - Enkeltstart 12
17/06 GP Horsens Posten 3
10/06 DM U23 - Linjeløb 36
09/06 DM U23 - Enkeltstart 7
18/05 - 20/05 A Travers Les Hauts De France - Trophee Paris-Arras Tour
Ungdomstrøje 23
Klassement 42
Ungdomstrøje 23
Klassement 42
18/05 #1: Le Cateau-Cambrésis › Villers-lès-Cagnicourt 101
19/05 #2: Lens › Liévin 40
20/05 #3: Hermies › Arras 62
09/05 - 13/05 Flèche du Sud
Ungdomstrøje 10
Klassement 26
09/05 #1: Berbourg › Berbourg 75
10/05 #2: Rumelange › Rumelange 84
11/05 #3: Wincrange › Wincrange 16
12/05 #4: Roeser › Roeser 57
13/05 #5: Esch/Alzette › Esch/Alzette 63
06/05 Ringerike GP 25
05/05 Sundvolden GP 21
28/04 GP Himmerland Rundt 51
21/04 Grand Prix Herning 18
03/04 G.P. Palio del Recioto 20
02/04 Giro del Belvedere 45
01/04 Trofeo Piva DNF
25/03 Cholet - Pays de la Loire 23
24/03 Classic Loire Atlantique 78
11/03 Paris-Troyes 38

Se resultater for 2017:


Antal Løbsdage 30
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 3
26/08 - 27/08 Ronde van Midden Nederland
Ungdomstrøje 4
Klassement 9
26/08 #1: Doorn › Doorn 2
27/08 #2: Utrecht › Utrecht 65
05/08 Hansa Bygg Kalmar Grand Prix Road Race 29
30/07 Rad am Ring 15
12/07 - 16/07 Giro Ciclistico della Valle d'Aosta Mont Blanc
Klassement 61
12/07 #Prologue: Saint Gervais Mont Blanc › Saint Nicolas de Veroce 35
13/07 #1: Quassolo › Quincinetto (Scalaro) 102
14/07 #2: Villeneuve › Introd (Les Combes) 52
15/07 #3: Valtournenche › Breuil Cervinia 67
16/07 #4: Aoste › Valgrisenche 25
25/06 DM - Linjeløb 33
22/06 DM - Enkeltstart 16
01/06 - 04/06 Grand Prix Priessnitz spa
Klassement 42
01/06 #Prologue: Krnov › Krnov 80
02/06 #1: Jesenik › Rymarov 87
03/06 #2: Krnov › Dlouhe straáne 53
04/06 #3: Jesenik › Jesenik 31
13/05 DM U23 - Enkeltstart 13
07/05 Ringerike GP 46
06/05 Sundvolden GP 17
29/04 GP Viborg DNF
17/04 Tro-Bro Léon DNF
12/04 - 16/04 Tour du Loir et Cher
Ungdomstrøje 2
Points-trøje 17
Klassement 15
12/04 #1: Blois › Mont-Près-Chambord 70
13/04 #2: La Ferté-Imbault › Vernoe-en-Sologne 101
14/04 #3: Savigny-sur-Braye › Vendôme 72
15/04 #4: Montrichard › Montrichard 4
16/04 #5: Blois › Blois 16

Se resultater for 2016:


Antal Løbsdage 33
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
27/08 - 28/08 Ronde van Midden Nederland
Ungdomstrøje 43
Klassement 89
27/08 #1: Doorn › Leersum 8
28/08 #2: Utrecht › Utrecht 73
23/08 Grand Prix des Marbriers 52
27/07 - 31/07 Tour Alsace
Ungdomstrøje 54
Klassement 80
27/07 #Prologue: Sausheim › Sausheim 108
28/07 #1: Velleminfroy › Dannemarie 67
29/07 #2: Altkirch › Huningue 53
30/07 #3: Ribeauvillé › Lac Blanc 89
31/07 #4: Colmar › Sélestat 45
02/07 Omloop Het Nieuwsblad Beloften/Circuit Het Nieuwsblad Espoirs DNF
16/06 - 19/06 Oberösterreichrundfahrt
Ungdomstrøje 11
Klassement 25
Ungdomstrøje 11
Klassement 25
16/06 #1: Linz › Linz 28
17/06 #2: Wels › Altheim 84
18/06 #3: Stöcker › Ulrichsberg 30
19/06 #4: Traun › Windischgarsten 35
28/05 DM U23 - Linjeløb 29
27/05 DM U23 - Enkeltstart 17
19/05 - 22/05 Ronde de l'Isard
Ungdomstrøje 18
Klassement 33
19/05 #1: Lorp-Sentaraille › Goulier-Neige 64
20/05 #2: Roques-sur-Garonne › Ax-3 Domaines 54
21/05 #3: Trie-sur-Baise › Boulogne-sur-Gesse 35
22/05 #4: Eaunes › Saint-Girons 44
08/05 Flèche Ardennaise DNF
16/04 Liège - Bastogne - Liège U23 DNF
08/04 - 10/04 Circuit des Ardennes International
Ungdomstrøje 29
Klassement 83
08/04 #1: Rocquigny › Poix-Terron 74
09/04 #2: Fumay › Revin 80
10/04 #4: Charleville-Mézières › Charleville-Mézières 90
10/04 #3: Sedan › Sedan 102
21/03 - 27/03 Tour de Normandie
Ungdomstrøje 27
Points-trøje 38
Klassement 58
21/03 #Prologue: Carentan › Carentan 74
22/03 #1: Mondeville › Forges-les-Eaux 86
23/03 #2: Vernon › Elbeuf-sur-Seine 63
24/03 #3: Bourg-Achard › Argentan 90
25/03 #4: Bagnoles de l'orne › Bagnoles de l'orne 74
26/03 #5: Trévières › Villedieu-les-Poeles 53
27/03 #6: Coutances › Caen 81
12/03 Energiewacht Ronde van Drenthe DNF

Se resultater for 2015:


Antal Løbsdage 35
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
13/10 Nationale Sluitingprijs Putte-Kapellen 98
11/10 Paris-Tours Espoirs 40
03/10 Piccolo Giro di Lombardia DNF
04/08 - 08/08 Post Danmark Rundt - Tour of Denmark
Ungdomstrøje 12
Klassement 63
04/08 #1: Struer › Holstebro 77
05/08 #2: Ringkøbing › Aarhus 92
06/08 #3: Vejle › Vejle 126
07/08 #5: Helsingør › Helsingør 35
07/08 #4: Slagelse › Frederiksværk 68
08/08 #6: Hillerød › Frederiksberg 55
14/07 - 19/07 Giro Ciclistico della Valle d'Aosta Mont Blanc
Klassement 27
14/07 #Prologue: Morillon › Morillon 48
15/07 #1: Morillon › Morillon 37
16/07 #2: Courmayeur › Pont-Saint-Martin 46
17/07 #3: Gressan › Valtournenche 40
18/07 #4: Pollein › Saint-Christophe 29
19/07 #5: Pré-Saint-Didier › Colle del Gran San Bernardo 29
28/06 DM - Linjeløb 31
25/06 DM - Enkeltstart 39
18/06 - 21/06 Oberösterreichrundfahrt
Klassement 21
Klassement 21
18/06 #1: Linz Hauptplatz › Pöstlingberg-Schlößl 42
19/06 #2: Wels › Obernberg/Inn 43
20/06 #3: Eferding › Ulrichsberg 11
21/06 #4: Thalheim › Steyr 18
14/06 Fyen Rundt - Tour of Funen 71
13/06 GP Horsens 7
07/06 DM U23 - Linjeløb 19
05/06 DM U23 - Enkeltstart 14
10/05 Flèche Ardennaise DNF
03/05 Skive-Løbet 25
02/05 Himmerland Rundt 38
01/05 GP Viborg 21
18/04 Liège - Bastogne - Liège U23 47
15/04 La Côte Picarde 77
11/04 Ronde van Vlaanderen Beloften 83
03/04 - 06/04 Le Triptyque des Monts et Châteaux
03/04 #1: Antoing › Quevaucamps DNF
21/03 Ronde van Zeeland Seaports DNF
08/03 Rabobank Dorpenomloop Rucphen 59

Se resultater for 2014:


Antal Løbsdage 22
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 3
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 11
Antal sejre, klassementer 1
Antal top-10, klassementer 3
27/09 VM Junior mænd - Linjeløb 5
05/09 - 07/09 Grand Prix Rüebliland
Klassement 11
05/09 #1: Kriegstetten › Kriegstetten 99
06/09 #3: Seon › Seon 13
06/09 #2: Seon › Seon 61
07/09 #4: Aarburg › Aarburg 1
22/07 - 27/07 Tour de l'Abitibi Desjardins
Points-trøje 10
Klassement 62
22/07 #1: Rouyn-Noranda › Amos 2
23/07 #2: La Sarre › Amos 19
24/07 #4: Malartic › Malartic 7
24/07 #3: Amos › Amos 7
25/07 #5: Val-d'Or › Amos 120
26/07 #6: Amos › Amos 38
27/07 #7: Senneterre › Amos 113
11/07 Gent - Menen 1
24/05 - 25/05 Le Trophée Centre Morbihan
Points-trøje 11
Klassement 14
24/05 #1: Malachappe Pluvigner › Brec'h 56
25/05 #3: Colpo › Locminé 6
25/05 #2: Reguiny › Naizin 17
08/05 - 11/05 Course de la Paix Juniors
Points-trøje 1
Klassement 1
08/05 #1: Litoměřice › Litoměřice 3
09/05 #2b: Roudnice nad Labem › Roudnice nad Labem 31
09/05 #2a: Třebenice › Třebenice 14
10/05 #3: Teplice › Zinnwald 2
11/05 #4: Terezín › Terezín 2
13/04 Paris - Roubaix Juniors 1

Se resultater for 2013:


Antal Løbsdage 23
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 2
28/09 VM Junior mænd - Linjeløb 82
05/09 - 08/09 Giro Internazionale della Lunigiana
Klassement 18
05/09 #1: Castelnuovo Magra › Castelnuovo Magra 37
06/09 #2: Follo › Follo 80
07/09 #3: Fosdinovo › Fosdinovo 17
08/09 #4: Ortonovo › Ortonovo 14
25/08 Omloop der Vlaamse Gewesten 5
24/08 Omloop Mandel - Leie - Schelde 39
28/07 Ronde van Vlaanderen Juniores - Tour des Flandres Juniors 39
20/07 European Championships MJ - Road Race 43
18/07 European Championships MJ - ITT 14
20/06 DM Junior mænd - Enkeltstart 2
17/05 - 19/05 Int. Junioren Driedaagse van Axel
Ungdomstrøje 18
Klassement 51
17/05 #1: Sluiskil › Axel 92
18/05 #3: Axel › Axel 45
18/05 #2: Axel › Axel 29
19/05 #4: Strijpen › Strijpen 25