Robin Skivild

Info om Robin Skivild:

Navn Robin Skivild
Født 21-08-2001 (22 år)
Nuværende hold Team Odense
UCI rangliste 2892

Hold:

2024 Team Odense
2023 Leopard TOGT Pro Cycling
2022 Uno-X Dare Development Team
2021 Uno-X Dare Development Team
2020 AURA Energi - JS.dk
2019 Team Mascot Workwear
2018 Team Herning CK Junior

Sæsoner:

Sæson Sejre (1-dags) Sejre (Klassement) Top-10
2024 1 0 4
2023 0 0 2
2022 0 0 5
2021 0 0 3
2019 0 0 7
2018 0 0 6

Om Robin Skivild:

Robin Skivild er en dansk cykelrytter der kører for Uno-X's udviklingshold og det danske banelandshold.

Robin Skivild's løbskalender og resultater i 2024:

Robin Skivild har foreløbigt følgende løb på programmet i 2024:


Antal Løbsdage 7
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 5
Antal top-10, klassementer 1
26/05 Fyen Rundt - Tour of Funen 27
20/05 Principia Løbet Randers 9
19/05 Hobro Løbet 1
18/05 Campione Pinse Cup - Horsens 16
05/05 Kolding BC Løbet 7
28/04 Fredericia CC 8
21/04 Visit Vejle Løbet 3

Se resultater for 2023:


Antal Løbsdage 45
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 2
03/09 National Championships Denmark MU - Road Race 5
02/09 National Championships Denmark MU - ITT 6
15/08 - 19/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Ungdomstrøje 6
Klassement 33
Ungdomstrøje 6
Klassement 33
15/08 #1: Aalborg › Aalborg 29
16/08 #2: Kjellerup › Silkeborg 99
17/08 #3: Vejen › Vejle 31
18/08 #4: Kalundborg › Bagsværd 39
19/08 #5: Helsingør › Helsingør 38
26/07 - 30/07 Tour Alsace
Ungdomstrøje 52
Points-trøje 33
Klassement 70
26/07 #1: Sausheim › Sausheim 43
27/07 #2: Rust (Europa-Park) › Sélestat 60
28/07 #3: Vesoul › La Planche des Belles-Filles 95
29/07 #4: Tagolsheim › Altkirch 71
30/07 #5: Ribeauville › Cernay 66
25/06 National Championships Denmark - Road Race DNF
22/06 National Championships Denmark - ITT 30
11/06 - 18/06 Giro Next Gen
Klassement 69
11/06 #1: Agliè › Agliè 17
12/06 #2: San Francesco al Campo › Cherasco 69
13/06 #3: Priocca › Magenta 62
14/06 #4: Morbegno › Passo dello Stelvio 108
15/06 #5: Cesano Maderno › Manerba del Garda 80
16/06 #6: Pergine Valsugana › Povegliano 35
17/06 #7: Possagno › Pian del Cansiglio 46
18/06 #8: Tavagnacco › Trieste 109
02/06 Herning City Gadeløbet 13
26/05 - 29/05 Tour of Norway
Ungdomstrøje 15
Klassement 57
26/05 #Prologue: Bergen › Mount Fløyen 96
27/05 #1: Røldal › Hovden 36
28/05 #2: Valle › Stavanger 59
29/05 #3: Stavanger › Stavanger 70
21/05 Rund um Kí¶ln OTL
14/05 Fyen Rundt - Tour of Funen 43
13/05 Grand Prix Herning 35
07/05 Ringerike GP 14
06/05 Sundvolden GP 33
25/04 - 01/05 Le Tour de Bretagne Cycliste
Ungdomstrøje 26
Klassement 35
25/04 #1: Plouescat › Saint-Pol-de-Léon 118
26/04 #2: Sibiril › Melgven 60
27/04 #3: Trégunc › Le Quillio 34
28/04 #4: Le Mené › Plumelec 50
29/04 #5: Sérent › Louisfert 47
30/04 #6: Châteaubriant › Plancoët NR
01/05 #7: Piré-Chancé › Châteaugiron 32
15/04 Liège - Bastogne - Liège U23 27
06/04 - 09/04 Circuit des Ardennes
Ungdomstrøje 64
Klassement 100
06/04 #1: Nouvion-sur-Meuse › Sedan 136
07/04 #2: Renneville › Gruyères 91
08/04 #3: Chooz › Haybes 125
09/04 #4: Bazeilles › Charleville-Mézières 65
04/03 Salverda Ster van Zwolle DNF

Se resultater for 2022:


Antal Løbsdage 33
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 5
28/09 - 02/10 Ronde de l'Isard
Points-trøje 20
Klassement 30
28/09 #1: Castelsarrasin › Saverdun 8
29/09 #2b: Bagnères-de-Bigorre › Station Gavarnie-Gèdre 58
29/09 #2a: Bagnères-de-Bigorre › Bagnères-de-Bigorre 4
29/09 #3: Bagnères-de-Bigorre › Station Gavarnie-Gèdre 58
29/09 #2: Bagnères-de-Bigorre › Bagnères-de-Bigorre 4
30/09 #4: Saint-Aventin › Guzet Neige 40
01/10 #5: Carbonne › Goulier Neige 64
02/10 #6: Laroque-d'Olmes › Saint-Girons 11
04/09 Gylne Gutuer 26
03/09 Lillehammer GP 16
27/07 - 31/07 Tour Alsace
Ungdomstrøje 16
Klassement 28
27/07 #1: Sausheim › Sausheim 44
28/07 #2: Rust (Europa Park) › Scherwiller 24
29/07 #3: Vesoul › La Planche des Belles Filles 26
30/07 #4: Kembs › Altkirch 62
31/07 #5: Mulhouse › Berrwiller 71
13/07 - 17/07 Giro Ciclistico della Valle d'Aosta - Mont Blanc
Klassement 35
Klassement 35
13/07 #1: Saint Gervais Mont Blanc › Saint Gervais Mont Blanc 59
14/07 #2: Saint Christophe › Saint Christophe 22
15/07 #3: Aosta › Aosta 20
16/07 #4: Pont Saint Martin › Fontainemore (Pian Coumarial) 51
17/07 #5: Valtournenche › Cervinia 11
26/06 DM - Linjeløb 35
19/06 DM U23 - Linjeløb 8
05/06 Trofeo Città di Meldola – G.P. AWC Event 44
02/06 Trofeo Alcide Degasperi 50
25/05 - 29/05 Alpes Isère Tour
Ungdomstrøje 36
Points-trøje 42
Klassement 57
25/05 #1: Charvieu-Chavagneux › Charvieu-Chavagneux 106
26/05 #2: Les Abrets-en-Dauphiné › Saint-Quentin-Fallavier 88
27/05 #3: Saint-Exupéry › Toussieu 66
28/05 #4: Saint-Maurice-l'Exil › Beaurepaire 52
29/05 #5: Entre-deux-Guiers › Allevard-les-Bains 46
08/05 Ringerike GP 26
07/05 Sundvolden GP 10
16/04 Liège - Bastogne - Liège U23 46
27/03 Gent-Wevelgem / Kattekoers-Ieper 52

Se resultater for 2021:


Antal Løbsdage 32
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 3
19/09 Gooikse Pijl 42
18/09 Primus Classic 83
17/09 Kampioenschap van Vlaanderen 69
11/09 EM U23 - Linjeløb DNF
24/08 - 27/08 Tour Poitou - Charentes en Nouvelle Aquitaine
Ungdomstrøje 35
Points-trøje 37
Klassement 79
24/08 #1: Pons › Parthenay 112
25/08 #2: Parthenay › Ruffec 94
26/08 #4: Monts-sur-Guesnes › Loudun 99
26/08 #3: Moncontour › Loudun 75
27/08 #5: Villefagnan › Poitiers 66
20/08 - 22/08 Baltic Chain Tour
Ungdomstrøje 8
Points-trøje 16
Klassement 17
20/08 #1: Tallinn › Tallinn 25
21/08 #2: Ülenurme › Lange motokeskus 7
22/08 #3: Valga › Valga 36
25/07 Grand Prix de la ville de Pérenchies 30
16/07 - 18/07 Giro Ciclistico della Valle d'Aosta - Mont Blanc
Points-trøje 18
Klassement 13
Points-trøje 18
Klassement 13
16/07 #1: Pollein › Pollein 34
17/07 #2: Valtournenche › Breuil Cervinia 10
18/07 #3: Fénis › Cogne (Valnontey) 9
20/06 DM - Linjeløb 35
17/06 DM - Enkeltstart 25
03/06 - 12/06 Giro Ciclistico d'Italia
Ungdomstrøje 22
Klassement 63
03/06 #1: Cesenatico › Riccione 111
04/06 #2: Riccione › Imola 142
05/06 #3: Cesenatico › Cesenatico 49
06/06 #4: Sorbolo Mezzani › Guastalla 59
07/06 #5: Fanano › Sestola 59
08/06 #6: Bonferraro di Sorgà › San Pellegrino Terme 48
09/06 #7: Sondrio › Lanzada Lago di Campo Moro 61
10/06 #8: Aprica › Andalo 49
11/06 #9: Cavalese › Nevegal 85
12/06 #10: San Vito al Tagliamento › Castelfranco Veneto 83
29/05 - 30/05 Orlen Nations Grand Prix
Klassement 96
29/05 #1: Białystok › Białystok 125
30/05 #2: Białystok › Białystok 36
24/05 Mercan'Tour Classic Alpes-Maritimes 39
18/04 Tr. Città di S. Vendemiano - 61° GP Industria & Commercio 54
05/04 Giro del Belvedere DNS

Se resultater for 2019:


Antal Løbsdage 23
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 6
26/09 VM Junior mænd - Linjeløb 25
29/06 DM Junior mænd - Linjeløb 4
27/06 DM Junior mænd - Enkeltstart 21
20/06 - 23/06 LVM Saarland Trofeo
Points-trøje 11
Klassement 8
20/06 #1: Aßweiler › Erfweiler-Ehlingen 23
21/06 #2: Neunkirchen › Münchwies 3
22/06 #3a: Homburg › Homburg 43
22/06 #3b: Bitche › Reinheim 4
23/06 #4: Walsheim › Walsheim 7
24/05 - 26/05 SPIE Internationale Juniorendriedaagse
Klassement 20
24/05 #1: Axel › Axel 48
25/05 #3: Sluiskil › Sluiskil 31
25/05 #2: Axel › Axel 25
26/05 #4: Velzeke › Velzeke 29
09/05 - 12/05 Course de la Paix Juniors
Points-trøje 13
Klassement 11
09/05 #1: Litoměřice › Litoměřice 34
10/05 #2b: Roudnice nad Labem › Roudnice nad Labem 5
10/05 #2a: Třebenice › Třebenice 25
11/05 #3: Teplice › Altenberg 6
12/05 #4: Terezín › Terezín 39
14/04 Paris - Roubaix Juniors 21
31/03 Gent-Wevelgem/Grote Prijs A. Noyelle-Ieper 21

Se resultater for 2018:


Antal Løbsdage 28
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 5
27/09 VM Junior mænd - Linjeløb 24
29/07 La Route des Géants 42
28/07 Johan Museeuw Classic - G.P. Stad Gistel 7
28/06 DM Junior mænd - Enkeltstart 7
07/06 - 10/06 Saarland Trofeo
Ungdomstrøje 8
Points-trøje 8
Klassement 19
07/06 #1: Neunkirchen › Münchwies 9
08/06 #2: Ormesheim › Altheim 68
09/06 #3a: Homburg › Homburg 37
09/06 #3b: Medelsheim › Medelsheim 28
10/06 #4: Niedergailbach › Bliesdalheim 53
18/05 - 20/05 SPIE Internationale Juniorendriedaagse
Ungdomstrøje 1
Points-trøje 16
Klassement 4
18/05 #1: Axel › Axel 47
19/05 #3: Sluiskil › Sluiskil 96
19/05 #2: Axel › Axel 17
20/05 #4: Velzeke › Velzeke 7
03/05 - 06/05 Course de la Paix Juniors
Ungdomstrøje 10
Klassement 40
03/05 #1: Litomerice › Litomerice 57
04/05 #2b: Roudnice nad Labem › Roudnice nad Labem 61
04/05 #2a: Trebenice › Trebenice 64
05/05 #3: Teplice › Altenberg 46
06/05 #4: Benešov nad Ploučnicí › Terezin 43
21/04 Record Bank E3 Harelbeke - Junioren DNF
06/04 - 08/04 Internationale Cottbuser Junioren-Etappenfahrt
Ungdomstrøje 16
Klassement 37
06/04 #1: Drebkau › Drebkau 76
07/04 #2b: Cottbus › Cottbus 32
07/04 #2a: Drachhausen › Drachhausen 39
08/04 #3: Dissen › Dissen 24
25/02 Kuurne-Brussel-Kuurne Juniors 31

Se resultater for 2017:


Antal Løbsdage 2
24/06 DM Junior mænd - Linjeløb 21
22/06 DM Junior mænd - Enkeltstart 32