Casper Pedersen

Billede af den danske cykelrytter Casper Pedersen

Info om Casper Pedersen:

Navn Casper Pedersen
Født 15-03-1996 (28 år)
Højde 186 cm
Vægt 74 kg
Nuværende hold Soudal Quick-Step
UCI rangliste 363

Hold:

2024 Soudal Quick-Step
2023 Soudal Quick-Step
2022 Team DSM
2021 Team DSM
2020 Team Sunweb
2019 Team Sunweb
2018 Aqua Blue Sport
2017 Team Giant - Castelli
2016 Riwal Platform Cycling Team
2015 Riwal Platform Cycling Team
2014 Team KEL-BERG Roskilde Junior
2013 Team Roskilde Junior

Sæsoner:

Sæson Sejre (1-dags) Sejre (Klassement) Top-10
2024 0 0 1
2023 1 0 7
2021 0 0 4
2020 1 0 1
2019 0 0 6
2018 0 0 6
2017 4 0 10
2016 0 0 3
2015 0 0 3
2014 0 0 9
2013 0 0 4

Casper Pedersen's løbskalender og resultater i 2024:

Casper Pedersen har foreløbigt følgende løb på programmet i 2024:


Antal Løbsdage 23
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
07/04 Paris-Roubaix DNF
03/04 Scheldeprijs 97
31/03 Ronde van Vlaanderen - Tour des Flandres ME DNF
27/03 Dwars door Vlaanderen - A travers la Flandre ME 33
22/03 E3 Saxo Classic 87
16/03 Milano-Sanremo 13
03/03 - 10/03 Paris - Nice
03/03 #1: Les Mureaux › Les Mureaux 123
04/03 #2: Thoiry › Montargis 59
05/03 #3: Auxerre › Auxerre 4
06/03 #4: Chalon-sur-Saône › Mont Brouilly 79
07/03 #5: Saint-Sauveur-de-Montagut › Sisteron 130
08/03 #6: Sisteron › La Colle-sur-Loup 114
09/03 #7: Nice › La Madone d'Utelle 87
10/03 #8: Nice › Nice DNF
25/02 Kuurne - Brussel - Kuurne 58
24/02 Omloop Nieuwsblad ME 40
16/01 - 21/01 Santos Tour Down Under
Points-trøje 61
Klassement 83
16/01 #1: Tanunda › Tanunda 82
17/01 #2: Norwood › Lobethal 93
18/01 #3: Tea Tree Gully › Campbelltown 19
19/01 #4: Murray Bridge › Port Elliot 15
20/01 #5: Christies Beach › Willunga Hill 104k 94
21/01 #6: Unley › Mount Lofty 96
13/01 Down Under Classic 25

Se resultater for 2023:


Antal Løbsdage 66
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 7
Antal top-10, klassementer 1
03/10 Binche - Chimay - Binche / Mémorial Frank Vandenbroucke 54
01/10 Lotto Famenne Ardenne Classic 59
24/09 European Continental Championships ME - Road Race 45
26/08 - 17/09 La Vuelta Ciclista a España
Points-trøje 52
Klassement 140
26/08 #1: Barcelona › Barcelona 4
27/08 #2: Mataró › Barcelona 113
28/08 #3: Súria › Arinsal 168
29/08 #4: Andorra la Vella › Tarragona 151
30/08 #5: Morella › Burriana 150
31/08 #6: La Vall d'Uixó › Observatorio Astrofísico de Javalambre 137
01/09 #7: Utiel › Oliva 48
02/09 #8: Dénia › Xorret de Catí. Costa Blanca Interior 145
03/09 #9: Cartagena › Collado de la Cruz de Caravaca 150
05/09 #10: Valladolid › Valladolid 83
06/09 #11: Lerma › La Laguna Negra.Vinuesa 99
07/09 #12: Ólvega › Zaragoza 159
08/09 #13: Formigal. Huesca la Magia › Col du Tourmalet 78
09/09 #14: Sauveterre-de-Béarn › Larra-Belagua 146
10/09 #15: Pamplona › Lekunberri 120
12/09 #16: Liencres Playa › Bejes 128
13/09 #17: Ribadesella/Ribeseya › Altu de L'Angliru 129
14/09 #18: Pola de Allande › La Cruz de Linares 132
15/09 #19: La Bañeza › Íscar 101
16/09 #20: Manzanares El Real › Guadarrama 118
17/09 #21: Hipódromo de la Zarzuela › Madrid. Paisaje de la Luz 22
15/08 - 19/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Points-trøje 24
Klassement 26
Points-trøje 24
Klassement 26
15/08 #1: Aalborg › Aalborg 21
16/08 #2: Kjellerup › Silkeborg 13
17/08 #3: Vejen › Vejle 36
18/08 #4: Kalundborg › Bagsværd 105
19/08 #5: Helsingør › Helsingør 7
25/06 National Championships Denmark - Road Race DNF
14/06 - 18/06 Baloise Belgium Tour
Points-trøje 9
Klassement 3
14/06 #1: Scherpenheuvel-Zichem › Scherpenheuvel-Zichem 56k 38
15/06 #2: Merelbeke › Knokke-Heist 27
16/06 #3: Beveren › Beveren 8
17/06 #4: Durbuy › Durbuy 3
18/06 #5: Brussels › Brussels 25
11/06 Elfstedenronde Brugge 25
10/06 Duracell Dwars door het Hageland 17
10/05 - 14/05 Tour de Hongrie
Klassement 65
10/05 #1: Szentgotthárd › Szentgotthárd 75
11/05 #2: Zalaegerszeg › Keszthely 112
12/05 #3: Kaposvár › Pécs 92
13/05 #4: Martonvásár › Dobogókő 31
25/04 - 30/04 Tour de Romandie
Points-trøje 54
Klassement 87
25/04 #Prologue: Port-Valais › Port-Valais 18
26/04 #1: Crissier › Vallée de Joux 52
27/04 #2: Morteau › La Chaux-de-Fonds 127
28/04 #3: Châtel-Saint-Denis › Châtel-Saint-Denis 48
29/04 #4: Sion › Thyon 2000 93
30/04 #5: Vufflens-la-Ville › Genève 40
05/04 Scheldeprijs DNS
29/03 Dwars door Vlaanderen - A travers la Flandre 63
06/03 - 12/03 Tirreno-Adriatico
Points-trøje 50
Klassement 79
06/03 #1: Lido di Camaiore › Lido di Camaiore 9
07/03 #2: Camaiore › Follonica 90
08/03 #3: Follonica › Foligno 47
09/03 #4: Greccio › Tortoreto 107
10/03 #5: Morro d'Oro › Sassotetto - Fonte Lardina 130
11/03 #6: Osimo Stazione › Osimo 118k 77
12/03 #7: San Benedetto del Tronto › San Benedetto del Tronto 57
04/03 Strade Bianche 88
26/02 Kuurne - Bruxelles - Kuurne DNF
25/02 Omloop Het Nieuwsblad Elite 59
15/02 - 19/02 Volta ao Algarve em Bicicleta
Klassement 57
15/02 #1: Portimão › Lagos 103
16/02 #2: Sagres › Alto da Fóia 88
17/02 #3: Faro › Tavira 113
18/02 #4: Albufeira › Alto do Malhão 49
19/02 #5: Lagoa › Lagoa 22
12/02 Figueira Champions Classic 1
29/01 Trofeo Palma - Palma 91
25/01 Trofeo Calvia 4

Se resultater for 2022:


Antal Løbsdage 40
17/09 Primus Classic 45
16/09 Kampioenschap van Vlaanderen 98
16/08 - 20/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Points-trøje 37
Klassement 46
Points-trøje 37
Klassement 46
16/08 #1: Allerød › Køge 36
17/08 #2: Assens › Assens 11
18/08 #3: Otterup › Herning 34
19/08 #4: Skive › Skive 39
20/08 #5: Give › Vejle 61
30/07 Donostia San Sebastian Klasikoa DNF
23/07 - 27/07 Ethias-Tour de Wallonie
23/07 #1: Temploux › Huy 147k 102
24/07 #2: Verviers › Herve 90
25/07 #3: Visé › Rochefort 86k 112
26/07 #4: Durbuy › Couvin 104
27/07 #5: Le Roeulx › Chapelle-lez-Herlaimont 91k DNF
26/06 DM - Linjeløb DNS
12/06 - 19/06 Tour de Suisse
12/06 #1: Küsnacht › Küsnacht 163k 87
13/06 #2: Küsnacht › Aesch 134
14/06 #3: Aesch › Grenchen 115
15/06 #4: Grenchen › Brunnen 124
16/06 #5: Ambri › Novazzano DNS
06/06 Ronde van Limburg 69
22/05 Rund um Köln 12
26/04 - 01/05 Tour de Romandie
Klassement 113
26/04 #Prologue: Lausanne › Lausanne 47
27/04 #1: La Grande Beroche › Romont 109
28/04 #2: Échallens › Échallens 107
29/04 #3: Valbroye › Valbroye 131
30/04 #4: Aigle › Zinal (Val d'Anniviers) 111
01/05 #5: Aigle › Villars 105
17/04 Paris-Roubaix 84
10/04 Amstel Gold Race DNF
21/03 - 27/03 Volta Ciclista a Catalunya
21/03 #1: Sant Feliu de Guíxols › Sant Feliu de Guíxols 119
22/03 #2: L'Escala › Perpignan 78
23/03 #3: Perpignan › La Molina 130k 108
24/03 #4: La Seu d'Urgell › Boí Taüll 117
25/03 #5: La Pobla de Segur › Vilanova i la Geltrú 23
26/03 #6: Salou › Cambrils 71
27/03 #7: Barcelona › Barcelona DNF
13/03 Albert Achterhes Profronde van Drenthe 56
01/03 Le Samyn 34
27/02 Kuurne - Bruxelles - Kuurne 99
02/02 - 06/02 Volta a la Comunitat Valenciana
02/02 #1: Les Alqueries › Torralba del Pinar 137
03/02 #2: Bétera › Torrent 83
04/02 #3: Alicante › Antenas del Maigmó DNF

Se resultater for 2021:


Antal Løbsdage 68
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 3
10/10 Paris - Tours Elite 81
03/10 Paris-Roubaix DNF
23/09 Omloop van het Houtland Middelkerke-Lichtervelde DNF
15/09 - 19/09 Okolo Slovenska / Tour de Slovaquie
Klassement 6
15/09 #Prologue: Košice › Košice 6
16/09 #1: Košice › Košice 29
17/09 #2: Spišské Podhradie › Dolný Kubín 36
18/09 #3: Dolný Kubín › Považská Bystrica 59
19/09 #4: Trenčianske Teplice › Trnava 17
30/08 - 05/09 Benelux Tour
30/08 #1: Surhuisterveen › Dokkum 81
31/08 #2: Lelystad › Lelystad 24
01/09 #3: Essen › Hoogerheide 49
02/09 #4: Aalter › Ardooie 80
03/09 #5: Riemst › Bilzen 122k 61
04/09 #6: Ottignies-Louvain-la-Neuve › Houffalize 76
05/09 #7: Namur › Geraardsbergen 66k DNF
10/08 - 14/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
10/08 #1: Struer › Esbjerg 32
11/08 #2: Ribe › Sønderborg 34
12/08 #3: Tønder › Vejle DNF
26/06 - 18/07 Tour de France
Ungdomstrøje 22
Points-trøje 81
Klassement 111
26/06 #1: Brest › Landerneau 155
27/06 #2: Perros-Guirec › Mûr-de-Bretagne Guerlédan 167
28/06 #3: Lorient › Pontivy 129
29/06 #4: Redon › Fougères 167
30/06 #5: Changé › Laval Espace Mayenne 97
01/07 #6: Tours › Châteauroux 81
02/07 #7: Vierzon › Le Creusot 167
03/07 #8: Oyonnax › Le Grand-Bornand 162
04/07 #9: Cluses › Tignes 148
06/07 #10: Albertville › Valence 90
07/07 #11: Sorgues › Malaucène 68
08/07 #12: Saint-Paul-Trois-Châteaux › Nîmes 78
09/07 #13: Nîmes › Carcassonne 129
10/07 #14: Carcassonne › Quillan 129
11/07 #15: Céret › Andorra la Vella 113
13/07 #16: El Pas de la Casa › Saint-Gaudens 121
14/07 #17: Muret › Saint-Lary-Soulan (Col du Portet) 114
15/07 #18: Pau › Luz Ardiden 113
16/07 #19: Mourenx › Libourne 111k 3
17/07 #20: Libourne › Saint-Émilion 111
18/07 #21: Chatou › Paris Champs-Élysées 104
20/06 DM - Linjeløb 7
09/06 - 13/06 Baloise Belgium Tour
Klassement 42
09/06 #1: Beveren › Maarkedal 62
10/06 #2: Knokke-Heist › Knokke-Heist 44
11/06 #3: Gingelom › Scherpenheuvel-Zichem 101
12/06 #4: Hamoir › Hamoir 11
13/06 #5: Turnhout › Beringen 76
27/05 - 30/05 Boucles de la Mayenne
Klassement 36
27/05 #1: Le Genest-Saint-Isle › Ambrières-les-Vallées 41
28/05 #2: Vaiges › Évron 67
29/05 #3: Saint-Berthevin › Craon 27
30/05 #4: Méral › Laval 34
28/03 Gent-Wevelgem in Flanders Fields ME DNF
20/03 Milano-Sanremo 120
07/03 - 14/03 Paris - Nice
Ungdomstrøje 16
Klassement 92
07/03 #1: Saint-Cyr-L'École › Saint-Cyr-L'École 126
08/03 #2: Oinville-sur-Montcient › Amilly 47
09/03 #3: Gien › Gien 79
10/03 #4: Chalon-sur-Saône › Chiroubles 80
11/03 #5: Vienne › Bollène 53
12/03 #6: Brignoles › Biot 113
13/03 #7: Le Broc › Valdeblore La Colmiane 101
14/03 #8: Le Plan-du-Var › Levens 94
28/02 Kuurne - Bruxelles - Kuurne 91
27/02 Omloop Het Nieuwsblad ME DNF

Se resultater for 2020:


Antal Løbsdage 36
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 2
Antal top-10, klassementer 1
14/10 Scheldeprijs DNF
11/10 Paris - Tours Elite 1
27/09 VM - Linjeløb 65
29/08 - 20/09 Tour de France
Ungdomstrøje 11
Points-trøje 71
Klassement 92
29/08 #1: Nice › Nice 32
30/08 #2: Nice › Nice 145
31/08 #3: Nice › Sisteron 127
01/09 #4: Sisteron › Orcières-Merlette 103
02/09 #5: Gap › Privas 13
03/09 #6: Le Teil › Mont Aigoual 116
04/09 #7: Millau › Lavaur 135
05/09 #8: Cazères › Loudenvielle 81
06/09 #9: Pau › Laruns 129
08/09 #10: île d'Oléron (Le Château-d'Oléron) › Île de Ré (Saint-Martin-de-Ré) 80
09/09 #11: Châtelaillon-Plage › Poitiers 27
10/09 #12: Chauvigny › Sarran 130
11/09 #13: Châtel-Guyon › Pas de Peyrol (Le Puy Mary) 134
12/09 #14: Clermont-Ferrand › Lyon 5
13/09 #15: Lyon › Grand Colombier 138
15/09 #16: La Tour-du-Pin › Villard-de-Lans 119k 19
16/09 #17: Grenoble › Méribel - Col de la Loze 123
17/09 #18: Méribel › La Roche-sur-Foron 60
18/09 #19: Bourg-en-Bresse › Champagnole 128
19/09 #20: Lure › La Planche des Belles Filles 64
20/09 #21: Mantes-la-Jolie › Paris 121
05/08 - 09/08 Tour de Pologne
Klassement 29
05/08 #1: Stadion Śląski › Katowice 29
06/08 #2: Opole › Zabrze 116
07/08 #3: Wadowice › Bielsko-Biała 34
08/08 #4: Bukovina Resort › Bukowina Tatrzańska 28
09/08 #5: Zakopane › Kraków 21
01/03 Kuurne-Bruxelles-Kuurne 70
29/02 Omloop Het Nieuwsblad ME DNF
19/02 - 23/02 Volta ao Algarve em Bicicleta
Points-trøje 31
Klassement 64
19/02 #1: Portimão › Lagos 36
20/02 #2: Sagres › Alto da Fóia 78
21/02 #3: Faro › Tavira 25
22/02 #4: Albufeira › Malhão 63
23/02 #5: Lagoa › Lagoa 29

Se resultater for 2019:


Antal Løbsdage 76
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 5
29/09 VM - Linjeløb DNF
25/09 Omloop van het Houtland Lichtervelde 44
24/08 - 15/09 La Vuelta ciclista a España
Ungdomstrøje 29
Klassement 103
24/08 #1: Salinas de Torrevieja › Torrevieja 3
25/08 #2: Benidorm › Calpe 139
26/08 #3: Ibi. Ciudad del Juguete › Alicante 93
27/08 #4: Cullera › El Puig 116
28/08 #5: L’Eliana › Observatorio Astrofísico de Javalambre 122
29/08 #6: Mora de Rubielos › Ares del Maestrat 156
30/08 #7: Onda › Mas de la Costa 80
31/08 #8: Valls › Igualada 138
01/09 #9: Andorra la Vella › Cortals d’Encamp 106
03/09 #10: Jurançon › Pau 144
04/09 #11: Saint-Palais › Urdax-Dantxarinea 131
05/09 #12: Circuito de Navarra › Bilbao 117
06/09 #13: Bilbao › Los Machucos. Monumento Vaca Pasiega 119
07/09 #14: San Vicente de la Barquer › Oviedo 57
08/09 #15: Tineo › Santuario del Acebo 90
09/09 #16: Pravia › Alto de La Cubilla. Lena 98
11/09 #17: Aranda de Duero › Guadalajara 25
12/09 #18: Colmenar Viejo › Becerril de la Sierra 81
13/09 #19: Ávila › Toledo 89
14/09 #20: Arenas de San Pedro › Plataforma de Gredos 124
15/09 #21: Fuenlabrada › Madrid 106
12/08 - 18/08 BinckBank Tour
Klassement 42
12/08 #1: Beveren › Hulst 17
13/08 #2: Blankenberge › Ardooie 60
14/08 #3: Aalter › Aalter 41
15/08 #4: Houffalize › Houffalize 66
16/08 #5: Riemst › Venray 72
17/08 #6: Den Haag › Den Haag 14
18/08 #7: Sint-Pieters-Leeuw › Geraardsbergen 28
04/08 Prudential RideLondon-Surrey Classic 43
30/06 DM - Linjeløb 12
27/06 DM - Enkeltstart 9
09/06 - 16/06 Critérium du Dauphiné
09/06 #1: Aurillac › Jussac 94
10/06 #2: Mauriac › Craponne-sur-Arzon 122
11/06 #3: Le Puy-en-Velay › Riom 12
12/06 #4: Roanne › Roanne 110
13/06 #5: Boën-sur-Lignon › Voiron 105
14/06 #6: Saint-Vulbas › Saint-Michel-de-Maurienne 106
15/06 #7: Saint-Genix-les-Villages › Pipay 85
16/06 #8: Cluses › Champéry DNS
24/05 - 26/05 Hammer Stavanger
Klassement 2
24/05 #1: Stavanger › Stavanger 5
25/05 #2: Stavanger › Stavanger 2
26/05 #3: Stavanger › Stavanger 3
12/05 - 18/05 Amgen Tour of California
12/05 #1: Sacramento › Sacramento 110
13/05 #2: Rancho Cordova › South Lake Tahoe 89
14/05 #3: Stockton › Morgan Hill 114
15/05 #4: Raceway Laguna Seca › Morro Bay 78
16/05 #5: Pismo Beach › Ventura 62
17/05 #6: Ontario › Mount Baldy DNS
01/05 Eschborn-Frankfurt DNF
14/04 Paris-Roubaix DNF
10/04 Scheldeprijs 23
07/04 Ronde van Vlaanderen - Tour des Flandres ME 112
03/04 Dwars door Vlaanderen - A travers la Flandre ME 110
31/03 Gent-Wevelgem in Flanders Fields ME DNF
23/03 Milano-Sanremo DNF
10/03 - 17/03 Paris - Nice
Ungdomstrøje 20
Klassement 96
10/03 #1: Saint-Germain-en-Laye › Saint-Germain-en-Laye 148
11/03 #2: Les Bréviaires › Bellegarde 58
12/03 #3: Cepoy › Moulins/Yzeure 41
13/03 #4: Vichy › Pélussin 95
14/03 #5: Barbentane › Barbentane 35
15/03 #6: Peynier › Brignoles 119
16/03 #7: Nice › Col de Turini 85
17/03 #8: Nice › Nice 75
02/03 Omloop Het Nieuwsblad ME 59
20/02 - 24/02 Volta ao Algarve em Bicicleta
Ungdomstrøje 4
Klassement 57
20/02 #1: Portimão › Lagos 149
21/02 #2: Almodôvar › Fóia 54
22/02 #3: Lagoa › Lagoa 20
23/02 #4: Albufeira › Tavira 38
24/02 #5: Faro › Malhão 71

Se resultater for 2018:


Antal Løbsdage 51
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 4
22/08 Veenendaal-Veenendaal Classic 47
21/08 GP Stad Zottegem DNF
12/08 EM - Linjeløb DNF
01/08 - 05/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Ungdomstrøje 11
Points-trøje 47
Klassement 55
Ungdomstrøje 11
Points-trøje 47
Klassement 55
01/08 #1: Aalborg › Aalborg 55
02/08 #2: Viborg › Vejle 51
03/08 #3: Naestved › Vordingborg 39
04/08 #4: Nykøbing Falster › Nykøbing Falster 119
05/08 #5: Faxe › Frederiksberg 81
26/07 Grand Prix Cerami DNF
01/07 DM - Linjeløb 44
19/06 Halle Ingooigem 30
17/06 Elfstedenronde 31
15/06 Dwars door het Hageland - Aarschot DNF
10/06 Ronde van Limburg 56
23/05 - 27/05 Baloise Belgium Tour
Klassement 19
23/05 #1: Buggenhout › Buggenhout 50
24/05 #2: Lochristi › Knokke-Heist 42
25/05 #3: Bornem › Bornem 14
26/05 #4: Wanze › Wanze 21
27/05 #5: Landen › Tongeren 46
08/05 - 13/05 4 Jours de Dunkerque / Grand Prix des Hauts de France
Ungdomstrøje 1
Points-trøje 7
Klassement 5
Ungdomstrøje 1
Points-trøje 7
Klassement 5
08/05 #1: Dunkerque › La Bassée 30
09/05 #2: Le Quesnoy › Soissons 74
10/05 #3: Fort Mahon Plage › Ecques 75
11/05 #4: Dainville › Mont Saint-Eloi 31
12/05 #5: Wormhout › Cassel 9
13/05 #6: Coulogne › Dunkerque 2
01/05 Eschborn-Frankfurt 19
22/04 Liège - Bastogne - Liège DNF
15/04 Amstel Gold Race DNF
11/04 De Brabantse Pijl - La Flèche Brabanconne 91
31/03 Volta Limburg Classic DNF
31/03 Volta Limburg Classic DNF
31/03 Volta Limburg Classic DNF
28/03 Dwars door Vlaanderen - A travers la Flandre ME 90
22/03 - 25/03 Settimana Internazionale Coppi e Bartali
22/03 #1a: Gatteo › Gatteo 5
22/03 #1b: Gatteo a Mare › Gatteo 12
23/03 #2: Riccione › Sogliano al Rubicone 136
24/03 #3: Crevalcore › Crevalcore 110
25/03 #4: Fiorano Modenese › Montegibbio DNS
11/03 Ronde van Drenthe DNF
27/02 Le Samyn DNF
13/02 - 18/02 Tour of Oman
Ungdomstrøje 20
Points-trøje 40
Klassement 71
13/02 #1: Nizwa › Sultan Qaboos University 99
14/02 #2: Sultan Qaboos University › Al Bustan 66
15/02 #3: German University of Technology › Wadi Dayqah Dam 46
16/02 #4: Yiti (Al Sifah) › Ministry of Tourism 82
17/02 #5: Sama'il › Jabal Al Akhdhar (Green Mountain) 83
18/02 #6: Al Mouj Muscat › Matrah Corniche 75
31/01 - 04/02 Herald Sun Tour
Ungdomstrøje 14
Klassement 59
31/01 #Prologue: Melbourne › Melbourne 30
01/02 #1: Colac › Warrnambool 30
02/02 #2: Warrnambool › Ballarat 94
03/02 #3: Mitchelton Winery › Lake Mountain 80
04/02 #4: Kinglake › Kinglake 9
28/01 Cadel Evans Great Ocean Road Race DNF

Se resultater for 2017:


Antal Løbsdage 36
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 4
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 11
Antal top-10, klassementer 4
22/09 VM U23 - Linjeløb 35
12/09 - 16/09 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Ungdomstrøje 2
Points-trøje 3
Klassement 3
Ungdomstrøje 2
Points-trøje 3
Klassement 3
12/09 #1: Frederiksberg › Kalundborg 1
14/09 #3: Otterup › Vejle 15
15/09 #4: Randers › Randers 8
16/09 #5: Ebeltoft › Aarhus 25
18/08 - 27/08 Tour de l'Avenir
Klassement 74
18/08 #1: Loudéac › Loudéac 100
19/08 #2: Inzinzac-Lochrist › Bignan 106
20/08 #3: Missilla › Châteaubriant 72
21/08 #4: Derval › Saumur 53
22/08 #5: Montreuil-Bellay › Amboise 77
23/08 #6: Montrichard › Saint-Amand-Montrond 50
25/08 #7: Saint-Gervais Mont-Blanc › Hauteluce-Les Saisies 104
26/08 #8: Albertville › Sainte-Foy-Tarentais 89
27/08 #9: Bourg-Saint-Maurice › Albiez-Montrond 45
05/08 EM U23 - Linjeløb 1
29/07 - 31/07 Kreiz Breizh Elites
Ungdomstrøje 3
Points-trøje 25
Klassement 10
29/07 #1: Calanhel › Plouray 36
30/07 #3: Carhaix › Carhaix 34
30/07 #2: Ploërdut › Callac 66
31/07 #4: Guinguamp › Rostrenen 9
25/06 DM - Linjeløb DNF
11/06 GP Horsens Posten 1
10/06 Fyen Rundt - Tour of Funen 2
01/06 - 04/06 Grand Prix Priessnitz spa
Points-trøje 24
Klassement 67
01/06 #Prologue: Krnov › Krnov 2
02/06 #1: Jesenik › Rymarov 12
03/06 #2: Krnov › Dlouhe straáne 86
04/06 #3: Jesenik › Jesenik 63
24/05 - 28/05 Flèche du Sud
Ungdomstrøje 19
Points-trøje 2
Klassement 62
24/05 #1: Rédange › Rédange 97
25/05 #2: Rumelange › Rumelange 1
26/05 #3: Bourscheid › Bourscheid 89
27/05 #4: Mondorf › Roeser 4
28/05 #5: Esch › Esch 66
14/05 DM U23 - Linjeløb 3
07/05 Ringerike GP DNF
06/05 Sundvolden GP DNF
01/05 Rund um den Finanzplatz Eschborn-Frankfurt 2
28/04 GP Himmerland Rundt 18

Se resultater for 2016:


Antal Løbsdage 22
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 3
26/06 DM - Linjeløb DNF
12/06 GP Horsens Posten DNF
11/06 Fyen Rundt - Tour of Funen 11
03/06 - 05/06 Course de la Paix U23 / Závod Míru U23
Klassement 83
03/06 #1: Jesenik › Rymarov 64
04/06 #2: Krnov › Dlouhe Strane 72
05/06 #3: Jesenik › Jesenik 83
28/05 DM U23 - Linjeløb 2
27/05 DM U23 - Enkeltstart 16
14/05 Scandinavian Race in Uppsala 1909-2016 23
04/05 - 08/05 Flèche du Sud
Ungdomstrøje 7
Points-trøje 14
Klassement 38
04/05 #1: Kayl › Kayl 84
05/05 #2: Roeser › Rumelange 5
07/05 #4: Rosport › Echternach 41
08/05 #5: Schifflange › Esch-sur-Alzette 13
01/05 Rund um den Finanzplatz Eschborn-Frankfurt 7
13/04 - 17/04 Tour du Loir et Cher E Provost
13/04 #1: Blois › Nouan Le Fuzelier 112
14/04 #2: Orchaise › Chailles 104
15/04 #3: Freteval › Vendome 100
16/04 #4: Ange › Ange DNF

Se resultater for 2015:


Antal Løbsdage 35
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 3
29/08 - 30/08 Ronde van Midden-Nederland
Klassement 109
29/08 #1: Leersum › Leersum 18
30/08 #2: Utrecht › Utrecht 120
04/08 - 08/08 Post Danmark Rundt - Tour of Denmark
Ungdomstrøje 21
Points-trøje 25
Klassement 109
04/08 #1: Struer › Holstebro 98
05/08 #2: Ringkøbing › Aarhus 134
06/08 #3: Vejle › Vejle 131
07/08 #5: Helsingør › Helsingør 28
07/08 #4: Slagelse › Frederiksværk 79
08/08 #6: Hillerød › Frederiksberg 72
28/06 DM - Linjeløb DNF
25/06 DM - Enkeltstart 38
07/06 DM U23 - Linjeløb 6
05/06 DM U23 - Enkeltstart 10
31/05 Paris-Roubaix Espoirs 49
31/05 Paris-Roubaix Espoirs 49
12/05 - 17/05 Olympia's 3M Tour
12/05 #1b: Assen › Ureterp 65
12/05 #1a: Assen › Assen 14
13/05 #2: Ulft › Gendringen 57
14/05 #3: Reuver › Reuver 40
15/05 #4: Diegem › Diegem 73
16/05 #5b: Delft › Delft 84
16/05 #5a: Delft › Delft 30
17/05 #6: Rijswijk › Rijswijk DNF
09/05 Scandinavian Race in Uppsala 1909-2015 3
03/05 Skive-Løbet 71
25/04 Zuid Oost Drenthe Classic I DNF
15/04 - 19/04 Tour du Loir et Cher E Provost
15/04 #1: Blois › Nouan-le-Fuzelier 87
16/04 #2: Huisseau/Cosson › Fougères/Bièvre 143
17/04 #3: Freteval › Vendôme 88
18/04 #4: Angé › Angé 130
19/04 #5: Blois › Blois DNF

Se resultater for 2014:


Antal Løbsdage 17
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 7
27/09 VM Junior mænd - Linjeløb 81
05/09 - 07/09 Grand Prix Rüebliland
Klassement 32
05/09 #1: Kriegstetten › Kriegstetten 91
06/09 #3: Seon › Seon 9
06/09 #2: Seon › Seon 2
07/09 #4: Aarburg › Aarburg 40
24/05 - 25/05 Le Trophée Centre Morbihan
Klassement 18
24/05 #1: Malachappe Pluvigner › Brec'h 30
25/05 #3: Colpo › Locminé 63
25/05 #2: Reguiny › Naizin 22
01/05 - 04/05 La Coupe du Président de la Ville de Grudziądz
Points-trøje 9
Klassement 4
Points-trøje 9
Klassement 4
01/05 #1b: Jabłonowo Pom. › Jabłonowo Pom. 2
01/05 #1a: Gruta › Łasin 9
02/05 #2: Chelmza › Chelmza 93
03/05 #3: Świecie › Świecie 8
04/05 #4: Grudziądz › Grudziądz 96
25/04 - 27/04 Tour of Istria - Memorial Edi Rajkovic
Points-trøje 20
Klassement 12
25/04 #1: Poreč › Buzet 9
26/04 #2: Umag › Labin 22
27/04 #3: Vrsar › Pula 56
13/04 Paris - Roubaix Juniors 2

Se resultater for 2013:


Antal Løbsdage 18
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 2
30/08 - 01/09 Grand Prix Rüebliland
Klassement 55
30/08 #1: Bettwil › Bettwil 41
31/08 #3: Hunzenschwil › Hunzenschwil 30
31/08 #2: Leutwil (Wampfle) › Leutwil (Wampfle) 81
01/09 #4: Brugg › Brugg 20
25/08 Trofeo Emilio Paganessi 64
05/07 - 08/07 Sint-Martinusprijs Kontich
Ungdomstrøje 2
Klassement 9
05/07 #Prologue: Waarloos › Waarloos 24
06/07 #1: Kontich › Kontich 105
07/07 #3: Antwerp › Antwerp 101
08/07 #4: Kontich › Kontich 101
30/05 - 02/06 Trofeo Karlsberg
Ungdomstrøje 17
Klassement 65
30/05 #1: Erfweiler-Ehlingen › Erfweiler-Ehlingen 93
31/05 #2: Naßweiler › Ludweiler 60
01/06 #3b: Homburg › Homburg 63
01/06 #3a: Gersheim › Walsheim 8
02/06 #4: Walsheim › Walsheim 75
19/04 - 21/04 Tour of Istria - Memorial Edi Rajkovic
Klassement 7
19/04 #1: Rovinj › Buzet 9
20/04 #2: Umag › Labin 12
21/04 #3: Vrsar › Pula 22
07/04 Paris - Roubaix Juniors 50