Rasmus Søjberg Pedersen

Billede af den danske cykelrytter Rasmus Søjberg Pedersen

Info om Rasmus Søjberg Pedersen :

Navn Rasmus Søjberg Pedersen
Født 09-07-2002 (21 år)
Højde 181 cm
Vægt 71 kg
Nuværende hold Decathlon AG2R La Mondiale Development Team
UCI rangliste 536
Næste løb Course de la Paix Grand Prix Jesení­ky (30/05)

Hold:

2024 Decathlon AG2R La Mondiale Development Team
2023 CIC U Nantes Atlantique
2022 BHS - PL Beton Bornholm
2021 Team O.B.Wiik - Dan Stillads
2020 Team Give Elementer
2019 Give Cykelklub

Sæsoner:

Sæson Sejre (1-dags) Sejre (Klassement) Top-10
2024 3 0 7
2023 1 0 8
2022 1 0 4
2021 0 0 3
2020 0 0 1

Rasmus Søjberg Pedersen 's løbskalender og resultater i 2024:

Rasmus Søjberg Pedersen har foreløbigt følgende løb på programmet i 2024:


Antal Løbsdage 21
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 3
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 9
Antal top-10, klassementer 3
30/05 Course de la Paix Grand Prix Jesení­ky Kommende
30/05 - 02/06 Course de la Paix Grand Prix Jesení­ky
30/05 #1: Krnov › Opava 11
25/05 Grand Prix Herning 1
12/05 Vitamin Well GP 29
11/05 National Championships Denmark MU - Road Race 5
10/05 National Championships Denmark MU - ITT 4
21/04 Gent-Wevelgem / Kattekoers-Ieper 2
10/04 De Brabantse Pijl - La Flèche Brabaní§onne ME DNF
07/04 Paris-Roubaix Espoirs 62
20/03 - 24/03 Olympia's Tour
Ungdomstrøje 2
Points-trøje 2
Klassement 2
20/03 #1: Medemblik › Medemblik 19
21/03 #2: Baflo › Baflo 28
22/03 #3: Assen › Roden 17
23/03 #4: Gieten › Ruurlo 1
24/03 #5: Neede › Tiel 1
15/03 Youngster Coast Challenge 9
07/03 - 10/03 Istarsko Proljeće - Istrian Spring Trophy
Points-trøje 12
Klassement 24
07/03 #Prologue: Vrsar › Vrsar 17
08/03 #1: Poreč › Funtana 3
09/03 #2: Novigrad › Motovun 32
10/03 #3: Pazin › Umag 30
03/03 Trofej Poreč - Poreč Trophy 3
28/02 Trofej Umag - Umag Trophy DNF
25/02 Kuurne - Brussel - Kuurne DNF

Se resultater for 2023:


Antal Løbsdage 71
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 9
Antal top-10, klassementer 1
05/10 Paris - Bourges DNF
24/09 Fri Bike Shop Sønderborg 9
23/09 Tønder ACR løbet 53
22/09 European Continental Championships MU - Road Race 29
17/09 Grand Prix d'Isbergues - Pas de Calais 19
10/09 Konggaard Løbet 19
03/09 National Championships Denmark MU - Road Race
03/09 #: 1
02/09 National Championships Denmark MU - ITT 4
22/08 - 25/08 Tour Poitou - Charentes en Nouvelle Aquitaine
22/08 #1: Confolens › Matha DNF
15/08 - 19/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Ungdomstrøje 25
Points-trøje 23
Klassement 120
Ungdomstrøje 25
Points-trøje 23
Klassement 120
15/08 #1: Aalborg › Aalborg 134
16/08 #2: Kjellerup › Silkeborg 105
17/08 #3: Vejen › Vejle 112
18/08 #4: Kalundborg › Bagsví¦rd 50
19/08 #5: Helsingí¸r › Helsingí¸r 56
12/08 World Championships MU - Road Race DNF
28/07 - 31/07 Kreiz Breizh Elites
Ungdomstrøje 30
Points-trøje 28
Klassement 59
28/07 #1: Bégard › Bégard 8
29/07 #2: Calanhel › Priziac 27
30/07 #3: Locmalo › Carhaix 119
31/07 #4: Plouisy › Rostrenen 38
25/06 National Championships Denmark - Road Race 38
15/06 - 18/06 La Route d'Occitanie - La Dépíªche du Midi
15/06 #1: Narbonne › Gruissan 90
16/06 #2: Cazouls-lès-Béziers › Graulhet 18
17/06 #3: Gimont › Nistos-Cap-Nestès 106
18/06 #4: Saint-Gaudens › Saint-Girons DNF
08/06 - 11/06 Course de la Paix Grand Prix Jesení­ky
Klassement 85
08/06 #Prologue: Jesení­k › Jesení­k 22
09/06 #1: Jesení­k › Rí½mařov 84
10/06 #2: Bruntí¡l › Červenohorské sedlo 99
11/06 #3: Jesení­k › Jesení­k 66
30/05 Mercan'Tour Classic Alpes-Maritimes 46
25/05 - 28/05 Boucles de la Mayenne - Crédit Mutuel
Ungdomstrøje 21
Klassement 84
25/05 #1: Laval - Espace Mayenne › Laval - Espace Mayenne 97
25/05 #Prologue: Laval - Espace Mayenne › Laval - Espace Mayenne 97
26/05 #2: Saint-Mars-sur-Colmont › Lassay-les-Chí¢teaux 96
26/05 #1: Saint-Mars-sur-Colmont › Lassay-les-Chí¢teaux 96
27/05 #3: Saint-Berthevin › Meslay-du-Maine 16
27/05 #2: Saint-Berthevin › Meslay-du-Maine 16
28/05 #3: Montsí»rs › Laval 21
16/05 - 21/05 4 Jours de Dunkerque / Grand Prix des Hauts de France
Ungdomstrøje 30
Klassement 81
Ungdomstrøje 30
Klassement 81
16/05 #1: Dunkerque › Abbeville 16
17/05 #2: Compiègne › Laon 66
18/05 #3: Saint-Quentin › Saint-Quentin 113
19/05 #4: Maubeuge › Achicourt 69
20/05 #5: Roubaix › Cassel 95
21/05 #6: Avion › Dunkerque 26
07/05 Paris-Roubaix Espoirs 47
07/05 Paris-Roubaix Espoirs 47
25/04 - 01/05 Le Tour de Bretagne Cycliste
Ungdomstrøje 56
Klassement 82
Points-trøje 38
25/04 #1: Plouescat › Saint-Pol-de-Léon 14
26/04 #2: Sibiril › Melgven 74
27/04 #3: Trégunc › Le Quillio 132
28/04 #4: Le Mené › Plumelec 94
29/04 #5: Sérent › Louisfert 114
30/04 #6: Chí¢teaubriant › Plancoí«t NR
01/05 #7: Piré-Chancé › Chí¢teaugiron 58
11/04 Paris - Camembert 9
04/04 - 07/04 Région Pays de la Loire Tour
Ungdomstrøje 18
Points-trøje 12
Klassement 60
04/04 #1: Saint-Père-en-Retz › Saint-Gilles-Croix-de-Vie 14
05/04 #2: Clisson › Le Lion-d'Angers 7
06/04 #3: Baugí©-en-Anjou › Mayenne 75
07/04 #4: Sablé-sur-Sarthe › Le Mans 70k 69
26/03 Gent-Wevelgem / Kattekoers-Ieper 9
19/03 Cholet - Pays de la Loire 25
16/03 Grand Prix de Denain - Porte du Hainaut DNF
05/03 Grand Prix de la Ville de Lillers Souvenir Bruno Comini 39
04/03 Le Tour des 100 Communes 23
17/02 - 19/02 Tour des Alpes Maritimes et du Var
Ungdomstrøje 32
Klassement 94
17/02 #1: Saint-Raphaí«l › Ramatuelle 69
18/02 #2: Mandelieu-la-Napoule › Antibes 112
19/02 #3: Villefranche-sur-Mer › Vence 98
11/02 - 11/02 Circuit des Plages Vendí©ennes
11/02 #1: Challans › Challans 6
12/02 #2: Saint-Jean-de-Monts › Saint-Jean-de-Monts 9
01/02 - 05/02 Etoile de Bessèges - Tour du Gard
Ungdomstrøje 26
Klassement 110
01/02 #1: Bellegarde › Bellegarde 110
02/02 #2: Bagard › Aubais NR
03/02 #3: Bessèges › Bessèges 106
04/02 #4: Saint-Christol-Lèz-Alès › Le Mont Bouquet 118
05/02 #5: Alès › Alès 102

Se resultater for 2022:


Antal Løbsdage 32
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 5
Antal top-10, klassementer 1
04/09 Gylne Gutuer 9
03/09 Lillehammer GP 86
16/08 - 20/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Ungdomstrøje 17
Klassement 87
Ungdomstrøje 17
Klassement 87
16/08 #1: Allerød › Køge 13
17/08 #2: Assens › Assens 30
18/08 #3: Otterup › Herning 93
19/08 #4: Skive › Skive 23
20/08 #5: Give › Vejle 96
06/08 Scandinavian Race in Uppsala 1909-2022 28
29/07 - 01/08 Kreiz Breizh Elites
Ungdomstrøje 46
Klassement 108
29/07 #1: Ploumagoar › Ploumagoar 9
30/07 #2: Calanhel › Plouray 136
31/07 #3: Priziac › Carhaix 108
01/08 #4: Guingamp › Rostrenen 112
10/07 EM U23 - Linjeløb 77
26/06 DM - Linjeløb DNF
23/06 DM - Enkeltstart 23
19/06 DM U23 - Linjeløb 1
18/06 DM U23 - Enkeltstart 4
25/05 - 29/05 Alpes Isère Tour
Ungdomstrøje 50
Points-trøje 12
Klassement 83
Ungdomstrøje 50
Points-trøje 12
Klassement 83
25/05 #1: Charvieu-Chavagneux › Charvieu-Chavagneux 27
26/05 #2: Les Abrets-en-Dauphiné › Saint-Quentin-Fallavier 92
27/05 #3: Saint-Exupéry › Toussieu 93
28/05 #4: Saint-Maurice-l'Exil › Beaurepaire 81
29/05 #5: Entre-deux-Guiers › Allevard-les-Bains 72
22/05 Fyen Rundt - Tour of Funen 14
08/05 Ringerike GP 10
07/05 Sundvolden GP DNF
27/04 - 01/05 International Tour of Hellas
Ungdomstrøje 12
Points-trøje 30
Klassement 76
27/04 #1: Heraklion › Chania 64
28/04 #2: Marousi › Itea 109
29/04 #3: Delphi › Karditsa 30
30/04 #4: Karditsa › Larisa 15
01/05 #5: Kalabaka › Ioannina 41
19/04 G.P. Palio del Recioto - Trofeo C DNF
18/04 Giro del Belvedere 48

Se resultater for 2021:


Antal Løbsdage 12
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 3
17/10 DM U23 - Linjeløb 16
16/10 DM U23 - Enkeltstart 6
29/08 Rent Liv Løbet Skive 5
28/08 GP Himmerland Rundt 6
10/08 - 14/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Ungdomstrøje 13
Klassement 69
Ungdomstrøje 13
Klassement 69
10/08 #1: Struer › Esbjerg 129
11/08 #2: Ribe › Sønderborg 66
12/08 #3: Tønder › Vejle 18
13/08 #4: Holbæk › Kalundborg 92
14/08 #5: Frederiksberg › Frederiksberg 27
20/06 DM - Linjeløb DNF
30/05 Fyen Rundt - Tour of Funen 99
29/05 Grand Prix Herning 57

Se resultater for 2020:


Antal Løbsdage 3
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
03/10 DM Junior mænd - Enkeltstart 12
28/08 EM Junior mænd - Linjeløb DNF
23/08 DM Junior mænd - Linjeløb 10

Se resultater for 2019:


Antal Løbsdage 1
29/06 DM Junior mænd - Linjeløb 27
27/06 DM Junior mænd - Enkeltstart DNS