Simon Dalby

Billede af den danske cykelrytter Simon Dalby

Info om Simon Dalby:

Navn Simon Dalby
Født 29-01-2003 (21 år)
Nuværende hold Uno-X Mobility Development Team
UCI rangliste 513

Hold:

2026 Uno-X Mobility
2025 Uno-X Mobility
2024 Uno-X Mobility Development Team
2023 Uno-X Dare Development Team
2022 Uno-X Dare Development Team
2021 Team Mascot Workwear
2020 Team Mascot Workwear

Sæsoner:

Sæson Sejre (1-dags) Sejre (Klassement) Top-10
2024 0 0 7
2023 2 0 6
2022 0 0 8
2021 0 0 5
2020 0 0 1

Simon Dalby's løbskalender og resultater i 2024:

Simon Dalby har foreløbigt følgende løb på programmet i 2024:


Antal Løbsdage 23
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 5
13/06 - 16/06 Oberösterreich Rundfahrt
Ungdomstrøje 2
Klassement 13
13/06 #Prologue: Linz › Linz 118
14/06 #1: Elferding › Altheim 27
15/06 #2: Wels › Aigen-Schlí¤gl 30
16/06 #3: St. Florian/Asten › Hinterstoder Hí¶ss 13
30/05 - 02/06 Course de la Paix Grand Prix Jesení­ky
Points-trøje 19
Klassement 4
30/05 #1: Krnov › Opava 91
31/05 #2: Uničov › Rí½mařov 49
01/06 #3: Bruntí¡l › Dlouhé strí¡ně 5
02/06 #4: Å umperk › Jesení­k 41
05/05 Ringerike GP 32
04/05 Sundvolden GP 2
13/04 Liège-Bastogne-Liège U23 11
29/03 La Route Adélie de Vitré 10
27/03 Paris - Camembert 39
24/03 La Roue Tourangelle Centre Val de Loire - Trophée Groupama Paris Val de Loire 79
25/02 Faun Drome Classic 39
24/02 Faun-Ardèche Classic 84
17/02 - 18/02 Tour des Alpes-Maritimes
Ungdomstrøje 28
Klassement 77
17/02 #1: Levens › Antibes 55
18/02 #2: Villefranche-sur-Mer › Vence 90
16/02 Classic Var 9
08/02 - 11/02 Tour of Antalya
Points-trøje 23
Klassement 5
08/02 #1: Side › Antalya 109
09/02 #2: Demre › Antalya 28
10/02 #3: Kemer › Tahtali 5
11/02 #4: Antalya › Antalya 21

Se resultater for 2023:


Antal Løbsdage 50
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 2
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 7
Antal top-10, klassementer 2
26/09 - 01/10 CRO Race
Ungdomstrøje 8
Klassement 41
26/09 #1: PrimoÅ¡ten › Sinj 48
27/09 #2: Biograd na Moru › Novalja 62
28/09 #3: Otočac › Opatija 35
29/09 #4: Krk › Labin 33
30/09 #5: Crikvenica › Ozalj 99
01/10 #6: Samobor › Zagreb 95
19/09 Textielprijs Vichte 5
17/09 Grote Prijs Rik Van Looy DNF
10/09 Konggaard Løbet 9
03/09 National Championships Denmark MU - Road Race 11
20/08 - 27/08 Tour de l'Avenir
Klassement 11
Ungdomstrøje 6
Points-trøje 25
20/08 #1: Carnac › La Gacilly 39
21/08 #2: Nozay › Chinon 51
22/08 #3: Issoudun › Vatan 1
23/08 #4: Aigurande › Evaux-les-Bains 15
24/08 #5: La Tour-de-Salvagny › Lac d'Aiguebelette 5
25/08 #6: Méribel › Col de la Loze 13
26/08 #7b: Les Karellis › Val-Cenis Col du Mont Cenis 22
26/08 #7a: Montricher-Albanne › Les Karellis 28
27/08 #8: Val-Cenis › Sainte-Foy-Tarentaise 13
26/07 - 30/07 Tour Alsace
26/07 #1: Sausheim › Sausheim 37
27/07 #2: Rust (Europa-Park) › Sélestat 112
28/07 #3: Vesoul › La Planche des Belles-Filles 41
29/07 #4: Tagolsheim › Altkirch 92
30/07 #5: Ribeauville › Cernay DNS
25/06 National Championships Denmark - Road Race DNS
18/06 Din Bilpartner Løbet - Vejen 49
08/06 - 11/06 Course de la Paix Grand Prix Jesení­ky
Ungdomstrøje 1
Klassement 2
Points-trøje 2
08/06 #Prologue: Jeseník › Jeseník 62
09/06 #1: Jeseník › Rýmařov 40
10/06 #2: Bruntí¡l › Červenohorské sedlo 1
11/06 #3: Jesení­k › Jesení­k 24
29/05 Principia Løbet Randers 45
28/05 Campione Pinse Cup - Herning 80
27/05 Campione Pinse Cup - Horsens 10
14/05 Fyen Rundt - Tour of Funen 67
13/05 Grand Prix Herning 29
07/05 Ringerike GP 60
06/05 Sundvolden GP 7
25/04 - 01/05 Le Tour de Bretagne Cycliste
Ungdomstrøje 23
Klassement 30
Points-trøje 40
25/04 #1: Plouescat › Saint-Pol-de-Léon 83
26/04 #2: Sibiril › Melgven 93
27/04 #3: Trégunc › Le Quillio 35
28/04 #4: Le Mené › Plumelec 43
29/04 #5: Sérent › Louisfert 56
30/04 #6: Chí¢teaubriant › Plancoí«t NR
01/05 #7: Piré-Chancé › Châteaugiron 59
15/04 Liège - Bastogne - Liège U23 86
06/04 - 09/04 Circuit des Ardennes
Ungdomstrøje 18
Klassement 29
06/04 #1: Nouvion-sur-Meuse › Sedan 66
07/04 #2: Renneville › Gruyères 51
08/04 #3: Chooz › Haybes 40
09/04 #4: Bazeilles › Charleville-Mézières 51
26/03 Gent-Wevelgem / Kattekoers-Ieper 44
05/03 Grand Prix de la Ville de Lillers Souvenir Bruno Comini 65
04/03 Le Tour des 100 Communes 109

Se resultater for 2022:


Antal Løbsdage 51
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 6
28/09 - 02/10 Ronde de l'Isard
Ungdomstrøje 14
Points-trøje 31
Klassement 28
28/09 #1: Castelsarrasin › Saverdun 98
29/09 #2b: Bagnères-de-Bigorre › Station Gavarnie-Gèdre 17
29/09 #2a: Bagnères-de-Bigorre › Bagnères-de-Bigorre 4
29/09 #3: Bagnères-de-Bigorre › Station Gavarnie-Gèdre 17
29/09 #2: Bagnères-de-Bigorre › Bagnères-de-Bigorre 4
30/09 #4: Saint-Aventin › Guzet Neige 10
01/10 #5: Carbonne › Goulier Neige 24
02/10 #6: Laroque-d'Olmes › Saint-Girons 71
13/09 - 17/09 Skoda Tour Luxembourg
Ungdomstrøje 27
Klassement 73
Ungdomstrøje 27
Klassement 73
13/09 #1: Luxembourg › Luxembourg 92
14/09 #2: Junglinster › Schifflange 68
15/09 #3: Rosport › Diekirch 74
16/09 #4: Remich › Remich 95
17/09 #5: Mersch › Luxembourg 80
18/08 - 28/08 Tour de l'Avenir
Ungdomstrøje 18
Points-trøje 33
Klassement 41
18/08 #TTT Prologue: La Roche-sur-Yon › La Roche-sur-Yon 13
19/08 #1: La Roche-sur-Yon › La Roche-sur-Yon 125
20/08 #2: Benet › Civray 140
21/08 #3: Civray › La Trimouille 109
22/08 #4: Sainte Sévère sur Indre › Chaillac 144
23/08 #5: Gueugnon › Saint Vallier 6
24/08 #6: Saint-Amour › Oyonnax 80
26/08 #7: Thonon-les-Bains › Saint-François-Longchamp 16
27/08 #8: Ugine › La Toussuire 19
28/08 #9: Bessans › Villaroger 59
13/07 - 17/07 Giro Ciclistico della Valle d'Aosta - Mont Blanc
Ungdomstrøje 10
Klassement 54
Ungdomstrøje 10
Klassement 54
13/07 #1: Saint Gervais Mont Blanc › Saint Gervais Mont Blanc 125
14/07 #2: Saint Christophe › Saint Christophe 55
15/07 #3: Aosta › Aosta 81
16/07 #4: Pont Saint Martin › Fontainemore (Pian Coumarial) 45
17/07 #5: Valtournenche › Cervinia 48
26/06 DM - Linjeløb DNF
11/06 - 18/06 Giro d'Italia Giovani Under 23
Ungdomstrøje 4
Points-trøje 15
Klassement 24
11/06 #1: Gradara › Argenta 146
12/06 #2: Rossano Veneto › Pinzolo 83
13/06 #3: Pinzolo › Santa Caterina Valfurva 31
14/06 #4: Chiuro › Chiavenna 85
16/06 #5: Busca › Peveragno 3
17/06 #6: Boves › Colle Fauniera 40
18/06 #7: Cuneo › Pinerolo 109
02/06 - 05/06 Course de la Paix Grand Prix Jeseníky
Ungdomstrøje 4
Points-trøje 26
Klassement 10
Ungdomstrøje 4
Points-trøje 26
Klassement 10
02/06 #Prologue: Jeseník › Jeseník 68
03/06 #1: Jeseník › Rýmařov 94
04/06 #2: Bruntál › Dlouhé Stráně 11
05/06 #3: Jeseník › Jeseník 34
08/05 Ringerike GP DNF
07/05 Sundvolden GP 5
16/04 Liège - Bastogne - Liège U23 DNF
01/04 La Route Adélie de Vitré 79
27/03 La Roue Tourangelle Centre Val de Loire - Trophée Groupama Paris Val de Loire 56
17/03 - 20/03 Olympia's Tour
17/03 #1b: Hardenberg › Hardenberg 85
17/03 #1a: Hardenberg › Hardenberg 14
18/03 #2: Westerbork › Wijster 38
19/03 #3: Leek › Leek 83
20/03 #4: Assen › Assen DNF
13/03 Dorpenomloop Rucphen DNF

Se resultater for 2021:


Antal Løbsdage 14
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 3
09/10 - 10/10 La Philippe Gilbert juniors
Klassement 5
09/10 #1: Aywaille › La Gleize 12
10/10 #2: Harzé › Remouchamps 5
24/09 VM Junior mænd - Linjeløb 36
26/08 - 29/08 Course de la Paix Juniors
Points-trøje 18
Klassement 14
26/08 #1: Litoměřice › Litoměřice 28
27/08 #2b: Štětí › Štětí 69
27/08 #2a: Třebenice › Třebenice 22
28/08 #3: Teplice › Olbernhau 24
29/08 #4: Terezín › Terezín 4
06/08 - 08/08 Aubel-Thimister-Stavelot
Klassement 10
06/08 #1: Aubel › Aubel 45
07/08 #2b: Thimister › Thimister 78
07/08 #2a: Thimister › Thimister 17
08/08 #3: Stavelot › Stavelot 9
19/06 DM Junior mænd - Linjeløb 18
17/06 DM Junior mænd - Enkeltstart 19

Se resultater for 2020:


Antal Løbsdage 7
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
02/10 - 03/10 La Philippe Gilbert juniors
Klassement 30
02/10 #1: Harzé › La Gleize 39
03/10 #2: Harzé › La Redoute 30
04/09 - 06/09 Grand Prix Rüebliland
Klassement 27
Klassement 27
04/09 #1: Roggliswil › Roggliswil 34
05/09 #2a: Seon › Seon 62
05/09 #2b: Seon › Seon 21
06/09 #3: Sulz › Sulz 26
23/08 DM Junior mænd - Linjeløb 6

Se resultater for 2019:


Antal Løbsdage 1
29/06 DM Junior mænd - Linjeløb 70