Emma Cecilie Norsgaard Bjerg

Billede af den danske cykelrytter Emma Norsgaard Bjerg

Info om Emma Cecilie Norsgaard Bjerg:

Navn Emma Cecilie Norsgaard Bjerg
Født 26-07-1999 (24 år)
Højde 172 cm
Vægt 65 kg
Nuværende hold Movistar Team
UCI rangliste (K) 65

Hold:

2024 Movistar Team
2023 Movistar Team
2022 Movistar Team
2021 Movistar Team
2020 Bigla-Katusha
2019 Bigla Pro Cycling
2018 Cervélo-Bigla Pro Cycling
2017 Team Rytger
2016 Team Rytger

Sæsoner:

Sæson Sejre (1-dags) Sejre (Klassement) Top-10
2024 0 0 4
2023 3 0 13
2022 3 0 21
2021 6 1 33
2020 2 0 7
2019 0 0 5
2018 0 0 9
2017 1 0 11
2016 1 0 1

Om Emma Norsgaard Bjerg:

Emma Norsgaard er født og opvokset i Silkeborg. Hun er lillesøster til Mathias Norsgaard. Allerede som 16-årig slog hun sit navn fast ved at bliver nummer 2 ved DM, som den yngste nogensinde, kun slået det år af Amalie Dideriksen. Året efter blev hun danmarksmester, foran netop Amalie Dideriksen. I ungdomsårene kørte hun for cykelholdet Team Rytger, hvor hun ud over DM også vandt sølv ved junior VM i linieløb, samt sølv og bronze i hhv. enkeltstart og linieløb ved EM. 


I 2018 skiftede Emma Norsgaard til Schweiziske Cervelo Bigla, senere Bigla Pro Cycling, hvor hun blev holdkammerat med Ceclie Uttrup Ludwig. I de første år på Bigla udmærkede hun sig særligt på enkeltstarterne, hvor Emma Norsgaard hentede en lang stribe topresultater. 
I 2020, det sidste år på Bigla, slog Emma Norsgaard for alvor igennem som en der skulle holdes øje med, da hun vandt 4. etape af kvindernes  Vuelta Comunidad Valenciana foran de mere etablerede stjerner. Senere samme år vandt hun endnu engang DM i linjeløb foran Julie Leth og Cecilie Uttrup Ludwig.

I 2021 skiftede Emma Norsgaard til storholdet Movistar, og allerede samme år  spurtede hun sig til en flot andenplads ved kvindernes Omloop Het Niuwsblad i 2021, foran ryttere som Lotte Kopecky, Lisa Brennauer og Elisa Longo Borghini. Foråret fortsatte med en imponerende række af topresultater, herunder Top-10 i Brugges-De Panne, Le Samyn, Nokere Koerse, Scheldeprijs og 2 etapesejre og den samlede sejr i etapeløbet Ceratizit Festival Elsy Jacobs. Hun vandt derefter DM i enkeltstart og blev nummer 2 i linjeløbet. Sommeren bestod primært i Giro d'Italia, hvor Emma Norsgaard vandt en etape. Sidst på efteråret blev mudderdramaet Paris-Roubaix kørt, og Emma hentede en flot 6. plads. 

Emma Norsgaard Bjerg er gift med cykelrytteren Mikkel Bjerg.

Emma Norsgaard Bjerg's løbskalender og resultater i 2024:

Emma Norsgaard Bjerg har foreløbigt følgende løb på programmet i 2024:


Antal Løbsdage 20
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 4
16/05 - 19/05 Vuelta a Burgos Feminas
Points-trøje 32
Klassement 39
16/05 #1: Villagonzalo Pedernales › Burgos 20
17/05 #2: Briviesca › Alto de Rosales 85
18/05 #3: Roa de Duero › Melgar de Fernamental 13
19/05 #4: Peñaranda de Duero › Canicosa de la Sierra 31
28/04 - 05/05 Vuelta España Femenina by Carrefour.es
28/04 #1: Valencia › Valencia 8
29/04 #2: Buñol › Moncófar 134
30/04 #3: Lucena del Cid › Teruel DNF
06/04 Paris-Roubaix Femmes avec Zwift DNF
31/03 Ronde van Vlaanderen - Tour des Flandres WE 20
27/03 Dwars Door Vlaanderen / A Travers la Flandre WE 29
24/03 Gent-Wevelgem In Flanders Fields WE 35
21/03 Classic Brugge-De Panne WE 7
13/03 Danilith Nokere Koerse Women 7
27/02 Le Samyn des Dames 15
25/02 Craywinckelhof - Omloop van het Hageland 5
24/02 Omloop Het Nieuwsblad WE 11
08/02 - 11/02 UAE Tour Women
Klassement 91
08/02 #1: Dubai Miracle Garden › Dubai Harbour 30
09/02 #2: Al Mirfa Bab Al Nojoum › Madinat Zayed 36
10/02 #3: Al Ain Police Museum › Jebel Hafeet 99
11/02 #4: Louvre Abu Dhabi Museum › Abu Dhabi Breakwater 16

Se resultater for 2023:


Antal Løbsdage 45
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 3
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 15
Antal top-10, klassementer 3
14/10 National Championships Denmark WE - Gravel 1
07/10 UCI Gravel World Championships - WE 24
23/09 European Continental Championships WE - Road Race 23
20/09 European Continental Championships WE - ITT 16
23/08 - 27/08 Tour of Scandinavia
Klassement 43
23/08 #1: Mysen › Halden 52
24/08 #2: Vikersund › Norefjell 61
25/08 #3: Kongsberg › Larvik 57
26/08 #4: Herning › Herning 14
27/08 #5: Middelfart › Haderslev 46
13/08 World Championships WE - Road Race DNF
10/08 World Championships WE - ITT 16
23/07 - 30/07 Tour de France Femmes avec Zwift
Points-trøje 5
Klassement 70
23/07 #1: Clermont-Ferrand › Clermont-Ferrand 55
24/07 #2: Clermont-Ferrand › Mauriac 65
25/07 #3: Collonges-la-Rouge › Montignac-Lascaux 51
26/07 #4: Cahors › Rodez 75
27/07 #5: Onet-le-Château › Albi 87
28/07 #6: Albi › Blagnac 86k 1
29/07 #7: Lannemezan › Col du Tourmalet 112
30/07 #8: Pau › Pau 41
12/07 - 16/07 Baloise Ladies Tour
Points-trøje 2
Klassement 2
12/07 #Prologue: Vlissingen › Vlissingen 6
13/07 #1: Zwevegem › Zwevegem 2
14/07 #2: Zulte › Zulte 3
15/07 #3a: Breskens › Knokke-Heist 3
15/07 #3b: Knokke-Heist › Knokke-Heist 3
16/07 #4: Deinze › Deinze 15
25/06 National Championships Denmark WE - Road Race 9
22/06 National Championships Denmark WE - ITT 1
16/05 Durango - Durango Emakumeen Saria 23
12/05 - 14/05 Itzulia Women
Points-trøje 23
Klassement 18
12/05 #1: Etxebarria › Markina-Xemein 13
13/05 #2: Vitoria-Gasteiz › Amurrio 16
14/05 #3: Donostia › Donostia 30
01/05 - 07/05 La Vuelta Femenina by Carrefour.es
Points-trøje 8
Klassement 73
01/05 #1: Torrevieja › Torrevieja 4
02/05 #2: Orihuela › Pilar de la Horadada 24
03/05 #3: Elche de la Sierra › La Roda 5
04/05 #4: Cuenca › Guadalajara 2
05/05 #5: La Cabrera › Mirador de Peñas Llanas 75
06/05 #6: Castro Urdiales › Laredo 126
07/05 #7: Pola de Siero › Lagos de Covadonga 73
04/03 Strade Bianche Donne DNF
25/02 Omloop Het Nieuwsblad 4
09/02 - 12/02 UAE Tour Women
Ungdomstrøje 29
Points-trøje 24
Klassement 74
09/02 #1: Port Rashid › Dubai Harbour 35
10/02 #2: Al Dhafra Castle › Al Mirfa 77k 81
11/02 #3: Hazza bin Zayed Stadium › Jebel Hafeet 82
12/02 #4: Fatima Bint Mubarak Ladies Sports Academy › Abu Dhabi Breakwater 4
29/01 Women Cycling Pro Costa De Almería 2

Se resultater for 2022:


Antal Løbsdage 63
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 3
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 23
Antal top-10, klassementer 3
24/09 World Championships WE - Road Race DNF
21/09 VM - Mixed Relay TTT 6
18/09 World Championships WE - ITT 14
07/09 - 11/09 Ceratizit Challenge by La Vuelta
Points-trøje 28
Klassement 88
07/09 #1: Marina de Cudeyo › Marina de Cudeyo 5
08/09 #2: Colindres › Colindres 111
09/09 #3: Camargo › Aguilar de Campoo 81
10/09 #4: Palencia › Segovia 95
11/09 #5: Madrid › Madrid 13
27/08 Classic Lorient Agglomération - Trophée Ceratizit 31
25/08 Kreiz Breizh Elites Féminin 1
21/08 EM Kvinder - Linjeløb 7
17/08 EM Kvinder - Enkeltstart 11
24/07 - 31/07 Tour de France Femmes
24/07 #1: Paris (Tour Eiffel) › Paris (Champs-Élysées) 5
25/07 #2: Meaux › Provins 20
26/07 #3: Reims › Épernay 95
27/07 #4: Troyes › Bar-Sur-Aube 47
28/07 #5: Bar-le-Duc › Saint-Dié-des-Vosges DNF
30/06 - 10/07 Giro d'Italia Donne
Points-trøje 14
Klassement 99
30/06 #Prologue: Cagliari › Cagliari 11
01/07 #2: Villasimius › Tortolì 13
02/07 #3: Cala Gonone › Olbia 7
04/07 #4: Cesena › Cesena 122
05/07 #5: Carpi › Reggio Emilia 129
06/07 #6: Sarnico › Bergamo 47
07/07 #7: Prevalle › Passo del Maniva 110
08/07 #8: Rovereto › Aldeno 103
09/07 #9: San Michele All’Adige › San Lorenzo Dorsino 101
10/07 #10: Abano Terme › Padova 3
26/06 DM Kvinder - Linjeløb 2
23/06 DM Kvinder - Enkeltstart 1
27/05 - 29/05 RideLondon Classique
Points-trøje 4
Klassement 3
27/05 #1: Maldon › Maldon 3
28/05 #2: Chelmsford › Epping 3
29/05 #3: London › London 6
19/05 - 22/05 Vuelta a Burgos Feminas
Ungdomstrøje 9
Points-trøje 10
Klassement 45
19/05 #1: Pedrosa del Príncipe › Aranda de Duero 3
20/05 #2: Sasamón › Aguilar de Campoo 9
21/05 #3: Medina de Pomar › Ojo Guareña 45
22/05 #4: Covarrubias › Lagunas de Neila 50
16/04 Paris-Roubaix Femmes 11
10/04 Amstel Gold Race Ladies Edition 17
03/04 Ronde van Vlaanderen - Tour des Flandres WE 13
27/03 Gent-Wevelgem In Flanders Fields WE 5
24/03 Exterioo Classic Brugge-De Panne 6
01/03 Le Samyn des Dames 1
27/02 Omloop van het Hageland WE 2
26/02 Omloop Het Nieuwsblad WE 6

Se resultater for 2021:


Antal Løbsdage 54
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 6
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 37
Antal sejre, klassementer 1
Antal top-10, klassementer 6
02/10 Paris-Roubaix Femmes 6
25/09 VM Kvinder - Linjeløb 82
22/09 VM - Mixed Relay TTT 6
20/09 VM Kvinder - Enkeltstart 12
09/09 EM Kvinder - Enkeltstart 10
24/08 - 29/08 Simac Ladies Tour
24/08 #Prologue: Ede › Ede 19
25/08 #1: Zwolle › Hardenberg 7
26/08 #2: Gennep › Gennep 5
27/08 #3: Stramproy › Weert 75
28/08 #4: Geleen › Sweikhuizen DNF
28/07 OL Kvinder - Enkeltstart 17
25/07 OL Kvinder - Linjeløb DNF
02/07 - 11/07 Giro d'Italia Internazionale Femminile
Ungdomstrøje 10
Points-trøje 2
Klassement 57
02/07 #1: Fossano › Cuneo 5
03/07 #2: Boves › Prato Nevoso 108
04/07 #3: Casale Monferrato › Ovada 7
05/07 #4: Formazza Loc. Fondovalle › Riale Di Formazza Cascate Del Toce 118
06/07 #5: Milano › Carugate 2
07/07 #6: Colico › Colico 1
08/07 #7: Soprazocco Di Gavardo › Puegnago Del Garda 53
09/07 #8: San Vendemiano › Mortegliano 2
10/07 #9: Feletto-Umberto › Monte Matajur 86
11/07 #10: Capriva del Friuli › Cormons 5
20/06 DM Kvinder - Linjeløb 2
17/06 DM Kvinder - Enkeltstart 1
25/05 - 30/05 Internationale LOTTO Thüringen Ladies Tour
Ungdomstrøje 1
Points-trøje 3
Klassement 3
25/05 #1: Schmölln › Schmölln 1
26/05 #2: Gera › Gera 2
27/05 #3: Schleiz › Schleiz 2
28/05 #4: Dörtendorf › Dörtendorf 6
29/05 #5: Weimar › Weimar 3
30/05 #6: Gotha › Gotha 8
30/04 - 02/05 Ceratizit Festival Elsy Jacobs
Ungdomstrøje 1
Points-trøje 1
Klassement 1
30/04 #Prologue: Cessange › Cessange 10
01/05 #1: Steinfort › Steinfort 1
02/05 #2: Garnich › Garnich 1
07/04 Scheldeprijs WE 2
07/04 Scheldeprijs WE 2
04/04 Ronde van Vlaanderen - Tour des Flandres WE 35
28/03 Gent-Wevelgem In Flanders Fields WE 9
25/03 Oxyclean Classic Brugge-De Panne WE 2
17/03 Danilith Nokere Koerse WE 8
10/03 - 12/03 Healthy Ageing Tour
Ungdomstrøje 1
Points-trøje 3
Klassement 3
10/03 #1: Assen › Assen 11
11/03 #2: Lauwersoog › Lauwersoog 4
12/03 #3: Wijster › Wijster 2
02/03 Le Samyn des Dames 2
27/02 Omloop Het Nieuwsblad WE 2

Se resultater for 2020:


Antal Løbsdage 29
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 2
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 9
Antal top-10, klassementer 2
11/10 Gent-Wevelgem In Flanders Fields WE 14
26/09 VM Kvinder - Linjeløb 61
24/09 VM Kvinder - Enkeltstart 7
11/09 - 19/09 Giro d'Italia Internazionale Femminile
11/09 #1: Grosseto › Grosseto 4
12/09 #2: Paganico › Arcidosso 48
13/09 #3: Santa Fiora › Assisi 38
14/09 #4: Assisi › Tivoli 56
15/09 #5: Terracina › Terracina 86
16/09 #6: Torre del Greco › Nola 82
17/09 #7: Nola › Maddaloni 23
18/09 #8: Castelnuovo della Daunia › San Marco la Catola DNF
29/08 La Course by Le Tour de France OTL
26/08 EM WU23 - Linjeløb 3
23/08 DM Kvinder - Linjeløb 1
01/03 Spar - Omloop van het Hageland - Tienen - Tielt-Winge 3
29/02 Omloop Het Nieuwsblad WE 55
20/02 - 23/02 Setmana Ciclista Valenciana - Vuelta Comunidad Valenciana Feminas
Ungdomstrøje 12
Klassement 66
Ungdomstrøje 12
Klassement 66
20/02 #1: Gandia › Cullera 1
21/02 #2: Agost › Finestrat 71
22/02 #3: Valencia › Port de Sagunt 4
23/02 #4: Betxí › Vila-real 72
09/02 Vuelta CV Feminas 6

Se resultater for 2019:


Antal Løbsdage 10
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 5
20/10 Chrono des Nations WE 3
03/09 - 08/09 Boels Ladies Tour
Ungdomstrøje 6
Points-trøje 21
Klassement 22
03/09 #Prologue: Sittard-Geleen › Sittard-Geleen 34
04/09 #1: Stramproy › Weert 22
05/09 #2: Gennep › Gennep 7
06/09 #3: Nijverdal › Nijverdal 9
07/09 #4: Arnhem › Nijmegen 31
08/09 #5: Nijmegen › Arnhem 24
09/08 EM WU23 - Linjeløb DNF
08/08 EM WU23 - Enkeltstart 5
27/06 DM Kvinder - Enkeltstart 6

Se resultater for 2018:


Antal Løbsdage 39
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 9
14/10 Chrono des Nations WE 2
07/10 Gran Premio Bruno Beghelli Internazionale Donne Elite 4
06/10 Giro dell'Emilia Internazionale Donne Elite 60
29/09 VM Kvinder - Linjeløb DNF
07/09 - 09/09 Premondiale Giro Toscana Int. Femminile - Memorial Michela Fanini
Ungdomstrøje 10
Klassement 27
Ungdomstrøje 10
Klassement 27
07/09 #Prologue: Campi Bisenzio › Campi Bisenzio 2
08/09 #1: Segromigno di Piano › Segromigno di Piano 58
09/09 #2: Lucca › Capannori 21
16/08 Ladies Tour of Norway - TTT 3
13/08 Crescent Vårgårda DNF
11/08 Crescent Vårgårda TTT 3
19/07 - 22/07 BeNe Ladies Tour
19/07 #Prologue: Oosterhout › Oosterhout 17
20/07 #1: Merelbeke › Merelbeke 16
21/07 #2a: Sint-Laureins › Sint-Laureins 15
21/07 #2b: Sint-Laureins › Sint-Laureins 15
22/07 #3: Zelzate › Zelzate DNF
06/07 - 15/07 Giro d'Italia Internazionale Femminile
06/07 #1: Verbania › Verbania 4
07/07 #2: Ovada › Ovada 116
08/07 #3: Corbetta › Corbetta 30
09/07 #4: Piacenza › Piacenza 143
10/07 #5: Omegna › Omegna DNS
30/06 DM Kvinder - Linjeløb 2
13/06 - 17/06 OVO Energy Women's Tour
Points-trøje 19
Klassement 62
13/06 #1: Framlingham › Southwold 84
14/06 #2: Rushden › Daventry 58
15/06 #3: Atherstone › Royal Leamington Spa 54
16/06 #4: Wychavon District › Worcester 7
17/06 #5: Dolgellau › Colwyn Bay 65
22/04 Liège-Bastogne-Liège Femmes DNF
01/04 Ronde van Vlaanderen / Tour des Flandres WE DNF
28/03 Dwars door Vlaanderen / A travers la Flandre WE 92
25/03 Gent-Wevelgem In Flanders Fields WE DNF
22/03 Driedaagse Brugge - De Panne WE 35
11/03 Women's WorldTour Ronde van Drenthe 42
22/02 - 25/02 Setmana Ciclista Valenciana
22/02 #1: Rótova › Gandía 112
23/02 #2: Castelló › Vila Real 25
24/02 #3: Sagunt › València 29
25/02 #4: Benidorm › Benidorm DNF

Se resultater for 2017:


Antal Løbsdage 17
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 11
Antal top-10, klassementer 1
22/09 VM Junior kvinder - Linjeløb 2
18/09 VM Junior kvinder - Enkeltstart 16
04/08 EM Junior kvinder - Linjeløb 2
02/08 EM Junior kvinder - Enkeltstart 3
24/06 DM Kvinder - Linjeløb 9
22/06 DM Junior kvinder - Enkeltstart 1
21/04 - 23/04 EPZ Omloop van Borsele
Points-trøje 8
Klassement 13
21/04 #1: s-Heerenhoek › s-Heerenhoek 13
22/04 #2: Borsele › Borsele 41
23/04 #3: Borsele › Borsele 5
05/04 - 08/04 Healthy Ageing Tour
Points-trøje 6
Klassement 3
05/04 #Prologue: Leek › Leek 9
06/04 #2: Baflo › Baflo 15
07/04 #3: Stadskanaal › Stadskanaal 3
08/04 #4: Finsterwolde › Finsterwolde 9
26/03 Gent-Wevelgem 4

Se resultater for 2016:


Antal Løbsdage 2
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 2
Antal top-10, klassementer 1
14/10 VM Junior kvinder - Linjeløb 6
25/06 DM Kvinder - Linjeløb 1