Magnus Cort Nielsen

Billede af den danske cykelrytter Magnus Cort

Info om Magnus Cort Nielsen:

Navn Magnus Cort Nielsen
Født 16-01-1993 (31 år)
Højde 183 cm
Nuværende hold Uno-X Mobility
UCI rangliste 301
Næste løb Tour de France (29/06)

Hold:

2026 Uno-X Mobility
2025 Uno-X Mobility
2024 Uno-X Mobility
2023 EF Education - EasyPost
2022 EF Education - EasyPost
2021 EF Education - Nippo
2020 EF Pro Cycling
2019 Astana Pro Team
2018 Astana Pro Team
2017 ORICA-Scott
2016 Orica GreenEDGE
2015 Orica GreenEDGE
2014 Cult Energy Vital Water
2013 Team Cult Energy
2012 Team Concordia Forsinkring - Himmerland
2011 ABC Junior

Sæsoner:

Sæson Sejre (1-dags) Sejre (Klassement) Top-10
2024 1 0 5
2023 3 0 13
2022 2 0 15
2021 5 0 10
2020 2 0 9
2019 1 0 3
2018 5 0 17
2017 2 0 19
2016 3 0 17
2015 0 0 19
2014 9 2 14
2013 3 0 8
2012 0 0 7
2011 3 1 11

Magnus Cort's løbskalender og resultater i 2024:

Magnus Cort har foreløbigt følgende løb på programmet i 2024:


Antal Løbsdage 32
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 5
Antal top-10, klassementer 1
29/06 Tour de France Kommende
02/06 - 09/06 Critérium du Dauphiné
Points-trøje 5
Klassement 53
02/06 #1: Saint-Pourí§ain-sur-Sioule › Saint-Pourí§ain-sur-Sioule 10
03/06 #2: Gannat › Col de la Loge 1
04/06 #3: Celles-sur-Durolle › Les Estables 21
05/06 #4: Saint-Germain-Laval › Neulise 124
06/06 #5: Amplepuis › Saint-Priest NR
07/06 #6: Hauterives › Le Collet d'Allevard 166k 30
08/06 #7: Albertville › Samoí«ns 1600 104
09/06 #8: Thí´nes › Plateau des Glières 82
23/05 - 26/05 Tour of Norway
Klassement 8
23/05 #1: Voss › Voss Resort 10
24/05 #2: Odda › Gullingen 11
25/05 #3: Sola › Egersund 12
26/05 #4: Stavanger › Stavanger 11
12/05 Boucles de l'Aulne - Chí¢teaulin 11
11/05 Tour du Finistère 63
04/03 - 10/03 Tirreno-Adriatico
04/03 #1: Lido di Camaiore › Lido di Camaiore 24
05/03 #2: Camaiore › Follonica 52
06/03 #3: Volterra › Gualdo Tadino 139
07/03 #4: Arrone › Giulianova 148
08/03 #5: Torricella Sicura › Valle Castellana 113k 64
09/03 #6: Sassoferrato › Cagli (Monte Petrano) DNF
02/03 Strade Bianche 27
14/02 - 18/02 Volta ao Algarve em Bicicleta
Points-trøje 23
Klassement 21
14/02 #1: Portimāo › Lagos 152
15/02 #2: Lagoa › Alto da Fóia 13
16/02 #3: Vila Real de Santo António › Tavira 8
17/02 #4: Albufeira › Albufeira 42
18/02 #5: Faro › Alto do Malhāo 27
11/02 Clasica de Almeria 92
31/01 - 04/02 Etoile de Bessèges - Tour du Gard
Points-trøje 17
Klassement 18
01/02 #2: Marguerittes › Rousson 30
02/02 #3: Bessèges › Bessèges 64
03/02 #4: Méjannes-le-Clap › Méjannes-le-Clap 5
04/02 #5: Alès › Alès 14
28/01 Grand Prix Cycliste de Marseille La Marseillaise 46

Se resultater for 2023:


Antal Løbsdage 81
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 3
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 13
Antal top-10, klassementer 3
08/10 Paris - Tours Elite 103
20/09 - 24/09 Å koda Tour Luxembourg
Klassement 91
20/09 #1: Luxembourg › Luxembourg Kirchberg 99
21/09 #2: Mondorf-les-Bains › Mamer 94
22/09 #3: Mertert › Vianden 92
23/09 #4: Pétange › Pétange 89
24/09 #5: Mersch › Luxembourg 76k 90
10/09 Grand Prix Cycliste de Montréal DNF
08/09 Grand Prix Cycliste de Québec 115
15/08 - 19/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Points-trøje 5
Klassement 3
Points-trøje 5
Klassement 3
15/08 #1: Aalborg › Aalborg 25
16/08 #2: Kjellerup › Silkeborg 7
17/08 #3: Vejen › Vejle 3
18/08 #4: Kalundborg › Bagsví¦rd 13
19/08 #5: Helsingí¸r › Helsingí¸r 3
06/08 World Championships ME - Road Race DNF
01/07 - 23/07 Tour de France
Klassement 96
Points-trøje 116
01/07 #1: Bilbao › Bilbao 151
02/07 #2: Vitoria-Gasteiz › San Sébastií¡n 79
03/07 #3: Amorebieta-Etxano › Bayonne 153
04/07 #4: Dax › Nogaro 156
05/07 #5: Pau › Laruns 93
06/07 #6: Tarbes › Cauterets-Cambasque 90
07/07 #7: Mont-de-Marsan › Bordeaux 134
08/07 #8: Libourne › Limoges 127
09/07 #9: Saint-Léonard-de-Noblat › Puy de Dí´me 145
11/07 #10: Vulcania › Issoire 16
12/07 #11: Clermont-Ferrand › Moulins 115
13/07 #12: Roanne › Belleville-en-Beaujolais 89
14/07 #13: Chí¢tillon-Sur-Chalaronne › Grand Colombier 136
15/07 #14: Annemasse › Morzine les Portes du Soleil 90
16/07 #15: Les Gets les Portes du Soleil › Saint-Gervais Mont-Blanc 85k 65
18/07 #16: Passy › Combloux 151
19/07 #17: Saint-Gervais Mont-Blanc › Courchevel 88k 56
20/07 #18: Moí»tiers › Bourg-en-Bresse 134
21/07 #19: Moirans-en-Montagne › Poligny 144
22/07 #20: Belfort › Le Markstein 101
23/07 #21: Saint-Quentin-en-Yvelines › Paris 117
06/05 - 28/05 Giro d'Italia
Points-trøje 8
Klassement 62
06/05 #1: Fossacesia Marina › Ortona 41
07/05 #2: Teramo › San Salvo 53
08/05 #3: Vasto › Melfi 90
09/05 #4: Venosa › Lago Laceno 66
10/05 #5: Atripalda › Salerno 146
11/05 #6: Napoli › Napoli 81
12/05 #7: Capua › Gran Sasso d'Italia (Campo Imperatore) 90
13/05 #8: Terni › Fossombrone 82
14/05 #9: Savignano sul Rubicone › Cesena 28
16/05 #10: Scandiano › Viareggio 174k 1
17/05 #11: Camaiore › Tortona 127
18/05 #12: Bra › Rivoli 80
19/05 #13: Le Chí¢ble › Crans-Montana 113
20/05 #14: Sierre › Cassano Magnago 129
21/05 #15: Seregno › Bergamo 90
23/05 #16: Sabbio Chiese › Monte Bondone 91
24/05 #17: Pergine Valsugana › Caorle 112
25/05 #18: Oderzo › Val di Zoldo (Palafavera) 64
26/05 #19: Longarone › Tre Cime di Lavaredo 136k 3
27/05 #20: Tarvisio › Monte Lussari 81
28/05 #21: Roma › Roma 114
25/04 - 30/04 Tour de Romandie
Points-trøje 22
Klassement 69
25/04 #Prologue: Port-Valais › Port-Valais 31
26/04 #1: Crissier › Vallée de Joux 25
27/04 #2: Morteau › La Chaux-de-Fonds 8
28/04 #3: Chí¢tel-Saint-Denis › Chí¢tel-Saint-Denis 55
29/04 #4: Sion › Thyon 2000 83
30/04 #5: Vufflens-la-Ville › Genève 8
18/03 Milano-Sanremo 14
05/03 - 12/03 Paris-Nice
Points-trøje 10
Klassement 61
Points-trøje 10
Klassement 61
05/03 #1: La Verrière › La Verrière 13
06/03 #2: Bazainville › Fontainebleau 3
07/03 #3: Dampierre-en-Burly › Dampierre-en-Burly 2
08/03 #4: Saint-Amand-Montrond › La Loge des Gardes 69
09/03 #5: Saint-Symphorien-sur-Coise › Saint-Paul-Trois-Chí¢teaux 12
11/03 #7: Nice › Col de la Couillole 76
12/03 #8: Nice › Nice 62
15/02 - 19/02 Volta ao Algarve em Bicicleta
Points-trøje 1
Klassement 9
15/02 #1: Portimí£o › Lagos 105
16/02 #2: Sagres › Alto da Fóia 1
17/02 #3: Faro › Tavira 1
18/02 #4: Albufeira › Alto do Malhí£o 16
19/02 #5: Lagoa › Lagoa 11
12/02 Figueira Champions Classic 7
01/02 - 05/02 Etoile de Bessèges - Tour du Gard
Points-trøje 19
Klassement 58
01/02 #1: Bellegarde › Bellegarde 99
02/02 #2: Bagard › Aubais NR
03/02 #3: Bessèges › Bessèges 78
04/02 #4: Saint-Christol-Lèz-Alès › Le Mont Bouquet 71
05/02 #5: Alès › Alès 6

Se resultater for 2022:


Antal Løbsdage 70
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 2
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 15
Antal top-10, klassementer 2
09/10 UCI Gravel World Championships ME 6
09/10 UCI Gravel World Championships ME 6
06/10 Gran Piemonte 36
03/10 Coppa Bernocchi - GP BPM DNF
25/09 VM - Linjeløb 35
21/09 VM - Mixed Relay TTT 6
18/09 VM - Enkeltstart 21
11/09 Grand Prix Cycliste de Montréal 61
09/09 Grand Prix Cycliste de Québec 91
04/09 Maryland Cycling Classic, presented by UnitedHealthcare 6
28/08 Bretagne Classic - Ouest-France 46
21/08 BEMER Cyclassics 39
16/08 - 20/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Points-trøje 4
Klassement 5
Points-trøje 4
Klassement 5
16/08 #1: Allerød › Køge 4
17/08 #2: Assens › Assens 6
18/08 #3: Otterup › Herning 3
19/08 #4: Skive › Skive 45
20/08 #5: Give › Vejle 8
31/07 Circuito de Getxo - Memorial Hermanos Otxoa 28
01/07 - 24/07 Tour de France
01/07 #1: Copenhagen › Copenhagen 11
02/07 #2: Roskilde › Nyborg 139k 171
03/07 #3: Vejle › Sønderborg 129k 155
05/07 #4: Dunkerque › Calais 128k 167
06/07 #5: Lille › Wallers-Arenberg 138k 5
07/07 #6: Binche › Longwy 158
08/07 #7: Tomblaine › La Super Planche des Belles Filles 114
09/07 #8: Dole › Lausanne 104
10/07 #9: Aigle › Châtel les portes du Soleil 88
12/07 #10: Morzine › Megève 86k 1
13/07 #11: Albertville › Col du Granon 125
14/07 #12: Briançon › L'Alpe d'Huez 105
15/07 #13: Bourg d'Oisans › Saint-Etienne 122
16/07 #14: Saint-Etienne › Mende 108
17/07 #15: Rodez › Carcassonne DNS
26/06 DM - Linjeløb 12
23/06 DM - Enkeltstart 2
06/05 - 29/05 Giro d'Italia
Points-trøje 13
Klassement 95
06/05 #1: Budapest › Visegrád 4
07/05 #2: Budapest › Budapest 53
08/05 #3: Kaposvár › Balatonfüred 89
10/05 #4: Avola › Etna 135
11/05 #5: Catania › Messina 13
12/05 #6: Palmi › Scalea 64
13/05 #7: Diamante › Potenza 80
14/05 #8: Napoli › Napoli 155
15/05 #9: Isernia › Blockhaus 106
17/05 #10: Pescara › Jesi 58
18/05 #11: Santarcangelo di Romagna › Reggio Emilia 53
19/05 #12: Parma › Genova 147k 132
20/05 #13: Sanremo › Cuneo 90
21/05 #14: Santena › Torino 121
22/05 #15: Rivarolo Canavese › Cogne 155
24/05 #16: Salò › Aprica 144
25/05 #17: Ponte di Legno › Lavarone 73
26/05 #18: Borgo Valsugana › Treviso 151k 3
27/05 #19: Marano Lagunare › Santuario di Castelmonte 138k 43
28/05 #20: Belluno › Marmolada (Passo Fedaia) 141
29/05 #21: Verona › Verona 7
07/03 - 13/03 Tirreno-Adriatico
07/03 #1: Lido di Camaiore › Lido di Camaiore 26
08/03 #2: Camaiore › Sovicille 82
09/03 #3: Murlo › Terni 160
10/03 #4: Cascata delle Marmore › Bellante 163
11/03 #5: Sefro › Fermo 146
12/03 #6: Apecchio › Carpegna 96
13/03 #7: San Benedetto del Tronto › San Benedetto del Tronto DNF
24/02 - 27/02 Gran Camiño
24/02 #1: O Porriño › Vigo 1
25/02 #2: Bertamiráns › Mirador do Ézaro 66
26/02 #3: Maceda › Luintra DNS
02/02 - 06/02 Etoile de Bessèges - Tour du Gard
Klassement 96
Klassement 96
02/02 #1: Bellegarde › Bellegarde 31
03/02 #2: Saint-Christol-lèz-Alès › Rousson 127
04/02 #3: Bessèges › Bessèges 122
05/02 #4: Saint-Hilaire-de-Brethmas › Le Mont Bouquet 105
06/02 #5: Alès › Alès l'Ermitage 17
30/01 Grand Prix Cycliste de Marseille La Marseillaise 125

Se resultater for 2021:


Antal Løbsdage 79
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 5
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 15
Antal top-10, klassementer 5
26/09 VM - Linjeløb DNF
22/09 VM - Mixed Relay TTT 6
14/08 - 05/09 La Vuelta ciclista a España
Points-trøje 3
Klassement 77
14/08 #1: Burgos › Burgos 64
15/08 #2: Caleruega › Burgos 139
16/08 #3: Santo Domingo de Silos › Picón Blanco 148
17/08 #4: El Burgo de Osma › Molina de Aragón 3
18/08 #5: Tarancón › Albacete 56
19/08 #6: Requena › Alto de la Montaña de Cullera 107k 1
20/08 #7: Gandía › Balcón de Alicante 126
21/08 #8: Santa Pola › La Manga del Mar Menor 143
22/08 #9: Puerto-Lumbreras › Alto de Velefique 106
24/08 #10: Roquetas de Mar › Rincón de la Victoria 87k 27
25/08 #11: Antequera › Valdepeñas de Jaén 105k 25
26/08 #12: Jaén › Córdoba 1
27/08 #13: Belmez › Villanueva de la Serena 127
28/08 #14: Don Benito › Pico Villuercas 129
29/08 #15: Navalmoral de la Mata › El Barraco 56k 117
31/08 #16: Laredo › Santa Cruz de Bezana 23
01/09 #17: Unquera › Lagos de Covadonga 117
02/09 #18: Salas › Altu d'El Gamoniteiru 84
03/09 #19: Tapia › Monforte de Lemos 184k 1
04/09 #20: Sanxenxo › Mos. Castro de Herville 133
05/09 #21: Padrón › Santiago de Compostela 2
26/06 - 18/07 Tour de France
Points-trøje 33
Klassement 56
26/06 #1: Brest › Landerneau 87
27/06 #2: Perros-Guirec › Mûr-de-Bretagne Guerlédan 103
28/06 #3: Lorient › Pontivy 39
29/06 #4: Redon › Fougères 67
30/06 #5: Changé › Laval Espace Mayenne 12
01/07 #6: Tours › Châteauroux 87
02/07 #7: Vierzon › Le Creusot 205k 3
03/07 #8: Oyonnax › Le Grand-Bornand 120
04/07 #9: Cluses › Tignes 57
06/07 #10: Albertville › Valence 50
07/07 #11: Sorgues › Malaucène 61
08/07 #12: Saint-Paul-Trois-Châteaux › Nîmes 29
09/07 #13: Nîmes › Carcassonne 9
10/07 #14: Carcassonne › Quillan 80
11/07 #15: Céret › Andorra la Vella 61
13/07 #16: El Pas de la Casa › Saint-Gaudens 29
14/07 #17: Muret › Saint-Lary-Soulan (Col du Portet) 65
15/07 #18: Pau › Luz Ardiden 42
16/07 #19: Mourenx › Libourne 76
17/07 #20: Libourne › Saint-Émilion 9
18/07 #21: Chatou › Paris Champs-Élysées 15
20/06 DM - Linjeløb 15
10/06 - 13/06 La Route d'Occitanie - La Dépêche du Midi
Points-trøje 2
Klassement 30
Points-trøje 2
Klassement 30
10/06 #1: Cazouls-Lès-Béziers › Lacaune Les Bains 2
11/06 #2: Villefranche-De-Rouergue › Auch 100
12/06 #3: Pierrefitte-Nestalas › Le Mourtis 64
13/06 #4: Lavelanet-Pays d'Olmes › Duilhac-Sous-Peyrepertuse 1
08/06 Mont Ventoux Dénivelé Challenge 56
08/06 Mont Ventoux Dénivelé Challenge 56
27/04 - 02/05 Tour de Romandie
Points-trøje 3
Klassement 19
27/04 #Prologue: Oron › Oron 15
28/04 #1: Aigle › Martigny 6
29/04 #2: La Neuveville › Saint-Imier 54
30/04 #3: Estavayer › Estavayer 2
01/05 #4: Sion › Thyon 2000 142k 25
02/05 #5: Fribourg › Fribourg 20
18/04 Amstel Gold Race 39
14/04 De Brabantse Pijl - La Flèche Brabançonne 108
05/04 - 10/04 Itzulia Basque Country
05/04 #1: Bilbao › Bilbao 29
06/04 #2: Zalla › Sestao 115
07/04 #3: Amurrio › Ermualde (Laudio) 85
08/04 #4: Vitoria-Gasteiz › Hondarribia 63
09/04 #5: Hondarribia › Ondarroa 9
10/04 #6: Ondarroa › Arrate (Eibar) DNF
20/03 Milano-Sanremo 62
07/03 - 14/03 Paris - Nice
Points-trøje 9
Klassement 57
07/03 #1: Saint-Cyr-L'École › Saint-Cyr-L'École 58
08/03 #2: Oinville-sur-Montcient › Amilly 121
09/03 #3: Gien › Gien 19
10/03 #4: Chalon-sur-Saône › Chiroubles 70
11/03 #5: Vienne › Bollène 13
12/03 #6: Brignoles › Biot 99
13/03 #7: Le Broc › Valdeblore La Colmiane 94
14/03 #8: Le Plan-du-Var › Levens 1
28/02 Royal Bernard Drome Classic 62
27/02 Faun-Ardèche Classic 111
19/02 - 21/02 Tour des Alpes Maritimes et du Var
Points-trøje 33
Klassement 37
19/02 #1: Biot › Gourdon 14
20/02 #2: Fayence › Fayence 27
21/02 #3: Blausasc › Blausasc 49

Se resultater for 2020:


Antal Løbsdage 37
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 2
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 11
Antal top-10, klassementer 2
20/10 - 08/11 La Vuelta ciclista a España
Points-trøje 17
Klassement 67
20/10 #1: Irún › Arrate 132
21/10 #2: Pamplona › Lekunberri 160
22/10 #3: Lodosa › La Laguna Negra de Vinuesa 100
23/10 #4: Garray › Ejea de los Caballeros 10
24/10 #5: Huesca › Sabiñanigo 90
25/10 #6: Biescas › Aramón Formigal 136k 85
27/10 #7: Vitoria-Gasteiz › Villanueva de Valdegovia 81k 16
28/10 #8: Logroño › Alto de Moncalvillo 76
29/10 #9: Castrillo del Val › Aguilar de Campoo 12
30/10 #10: Castro Urdiales › Suances 10
31/10 #11: Villaviciosa › Alto de la Farrapona 58
01/11 #12: Pola de Laviana › Alto de l'Angliru 92
03/11 #13: Muros › Mirador de Ézaro 113
04/11 #14: Lugo › Ourense 48
05/11 #15: Mos › Puebla de Sanabria 7
06/11 #16: Salamanca › Ciudad Rodrigo 1
07/11 #17: Sequeros › Alto de la Covatilla 64
08/11 #18: Hipódromo de la Zarzuela › Madrid 20
07/09 - 14/09 Tirreno-Adriatico
07/09 #1: Lido di Camaiore › Lido di Camaiore 3
08/09 #2: Camaiore › Follonica 12
09/09 #3: Follonica › Saturnia 124
10/09 #4: Terni › Cascia 83
11/09 #5: Norcia › Sassotetto 101
12/09 #6: Castelfidardo › Senigallia 3
13/09 #7: Pieve Torina › Loreto 122
14/09 #8: San Benedetto del Tronto › San Benedetto del Tronto DNS
15/08 Il Lombardia OTL
08/08 Milano-Sanremo 101
01/08 Strade Bianche DNF
13/02 - 16/02 Tour de La Provence
Points-trøje 8
Klassement 50
13/02 #1: Châteaurenard › Saintes-Maries-de-la-Mer 11
14/02 #2: Aubagne › La Ciotat 4
15/02 #3: Istres › Mont Ventoux/Chalet Reynard 94
16/02 #4: Avignon › Aix-en-Provence 8
05/02 - 09/02 Etoile de Bessèges
Points-trøje 1
Klassement 37
05/02 #1: Bellegarde › Bellegarde 86
06/02 #2: Milhaud › Poulx 1
07/02 #3: Bessèges › Bessèges 3
08/02 #4: Le Pont du Gard › Le Mont Bouquet 11
09/02 #5: Alès › Alès 2

Se resultater for 2019:


Antal Løbsdage 77
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 4
Antal top-10, klassementer 1
29/09 VM - Linjeløb DNF
15/09 Grand Prix Cycliste de Montréal 57
13/09 Grand Prix Cycliste de Québec 112
08/09 GP de Fourmies / La Voix du Nord 119
07/09 Brussels Cycling Classic 85
29/08 - 01/09 Deutschland Tour
Klassement 67
29/08 #1: Hannover › Halberstadt 99
30/08 #2: Marburg › Göttingen 55
31/08 #3: Göttingen › Eisenach 87
01/09 #4: Eisenach › Erfurt 70
25/08 EuroEyes Cyclassics Hamburg 53
15/08 - 18/08 Arctic Race of Norway
Points-trøje 28
Klassement 18
15/08 #1: Å › Leknes 22
16/08 #2: Henningsvær › Svolvær 51
17/08 #3: Sortland › Storheia Summit (Melbu) 10
18/08 #4: Lødingen › Narvik 28
11/08 EM - Linjeløb DNF
06/07 - 28/07 Tour de France
Klassement 104
06/07 #1: Brussels › Brussels 96
07/07 #2: Brussels › Brussels 10
08/07 #3: Binche › Épernay 167
09/07 #4: Reims › Nancy 151
10/07 #5: Saint-Dié-des-Vosges › Colmar 167
11/07 #6: Mulhouse › La Planche des Belles Filles 168
12/07 #7: Belfort › Chalon-sur-Saône 153
13/07 #8: Mâcon › Saint-Étienne 112
14/07 #9: Saint-Étienne › Brioude 81
15/07 #10: Saint-Flour › Albi 128
17/07 #11: Albi › Toulouse 146
18/07 #12: Toulouse › Bagnères-de-Bigorre 78
19/07 #13: Pau › Pau 162
20/07 #14: Tarbes › Col du Tourmalet 94
21/07 #15: Limoux › Foix 57
23/07 #16: Nîmes › Nîmes 157
24/07 #17: Pont du Gard › Gap 108
25/07 #18: Embrun › Valloire 82
26/07 #19: Saint-Jean-de-Maurienne › Tignes DF
27/07 #20: Albertville › Val Thorens 29
28/07 #21: Rambouillet › Paris 139
09/06 - 16/06 Critérium du Dauphiné
Klassement 19
09/06 #1: Aurillac › Jussac 37
10/06 #2: Mauriac › Craponne-sur-Arzon 31
11/06 #3: Le Puy-en-Velay › Riom 11
12/06 #4: Roanne › Roanne 36
13/06 #5: Boën-sur-Lignon › Voiron 56
14/06 #6: Saint-Vulbas › Saint-Michel-de-Maurienne 48
15/06 #7: Saint-Genix-les-Villages › Pipay 22
16/06 #8: Cluses › Champéry 21
12/05 - 18/05 Amgen Tour of California
12/05 #1: Sacramento › Sacramento 131
13/05 #2: Rancho Cordova › South Lake Tahoe 44
14/05 #3: Stockton › Morgan Hill 97
15/05 #4: Raceway Laguna Seca › Morro Bay 44
16/05 #5: Pismo Beach › Ventura 44
17/05 #6: Ontario › Mount Baldy 13
18/05 #7: Santa Clarita › Pasadena DNS
01/05 Eschborn-Frankfurt 18
14/04 Paris-Roubaix DNF
07/04 Ronde van Vlaanderen - Tour des Flandres ME 108
31/03 Gent-Wevelgem in Flanders Fields ME DNF
29/03 E3 BinckBank Classic 20
23/03 Milano-Sanremo 15
10/03 - 17/03 Paris - Nice
Points-trøje 7
Klassement 71
10/03 #1: Saint-Germain-en-Laye › Saint-Germain-en-Laye 64
11/03 #2: Les Bréviaires › Bellegarde 96
12/03 #3: Cepoy › Moulins/Yzeure 141
13/03 #4: Vichy › Pélussin 1
14/03 #5: Barbentane › Barbentane 147
15/03 #6: Peynier › Brignoles 129
16/03 #7: Nice › Col de Turini 88
17/03 #8: Nice › Nice 74
03/03 Kuurne-Bruxelles-Kuurne DNF
02/03 Omloop Het Nieuwsblad ME 90
16/02 - 21/02 Tour of Oman
Points-trøje 56
Klassement 70
16/02 #1: Al Sawadi Beach › Suhar Corniche 12
17/02 #2: Royal Cavalry Oman › Al Bustan 10
18/02 #3: Shati Al Qurum › Qurayyat 39
19/02 #4: Yiti (Al Sifah) › Oman Convention & Exhibition Center 82
20/02 #5: Samayil › Al Jabal Al Akhdar (Green Mountain) 92
21/02 #6: Al Mouj Muscat › Matrah Corniche 109
06/02 - 10/02 Volta a la Comunitat Valenciana
Klassement 98
06/02 #1: Orihuela › Orihuela 48
07/02 #2: Alicante › Alicante 18
08/02 #3: Quart de Poblet › Chera 113
09/02 #4: Vila-Real › Alcala-Alcocebre 108
10/02 #5: Paterna › Valencia 15

Se resultater for 2018:


Antal Løbsdage 86
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 5
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 21
Antal top-10, klassementer 5
23/09 VM - TTT DNF
09/09 Grand Prix Cycliste de Montréal DNF
07/09 Grand Prix Cycliste de Québec DNS
02/09 GP de Fourmies / La Voix du Nord DNF
01/09 Brussels Cycling Classic 35
26/08 Bretagne Classic - Ouest-France DNF
13/08 - 19/08 BinckBank Tour
Points-trøje 14
Klassement 75
13/08 #1: Heerenveen › Bolsward 160
14/08 #2: Venray › Venray 153
15/08 #3: Aalter › Antwerpen 43
16/08 #4: Blankenberge › Ardooie 144
17/08 #5: Sint-Pieters-Leeuw › Lanaken 1
18/08 #6: Riemst › Sittard-Geleen 78
19/08 #7: Lacs de l'Eau d'Heure › Geraardsbergen 72
12/08 EM - Linjeløb DNF
07/07 - 29/07 Tour de France
Ungdomstrøje 10
Points-trøje 36
Klassement 68
07/07 #1: Noirmoutier-en-l'Île › Fontenay-le-Comte 74
08/07 #2: Mouilleron-Saint-Germain › La Roche-sur-Yon 116
09/07 #3: Cholet › Cholet 8
10/07 #4: La Baule › Sarzeau 39
11/07 #5: Lorient › Quimper 42
12/07 #6: Brest › Mûr de Bretagne 61
13/07 #7: Fougères › Chartres 96
14/07 #8: Dreux › Amiens Métropole 72
15/07 #9: Arras Citadelle › Roubaix 95
17/07 #10: Annecy › Le Grand-Bornand 107
18/07 #11: Albertville › La Rosière Espace San Bernardo 113
19/07 #12: Bourg-Saint-Maurice Les Arcs › Alpe d'Huez 105
20/07 #13: Bourg d'Oisans › Valence 7
21/07 #14: Saint-Paul-Trois-Châteaux › Mende 106
22/07 #15: Millau › Carcassonne 1
24/07 #16: Carcassonne › Bagnères-de-Luchon 80
25/07 #17: Bagnères-de-Luchon › Col Du Portet 104
26/07 #18: Trie-sur-Baïse › Pau 20
27/07 #19: Lourdes › Laruns 81
28/07 #20: Saint-Pée-sur-Nivelle › Espelette 109
29/07 #21: Houilles › Paris 14
09/06 - 17/06 Tour de Suisse
Points-trøje 44
Klassement 62
09/06 #1: Frauenfeld › Frauenfeld 20
10/06 #2: Frauenfeld › Frauenfeld 112
11/06 #3: Oberstammheim › Gansingen 5
12/06 #4: Gansingen › Gstaad 6
13/06 #5: Gstaad › Leukerbad 39
14/06 #6: Fiesch › Gommiswald 85
15/06 #7: Eschenbach/Atzmännig › Arosa 134
16/06 #8: Bellinzona › Bellinzona 102
17/06 #9: Bellinzona › Bellinzona 52
23/05 - 27/05 Baloise Belgium Tour
Klassement 18
23/05 #1: Buggenhout › Buggenhout 23
24/05 #2: Lochristi › Knokke-Heist 72
25/05 #3: Bornem › Bornem 20
26/05 #4: Wanze › Wanze 19
27/05 #5: Landen › Tongeren 13
03/05 - 06/05 Tour de Yorkshire
Points-trøje 2
Klassement 19
03/05 #1: Beverley › Doncaster 13
04/05 #2: Barnsley › Ilkley 1
05/05 #3: Richmond › Scarborough 2
06/05 #4: Halifax › Leeds 32
08/04 Paris-Roubaix DNF
01/04 Ronde van Vlaanderen - Tour des Flandres ME 20
28/03 Dwars door Vlaanderen - A travers la Flandre ME 14
25/03 Gent-Wevelgem in Flanders Fields ME 24
23/03 Record Bank E3 Harelbeke 34
17/03 Milano-Sanremo 8
04/03 - 11/03 Paris - Nice
Ungdomstrøje 5
Points-trøje 14
Klassement 52
04/03 #1: Chatou › Meudon 79
05/03 #2: Orsonville › Vierzon 26
06/03 #3: Bourges › Châtel-Guyon 7
07/03 #4: La Fouillouse › Saint-Étienne 142
08/03 #5: Salon-de-Provence › Sisteron 4
09/03 #6: Sisteron › Vence 110
10/03 #7: Nice › Valdeblore La Colmiane 56
11/03 #8: Nice › Nice 49
25/02 Kuurne-Bruxelles-Kuurne DNF
24/02 Omloop Het Nieuwsblad ME 23
13/02 - 18/02 Tour of Oman
Ungdomstrøje 15
Points-trøje 4
Klassement 53
13/02 #1: Nizwa › Sultan Qaboos University 9
14/02 #2: Sultan Qaboos University › Al Bustan 71
15/02 #3: German University of Technology › Wadi Dayqah Dam 6
16/02 #4: Yiti (Al Sifah) › Ministry of Tourism 1
17/02 #5: Sama'il › Jabal Al Akhdhar (Green Mountain) 103
18/02 #6: Al Mouj Muscat › Matrah Corniche 4
06/02 - 10/02 Dubai Tour
Ungdomstrøje 1
Points-trøje 2
Klassement 2
06/02 #1: Skydive Dubai › Palm Jumeirah 2
07/02 #2: Skydive Dubai › Ras al Khaimah 6
08/02 #3: Skydive Dubai › Fujairah 8
09/02 #4: Skydive Dubai › Hatta Dam 2
10/02 #5: Skydive Dubai › City Walk 8

Se resultater for 2017:


Antal Løbsdage 77
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 2
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 21
Antal top-10, klassementer 2
19/10 - 24/10 Gree - Tour of Guangxi
Ungdomstrøje 4
Points-trøje 5
Klassement 12
19/10 #1: Beihai › Beihai 21
20/10 #2: Qinzhou › Nanning 6
21/10 #3: Nanning › Nanning 3
22/10 #4: Nanning › Mashan Nongla Scenic Spot 15
23/10 #5: Liuzhou › Guilin 3
24/10 #6: Guilin › Guilin 5
03/10 Tre Valli Varesine 101
01/10 Gran Premio Bruno Beghelli 10
24/09 VM - Linjeløb 29
19/08 - 10/09 Vuelta a España
Points-trøje 69
Klassement 126
19/08 #1: Nîmes › Nîmes 5
20/08 #2: Nimes › Gruissan 91
21/08 #3: Prades Conflent Canigó › Andorra la Vella 170
22/08 #4: Escaldes-Engordany › Tarragona 104
23/08 #5: Benicàssim › Alcossebre 189
24/08 #6: Vila-Real › Sagunt 129
25/08 #7: Llíria › Cuenca 57
26/08 #8: Hellín › Xorret de Catí 134
27/08 #9: Orihuela › Cumbre del Sol (Alto de Puig Llorença) 176
29/08 #10: Caravaca Jubilar › ElPozo Alimentación (Alhama de Murcia) 156
30/08 #11: Lorca › Observatorio Astronómico de Calar Alto 127
31/08 #12: Motril › Antequera Los Dólmenes 152
01/09 #13: Coín › Tomares 35
02/09 #14: Écija › Sierra de La Pandera 160
03/09 #15: Alcalá la Real › Sierra Nevada. Alto Hoya de la Mora 154
05/09 #16: Circuito de Navarra › Logroño 77
06/09 #17: Villadiego › Los Machucos. Monumento Vaca Pasiega 81
07/09 #18: Suances › Santo Toribio de Liébana 36
08/09 #19: Caso. Parque Natural de Redes › Gijón 116
09/09 #20: Corvera de Asturias › Alto de l'Angliru 140
10/09 #21: Arroyomolinos › Madrid 6
07/08 - 13/08 BinckBank Tour
07/08 #1: Breda › Venray 3
08/08 #2: Voorburg › Voorburg 73
09/08 #3: Blankenberge › Ardooie 6
10/08 #4: Lanaken › Lanaken 7
11/08 #5: Sittard-Geleen › Sittard-Geleen 61
12/08 #6: Riemst › Houffalize DNS
06/08 EM - Linjeløb 25
30/07 Prudential RideLondon-Surrey Classic 2
25/07 Prueba Villafranca-Ordiziako Klasika 46
25/06 DM - Linjeløb 36
10/06 - 18/06 Tour de Suisse
Points-trøje 35
Klassement 129
10/06 #1: Cham › Cham 50
11/06 #2: Cham › Cham 167
12/06 #3: Menziken › Bern 133
13/06 #4: Bern › Villars-sur-Ollon 162
14/06 #5: Bex › Cevio 109
15/06 #6: Locarno › La Punt 130
16/06 #7: Zernez › Sölden 140
17/06 #8: Schaffhausen › Schaffhausen 4
18/06 #9: Schaffhausen › Schaffhausen 30
08/06 GP du canton d'Argovie DNF
28/04 - 30/04 Tour de Yorkshire
28/04 #1: Bridlington › Scarborough 116
29/04 #2: Tadcaster › Harrogate DNS
09/04 Paris-Roubaix DNF
02/04 Ronde van Vlaanderen / Tour des Flandres ME 30
26/03 Gent-Wevelgem in Flanders Fields ME DNF
24/03 Record Bank E3 Harelbeke 24
18/03 Milano-Sanremo 11
05/03 - 12/03 Paris - Nice
Ungdomstrøje 12
Points-trøje 24
Klassement 73
05/03 #1: Bois-d'Arcy › Bois-d'Arcy 38
06/03 #2: Rochefort-en-Yvelines › Amilly 39
07/03 #3: Chablis › Chalon-sur-Saône 10
08/03 #4: Beaujeu › Mont Brouilly 74
09/03 #5: Quincié-en-Beaujolais › Bourg-de-Péage 6
10/03 #6: Aubagne › Fayence 145
11/03 #7: Nice › Col de la Couillole 139
12/03 #8: Nice › Nice 75
26/02 Kuurne-Bruxelles-Kuurne 27
25/02 Omloop Het Nieuwsblad ME 16
12/02 Clasica de Almeria 1
11/02 Vuelta Ciclista a la Region de Murcia 'Costa Calida' 59
01/02 - 05/02 Volta a la Comunitat Valenciana
Ungdomstrøje 8
Klassement 54
01/02 #1: Orihuela › Orihuela 10
02/02 #2: Alicante › Denia 11
03/02 #3: Canals › Riba-Roja de Túria 1
04/02 #4: Segorbe › Llucena 60
05/02 #5: Valencia › Valencia 7

Se resultater for 2016:


Antal Løbsdage 77
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 3
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 18
Antal top-10, klassementer 3
20/10 - 23/10 Abu Dhabi Tour
Ungdomstrøje 12
Points-trøje 7
Klassement 29
20/10 #1: Madinat Zayed › Madinat Zayed 4
21/10 #2: Abu Dhabi › Abu Dhabi 10
22/10 #3: Al Ain › Jebel Hafeet 42
23/10 #4: Abu Dhabi › Abu Dhabi 4
16/10 VM - Linjeløb 29
09/10 Paris - Tours Elite 33
27/09 Tre Valli Varesine 17
25/09 Gran Premio Bruno Beghelli 9
17/09 Primus Classic Impanis - Van Petegem 5
20/08 - 11/09 Vuelta a España
Points-trøje 15
Klassement 133
20/08 #1: Balneario Laias › Parque Náutico de Castrelo de Miño 3
21/08 #2: Ourense › Baiona 3
22/08 #3: Marín › Dumbría. Mirador de Ézaro 180
23/08 #4: Betanzos › San Andrés de Teixido (Mirador Vixía de Herbeira) 189
24/08 #5: Viveiro › Lugo 93
25/08 #6: Monforte de Lemos › Luintra. Ribera Sacra 172
26/08 #7: Maceda › Puebla de Sanabria 147
27/08 #8: Villalpando › La Camperona. Valle de Sabero 121
28/08 #9: Cistierna › Oviedo. Alto del Naranco 143
29/08 #10: Lugones › Lagos de Covadonga 114
31/08 #11: Colunga. Museo Jurásico › Peña Cabarga 151
01/09 #12: Los Corrales de Buelna › Bilbao 120
02/09 #13: Bilbao › Urdax-Dantxarinea 38
03/09 #14: Urdax-Dantxarinea › Aubisque 102
04/09 #15: Sabiñánigo › Sallent de Gállego. Aramón Formigal 135
05/09 #16: Alcañiz › Peñíscola 32
07/09 #17: Castellón › Llucena. Camins del Penygolosa 44
08/09 #18: Requena › Gandía 1
09/09 #19: Xàbia › Calp 122
10/09 #20: Benidorm › Alto de Aitana. Escuadrón Ejército del Aire 140
11/09 #21: Las Rozas › Madrid 1
27/07 - 31/07 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Points-trøje 3
Klassement 2
Points-trøje 3
Klassement 2
27/07 #1: Herning › Esbjerg 10
28/07 #2: Rømø › Sønderborg 1
29/07 #3: Aabenraa › Vejle 5
30/07 #4: Nyborg › Nyborg 6
31/07 #5: Karrebæksminde › Frederiksberg 12
25/07 Prueba Villafranca-Ordiziako Klasika DNF
26/06 DM - Linjeløb 4
11/06 - 19/06 Tour de Suisse
Points-trøje 11
Klassement 100
11/06 #1: Baar › Baar 142
12/06 #2: Baar › Baar 4
13/06 #3: Grosswangen › Rheinfelden 117
14/06 #4: Rheinfelden › Champagne 6
15/06 #5: Brig/Glis › Carì 144
16/06 #6: Weese › Amden 131
17/06 #7: Arbon › Sölden 98
18/06 #8: Davos › Davos 87
19/06 #9: La Punt › Davos 97
09/06 GP du canton d'Argovie 7
01/06 - 05/06 Skoda-Tour de Luxembourg
Ungdomstrøje 24
Klassement 64
Ungdomstrøje 24
Klassement 64
01/06 #Prologue: Luxembourg › Luxembourg 36
02/06 #1: Luxembourg › Hesperange 73
03/06 #2: Rosport › Schifflange 73
04/06 #3: Eschweiler (Wiltz) › Differdange 58
05/06 #4: Mersch › Luxembourg 82
29/04 - 01/05 Tour de Yorkshire
Points-trøje 24
Klassement 29
29/04 #1: Beverley › Settle 12
30/04 #2: Otley › Doncaster 10
01/05 #3: Middlesbrough › Scarborough 34
10/04 Paris - Roubaix 43
03/04 Ronde van Vlaanderen / Tour des Flandres ME 53
29/03 - 31/03 Driedaagse De Panne-Koksijde
Klassement 72
29/03 #1: De Panne › Zottegem 100
30/03 #2: Zottegem › Koksijde 23
31/03 #3a: De Panne › De Panne 14
31/03 #3b: De Panne › De Panne 84
27/03 Gent - Wevelgem in Flanders Fields ME DNF
25/03 E3 Harelbeke DNF
23/03 Dwars door Vlaanderen / A travers la Flandre 43
06/03 - 13/03 Paris - Nice
Klassement 112
06/03 #Prologue: Conflans-Sainte-Honorine › Conflans-Sainte-Honorine 95
07/03 #1: Condé-sur-Vesgre › Vendôme 36
08/03 #2: Contres › Commentry 117
10/03 #4: Juliénas › Romans-sur-Isère 139
11/03 #5: Saint-Paul-Trois-Châteaux › Salon-de-Provence 130
12/03 #6: Nice › La Madone d'Utelle 146
13/03 #7: Nice › Nice 85
28/02 Kuurne-Bruxelles-Kuurne 96
27/02 Omloop Het Nieuwsblad ME 69

Se resultater for 2015:


Antal Løbsdage 70
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 18
13/09 Grand Prix Cycliste de Montréal DNF
11/09 Grand Prix Cycliste de Québec 84
30/08 GP Ouest France - Plouay 10
23/08 Vattenfall Cyclassics 68
10/08 - 16/08 Eneco Tour
Points-trøje 7
Klassement 61
10/08 #1: Bolsward › Bolsward 7
11/08 #2: Breda › Breda 12
12/08 #3: Beveren › Ardooie 31
13/08 #4: Hoogerheide › Hoogerheide 70
14/08 #5: Riemst › Sittard-Geleen 3
15/08 #6: Heerlen › Houffalize 139
16/08 #7: Sint-Pieters-Leeuw › Geraardsbergen 10
04/08 - 08/08 Post Danmark Rundt - Tour of Denmark
Ungdomstrøje 3
Points-trøje 12
Klassement 10
04/08 #1: Struer › Holstebro 34
05/08 #2: Ringkøbing › Aarhus 39
06/08 #3: Vejle › Vejle 12
07/08 #5: Helsingør › Helsingør 14
07/08 #4: Slagelse › Frederiksværk 3
08/08 #6: Hillerød › Frederiksberg 9
02/08 Prudential RideLondon & Surrey Classic 59
25/07 Prueba Villafranca-Ordiziako Klasika DNF
28/06 DM - Linjeløb 4
25/06 DM - Enkeltstart 16
07/06 - 14/06 Critérium du Dauphiné
Ungdomstrøje 21
Klassement 109
07/06 #1: Ugine › Albertville 103
08/06 #2: Le Bourget-du-Lac › Parc des Oiseaux Villars-les-Dombes 127
09/06 #3: Roanne › Montagny 5
10/06 #4: Anneyron › Sisteron 119
11/06 #5: Digne-les-Bains › Pra-Loup 150
12/06 #6: Saint-Bonnet-en-Champsaur › Villard-de-Lans - Vercors 144
13/06 #7: Montmélian › Saint-Gervais Mont Blanc (Le Bettex) 59
14/06 #8: Saint-Gervais-les-Bains › Modane Valfréjus 120
27/05 - 31/05 Tour des Fjords
27/05 #1: Bergen › Norheimsund 102
28/05 #2: Jondal › Haugesund 93
29/05 #3: Stord › Sauda 64
30/05 #4: Stavanger › Sandnes 77
31/05 #5: Hinna Park › Stavanger DNF
26/04 - 03/05 Presidential Cycling Tour of Turkey
Points-trøje 9
Klassement 66
26/04 #1: Alanya › Alanya 140
27/04 #2: Alanya › Antalya 30
28/04 #3: Kemer › Elmali 94
29/04 #4: Fethiye › Marmaris 4
30/04 #5: Mugla › Pamukkale 92
01/05 #6: Denizli › Selçuk 114
02/05 #7: Selçuk › Izmir 5
03/05 #8: Istanbul › Istanbul 10
12/04 Paris - Roubaix 132
05/04 Ronde van Vlaanderen / Tour des Flandres ME 102
31/03 - 02/04 Driedaagse De Panne-Koksijde
Points-trøje 18
Klassement 23
31/03 #1: De Panne › Zottegem 26
01/04 #2: Zottegem › Koksijde 9
02/04 #3a: De Panne › De Panne 13
02/04 #3b: De Panne › De Panne 31
29/03 Gent - Wevelgem ME DNF
11/03 - 17/03 Tirreno-Adriatico
Points-trøje 10
11/03 #Prologue: Lido di Camaiore › Lido di Camaiore 74
11/03 #1: Lido di Camaiore › Lido di Camaiore 74
12/03 #2: Camaiore › Cascina 6
13/03 #3: Cascina › Arezzo 28
14/03 #4: Indicatore › Castelraimondo 145
15/03 #5: Esanatoglia › Terminillo 137
16/03 #6: Rieti › Porto Sant'Elpidio 4
17/03 #7: San Benedetto del Tronto › San Benedetto del Tronto DNS
07/03 Strade Bianche 34
01/03 La Drome Classic DNF
28/02 Classic Sud Ardèche - Souvenir Francis Delpech DNF

Se resultater for 2014:


Antal Løbsdage 53
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 9
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 22
Antal sejre, klassementer 2
Antal top-10, klassementer 9
02/10 - 05/10 Tour de l'Eurométropole
Points-trøje 37
Klassement 72
02/10 #1: La Louvière › Kortrijk 122
03/10 #2: Estaimbourg › Nieuwpoort 162
04/10 #3: Blankenberge › Middelkerke 82
05/10 #4: Mons › Tournai 27
26/09 VM U23 - Linjeløb 22
23/08 - 30/08 Tour de l'Avenir
23/08 #Prologue: Saint-Flour › Saint-Flour 37
24/08 #1: Saint-Flour › Brioude 72
25/08 #2: Brioude › Saint-Galmier 2
26/08 #3: Montrond-les-Bains › Paray-le-Monial 2
27/08 #4: Saint-Vulbas › Plateau de Solaison 72
28/08 #5: Bons-en-Chablais › Les Carroz d'Arraches 107
29/08 #6: Saint-Gervais › La Rosière DNS
06/08 - 10/08 Post Danmark Rundt - Tour of Denmark
Ungdomstrøje 5
Points-trøje 11
Klassement 24
06/08 #1: Hobro › Mariager 1
07/08 #2: Skive › Aarhus 19
08/08 #3: Skanderborg › Vejle 31
09/08 #5: Middelfart › Middelfart 36
09/08 #4: Nyborg › Odense 38
10/08 #6: Kalundborg › Frederiksberg 36
17/07 - 20/07 Czech Cycling Tour
Ungdomstrøje 12
Klassement 44
17/07 #1: Moravská Třebová › Moravská Třebová 9
18/07 #2: Olomouc › Mohelnice 45
19/07 #3: Zábřeh › Šternberk 58
20/07 #4: Olomouc › Dolany 25
29/06 DM - Linjeløb 12
26/06 DM - Enkeltstart 17
12/06 - 15/06 Ronde de l'Oise
Ungdomstrøje 1
Points-trøje 1
Klassement 1
12/06 #1: Clermont › Fitz-James 47
13/06 #2: Thiverny › Ribecourt-Dreslincourt 7
14/06 #3: Crèvecoeur-le-Grand › Nanteuil-le-Haudouin 1
15/06 #4: Chambly › Liancourt 1
28/05 - 01/06 Tour des Fjords
Ungdomstrøje 1
Points-trøje 2
Klassement 2
28/05 #1: Bergen › Ulvik 2
29/05 #2: Eidfjord › Haugesund 15
30/05 #3: Hjelmeland › Forsand 1
31/05 #4: 2020park › Stavanger 2
01/06 #5: Risavika › Stavanger 10
11/05 Ringerike GP 1
10/05 Hadeland GP 72
04/05 Destination Thy 1
03/05 Himmerland Rundt \'Made in Aars\' 1
01/05 Rund um den Finanzplatz Eschborn-Frankfurt 6
19/04 Liège - Bastogne - Liège U23 38
16/04 La Côte Picarde 14
12/04 Ronde van Vlaanderen Beloften 52
05/04 Volta Limburg Classic 5
05/04 Volta Limburg Classic 5
05/04 Volta Limburg Classic 5
13/03 - 16/03 Istarsko proljece - Istrian Spring Trophy
Klassement 1
13/03 #Prologue: Umag › Umag 31
14/03 #1: Umag › Labin 1
15/03 #2: Vrsar › Motovun 1
16/03 #3: Pazin › Umag 7
09/03 Porec Trophy - Trofej Porec 146
05/03 Trofej Umag - Umag Trophy 45

Se resultater for 2013:


Antal Løbsdage 50
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 3
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 10
Antal top-10, klassementer 3
27/09 VM U23 - Linjeløb 36
22/09 VM - TTT 27
24/08 - 31/08 Tour de l'Avenir
Points-trøje 47
Klassement 47
24/08 #Prologue: Louhans › Louhans 40
25/08 #1: Louhans › Arbois 52
26/08 #2: Champagnoles › Saint Vulbas 68
27/08 #3: Aix les Bains › Albertville 78
28/08 #4: Albertville › Saint François Longchamp 72
29/08 #5: Saint Gervais › Morzine 20
30/08 #6: Morzine › Châtel 69
31/08 #7: Châtel › Plâteau des Glières 15
16/08 - 18/08 Tour des Fjords
Ungdomstrøje 49
Klassement 74
16/08 #1: Valler › Stavanger 89
17/08 #3: Risavika › Stavanger 6
17/08 #2: Hjelmeland › Forsand 56
18/08 #4: Egersund › Stavanger 76
31/07 - 04/08 Post Danmark Rundt - Tour of Denmark
Ungdomstrøje 2
Points-trøje 3
Klassement 9
31/07 #1: Silkeborg › Varde 1
01/08 #2: Ribe › Sønderborg 58
02/08 #3: Sønderborg › Vejle 27
03/08 #5: Holbæk › Holbæk 58
03/08 #4: Høng › Asnæs 1
04/08 #6: Roskilde › Frederiksberg 46
23/06 DM - Linjeløb 13
08/06 - 15/06 Internationale Thüringen-Rundfahrt U23
Ungdomstrøje 5
Points-trøje 4
Klassement 18
Ungdomstrøje 5
Points-trøje 4
Klassement 18
08/06 #Prologue: Sülzenbrücken › Holzhausen 67
09/06 #1: Erfurt › Erfurt 5
10/06 #2: Behringen › Behringen 73
11/06 #3: Neuhaus › Neuhaus 26
12/06 #4: Langewiesen › Langewiesen 82
13/06 #5: Streufdorf › Streufdorf 39
14/06 #6: Ichtershausen › Ichtershausen 1
15/06 #7: Ichtershausen › Ichtershausen 2
02/06 DM U23 - Linjeløb 10
15/05 - 19/05 Glava Tour of Norway
Ungdomstrøje 25
Klassement 53
15/05 #1: Fredrikstad › Sarpsborg 66
16/05 #2: Kongsberg › Skien 82
17/05 #3: Tønsberg › Drammen 72
18/05 #4: Brumunddal › Lillehammer 64
19/05 #5: Gjøvik › Hønefoss 90
05/05 Ringerike GP 16
04/05 Hadeland GP 10
01/05 Rund um den Finanzplatz Eschborn-Frankfurt 12
27/04 Himmerland Rundt 3
13/04 Liège - Bastogne - Liège U23 115
10/04 La Côte Picarde 32
06/04 Ronde van Vlaanderen Beloften 3
18/03 - 24/03 Tour de Normandie
Ungdomstrøje 36
Points-trøje 44
Klassement 62
18/03 #Prologue: Saint-Lô › Saint-Lô 71
19/03 #1: Colombelles › Forges-les-Eaux 37
20/03 #2: Forges-les-Eaux › Elbeuf-sur-Seine 130
21/03 #3: Thuit-Signol › Argentan 15
22/03 #4: Domfront › Villers-Bocage 80
23/03 #5: Gouville-sur-Mer › Bagnoles-de-l'Orne 85
24/03 #6: Bagnoles-de-l'Orne › Caen 35
03/03 Grand Prix de la Ville de Lillers Souvenir Bruno Comini 20

Se resultater for 2012:


Antal Løbsdage 53
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 7
22/09 VM U23 - Linjeløb 62
26/08 - 01/09 Tour de l'Avenir
Klassement 53
26/08 #Prologue: Dole › Dole 102
27/08 #1: Dole › Belleville-sur-saone 77
28/08 #2: Parc des Oiseaux › Chatillon-sur-Chalaronne 53
29/08 #3: Pont d'Ain › Annemasse 35
30/08 #4: Seyssel › Valloire 24
31/08 #5: Rognaix › Les Saisies 62
01/09 #6: Beaufort › Le Grand Bornand 73
29/06 - 12/07 Tour of Qinghai Lake
Klassement 91
29/06 #1: Xining Circuit Race › Xining Circuit Race 89
30/06 #2: Duoba Base › Huzhu 57
01/07 #3: Xining › Qinghai Lake 130
02/07 #4: Qinghai Lake › Chaqia 9
03/07 #5: Tianjun Xian › Xihaizhen 74
04/07 #6: Xihaizhen › Mole 100
05/07 #7: Qilian › Qilian 108
07/07 #8: Qilian › Zhangye 96
08/07 #9: Zhangye › Zhangye 107
09/07 #10: Wuwei › Jingtai 112
10/07 #11: Zhongwei › Zhongwei 125
11/07 #12: Zhongwei › Baiyin 13
12/07 #13: Lanzhou › Lanzhou 120
24/06 DM - Linjeløb 8
10/06 DM U23 - Linjeløb 2
31/05 - 03/06 Coupe des Nations Ville Saguenay
Klassement 49
31/05 #1: Jonquière › Jonquière 38
01/06 #2: La Baie › La Baie 69
02/06 #3: Kenogami › Kenogami 62
03/06 #4: Chicoutimi › Chicoutimi 30
14/05 - 19/05 Royal Smilde Olympia’s Tour
Klassement 72
Klassement 72
14/05 #Prologue: Zandvoort › Zandvoort 86
15/05 #1: Zandvoort › Noordwijk 121
16/05 #2: Ulft › Gendringen 69
17/05 #3: Elst (Gld) › Hoofddorp 90
18/05 #4: Simpelveld › Buchten 61
19/05 #6: Reuver › Reuver 77
19/05 #5: Reuver › Reuver 31
29/04 Himmerland Rundt 21
17/04 - 21/04 Toscana-Terra di ciclismo
Ungdomstrøje 10
Klassement 22
17/04 #1: Figline Valdarno › Scarperia 22
18/04 #2: Figline Valdarno › Gaiole in Chianti 44
19/04 #3: Cavriglia › Cavriglia 40
20/04 #4: Terranuova Bracciolini › Cortona 22
21/04 #5: Etape 23
14/04 ZLM tour 43
14/04 ZLM tour 43
07/04 Ronde van Vlaanderen Espoirs 75
10/03 - 13/03 Tour d'Algérie
Ungdomstrøje 4
Klassement 14
10/03 #1: Algiers › Ain Defla 7
11/03 #2: Chlef › Mostaganem 53
12/03 #3: Oran › Sidi Bel Abbes 3
13/03 #5: Oran › Oran 39
13/03 #4: Oran › Oran 32

Se resultater for 2011:


Antal Løbsdage 24
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 3
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 11
Antal sejre, klassementer 1
Antal top-10, klassementer 3
24/09 VM Junior mænd - Linjeløb 48
08/09 - 11/09 Rothaus Regio-Tour International
Klassement 9
08/09 #1: Münsteral › Münsteral 6
09/09 #2: Sexau › Sexau 13
10/09 #3: Lutterbach › Soultz-Haut-Rhin 14
11/09 #4: Neuenburg am Rhein › Müllheim 4
20/08 - 21/08 Gp Denmark
Klassement 24
20/08 #2: Herning › Herning 17
20/08 #1: Herning › Herning 55
21/08 #3: Horsens › Horsens 31
11/08 - 14/08 Trofeo Karlsberg
Klassement 8
11/08 #1: Niederwürzbach › Ommersheim 3
12/08 #2: Emmersweiler › St. Nikolaus 10
13/08 #4: Homburg › Homburg 15
13/08 #3: Jägersburg › Homburg 24
14/08 #5: Niedergailbach › Gersheim 26
28/07 - 31/07 Tour de la Région de Lodz
Klassement 5
28/07 #1: Sędziejowice › Sędziejowice 4
29/07 #2: Pabianice › Pabianice 36
30/07 #3: Łódź › Łódź 2
31/07 #4: Łask › Łask 49
26/06 DM Junior mænd - Linjeløb 1
04/05 - 08/05 Course de la Paix Juniors
Klassement 1
04/05 #1: Litomerice › Litomerice 66
05/05 #2: Litvinov › Litvinov 5
06/05 #3b: Roudnice › Roudnice 1
06/05 #3a: Etape 10
07/05 #4: Teplice › Altenberg 1
08/05 #5: Terezin › Terezin 33