Mikkel Norsgaard Bjerg

Info om Mikkel Norsgaard Bjerg:

Navn Mikkel Norsgaard Bjerg
Født 03-11-1998 (25 år)
Højde 191 cm
Vægt 78 kg
Nuværende hold UAE Team Emirates
UCI rangliste 129

Hold:

2024 UAE Team Emirates
2023 UAE Team Emirates
2022 UAE Team Emirates
2021 UAE Team Emirates
2020 UAE Team Emirates
2019 Hagens Berman Axeon
2018 Hagens Berman Axeon
2017 Team Giant - Castelli
2016 Bí¸rkop Cykler-Carl Ras Roskilde Junior
2015 Team KEL-BERG Rosklide Junior

Sæsoner:

Sæson Sejre (1-dags) Sejre (Klassement) Top-10
2023 1 0 11
2022 0 0 5
2021 0 0 5
2020 0 0 3
2019 3 1 13
2018 3 0 8
2017 1 0 7
2016 2 1 7

Mikkel Bjerg's løbskalender og resultater i 2023:

Mikkel Bjerg har foreløbigt følgende løb på programmet i 2023:


Antal Løbsdage 79
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 12
Antal top-10, klassementer 1
15/10 Chrono des Nations 5
08/10 Paris - Tours Elite DNF
05/10 Paris - Bourges 99
03/10 Binche - Chimay - Binche / Mémorial Frank Vandenbroucke 42
01/10 Lotto Famenne Ardenne Classic 76
24/09 European Continental Championships ME - Road Race DNF
20/09 European Continental Championships ME - ITT 4
13/09 Grand Prix de Wallonie 38
10/09 GP de Fourmies / La Voix du Nord 41
23/08 - 27/08 Renewi Tour
Points-trøje 23
Klassement 12
23/08 #1: Blankenberge › Ardooie 106
24/08 #2: Sluis › Sluis 8
25/08 #3: Aalter › Geraardsbergen 26
26/08 #4: Beringen › Peer 33
27/08 #5: Riemst › Bilzen 23
11/08 World Championships ME - ITT 9
06/08 World Championships ME - Road Race DNF
01/07 - 23/07 Tour de France
Klassement 123
Ungdomstrøje 20
Points-trøje 106
01/07 #1: Bilbao › Bilbao 107
02/07 #2: Vitoria-Gasteiz › San Sébastií¡n 169
03/07 #3: Amorebieta-Etxano › Bayonne 172
04/07 #4: Dax › Nogaro 171
05/07 #5: Pau › Laruns 101
06/07 #6: Tarbes › Cauterets-Cambasque 96
07/07 #7: Mont-de-Marsan › Bordeaux 166
08/07 #8: Libourne › Limoges 156
09/07 #9: Saint-Léonard-de-Noblat › Puy de Dí´me 124
11/07 #10: Vulcania › Issoire 122
12/07 #11: Clermont-Ferrand › Moulins 169
13/07 #12: Roanne › Belleville-en-Beaujolais 116
14/07 #13: Chí¢tillon-Sur-Chalaronne › Grand Colombier 146
15/07 #14: Annemasse › Morzine les Portes du Soleil 126
16/07 #15: Les Gets les Portes du Soleil › Saint-Gervais Mont-Blanc 54
18/07 #16: Passy › Combloux 87
19/07 #17: Saint-Gervais Mont-Blanc › Courchevel 66
20/07 #18: Moí»tiers › Bourg-en-Bresse 107
21/07 #19: Moirans-en-Montagne › Poligny 107
22/07 #20: Belfort › Le Markstein 84
23/07 #21: Saint-Quentin-en-Yvelines › Paris 101
22/06 National Championships Denmark - ITT 3
04/06 - 11/06 Critérium du Dauphiné
Ungdomstrøje 12
Points-trøje 21
Klassement 55
04/06 #1: Chambon-sur-Lac › Chambon-sur-Lac 34
05/06 #2: Brassac-les-Mines › La Chaise-Dieu 28
06/06 #3: Monistrol-sur-Loire › Le Coteau 52
07/06 #4: Cours › Belmont-de-la-Loire 1
08/06 #5: Cormoranche-sur-Saí´ne › Salins-les-Bains 41
09/06 #6: Nantua › Crest-Voland 31
10/06 #7: Porte-de-Savoie › Col de la Croix de Fer 96
11/06 #8: Le Pont-de-Claix › La Bastille – Grenoble Alpes Métropole 92
25/04 - 30/04 Tour de Romandie
Points-trøje 15
Klassement 35
25/04 #Prologue: Port-Valais › Port-Valais 7
26/04 #1: Crissier › Vallée de Joux 42
27/04 #2: Morteau › La Chaux-de-Fonds 69
28/04 #3: Chí¢tel-Saint-Denis › Chí¢tel-Saint-Denis 7
29/04 #4: Sion › Thyon 2000 36
30/04 #5: Vufflens-la-Ville › Genève 35
12/04 De Brabantse Pijl - La Flèche Brabançonne DNF
09/04 Paris-Roubaix 40
02/04 Ronde van Vlaanderen - Tour des Flandres 15
29/03 Dwars door Vlaanderen - A travers la Flandre 37
26/03 Gent-Wevelgem in Flanders Fields 6
24/03 E3 Saxo Classic 37
22/03 Classic Brugge-De Panne 47
17/03 Bredene Koksijde Classic 80
16/03 Grand Prix de Denain - Porte du Hainaut 5
05/03 - 12/03 Paris-Nice
Ungdomstrøje 14
Klassement 68
Ungdomstrøje 14
Klassement 68
05/03 #1: La Verrière › La Verrière 146
06/03 #2: Bazainville › Fontainebleau 135
07/03 #3: Dampierre-en-Burly › Dampierre-en-Burly 5
08/03 #4: Saint-Amand-Montrond › La Loge des Gardes 83
09/03 #5: Saint-Symphorien-sur-Coise › Saint-Paul-Trois-Chí¢teaux 144
11/03 #7: Nice › Col de la Couillole 68
12/03 #8: Nice › Nice 38
20/02 - 26/02 UAE Tour
Ungdomstrøje 15
Klassement 35
20/02 #1: Al Dhafra Castle › Al Mirfa 98k 126
21/02 #2: Khalifa Port › Khalifa Port 8
22/02 #3: Umbrella Beach Al Fujairah › Jebel Jais 41
23/02 #4: Al Shindagha › Dubai Harbour 64
24/02 #5: Al Marjan Island › Umm al Quwain 77
25/02 #6: Warner Bros. World Abu Dhabi › Abu Dhabi Breakwater 66
26/02 #7: Hazza Bin Zayed Stadium › Jebel Hafeet 33
01/02 - 05/02 Volta a la Comunitat Valenciana
01/02 #1: Orihuela › Altea DNS
28/01 Trofeo Serra de Tramuntana (Lloseta - Lloseta) 23
27/01 Trofeo Andratx - Mirador D'es Colomer (Pollença) 28
26/01 Trofeo Ses Salines - Alcúdia 65
25/01 Trofeo Calvia DNF

Se resultater for 2022:


Antal Løbsdage 60
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 5
09/10 Paris - Tours Elite 89
06/10 Paris - Bourges 53
04/10 Binche - Chimay - Binche / Mémorial Frank Vandenbroucke 39
03/10 Sparkassen Münsterland Giro 26
25/09 VM - Linjeløb 92
21/09 VM - Mixed Relay TTT 6
18/09 VM - Enkeltstart 14
24/08 - 28/08 Deutschland Tour
Ungdomstrøje 6
Points-trøje 19
Klassement 17
24/08 #Prologue: Weimar › Weimar 54
25/08 #1: Weimar › Meiningen 58
26/08 #2: Meiningen › Marburg 9
27/08 #3: Freiburg › Schauinsland 19
28/08 #4: Schiltach › Stuttgart 15
21/08 BEMER Cyclassics 33
17/08 EM - Enkeltstart 4
14/08 EM - Linjeløb 104
01/07 - 24/07 Tour de France
Ungdomstrøje 25
Points-trøje 88
Klassement 123
01/07 #1: Copenhagen › Copenhagen 87
02/07 #2: Roskilde › Nyborg 158
03/07 #3: Vejle › Sønderborg 52
05/07 #4: Dunkerque › Calais 175
06/07 #5: Lille › Wallers-Arenberg 165
07/07 #6: Binche › Longwy 167
08/07 #7: Tomblaine › La Super Planche des Belles Filles 169
09/07 #8: Dole › Lausanne 159
10/07 #9: Aigle › Châtel les portes du Soleil 124
12/07 #10: Morzine › Megève 149
13/07 #11: Albertville › Col du Granon 155
14/07 #12: Briançon › L'Alpe d'Huez 138
15/07 #13: Bourg d'Oisans › Saint-Etienne 123
16/07 #14: Saint-Etienne › Mende 78
17/07 #15: Rodez › Carcassonne 74
19/07 #16: Carcassonne › Foix 89
20/07 #17: Saint-Gaudens › Peyragudes 85
21/07 #18: Lourdes › Hautacam 128
22/07 #19: Castelnau-Magnoac › Cahors 108
23/07 #20: Lacapelle-Marival › Rocamadour 13
24/07 #21: Paris La Défense › Paris (Champs-Élysées) 122
26/06 DM - Linjeløb DNS
23/06 DM - Enkeltstart DNS
15/06 - 19/06 Tour of Slovenia
15/06 #1: Nova Gorica › Postojna 51
16/06 #2: Ptuj › Rogaška Slatina 78
17/06 #3: Žalec › Celje DNS
12/06 Elfstedenronde Brugge 69
11/06 Dwars door het Hageland 34
15/05 Tro-Bro Léon 81
14/05 Grand Prix du Morbihan 70
30/03 Dwars door Vlaanderen - A travers la Flandre ME DNF
27/03 Gent-Wevelgem in Flanders Fields ME DNS
25/03 E3 Saxo Bank Classic 43
23/03 Minerva Classic Brugge-De Panne 28
07/03 - 13/03 Tirreno-Adriatico
Ungdomstrøje 21
Points-trøje 50
Klassement 139
07/03 #1: Lido di Camaiore › Lido di Camaiore 9
08/03 #2: Camaiore › Sovicille 159
09/03 #3: Murlo › Terni 122
10/03 #4: Cascata delle Marmore › Bellante 138
11/03 #5: Sefro › Fermo 130
12/03 #6: Apecchio › Carpegna 137
13/03 #7: San Benedetto del Tronto › San Benedetto del Tronto 136
05/03 Strade Bianche DNF
20/02 - 26/02 UAE Tour
Ungdomstrøje 36
Points-trøje 40
Klassement 113
20/02 #1: Madinat Zayed › Madinat Zayed 124
21/02 #2: Hudayriyat Island › Abu Dhabi Breakwater 123
22/02 #3: Ajman › Ajman 6
23/02 #4: Fujairah Fort › Jebel Jais 94
24/02 #5: Ras al Khaimah Corniche › Al Marjan Island 113
25/02 #6: Expo 2020 Dubai › Expo 2020 Dubai 115
26/02 #7: Al Ain › Jebel Hafeet 94

Se resultater for 2021:


Antal Løbsdage 65
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 5
03/10 Paris-Roubaix 78
26/09 VM - Linjeløb DNF
22/09 VM - Mixed Relay TTT 6
19/09 VM - Enkeltstart 17
09/09 EM - Enkeltstart 21
30/08 - 05/09 Benelux Tour
30/08 #1: Surhuisterveen › Dokkum 72
31/08 #2: Lelystad › Lelystad 25
01/09 #3: Essen › Hoogerheide 73
02/09 #4: Aalter › Ardooie 69
03/09 #5: Riemst › Bilzen 40
04/09 #6: Ottignies-Louvain-la-Neuve › Houffalize 43
05/09 #7: Namur › Geraardsbergen DNF
28/08 Brussels Cycling Classic 25
26/08 Druivenkoers - Overijse 31
09/08 - 15/08 Tour de Pologne
Points-trøje 38
Klassement 117
09/08 #1: Lublin › Chełm 148
10/08 #2: Zamość › Przemyśl 51
11/08 #3: Sanok › Rzeszów 141
12/08 #4: Tarnów › Bukovina Resort 100
13/08 #5: Chochołów › Bielsko-Biała 115
14/08 #6: Katowice › Katowice 4
15/08 #7: Zabrze › Kraków 139
26/06 - 18/07 Tour de France
Ungdomstrøje 21
Points-trøje 89
Klassement 110
26/06 #1: Brest › Landerneau 149
27/06 #2: Perros-Guirec › Mûr-de-Bretagne Guerlédan 166
28/06 #3: Lorient › Pontivy 36
29/06 #4: Redon › Fougères 173
30/06 #5: Changé › Laval Espace Mayenne 11
01/07 #6: Tours › Châteauroux 174
02/07 #7: Vierzon › Le Creusot 156
03/07 #8: Oyonnax › Le Grand-Bornand 161
04/07 #9: Cluses › Tignes 56
06/07 #10: Albertville › Valence 96
07/07 #11: Sorgues › Malaucène 78
08/07 #12: Saint-Paul-Trois-Châteaux › Nîmes 141
09/07 #13: Nîmes › Carcassonne 123
10/07 #14: Carcassonne › Quillan 84
11/07 #15: Céret › Andorra la Vella 111
13/07 #16: El Pas de la Casa › Saint-Gaudens 110
14/07 #17: Muret › Saint-Lary-Soulan (Col du Portet) 99
15/07 #18: Pau › Luz Ardiden 115
16/07 #19: Mourenx › Libourne 25
17/07 #20: Libourne › Saint-Émilion 7
18/07 #21: Chatou › Paris Champs-Élysées 60
20/06 DM - Linjeløb 12
17/06 DM - Enkeltstart 2
30/05 - 06/06 Critérium du Dauphiné
Ungdomstrøje 11
Klassement 42
30/05 #1: Issoire › Issoire 98
31/05 #2: Brioude › Saugues 48
01/06 #3: Langeac › Saint-Haon-Le-Vieux 93
02/06 #4: Firminy › Roche-La-Molière 15
03/06 #5: Saint-Chamond › Saint-Vallier 47
04/06 #6: Loriol-sur-Drome › Le Sappey-en-Chartreuse 70
05/06 #7: Saint-Martin-le-Vinoux › La Plagne 69k 39
06/06 #8: La Léchère-Les-Bains › Les Gets 49
18/04 Amstel Gold Race 79
04/04 Ronde van Vlaanderen - Tour des Flandres ME DNF
28/03 Gent-Wevelgem in Flanders Fields ME DNS
26/03 E3 Saxo Bank Classic 33
24/03 Oxyclean Classic Brugge-De Panne ME 34
19/03 Bredene Koksijde Classic 15
17/03 Danilith Nokere Koerse ME 11
21/02 - 27/02 UAE Tour
Ungdomstrøje 9
Points-trøje 19
Klassement 29
21/02 #1: Al Dhafra Castle › Al Mirfa 104k 21
22/02 #2: Al Hudayriat Island › Al Hudayriat Island 3
23/02 #3: Strata Manufactoring › Jebel Hafeet 67
24/02 #4: Al Marjan Island › Al Marjan Island 19
25/02 #5: Fujairah Marine Club › Jebel Jais 44
26/02 #6: Deira Island › Palm Jumeirah 22
27/02 #7: Yas Mall › Abu Dhabi Breakwater 38

Se resultater for 2020:


Antal Løbsdage 50
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 3
03/10 - 25/10 Giro d'Italia
Ungdomstrøje 32
Points-trøje 39
Klassement 97
03/10 #1: Monreale › Palermo 3
04/10 #2: Alcamo › Agrigento 171
05/10 #3: Enna › Etna 129k 53
06/10 #4: Catania › Villafranca Tirrena 155
07/10 #5: Mileto › Camigliatello Silano 118
08/10 #6: Castrovillari › Matera 142
09/10 #7: Matera › Brindisi 13
10/10 #8: Giovinazzo › Vieste 9
11/10 #9: San Salvo › Roccaraso 115k 3
13/10 #10: Lanciano › Tortoreto 54
14/10 #11: Porto Sant'Elpidio › Rimini 67
15/10 #12: Cesenatico › Cesenatico 42
16/10 #13: Cervia › Monselice 95
17/10 #14: Conegliano › Valdobbiadene 14
18/10 #15: Base Aerea Rivolto › Piancavallo 128
20/10 #16: Udine › San Daniele del Friuli 136
21/10 #17: Bassano del Grappa › Madonna di Campiglio 134
22/10 #18: Pinzolo › Laghi di Cancano 123
23/10 #19: Abbiategrasso › Asti 100
24/10 #20: Alba › Sestriere 112
25/10 #21: Cernusco sul Naviglio › Milan 27
25/09 VM - Enkeltstart 17
17/09 Coppa Sabatini - Gran Premio città di Peccioli DNF
16/09 Giro della Toscana - Memorial Alfredo Martini DNS
07/09 - 14/09 Tirreno-Adriatico
Ungdomstrøje 29
Klassement 109
07/09 #1: Lido di Camaiore › Lido di Camaiore 38
08/09 #2: Camaiore › Follonica 170
09/09 #3: Follonica › Saturnia 92
10/09 #4: Terni › Cascia 111
11/09 #5: Norcia › Sassotetto 100
12/09 #6: Castelfidardo › Senigallia 116
13/09 #7: Pieve Torina › Loreto 121
14/09 #8: San Benedetto del Tronto › San Benedetto del Tronto 13
30/08 Brussels Cycling Classic 36
29/08 Druivenkoers - Overijse 57
25/08 Bretagne Classic - Ouest-France 50
07/08 - 09/08 Tour de l'Ain
Ungdomstrøje 13
Klassement 57
07/08 #1: Montréal-la-Cluse › Ceyzeriat 105
08/08 #2: Lagnieu › Lélex Monts-Jura 69
09/08 #3: Saint-Vulbas › Grand Colombier 49
01/03 Kuurne-Bruxelles-Kuurne DNF
29/02 Omloop Het Nieuwsblad ME DNF
19/02 - 23/02 Volta ao Algarve em Bicicleta
Ungdomstrøje 20
Klassement 116
19/02 #1: Portimão › Lagos 73
20/02 #2: Sagres › Alto da Fóia 102
21/02 #3: Faro › Tavira 162
22/02 #4: Albufeira › Malhão 139
23/02 #5: Lagoa › Lagoa 11
21/01 - 26/01 Santos Tour Down Under
Ungdomstrøje 13
Klassement 81
21/01 #1: Tanunda › Tanunda 91
22/01 #2: Woodside › Stirling 111
23/01 #3: Unley › Paracombe 76
24/01 #4: Norwood › Murray Bridge 52
25/01 #5: Glenelg › Victor Harbor 72
26/01 #6: McLaren Vale › Willunga Hill 87

Se resultater for 2019:


Antal Løbsdage 45
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 3
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 14
Antal sejre, klassementer 1
Antal top-10, klassementer 3
20/10 Chrono des Nations 5
27/09 VM U23 - Linjeløb 8
24/09 VM U23 - Enkeltstart 1
08/09 Chrono Champenois Masculin International 1
06/09 Hafjell TT 1
21/08 - 25/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Ungdomstrøje 2
Points-trøje 18
Klassement 6
21/08 #1: Silkeborg › Silkeborg 47
22/08 #2: Grindsted › Grindsted 5
23/08 #3: Holstebro › Vejle 14
24/08 #4: Korsør › Asnæs Indelukke 14
25/08 #5: Roskilde › Frederiksberg 49
10/08 EM U23 - Linjeløb 45
08/08 EM U23 - Enkeltstart 2
30/06 DM - Linjeløb 45
27/06 DM - Enkeltstart 5
22/06 DM U23 - Enkeltstart 2
06/06 - 09/06 Course de la Paix Grand Prix Priessnitz spa
Klassement 33
06/06 #Prologue: Krnov › Krnov 5
07/06 #1: Jesenik › Rymarov 45
08/06 #2: Krnov › Dlouhé Strané 24
09/06 #3: Jesenik › Jesenik 37
01/06 - 02/06 Orlen Nations Grand Prix
Klassement 10
01/06 #1: Jurgów › Bukowina Tatrzańska 2
02/06 #2: Bukovina Resort › Bukowina Tatrzańska 13
12/05 - 18/05 Amgen Tour of California
Ungdomstrøje 6
Points-trøje 50
Klassement 60
12/05 #1: Sacramento › Sacramento 126
13/05 #2: Rancho Cordova › South Lake Tahoe 96
14/05 #3: Stockton › Morgan Hill 99
15/05 #4: Raceway Laguna Seca › Morro Bay 46
16/05 #5: Pismo Beach › Ventura 30
17/05 #6: Ontario › Mount Baldy 41
18/05 #7: Santa Clarita › Pasadena 24
02/05 - 05/05 Tour de Yorkshire
02/05 #1: Doncaster › Selby 65
03/05 #2: Barnsley › Bedale 45
04/05 #3: Bridlington › Scarborough 28
05/05 #4: Halifax › Leeds DNF
13/04 Ronde van Vlaanderen Beloften 25
05/04 - 07/04 Le Triptyque des Monts et Châteaux
Points-trøje 9
Klassement 1
05/04 #1: Frasnes › Chièvres 15
06/04 #2b: Wodecq › Celles 56
06/04 #2a: Celles › Celles 2
07/04 #3: Ath › Tournai 49
27/03 - 31/03 Settimana Internazionale Coppi e Bartali
Ungdomstrøje 18
Points-trøje 10
Klassement 66
27/03 #1a: Gatteo › Gatteo 45
27/03 #1b: Gatteo a mare › Gatteo 4
28/03 #2: Riccione › Sogliano al Rubicone 63
29/03 #3: Forlì › Forlì 79
30/03 #4: Crevalcore › Crevalcore 2
31/03 #5: Fiorano Modenese › Sassuolo 82
22/03 Bredene Koksijde Classic DNS
20/03 Danilith Nokere Koerse ME 43
17/03 Ronde van Drenthe 36

Se resultater for 2018:


Antal Løbsdage 54
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 3
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 11
Antal top-10, klassementer 3
14/10 Chrono des Nations 2
28/09 VM U23 - Linjeløb 37
24/09 VM U23 - Enkeltstart 1
09/09 Chrono Champenois Masculin International 2
02/09 Gylne Gutuer 15
01/09 Lillehammer GP 12
31/08 Hafjell GP 2
17/08 - 26/08 Tour de l'Avenir
Points-trøje 27
Klassement 22
17/08 #1: Grand-Champ › Elven 65
18/08 #2: Drefféac › Châteaubriant 34
19/08 #3: Le Lude › Châteaudu 15
20/08 #4: Orléans › Orléans 1
21/08 #5: Beaugency › Levroux 32
22/08 #6: Le Blanc › Cérilly 7
23/08 #7: Moutiers › Méribe 20
24/08 #8: La Bathie › Crest-Voland Cohennoz 36
25/08 #9: Séez › Val d'Isère 17
26/08 #10: Val d'Isère › Saint-Colomban-des-Villards Col du Glandon 31
01/08 - 05/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Ungdomstrøje 5
Points-trøje 25
Klassement 20
01/08 #1: Aalborg › Aalborg 57
02/08 #2: Viborg › Vejle 41
03/08 #3: Naestved › Vordingborg 64
04/08 #4: Nykøbing Falster › Nykøbing Falster 6
05/08 #5: Faxe › Frederiksberg 46
01/07 DM - Linjeløb 21
28/06 DM - Enkeltstart 2
07/06 - 16/06 Giro Ciclistico d'Italia
Ungdomstrøje 14
Klassement 40
07/06 #Prologue: Forlì › Forlì 18
08/06 #1: Riccione › Forlì 104
09/06 #2: Nonantola › Sestola 68
10/06 #3: Rio Saliceto › Mornico Al Serio 89
11/06 #4: Mornico Al Serio › Passo Manivia 52
12/06 #5: Darfo Boario Terme › Dimaro Folgarida (Malga di Dimaro) 32
13/06 #6: Dimaro Folgarida › Pergine Valsugana 98
14/06 #7: Schio › Pian Delle Fugazze 60
15/06 #8: Levico Terme › Asiago 92
16/06 #9a: Conegliano › Valdobbiadene 134
16/06 #9b: Il Muro di cà del Poggio › Cà del Poggio 3
31/05 - 03/06 Grand Prix Priessnitz spa
Ungdomstrøje 17
Klassement 33
31/05 #Prologue: Krnov › Krnov 48
01/06 #1: Jeseník › Rýmařov 105
02/06 #2: Krnov › Dlouhé stráně 36
03/06 #3: Jeseník › Jeseník 51
13/05 - 19/05 Amgen Tour of California
Ungdomstrøje 24
Klassement 60
13/05 #1: Long Beach › Long Beach 103
14/05 #2: Ventura › Gilbratar Road 71
15/05 #3: King City › Laguna Seca Recreation Area (Monterey County) 91
16/05 #4: San José › Morgan Hill 6
17/05 #5: Stockton › Elk Grove 82
18/05 #6: Folsom › South Lake Tahoe 44
19/05 #7: Sacramento › Sacramento 90
25/04 - 01/05 Le Tour de Bretagne Cycliste
25/04 #1: Châteaubriant › Louisfert 134
26/04 #2: Louisfert › Plougoumelen 128
27/04 #3: Baden › Clohars-Carnoët 41
28/04 #4: Clohars-Carnoët (Le Pouldu) › Grand-Champ 75
29/04 #5: Colpo › Plancoët 68
30/04 #6: Plancoët › Dol-de-Bretagne DNS
21/04 Arno Wallaard Memorial 110
14/03 Danilith Nokere Koerse DNF
11/03 Rabobank Dorpenomloop Rucphen 1

Se resultater for 2017:


Antal Løbsdage 30
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 8
Antal top-10, klassementer 1
15/10 Chrono des Nations 2
24/09 Duo Normand 2
22/09 VM U23 - Linjeløb 42
18/09 VM U23 - Enkeltstart 1
05/08 EM U23 - Linjeløb 47
03/08 EM U23 - Enkeltstart 2
25/06 DM - Linjeløb 12
22/06 DM - Enkeltstart 3
10/06 Fyen Rundt - Tour of Funen 11
24/05 - 28/05 Flèche du Sud
Ungdomstrøje 26
Klassement 77
24/05 #1: Rédange › Rédange 71
25/05 #2: Rumelange › Rumelange 67
26/05 #3: Bourscheid › Bourscheid 90
27/05 #4: Mondorf › Roeser 77
28/05 #5: Esch › Esch 98
19/05 - 21/05 A Travers Les Hauts De France - Trophee Paris-Arras Tour
19/05 #1: Marquion › Gouy-sous-Bellonne 96
20/05 #2: Lallaing › Merlimont 74
21/05 #3: Doullens › Arras DNF
13/05 DM U23 - Enkeltstart 2
01/05 Rund um den Finanzplatz Eschborn-Frankfurt 11
29/04 GP Viborg 8
18/04 G.P. Palio del Recioto 17
17/04 Giro del Belvedere 27
15/04 ZLM Tour 10
26/03 Gent-Wevelgem/Kattekoers-Ieper 52
09/03 - 12/03 Istarsko Proljece - Istrian Spring Trophy
Klassement 52
09/03 #Prologue: Umag › Umag 77
10/03 #1: Porec › Labin 104
11/03 #2: Vrsar › Motovun 34
12/03 #3: Pazin › Umag 164
04/03 Trofej Porec - Porec Trophy 40
01/03 Trofej Umag - Umag Trophy DNF

Se resultater for 2016:


Antal Løbsdage 26
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 2
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 8
Antal sejre, klassementer 1
Antal top-10, klassementer 2
14/10 VM Junior mænd - Linjeløb DNF
11/10 VM Junior mænd - Enkeltstart 2
28/08 Trofeo Emilio Paganessi DNF
27/08 Trofeo comune di Vertova Memorial Pietro Merelli 58
05/08 - 07/08 Aubel - Thimister - La Gleize
Points-trøje 22
Klassement 1
05/08 #1: Aubel › Aubel 91
06/08 #2b: Thimister › Thimister 11
07/08 #3: La Gleize › La Gleize 27
19/07 - 24/07 Tour de l'Abitibi - Coupe des Nations Junior
Klassement 2
19/07 #1: Amos › Rouyn-Noranda 36
20/07 #2: Val-d’Or › Rouyn-Noranda 22
21/07 #4: Malartic › Malartic 51
21/07 #3: Rouyn-Noranda › Rouyn-Noranda 5
22/07 #5: Notre-Dame-du-Nord › Notre-Dame-du-Nord 64
23/07 #6: Rouyn-Noranda › Mont-Brun 70
24/07 #7: Ste-Germaine-Boulé › Rouyn-Noranda 1
23/06 DM Junior mænd - Enkeltstart 1
26/05 - 29/05 Tour du Pays de Vaud
26/05 #Prologue: Carrouge › Carrouge 90
27/05 #1: Bofflens › Apples 106
28/05 #2a: Ballaigues › Orbe DNS
21/05 - 22/05 Trophée Centre Morbihan
Points-trøje 27
Klassement 13
21/05 #1: Brandivy › Grand-Champ 48
22/05 #3: Cruguel › Locmine 31
22/05 #2: Reguiny › Naizin 10
05/05 - 08/05 Course de la Paix Juniors
Points-trøje 13
Klassement 18
05/05 #1: Litomerice › Litomerice 75
06/05 #2b: Roudnice nad Labem › Roudnice nad Labem 4
06/05 #2a: Trebenice › Trebenice 3
07/05 #3: Teplice › Altenberg 24
08/05 #4: Terezin › Terezin 57
24/04 E3 Harelbeke - Junioren 6