Emil Toudal

Info om Emil Toudal:

Navn Emil Toudal
Født 28-05-1996 (27 år)
Højde 187 cm
Vægt 72 kg
Nuværende hold Team ColoQuick
UCI rangliste 2519

Hold:

2024 Team ColoQuick
2023 Team ColoQuick
2022 BHS - PL Beton Bornholm
2021 BHS - PL Beton Bornholm
2020 BHS - PL Beton Bornholm
2019 BHS - Almeborg-Bornholm
2018 BHS - Almeborg-Bornholm
2017 BHS - Almeborg-Bornholm
2016 Team Almeborg-Bornholm
2015 Team Almeborg-Bornholm
2014 DCR Ballerup Junior

Sæsoner:

Sæson Sejre (1-dags) Sejre (Klassement) Top-10
2023 0 0 2
2022 1 0 1
2021 1 0 1
2019 0 0 1
2018 0 0 1

Emil Toudal's løbskalender og resultater i 2023:

Emil Toudal har foreløbigt følgende løb på programmet i 2023:


Antal Løbsdage 40
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 2
01/10 Holbí¦k 56
24/09 Fri Bike Shop Sí¸nderborg 33
10/09 Konggaard Løbet 17
15/08 - 19/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Klassement 108
15/08 #1: Aalborg › Aalborg 101
16/08 #2: Kjellerup › Silkeborg 118
17/08 #3: Vejen › Vejle 92
18/08 #4: Kalundborg › Bagsví¦rd 113
19/08 #5: Helsingí¸r › Helsingí¸r 96
28/07 - 31/07 Kreiz Breizh Elites
Points-trøje 16
Klassement 20
28/07 #1: Bégard › Bégard 125
29/07 #2: Calanhel › Priziac 13
30/07 #3: Locmalo › Carhaix 61
31/07 #4: Plouisy › Rostrenen 11
25/06 National Championships Denmark - Road Race 61
18/06 Din Bilpartner Lí¸bet - Vejen 41
09/06 - 11/06 Tour d'Eure-et-Loir
Points-trøje 22
Klassement 37
09/06 #1: Chí¢teaudun › Luisant 64
10/06 #2: Gallardon › Argenvilliers 38
11/06 #3: Orgères-en-Beauce › Chartres 43
01/06 - 04/06 Oberí¶sterreich Rundfahrt
Points-trøje 15
Klassement 49
01/06 #Prologue: Linz › Linz 46
02/06 #1: Eferding › Geinberg 91
03/06 #2: Wels › Niederkappel 73
04/06 #3: Asten › Hinterstoder Hí¶ss 46
29/05 Paris - Troyes 82
21/05 CK Nordsjí¦lland Linjelí¸b 12
18/05 Frederiksberg EL Lí¸bet 45
13/05 Grand Prix Herning DNF
07/05 Ringerike GP 7
06/05 Sundvolden GP 23
30/04 GP Vorarlberg p/b RadHaus Rankweil 60
12/04 - 16/04 Tour du Loir et Cher
12/04 #1: Blois › Chailles 70
08/04 3 Dage i Nord - #1 Campione Cup - Hjí¸rring 31
06/04 Vitamin Well GP 34
02/04 Meldgaardløbet 10
01/04 HurtigJoakimLí¸bet 5.0 26
05/03 Grote prijs Jean - Pierre Monseré 69
04/03 Grand Prix Criquielion 41

Se resultater for 2022:


Antal Løbsdage 26
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 2
Antal top-10, klassementer 1
04/09 Gylne Gutuer 22
03/09 Lillehammer GP 26
16/08 - 20/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Klassement 44
16/08 #1: Allerød › Køge 92
17/08 #2: Assens › Assens 120
18/08 #3: Otterup › Herning 54
19/08 #4: Skive › Skive 102
20/08 #5: Give › Vejle 52
06/08 Scandinavian Race in Uppsala 1909-2022 37
29/07 - 01/08 Kreiz Breizh Elites
Klassement 68
29/07 #1: Ploumagoar › Ploumagoar 9
30/07 #2: Calanhel › Plouray 137
31/07 #3: Priziac › Carhaix 66
01/08 #4: Guingamp › Rostrenen 53
26/06 DM - Linjeløb DNF
25/05 - 29/05 Alpes Isère Tour
Klassement 47
Klassement 47
25/05 #1: Charvieu-Chavagneux › Charvieu-Chavagneux 103
26/05 #2: Les Abrets-en-Dauphiné › Saint-Quentin-Fallavier 76
27/05 #3: Saint-Exupéry › Toussieu 80
28/05 #4: Saint-Maurice-l'Exil › Beaurepaire 44
29/05 #5: Entre-deux-Guiers › Allevard-les-Bains 56
21/05 Grand Prix Herning 21
08/05 Ringerike GP 22
07/05 Sundvolden GP 27
27/04 - 01/05 International Tour of Hellas
Points-trøje 4
Klassement 18
27/04 #1: Heraklion › Chania 31
28/04 #2: Marousi › Itea 30
29/04 #3: Delphi › Karditsa 38
30/04 #4: Karditsa › Larisa 15
01/05 #5: Kalabaka › Ioannina 1

Se resultater for 2021:


Antal Løbsdage 26
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 2
Antal top-10, klassementer 1
03/09 - 05/09 A Travers les Hauts de France
Klassement 44
03/09 #1: Arras › Lagnicourt-Marcel 59
04/09 #2: Neuville-Saint-Rémy › Roisel 61
05/09 #3: Albert › Le Cateau-Cambrésis 19
29/08 Rent Liv Løbet Skive 14
28/08 GP Himmerland Rundt 44
19/08 - 22/08 Tour of Norway
Klassement 74
19/08 #1: Egersund › Sokndal (Kroheia) 86
20/08 #2: Sirdal (Tjørhomfjellet) › Sirdal (Fidjeland) 60
21/08 #3: Jørpeland › Jørpeland 93
22/08 #4: Hinna Park › Stavanger 63
10/08 - 14/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Points-trøje 39
Klassement 77
10/08 #1: Struer › Esbjerg 127
11/08 #2: Ribe › Sønderborg 101
12/08 #3: Tønder › Vejle 80k 70
13/08 #4: Holbæk › Kalundborg 178k 65
14/08 #5: Frederiksberg › Frederiksberg 78
20/06 DM - Linjeløb DNF
03/06 - 06/06 Tour of Malopolska
Klassement 57
03/06 #Prologue: Cracow › Cracow 39
04/06 #1: Wieliczka › Myślenice Góra Chełm 85
05/06 #2: Niepołomice › Nowy Targ 47
06/06 #3: Jabłonka › Stary Sącz Przehyba 47
30/05 Fyen Rundt - Tour of Funen 70
29/05 Grand Prix Herning 22
19/05 - 23/05 Alpes Isère Tour
Points-trøje 3
Klassement 31
19/05 #1: Charvieu-Chavagneux › Charvieu-Chavagneux 6
20/05 #2: Saint-Jean-de-Soudain › La Verpillière 29
21/05 #3: Saint-Exupéry › Pusignan 87
22/05 #4: Les Roches-de-Condrieu › Saint-Maurice-l'Exil 1
23/05 #5: Pressins › Crolles 34

Se resultater for 2020:


Antal Løbsdage 9
23/08 DM - Linjeløb 25
12/08 - 16/08 Tour Bitwa Warszawska 1920
Ungdomstrøje 11
Klassement 20
12/08 #Prologue: Warsaw › Warsaw 87
13/08 #1: Radzymin › Radzymin 33
15/08 #3: Nasielsk › Nasielsk 29
16/08 #4: Płock › Płońsk 16
20/02 - 23/02 Tour of Antalya
Klassement 90
20/02 #1: Antalya › Antalya 127
21/02 #2: Kemer › Antalya 83
22/02 #3: Aspendos › Termessos 97
23/02 #4: Side › Antalya 55

Se resultater for 2019:


Antal Løbsdage 26
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
21/08 - 25/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Points-trøje 46
Klassement 94
21/08 #1: Silkeborg › Silkeborg 93
22/08 #2: Grindsted › Grindsted 103
23/08 #3: Holstebro › Vejle 78
24/08 #4: Korsør › Asnæs Indelukke 105
25/08 #5: Roskilde › Frederiksberg 71
18/08 Fyen Rundt - Tour of Funen 10
03/08 Hansa Bygg Kalmar Grand Prix Road Race 69
30/06 DM - Linjeløb 61
29/05 - 02/06 Flèche du Sud
Klassement 73
29/05 #Prologue: Esch-sur-Alzette › Esch-sur-Alzette 88
30/05 #1: Rumelange › Rumelange 100
31/05 #2: Bourscheid › Bourscheid 89
01/06 #3: Mondorf › Roeser 65
02/06 #4: Kayl › Esch-sur-Alzette 82
24/05 - 26/05 A Travers les Hauts de France
Klassement 63
24/05 #1: Gavrelle › Épinoy 96
25/05 #2: Seclin › Bonningues-lès-Calais 81
26/05 #3: Petite-Forêt › Pecquencourt 52
09/05 - 12/05 Rhône-Alpes Isère Tour
Klassement 60
09/05 #1: Charvieu-Chavagneux › Villefontaine 104
10/05 #2: Saint Exupéry Airport › Saint-Pierre-de-Chandieu 91
11/05 #3: Montanay › Saint-Maurice-l'Exil 75
12/05 #4: Saint-Maurice-l'Exil › Charvieu-Chavagneux 25
05/05 Skive-Løbet 50
04/05 GP Himmerland Rundt 71
20/04 Arno Wallaard Memorial 116
31/03 Cholet - Pays de la Loire 99
30/03 Classic Loire Atlantique 77
17/03 Paris-Troyes 54

Se resultater for 2018:


Antal Løbsdage 24
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
02/09 Gylne Gutuer DNF
01/09 Lillehammer GP 60
01/08 - 05/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Ungdomstrøje 19
Points-trøje 52
Klassement 96
01/08 #1: Aalborg › Aalborg 92
02/08 #2: Viborg › Vejle 114
03/08 #3: Naestved › Vordingborg 92
04/08 #4: Nykøbing Falster › Nykøbing Falster 91
05/08 #5: Faxe › Frederiksberg 94
01/07 DM - Linjeløb 59
16/06 Fyen Rundt - Tour of Funen 66
10/06 DM U23 - Linjeløb 10
18/05 - 20/05 A Travers Les Hauts De France - Trophee Paris-Arras Tour
Ungdomstrøje 32
Klassement 59
18/05 #1: Le Cateau-Cambrésis › Villers-lès-Cagnicourt 67
19/05 #2: Lens › Liévin 75
20/05 #3: Hermies › Arras 70
09/05 - 13/05 Flèche du Sud
Ungdomstrøje 29
Klassement 77
09/05 #1: Berbourg › Berbourg 61
10/05 #2: Rumelange › Rumelange 79
11/05 #3: Wincrange › Wincrange 80
12/05 #4: Roeser › Roeser 70
13/05 #5: Esch/Alzette › Esch/Alzette 44
28/04 GP Himmerland Rundt DNF
03/04 G.P. Palio del Recioto DNF
01/04 Trofeo Piva 82
25/03 Cholet - Pays de la Loire 92
24/03 Classic Loire Atlantique DNF
11/03 Paris-Troyes DNF

Se resultater for 2017:


Antal Løbsdage 8
03/09 Kernen Omloop Echt-Susteren DNS
05/08 Hansa Bygg Kalmar Grand Prix Road Race DNF
25/06 DM - Linjeløb 43
11/06 GP Horsens Posten DNF
04/06 Memorial Philippe Van Coningsloo 99
18/04 G.P. Palio del Recioto DNF
17/04 Giro del Belvedere 95
02/04 GP Adria Mobil DNF
12/03 Paris-Troyes 130

Se resultater for 2016:


Antal Løbsdage 12
27/07 - 31/07 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Ungdomstrøje 10
Klassement 57
27/07 #1: Herning › Esbjerg 119
28/07 #2: Rømø › Sønderborg 75
29/07 #3: Aabenraa › Vejle 50
30/07 #4: Nyborg › Nyborg 92
31/07 #5: Karrebæksminde › Frederiksberg 57
26/06 DM - Linjeløb DNS
12/06 GP Horsens Posten 24
15/05 Grand Prix Criquielion 102
08/05 Ringerike GP DNF
07/05 Sundvolden GP DNF
01/05 Skive-Løbet 20
29/04 Himmerland Rundt 23
17/04 Profronde van Noord-Holland DNF

Se resultater for 2015:


Antal Løbsdage 6
13/09 Velothon Stockholm 25
28/06 DM - Linjeløb DNF
13/06 GP Horsens 48
07/06 DM U23 - Linjeløb 41
09/05 Scandinavian Race in Uppsala 1909-2015 45
01/05 GP Viborg 64

Se resultater for 2014:


Antal Løbsdage 3
20/09 - 21/09 Keizer der Juniores
Klassement 31
20/09 #1: Reningelst › Reningelst 38
21/09 #2b: Koksijde › Koksijde 83
21/09 #2a: Wulpen › Wulpen 31