Gustav Wang

Info om Gustav Wang:

Navn Gustav Wang
Født 13-03-2003 (21 år)
Nuværende hold Airtox - Carl Ras
UCI rangliste 586

Hold:

2024 Airtox - Carl Ras
2023 Restaurant Suri - Carl Ras
2022 BHS - PL Beton Bornholm
2021 ABC Junior
2020 ABC Junior

Sæsoner:

Sæson Sejre (1-dags) Sejre (Klassement) Top-10
2024 1 0 6
2023 4 1 8
2022 0 0 2
2021 2 0 5
2020 1 0 5
2019 1 0 0

Gustav Wang's løbskalender og resultater i 2024:

Gustav Wang har foreløbigt følgende løb på programmet i 2024:


Antal Løbsdage 22
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 7
Antal top-10, klassementer 1
15/06 Bording Cup - Nakskov 3
09/06 CK Nordsjælland Linjeløb 8
09/06 CK Nordsjælland Linjeløb 8
26/05 Fyen Rundt - Tour of Funen DNS
25/05 Grand Prix Herning 39
20/05 Ronde van Limburg 116
19/05 Antwerp Port Epic / Sels Trophy DNF
12/05 Vitamin Well GP 35
11/05 National Championships Denmark MU - Road Race 43
10/05 National Championships Denmark MU - ITT 1
01/05 Eschborn-Frankfurt U23 69
27/04 GP Lumsås 13
25/04 Gran Premio della Liberazione 42
07/04 Paris-Roubaix Espoirs DNF
20/03 - 24/03 Olympia's Tour
20/03 #1: Medemblik › Medemblik 111
21/03 #2: Baflo › Baflo DNF
14/03 - 17/03 Tour of Rhodes Powered by Rodos Palace
Ungdomstrøje 7
Klassement 16
14/03 #Prologue: Ialyssos › Ialyssos 52
15/03 #1: Rhodes › Maritsa 3
16/03 #2: Rhodes › Kalithies 47
17/03 #3: Rhodes › Kremasti 2
09/03 Rhodes GP by Culture & Sports Organization 3
02/03 - 03/03 Visit South Aegean Islands
Ungdomstrøje 23
Klassement 43
02/03 #1: Rhodes › Koskinou 21
03/03 #2: Rhodes › Salakos 71

Se resultater for 2023:


Antal Løbsdage 53
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 4
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 12
Antal sejre, klassementer 1
Antal top-10, klassementer 4
28/09 - 01/10 Tour of Istanbul
Points-trøje 3
Klassement 1
28/09 #1: Arnavutkí¶y › Arnavutkí¶y 1
29/09 #2: Şile › Şile 11
30/09 #3: Beykoz › Beykoz 21
01/10 #4: Sultanhamet › Caddebostan 43
24/09 Fri Bike Shop Sønderborg 11
23/09 Tønder ACR løbet 52
20/09 European Continental Championships MU - ITT 3
07/09 - 10/09 Okolo jižní­ch Čech/Tour of South Bohemia
Klassement 73
Ungdomstrøje 41
07/09 #1: Třeboň › Milevsko 78
08/09 #2: České Velenice › Studení¡ 25
09/09 #3: Českí½ Krumlov › Javorní­k 83
10/09 #4: České Budějovice › Jindřichův Hradec 38
03/09 National Championships Denmark MU - Road Race 27
02/09 National Championships Denmark MU - ITT 2
20/08 - 27/08 Tour de l'Avenir
20/08 #1: Carnac › La Gacilly 133
21/08 #2: Nozay › Chinon 95
22/08 #3: Issoudun › Vatan 1
23/08 #4: Aigurande › Evaux-les-Bains 146
24/08 #5: La Tour-de-Salvagny › Lac d'Aiguebelette 128
25/08 #6: Méribel › Col de la Loze DNF
12/08 World Championships MU - Road Race DNF
09/08 World Championships MU - ITT 20
25/06 National Championships Denmark - Road Race 12
22/06 National Championships Denmark - ITT 10
18/06 Din Bilpartner Løbet - Vejen DNF
08/06 - 11/06 Course de la Paix Grand Prix Jesení­ky
Ungdomstrøje 35
Klassement 74
08/06 #Prologue: Jesení­k › Jesení­k 13
09/06 #1: Jesení­k › Rí½mařov 19
10/06 #2: Bruntí¡l › Červenohorské sedlo 94
11/06 #3: Jesení­k › Jesení­k 65
03/06 Nakskov CC - 4
26/05 - 27/05 Tour of Estonia
26/05 #1: Tallinn › Tartu 44
27/05 #2: Tartu › Tartu DNF
21/05 Elva 38. Rattapí¤ev 25
13/05 Grand Prix Herning 13
07/05 Paris-Roubaix Espoirs 65
07/05 Elva 38. Rattapí¤ev 25
07/05 Paris-Roubaix Espoirs 65
01/05 Eschborn-Frankfurt 2
25/04 Gran Premio della Liberazione 2
23/04 ABC København DNF
16/04 Slagelseløbet 26
15/04 Næstved BC 1
10/04 3 Dage i Nord - #3 Campione Cup - Aalborg 5
09/04 3 Dage i Nord - #2 Campione Cup - Thy 42
08/04 3 Dage i Nord - #1 Campione Cup - Hjørring 4
06/04 Vitamin Well GP 1
02/04 Meldgaardløbet 33
01/04 HurtigJoakimLøbet 5.0 20
17/03 - 19/03 International Tour of Rhodes
17/03 #1: Rhodes › Kalamonas 45
18/03 #2: Rhodes › Afandou 21
19/03 #3: Rhodes › Maritsa DNF
11/03 Rhodes GP by Culture & Sports Organization 60
04/03 - 05/03 Visit South Aegean Islands
Ungdomstrøje 26
Klassement 62
04/03 #1: Rhodes › Koskinou 59
05/03 #2: Rhodes › Salakos 87

Se resultater for 2022:


Antal Løbsdage 10
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 2
29/07 - 01/08 Kreiz Breizh Elites
29/07 #1: Ploumagoar › Ploumagoar 9
30/07 #2: Calanhel › Plouray 97
31/07 #3: Priziac › Carhaix DNF
26/06 DM - Linjeløb DNF
23/06 DM - Enkeltstart 12
19/06 DM U23 - Linjeløb DNF
18/06 DM U23 - Enkeltstart 8
21/05 Grand Prix Herning 30
08/05 Ringerike GP DNF
07/05 Sundvolden GP DNF

Se resultater for 2021:


Antal Løbsdage 18
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 2
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 7
Antal top-10, klassementer 2
17/10 Chrono des Nations MJ 5
24/09 VM Junior mænd - Linjeløb 44
21/09 VM Junior mænd - Enkeltstart 1
26/08 - 29/08 Course de la Paix Juniors
26/08 #1: Litoměřice › Litoměřice 52
27/08 #2b: Å tětí­ › Å tětí­ DNF
27/08 #2a: Třebenice › Třebenice 104
06/08 - 08/08 Aubel-Thimister-Stavelot
06/08 #1: Aubel › Aubel 1
07/08 #2a: Thimister › Thimister 18
07/08 #2b: Thimister › Thimister 33
08/08 #3: Stavelot › Stavelot DNF
23/07 - 25/07 Internationale Juniorenrundfahrt
Points-trøje 23
Klassement 50
23/07 #1: Haid/Ansfleden › Marchtrenk 8
24/07 #2: Rohrbach › Rohrbach 55
25/07 #3: Bad Wimsbach › StraíŸ im Attergau 60
16/07 - 18/07 Medzinárodné dni cyklistiky Dubnica nad Váhom
16/07 #1: Trenčianske Teplice › Trenčianske Teplice 4
17/07 #2: Ilava › Ilava 8
18/07 #3: Dubnica nad Ví¡hom › Dubnica nad Ví¡hom DNF
19/06 DM Junior mænd - Linjeløb 23
17/06 DM Junior mænd - Enkeltstart 2

Se resultater for 2020:


Antal Løbsdage 10
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 5
Antal top-10, klassementer 1
03/10 DM Junior mænd - Enkeltstart 1
04/09 - 06/09 Grand Prix Rüebliland
Points-trøje 10
Klassement 19
04/09 #1: Roggliswil › Roggliswil 11
05/09 #2a: Seon › Seon 32
05/09 #2b: Seon › Seon 5
06/09 #3: Sulz › Sulz 34
26/08 - 28/08 Visegrad 4 Juniors
Klassement 3
26/08 #1: Ví¡sí¡rosnamény › Nyí­regyhí¡za 10
27/08 #2a: Nyí­regyhí¡za › Nyí­regyhí¡za 2
27/08 #2b: Ibrí¡ny › Ibrí¡ny 17
28/08 #3: Ví¡sí¡rosnamény › Nyí­regyhí¡za 38
23/08 DM Junior mænd - Linjeløb 2

Se resultater for 2019:


Antal Løbsdage 1
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, klassementer 1
27/06 DM Junior mænd - Enkeltstart 1