Alexander Kamp

Billede af den danske cykelrytter Alexander Kamp

Info om Alexander Kamp:

Navn Alexander Kamp
Født 14-12-1993 (30 år)
Nuværende hold Tudor Pro Cycling Team
UCI rangliste 353

Hold:

2024 Tudor Pro Cycling Team
2023 Tudor Pro Cycling Team
2022 Trek - Segafredo
2021 Trek - Segafredo
2020 Trek - Segafredo
2019 Riwal Readynez Cycling Team
2018 Team Virtu Cycling
2017 Team Virtu Cycling
2016 Stí¶lting Service Group
2015 ColoQuick
2014 Christina Watches - Kuma
2013 Team Cult Energy
2012 Christina Watches-Onfone
2011 Blue Water Junior
2010 Team Designa Kí¸kken - Blue Water Junior

Sæsoner:

Sæson Sejre (1-dags) Sejre (Klassement) Top-10
2023 0 1 12
2022 1 0 3
2021 0 0 3
2020 0 0 1
2019 2 1 9
2018 3 0 11
2017 3 1 16
2016 2 0 6
2015 2 0 17
2014 0 0 1
2013 1 0 2
2012 0 0 2
2011 3 2 10
2010 1 0 6

Alexander Kamp's løbskalender og resultater i 2024:

Alexander Kamp har foreløbigt følgende løb på programmet i 2024:


Antal Løbsdage 38
07/06 Grosser Preis des Kantons Aargau DNF
04/05 - 26/05 Giro d'Italia
Klassement 110
04/05 #1: Venaria Reale › Torino 140
05/05 #2: San Francesco al Campo › Santuario di Oropa 99
06/05 #3: Novara › Fossano 149
07/05 #4: Acqui Terme › Andora 166
08/05 #5: Genova › Lucca 148
09/05 #6: Viareggio › Rapolano Terme 96
10/05 #7: Foligno › Perugia 103
11/05 #8: Spoleto › Prati di Tivo 107
12/05 #9: Avezzano › Naples 85
14/05 #10: Pompei › Bocca della Selva 142
15/05 #11: Foiano di Val Fortore › Francavilla al Mare 141
16/05 #12: Martinsicuro › Fano 121
17/05 #13: Riccione › Cento 52
18/05 #14: Castiglione delle Stiviere › Desenzano del Garda 119
19/05 #15: Manerba del Garda › Livigno (Mottolino) 94
21/05 #16: Laas › Santa Cristina Valgardena (Monte Pana) 88
22/05 #17: Selva di Val Gardena › Passo Brocon 91
23/05 #18: Fiera di Primiero › Padova 143
24/05 #19: Mortegliano › Sappada 134
25/05 #20: Alpago › Bassano del Grappa 89
26/05 #21: Rome › Rome 125
14/04 Amstel Gold Race 27
10/04 De Brabantse Pijl - La Flèche Brabaní§onne ME 50
16/03 Milano-Sanremo 161
13/03 Milano - Torino DNF
04/03 - 10/03 Tirreno-Adriatico
Points-trøje 34
Klassement 118
04/03 #1: Lido di Camaiore › Lido di Camaiore 86
05/03 #2: Camaiore › Follonica 174
06/03 #3: Volterra › Gualdo Tadino 160
07/03 #4: Arrone › Giulianova 201k 111
08/03 #5: Torricella Sicura › Valle Castellana 136
09/03 #6: Sassoferrato › Cagli (Monte Petrano) 97
10/03 #7: San Benedetto del Tronto › San Benedetto del Tronto 121
02/03 Strade Bianche DNF
27/01 Trofeo Pollení§a - Port d'Andratx DNF
26/01 Trofeo Serra Tramuntana DNF
25/01 Trofeo Ses Salines-Felanitx 148
24/01 Trofeo Calvià DNF

Se resultater for 2023:


Antal Løbsdage 59
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 9
Antal sejre, klassementer 1
15/10 Veneto Classic DNF
11/10 Giro del Veneto DNF
05/10 Gran Piemonte 126
20/09 - 24/09 Å koda Tour Luxembourg
Klassement 71
20/09 #1: Luxembourg › Luxembourg Kirchberg 67
21/09 #2: Mondorf-les-Bains › Mamer 103
22/09 #3: Mertert › Vianden 72
23/09 #4: Pétange › Pétange 29
24/09 #5: Mersch › Luxembourg 52
10/09 Grand Prix Cycliste de Montréal 41
08/09 Grand Prix Cycliste de Québec 7
03/09 Bretagne Classic - Ouest-France 49
15/08 - 19/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Points-trøje 18
Klassement 6
Points-trøje 18
Klassement 6
15/08 #1: Aalborg › Aalborg 41
16/08 #2: Kjellerup › Silkeborg 51
17/08 #3: Vejen › Vejle 6
18/08 #4: Kalundborg › Bagsví¦rd 59
19/08 #5: Helsingí¸r › Helsingí¸r 13
29/07 - 04/08 Tour de Pologne
Klassement 110
29/07 #1: Poznań › Poznań 165
30/07 #2: Leszno › Karpacz 159
31/07 #3: Wałbrzych › Duszniki-Zdrój 150
01/08 #4: Strzelin › Opole 158
02/08 #5: Pszczyna › Bielsko-Biala 113
03/08 #6: Katowice › Katowice 152
04/08 #7: Zabrze › Kraków 132
25/06 National Championships Denmark - Road Race 26
11/06 - 18/06 Tour de Suisse
11/06 #1: Einsiedeln › Einsiedeln 57
12/06 #2: Beromí¼nster › Nottwil 109
13/06 #3: Tafers › Villars-sur-Ollon 112k 91
14/06 #4: Monthey › Leukerbad 123
15/06 #5: Fiesch › La Punt 106
16/06 #6: Chur › Oberwil-Lieli NR
17/06 #7: Tí¼bach › Weinfelden DNS
09/06 Grosser Preis des Kantons Aargau 5
26/05 - 29/05 Tour of Norway
Points-trøje 7
Klassement 5
26/05 #Prologue: Bergen › Mount Flí¸yen 10
27/05 #1: Rí¸ldal › Hovden 5
28/05 #2: Valle › Stavanger 13
29/05 #3: Stavanger › Stavanger 28
25/04 - 30/04 Tour de Romandie
Points-trøje 60
Klassement 72
25/04 #Prologue: Port-Valais › Port-Valais 30
26/04 #1: Crissier › Vallée de Joux 90
27/04 #2: Morteau › La Chaux-de-Fonds 36
28/04 #3: Chí¢tel-Saint-Denis › Chí¢tel-Saint-Denis 81
29/04 #4: Sion › Thyon 2000 94
30/04 #5: Vufflens-la-Ville › Genève 112k 12
16/04 Amstel Gold Race 9
12/04 De Brabantse Pijl - La Flèche Brabançonne 6
04/04 - 07/04 Région Pays de la Loire Tour
Points-trøje 3
Klassement 1
04/04 #1: Saint-Père-en-Retz › Saint-Gilles-Croix-de-Vie 36
05/04 #2: Clisson › Le Lion-d'Angers 121k 76
06/04 #3: Baugé-en-Anjou › Mayenne 3
07/04 #4: Sablé-sur-Sarthe › Le Mans 2
26/02 Faun Drome Classic DNF
25/02 Faun-Ardèche Classic DNF
15/02 - 19/02 Volta ao Algarve em Bicicleta
Points-trøje 16
Klassement 93
15/02 #1: Portimão › Lagos 172k 154
16/02 #2: Sagres › Alto da Fóia 126
17/02 #3: Faro › Tavira 103
18/02 #4: Albufeira › Alto do Malhão 83
19/02 #5: Lagoa › Lagoa 56
01/02 - 05/02 Etoile de Bessèges - Tour du Gard
Klassement 97
01/02 #1: Bellegarde › Bellegarde 38
02/02 #2: Bagard › Aubais NR
03/02 #3: Bessèges › Bessèges 110
04/02 #4: Saint-Christol-Lèz-Alès › Le Mont Bouquet 105
05/02 #5: Alès › Alès 41

Se resultater for 2022:


Antal Løbsdage 55
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 4
Antal top-10, klassementer 1
16/10 Veneto Classic DNF
12/10 Giro del Veneto 89
03/10 Coppa Bernocchi - GP BPM DNF
25/09 VM - Linjeløb 57
11/09 Grand Prix Cycliste de Montréal 57
09/09 Grand Prix Cycliste de Québec 15
04/09 Maryland Cycling Classic, presented by UnitedHealthcare OTL
28/08 Bretagne Classic - Ouest-France 3
16/08 - 20/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Points-trøje 34
Klassement 54
Points-trøje 34
Klassement 54
16/08 #1: Allerød › Køge 54
17/08 #2: Assens › Assens 55
18/08 #3: Otterup › Herning 91
19/08 #4: Skive › Skive 100
20/08 #5: Give › Vejle 10
09/08 - 11/08 Tour de l'Ain
Klassement 78
09/08 #1: Châtillon-Sur-Chalaronne › Val-Revermont 91
10/08 #2: Saint-Vulbas › Lagnieu 80
11/08 #3: Plateau d'Hauteville › Lélex 84
26/06 DM - Linjeløb 1
12/06 - 19/06 Tour de Suisse
Points-trøje 30
Klassement 63
12/06 #1: Küsnacht › Küsnacht 119
13/06 #2: Küsnacht › Aesch 135
14/06 #3: Aesch › Grenchen 96
15/06 #4: Grenchen › Brunnen 125
16/06 #5: Ambri › Novazzano 141k 53
17/06 #6: Locarno › Moosalp 72
18/06 #7: Ambri › Malbun 67
19/06 #8: Vaduz › Vaduz 65
10/06 Grosser Preis des Kantons Aargau DNF
20/04 La Flèche Wallonne DNF
13/04 De Brabantse Pijl - La Flèche Brabançonne 61
10/04 Amstel Gold Race 5
05/04 - 08/04 Circuit Cycliste Sarthe - Pays de la Loire
05/04 #1: Mamers › Mamers 16
06/04 #2: Le Lude › Le Lude 92
07/04 #3: Sablé-sur-Sarthe › Sablé-sur-Sarthe 92
08/04 #4: La Chapelle-Saint-Aubin › La Chapelle-Saint-Aubin DNF
05/03 Strade Bianche 38
27/02 Kuurne - Bruxelles - Kuurne 72
16/02 - 20/02 Volta ao Algarve em Bicicleta
Klassement 115
16/02 #1: Portimão › Lagos 138
17/02 #2: Albufeira › Fóia (Monchique) 134
18/02 #3: Almodôvar › Faro 137
19/02 #4: Vila Real de Santo António › Tavira 101
20/02 #5: Lagoa › Malhão (Loulé) 94
10/02 - 13/02 Tour de la Provence
Klassement 70
10/02 #Prologue: Berre-l'Étang › Berre-l'Étang 25
11/02 #1: Istres › Les Saintes-Maries-de-la-Mer 71
12/02 #2: Arles › Manosque 17
13/02 #3: Manosque › Montagne de Lure 80
29/01 Trofeo Pollença - Port d'Andratx 117
29/01 Trofeo Pollença - Port d'Andratx 117
29/01 Trofeo Pollença - Port d'Andratx 117
28/01 Trofeo Serra de Tramuntana 131
27/01 Trofeo Alcúdia - Port d'Alcúdia 17
27/01 Trofeo Alcíºdia - Port d'Alcíºdia 17
26/01 Trofeo Calvia DNF

Se resultater for 2021:


Antal Løbsdage 56
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 3
10/10 Paris - Tours Elite 72
07/10 Paris - Bourges 94
05/10 Binche - Chimay - Binche / Mémorial Frank Vandenbroucke DNF
19/09 Grand Prix d'Isbergues - Pas de Calais 99
18/09 Primus Classic DNF
17/09 Kampioenschap van Vlaanderen 131
12/09 GP de Fourmies / La Voix du Nord DNF
19/08 - 22/08 Tour of Norway
Klassement 95
19/08 #1: Egersund › Sokndal (Kroheia) 84
20/08 #2: Sirdal (Tjørhomfjellet) › Sirdal (Fidjeland) 102
21/08 #3: Jørpeland › Jørpeland 104
22/08 #4: Hinna Park › Stavanger 98
10/08 - 14/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Klassement 62
Klassement 62
10/08 #1: Struer › Esbjerg 86
11/08 #2: Ribe › Sønderborg 105
12/08 #3: Tønder › Vejle 20
13/08 #4: Holbæk › Kalundborg 77
14/08 #5: Frederiksberg › Frederiksberg 33
01/08 Circuito de Getxo - Memorial Hermanos Otxoa DNF
31/07 Donostia San Sebastian Klasikoa DNF
20/06 DM - Linjeløb DNF
06/06 - 13/06 Tour de Suisse
Klassement 91
06/06 #1: Frauenfeld › Frauenfeld 39
07/06 #2: Neuhausen am Rheinfall › Lachen 18
08/06 #3: Lachen › Pfaffnau 6
09/06 #4: Sankt Urban › Gstaad 42
10/06 #5: Gstaad › Leukerbad 108
11/06 #6: Fiesch › Disentis Sedrun 124
12/06 #7: Disentis Sedrun › Andermatt 130
13/06 #8: Andermatt › Andermatt 109
12/05 - 16/05 Tour de Hongrie
Points-trøje 34
Klassement 28
12/05 #1: Siófok › Kaposvár 116
13/05 #2: Balatonfüred › Nagykanizsa 111
14/05 #3: Veszprém › Tata 66
15/05 #4: Balassagyarmat › Gyöngyös-Kékestető 29
16/05 #5: Budapest › Budapest 81
25/04 Liège-Bastogne-Liège 39
21/04 La Flèche Wallonne 89
18/04 Amstel Gold Race DNF
05/04 - 10/04 Itzulia Basque Country
05/04 #1: Bilbao › Bilbao 127
06/04 #2: Zalla › Sestao 114
07/04 #3: Amurrio › Ermualde (Laudio) 137
08/04 #4: Vitoria-Gasteiz › Hondarribia 96
09/04 #5: Hondarribia › Ondarroa 39
10/04 #6: Ondarroa › Arrate (Eibar) DNF
03/04 Gran Premio Miguel Indurain DNF
03/04 Gran Premio Miguel Indurain DNF
03/04 Gran Premio Miguel Indurain DNF
22/03 - 28/03 Volta Ciclista a Catalunya
Points-trøje 17
Klassement 95
22/03 #1: Calella › Calella 9
23/03 #2: Banyoles › Banyoles 113
24/03 #3: Canal Olimpic de Catalunya › Vallter 2000 181k 70
25/03 #4: Ripoll › Port Ainé 144
26/03 #5: La Pobla de Segur › Manresa 91k 142
27/03 #6: Tarragona › Mataró 5
28/03 #7: Barcelona › Barcelona 43
19/03 Bredene Koksijde Classic 25
17/03 Danilith Nokere Koerse ME DNF
28/02 Royal Bernard Drome Classic 92
27/02 Faun-Ardèche Classic 105
14/02 Clasica de Almeria 107

Se resultater for 2020:


Antal Løbsdage 37
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
20/10 - 08/11 La Vuelta ciclista a España
20/10 #1: Irún › Arrate 133
21/10 #2: Pamplona › Lekunberri 84
22/10 #3: Lodosa › La Laguna Negra de Vinuesa 117
23/10 #4: Garray › Ejea de los Caballeros 156
24/10 #5: Huesca › Sabiñanigo 126
25/10 #6: Biescas › Aramón Formigal 133
27/10 #7: Vitoria-Gasteiz › Villanueva de Valdegovia 143
28/10 #8: Logroño › Alto de Moncalvillo 152
29/10 #9: Castrillo del Val › Aguilar de Campoo 139
30/10 #10: Castro Urdiales › Suances 99
31/10 #11: Villaviciosa › Alto de la Farrapona 148
01/11 #12: Pola de Laviana › Alto de l'Angliru 131
03/11 #13: Muros › Mirador de Ézaro 148
04/11 #14: Lugo › Ourense DNF
07/10 De Brabantse Pijl - La Flèche Brabançonne DNF
04/10 Liège-Bastogne-Liège 63
30/09 La Flèche Wallonne 118
01/09 - 04/09 Settimana Internazionale Coppi e Bartali
Klassement 93
01/09 #1a: Gatteo › Gatteo 145
01/09 #1b: Gatteo a Mare › Gatteo 10
02/09 #2: Riccione › Sogliano al Rubicone 119
03/09 #3: Riccione › Riccione 81
04/09 #4: Forlì › Forlì 98
30/08 Memorial Marco Pantani DNF
29/08 Trofeo Matteotti DNF
25/08 Bretagne Classic - Ouest-France 68
23/08 DM - Linjeløb 22
15/08 Dwars door het Hageland DNF
01/03 Royal Bernard Drome Classic DNF
29/02 Faun-Ardèche Classic DNF
13/02 - 16/02 Tour de La Provence
13/02 #1: Châteaurenard › Saintes-Maries-de-la-Mer 57
14/02 #2: Aubagne › La Ciotat 103
15/02 #3: Istres › Mont Ventoux/Chalet Reynard 116
16/02 #4: Avignon › Aix-en-Provence DNF
31/01 Trofeo Serra de Tramuntana DNF
30/01 Trofeo Felanitx, Ses Salines, Campos, Porreres DNF
30/01 Trofeo Felanitx, Ses Salines, Campos, Porreres DNF
30/01 Trofeo Felanitx, Ses Salines, Campos, Porreres DNF

Se resultater for 2019:


Antal Løbsdage 49
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 2
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 10
Antal sejre, klassementer 1
Antal top-10, klassementer 2
18/09 Grand Prix de Wallonie 20
07/09 - 14/09 OVO Energy Tour of Britain
Points-trøje 36
Klassement 18
07/09 #1: Glasgow › Kirkcudbright 110
08/09 #2: Kelso › Kelso 26
09/09 #3: Berwick-upon-Tweed › Newcastle-upon-Tyne 66
10/09 #4: Gateshead › Kendal 32
11/09 #5: Birkenhead › Birkenhead 59
12/09 #6: Pershore › Pershore 26
13/09 #7: Warwick › Burton Dassett Country Park 13
14/09 #8: Altrincham › Manchester 31
21/08 - 25/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Points-trøje 20
Klassement 32
Points-trøje 20
Klassement 32
21/08 #1: Silkeborg › Silkeborg 64
22/08 #2: Grindsted › Grindsted 14
23/08 #3: Holstebro › Vejle 52
24/08 #4: Korsør › Asnæs Indelukke 6
25/08 #5: Roskilde › Frederiksberg 86
18/08 Fyen Rundt - Tour of Funen DNS
27/07 - 31/07 Tour de Wallonie
27/07 #1: Le Roeulx › Dottignies 115
28/07 #2: Waremme › Beyne Heusay 81
29/07 #3: La Roche-en-Ardenne › Verviers DNF
25/07 Grand Prix Cerami 50
30/06 DM - Linjeløb 19
28/05 - 02/06 Tour of Norway
Klassement 52
28/05 #1: Stavanger › Egersund 95
29/05 #2: Kvinesdal › Mandal 80
30/05 #3: Lyngdal › Kristiansand 86
31/05 #4: Arendal › Sandefjord 88
01/06 #5: Skien › Drammen 67
02/06 #6: Gran › Hønefoss 46
02/05 - 05/05 Tour de Yorkshire
Points-trøje 3
Klassement 4
02/05 #1: Doncaster › Selby 57
03/05 #2: Barnsley › Bedale 46
04/05 #3: Bridlington › Scarborough 1
05/05 #4: Halifax › Leeds 7
17/04 De Brabantse Pijl - La Flèche Brabançonne 8
12/04 - 14/04 Circuit des Ardennes International
Points-trøje 2
Klassement 1
12/04 #1: Neuvizy › Launois-sur-Vence 64
13/04 #2: Rocroi › Monthermé 1
14/04 #4: Villers-Semeuse › Charleville-Mézières 6
14/04 #3: Nouvion-sur-Meuse › Aiglemont 4
06/04 Volta Limburg Classic 15
06/04 Volta Limburg Classic 15
06/04 Volta Limburg Classic 15
27/03 - 31/03 Settimana Internazionale Coppi e Bartali
Points-trøje 1
Klassement 19
27/03 #1a: Gatteo › Gatteo 133
27/03 #1b: Gatteo a mare › Gatteo 11
28/03 #2: Riccione › Sogliano al Rubicone 3
29/03 #3: Forlì › Forlì 3
30/03 #4: Crevalcore › Crevalcore 48
31/03 #5: Fiorano Modenese › Sassuolo 4
03/03 Royal Bernard Drome Classic DNF
02/03 Faun Environnement - Classic de l'Ardèche Rhône Crussol 76
22/02 - 24/02 Tour Cycliste International du Haut Var
Klassement 94
22/02 #1: Vence › Mandelieu-la-Napoul 97
23/02 #2: Le Cannet-des-Maures › Mons 83
24/02 #3: La Londe-les-Maures › Mont Faron (Toulon) 71
17/02 Trofeo Laigueglia DNF

Se resultater for 2018:


Antal Løbsdage 58
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 3
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 12
Antal top-10, klassementer 3
02/09 Gylne Gutuer DNF
01/09 Lillehammer GP 1
31/08 Hafjell GP 91
22/08 Veenendaal-Veenendaal Classic 50
21/08 GP Stad Zottegem DNF
12/08 EM - Linjeløb DNF
01/08 - 05/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Points-trøje 16
Klassement 12
Points-trøje 16
Klassement 12
01/08 #1: Aalborg › Aalborg 50
02/08 #2: Viborg › Vejle 2
03/08 #3: Naestved › Vordingborg 46
04/08 #4: Nykøbing Falster › Nykøbing Falster 27
05/08 #5: Faxe › Frederiksberg 49
01/07 DM - Linjeløb 14
17/06 GP Horsens Posten 6
16/06 Fyen Rundt - Tour of Funen 80
07/06 - 10/06 Ronde de l'Oise
Points-trøje 26
Klassement 76
07/06 #1: Breteuil › Liancourt 71
08/06 #2: Andeville › Ribécourt-Dreslincourt 58
09/06 #3: Morienval › Nanteuil-le-Haudouin 99
10/06 #4: Lacroix-Saint-Ouen › Beauvais 82
22/05 - 24/05 Tour des Fjords
Ungdomstrøje 22
Klassement 38
22/05 #1: Lindesnes › Grimstad 61
23/05 #2: Risør › Kristiansand 51
24/05 #3: Farsund › Egersund 41
16/05 - 20/05 Tour of Norway
Points-trøje 6
Klassement 2
16/05 #1: Svelvik › Horten 58
17/05 #2: Hønefoss › Asker 6
18/05 #3: Moss › Sarpsborg 29
19/05 #4: Kongsvinger › Brumunddal 42
20/05 #5: Moelv › Lillehammer 1
06/05 Ringerike GP 2
05/05 Sundvolden GP 1
11/04 - 15/04 Tour du Loir et Cher E Provost
Points-trøje 17
Klassement 6
11/04 #1: Blois › Fougère 83
12/04 #2: Vernou-en-Sologne › La Ferté-Imbault 109
13/04 #3: Droué › Vendôme 6
14/04 #4: Bourré › Bourré 10
15/04 #5: Blois › Blois 33
06/04 - 08/04 Circuit des Ardennes International
Points-trøje 17
Klassement 66
06/04 #1: Bazeilles › Bazeilles 85
07/04 #2: Beauraing › Givet 90
08/04 #4: Charleville-Mézières › Charleville-Mézières 77
08/04 #3: Donchery › Vivier-au-Court 114
19/03 - 25/03 Tour de Normandie
Ungdomstrøje 73
Klassement 103
19/03 #1: Saint-Pierre-en-Auge › Le Neubourg 133
20/03 #2: Evreux › Forges-les-Eaux 131
21/03 #3: Yvetot › Elbeuf-sur-Seine 111
22/03 #4: Evrecy › Argentan 72
23/03 #5: Villers-Bocage › Bagnoles-de-l'Orne 103
24/03 #6: Granville › La Haye 106
25/03 #7: La Haye › Caen 88
08/03 - 11/03 Istarsko Proljece - Istrian Spring Trophy
08/03 #Prologue: Umag › Umag 3
09/03 #1: Porec › Labin 86
10/03 #2: Vrsar › Oprtalj 152
11/03 #3: Pazin › Umag DNF
03/03 Trofej Porec - Porec Trophy DNF
28/02 Trofej Umag - Umag Trophy 98
25/02 Royal Bernard Drome Classic DNF
24/02 Faun Environnement - Classic de l'Ardèche Rhône Crussol DNF
11/02 Trofeo Laigueglia 18

Se resultater for 2017:


Antal Løbsdage 51
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 3
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 19
Antal sejre, klassementer 1
Antal top-10, klassementer 3
12/09 - 16/09 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Points-trøje 12
Klassement 12
Points-trøje 12
Klassement 12
12/09 #1: Frederiksberg › Kalundborg 38
14/09 #3: Otterup › Vejle 8
15/09 #4: Randers › Randers 40
16/09 #5: Ebeltoft › Aarhus 8
18/08 Veenendaal Veenendaal Classic DNF
10/08 - 13/08 Czech Cycling Tour
10/08 #1: Unicov › Unicov 4
11/08 #2: Olomouc › Frydek-Mistek 107
12/08 #3: Mohelnice › Sternberk 72
13/08 #4: Olomouc › Dolany DNF
06/08 EM - Linjeløb 120
25/06 DM - Linjeløb 3
10/06 Fyen Rundt - Tour of Funen 19
31/05 - 04/06 Skoda-Tour de Luxembourg
Ungdomstrøje 13
Points-trøje 6
Klassement 24
Ungdomstrøje 13
Points-trøje 6
Klassement 24
31/05 #Prologue: Luxembourg › Luxembourg 103
01/06 #1: Luxembourg › Bascharage 82
02/06 #2: Steinfort › Walferdange 3
03/06 #3: Eschweile › Wiltz-Diekirch 6
04/06 #4: Mersch › Luxembourg 30
17/05 - 21/05 Tour of Norway
Points-trøje 11
Klassement 17
17/05 #1: Hønefoss › Asker 53
18/05 #2: Eidsvoll › Brumunddal 98
19/05 #3: Hamar › Lillehammer 5
20/05 #4: Lillestrøm › Sarpsborg 34
21/05 #5: Moss › Oslo 10
29/04 GP Viborg 5
28/04 GP Himmerland Rundt 24
22/04 Grand Prix Herning 3
12/04 - 16/04 Tour du Loir et Cher
Points-trøje 1
Klassement 1
12/04 #1: Blois › Mont-Près-Chambord 110
13/04 #2: La Ferté-Imbault › Vernoe-en-Sologne 128
14/04 #3: Savigny-sur-Braye › Vendôme 2
15/04 #4: Montrichard › Montrichard 1
16/04 #5: Blois › Blois 4
07/04 - 09/04 Circuit des Ardennes International
Points-trøje 17
Klassement 36
07/04 #1: Acy-Romance › Acy-Romance 111
08/04 #2: Rochehaut › Rochehaut 55
09/04 #4: Charleville-Mézières › Charleville-Mézières 4
09/04 #3: Nouvion-sur-Meuse › Floing 44
31/03 - 02/04 Le Triptyque des Monts et Chateaux
Klassement 48
31/03 #1: Flobecq › Warcoing 71
01/04 #2: Frasnes-lez-Anvaing › Péronnes-lez-Antoing 89
02/04 #3b: Ath › Chièvres 85
02/04 #3a: Chièvres › Chièvres 50
10/03 - 12/03 International Tour of Rhodes
Klassement 66
10/03 #1: Rhodos › Rhodos 136
11/03 #2: Rhodos › Rhodos 12
12/03 #3: Rhodos › Rhodos 1
05/03 International Rhodes Grand Prix 14

Se resultater for 2016:


Antal Løbsdage 38
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 2
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 6
Antal top-10, klassementer 2
31/08 - 04/09 Tour des Fjords
31/08 #1: Os › Bergen 11
01/09 #2: Stord › Odda 4
02/09 #3: Ulvik › Suldalsosen 46
03/09 #4: Stavanger › Sandnes DNF
21/08 Cyclassics Hamburg 90
11/08 - 14/08 Arctic Race of Norway
Ungdomstrøje 12
Klassement 34
11/08 #1: Fauske › Rognan 29
12/08 #2: Mo I Rana › Sandnessjøen 14
13/08 #3: Nesna › Korgfjellet 38
14/08 #4: Arctic Circle › Bodø 77
27/07 - 31/07 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Points-trøje 7
Klassement 7
Points-trøje 7
Klassement 7
27/07 #1: Herning › Esbjerg 49
28/07 #2: Rømø › Sønderborg 9
29/07 #3: Aabenraa › Vejle 2
30/07 #4: Nyborg › Nyborg 36
31/07 #5: Karrebæksminde › Frederiksberg 20
20/07 Grand Prix Cerami 79
26/06 DM - Linjeløb 1
16/06 - 19/06 Route du Sud Cycliste - La Dépêche du Midi
Ungdomstrøje 19
Points-trøje 9
Klassement 51
Ungdomstrøje 19
Points-trøje 9
Klassement 51
16/06 #1: Saint-Pons-de-Thomières › Bessieres 11
17/06 #3: Albi › Albi 66
17/06 #2: Saint-Pierre-de-Trivisy › Albi 11
18/06 #4: Saint-Gaudens › Val d'Azur Couraduque 76
19/06 #5: Gers › Astarac Arros en Gascogne 9
12/06 GP Horsens Posten 1
11/06 Fyen Rundt - Tour of Funen 19
22/05 Velothon Wales 45
04/05 - 08/05 Flèche du Sud
04/05 #1: Kayl › Kayl 104
05/05 #2: Roeser › Rumelange 94
07/05 #4: Rosport › Echternach DNF
29/03 - 31/03 Driedaagse De Panne-Koksijde
29/03 #1: De Panne › Zottegem DNF
27/02 Omloop Het Nieuwsblad ME DNF
16/02 - 21/02 Tour of Oman
Ungdomstrøje 31
Points-trøje 27
Klassement 117
16/02 #1: Oman Exhibition Center › Al Bustan 118
17/02 #2: Omantel Head Office › Quriyat 120
18/02 #3: Al Sawadi Beach › Naseem Park 92
19/02 #4: Knowledge Oasis Muscat › Jabal Al Akhdhar (Green Mountain) 97
20/02 #5: Yiti (Al Sifah) › Ministry of Tourism 109
21/02 #6: The Wave Muscat › Matrah Corniche 113
08/02 - 12/02 Tour of Qatar
08/02 #1: Dukhan › Al Khor Corniche 124
09/02 #2: Doha › Doha DNF

Se resultater for 2015:


Antal Løbsdage 42
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 2
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 17
Antal top-10, klassementer 2
25/09 VM U23 - Linjeløb 5
22/08 - 29/08 Tour de l'Avenir
22/08 #Prologue: Tonnerre › Tonnerre 42
23/08 #1: Chablis › Toucy 12
24/08 #2: Avallon › Arbois 112
25/08 #3: Champagnole › Tournus 81
26/08 #4: Annemasse › Cluses 66
27/08 #5: Megève › La Rosière-Montvalezan 59
28/08 #6: Bourg-Saint-Maurice › Saint-Michel-de-Maurienne DNF
04/08 - 08/08 Post Danmark Rundt - Tour of Denmark
Ungdomstrøje 2
Points-trøje 21
Klassement 9
04/08 #1: Struer › Holstebro 74
05/08 #2: Ringkøbing › Aarhus 21
06/08 #3: Vejle › Vejle 3
07/08 #5: Helsingør › Helsingør 41
07/08 #4: Slagelse › Frederiksværk 25
08/08 #6: Hillerød › Frederiksberg 43
28/06 DM - Linjeløb 3
14/06 Fyen Rundt - Tour of Funen 2
13/06 GP Horsens 1
07/06 DM U23 - Linjeløb 4
29/05 - 31/05 Course de la Paix U23 / Závod Míru U23
Points-trøje 19
Klassement 24
Points-trøje 19
Klassement 24
29/05 #1: Jeseník › Rýmarov 8
30/05 #2: Glucholazy › Praded 29
31/05 #3: Jeseník › Jeseník 17
13/05 - 17/05 Flèche du Sud
Ungdomstrøje 2
Points-trøje 4
Klassement 8
13/05 #1: Bourscheid › Bourscheid 3
14/05 #2: Rumelange › Roeser 49
15/05 #3: Echternach › Clervaux 47
16/05 #4: Mondorf › Redange sur Attert 2
17/05 #5: Bascharage › Esch/Alzette 37
10/05 Ringerike GP 7
09/05 Hadeland GP 7
03/05 Skive-Løbet 1
02/05 Himmerland Rundt 75
15/04 - 19/04 Tour du Loir et Cher E Provost
15/04 #1: Blois › Nouan-le-Fuzelier 95
16/04 #2: Huisseau/Cosson › Fougères/Bièvre 9
17/04 #3: Freteval › Vendôme 56
18/04 #4: Angé › Angé 3
19/04 #5: Blois › Blois DNF
15/03 Energiewacht Dwars door Drenthe 6
14/03 Albert Achterhes Pet Ronde van Drenthe DNF

Se resultater for 2014:


Antal Løbsdage 7
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
29/06 DM - Linjeløb 8
21/04 Rund um Köln DNF
27/03 - 30/03 Settimana Internazionale Coppi e Bartali
27/03 #1a: Gatteo › Gatteo 104
27/03 #1b: Gatteo a mare › Gatteo 42
28/03 #2: Sant’Angelo di Gatteo › Sogliano al Rubicone 73
29/03 #3: Crevalcore › Crevalcore DNF
21/02 Trofeo Laigueglia DNF

Se resultater for 2013:


Antal Løbsdage 17
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 3
Antal top-10, klassementer 1
01/09 Schaal Sels DNF
23/06 DM - Linjeløb 52
02/06 DM U23 - Linjeløb 2
25/05 - 26/05 Course de la Paix U23 / Závod Míru U23
Klassement 51
Klassement 51
25/05 #2: Jesenik › Bruntal 115
25/05 #Prologue: Jesenik › Jesenik 29
26/05 #3: Jesenik › Jesenik 55
05/05 Ringerike GP 33
27/04 Himmerland Rundt 54
13/04 Liège - Bastogne - Liège U23 122
10/04 La Côte Picarde DNF
06/04 Ronde van Vlaanderen Beloften 14
30/03 - 31/03 Boucle de l'Artois - Trophée Arras Leader
Ungdomstrøje 24
Points-trøje 26
Klassement 48
30/03 #1: Saint Pol › Fruges 9
31/03 #3: Parc d'Olhain › Mont Saint Eloi 62
31/03 #2: Croisilles › Arras 52
17/03 Grand Prix de la Ville de Nogent-sur-Oise 1
10/03 Rabobank Dorpenomloop Rucphen 61
02/03 Ster van Zwolle 95

Se resultater for 2012:


Antal Løbsdage 23
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 2
26/08 - 01/09 Tour de l'Avenir
Points-trøje 61
Klassement 92
26/08 #Prologue: Dole › Dole 106
27/08 #1: Dole › Belleville-sur-saone 108
28/08 #2: Parc des Oiseaux › Chatillon-sur-Chalaronne 106
29/08 #3: Pont d'Ain › Annemasse 111
30/08 #4: Seyssel › Valloire 83
31/08 #5: Rognaix › Les Saisies 78
01/09 #6: Beaufort › Le Grand Bornand 90
12/06 - 17/06 Tour de Serbie
Ungdomstrøje 6
Klassement 33
12/06 #1: Niš › Niš 92
13/06 #2: Niš › Kragujevac 15
14/06 #3: Kragujevac › Bajina Basta 3
15/06 #4: Bjelovar › Pale 34
16/06 #5: Milici › Ruma 84
17/06 #6: Sremska Mitrovica › Belgrado 39
10/06 DM U23 - Linjeløb 4
04/05 - 06/05 Szlakiem Grodòw Piastowskich
04/05 #1: Jawor › Zlotoryja 55
05/05 #3: Polkowice › Polkowice 89
05/05 #2: Polkowice › Polkowice 74
06/05 #4: Dzierzoniow › Swidnica DNF
17/04 - 21/04 Toscana-Terra di ciclismo
17/04 #1: Figline Valdarno › Scarperia 134
18/04 #2: Figline Valdarno › Gaiole in Chianti DNF
14/04 ZLM tour DNF
14/04 ZLM tour DNF
07/04 Ronde van Vlaanderen Espoirs 47

Se resultater for 2011:


Antal Løbsdage 29
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 3
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 12
Antal sejre, klassementer 2
Antal top-10, klassementer 3
24/09 VM Junior mænd - Linjeløb 103
08/09 - 11/09 Rothaus Regio-Tour International
Klassement 18
08/09 #1: Münsteral › Münsteral 16
09/09 #2: Sexau › Sexau 48
10/09 #3: Lutterbach › Soultz-Haut-Rhin 33
11/09 #4: Neuenburg am Rhein › Müllheim 77
20/08 - 21/08 Gp Denmark
Klassement 11
20/08 #2: Herning › Herning 13
20/08 #1: Herning › Herning 50
21/08 #3: Horsens › Horsens 6
11/08 - 14/08 Trofeo Karlsberg
Klassement 4
11/08 #1: Niederwürzbach › Ommersheim 6
12/08 #2: Emmersweiler › St. Nikolaus 17
13/08 #4: Homburg › Homburg 4
13/08 #3: Jägersburg › Homburg 12
14/08 #5: Niedergailbach › Gersheim 27
29/07 - 31/07 Liège - La Gleize
Klassement 1
29/07 #1: Aubel › Aubel 1
30/07 #3: Thimister › Thimister 4
31/07 #4: Herve › La Gleize 12
23/06 DM Junior mænd - Enkeltstart 7
20/05 - 22/05 Driedaagse van Axel
Klassement 1
20/05 #1: Philippine › Axel 5
21/05 #3: Hulst › Axel 1
21/05 #2: Axel › Axel 12
22/05 #5: Strijpen › Strijpen 6
13/05 - 15/05 Int. 3-Etappenfahrt der Rad-Junioren
Klassement 64
13/05 #Prologue: Etape 17
14/05 #2: Etape 66
15/05 #3: Etape 89
10/04 Paris - Roubaix Juniors 13

Se resultater for 2010:


Antal Løbsdage 13
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 6
Antal top-10, klassementer 1
09/08 VM Junior mænd - Linjeløb DNF
30/07 - 01/08 Liège - La Gleize
Klassement 68
30/07 #1: Aubel › Aubel 3
31/07 #2b: Thimister › Thimister 1
31/07 #2a: Thimister › Thimister 5
01/08 #3: Herve › La Gleize 72
10/07 - 11/07 GP Général Patton
Klassement 21
10/07 #1: Etape 28
11/07 #2: Wincrange › Wincrange 22
27/06 DM Junior mænd - Linjeløb 9
03/06 - 06/06 Trofeo Karlsberg
Klassement 7
03/06 #1: Niederwürzbach › Ommersheim 2
04/06 #2: Lauterbach › Großrosseln 6
05/06 #4: Etape 65
05/06 #3: Utweiler › Utweiler 16
06/06 #5: Walsheim › Walsheim 16