Niklas Larsen

Info om Niklas Larsen:

Navn Niklas Larsen
Født 22-03-1997 (27 år)
Højde 180 cm
Vægt 75 kg
Nuværende hold Uno-X Mobility
UCI rangliste 896

Hold:

2024 Uno-X Mobility
2023 Uno-X Pro Cycling Team
2022 Uno-X Pro Cycling Team
2021 Uno-X Pro Cycling Team
2020 Uno-X Norwegian Development Team
2019 Team ColoQuick
2018 Team Virtu Cycling
2017 Team Virtu Cycling
2016 Team Trefor
2015 Team KEL-BERG Roskilde Junior
2014 Team Pythonpro.com-Spar Nord

Sæsoner:

Sæson Sejre (1-dags) Sejre (Klassement) Top-10
2023 0 0 4
2021 1 0 3
2020 1 0 3
2019 2 2 15
2018 2 0 9
2017 0 0 7
2016 0 0 2
2015 2 0 6
2014 2 0 9

Niklas Larsen's løbskalender og resultater i 2024:

Niklas Larsen har foreløbigt følgende løb på programmet i 2024:


Antal Løbsdage 8
02/04 - 05/04 Région Pays de la Loire Tour
02/04 #1: Fontenay-le-Comte › Saint-Je.. 71
03/04 #2: Châteaubriant › Saumur 97
04/04 #3: Segré-en-Anjou-Bleu › Château-Gontier DNS
22/03 E3 Saxo Classic DNF
20/03 Classic Brugge-De Panne 68
15/03 Bredene Koksijde Classic DNF
13/03 Danilith Nokere Koerse 116
03/03 Grote prijs Jean - Pierre Monseré 97
02/03 Grand Prix Criquielion 135

Se resultater for 2023:


Antal Løbsdage 42
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 4
03/10 Sparkassen Münsterland Giro DNF
28/09 Circuit Franco-Belge 79
20/09 European Continental Championships ME - ITT 14
16/09 SUPER 8 Classic DNF
13/09 Grand Prix de Wallonie 56
22/08 - 25/08 Tour Poitou - Charentes en Nouvelle Aquitaine
Klassement 25
22/08 #1: Confolens › Matha 103
23/08 #2: Aulnay de Saintonge › Bressuire 34
24/08 #3a: Coussay-les-Bois › La Roche-Posay 49
24/08 #3b: La Roche-Posay › La Roche-Posay 26
25/08 #4: Moncoutant › Poitiers 56
15/08 - 19/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Points-trøje 19
Klassement 30
Points-trøje 19
Klassement 30
15/08 #1: Aalborg › Aalborg 38
16/08 #2: Kjellerup › Silkeborg 30
17/08 #3: Vejen › Vejle 42
18/08 #4: Kalundborg › Bagsværd 85
19/08 #5: Helsingør › Helsingør 6
22/07 - 26/07 Ethias-Tour de Wallonie
Klassement 11
22/07 #1: Huy › Hamoir 42
23/07 #2: Saint-Ghislain › Walcourt 74
24/07 #3: Thuin › Mont-Saint-Guibert 30
25/07 #4: Mons › Mons 15
26/07 #5: Banneux › Aubel 37
25/06 National Championships Denmark - Road Race 15
22/06 National Championships Denmark - ITT 4
03/06 Heylen Vastgoed Heistse Pijl 71
29/05 Ronde van Limburg 66
16/05 - 21/05 4 Jours de Dunkerque / Grand Prix des Hauts de France
Points-trøje 14
Klassement 88
Points-trøje 14
Klassement 88
16/05 #1: Dunkerque › Abbeville 97
17/05 #2: Compiègne › Laon 75
18/05 #3: Saint-Quentin › Saint-Quentin 2
19/05 #4: Maubeuge › Achicourt 109
20/05 #5: Roubaix › Cassel 122k 78
21/05 #6: Avion › Dunkerque 90
01/05 Eschborn-Frankfurt 96
16/04 Slagelseløbet 19
15/04 Næstved BC 8
11/04 Paris - Camembert 65
04/04 - 07/04 Région Pays de la Loire Tour
Klassement 72
04/04 #1: Saint-Père-en-Retz › Saint-Gilles-Croix-de-Vie 78
05/04 #2: Clisson › Le Lion-d'Angers 27
06/04 #3: Baugé-en-Anjou › Mayenne 91
07/04 #4: Sablé-sur-Sarthe › Le Mans 71
31/03 La Route Adélie de Vitré 37
26/03 La Roue Tourangelle Centre Val de Loire - Trophée Groupama Paris Val de Loire 66
05/03 Grote prijs Jean - Pierre Monseré 133
04/03 Grand Prix Criquielion DNF

Se resultater for 2022:


Antal Løbsdage 38
27/09 - 02/10 CRO Race
Points-trøje 41
Klassement 48
27/09 #1: Osijek › Ludbreg 35
28/09 #2: Otočac › Zadar 12
29/09 #3: Sinj › Primošten 72
30/09 #4: Biograd na Moru › Crikvenica 33
01/10 #5: Opatija › Labin 60
02/10 #6: Sveta Nedelja › Zagreb 118
17/09 Primus Classic 88
16/09 Kampioenschap van Vlaanderen 28
14/09 Grand Prix de Wallonie 48
04/09 - 11/09 Tour of Britain
Points-trøje 39
Klassement 73
04/09 #1: Aberdeen › Glenshee Ski Centre 78
05/09 #2: Hawick › Duns 100
06/09 #3: Durham › Sunderland 14
07/09 #4: Redcar › Duncombe Park, Helmsley 72
08/09 #5: West Bridgford › Mansfield 66
16/08 - 20/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Klassement 51
Klassement 51
16/08 #1: Allerød › Køge 64
17/08 #2: Assens › Assens 19
18/08 #3: Otterup › Herning 30
19/08 #4: Skive › Skive 63
20/08 #5: Give › Vejle 81
10/08 Circuit Franco-Belge 27
26/06 DM - Linjeløb DNS
23/06 DM - Enkeltstart DNS
12/06 Elfstedenronde Brugge DNF
05/06 Brussels Cycling Classic DNF
26/05 - 29/05 Boucles de la Mayenne - Crédit Mutuel
Klassement 80
26/05 #1: Saint-Pierre-des-Landes › Andouillé 49
27/05 #2: Jublains › Pré-en-Pail-Saint-Samson 97
28/05 #3: Saint-Berthevin › Château-Gontier-sur-Mayenne 82k 77
29/05 #4: Martigné-sur-Mayenne › Laval 75
22/05 Boucles de l'Aulne - Châteaulin 46
21/05 Tour du Finistère 30
01/05 Eschborn-Frankfurt 56
10/04 - 17/04 Presidential Cycling Tour of Türkiye
Klassement 90
10/04 #1: Bodrum › Kuşadası 108
11/04 #2: Selçuk (Efes) › Alaçatı 129
12/04 #3: Çeşme › İzmir (Karşıyaka) 102
13/04 #4: İzmir (Konak) › Manisa (Spil Milli Park) 67
14/04 #5: Manisa › Ayvalık 135
15/04 #6: Edremit (Akçay) › Eceabat (57.Alay Şehitliği) 65
16/04 #7: Gelibolu › Tekirdağ 143
17/04 #8: İstanbul › İstanbul DF
25/03 E3 Saxo Bank Classic DNF

Se resultater for 2021:


Antal Løbsdage 12
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 4
Antal top-10, klassementer 1
10/08 - 14/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
10/08 #1: Struer › Esbjerg 130
11/08 #2: Ribe › Sønderborg DNS
20/06 DM - Linjeløb DNF
17/06 DM - Enkeltstart 5
05/06 Dwars door het Hageland DNF
30/05 Fyen Rundt - Tour of Funen 1
29/05 Grand Prix Herning 3
12/05 - 16/05 Tour de Hongrie
12/05 #1: Siófok › Kaposvár 8
13/05 #2: Balatonfüred › Nagykanizsa 79
14/05 #3: Veszprém › Tata 126
15/05 #4: Balassagyarmat › Gyöngyös-Kékestető DNS
07/04 Scheldeprijs ME DNF
24/03 Oxyclean Classic Brugge-De Panne ME DNS
24/03 Oxyclean Classic Brugge-De Panne ME DNS
19/03 Bredene Koksijde Classic DNF
17/03 Danilith Nokere Koerse ME DNF

Se resultater for 2020:


Antal Løbsdage 10
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 4
Antal top-10, klassementer 1
08/10 - 11/10 Giro della Regione Friuli Venezia Giulia
08/10 #1: Aquileia › Grado 1
09/10 #2: Variano › San Marco di Mereto di Tomba 2
10/10 #3: San Vito al Tagliamento › Buja 139
11/10 #4: Percoto › Martignacco DNF
23/08 DM - Linjeløb DNS
06/08 - 09/08 Czech Tour
06/08 #1: Uničov › Uničov 3
07/08 #2: Prostějov › Uničov 54
08/08 #3: Olomouc › Frýdek-Místek 135
09/08 #4: Mohelnice › Šternberk DNS

Se resultater for 2019:


Antal Løbsdage 22
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 2
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 16
Antal sejre, klassementer 2
Antal top-10, klassementer 2
08/09 Gylne Gutuer 4
07/09 Lillehammer GP 1
06/09 Hafjell TT 11
21/08 - 25/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Ungdomstrøje 1
Points-trøje 3
Klassement 1
Ungdomstrøje 1
Points-trøje 3
Klassement 1
21/08 #1: Silkeborg › Silkeborg 4
22/08 #2: Grindsted › Grindsted 4
23/08 #3: Holstebro › Vejle 3
24/08 #4: Korsør › Asnæs Indelukke 7
25/08 #5: Roskilde › Frederiksberg 20
18/08 Fyen Rundt - Tour of Funen DNF
10/08 EM U23 - Linjeløb 2
30/06 DM - Linjeløb 3
23/06 DM U23 - Linjeløb 35
22/06 DM U23 - Enkeltstart 7
01/06 - 02/06 Orlen Nations Grand Prix
01/06 #1: Jurgów › Bukowina Tatrzańska 2
02/06 #2: Bukovina Resort › Bukowina Tatrzańska DNF
17/05 - 19/05 Tour d'Eure-et-Loir
Ungdomstrøje 2
Points-trøje 3
Klassement 7
17/05 #1: Dreux › Châteaudun 3
18/05 #2: Maintenon › Authon-du-Perche 4
19/05 #3: Châteauneuf-en-Thymerais › Chartres 6
05/05 Skive-Løbet 2
04/05 GP Himmerland Rundt 1
01/05 Eschborn-Frankfurt U23 12
27/04 Grand Prix Herning 8

Se resultater for 2018:


Antal Løbsdage 32
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 2
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 10
Antal top-10, klassementer 2
01/08 - 05/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Ungdomstrøje 12
Points-trøje 23
Klassement 59
Ungdomstrøje 12
Points-trøje 23
Klassement 59
01/08 #1: Aalborg › Aalborg 22
02/08 #2: Viborg › Vejle 91
03/08 #3: Naestved › Vordingborg 5
04/08 #4: Nykøbing Falster › Nykøbing Falster 29
05/08 #5: Faxe › Frederiksberg 26
01/07 DM - Linjeløb 2
10/06 DM U23 - Linjeløb 2
09/06 DM U23 - Enkeltstart 4
27/05 Circuit de Wallonie 2
16/05 - 20/05 Tour of Norway
Ungdomstrøje 2
Points-trøje 15
Klassement 31
16/05 #1: Svelvik › Horten 14
17/05 #2: Hønefoss › Asker 45
18/05 #3: Moss › Sarpsborg 9
19/05 #4: Kongsvinger › Brumunddal 17
20/05 #5: Moelv › Lillehammer 35
12/05 Scandinavian Race in Uppsala 1909-2018 3
03/05 - 06/05 Rhône-Alpes Isère Tour
Ungdomstrøje 1
Points-trøje 1
Klassement 2
03/05 #1: Charvieu-Chavagneux › Chateauvilain 1
04/05 #2: Aeroport st. Exupery › Saint-Bonnet-de-Mure 6
05/05 #3: Vaulx-Milieu › Saint-Maurice-l'Exil 22
06/05 #4: Bourgoin-Jallieu › Charvieu-Chavagneux 13
01/05 Eschborn-Frankfurt U23 1
29/04 Skive-Løbet 89
28/04 GP Himmerland Rundt 23
11/04 - 15/04 Tour du Loir et Cher E Provost
Ungdomstrøje 45
Klassement 111
11/04 #1: Blois › Fougère 131
12/04 #2: Vernou-en-Sologne › La Ferté-Imbault 129
13/04 #3: Droué › Vendôme 130
14/04 #4: Bourré › Bourré 91
15/04 #5: Blois › Blois 111

Se resultater for 2017:


Antal Løbsdage 25
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 7
24/09 Duo Normand 6
12/09 - 16/09 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Ungdomstrøje 7
Points-trøje 17
Klassement 34
Ungdomstrøje 7
Points-trøje 17
Klassement 34
12/09 #1: Frederiksberg › Kalundborg 74
14/09 #3: Otterup › Vejle 49
15/09 #4: Randers › Randers 6
16/09 #5: Ebeltoft › Aarhus 62
26/08 - 27/08 Ronde van Midden Nederland
Ungdomstrøje 8
Klassement 16
26/08 #1: Doorn › Doorn 5
27/08 #2: Utrecht › Utrecht 64
10/08 - 13/08 Czech Cycling Tour
Ungdomstrøje 34
Klassement 110
10/08 #1: Unicov › Unicov 4
11/08 #2: Olomouc › Frydek-Mistek 131
12/08 #3: Mohelnice › Sternberk 121
13/08 #4: Olomouc › Dolany 68
05/08 Dwars door het Hageland - Aarschot 78
29/07 - 31/07 Kreiz Breizh Elites
29/07 #1: Calanhel › Plouray 115
30/07 #3: Carhaix › Carhaix 79
30/07 #2: Ploërdut › Callac 133
31/07 #4: Guinguamp › Rostrenen DNF
25/06 DM - Linjeløb DNF
22/06 DM - Enkeltstart 24
14/05 DM U23 - Linjeløb 7
13/05 DM U23 - Enkeltstart 4
01/05 Rund um den Finanzplatz Eschborn-Frankfurt 42

Se resultater for 2016:


Antal Løbsdage 17
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 2
26/06 DM - Linjeløb DNF
23/06 DM - Enkeltstart 13
27/05 DM U23 - Enkeltstart 7
13/05 - 16/05 Tour de Berlin
Ungdomstrøje 19
Klassement 85
13/05 #Prologue: Berlin › Berlin 3
14/05 #2: Schäferberg › Schäferberg 93
15/05 #3b: Baruth › Baruth 70
15/05 #3a: Baruth › Baruth 18
16/05 #4: Birkenwerder › Birkenwerder 89
30/04 GP Viborg 50
13/04 - 17/04 Tour du Loir et Cher E Provost
13/04 #1: Blois › Nouan Le Fuzelier 109
14/04 #2: Orchaise › Chailles 115
15/04 #3: Freteval › Vendome 95
16/04 #4: Ange › Ange DNF

Se resultater for 2015:


Antal Løbsdage 19
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 2
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 6
Antal top-10, klassementer 2
26/09 VM Junior mænd - Linjeløb 63
22/09 VM Junior mænd - Enkeltstart 7
04/09 - 06/09 Grand Prix Rüebliland
Points-trøje 8
Klassement 3
04/09 #1: Roggliswil › Roggliswil 29
05/09 #3: Möhlin › Möhlin 1
05/09 #2: Möhlin › Möhlin 70
06/09 #4: Wohlen › Wohlen 60
30/08 Trofeo Emilio Paganessi DNF
29/08 Trofeo comune di Vertova Memorial Pietro Merelli 85
25/06 National Championships Denmark MJ - ITT 3
05/06 - 07/06 Trofeo Karlsberg
Klassement 8
05/06 #1: Bliesdalheim › Bliesdalheim 38
06/06 #2b: Homburg › Homburg 9
06/06 #2a: Peppenkum › Medelsheim 1
07/06 #3: Gersheim › Gersheim 23
07/05 - 10/05 Course de la Paix Juniors
Points-trøje 12
Klassement 17
07/05 #1: Litoměřice › Litoměřice 21
08/05 #2b: Roudnice nad Labem › Roudnice nad Labem 2
08/05 #2a: Třebenice › Třebenice 12
09/05 #3: Teplice › Zinwald 32
10/05 #4: Terezín › Litoměřice 66
12/04 Paris - Roubaix Juniors 18

Se resultater for 2014:


Antal Løbsdage 21
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 2
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 8
Antal top-10, klassementer 2
27/09 VM Junior mænd - Linjeløb 77
23/09 VM Junior mænd - Enkeltstart 12
05/09 - 07/09 Grand Prix Rüebliland
Klassement 6
05/09 #1: Kriegstetten › Kriegstetten 84
06/09 #3: Seon › Seon 1
06/09 #2: Seon › Seon 64
07/09 #4: Aarburg › Aarburg 2
03/08 Ronde van Vlaanderen Juniores - Tour des Flandres Juniors 4
22/07 - 27/07 Tour de l'Abitibi Desjardins
Points-trøje 18
Klassement 5
22/07 #1: Rouyn-Noranda › Amos 64
23/07 #2: La Sarre › Amos 91
24/07 #4: Malartic › Malartic 71
24/07 #3: Amos › Amos 6
25/07 #5: Val-d'Or › Amos 8
26/07 #6: Amos › Amos 23
27/07 #7: Senneterre › Amos 53
26/06 DM Junior mænd - Enkeltstart 1
24/05 - 25/05 Le Trophée Centre Morbihan
Ungdomstrøje 2
Points-trøje 14
Klassement 3
24/05 #1: Malachappe Pluvigner › Brec'h 49
25/05 #3: Colpo › Locminé 15
25/05 #2: Reguiny › Naizin 4
20/04 Grand Prix Bati-Metallo 10
13/04 Paris - Roubaix Juniors 47
02/03 Kuurne-Brussel-Kuurne Juniors 34