Sebastian Kolze Changizi

Billede af den danske cykelrytter Sebastian Kolze Changizi

Info om Sebastian Kolze Changizi:

Navn Sebastian Kolze Changizi
Født 29-12-2000 (23 år)
Nuværende hold Tudor Pro Cycling Team
UCI rangliste 2994

Hold:

2026 Tudor Pro Cycling Team
2025 Tudor Pro Cycling Team
2024 Tudor Pro Cycling Team
2023 Tudor Pro Cycling Team
2022 Team ColoQuick
2021 Team ColoQuick
2020 Team ColoQuick
2019 AURA Energi - JS.dk
2018 Team Mascot Workwear
2017 Team Mascot Workwear

Sæsoner:

Sæson Sejre (1-dags) Sejre (Klassement) Top-10
2023 0 0 4
2022 3 0 11
2021 0 0 4
2019 0 0 1
2018 1 0 6

Sebastian Kolze Changizi's løbskalender og resultater i 2024:

Sebastian Kolze Changizi har foreløbigt følgende løb på programmet i 2024:


Antal Løbsdage 24
08/05 - 12/05 Tour de Hongrie
08/05 #1: Karcag › Hajdíºszoboszló 116
09/05 #2: Tokaj › Kazincbarcika DNS
14/04 Amstel Gold Race DNF
10/04 De Brabantse Pijl - La Flèche Brabaní§onne ME DNF
31/03 Ronde van Vlaanderen - Tour des Flandres ME DNF
24/03 Gent-Wevelgem in Flanders Fields ME DNF
22/03 E3 Saxo Classic 116
15/03 Bredene Koksijde Classic 71
13/03 Danilith Nokere Koerse 34
03/03 Grote prijs Jean - Pierre Monseré DNF
02/03 Grand Prix Criquielion 43
19/02 - 25/02 UAE Tour
Ungdomstrøje 36
Points-trøje 49
Klassement 95
19/02 #1: Al Dhafra Walk Madinat Zayed › Liwa 122
20/02 #2: Al Hudayriyat Island › Al Hudayriyat Island 83
21/02 #3: Al Marjan Island › Jebel Jais 120
22/02 #4: Dubai Police Officer's Club › Dubai Harbour 82
23/02 #5: Al Aqah › Umm Al Quwain 129
24/02 #6: Louvre Abu Dhabi Museum › Abu Dhabi Breakwater 123
25/02 #7: Al Ain Bait Mohammed Bin Khalifa › Jebel Hafeet 82
11/02 Clasica de Almeria 113
10/02 Vuelta Ciclista a la Region de Murcia "Costa Calida" DNF
30/01 - 03/02 AlUla Tour
Ungdomstrøje 24
Klassement 78
30/01 #1: Al Manshiya Train Station › Al Manshiya Train Station 80
31/01 #2: AlUla Winter Park › Sharaan Nature Reserve 75
01/02 #3: AlUla International Airport › AlUla Camel Cup Track 36
02/02 #4: Hegra › Maraya 86
03/02 #5: AlUla Old Town › Skyviews of Harrat Uwayrid 68k 98

Se resultater for 2023:


Antal Løbsdage 69
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 4
12/10 - 17/10 Gree-Tour of Guangxi
Ungdomstrøje 39
Klassement 76
12/10 #1: Beihai › Beihai 112
13/10 #2: Beihai › Qinzhou 106
14/10 #3: Nanning › Nanning 75
15/10 #4: Nanning › Nongla 104
16/10 #5: Liuzhou › Guilin 35
17/10 #6: Guilin › Guilin 87
23/09 - 30/09 PETRONAS Le Tour de Langkawi
Klassement 70
23/09 #1: Kerteh › Kuala Terengganu 125
24/09 #2: Kuala Terengganu › Kota Bharu 74
25/09 #3: Jeli › Baling 96
26/09 #4: Bukit Mertajam › Meru Raya 115
27/09 #5: Slim River › Genting Highlands 72
28/09 #6: Karak › Melaka 83
29/09 #7: Muar › Seremban 62
30/09 #8: Setia Alam › Kuala Lumpur 47
17/09 Grand Prix d'Isbergues - Pas de Calais 83
10/09 GP de Fourmies / La Voix du Nord 99
15/08 - 19/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Points-trøje 20
Klassement 45
Points-trøje 20
Klassement 45
15/08 #1: Aalborg › Aalborg 7
16/08 #2: Kjellerup › Silkeborg 12
17/08 #3: Vejen › Vejle 60
18/08 #4: Kalundborg › Bagsví¦rd 16
19/08 #5: Helsingí¸r › Helsingí¸r 54
29/07 - 04/08 Tour de Pologne
Klassement 129
29/07 #1: Poznań › Poznań 40
30/07 #2: Leszno › Karpacz 118
31/07 #3: Wałbrzych › Duszniki-Zdrój 145
01/08 #4: Strzelin › Opole 125
02/08 #5: Pszczyna › Bielsko-Biala 139
03/08 #6: Katowice › Katowice 141
04/08 #7: Zabrze › Kraków 126
25/06 National Championships Denmark - Road Race 41
18/06 Din Bilpartner Løbet - Vejen 6
07/06 - 11/06 ZLM Tour
Klassement 26
07/06 #Prologue: Heinkenszand › Heinkenszand 65
08/06 #1: Westkapelle › 's-Heerenhoek 43
09/06 #2: Schijndel › Buchten 57
10/06 #3: Roosendaal › Roosendaal 69
11/06 #4: Oosterhout › Oosterhout 24
02/06 Herning City Gadeløbet 16
25/05 - 28/05 Boucles de la Mayenne - Crédit Mutuel
Ungdomstrøje 22
Klassement 87
25/05 #1: Laval - Espace Mayenne › Laval - Espace Mayenne 44
25/05 #Prologue: Laval - Espace Mayenne › Laval - Espace Mayenne 44
26/05 #2: Saint-Mars-sur-Colmont › Lassay-les-Chí¢teaux 85
26/05 #1: Saint-Mars-sur-Colmont › Lassay-les-Chí¢teaux 85
27/05 #3: Saint-Berthevin › Meslay-du-Maine 107
27/05 #2: Saint-Berthevin › Meslay-du-Maine 107
28/05 #3: Montsí»rs › Laval 97
20/05 Veenendaal-Veenendaal Classic 83
10/05 - 14/05 Tour de Hongrie
Klassement 88
10/05 #1: Szentgotthí¡rd › Szentgotthí¡rd 89
11/05 #2: Zalaegerszeg › Keszthely 63
12/05 #3: Kaposví¡r › Pécs 94
13/05 #4: Martonví¡sí¡r › Dobogókő 78
14/05 #5: Budapest › Budapest NR
25/04 - 01/05 Le Tour de Bretagne Cycliste
Klassement 90
Points-trøje 13
25/04 #1: Plouescat › Saint-Pol-de-Léon 4
26/04 #2: Sibiril › Melgven 127
27/04 #3: Trégunc › Le Quillio 96
28/04 #4: Le Mené › Plumelec 128
29/04 #5: Sérent › Louisfert 7
30/04 #6: Chí¢teaubriant › Plancoí«t NR
01/05 #7: Piré-Chancé › Chí¢teaugiron 93
26/03 La Roue Tourangelle Centre Val de Loire - Trophée Groupama Paris Val de Loire 38
19/03 Cholet - Pays de la Loire 90
18/03 Classic Loire Atlantique 22
15/03 Milano - Torino 81
05/03 Grote prijs Jean - Pierre Monseré 129
04/03 Grand Prix Criquielion 83
20/02 - 26/02 UAE Tour
Ungdomstrøje 51
Klassement 132
20/02 #1: Al Dhafra Castle › Al Mirfa 128
21/02 #2: Khalifa Port › Khalifa Port 19
22/02 #3: Umbrella Beach Al Fujairah › Jebel Jais 137
23/02 #4: Al Shindagha › Dubai Harbour 133
24/02 #5: Al Marjan Island › Umm al Quwain 87
25/02 #6: Warner Bros. World Abu Dhabi › Abu Dhabi Breakwater 125
26/02 #7: Hazza Bin Zayed Stadium › Jebel Hafeet 125

Se resultater for 2022:


Antal Løbsdage 43
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 3
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 14
Antal top-10, klassementer 3
09/10 Memorial Rik Van Steenbergen / Kempen Classic DNF
03/10 Sparkassen Münsterland Giro 103
23/09 World Championships U23 - Road Race 45
14/09 Grand Prix de Wallonie 96
11/09 GP de Fourmies / La Voix du Nord 102
18/08 - 28/08 Tour de l'Avenir
Points-trøje 2
Klassement 63
18/08 #TTT Prologue: La Roche-sur-Yon › La Roche-sur-Yon 13
19/08 #1: La Roche-sur-Yon › La Roche-sur-Yon 2
20/08 #2: Benet › Civray 2
21/08 #3: Civray › La Trimouille 31
22/08 #4: Sainte Sévère sur Indre › Chaillac 5
23/08 #5: Gueugnon › Saint Vallier 6
24/08 #6: Saint-Amour › Oyonnax 78
26/08 #7: Thonon-les-Bains › Saint-François-Longchamp 104
27/08 #8: Ugine › La Toussuire 74
28/08 #9: Bessans › Villaroger 56
10/08 Circuit Franco-Belge DNF
07/08 Tour of Leuven - Memorial Jef Scherens DNF
29/07 - 01/08 Kreiz Breizh Elites
Ungdomstrøje 47
Klassement 110
29/07 #1: Ploumagoar › Ploumagoar 1
30/07 #2: Calanhel › Plouray 154
31/07 #3: Priziac › Carhaix 109
01/08 #4: Guingamp › Rostrenen 86
26/06 DM - Linjeløb 19
19/06 DM U23 - Linjeløb 2
02/06 - 05/06 Course de la Paix Grand Prix Jeseníky
Points-trøje 4
Klassement 103
Points-trøje 4
Klassement 103
Points-trøje 4
Klassement 103
02/06 #Prologue: Jeseník › Jeseník 35
03/06 #1: Jeseník › Rýmařov 1
04/06 #2: Bruntál › Dlouhé Stráně 104
05/06 #3: Jeseník › Jeseník 116
25/05 - 29/05 Flèche du Sud
Ungdomstrøje 23
Points-trøje 3
Klassement 50
Ungdomstrøje 23
Points-trøje 3
Klassement 50
25/05 #1: Kayl › Kayl 51
26/05 #2: Rumelange › Rumelange 5
27/05 #3: Bourscheid › Bourscheid 80
28/05 #4: Mondorf › Mondorf 1
29/05 #5: Esch-sur-Alzette › Esch-sur-Alzette 28
22/05 Fyen Rundt - Tour of Funen 3
21/05 Grand Prix Herning 7
25/04 - 01/05 Le Tour de Bretagne Cycliste
Ungdomstrøje 13
Points-trøje 21
Klassement 17
25/04 #1: Guenrouët › Sainte-Reine-de-Bretagne 55
26/04 #2: Missillac › La Chapelle-Bouëxic 24
27/04 #3: Lohéac › Le Hinglé 32
28/04 #4: Saint-Jacut-de-la-Mer › Guillac 34
29/04 #5: Ploërmel › Scaër 7
30/04 #6: Plumergat › Camors 8
01/05 #7: Plumilliau › Lannion 25
16/04 Liège - Bastogne - Liège U23 DNF
27/03 Gent-Wevelgem / Kattekoers-Ieper 2

Se resultater for 2021:


Antal Løbsdage 27
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 4
17/10 DM U23 - Linjeløb 15
03/10 Gylne Gutuer DNF
02/10 Lillehammer GP 47
24/09 VM U23 - Linjeløb 16
18/09 Liège - Bastogne - Liège U23 93
02/09 - 04/09 Flanders Tomorrow Tour
Points-trøje 3
Klassement 21
02/09 #1: Poperinge › Poperinge 2
03/09 #2: Staden › Staden 5
04/09 #3b: Handzame › Handzame 21
04/09 #3a: Koksijde › Koksijde 56
29/08 Rent Liv Løbet Skive 81
13/08 - 22/08 Tour de l'Avenir
Points-trøje 28
Klassement 99
13/08 #Prologue: Charleville-Mézières › Charleville-Mézières 173
14/08 #1: Charleville-Mézières › Soissons 130
15/08 #2: Laon › Laon 6
16/08 #3: Château-Thierry › Donnemarie-Dontilly 104
17/08 #4: Provins › Bar-le-Duc 77
18/08 #5: Tomblaine › Bar-sur-Aube 33
19/08 #6: Champagnole › Septmoncel 117
20/08 #7: Saint-Vulbas › Grand Colombier 128
21/08 #8: La Tour-en-Maurienne › Saint Jean d’Arves 73
22/08 #9: La Toussuire › Col du Petit Saint-Bernard 99
20/06 DM - Linjeløb 6
09/06 - 13/06 Tour of Slovenia
Ungdomstrøje 12
Klassement 77
09/06 #1: Ptuj › Rogaška Slatina 17
10/06 #2: Žalec › Celje (Celjski Grad) 73
11/06 #3: Brežice › Krško 76
12/06 #4: Ajdovščina › Nova Gorica 100
13/06 #5: Ljubljana › Novo mesto 19
30/05 Fyen Rundt - Tour of Funen 24

Se resultater for 2020:


Antal Løbsdage 2
13/09 DM U23 - Linjeløb 33
23/08 DM - Linjeløb DNF

Se resultater for 2019:


Antal Løbsdage 20
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
18/08 Fyen Rundt - Tour of Funen 19
30/06 DM - Linjeløb 46
23/06 DM U23 - Linjeløb 11
22/06 DM U23 - Enkeltstart 33
29/05 - 02/06 Flèche du Sud
Ungdomstrøje 15
Points-trøje 23
Klassement 66
29/05 #Prologue: Esch-sur-Alzette › Esch-sur-Alzette 59
30/05 #1: Rumelange › Rumelange 19
31/05 #2: Bourscheid › Bourscheid 81
01/06 #3: Mondorf › Roeser 15
02/06 #4: Kayl › Esch-sur-Alzette 8
10/05 - 12/05 CCC Tour - Grody Piastowskie
Ungdomstrøje 14
Klassement 51
10/05 #1b: Głogów › Polkowice 102
10/05 #1a: Polkowice › Polkowice 75
11/05 #2: Złotoryja › Jawor 83
12/05 #3: Nowa Ruda › Dzierżoniów 26
05/05 Skive-Løbet DNF
04/05 GP Himmerland Rundt DNF
27/04 Grand Prix Herning 11
21/02 - 24/02 Tour of Antalya
Points-trøje 12
Klassement 49
21/02 #1: Beskonak › Antalya 124
22/02 #2: Antalya › Antalya 104
23/02 #3: Perge › Termessos 48
24/02 #4: Side › Antalya 92

Se resultater for 2018:


Antal Løbsdage 20
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 7
Antal top-10, klassementer 1
31/08 - 02/09 Grand Prix Rüebliland
Points-trøje 15
Klassement 30
Points-trøje 15
Klassement 30
31/08 #1: Wittnau › Wittnau 21
01/09 #3: Möhlin › Möhlin 41
01/09 #2: Möhlin › Möhlin 33
02/09 #4: Steinmaur › Steinmaur 4
03/08 - 05/08 Aubel - Thimister - Stavelot
Klassement 11
03/08 #1: Aubel › Aubel 42
04/08 #2b: Thimister › Thimister 18
04/08 #2a: Thimister › Thimister 5
05/08 #3: Stavelot › Stavelot 13
20/07 - 22/07 Oberösterreich Juniorenrundfahrt
Klassement 26
Klassement 26
20/07 #1: Ansfelden › Marchtren 86
21/07 #2: Rohrbach › Rohrbach 18
22/07 #3: Bad Wimsbach-Neydhartin › Gmundnerberg 26
07/07 - 08/07 GP Général Patton
Points-trøje 12
Klassement 26
07/07 #1: Ettelbruck › Troisvierges 49
08/07 #2: Munshausen › Munshausen 10
30/06 DM Junior mænd - Linjeløb 2
28/06 DM Junior mænd - Enkeltstart 38
28/04 - 01/05 La Coupe du Président de la Ville de Grudziądz
Points-trøje 5
Klassement 17
Points-trøje 5
Klassement 17
Points-trøje 5
Klassement 17
28/04 #1a: Gruta › Lasin 71
28/04 #1b: Jablonowo Pom. › Jablonowo Pom. 7
29/04 #2: Swiecie › Swiecie 1
30/04 #3: Płużnica › Lisewo 89
01/05 #4: Grudziadz › Grudziadz 9

Se resultater for 2017:


Antal Løbsdage 6
03/09 La Philippe Gilbert juniors DNF
14/07 - 16/07 OberÖsterreich Juniorenrundfahrt
Ungdomstrøje 47
Klassement 105
Ungdomstrøje 47
Klassement 105
14/07 #1: Haid/Ansfelden › Marchtrenk 111
15/07 #2: Bad Leonfelden › Bad Leonfelden 97
16/07 #3: Bad Wimsbach › Altmünster 108
24/06 DM Junior mænd - Linjeløb 26
22/06 DM Junior mænd - Enkeltstart 35

Se resultater for 2016:


Antal Løbsdage 1
25/06 DM Junior mænd - Linjeløb 31