Mathias Bregnhøj

Info om Mathias Bregnhøj:

Navn Mathias Bregnhøj
Født 11-11-1995 (28 år)
Højde 180 cm
Vægt 63 kg
Nuværende hold Sabgal / Anicolor
UCI rangliste 494

Hold:

2024 Sabgal / Anicolor
2023 Leopard TOGT Pro Cycling
2022 Riwal Cycling Team
2021 BHS - PL Beton Bornholm
2020 BHS - PL Beton Bornholm
2019 BHS - Almeborg-Bornholm
2018 BHS - Almeborg-Bornholm
2017 BHS - Almeborg-Bornholm
2016 Herning Cykle Klub
2015 Odder CK
2014 Odder CK
2013 Team Campus Vejle Middelfart

Sæsoner:

Sæson Sejre (1-dags) Sejre (Klassement) Top-10
2024 0 0 7
2023 3 2 12
2022 0 0 7
2021 0 0 1
2020 0 0 1
2019 0 0 1

Mathias Bregnhøj's løbskalender og resultater i 2024:

Mathias Bregnhøj har foreløbigt følgende løb på programmet i 2024:


Antal Løbsdage 33
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 5
07/06 - 10/06 GP Douro Internacional
Klassement 3
07/06 #1: Resende › Resende 2
08/06 #2: Santa Marta Penaguií£o › Carrazeda de Ansií£es NR
09/06 #3: Tabuaí§o › Armamar 9
10/06 #4: Lamego › Lamego 11
26/05 Fyen Rundt - Tour of Funen 43
25/05 Grand Prix Herning 47
03/05 - 05/05 Grande Príªmio Internacional Beiras e Serra da Estrela
Klassement 12
03/05 #1: Trancoso › Míªda 14
04/05 #2: Belmonte › Sabugal 30
05/05 #3: Manteigas › Covilhí£ 19
26/04 - 28/04 Vuelta Asturias Julio Alvarez Mendo
Points-trøje 28
Klassement 20
26/04 #1: Cangas del Narcea › Pola de Lena 20
27/04 #2: Ribera de Arriba › Ribadesella 13
28/04 #3: Benia de Oní­s › Oviedo 31
04/04 - 07/04 Circuit des Ardennes
Points-trøje 8
Klassement 2
04/04 #1: Juniville › Asfeld 26
05/04 #2: Auvillers-les-Forges › Hardoncelle 2
06/04 #3: Charleville-Mézières › Aiglemont 10
07/04 #4: Sedan › Sedan 11
30/03 Gran Premio Miguel Indurain 34
20/03 - 24/03 Volta ao Alentejo
Points-trøje 26
Klassement 66
20/03 #1: Castro Verde › Beja 34
21/03 #2: Vidigueira › Grí¢ndola 59
22/03 #3: Mourí£o › Reguengos de Monsaraz 62
23/03 #4: Monforte › Castelo de Vide 69
24/03 #5: Nisa › Evora 86
17/03 Classica da Arrabida - Cyclin'Portugal 3
22/02 - 25/02 O Gran Camiño - The Historical Route
Klassement 54
22/02 #1: A Coruña › A Coruña 40
23/02 #2: Taboada › Chantada 65
24/02 #3: Xinzo de Limia › Castelo de Ribadavia 33
25/02 #4: Ponteareas › Tui 74
08/02 - 11/02 Tour of Antalya
Klassement 29
08/02 #1: Side › Antalya 55
09/02 #2: Demre › Antalya 30
10/02 #3: Kemer › Tahtali 25
11/02 #4: Antalya › Antalya 48
04/02 Prova de Abertura 28
20/01 Clí ssica Comunitat Valenciana 1969 - Gran Premi València 57

Se resultater for 2023:


Antal Løbsdage 60
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 3
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 12
Antal sejre, klassementer 2
Antal top-10, klassementer 3
01/10 Holbæk 11
20/09 - 24/09 Å koda Tour Luxembourg
Klassement 31
20/09 #1: Luxembourg › Luxembourg Kirchberg 26
21/09 #2: Mondorf-les-Bains › Mamer 35
22/09 #3: Mertert › Vianden 38
23/09 #4: Pétange › Pétange 16
24/09 #5: Mersch › Luxembourg 38
10/09 Konggaard Løbet 15
03/09 Gylne Gutuer 13
02/09 Lillehammer GP 6
15/08 - 19/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Points-trøje 45
Klassement 8
Points-trøje 45
Klassement 8
15/08 #1: Aalborg › Aalborg 17
16/08 #2: Kjellerup › Silkeborg 41
17/08 #3: Vejen › Vejle 17
18/08 #4: Kalundborg › Bagsví¦rd 29
19/08 #5: Helsingí¸r › Helsingí¸r 12
31/07 - 02/08 Tour de l'Ain
Points-trøje 23
Klassement 17
31/07 #1: Loyettes › La Plaine Tonique 66
01/08 #2: Saint-Vulbas › Lagnieu 21
02/08 #3: Oyonnax › Lélex Monts-Jura 11
02/07 - 06/07 Int. í–sterreich-Rundfahrt - Tour of Austria
Points-trøje 20
Klassement 15
02/07 #1: Dornbirn › Dornbirn 48
03/07 #2: St. Anton am Arlberg › Innsbruck 52
04/07 #3: Sillian › St. Johann Alpendorf 25
05/07 #4: St. Johann Alpendorf › Steyr 5
06/07 #5: Ybbs an der Donau › Sonntagberg 13
25/06 National Championships Denmark - Road Race 5
22/06 National Championships Denmark - ITT 13
18/06 Din Bilpartner Løbet - Vejen 59
26/05 - 29/05 Tour of Norway
Klassement 62
26/05 #Prologue: Bergen › Mount Flí¸yen 53
27/05 #1: Rí¸ldal › Hovden 58
28/05 #2: Valle › Stavanger 105k 106
29/05 #3: Stavanger › Stavanger 61
17/05 - 21/05 Flèche du Sud
Points-trøje 8
Klassement 7
17/05 #1: Esch-sur-Alzette › Esch-sur-Alzette 32
17/05 #Prologue: Esch-sur-Alzette › Esch-sur-Alzette 32
18/05 #2: Rumelange › Rumelange 88
18/05 #1: Rumelange › Rumelange 88
19/05 #3: Bourscheid › Bourscheid 1
19/05 #2: Bourscheid › Bourscheid 1
20/05 #4: Sanem › Sanem 52
20/05 #3: Sanem › Sanem 52
21/05 #4: Esch-sur-Alzette › Esch-sur-Alzette 51
07/05 Ringerike GP 69
06/05 Sundvolden GP 2
16/04 Tour du Doubs 31
15/04 Tour du Jura Cycliste 14
14/04 Classic Grand Besaní§on Doubs 37
06/04 - 09/04 Circuit des Ardennes
Points-trøje 6
Klassement 1
06/04 #1: Nouvion-sur-Meuse › Sedan 46
07/04 #2: Renneville › Gruyères 1
08/04 #3: Chooz › Haybes 19
09/04 #4: Bazeilles › Charleville-Mézières 28
01/04 Volta Limburg Classic 10
01/04 Volta Limburg Classic 10
22/03 - 26/03 Olympia's Tour
Points-trøje 12
Klassement 1
22/03 #1: TT Circuit Assen › TT Circuit Assen 6
23/03 #2: Assen › Assen 20
24/03 #3: Gieten › Ruurlo 53
25/03 #4: Neede › Tiel 27
26/03 #5: Beek › Beek 6
12/03 Albert Achterhes Profronde van Drenthe 82
05/03 Grand Prix de la Ville de Lillers Souvenir Bruno Comini 83
04/03 Le Tour des 100 Communes 68
17/02 - 19/02 Tour des Alpes Maritimes et du Var
Klassement 11
17/02 #1: Saint-Raphaí«l › Ramatuelle 40
18/02 #2: Mandelieu-la-Napoule › Antibes 26
19/02 #3: Villefranche-sur-Mer › Vence 7

Se resultater for 2022:


Antal Løbsdage 43
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 6
25/09 Classique Paris-Chauny 83
13/09 - 17/09 Skoda Tour Luxembourg
Klassement 54
Klassement 54
13/09 #1: Luxembourg › Luxembourg 28
14/09 #2: Junglinster › Schifflange 45
15/09 #3: Rosport › Diekirch 106
16/09 #4: Remich › Remich 30
17/09 #5: Mersch › Luxembourg 30
04/09 Gylne Gutuer 6
03/09 Lillehammer GP 5
16/08 - 20/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Points-trøje 21
Klassement 20
Points-trøje 21
Klassement 20
16/08 #1: Allerød › Køge 93
17/08 #2: Assens › Assens 28
18/08 #3: Otterup › Herning 45
19/08 #4: Skive › Skive 50
20/08 #5: Give › Vejle 100k 33
09/08 - 11/08 Tour de l'Ain
Klassement 15
09/08 #1: Châtillon-Sur-Chalaronne › Val-Revermont 57
10/08 #2: Saint-Vulbas › Lagnieu 25
11/08 #3: Plateau d'Hauteville › Lélex 18
29/07 - 01/08 Kreiz Breizh Elites
Points-trøje 41
Klassement 77
29/07 #1: Ploumagoar › Ploumagoar 4
30/07 #2: Calanhel › Plouray 102
31/07 #3: Priziac › Carhaix 62
01/08 #4: Guingamp › Rostrenen 70
26/06 DM - Linjeløb 13
23/06 DM - Enkeltstart 19
24/05 - 29/05 Tour of Norway
Points-trøje 46
Klassement 16
24/05 #1: Bergen › Voss 29
25/05 #2: Ulvik › Geilo 35
26/05 #3: Gol › Stavsro/Gaustatoppen 20
27/05 #4: Hovden › Kristiansand 33
28/05 #5: Flekkefjord › Sandnes 146k 29
29/05 #6: Stavanger › Stavanger 34
08/05 Ringerike GP 9
07/05 Sundvolden GP 3
16/04 Tour du Jura Cycliste 11
15/04 Classic Grand Besançon Doubs 18
06/04 - 09/04 Circuit des Ardennes
Klassement 8
06/04 #1: Signy-le-Petit › Signy-le-Petit 22
07/04 #2: Bazeilles › Sedan 16
09/04 #4: Charleville-Mézières › Charleville-Mézières 50
02/04 Volta Limburg Classic 28
02/04 Volta Limburg Classic 28
02/04 Volta Limburg Classic 28
27/02 Drôme Classic 85
26/02 Faun-Ardèche Classic 104
18/02 - 20/02 Tour des Alpes Maritimes et du Var
Points-trøje 24
Klassement 17
18/02 #1: Saint-Raphaël › La Seyne-sur-Mer 47
19/02 #2: Puget-Théniers › La Turbie 10
20/02 #3: Villefranche-sur-Mer › Blausasc 32

Se resultater for 2021:


Antal Løbsdage 22
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
29/08 Rent Liv Løbet Skive 56
19/08 - 22/08 Tour of Norway
Klassement 18
19/08 #1: Egersund › Sokndal (Kroheia) 22
20/08 #2: Sirdal (Tjørhomfjellet) › Sirdal (Fidjeland) 26
21/08 #3: Jørpeland › Jørpeland 28
22/08 #4: Hinna Park › Stavanger 31
10/08 - 14/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Klassement 45
Klassement 45
10/08 #1: Struer › Esbjerg 47
11/08 #2: Ribe › Sønderborg 60
12/08 #3: Tønder › Vejle 27
13/08 #4: Holbæk › Kalundborg 53
14/08 #5: Frederiksberg › Frederiksberg 38
20/06 DM - Linjeløb 13
17/06 DM - Enkeltstart 19
03/06 - 06/06 Tour of Malopolska
Klassement 14
03/06 #Prologue: Cracow › Cracow 14
04/06 #1: Wieliczka › Myślenice Góra Chełm 16
05/06 #2: Niepołomice › Nowy Targ 102
06/06 #3: Jabłonka › Stary Sącz Przehyba 14
30/05 Fyen Rundt - Tour of Funen 33
19/05 - 23/05 Alpes Isère Tour
Points-trøje 33
Klassement 29
Points-trøje 33
Klassement 29
19/05 #1: Charvieu-Chavagneux › Charvieu-Chavagneux 80
20/05 #2: Saint-Jean-de-Soudain › La Verpillière 41
21/05 #3: Saint-Exupéry › Pusignan 24
22/05 #4: Les Roches-de-Condrieu › Saint-Maurice-l'Exil 10
23/05 #5: Pressins › Crolles 40

Se resultater for 2020:


Antal Løbsdage 8
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
03/10 DM - Enkeltstart 10
23/08 DM - Linjeløb 29
12/08 - 16/08 Tour Bitwa Warszawska 1920
12/08 #Prologue: Warsaw › Warsaw 111
13/08 #1: Radzymin › Radzymin DNF
20/02 - 23/02 Tour of Antalya
Klassement 17
20/02 #1: Antalya › Antalya 125
21/02 #2: Kemer › Antalya 30
22/02 #3: Aspendos › Termessos 22
23/02 #4: Side › Antalya 138

Se resultater for 2019:


Antal Løbsdage 27
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
21/08 - 25/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Klassement 16
Klassement 16
21/08 #1: Silkeborg › Silkeborg 66
22/08 #2: Grindsted › Grindsted 22
23/08 #3: Holstebro › Vejle 26
24/08 #4: Korsør › Asnæs Indelukke 19
25/08 #5: Roskilde › Frederiksberg 44
18/08 Fyen Rundt - Tour of Funen 35
03/08 Hansa Bygg Kalmar Grand Prix Road Race 76
30/06 DM - Linjeløb 33
27/06 DM - Enkeltstart 21
29/05 - 02/06 Flèche du Sud
Klassement 63
Klassement 63
29/05 #Prologue: Esch-sur-Alzette › Esch-sur-Alzette 41
30/05 #1: Rumelange › Rumelange 70
31/05 #2: Bourscheid › Bourscheid 71
01/06 #3: Mondorf › Roeser 41
02/06 #4: Kayl › Esch-sur-Alzette 75
24/05 - 26/05 A Travers les Hauts de France
Klassement 42
24/05 #1: Gavrelle › Épinoy 99
25/05 #2: Seclin › Bonningues-lès-Calais 55
26/05 #3: Petite-Forêt › Pecquencourt 49
09/05 - 12/05 Rhône-Alpes Isère Tour
Points-trøje 24
Klassement 39
Points-trøje 24
Klassement 39
09/05 #1: Charvieu-Chavagneux › Villefontaine 105
10/05 #2: Saint Exupéry Airport › Saint-Pierre-de-Chandieu 63
11/05 #3: Montanay › Saint-Maurice-l'Exil 32
12/05 #4: Saint-Maurice-l'Exil › Charvieu-Chavagneux 6
27/04 Grand Prix Herning 37
20/04 Arno Wallaard Memorial 78
20/04 Arno Wallaard Memorial 78
31/03 Cholet - Pays de la Loire 80
30/03 Classic Loire Atlantique DNF
17/03 Paris-Troyes DNF

Se resultater for 2018:


Antal Løbsdage 14
01/07 DM - Linjeløb 20
28/06 DM - Enkeltstart 20
16/06 Fyen Rundt - Tour of Funen 62
09/05 - 13/05 Flèche du Sud
Klassement 51
Klassement 51
09/05 #1: Berbourg › Berbourg 90
10/05 #2: Rumelange › Rumelange 95
11/05 #3: Wincrange › Wincrange 47
12/05 #4: Roeser › Roeser 64
13/05 #5: Esch/Alzette › Esch/Alzette 87
06/05 Ringerike GP 55
05/05 Sundvolden GP DNF
29/04 Skive-Løbet 88
21/04 Grand Prix Herning 17
25/03 Cholet - Pays de la Loire 91
24/03 Classic Loire Atlantique DNF

Se resultater for 2017:


Antal Løbsdage 20
12/09 - 16/09 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Ungdomstrøje 23
Points-trøje 23
Klassement 95
Ungdomstrøje 23
Points-trøje 23
Klassement 95
12/09 #1: Frederiksberg › Kalundborg 82
14/09 #3: Otterup › Vejle 97
15/09 #4: Randers › Randers 33
16/09 #5: Ebeltoft › Aarhus 85
03/09 Kernen Omloop Echt-Susteren DNF
05/08 Hansa Bygg Kalmar Grand Prix Road Race DNF
25/06 DM - Linjeløb DNF
22/06 DM - Enkeltstart 26
11/06 GP Horsens Posten DNF
04/06 Memorial Philippe Van Coningsloo 103
19/05 - 21/05 A Travers Les Hauts De France - Trophee Paris-Arras Tour
Klassement 45
Klassement 45
19/05 #1: Marquion › Gouy-sous-Bellonne 65
20/05 #2: Lallaing › Merlimont 50
21/05 #3: Doullens › Arras 49
07/05 Ringerike GP 27
06/05 Sundvolden GP DNF
01/05 Rund um den Finanzplatz Eschborn-Frankfurt DNF
29/04 GP Viborg 26
18/04 G.P. Palio del Recioto DNF
17/04 Giro del Belvedere 64
02/04 GP Adria Mobil 57

Se resultater for 2016:


Antal Løbsdage 7
26/06 DM - Linjeløb DNF
12/06 GP Horsens Posten 36
11/06 Fyen Rundt - Tour of Funen 65
28/05 DM U23 - Linjeløb 15
01/05 Skive-Løbet 12
30/04 GP Viborg 37
29/04 Himmerland Rundt DNF

Se resultater for 2015:


Antal Løbsdage 4
28/06 DM - Linjeløb DNF
14/06 Fyen Rundt - Tour of Funen 42
03/05 Skive-Løbet DNF
02/05 Himmerland Rundt 61

Se resultater for 2014:


Antal Løbsdage 1
01/06 DM U23 - Linjeløb 18

Se resultater for 2013:


Antal Løbsdage 4
24/08 Omloop Mandel - Leie - Schelde DNF
12/07 - 14/07 Oberösterreich Juniorenrundfahrt
Klassement 27
Klassement 27
12/07 #1: Haid/Ansfelden › Marchtrenk 24
13/07 #2: Linz › Perg 31
14/07 #3: Bad Wimsbach › Attnang-Puchheim 60