Rasmus Bøgh Wallin

Billede af den danske cykelrytter Rasmus Bøgh Wallin

Info om Rasmus Bøgh Wallin:

Navn Rasmus Bøgh Wallin
Født 02-01-1996 (28 år)
Højde 195 cm
Vægt 78 kg
Nuværende hold Uno-X Mobility
UCI rangliste 621

Hold:

2025 Uno-X Mobility
2024 Uno-X Mobility
2023 Restaurant Suri - Carl Ras
2022 Restaurant Suri - Carl Ras
2021 Team CO:PLAY-Giant
2020 Riwal Readynez Cycling Team
2019 Riwal Readynez Cycling Team
2018 Team ColoQuick
2017 ColoQuick CULT
2016 Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling
2015 Team Soigneur
2014 Team Cycling Elite Copenhagen
2013 Team HH Malerentreprise

Sæsoner:

Sæson Sejre (1-dags) Sejre (Klassement) Top-10
2024 0 0 4
2023 11 1 19
2022 5 3 4
2021 0 0 3
2020 0 0 1
2019 1 0 2
2018 1 0 9
2017 1 0 8
2016 0 0 4
2015 0 0 2
2014 0 0 3
2013 0 0 1

Rasmus Bøgh Wallin's løbskalender og resultater i 2024:

Rasmus Bøgh Wallin har foreløbigt følgende løb på programmet i 2024:


Antal Løbsdage 33
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 4
16/06 Bording Cup - Nysted 8
09/06 CK Nordsjælland Linjeløb 38
09/06 CK Nordsjælland Linjeløb 38
01/06 Heylen Vastgoed Heistse Pijl 112
24/05 - 25/05 Tour of Estonia
Points-trøje 19
Klassement 11
24/05 #1: Tallinn › Tartu 31
25/05 #2: Tartu › Tartu 14
19/05 Antwerp Port Epic / Sels Trophy 73
18/05 Veenendaal-Veenendaal 41
12/05 Vitamin Well GP 6
09/05 Circuit de Wallonie 101
27/04 GP Lumsås 15
21/04 State Energy Race - Ordrup CC 13
14/04 Ní¦stved BC 3
06/04 Hurtig Joakim Lí¸bet 3
03/04 Scheldeprijs 51
27/03 Dwars door Vlaanderen - A travers la Flandre ME 91
22/03 E3 Saxo Classic DNF
20/03 Classic Brugge-De Panne 51
15/03 Bredene Koksijde Classic 14
13/03 Danilith Nokere Koerse 67
03/03 Grote prijs Jean - Pierre Monseré 19
02/03 Grand Prix Criquielion 61
27/02 Le Samyn 74
10/02 - 14/02 Tour of Oman
Points-trøje 37
Klassement 94
10/02 #1: Oman Across Ages Museum › Oman Convention and Exhibition Centre (OCEC) 111
11/02 #2: Al Sifah › Qurayyat 101
12/02 #3: Naseem Park › Al Bustan 107
13/02 #4: Fanja › Yitti Hills 69k 62
14/02 #5: Samail ''Al Fayhaa Reshouse'' › Jabal Al Akhdhar (Green Mountain) 76
09/02 Muscat Classic DNF
28/01 Trofeo Palma 116
26/01 Trofeo Serra Tramuntana 136
25/01 Trofeo Ses Salines-Felanitx 146
24/01 Trofeo Calvià DNF

Se resultater for 2023:


Antal Løbsdage 55
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 11
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 30
Antal sejre, klassementer 1
Antal top-10, klassementer 11
14/10 National Championships Denmark - Gravel 3
01/10 Holbæk 1
24/09 Fri Bike Shop Sønderborg 6
23/09 Tønder ACR løbet 18
17/09 Grote Prijs Rik Van Looy 1
07/09 - 10/09 Okolo jižní­ch Čech/Tour of South Bohemia
Points-trøje 9
Klassement 58
07/09 #1: Třeboň › Milevsko 80
08/09 #2: České Velenice › Studení¡ 56
09/09 #3: Českí½ Krumlov › Javorní­k 69
10/09 #4: České Budějovice › Jindřichův Hradec 1
03/09 Gylne Gutuer 2
02/09 Lillehammer GP 58
26/08 Grand Prix Lumsås 8
21/08 Tour de Charlottenlund 1
15/08 - 19/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Points-trøje 22
Klassement 89
Points-trøje 22
Klassement 89
15/08 #1: Aalborg › Aalborg 63
16/08 #2: Kjellerup › Silkeborg 110
17/08 #3: Vejen › Vejle 98
18/08 #4: Kalundborg › Bagsví¦rd 98
19/08 #5: Helsingí¸r › Helsingí¸r 60
10/08 Hadsten Gadeløb 5
03/08 - 03/08 Randers Bike Week
Klassement 14
03/08 #1: Sí¸nder Borup › Sí¸nder Borup 3
04/08 #2: Sí¸nder Borup › Sí¸nder Borup 1
05/08 #3: Sí¸nder Borup › Sí¸nder Borup 6
06/08 #4: Fussingí¸ › Fussingí¸ 18
25/06 National Championships Denmark - Road Race 8
22/06 National Championships Denmark - ITT 19
18/06 Din Bilpartner Løbet - Vejen 1
11/06 Ordrup CC Linjeløb 2
03/06 Nakskov CC - 8
28/05 Hawaii Express Tartu Rattaralli 8
26/05 - 27/05 Tour of Estonia
Points-trøje 1
Klassement 1
26/05 #1: Tallinn › Tartu 5
27/05 #2: Tartu › Tartu 1
21/05 Rund um Kí¶ln DNF
20/05 Veenendaal-Veenendaal Classic 56
18/05 Circuit de Charleroi Wallonie 36
14/05 Fyen Rundt - Tour of Funen 42
13/05 Grand Prix Herning 2
07/05 Ringerike GP 3
06/05 Sundvolden GP DNF
01/05 Ringenloppet - SweCup 2 1
30/04 Kolding BC Løbet 18
23/04 ABC København 20
16/04 Slagelseløbet 10
15/04 Arno Wallaard Memorial 1
15/04 Arno Wallaard Memorial 1
10/04 3 Dage i Nord - #3 Campione Cup - Aalborg 2
09/04 3 Dage i Nord - #2 Campione Cup - Thy 2
08/04 3 Dage i Nord - #1 Campione Cup - Hjørring 10
06/04 Vitamin Well GP 12
01/04 HurtigJoakimLøbet 5.0 35
17/03 - 19/03 International Tour of Rhodes
Klassement 61
17/03 #1: Rhodes › Kalamonas 62
18/03 #2: Rhodes › Afandou 81
19/03 #3: Rhodes › Maritsa 49
11/03 Rhodes GP by Culture & Sports Organization 2
04/03 - 05/03 Visit South Aegean Islands
Klassement 30
04/03 #1: Rhodes › Koskinou 1
05/03 #2: Rhodes › Salakos 53

Se resultater for 2022:


Antal Løbsdage 30
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 5
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 9
Antal sejre, klassementer 3
Antal top-10, klassementer 5
17/09 Grote Prijs Rik Van Looy 2
08/09 - 11/09 Okolo jižních Čech / Tour of South Bohemia
Points-trøje 2
Klassement 1
Points-trøje 2
Klassement 1
Points-trøje 2
Klassement 1
08/09 #1: Kaplice › Kaplice 1
08/09 #1: Kaplice › Kaplice 1
09/09 #2: Třeboň › Nová Bystřice 26
10/09 #3: Studená › Protivín 11
10/09 #3: Studená › Protivín 11
11/09 #4: České Velenice › Jindřichův Hradec 1
11/09 #4: České Velenice › Jindřichův Hradec 1
04/09 Gylne Gutuer DNF
03/09 Lillehammer GP 80
28/08 Ronde van de Achterhoek 22
16/08 - 20/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Points-trøje 18
Klassement 80
Points-trøje 18
Klassement 80
16/08 #1: Allerød › Køge 167k 67
17/08 #2: Assens › Assens 48
18/08 #3: Otterup › Herning 227k 66
19/08 #4: Skive › Skive 99k 108
20/08 #5: Give › Vejle 85
06/08 Scandinavian Race in Uppsala 1909-2022 1
26/06 DM - Linjeløb 10
23/06 DM - Enkeltstart 15
22/05 Fyen Rundt - Tour of Funen 34
21/05 Grand Prix Herning 13
16/04 Arno Wallaard Memorial 4
16/04 Arno Wallaard Memorial 4
21/03 - 27/03 Tour de Normandie
Klassement 91
21/03 #1: Ouistreham › Vimoutiers 137
22/03 #2: Le Neubourg › Forges-les-Eaux 103
23/03 #3: Nonancourt › Elbeuf-sur-Seine 107
24/03 #4: Gacé › Argentan 96
25/03 #5: Les Monts d'Aunay › Bagnoles-de-l'Orne 74
26/03 #6: Carentan-les-Marais › Carentan-les-Marais 37
27/03 #7: Ducey-les-Chéris › Caen 62

Se resultater for 2021:


Antal Løbsdage 14
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 3
09/09 - 12/09 Okolo jižních Čech / Tour of South Bohemia
Klassement 27
Klassement 27
09/09 #1: Jindřichův Hradec › Jindřichův Hradec 8
10/09 #2: Třeboň › Nová Bystřice 24
11/09 #3: Protivín › Studená 58
12/09 #4: České Velenice › Jindřichův Hradec 30
29/08 Rent Liv Løbet Skive 31
28/08 GP Himmerland Rundt 3
10/08 - 14/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Points-trøje 23
Klassement 78
Points-trøje 23
Klassement 78
10/08 #1: Struer › Esbjerg 150k 57
11/08 #2: Ribe › Sønderborg 54k 85
12/08 #3: Tønder › Vejle 95
13/08 #4: Holbæk › Kalundborg 50
14/08 #5: Frederiksberg › Frederiksberg 82
20/06 DM - Linjeløb DNF
30/05 Fyen Rundt - Tour of Funen 2
29/05 Grand Prix Herning 23

Se resultater for 2020:


Antal Løbsdage 3
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
23/08 DM - Linjeløb 9
08/03 Dorpenomloop Rucphen 99
03/03 Le Samyn DNF

Se resultater for 2019:


Antal Løbsdage 40
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 3
Antal top-10, klassementer 1
18/09 - 21/09 Okolo Slovenska / Tour de Slovaquie
Points-trøje 36
Klassement 82
18/09 #1a: Bardejov › Bardejov 110
18/09 #1b: Bardejov › Bardejov 46
19/09 #2: Bardejov › Ružomberok 71
20/09 #3: Ružomberok › Hlohovec 93
21/09 #4: Hlohovec › Senica 92
01/09 Grote Prijs Jef Scherens - Rondom Leuven DNF
31/08 Omloop Mandel-Leie-Schelde Meulebeke 80
15/08 - 18/08 Arctic Race of Norway
Ungdomstrøje 49
Klassement 106
15/08 #1: Å › Leknes 44
16/08 #2: Henningsvær › Svolvær 21
17/08 #3: Sortland › Storheia Summit (Melbu) 109
18/08 #4: Lødingen › Narvik 84
31/07 - 04/08 Tour Alsace
31/07 #Prologue: Sausheim › Sausheim 16
01/08 #1: Sélestat › Sélestat 12
02/08 #2: Vesoul › La Planche des Belles Filles 128
03/08 #3: Ribeauvillé › Station du Lac Blanc OTL
30/06 DM - Linjeløb 25
27/06 DM - Enkeltstart 31
23/06 Elfstedenronde 99
22/06 Heylen Vastgoed Heistse Pijl 24
21/06 Dwars door het Hageland DNF
05/06 - 09/06 Skoda-Tour de Luxembourg
Ungdomstrøje 32
Klassement 84
Ungdomstrøje 32
Klassement 84
05/06 #Prologue: Luxembourg Ville › Luxembourg Ville 60
06/06 #1: Luxembourg Ville › Bascharage 17
07/06 #2: Steinfort › Rosport 95
08/06 #3: Mondorf › Diekirch 89
09/06 #4: Mersch › Luxembourg Ville 60
26/05 Grote Prijs Marcel Kint 71
11/05 Scandinavian Race in Uppsala 1909-2019 1
05/05 Skive-Løbet 4
04/05 GP Himmerland Rundt 63
27/04 Grand Prix Herning 5
10/04 Scheldeprijs 36
06/04 Volta Limburg Classic DNF
06/04 Volta Limburg Classic DNF
06/04 Volta Limburg Classic DNF
25/03 - 31/03 Tour de Normandie
25/03 #1: Courseulles-sur-Mer › Le Neubourg 110
26/03 #2: Darnétal › Forges-les-Eaux 141
27/03 #3: Bourg-Achard › Elbeuf-sur-Seine 103
28/03 #4: Tilly-sur-Seulles › Argentan DNF
22/03 Bredene Koksijde Classic DNF
20/03 Danilith Nokere Koerse ME 131

Se resultater for 2018:


Antal Løbsdage 37
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 9
Antal top-10, klassementer 1
11/09 - 16/09 Olympia's Tour
Points-trøje 5
Klassement 6
11/09 #1: Assen › Assen 10
12/09 #2: Emmen › Emmen 24
13/09 #3: Gieten › Hellendoorn 7
14/09 #4: Nijverdal › Duiven 4
15/09 #5a: Offenbeek › Offenbeek 34
15/09 #5b: Offenbeek › Offenbeek 11
16/09 #6: Dreumel › Beneden-Leeuwen 3
02/09 Gylne Gutuer DNF
01/09 Lillehammer GP DNF
26/08 Ronde van Midden Nederland 3
25/08 Omloop Mandel-Leie-Schelde Meulebeke 4
01/08 - 05/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Ungdomstrøje 14
Klassement 72
Ungdomstrøje 14
Klassement 72
01/08 #1: Aalborg › Aalborg 72
02/08 #2: Viborg › Vejle 92
03/08 #3: Naestved › Vordingborg 85
04/08 #4: Nykøbing Falster › Nykøbing Falster 90
05/08 #5: Faxe › Frederiksberg 61
01/07 DM - Linjeløb 17
28/06 DM - Enkeltstart 11
17/06 GP Horsens Posten 15
16/06 Fyen Rundt - Tour of Funen 12
10/06 DM U23 - Linjeløb 21
09/06 DM U23 - Enkeltstart 8
18/05 - 20/05 A Travers Les Hauts De France - Trophee Paris-Arras Tour
Ungdomstrøje 30
Klassement 54
Ungdomstrøje 30
Klassement 54
18/05 #1: Le Cateau-Cambrésis › Villers-lès-Cagnicourt 8
19/05 #2: Lens › Liévin 69
20/05 #3: Hermies › Arras 17
12/05 Scandinavian Race in Uppsala 1909-2018 23
01/05 Eschborn-Frankfurt U23 DNF
29/04 Skive-Løbet 1
14/04 ZLM tour 54
14/04 ZLM tour 54
07/04 Ronde van Vlaanderen Beloften 50
31/03 - 02/04 Le Triptyque des Monts et Chateaux
Klassement 57
31/03 #1: Pecq › Flobecq 37
01/04 #2: Tournai › Leuze-en-Hainaut 50
02/04 #3b: Chateau de Moulbaix › Beau Site (Saint-Sauveur) 75
02/04 #3a: Frasnes › Saint-Sauveur 76
25/03 Gent-Wevelgem/Kattekoers-Ieper DNF
11/03 Rabobank Dorpenomloop Rucphen 41

Se resultater for 2017:


Antal Løbsdage 23
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 8
Antal top-10, klassementer 1
12/09 - 16/09 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Ungdomstrøje 9
Klassement 41
Ungdomstrøje 9
Klassement 41
12/09 #1: Frederiksberg › Kalundborg 47
14/09 #3: Otterup › Vejle 34
15/09 #4: Randers › Randers 34
16/09 #5: Ebeltoft › Aarhus 95
26/08 - 27/08 Ronde van Midden Nederland
Ungdomstrøje 2
Klassement 6
26/08 #1: Doorn › Doorn 2
27/08 #2: Utrecht › Utrecht 8
05/08 Hansa Bygg Kalmar Grand Prix Road Race 1
30/07 Rad am Ring DNF
25/06 DM - Linjeløb 22
22/06 DM - Enkeltstart 27
10/06 Fyen Rundt - Tour of Funen 35
24/05 - 28/05 Tour des Fjords
Ungdomstrøje 33
Klassement 61
24/05 #1: Balestrand › Førde 26
25/05 #2: Gulen › Norheimsund 82
26/05 #3: Odda › Kopervik 23
27/05 #4: Stavanger › Sandnes 82
28/05 #5: Hinna Park › Stavanger 52
14/05 DM U23 - Linjeløb 4
13/05 DM U23 - Enkeltstart 6
30/04 Skive-Løbet 8
17/04 Tro-Bro Léon DNF
15/04 ZLM Tour 5
15/04 ZLM Tour 5
20/03 - 26/03 Tour de Normandie
20/03 #1: Bourg-Achard › Gonfreville-l'Orcher OTL

Se resultater for 2016:


Antal Løbsdage 27
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 4
27/09 - 02/10 Olympia's Tour
27/09 #1: Hardenberg › Hardenberg 8
28/09 #2: Assen › Assen 85
29/09 #3b: Ulft › Gendringen 93
29/09 #3a: 's-Heerenberg › Elten 90
30/09 #4: Zutphen › Zutphen 51
01/10 #5: Reuver › Reuver 64
02/10 #6: Margraten › Noorbeek DNF
27/07 - 31/07 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Ungdomstrøje 26
Klassement 109
Ungdomstrøje 26
Klassement 109
27/07 #1: Herning › Esbjerg 72
28/07 #2: Rømø › Sønderborg 123
29/07 #3: Aabenraa › Vejle 95
30/07 #4: Nyborg › Nyborg 46
31/07 #5: Karrebæksminde › Frederiksberg 100
26/06 DM - Linjeløb 26
23/06 DM - Enkeltstart 20
12/06 GP Horsens Posten DNF
11/06 Fyen Rundt - Tour of Funen 41
28/05 DM U23 - Linjeløb 10
27/05 DM U23 - Enkeltstart 3
13/05 - 16/05 Tour de Berlin
Klassement 36
13/05 #Prologue: Berlin › Berlin 7
14/05 #2: Schäferberg › Schäferberg 81
15/05 #3b: Baruth › Baruth 58
15/05 #3a: Baruth › Baruth 56
16/05 #4: Birkenwerder › Birkenwerder 19
01/05 Skive-Løbet DNF
29/04 Himmerland Rundt DNF
27/03 Gent-Wevelgem/Kattekoers-Ieper 83
06/03 Grand Prix de la Ville de Lillers Souvenir Bruno Comini 40

Se resultater for 2015:


Antal Løbsdage 11
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 2
31/10 - 04/11 Tour of Borneo
Points-trøje 12
Klassement 11
31/10 #1: Labuan › Labuan 17
01/11 #2: Labuan › Labuan 16
02/11 #3: Menumbok › Kuala Penyu 7
03/11 #4: Tuaran › Kudat 31
04/11 #5: Kudat › Kundasang 9
28/06 DM - Linjeløb 24
25/06 DM - Enkeltstart 47
14/06 Fyen Rundt - Tour of Funen 59
07/06 DM U23 - Linjeløb 35
05/06 DM U23 - Enkeltstart 20
02/05 Himmerland Rundt 72

Se resultater for 2014:


Antal Løbsdage 13
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 3
25/07 - 27/07 Internationale Niedersachsen-Rundfahrt der Junioren
Klassement 24
Klassement 24
25/07 #1: Wallenhorst › Wallenhorst 69
26/07 #2b: Wallenhorst › Wallenhorst 36
26/07 #2a: Wallenhorst › Wallenhorst 21
27/07 #3: Wallenhorst › Wallenhorst 12
29/06 DM Junior mænd - Linjeløb 3
23/05 - 25/05 Int. Junioren Driedaagse van Axel
23/05 #1: Sluiskil › Axel 120
24/05 #3: Axel › Axel 9
24/05 #2: Axel › Axel 93
25/05 #4: Velzeke › Velzeke DNF

Se resultater for 2013:


Antal Løbsdage 6
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
25/08 Omloop der Vlaamse Gewesten 22
24/08 Omloop Mandel - Leie - Schelde DNF
03/08 - 04/08 Le Trophée Centre Morbihan
Ungdomstrøje 4
Points-trøje 17
Klassement 22
Ungdomstrøje 4
Points-trøje 17
Klassement 21
03/08 #1: Elven › Gourhel 8
04/08 #3: Buléon › Locminé 43
04/08 #2: Réguiny › Naizin 54
28/07 Ronde van Vlaanderen Juniores - Tour des Flandres Juniors DNF