Lasse Norman Leth

Billede af den danske cykelrytter Lasse Norman Leth

Info om Lasse Norman Leth:

Navn Lasse Norman Leth
Født 11-02-1992 (32 år)
Højde 180 cm
Vægt 75 kg
Nuværende hold Team CO:PLAY-Giant Store
UCI rangliste 1214

Hold:

2024 Team CO:PLAY-Giant Store
2023 Uno-X Pro Cycling Team
2022 Uno-X Pro Cycling Team
2021 Team Qhubeka ASSOS
2020 Alpecin - Fenix
2019 Corendon - Circus
2018 Aqua Blue Sport
2017 Aqua Blue Sport
2016 Stölting Service Group
2015 Team Cannondale - Garmin
2014 Garmin Sharp
2013 Blue Water Cycling
2012 Blue Water Cycling
2011 Team Concordia Forsinkring - Himmerland
2010 Team RCR Odense Junior
2009 Team Odense Junior

Sæsoner:

Sæson Sejre (1-dags) Sejre (Klassement) Top-10
2024 1 0 1
2023 0 0 4
2022 0 0 6
2021 0 0 1
2020 0 0 1
2019 1 0 5
2018 2 0 10
2017 0 0 6
2016 0 0 2
2015 1 0 8
2014 0 0 2
2013 5 0 11
2012 1 0 6
2011 2 0 3
2010 4 1 7
2009 2 1 5

Lasse Norman Leth's løbskalender og resultater i 2024:

Lasse Norman Leth har foreløbigt følgende løb på programmet i 2024:


Antal Løbsdage 10
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 2
Antal top-10, klassementer 1
15/06 Bording Cup - Nakskov 25
26/05 Fyen Rundt - Tour of Funen 1
25/05 Grand Prix Herning DNF
20/05 Principia Løbet Randers 17
19/05 Hobro Løbet 17
18/05 Campione Pinse Cup - Horsens 10
28/04 Fredericia CC 26
27/04 HCC Løbet 16
13/04 Agro-Top Løbet Skive 25
31/03 3 Dage i Nord - #2 Campione Cup - Thy 86

Se resultater for 2023:


Antal Løbsdage 43
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 4
20/09 Omloop van het Houtland DNF
17/09 Ixina Gooikse Pijl p/b Lotto DNF
15/09 Kampioenschap van Vlaanderen 118
10/09 Konggaard Løbet 53
22/08 - 25/08 Tour Poitou - Charentes en Nouvelle Aquitaine
Klassement 106
22/08 #1: Confolens › Matha 80
23/08 #2: Aulnay de Saintonge › Bressuire 114
24/08 #3b: La Roche-Posay › La Roche-Posay 63
24/08 #3a: Coussay-les-Bois › La Roche-Posay 113
25/08 #4: Moncoutant › Poitiers 90
15/08 - 19/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Klassement 87
15/08 #1: Aalborg › Aalborg 36
16/08 #2: Kjellerup › Silkeborg 61
17/08 #3: Vejen › Vejle 81
18/08 #4: Kalundborg › Bagsværd 126
19/08 #5: Helsingør › Helsingør 16
25/06 National Championships Denmark - Road Race 21
22/06 National Championships Denmark - ITT 8
03/06 Heylen Vastgoed Heistse Pijl 91
29/05 Ronde van Limburg 62
16/05 - 21/05 4 Jours de Dunkerque / Grand Prix des Hauts de France
Points-trøje 27
Klassement 80
Points-trøje 27
Klassement 80
16/05 #1: Dunkerque › Abbeville 46
17/05 #2: Compiègne › Laon 46
18/05 #3: Saint-Quentin › Saint-Quentin 6
19/05 #4: Maubeuge › Achicourt 71
20/05 #5: Roubaix › Cassel 98
21/05 #6: Avion › Dunkerque 82
14/05 Fyen Rundt - Tour of Funen 20
13/05 Grand Prix Herning 4
30/04 Kolding BC Løbet 2
11/04 Paris - Camembert DNS
04/04 - 07/04 Région Pays de la Loire Tour
Points-trøje 38
Klassement 65
04/04 #1: Saint-Père-en-Retz › Saint-Gilles-Croix-de-Vie 65
05/04 #2: Clisson › Le Lion-d'Angers 43
06/04 #3: Baugé-en-Anjou › Mayenne 89
07/04 #4: Sablé-sur-Sarthe › Le Mans 80k 35
31/03 La Route Adélie de Vitré 66
26/03 La Roue Tourangelle Centre Val de Loire - Trophée Groupama Paris Val de Loire DNF
22/03 Classic Brugge-De Panne DNF
22/03 Classic Brugge-De Panne DNF
05/03 Grote prijs Jean - Pierre Monseré 117
04/03 Grand Prix Criquielion 73
11/02 - 15/02 Tour of Oman
Klassement 101
11/02 #1: Al Rustaq Fort › Muscat (Oman Convention & Exhibition Center) 74
12/02 #2: Muscat (Sultan Qaboos Sports Complex) › Qurayyat 108
13/02 #3: Al Khobar › Jabal Hatt 100
14/02 #4: Izki › Yitti Hills 107
15/02 #5: Samail › Jabal Al Akhdhar 75
10/02 Muscat Classic DNF

Se resultater for 2022:


Antal Løbsdage 37
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 6
18/09 Gooikse Pijl DNF
17/09 Primus Classic DNF
14/09 Grand Prix de Wallonie 92
11/09 GP de Fourmies / La Voix du Nord 128
24/08 Druivenkoers - Overijse 10
16/08 - 20/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Points-trøje 32
Klassement 11
Points-trøje 32
Klassement 11
16/08 #1: Allerød › Køge 24
17/08 #2: Assens › Assens 10
18/08 #3: Otterup › Herning 58
19/08 #4: Skive › Skive 40
20/08 #5: Give › Vejle 29
14/08 EM - Linjeløb 38
10/08 Circuit Franco-Belge 32
26/06 DM - Linjeløb 7
23/06 DM - Enkeltstart DNF
15/06 - 19/06 Baloise Belgium Tour
Points-trøje 25
Klassement 75
15/06 #1: Merelbeke › Maarkedal 78
16/06 #2: Beveren › Knokke-Heist 104
17/06 #3: Scherpenheuvel-Zichem › Scherpenheuvel-Zichem 5
18/06 #4: Durbuy › Durbuy 58
19/06 #5: Gingelom › Beringen 93
05/06 Brussels Cycling Classic DNF
22/05 Fyen Rundt - Tour of Funen 17
21/05 Grand Prix Herning 48
17/04 Paris-Roubaix 93
27/03 Gent-Wevelgem in Flanders Fields ME DNF
25/03 E3 Saxo Bank Classic 70
23/03 Minerva Classic Brugge-De Panne 58
23/03 Minerva Classic Brugge-De Panne 58
18/03 Bredene Koksijde Classic DNF
16/03 Danilith Nokere Koerse DNF
01/03 Le Samyn 81
27/02 Kuurne - Bruxelles - Kuurne 93
10/02 - 13/02 Tour of Antalya
Klassement 94
10/02 #1: Side › Antalya 26
11/02 #2: Kemer › Antalya 48
12/02 #3: Aspendos › Termessos 128
13/02 #4: Antalya › Antalya 120
05/02 Grand Prix Alanya 7
30/01 Grand Prix Megasaray 7

Se resultater for 2021:


Antal Løbsdage 43
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
30/08 - 05/09 Benelux Tour
30/08 #1: Surhuisterveen › Dokkum 144
31/08 #2: Lelystad › Lelystad 59
01/09 #3: Essen › Hoogerheide 135
02/09 #4: Aalter › Ardooie 145
03/09 #5: Riemst › Bilzen 99
04/09 #6: Ottignies-Louvain-la-Neuve › Houffalize DNF
28/08 Brussels Cycling Classic DNF
10/08 - 14/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Klassement 91
Klassement 91
10/08 #1: Struer › Esbjerg 122
11/08 #2: Ribe › Sønderborg 82
12/08 #3: Tønder › Vejle 68
13/08 #4: Holbæk › Kalundborg 95
14/08 #5: Frederiksberg › Frederiksberg 56
09/06 - 13/06 Baloise Belgium Tour
Points-trøje 36
Klassement 95
09/06 #1: Beveren › Maarkedal 100
10/06 #2: Knokke-Heist › Knokke-Heist 7
11/06 #3: Gingelom › Scherpenheuvel-Zichem 77
12/06 #4: Hamoir › Hamoir 100
13/06 #5: Turnhout › Beringen 103
24/05 Ronde van Limburg 76
19/04 - 23/04 Tour of the Alps
19/04 #1: Brixen › Innsbruck 125
20/04 #2: Innsbruck › Feichten im Kaunertal 129
21/04 #3: Imst › Naturns 117
22/04 #4: Naturns › Pieve di Bono DNF
07/04 Scheldeprijs ME DNF
31/03 Dwars door Vlaanderen - A travers la Flandre ME 108
26/03 E3 Saxo Bank Classic DNF
24/03 Oxyclean Classic Brugge-De Panne ME 112
24/03 Oxyclean Classic Brugge-De Panne ME 112
19/03 Bredene Koksijde Classic 26
17/03 Danilith Nokere Koerse ME 55
07/03 Grote Prijs Jean-Pierre Monseré 55
21/02 - 27/02 UAE Tour
Klassement 119
21/02 #1: Al Dhafra Castle › Al Mirfa 116
22/02 #2: Al Hudayriat Island › Al Hudayriat Island 43
23/02 #3: Strata Manufactoring › Jebel Hafeet 120
24/02 #4: Al Marjan Island › Al Marjan Island 129
25/02 #5: Fujairah Marine Club › Jebel Jais 83k 124
26/02 #6: Deira Island › Palm Jumeirah 89
27/02 #7: Yas Mall › Abu Dhabi Breakwater 39

Se resultater for 2020:


Antal Løbsdage 14
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
27/09 Paris-Chauny 100
16/09 - 19/09 Okolo Slovenska / Tour de Slovaquie
Klassement 90
16/09 #1a: Žilina › Žilina 85
16/09 #1b: Žilina › Žilina 16
17/09 #2: Žilina › Banská Bystrica 82
18/09 #3: Banská Bystrica › Žiar nad Hronom 106
19/09 #4: Topoľčianky › Skalica 68
13/09 Antwerp Port Epic / Sels Trophy 21
06/09 Tour du Doubs 69
27/08 - 30/08 Tour Poitou-Charentes en Nouvelle Aquitaine
Points-trøje 38
Klassement 12
27/08 #1: Montmoreau › Royan 29
28/08 #2: Royan › Échiré 54
29/08 #3a: Chasseneuil-du-Poitou › Jaunay-Marigny 65
29/08 #3b: Futuroscope › Jaunay-Marigny 9
30/08 #4: Thénezay › Poitiers 41
23/08 DM - Linjeløb 30

Se resultater for 2019:


Antal Løbsdage 52
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 4
Antal top-10, klassementer 1
12/10 Tacx Pro Classic / Ronde van Zeeland DNF
08/10 Binche - Chimay - Binche / Mémorial Frank Vandenbroucke 58
06/10 La DH Famenne Ardenne Classic DNF
05/10 Tour de l'Eurométropole 80
22/09 Gooikse Pijl 110
21/09 Primus Classic 109
20/09 Kampioenschap van Vlaanderen 66
07/09 - 14/09 OVO Energy Tour of Britain
Klassement 89
07/09 #1: Glasgow › Kirkcudbright 60
08/09 #2: Kelso › Kelso 71
09/09 #3: Berwick-upon-Tweed › Newcastle-upon-Tyne 99
10/09 #4: Gateshead › Kendal 72
11/09 #5: Birkenhead › Birkenhead 95
12/09 #6: Pershore › Pershore 14
13/09 #7: Warwick › Burton Dassett Country Park 103
14/09 #8: Altrincham › Manchester 56
21/08 - 25/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Points-trøje 7
Klassement 4
Points-trøje 7
Klassement 4
21/08 #1: Silkeborg › Silkeborg 39
22/08 #2: Grindsted › Grindsted 8
23/08 #3: Holstebro › Vejle 1
24/08 #4: Korsør › Asnæs Indelukke 18
25/08 #5: Roskilde › Frederiksberg 16
15/08 - 18/08 Arctic Race of Norway
Klassement 71
15/08 #1: Å › Leknes 53
16/08 #2: Henningsvær › Svolvær 111
17/08 #3: Sortland › Storheia Summit (Melbu) 67
18/08 #4: Lødingen › Narvik 67
30/06 DM - Linjeløb 27
26/06 Halle Ingooigem 73
23/06 Elfstedenronde 73
22/06 Heylen Vastgoed Heistse Pijl 44
12/06 - 16/06 Baloise Belgium Tour
Points-trøje 30
Klassement 64
12/06 #1: Sint-Niklaas › Knokke-Heist 84
13/06 #2: Knokke-Heist › Zottegem 54
14/06 #3: Grimbergen › Grimbergen 9
15/06 #4: Seraing › Seraing 88
16/06 #5: Tongeren › Beringen 107
10/06 Ronde van Limburg 3
30/05 Circuit de Wallonie 33
26/05 Grote Prijs Marcel Kint 66
14/05 - 19/05 4 Jours de Dunkerque / Grand Prix des Hauts de France
Points-trøje 19
Klassement 52
Points-trøje 19
Klassement 52
14/05 #1: Dunkerque › Condé-sur-l'Escaut 57
15/05 #2: Wallers › Saint-Quentin 57
16/05 #3: Laon › Compiègne 48
17/05 #4: Fort Mahon Plage › Le Portel 70
18/05 #5: Gravelines › Cassel 56
19/05 #6: Roubaix › Dunkerque 78
10/04 Scheldeprijs DNF
07/04 Ronde van Vlaanderen - Tour des Flandres ME DNF
03/04 Dwars door Vlaanderen - A travers la Flandre ME 78
31/03 Gent-Wevelgem in Flanders Fields ME DNF
27/03 Driedaagse Brugge-De Panne ME 95
27/03 Driedaagse Brugge-De Panne ME 95
24/03 Grand Prix de Denain - Porte du Hainaut 64
20/03 Danilith Nokere Koerse ME DNF
17/03 Ronde van Drenthe 55
05/03 Le Samyn DNF

Se resultater for 2018:


Antal Løbsdage 47
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 2
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 10
Antal top-10, klassementer 2
24/08 Great War Remembrance Race DNF
22/08 Veenendaal-Veenendaal Classic 65
21/08 GP Stad Zottegem 3
12/08 EM - Linjeløb DNF
01/08 - 05/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Points-trøje 4
Klassement 3
Points-trøje 4
Klassement 3
01/08 #1: Aalborg › Aalborg 1
02/08 #2: Viborg › Vejle 19
03/08 #3: Naestved › Vordingborg 42
04/08 #4: Nykøbing Falster › Nykøbing Falster 5
05/08 #5: Faxe › Frederiksberg 36
26/07 Grand Prix Cerami DNF
01/07 DM - Linjeløb 7
28/06 DM - Enkeltstart 6
19/06 Halle Ingooigem DNF
17/06 Elfstedenronde DNF
15/06 Dwars door het Hageland - Aarschot DNF
10/06 Ronde van Limburg 8
01/06 - 03/06 Hammer Sportzone Limburg
Klassement 13
01/06 #1: Vaals › Drielandenpunt 16
02/06 #2: Sittard-Geleen › Sittard-Geleen 7
03/06 #3: Sittard-Geleen › Sittard-Geleen 14
23/05 - 27/05 Baloise Belgium Tour
Points-trøje 27
Klassement 20
23/05 #1: Buggenhout › Buggenhout 42
24/05 #2: Lochristi › Knokke-Heist 69
25/05 #3: Bornem › Bornem 10
26/05 #4: Wanze › Wanze 22
27/05 #5: Landen › Tongeren 99
08/05 - 13/05 4 Jours de Dunkerque / Grand Prix des Hauts de France
Points-trøje 27
Klassement 16
Points-trøje 27
Klassement 16
08/05 #1: Dunkerque › La Bassée 103
09/05 #2: Le Quesnoy › Soissons 86
10/05 #3: Fort Mahon Plage › Ecques 84
11/05 #4: Dainville › Mont Saint-Eloi 42
12/05 #5: Wormhout › Cassel 16
13/05 #6: Coulogne › Dunkerque 64
01/05 Eschborn-Frankfurt 44
22/04 Liège - Bastogne - Liège DNF
15/04 Amstel Gold Race DNF
11/04 De Brabantse Pijl - La Flèche Brabanconne 82
16/03 Handzame Classic DNF
14/03 Danilith Nokere Koerse DNF
11/03 Ronde van Drenthe DNF
27/02 Le Samyn 40
25/02 Royal Bernard Drome Classic DNF
24/02 Faun Environnement - Classic de l'Ardèche Rhône Crussol DNF
11/02 Trofeo Laigueglia DNF
31/01 - 04/02 Herald Sun Tour
Points-trøje 7
Klassement 38
31/01 #Prologue: Melbourne › Melbourne 3
01/02 #1: Colac › Warrnambool 1
02/02 #2: Warrnambool › Ballarat 38
03/02 #3: Mitchelton Winery › Lake Mountain 36
04/02 #4: Kinglake › Kinglake 65
28/01 Cadel Evans Great Ocean Road Race 56

Se resultater for 2017:


Antal Løbsdage 77
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 6
08/10 Paris-Tours Elite 83
03/10 Binche - Chimay - Binche DNF
01/10 Tour de l'Eurométropole DNF
30/09 Omloop Eurometropool 148
20/09 VM - Enkeltstart 34
19/08 - 10/09 Vuelta a España
Klassement 139
19/08 #1: Nîmes › Nîmes 13
20/08 #2: Nimes › Gruissan 122
21/08 #3: Prades Conflent Canigó › Andorra la Vella 154
22/08 #4: Escaldes-Engordany › Tarragona 151
23/08 #5: Benicàssim › Alcossebre 187
24/08 #6: Vila-Real › Sagunt 186
25/08 #7: Llíria › Cuenca 165
26/08 #8: Hellín › Xorret de Catí 169
27/08 #9: Orihuela › Cumbre del Sol (Alto de Puig Llorença) 118
29/08 #10: Caravaca Jubilar › ElPozo Alimentación (Alhama de Murcia) 143
30/08 #11: Lorca › Observatorio Astronómico de Calar Alto 147
31/08 #12: Motril › Antequera Los Dólmenes 72
01/09 #13: Coín › Tomares 132
02/09 #14: Écija › Sierra de La Pandera 146
03/09 #15: Alcalá la Real › Sierra Nevada. Alto Hoya de la Mora 108
05/09 #16: Circuito de Navarra › Logroño 21
06/09 #17: Villadiego › Los Machucos. Monumento Vaca Pasiega 113
07/09 #18: Suances › Santo Toribio de Liébana 138
08/09 #19: Caso. Parque Natural de Redes › Gijón 106
09/09 #20: Corvera de Asturias › Alto de l'Angliru 74
10/09 #21: Arroyomolinos › Madrid 104
01/08 - 05/08 Vuelta a Burgos
Klassement 83
01/08 #1: Burgos › Burgos 65
02/08 #2: Oña › Belorado 50
03/08 #3: Oja Guareña › Picón Blanco 102
04/08 #4: Bodegas Nabal › Clunia 131
05/08 #5: Comunero de Revenga › Lagunas de Neila 68
22/07 - 26/07 Tour de Wallonie
Klassement 113
22/07 #1: Stavelot › Marchin 123
23/07 #2: Chaudfontaine › Seraing 107
24/07 #3: Arlon › Houffalize 126
25/07 #4: Bruxelles › Profondeville 106
26/07 #5: Chièvres › Thuin 83
19/07 Grand Prix Cerami DNF
25/06 DM - Linjeløb 7
22/06 DM - Enkeltstart 6
10/06 - 18/06 Tour de Suisse
Points-trøje 24
Klassement 126
10/06 #1: Cham › Cham 19
11/06 #2: Cham › Cham 92
12/06 #3: Menziken › Bern 158
13/06 #4: Bern › Villars-sur-Ollon 158
14/06 #5: Bex › Cevio 156
15/06 #6: Locarno › La Punt 134
16/06 #7: Zernez › Sölden 62
17/06 #8: Schaffhausen › Schaffhausen 91
18/06 #9: Schaffhausen › Schaffhausen 92
24/05 - 28/05 Baloise Belgium Tour
Points-trøje 29
Klassement 11
24/05 #1: Lochristi › Knokke-Heist 123
25/05 #2: Knokke-Heist › Moorslede 73
26/05 #3: Beveren › Beveren 6
27/05 #4: Ans › Ans 17
28/05 #5: Tienen › Tongeren 63
09/05 - 14/05 4 Jours de Dunkerque / Tour des Hauts-de-France
Klassement 36
09/05 #1: Dunkerque › Iwuy 63
10/05 #2: Saint-Quentin › Saint-Quentin 33
11/05 #3: Beauvais › Amiens 24
12/05 #4: Marck-en-Calaisis › Le Portel 47
13/05 #5: Boeschepe › Cassel 49
14/05 #6: Coudekerque › Dunkerque 35
01/05 Eschborn-Frankfurt 'Rund um den Finanzplatz' 54
19/04 La Flèche Wallonne DNF
12/04 De Brabantse Pijl - La Flèche Brabançonne 21
28/03 - 30/03 Driedaagse De Panne-Koksijde
28/03 #1: De Panne › Zottegem 141
29/03 #2: Zottegem › Koksijde 136
30/03 #3a: De Panne › De Panne DNS
17/03 Handzame Classic 70
15/03 Danilith - Nokere Koerse 50
11/03 Ronde van Drenthe 16
05/03 Dwars door West-Vlaanderen Johan Museeuw Classic 3
25/02 Omloop Het Nieuwsblad ME 107
14/02 - 19/02 Tour of Oman
Ungdomstrøje 25
Points-trøje 14
Klassement 82
14/02 #1: Al Sawadi Beach › Naseem Park 4
15/02 #2: Nakhal › Al Bustan 61
16/02 #3: Sultan Qaboos University › Quriyat 49
17/02 #4: Yiti (Al Sifah) › Ministry of Tourism 67
18/02 #5: Samail › Jebel Akhdar (Green Mountain) 131
19/02 #6: The Wave › Muttrah Corniche 8

Se resultater for 2016:


Antal Løbsdage 32
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 2
04/09 GP de Fourmies / La Voix du Nord DNF
03/09 Brussels Cycling Classic DNF
26/06 DM - Linjeløb 3
23/06 DM - Enkeltstart 6
16/06 - 19/06 Route du Sud Cycliste - La Dépêche du Midi
16/06 #1: Saint-Pons-de-Thomières › Bessieres DNF
12/06 GP Horsens Posten DNF
11/06 Fyen Rundt - Tour of Funen 22
22/05 Velothon Wales 13
04/05 - 08/05 4 Jours de Dunkerque / Tour du Nord-pas-de-Calais
04/05 #1: Dunkerque › Gravelines 17
05/05 #2: Aniche › Aniche 18
06/05 #3: Béthune › Saint-Pol-sur-Ternoise 45
07/05 #4: Audruicq › Cassel DNF
20/04 La Flèche Wallonne DNF
13/04 De Brabantse Pijl - La Flèche Brabançonne 64
05/04 - 08/04 Circuit Cycliste Sarthe - Pays de la Loire
Klassement 51
05/04 #1: Château-du-Loir › Château-du-Loir 22
06/04 #2a: Saint-Mars-la-Jaille › Angers 29
06/04 #2b: Angers › Angers 13
07/04 #3: Angers › Pré-en-Pail 76
08/04 #4: Abbaye de l/Epau › Arnage 29
29/03 - 31/03 Driedaagse De Panne-Koksijde
Klassement 101
29/03 #1: De Panne › Zottegem 120
30/03 #2: Zottegem › Koksijde 122
31/03 #3a: De Panne › De Panne 87
31/03 #3b: De Panne › De Panne 42

Se resultater for 2015:


Antal Løbsdage 62
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 8
Antal top-10, klassementer 1
02/09 - 07/09 Tour of Alberta
Ungdomstrøje 3
Points-trøje 9
Klassement 6
02/09 #1: Grande Prairie › Grande Prairie 7
03/09 #2: Grande Prairie › Grande Prairie 27
04/09 #3: Grande Cache › Miette Hotsprings 15
05/09 #4: Jasper › Jasper 26
06/09 #5: Edson › Spruce Grove 1
07/09 #6: Edmonton › Edmonton 41
23/08 Vattenfall Cyclassics 18
10/08 - 16/08 Eneco Tour
Klassement 91
10/08 #1: Bolsward › Bolsward 74
11/08 #2: Breda › Breda 131
12/08 #3: Beveren › Ardooie 58
13/08 #4: Hoogerheide › Hoogerheide 48
14/08 #5: Riemst › Sittard-Geleen 90
15/08 #6: Heerlen › Houffalize 122
16/08 #7: Sint-Pieters-Leeuw › Geraardsbergen 78
02/08 - 08/08 Tour de Pologne
02/08 #1: Warszawa › Warszawa 107
03/08 #2: Czestochowa › Dabrowa Górnicza 8
04/08 #3: Zawiercie › Katowice 60
05/08 #4: Jaworzno › Nowy Sacz 7
06/08 #5: Nowy Sacz › Zakopane 108
07/08 #6: Bukovina Terma Hotel Spa › Bukowina Tatrza?ska DNF
28/06 DM - Linjeløb DNF
25/06 DM - Enkeltstart 6
18/06 - 21/06 Route du Sud Cycliste - La Dépêche du Midi
Ungdomstrøje 24
Points-trøje 22
Klassement 70
18/06 #1: Lourdes › Auch 17
19/06 #2: Auch › Saint-Gaudens 6
20/06 #3: Izaourt › Bagnères-de-Luchon 79
21/06 #4: Revel › Gaillac 15
14/06 Fyen Rundt - Tour of Funen 26
13/06 GP Horsens 23
11/06 GP du canton d'Argovie 18
31/05 Garmin Velothon Berlin 9
10/05 - 17/05 Amgen Tour of California
Ungdomstrøje 22
Points-trøje 20
Klassement 96
10/05 #1: Sacramento › Sacramento 81
11/05 #2: Nevada City › Lodi 87
12/05 #3: San Jose › San Jose 110
13/05 #4: Pismo Beach › Avila Beach 124
14/05 #5: Santa Barbara › Santa Clarita 52
15/05 #6: Big Bear Lake › Big Bear Lake 32
16/05 #7: Ontario › Mt. Baldy 108
17/05 #8: Los Angeles › Los Angeles 81
21/04 - 24/04 Giro del Trentino-Melinda
21/04 #1: Riva del Garda › Arco 8
22/04 #2: Arco › Brentonico 96
23/04 #3: Ala › Fierozzo Val dei Mòcheni 105
24/04 #4: Malè › Cles DNF
12/04 Paris - Roubaix DNF
08/04 Scheldeprijs 131
05/04 Ronde van Vlaanderen / Tour des Flandres ME 112
29/03 Gent - Wevelgem ME DNF
27/03 E3 Harelbeke 119
22/03 Milano-Sanremo 95
19/03 GP Nobili Rubinetterie-Coppa Papa Carlo-Coppa Cittá  di Stresa 116
20/01 - 25/01 Santos Tour Down Under
Ungdomstrøje 21
Points-trøje 31
Klassement 105
20/01 #1: Tanunda › Campbelltown 95
21/01 #2: Unley › Stirling 64
22/01 #3: Norwood › Paracombe 123
23/01 #4: Glenelg › Mt Barker 126
24/01 #5: McLaren Vale › Willunga Hill 66
25/01 #6: Adelaide › Adelaide 65

Se resultater for 2014:


Antal Løbsdage 46
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
12/10 Paris - Tours Elite DNF
02/10 - 05/10 Tour de l'Eurométropole
Klassement 91
02/10 #1: La Louvière › Kortrijk 127
03/10 #2: Estaimbourg › Nieuwpoort 147
04/10 #3: Blankenberge › Middelkerke 90
05/10 #4: Mons › Tournai 127
24/09 VM - Enkeltstart 53
07/09 - 14/09 Tour of Britain
Points-trøje 59
Klassement 82
07/09 #1: Liverpool › Liverpool 113
08/09 #2: Knowsley › Llandudno 80
09/09 #3: Newtown › The Tumble 80
10/09 #4: Worcester › Bristol 59
11/09 #5: Exmouth › Exeter 110
12/09 #6: Bath › Hemel Hempstead 76
13/09 #7: Camberley › Brighton 83
14/09 #8b: London › London 97
14/09 #8a: London › London 14
31/08 GP Ouest France - Plouay 150
24/08 Vattenfall Cyclassics 107
03/08 - 09/08 Tour de Pologne
Klassement 108
03/08 #1: Gdańsk › Bydgoszcz 159
04/08 #2: Toruń › Warszawa 144
05/08 #3: Kielce › Rzeszów 135
06/08 #4: Tarnów Gemini Park › Katowice 159
07/08 #5: Zakopane › Strbske Pleso (Svk) 87
08/08 #6: BUKOVINA Terma Hotel Spa › Bukowina Tatrzańska 106
09/08 #7: Kraków › Kraków 25
06/07 - 13/07 Int. Österreich-Rundfahrt-Tour of Austria
06/07 #1: Tulln › Sonntagberg 127
07/07 #2: Waidhofen/Ybbs › Bad Ischl 142
08/07 #3: Bad Ischl › Kitzbüheler Horn 138
09/07 #4: Kitzbühel › Matrei/Osttirol DNF
29/06 DM - Linjeløb DNF
26/06 DM - Enkeltstart 13
18/06 - 22/06 Ster ZLM Toer GP Jan van Heeswijk
18/06 #Prologue: Bladel › Bladel 132
19/06 #1: Rucphen › Sint Willebrord DNF
28/05 - 01/06 Bayern Rundfahrt
Ungdomstrøje 36
Klassement 115
28/05 #1: Vilshofen › Freilassing 121
29/05 #2: Freilassing › Reit im Winkl Winklmoos-Alm 106
30/05 #3: Grassau › Neusäß 118
31/05 #4: Wassertrüdingen › Wassertrüdingen 51
01/06 #5: Wassertrüdingen › Nürnberg 94
18/05 Garmin Velothon Berlin 85
13/04 Paris - Roubaix DNF
09/04 Scheldeprijs 49
28/03 E3 Harelbeke DNF
26/03 Dwars door Vlaanderen / A travers la Flandre DNF
05/02 - 08/02 Dubai Tour
Ungdomstrøje 2
Points-trøje 11
Klassement 3
05/02 #1: Dubai › Dubai 3
06/02 #2: Dubai › Atlantis 11
07/02 #3: Dubai › Atta 30
08/02 #4: Dubai › Burj Khalifa 21

Se resultater for 2013:


Antal Løbsdage 43
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 5
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 14
Antal top-10, klassementer 5
23/09 VM U23 - Enkeltstart 3
15/09 Chrono Champenois Masculin International 8
24/08 - 31/08 Tour de l'Avenir
Points-trøje 39
Klassement 93
24/08 #Prologue: Louhans › Louhans 2
25/08 #1: Louhans › Arbois 110
26/08 #2: Champagnoles › Saint Vulbas 119
27/08 #3: Aix les Bains › Albertville 85
28/08 #4: Albertville › Saint François Longchamp 64
29/08 #5: Saint Gervais › Morzine 77
30/08 #6: Morzine › Châtel 89
31/08 #7: Châtel › Plâteau des Glières 100
31/07 - 04/08 Post Danmark Rundt - Tour of Denmark
31/07 #1: Silkeborg › Varde 62
01/08 #2: Ribe › Sønderborg 77
02/08 #3: Sønderborg › Vejle 126
03/08 #4: Høng › Asnæs DNF
23/06 DM - Linjeløb 91
20/06 DM - Enkeltstart 5
08/06 - 15/06 Internationale Thüringen-Rundfahrt U23
Points-trøje 3
Klassement 2
08/06 #Prologue: Sülzenbrücken › Holzhausen 2
09/06 #1: Erfurt › Erfurt 4
10/06 #2: Behringen › Behringen 77
11/06 #3: Neuhaus › Neuhaus 5
12/06 #4: Langewiesen › Langewiesen 45
13/06 #5: Streufdorf › Streufdorf 4
14/06 #6: Ichtershausen › Ichtershausen 33
15/06 #7: Ichtershausen › Ichtershausen 23
02/06 DM U23 - Linjeløb 1
31/05 DM U23 - Enkeltstart 1
25/05 - 26/05 Course de la Paix U23 / Závod Míru U23
Points-trøje 7
Klassement 94
25/05 #2: Jesenik › Bruntal 3
25/05 #Prologue: Jesenik › Jesenik 11
26/05 #3: Jesenik › Jesenik 103
09/05 - 12/05 Tour de Berlin
Points-trøje 23
Klassement 3
09/05 #1: Birkenwerder › Birkenwerder 18
10/05 #3: Baruth( Mark) › Baruth( Mark) 43
10/05 #2: Baruth( Mark) › Baruth( Mark) 1
11/05 #4: Rudow › Rudow 52
12/05 #5: Berlin › Berlin 35
01/05 Rund um den Finanzplatz Eschborn-Frankfurt 1
27/04 Himmerland Rundt DNF
26/04 Skive-Løbet DNF
20/04 Grand Prix Herning 1
13/04 ZLM tour DNF
13/04 ZLM tour DNF
30/03 - 31/03 Boucle de l'Artois - Trophée Arras Leader
Ungdomstrøje 28
Klassement 58
30/03 #1: Saint Pol › Fruges 37
31/03 #3: Parc d'Olhain › Mont Saint Eloi 65
31/03 #2: Croisilles › Arras 38

Se resultater for 2012:


Antal Løbsdage 19
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 7
Antal top-10, klassementer 1
17/09 VM U23 - Enkeltstart 4
09/09 Chrono Champenois Masculin International DNF
26/08 - 01/09 Tour de l'Avenir
26/08 #Prologue: Dole › Dole 2
27/08 #1: Dole › Belleville-sur-saone 89
28/08 #2: Parc des Oiseaux › Chatillon-sur-Chalaronne 113
29/08 #3: Pont d'Ain › Annemasse DNF
12/08 European Championships U23 - Road Race DNF
10/08 European Championships U23 - ITT 10
20/05 - 27/05 An Post Ras
Ungdomstrøje 2
Klassement 23
20/05 #1: Dunboyne › Kilkenny 82
21/05 #2: Kilkenny › Gort 70
22/05 #3: Gort › Westport 43
23/05 #4: Westport › Bundoran 8
24/05 #5: Bundoran › Buncrana 39
25/05 #6: Buncrana › Killybegs 32
26/05 #7: Donegal › Cootehill 1
04/05 - 05/05 Ronde van Overijssel
04/05 #Prologue: Holten › Holten 3
05/05 #1: Rijssen › Rijssen DNF

Se resultater for 2011:


Antal Løbsdage 29
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 2
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 5
Antal top-10, klassementer 2
03/08 - 07/08 Post Danmark Rundt
03/08 #1: Esbjerg › Esbjerg 105
04/08 #2: Grindsted › Århus 93
05/08 #3: Århus › Vejle 108
06/08 #5: Helsingør › Helsingør 18
06/08 #4: Sorø › Frederiksværk 118
07/08 #6: Hillerød › Frederiksberg DNF
23/07 - 25/07 Kreiz Breizh Elites
23/07 #1: Calanhel › Plouray 125
24/07 #3: Plougurnevel › Ploerdut DNF
24/07 #2: Cleden-Poher › Carhaix 91
23/06 DM - Enkeltstart 10
13/06 - 19/06 Internationale Thüringen-Rundfahrt U23
13/06 #1: Erfurt › Erfurt 60
14/06 #2: Streufdorf › Streufdorf 10
15/06 #3: Ohrdruf › Ohrdruf 98
16/06 #4: Fröttstädt › Oberhof 110
17/06 #5: Neuhaus am Rennweg › Neuhaus am Rennweg 13
02/06 - 05/06 Coupe des Nations Ville Saguenay
Klassement 44
02/06 #1: Jonquière › Jonquière 35
03/06 #2: La Baie › Labaie 1
04/06 #3: Kénogami › Kénogami 35
05/06 #4: Chicoutimi › Chicoutimi 59
29/05 DM U23 - Linjeløb 1
29/05 DM U23 - Enkeltstart 3
14/05 Scandinavian Race In Uppsala 1909-2011 57
25/04 - 01/05 Le Tour de Bretagne Cycliste - Trophée des Granitiers
Klassement 92
Klassement 92
25/04 #1: Argentré-du-Plessis › Argentré-du-Plessis 130
26/04 #2: Rennes › Guérande 132
27/04 #3: Guérande › Saint-Avé 123
28/04 #4: Saint-Avé › Fouesnant 118
29/04 #5: Fouesnant › Morlaix 78
30/04 #6: Morlaix › Plaintel 86
01/05 #7: Hémonstoir › Loudéac 76

Se resultater for 2010:


Antal Løbsdage 21
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 4
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 10
Antal sejre, klassementer 1
Antal top-10, klassementer 4
03/09 - 05/09 Grand Prix Rüebliland
Klassement 4
03/09 #1: Schlossrued › Schlossrued 1
04/09 #3: Rheinsulz › Münchwilen 1
04/09 #2: Münchwilen › Münchwilen 19
05/09 #4: Münchwilen › Münchwilen 35
06/08 VM Junior mænd - Enkeltstart 27
27/06 DM Junior mænd - Linjeløb 10
24/06 DM Junior mænd - Enkeltstart 1
03/06 - 06/06 Trofeo Karlsberg
03/06 #1: Niederwürzbach › Ommersheim 33
04/06 #2: Lauterbach › Großrosseln 62
05/06 #3: Utweiler › Utweiler 4
27/05 - 30/05 Tour Du Pays De Vaud
Klassement 1
27/05 #Prologue: Vevey › Vevey 3
28/05 #2: Cugy › Echallens 54
29/05 #4: Orbe › Orbe 2
29/05 #3: Corseau › Orbe 8
30/05 #5: La Chaux › Aubonne 1
05/05 - 09/05 Course de la Paix Juniors
Klassement 65
05/05 #1: Litomerice › Litomerice 106
06/05 #2: Etape 39
07/05 #3b: Etape 102
07/05 #3a: Etape 4
08/05 #4: Etape 79
09/05 #5: Etape 91