Marcus Sander Hansen

Info om Marcus Sander Hansen:

Navn Marcus Sander Hansen
Nuværende hold Uno-X Mobility
UCI rangliste 2274

Hold:

2024 Uno-X Mobility
2023 Uno-X Pro Cycling Team
2022 Uno-X Dare Development Team
2021 BHS - PL Beton Bornholm
2020 BHS - PL Beton Bornholm
2019 Team O.B.Wiik - Dan Stillads
2018 Uno-X Danish Junior Team
2017 Team Pythonpro.com-VeloWear

Sæsoner:

Sæson Sejre (1-dags) Sejre (Klassement) Top-10
2024 0 0 4
2023 0 0 1
2022 0 0 3
2021 0 0 8
2020 0 0 1
2019 0 0 1
2018 0 0 7
2017 0 0 5

Marcus Sander Hansen's løbskalender og resultater i 2024:

Marcus Sander Hansen har foreløbigt følgende løb på programmet i 2024:


Antal Løbsdage 20
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 3
16/06 Bording Cup - Nysted 20
01/06 Heylen Vastgoed Heistse Pijl 107
24/05 - 25/05 Tour of Estonia
Points-trøje 13
Klassement 9
24/05 #1: Tallinn › Tartu 57
25/05 #2: Tartu › Tartu 7
18/05 Veenendaal-Veenendaal 50
12/05 Vitamin Well GP 23
09/05 Circuit de Wallonie 89
05/05 Elfstedenronde Brugge 121
28/04 Fredericia CC 3
14/04 Tour du Doubs 75
13/04 Tour du Jura Cycliste DNF
12/04 Classic Grand Besaní§on Doubs 93
29/03 La Route Adélie de Vitré 102
27/03 Paris - Camembert DNF
24/03 La Roue Tourangelle Centre Val de Loire - Trophée Groupama Paris Val de Loire 64
03/03 Grote prijs Jean - Pierre Monseré DNS
02/03 Grand Prix Criquielion 126
08/02 - 11/02 Tour of Antalya
Klassement 36
08/02 #1: Side › Antalya 9
09/02 #2: Demre › Antalya 11
10/02 #3: Kemer › Tahtali 52
11/02 #4: Antalya › Antalya 14

Se resultater for 2023:


Antal Løbsdage 49
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
04/10 Visit Friesland Elfstedenrace 55
03/10 Sparkassen Münsterland Giro DNF
20/09 Omloop van het Houtland DNF
16/09 SUPER 8 Classic DNF
10/09 GP de Fourmies / La Voix du Nord DNF
22/08 - 25/08 Tour Poitou - Charentes en Nouvelle Aquitaine
22/08 #1: Confolens › Matha 109
23/08 #2: Aulnay de Saintonge › Bressuire 112
24/08 #3a: Coussay-les-Bois › La Roche-Posay 110
24/08 #3b: La Roche-Posay › La Roche-Posay 78
25/08 #4: Moncoutant › Poitiers DNF
25/06 National Championships Denmark - Road Race 45
22/06 National Championships Denmark - ITT 24
15/06 - 18/06 La Route d'Occitanie - La Dépíªche du Midi
Ungdomstrøje 42
Points-trøje 20
Klassement 85
15/06 #1: Narbonne › Gruissan 88
16/06 #2: Cazouls-lès-Béziers › Graulhet 6
17/06 #3: Gimont › Nistos-Cap-Nestès 83
18/06 #4: Saint-Gaudens › Saint-Girons 91
13/06 CIC - Mont Ventoux DNF
25/05 - 28/05 Boucles de la Mayenne - Crédit Mutuel
Ungdomstrøje 26
Klassement 94
25/05 #1: Laval - Espace Mayenne › Laval - Espace Mayenne 109
25/05 #Prologue: Laval - Espace Mayenne › Laval - Espace Mayenne 109
26/05 #2: Saint-Mars-sur-Colmont › Lassay-les-Chí¢teaux 97
26/05 #1: Saint-Mars-sur-Colmont › Lassay-les-Chí¢teaux 97
27/05 #3: Saint-Berthevin › Meslay-du-Maine 111
27/05 #2: Saint-Berthevin › Meslay-du-Maine 111
28/05 #3: Montsí»rs › Laval 93
25/04 - 01/05 Le Tour de Bretagne Cycliste
25/04 #1: Plouescat › Saint-Pol-de-Léon 53
26/04 #2: Sibiril › Melgven 90
27/04 #3: Trégunc › Le Quillio 15
28/04 #4: Le Mené › Plumelec 56
29/04 #5: Sérent › Louisfert 83
30/04 #6: Chí¢teaubriant › Plancoí«t NR
01/05 #7: Piré-Chancé › Chí¢teaugiron DNF
16/04 Slagelseløbet 31
15/04 Næstved BC 13
11/04 Paris - Camembert 26
05/04 Scheldeprijs DNF
31/03 La Route Adélie de Vitré 29
26/03 La Roue Tourangelle Centre Val de Loire - Trophée Groupama Paris Val de Loire 57
26/02 Faun Drome Classic DNF
25/02 Faun-Ardèche Classic DNF
30/01 - 03/02 Saudi Tour
Ungdomstrøje 21
Klassement 65
30/01 #1: AlUla International Airport › Khaybar 60
31/01 #2: Winter Park › Shalal Sijlyat Rocks 97
01/02 #3: Al Manshiyah Train Station › Abu Rakah 61
02/02 #4: Maraya › Skyviews of Harrat Uwayrid 65
03/02 #5: AlUla Old Town › Maraya 90

Se resultater for 2022:


Antal Løbsdage 31
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 3
18/08 - 21/08 Baltic Chain Tour
18/08 #1: Panevėžys › Panevėžys 24
19/08 #2: Jelgava › Sigulda DNF
06/08 Scandinavian Race in Uppsala 1909-2022 12
27/07 - 31/07 Tour Alsace
Ungdomstrøje 27
Points-trøje 14
Klassement 48
27/07 #1: Sausheim › Sausheim 32
28/07 #2: Rust (Europa Park) › Scherwiller 19
29/07 #3: Vesoul › La Planche des Belles Filles 115
30/07 #4: Kembs › Altkirch 7
31/07 #5: Mulhouse › Berrwiller 100
26/06 DM - Linjeløb DNS
23/06 DM - Enkeltstart DNS
11/06 - 18/06 Giro d'Italia Giovani Under 23
Klassement 97
11/06 #1: Gradara › Argenta 51
12/06 #2: Rossano Veneto › Pinzolo 93
13/06 #3: Pinzolo › Santa Caterina Valfurva 113
14/06 #4: Chiuro › Chiavenna 117
16/06 #5: Busca › Peveragno 52
17/06 #6: Boves › Colle Fauniera 115
18/06 #7: Cuneo › Pinerolo 124
25/05 - 29/05 Alpes Isère Tour
Ungdomstrøje 23
Points-trøje 29
Klassement 37
Ungdomstrøje 23
Points-trøje 29
Klassement 37
25/05 #1: Charvieu-Chavagneux › Charvieu-Chavagneux 67
26/05 #2: Les Abrets-en-Dauphiné › Saint-Quentin-Fallavier 49
27/05 #3: Saint-Exupéry › Toussieu 14
28/05 #4: Saint-Maurice-l'Exil › Beaurepaire 10
29/05 #5: Entre-deux-Guiers › Allevard-les-Bains 52
08/05 Ringerike GP 29
07/05 Sundvolden GP 40
30/04 PWZ Zuidenveld Tour 3
16/04 Liège - Bastogne - Liège U23 32
12/04 Paris - Camembert 69
10/02 - 15/02 Tour of Oman
10/02 #1: Al Rustaq Fort › Muscat 90
11/02 #2: Naseem Park › Suhar Corniche 59
12/02 #3: Sultan Qaboos University › Qurayyat 54
13/02 #4: Al Sifah › Muscat 61
14/02 #5: Samail › Jabal Al Akhdhar 60
15/02 #6: Al Mouj Muscat › Matrah Corniche DNF

Se resultater for 2021:


Antal Løbsdage 31
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 8
17/10 DM U23 - Linjeløb 26
16/10 DM U23 - Enkeltstart 2
24/09 VM U23 - Linjeløb DNF
20/09 VM U23 - Enkeltstart 23
11/09 EM U23 - Linjeløb 67
29/08 Rent Liv Løbet Skive 3
13/08 - 22/08 Tour de l'Avenir
Klassement 57
13/08 #Prologue: Charleville-Mézières › Charleville-Mézières 45
14/08 #1: Charleville-Mézières › Soissons 163
15/08 #2: Laon › Laon 6
16/08 #3: Château-Thierry › Donnemarie-Dontilly 17
17/08 #4: Provins › Bar-le-Duc 39
18/08 #5: Tomblaine › Bar-sur-Aube 61
19/08 #6: Champagnole › Septmoncel 66
20/08 #7: Saint-Vulbas › Grand Colombier 76
21/08 #8: La Tour-en-Maurienne › Saint Jean d’Arves 53
22/08 #9: La Toussuire › Col du Petit Saint-Bernard 58
19/07 - 20/07 L'Etoile d'Or
Points-trøje 7
Klassement 58
19/07 #2: Mérigny-Saint-Savin › Le Blanc 7
19/07 #1: Pouligny-Saint-Pierre › Pouligny-Saint-Pierre 16
20/07 #3: Montmorillon › Montmorillon 85
20/06 DM - Linjeløb 25
17/06 DM - Enkeltstart 9
03/06 - 06/06 Course de la Paix Grand Prix Jeseníky
Points-trøje 8
Klassement 21
Points-trøje 8
Klassement 21
03/06 #Prologue: Jeseník › Jeseník 16
04/06 #1: Jeseník › Rýmařov 11
05/06 #2: Bruntál › Dlouhé Stráně 32
06/06 #3: Jeseník › Jeseník 5
30/05 Fyen Rundt - Tour of Funen 5
19/05 - 23/05 Alpes Isère Tour
Ungdomstrøje 15
Points-trøje 30
Klassement 49
19/05 #1: Charvieu-Chavagneux › Charvieu-Chavagneux 85
20/05 #2: Saint-Jean-de-Soudain › La Verpillière 9
21/05 #3: Saint-Exupéry › Pusignan 90
22/05 #4: Les Roches-de-Condrieu › Saint-Maurice-l'Exil 16
23/05 #5: Pressins › Crolles 49

Se resultater for 2020:


Antal Løbsdage 4
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
03/10 DM - Enkeltstart 23
13/09 DM U23 - Linjeløb 8
12/09 DM U23 - Enkeltstart 19
23/08 DM - Linjeløb 35

Se resultater for 2019:


Antal Løbsdage 12
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
08/09 Gylne Gutuer DNF
07/09 Lillehammer GP DNF
06/09 Hafjell TT 58
18/08 Fyen Rundt - Tour of Funen 48
03/08 Hansa Bygg Kalmar Grand Prix Road Race 40
30/06 DM - Linjeløb DNF
27/06 DM - Enkeltstart 37
23/06 DM U23 - Linjeløb 7
22/06 DM U23 - Enkeltstart 14
11/05 Scandinavian Race in Uppsala 1909-2019 16
05/05 Skive-Løbet 87
04/05 GP Himmerland Rundt DNF

Se resultater for 2018:


Antal Løbsdage 22
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 7
31/08 - 02/09 Grand Prix Rüebliland
Points-trøje 23
Klassement 14
Points-trøje 23
Klassement 14
31/08 #1: Wittnau › Wittnau 14
01/09 #3: Möhlin › Möhlin 14
01/09 #2: Möhlin › Möhlin 11
02/09 #4: Steinmaur › Steinmaur 32
29/07 La Route des Géants 43
28/07 Johan Museeuw Classic - G.P. Stad Gistel 13
30/06 DM Junior mænd - Linjeløb 4
28/06 DM Junior mænd - Enkeltstart 14
07/06 - 10/06 Saarland Trofeo
Klassement 87
07/06 #1: Neunkirchen › Münchwies 104
08/06 #2: Ormesheim › Altheim 89
09/06 #3a: Homburg › Homburg 98
09/06 #3b: Medelsheim › Medelsheim 29
10/06 #4: Niedergailbach › Bliesdalheim 78
19/05 - 20/05 Trophée Centre Morbihan
Points-trøje 8
Klassement 23
19/05 #1: Pontivy › Pontivy 9
20/05 #2b: Bignan › Locminé 9
20/05 #2a: Réguiny › Naizin 31
28/04 - 29/04 Tour des Portes du Pays d'Othe
Klassement 35
28/04 #1: Romilly-sur-Seine › Estissac 2
29/04 #3: Estissac › Estissac 131
29/04 #2: Estissac › Estissac 9
25/03 Gent-Wevelgem/Grote Prijs A. Noyelle-Ieper 22
10/03 Danilith Nokere Koerse voor Juniores 2
25/02 Kuurne-Brussel-Kuurne Juniors 6

Se resultater for 2017:


Antal Løbsdage 15
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 4
03/09 La Philippe Gilbert juniors DNF
14/07 - 16/07 OberÖsterreich Juniorenrundfahrt
Ungdomstrøje 4
Points-trøje 14
Klassement 11
Ungdomstrøje 4
Points-trøje 14
Klassement 11
14/07 #1: Haid/Ansfelden › Marchtrenk 8
15/07 #2: Bad Leonfelden › Bad Leonfelden 7
16/07 #3: Bad Wimsbach › Altmünster 28
08/07 - 09/07 GP Général Patton
08/07 #1: Ettelbruck › Troisvierges 69
09/07 #2: Munshausen › Munshausen DNF
24/06 DM Junior mænd - Linjeløb 8
22/06 DM Junior mænd - Enkeltstart 26
20/05 - 21/05 Trophée Centre Morbihan
Ungdomstrøje 8
Klassement 27
20/05 #1: Saint-Jean-Brévelay › Saint-Jean-Brévelay 26
21/05 #3: Pluméliau › Locminé 56
21/05 #2: Réguiny › Naizin 38
29/04 - 30/04 Tour des Portes du Pays d'Othe
Ungdomstrøje 1
Klassement 7
29/04 #1: Troyes › Mesnil-Saint-Père 27
30/04 #3: Estissac › Estissac 14
30/04 #2: Estissac › Estissac 2
26/03 Gent-Wevelgem/Grote Prijs A. Noyelle-Ieper DNF