Mads Pedersen

Info om Mads Pedersen:

Navn Mads Pedersen
Født 18-12-1995 (27 år)
Højde 179 cm
Vægt 70 kg
Nuværende hold Trek - Segafredo
UCI rangliste 6

Hold:

2025 Lidl - Trek
2024 Lidl - Trek
2023 Trek - Segafredo
2022 Trek - Segafredo
2021 Trek - Segafredo
2020 Trek - Segafredo
2019 Trek - Segafredo
2018 Trek - Segafredo
2017 Trek - Segafredo
2016 Stí¶lting Service Group
2015 Cult Energy Pro Cycling
2014 Cult Energy Vital Water
2013 Team Roskilde Junior
2012 Team Roskilde Junior

Sæsoner:

Sæson Sejre (1-dags) Sejre (Klassement) Top-10
2023 6 3 31
2022 10 0 32
2021 3 0 17
2020 3 0 9
2019 2 0 6
2018 4 0 11
2017 3 2 3
2016 3 0 8
2015 3 0 12
2014 1 0 2
2013 10 2 14
2012 4 3 10

Om Mads Pedersen:

Mads Pedersen er en professionel dansk cykelrytter, der kører for Trek-Segafredo. 
Han er opvokset i Tølløse på Sjælland, og kørte som junior på Roskilde Junior, hvor han i 2013 og 2014 blandt andet vandt VM-sølv for juniorer og junior udgaven af Paris-Roubaix. 

Ryttertype: 
Mads Pedersen er en relativt alsidig cykelrytter, der kan vinde på mange måder. Han har en særdeles effektiv spurt, og ligger i laget lige under de bedste i verden når det kommer til massespurter.
I spurter har han ofte med success startet sin spurt med op mod 300 meter til mål, og er ofte i stand til at holde farten til målstregen. 
Hvis dagen har været hård, og Mads kommer til den sidste kilometer i et decimeret felt eller udbrydergruppe, er der ikke mange der kan slå ham. På den baggrund er han også en favorit til mange af forårsklassikerne, hvor det ofte har været uheld frem for manglende styrke der han holdt ham fra at deltage i finalerne. 
Derudover kører han en ganske habil enkeltstart. 

Karrieren: 
Efter juniortiden, skiftede han til kontinentalholdet Cult Energy, hvor han blev holdkammerater med blandt andre Magnus Cort, Michael Carbel, Christian Moberg og Mads Würtz Schmidt.
På Cult blev der hentet mange resultater med de mange dygtige ryttere, og Mads Pedersen begyndte at gøre opmærksom på sit store talent med en række top-placeringer i udenlandske U23 løb. Han vandt en etape i Tour de l'Avenir, U23-udgaven af Rund um den Finanzplatz Eschborn-Frankfurt, samt 2 etaper i ZLM Roompot tour. 
i 2016 vandt han Fyen rundt, Gent-Wevelgem U23, en etape i Tour of Norway og blev nummer 5 ved de danske mesterskaber. 
Hans sæson på Stölting-holdet, som var en sammensmeltning af det tyske hold Team Stölting og Cult Energy, gav nye holdkammerater til Mads P. i form af blandt andet Lennard Kämna og Alex Kirsch. 
Efter en successfuld 2016 sæson, skiftede Mads Pedersen til hans nuværene hold, Trek-Segafredo, i 2017, hvor han blev dansk mester og vandt Postnord Danmark Rundt.
I 2018 kørte Mads Pedersen sin første grand-tour, Giro d'Italia, hvor det blev til en række top-10 placeringer på etaper. Derudover vandt han Fyen Rundt, Tour de l'Eurométropole, en etape i Herald Sun Tour samt enkeltstarten i PostNord Danmark Rundt. Han opnåede også en flot 2. plads i Flandern Rundt, der viste at han var en man skulle holde øje med i forårsklassikerne fremover. 
Første halvdel af 2019 medførte ikke den store success, og Mads gik lidt under radaren, dog med fine top-10 placeringer blandt andet på etaper i Tirreno-Adriatico. Først sent i september hentede han sæsonens første sejl i Grand Prix d'Isbergues og kun en uge efter, i et hårdt løb, præget af voldsom regn, blev Mads Pedersen Verdensmester foran Matteo Trentin og Stefan Küng som den første dansker nogensinde. 
I corona-året 2022, hvor hele kalenderen var vendt op og ned, var det igen i efteråret, at Mads hentede sine resultater. Han spurtede sig til 2 andenpladser på etaper i Tour de France, og var en vigtig spiller i Richie Portes første tour-podium. Sejre i Polen rundt, BinckBank Tour og Gent-Wevelgem sikrede ham et godkendt efterår.

2021 sæsonen blev startet med et brag, da han vandt Kuurne-Bruxelles-Kuurne foran et felt af verdens bedste klassikerryttere, Senere på året vandt Mads etaper i Tour of Norway og PostNord Danmark Rundt. 

Mads Pedersen's løbskalender og resultater i 2023:

Mads Pedersen har foreløbigt følgende løb på programmet i 2023:


Antal Løbsdage 67
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 6
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 37
Antal sejre, klassementer 3
Antal top-10, klassementer 6
03/10 Sparkassen Mí¼nsterland Giro 3
24/09 European Continental Championships ME - Road Race 7
17/09 Grand Prix d'Isbergues - Pas de Calais 2
16/09 SUPER 8 Classic DNF
23/08 - 27/08 Deutschland Tour
Points-trøje 11
Klassement 77
23/08 #Prologue: Sankt Wendel › Sankt Wendel 2
24/08 #1: Sankt Wendel › Merzig 114
25/08 #2: Kassel › Winterberg 96
26/08 #3: Arnsberg › Essen 9
27/08 #4: Hannover › Bremen 87
20/08 BEMER Cyclassics 1
15/08 - 19/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Points-trøje 1
Klassement 1
Points-trøje 1
Klassement 1
Klassement 1
15/08 #1: Aalborg › Aalborg 3
16/08 #2: Kjellerup › Silkeborg 5
17/08 #3: Vejen › Vejle 2
18/08 #4: Kalundborg › Bagsví¦rd 2
19/08 #5: Helsingí¸r › Helsingí¸r 1
06/08 World Championships ME - Road Race 4
01/07 - 23/07 Tour de France
Klassement 105
Points-trøje 2
01/07 #1: Bilbao › Bilbao 158
02/07 #2: Vitoria-Gasteiz › San Sébastií¡n 32
03/07 #3: Amorebieta-Etxano › Bayonne 9
04/07 #4: Dax › Nogaro 10
05/07 #5: Pau › Laruns 55k 123
06/07 #6: Tarbes › Cauterets-Cambasque 95
07/07 #7: Mont-de-Marsan › Bordeaux 10
08/07 #8: Libourne › Limoges 1
09/07 #9: Saint-Léonard-de-Noblat › Puy de Dí´me 122
11/07 #10: Vulcania › Issoire 138
12/07 #11: Clermont-Ferrand › Moulins 5
13/07 #12: Roanne › Belleville-en-Beaujolais 97k 84
14/07 #13: Chí¢tillon-Sur-Chalaronne › Grand Colombier 142
15/07 #14: Annemasse › Morzine les Portes du Soleil 129
16/07 #15: Les Gets les Portes du Soleil › Saint-Gervais Mont-Blanc 125
18/07 #16: Passy › Combloux 9
19/07 #17: Saint-Gervais Mont-Blanc › Courchevel 146
20/07 #18: Moí»tiers › Bourg-en-Bresse 5
21/07 #19: Moirans-en-Montagne › Poligny 137k 5
22/07 #20: Belfort › Le Markstein 135
23/07 #21: Saint-Quentin-en-Yvelines › Paris 4
25/06 National Championships Denmark - Road Race 14
06/05 - 28/05 Giro d'Italia
06/05 #1: Fossacesia Marina › Ortona 12
07/05 #2: Teramo › San Salvo 98
08/05 #3: Vasto › Melfi 2
09/05 #4: Venosa › Lago Laceno 173
10/05 #5: Atripalda › Salerno 3
11/05 #6: Napoli › Napoli 1
12/05 #7: Capua › Gran Sasso d'Italia (Campo Imperatore) 130
13/05 #8: Terni › Fossombrone 154
14/05 #9: Savignano sul Rubicone › Cesena 91
16/05 #10: Scandiano › Viareggio 4
17/05 #11: Camaiore › Tortona 4
18/05 #12: Bra › Rivoli 135k 110
19/05 #13: Le Chí¢ble › Crans-Montana DNS
09/04 Paris-Roubaix 4
02/04 Ronde van Vlaanderen - Tour des Flandres 3
29/03 Dwars door Vlaanderen - A travers la Flandre 5
26/03 Gent-Wevelgem in Flanders Fields 5
24/03 E3 Saxo Classic 14
18/03 Milano-Sanremo 6
05/03 - 12/03 Paris-Nice
05/03 #1: La Verrière › La Verrière 3
06/03 #2: Bazainville › Fontainebleau 1
07/03 #3: Dampierre-en-Burly › Dampierre-en-Burly 8
08/03 #4: Saint-Amand-Montrond › La Loge des Gardes 68
09/03 #5: Saint-Symphorien-sur-Coise › Saint-Paul-Trois-Chí¢teaux 2
11/03 #7: Nice › Col de la Couillole DNF
01/02 - 05/02 Etoile de Bessèges - Tour du Gard
Points-trøje 3
Klassement 69
01/02 #1: Bellegarde › Bellegarde 2
02/02 #2: Bagard › Aubais NR
03/02 #3: Bessèges › Bessèges 104
04/02 #4: Saint-Christol-Lèz-Alès › Le Mont Bouquet 75
05/02 #5: Alès › Alès 1

Se resultater for 2022:


Antal Løbsdage 82
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 10
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 41
Antal top-10, klassementer 10
19/08 - 11/09 La Vuelta ciclista a España
Points-trøje 1
Klassement 102
19/08 #1: Utrecht › Utrecht 8
20/08 #2: 's-Hertogenbosch › Utrecht 2
21/08 #3: Breda › Breda 2
23/08 #4: Vitoria-Gasteiz › Laguardia 2
24/08 #5: Irún › Bilbao 139
25/08 #6: Bilbao › Ascensión al Pico Jano. San Miguel de Aguayo 167
26/08 #7: Camargo › Cistierna 9
27/08 #8: La Pola Llaviana/Pola de Laviana › Colláu Fancuaya 123k 110
28/08 #9: Villaviciosa › Les Praeres. Nava 115
30/08 #10: Elche › Alicante 33
31/08 #11: ElPozo Alimentación › Cabo de Gata 5
01/09 #12: Salobreña › Peñas Blancas. Estepona 143
02/09 #13: Ronda › Montilla 1
03/09 #14: Montoro › Sierra de La Pandera 70k 133
04/09 #15: Martos › Sierra Nevada 100k 141
06/09 #16: Sanlúcar de Barrameda › Tomares 1
07/09 #17: Aracena › Monasterio de Tentudía 128
08/09 #18: Trujillo › Alto del Piornal 133
09/09 #19: Talavera de la Reina › Talavera de la Reina 1
10/09 #20: Moralzarzal › Puerto de Navacerrada 121
11/09 #21: Las Rozas › Madrid 2
14/08 EM - Linjeløb 10
01/07 - 24/07 Tour de France
Points-trøje 6
Klassement 98
01/07 #1: Copenhagen › Copenhagen 6
02/07 #2: Roskilde › Nyborg 3
03/07 #3: Vejle › Sønderborg 12
05/07 #4: Dunkerque › Calais 12
06/07 #5: Lille › Wallers-Arenberg 36
07/07 #6: Binche › Longwy 155
08/07 #7: Tomblaine › La Super Planche des Belles Filles 60k 163
09/07 #8: Dole › Lausanne 145
10/07 #9: Aigle › Châtel les portes du Soleil 123
12/07 #10: Morzine › Megève 79k 100
13/07 #11: Albertville › Col du Granon 100
14/07 #12: Briançon › L'Alpe d'Huez 86
15/07 #13: Bourg d'Oisans › Saint-Etienne 152k 1
16/07 #14: Saint-Etienne › Mende 152
17/07 #15: Rodez › Carcassonne 3
19/07 #16: Carcassonne › Foix 128
20/07 #17: Saint-Gaudens › Peyragudes 121
21/07 #18: Lourdes › Hautacam 124
22/07 #19: Castelnau-Magnoac › Cahors 118
23/07 #20: Lacapelle-Marival › Rocamadour 81
24/07 #21: Paris La Défense › Paris (Champs-Élysées) 55
26/06 DM - Linjeløb 2
23/06 DM - Enkeltstart 4
15/06 - 19/06 Baloise Belgium Tour
Points-trøje 1
Klassement 7
15/06 #1: Merelbeke › Maarkedal 1
16/06 #2: Beveren › Knokke-Heist 3
17/06 #3: Scherpenheuvel-Zichem › Scherpenheuvel-Zichem 2
18/06 #4: Durbuy › Durbuy 9
19/06 #5: Gingelom › Beringen 7
24/05 - 29/05 Tour of Norway
Points-trøje 13
Klassement 38
24/05 #1: Bergen › Voss 91
25/05 #2: Ulvik › Geilo 33
26/05 #3: Gol › Stavsro/Gaustatoppen 94
27/05 #4: Hovden › Kristiansand 7
28/05 #5: Flekkefjord › Sandnes 18
29/05 #6: Stavanger › Stavanger 3
22/05 Fyen Rundt - Tour of Funen 1
21/05 Grand Prix Herning 3
17/04 Paris-Roubaix DNF
05/04 - 08/04 Circuit Cycliste Sarthe - Pays de la Loire
Points-trøje 1
Klassement 24
05/04 #1: Mamers › Mamers 1
06/04 #2: Le Lude › Le Lude 2
07/04 #3: Sablé-sur-Sarthe › Sablé-sur-Sarthe 1
08/04 #4: La Chapelle-Saint-Aubin › La Chapelle-Saint-Aubin 47
03/04 Ronde van Vlaanderen - Tour des Flandres ME 8
30/03 Dwars door Vlaanderen - A travers la Flandre ME 69
27/03 Gent-Wevelgem in Flanders Fields ME 7
25/03 E3 Saxo Bank Classic 24
19/03 Milano-Sanremo 6
06/03 - 13/03 Paris - Nice
Points-trøje 3
Klassement 35
06/03 #1: Mantes-la-Ville › Mantes-la-Ville 5
07/03 #2: Auffargis › Orléans 5
08/03 #3: Vierzon › Dun-le-Palestel 1
09/03 #4: Domérat › Montluçon 9
10/03 #5: Saint-Just-Saint-Rambert › Saint-Sauveur-de-Montagut 53
11/03 #6: Courthézon › Aubagne 2
12/03 #7: Nice › Col de Turini 119k 77
13/03 #8: Nice › Nice 34
02/02 - 06/02 Etoile de Bessèges - Tour du Gard
Points-trøje 1
Klassement 37
02/02 #1: Bellegarde › Bellegarde 1
03/02 #2: Saint-Christol-lèz-Alès › Rousson 2
04/02 #3: Bessèges › Bessèges 58
05/02 #4: Saint-Hilaire-de-Brethmas › Le Mont Bouquet 98
06/02 #5: Alès › Alès l'Ermitage 2
30/01 Grand Prix Cycliste de Marseille La Marseillaise 2

Se resultater for 2021:


Antal Løbsdage 66
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 3
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 19
Antal top-10, klassementer 3
03/10 Paris-Roubaix DNF
29/09 Eurométropole Tour 3
26/09 VM - Linjeløb DNF
30/08 - 05/09 Benelux Tour
30/08 #1: Surhuisterveen › Dokkum 6
31/08 #2: Lelystad › Lelystad 28
01/09 #3: Essen › Hoogerheide 10
02/09 #4: Aalter › Ardooie 2
03/09 #5: Riemst › Bilzen 114
04/09 #6: Ottignies-Louvain-la-Neuve › Houffalize DNF
19/08 - 22/08 Tour of Norway
Points-trøje 6
Klassement 37
19/08 #1: Egersund › Sokndal (Kroheia) 59
20/08 #2: Sirdal (Tjørhomfjellet) › Sirdal (Fidjeland) 89
21/08 #3: Jørpeland › Jørpeland 1
22/08 #4: Hinna Park › Stavanger 2
10/08 - 14/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Points-trøje 1
Klassement 2
10/08 #1: Struer › Esbjerg 7
11/08 #2: Ribe › Sønderborg 1
12/08 #3: Tønder › Vejle 5
13/08 #4: Holbæk › Kalundborg 8
14/08 #5: Frederiksberg › Frederiksberg 3
26/06 - 18/07 Tour de France
Points-trøje 87
Klassement 137
26/06 #1: Brest › Landerneau 173
27/06 #2: Perros-Guirec › Mûr-de-Bretagne Guerlédan 160
28/06 #3: Lorient › Pontivy 107
29/06 #4: Redon › Fougères 8
30/06 #5: Changé › Laval Espace Mayenne 174
01/07 #6: Tours › Châteauroux 10
02/07 #7: Vierzon › Le Creusot 157
03/07 #8: Oyonnax › Le Grand-Bornand 166
04/07 #9: Cluses › Tignes 54
06/07 #10: Albertville › Valence 161
07/07 #11: Sorgues › Malaucène 153
08/07 #12: Saint-Paul-Trois-Châteaux › Nîmes 148
09/07 #13: Nîmes › Carcassonne 114
10/07 #14: Carcassonne › Quillan 145
11/07 #15: Céret › Andorra la Vella 112
13/07 #16: El Pas de la Casa › Saint-Gaudens 117
14/07 #17: Muret › Saint-Lary-Soulan (Col du Portet) 126
15/07 #18: Pau › Luz Ardiden 133
16/07 #19: Mourenx › Libourne 122
17/07 #20: Libourne › Saint-Émilion 75
18/07 #21: Chatou › Paris Champs-Élysées 18
20/06 DM - Linjeløb 38
30/05 - 06/06 Critérium du Dauphiné
30/05 #1: Issoire › Issoire 142
31/05 #2: Brioude › Saugues 142
01/06 #3: Langeac › Saint-Haon-Le-Vieux DNF
18/05 - 22/05 Vuelta a Andalucia Ruta Ciclista Del Sol
Points-trøje 16
Klassement 96
18/05 #1: Mijas › Zahara de la Sierra 94
19/05 #2: Iznájar › Alcalá la Real 97
20/05 #3: Beas de Segura › Villarrodrigo (Puerto de Onsares) 99
21/05 #4: Baza › Cúllar Vega 3
22/05 #5: Vera › Pulpí 64
04/04 Ronde van Vlaanderen - Tour des Flandres ME DNF
28/03 Gent-Wevelgem in Flanders Fields ME DNS
26/03 E3 Saxo Bank Classic DNF
19/03 Bredene Koksijde Classic 2
07/03 - 14/03 Paris - Nice
Points-trøje 8
Klassement 118
07/03 #1: Saint-Cyr-L'École › Saint-Cyr-L'École 3
08/03 #2: Oinville-sur-Montcient › Amilly 2
09/03 #3: Gien › Gien 14
10/03 #4: Chalon-sur-Saône › Chiroubles 118
11/03 #5: Vienne › Bollène 12
12/03 #6: Brignoles › Biot 123
13/03 #7: Le Broc › Valdeblore La Colmiane 132
14/03 #8: Le Plan-du-Var › Levens 104
28/02 Kuurne - Bruxelles - Kuurne 1
27/02 Omloop Het Nieuwsblad ME 112
03/02 - 07/02 Etoile de Bessèges - Tour du Gard
Points-trøje 17
Klassement 70
03/02 #1: Bellegarde › Bellegarde 3
04/02 #2: Saint-Geniès › La Calmette 122
05/02 #3: Bessèges › Bessèges 71
06/02 #4: Rousson › Saint-Siffret 104
07/02 #5: Alès › Alès 81

Se resultater for 2020:


Antal Løbsdage 57
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 3
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 11
Antal top-10, klassementer 3
18/10 Ronde van Vlaanderen - Tour des Flandres ME 59
14/10 Scheldeprijs DNF
11/10 Gent-Wevelgem in Flanders Fields ME 1
04/10 Liège-Bastogne-Liège DNF
29/09 - 03/10 BinckBank Tour
Points-trøje 1
Klassement 5
29/09 #1: Blankenberge › Ardooie 2
01/10 #3: Aalter › Aalter 1
02/10 #4: Riemst › Riemst 4
03/10 #5: Ottignies-Louvain-la-Neuve › Geraardsbergen 18
29/08 - 20/09 Tour de France
Ungdomstrøje 18
Points-trøje 17
Klassement 124
29/08 #1: Nice › Nice 2
30/08 #2: Nice › Nice 146
31/08 #3: Nice › Sisteron 35
01/09 #4: Sisteron › Orcières-Merlette 146
02/09 #5: Gap › Privas 95
03/09 #6: Le Teil › Mont Aigoual 158
04/09 #7: Millau › Lavaur 170
05/09 #8: Cazères › Loudenvielle 80
06/09 #9: Pau › Laruns 148
08/09 #10: île d'Oléron (Le Château-d'Oléron) › Île de Ré (Saint-Martin-de-Ré) 5
09/09 #11: Châtelaillon-Plage › Poitiers 6
10/09 #12: Chauvigny › Sarran 142
11/09 #13: Châtel-Guyon › Pas de Peyrol (Le Puy Mary) 132
12/09 #14: Clermont-Ferrand › Lyon 91
13/09 #15: Lyon › Grand Colombier 105
15/09 #16: La Tour-du-Pin › Villard-de-Lans 88
16/09 #17: Grenoble › Méribel - Col de la Loze 100
17/09 #18: Méribel › La Roche-sur-Foron 90
18/09 #19: Bourg-en-Bresse › Champagnole 39
19/09 #20: Lure › La Planche des Belles Filles 110
20/09 #21: Mantes-la-Jolie › Paris 2
23/08 DM - Linjeløb 4
05/08 - 09/08 Tour de Pologne
Points-trøje 20
Klassement 113
05/08 #1: Stadion Śląski › Katowice 22
06/08 #2: Opole › Zabrze 1
07/08 #3: Wadowice › Bielsko-Biała 112
08/08 #4: Bukovina Resort › Bukowina Tatrzańska 129
09/08 #5: Zakopane › Kraków 93
02/08 Circuito de Getxo-Memorial Hermanos Otxoa 34
28/07 - 01/08 Vuelta a Burgos
28/07 #1: Catedral de Burgos › Mirador del Castillo 146
29/07 #2: Castrojeriz › Villadiego 108
30/07 #3: Sargentes de la Lora › Picón Blanco 54
31/07 #4: Gumiel de Izán › Roa de Duero 103
01/08 #5: Covarrubias › Lagunas de Neila DNF
08/03 - 15/03 Paris - Nice
08/03 #1: Plaisir › Plaisir 126
09/03 #2: Chevreuse › Chalette-sur-Loing 22
10/03 #3: Chalette-sur-Loing › La Châtre 86
11/03 #4: Saint-Amand-Montrond › Saint-Amand-Montrond 52
12/03 #5: Gannat › La Côte-Saint-André 90
13/03 #6: Sorgues › Apt 72k 56
14/03 #7: Nice › Valdeblore La Colmiane DNS
01/03 Kuurne-Bruxelles-Kuurne 79
29/02 Omloop Het Nieuwsblad ME 66
02/02 Cadel Evans Great Ocean Road Race 16
30/01 Race Torquay 7
21/01 - 26/01 Santos Tour Down Under
Points-trøje 29
Klassement 132
21/01 #1: Tanunda › Tanunda 128
22/01 #2: Woodside › Stirling 136
23/01 #3: Unley › Paracombe 111
24/01 #4: Norwood › Murray Bridge 122
25/01 #5: Glenelg › Victor Harbor 133
26/01 #6: McLaren Vale › Willunga Hill 130

Se resultater for 2019:


Antal Løbsdage 69
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 2
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 8
Antal top-10, klassementer 2
09/10 Milano-Torino DNF
08/10 Tre Valli Varesine DNF
05/10 Tour de l'Eurométropole DNF
29/09 VM - Linjeløb 1
22/09 Grand Prix d'Isbergues - Pas de Calais 1
21/09 Primus Classic 32
20/09 Kampioenschap van Vlaanderen 29
18/09 Grand Prix de Wallonie 128
08/09 GP de Fourmies / La Voix du Nord 120
07/09 Brussels Cycling Classic 19
29/08 - 01/09 Deutschland Tour
Ungdomstrøje 29
Points-trøje 17
Klassement 88
29/08 #1: Hannover › Halberstadt 96
30/08 #2: Marburg › Göttingen 101
31/08 #3: Göttingen › Eisenach 115
01/09 #4: Eisenach › Erfurt 41
25/08 EuroEyes Cyclassics Hamburg 15
12/08 - 18/08 BinckBank Tour
Points-trøje 23
Klassement 37
12/08 #1: Beveren › Hulst 14
13/08 #2: Blankenberge › Ardooie 11
14/08 #3: Aalter › Aalter 17
15/08 #4: Houffalize › Houffalize 47
16/08 #5: Riemst › Venray 32
17/08 #6: Den Haag › Den Haag 7
18/08 #7: Sint-Pieters-Leeuw › Geraardsbergen 94
11/08 EM - Linjeløb 24
03/08 - 09/08 Tour de Pologne
03/08 #1: Kraków › Kraków 142
04/08 #2: Tarnowskie Góry › Katowice 32
05/08 #3: Chorzów › Zabrze 3
07/08 #5: Wieliczka › Bielsko-Biała 136
08/08 #6: Zakopane › Kościelisko 107
09/08 #7: Bukovina Resort › Bukowina Tatrzańska DNF
25/07 - 28/07 Adriatica Ionica Race / Sulle Rotte della Serenissima
Klassement 84
25/07 #1: Venezia (Favaro Veneto) › Grado 117
26/07 #2: Palmanova › Lago di Misurina/Tre Cime di Lavaredo 82
27/07 #3: Padola › Cormòns/Monte Quarin 94
28/07 #4: Cormòns › Trieste 90
30/06 DM - Linjeløb 16
27/06 DM - Enkeltstart 10
28/05 - 02/06 Tour of Norway
28/05 #1: Stavanger › Egersund 109
29/05 #2: Kvinesdal › Mandal DNF
12/05 - 18/05 Amgen Tour of California
Points-trøje 32
Klassement 91
12/05 #1: Sacramento › Sacramento 127
13/05 #2: Rancho Cordova › South Lake Tahoe 124
14/05 #3: Stockton › Morgan Hill 113
15/05 #4: Raceway Laguna Seca › Morro Bay 39
16/05 #5: Pismo Beach › Ventura 103
17/05 #6: Ontario › Mount Baldy 63
18/05 #7: Santa Clarita › Pasadena 82
14/04 Paris-Roubaix 51
10/04 Scheldeprijs 101
07/04 Ronde van Vlaanderen - Tour des Flandres ME DNF
03/04 Dwars door Vlaanderen - A travers la Flandre ME 89
31/03 Gent-Wevelgem in Flanders Fields ME 33
29/03 E3 BinckBank Classic DNF
27/03 Driedaagse Brugge-De Panne ME 145
13/03 - 19/03 Tirreno-Adriatico
Ungdomstrøje 7
Points-trøje 15
Klassement 49
13/03 #1: Lido di Camaiore › Lido di Camaiore 12
14/03 #2: Camaiore › Pomarance 102
15/03 #3: Pomarance › Foligno 97
16/03 #4: Foligno › Fossombrone 65
17/03 #5: Colli al Metauro › Recanati 7
18/03 #6: Matelica › Jesi 133
19/03 #7: San Benedetto del Tronto › San Benedetto del Tronto 6
03/03 Kuurne-Bruxelles-Kuurne DNF
02/03 Omloop Het Nieuwsblad ME 105
20/02 - 24/02 Volta ao Algarve em Bicicleta
Klassement 76
20/02 #1: Portimão › Lagos 23
21/02 #2: Almodôvar › Fóia 156
22/02 #3: Lagoa › Lagoa 7
23/02 #4: Albufeira › Tavira 88
24/02 #5: Faro › Malhão 72
07/02 - 10/02 Etoile de Bessèges
Klassement 96
07/02 #1: Bellegarde › Beaucaire 44
08/02 #2: Saint-Geniés-de-Malgoires › La Calmette 121
09/02 #3: Bessèges › Bessèges 97
10/02 #4: Alès › Alès 18

Se resultater for 2018:


Antal Løbsdage 72
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 4
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 15
Antal top-10, klassementer 4
07/10 Gran Premio Bruno Beghelli 100
03/10 Sparkassen Münsterland Giro DNF
23/09 Grand Prix d'Isbergues - Pas de Calais DNF
22/09 Tour de l'Eurométropole 1
16/09 Grote Prijs Jef Scherens - Rondom Leuven DNF
15/09 Primus Classic 109
14/09 Kampioenschap van Vlaanderen 132
02/09 GP de Fourmies / La Voix du Nord 110
01/09 Brussels Cycling Classic DNF
13/08 - 19/08 BinckBank Tour
13/08 #1: Heerenveen › Bolsward 37
14/08 #2: Venray › Venray 18
15/08 #3: Aalter › Antwerpen 26
16/08 #4: Blankenberge › Ardooie 119
17/08 #5: Sint-Pieters-Leeuw › Lanaken DNF
12/08 EM - Linjeløb DNF
01/08 - 05/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Points-trøje 9
Klassement 73
01/08 #1: Aalborg › Aalborg 13
02/08 #2: Viborg › Vejle 61
03/08 #3: Naestved › Vordingborg 94
04/08 #4: Nykøbing Falster › Nykøbing Falster 1
05/08 #5: Faxe › Frederiksberg 88
01/07 DM - Linjeløb 6
17/06 GP Horsens Posten 7
16/06 Fyen Rundt - Tour of Funen 1
07/06 GP du canton d'Argovie 67
04/05 - 27/05 Giro d'Italia
Ungdomstrøje 32
Points-trøje 44
Klassement 140
04/05 #1: Jerusalem › Jerusalem 84
05/05 #2: Haifa › Tel Aviv 11
06/05 #3: Be'er Sheva › Eilat 9
08/05 #4: Catania › Caltagirone 172
09/05 #5: Agrigento › Santa Ninfa (Valle del Belice) 126
10/05 #6: Caltanissetta › Etna 136
11/05 #7: Pizzo › Praia a Mare 8
12/05 #8: Praia a Mare › Montevergine di Mercogliano 163
13/05 #9: Pesco Sannita › Gran Sasso d'Italia 146
15/05 #10: Penne › Gualdo Tadino 143
16/05 #11: Assisi › Osimo 167
17/05 #12: Osimo › Imola 153
18/05 #13: Ferrara › Nervesa della Battaglia 145
19/05 #14: San Vito al Tagliamento › Monte Zoncolan 120
20/05 #15: Tolmezzo › Sappada 133
22/05 #16: Trento › Rovereto 19
23/05 #17: Riva del Garda › Iseo 154
24/05 #18: Abbiategrasso › Prato Nevoso 151
25/05 #19: Venaria Reale › Bardonecchia (Jafferau) 149
26/05 #20: Susa › Cervinia 57
27/05 #21: Roma › Roma 78
08/04 Paris-Roubaix 71
01/04 Ronde van Vlaanderen - Tour des Flandres ME 2
28/03 Dwars door Vlaanderen - A travers la Flandre ME 5
25/03 Gent-Wevelgem in Flanders Fields ME DNF
23/03 Record Bank E3 Harelbeke DNF
07/03 - 13/03 Tirreno-Adriatico
Ungdomstrøje 20
Points-trøje 17
Klassement 115
07/03 #1: Lido di Camaiore › Lido di Camaiore 8
08/03 #2: Camaiore › Follonica 116
09/03 #3: Follonica › Trevi 146
10/03 #4: Foligno › Sarnano Sassotetto 128
11/03 #5: Castelraimondo › Filottrano 110
12/03 #6: Numana › Fano 79
13/03 #7: San Benedetto del Tronto › San Benedetto del Tronto 4
03/03 Strade Bianche DNF
25/02 Kuurne-Bruxelles-Kuurne 81
24/02 Omloop Het Nieuwsblad ME 92
31/01 - 04/02 Herald Sun Tour
Points-trøje 8
Klassement 66
31/01 #Prologue: Melbourne › Melbourne 2
01/02 #1: Colac › Warrnambool 10
02/02 #2: Warrnambool › Ballarat 1
03/02 #3: Mitchelton Winery › Lake Mountain 88
04/02 #4: Kinglake › Kinglake 64
28/01 Cadel Evans Great Ocean Road Race DNF
16/01 - 21/01 Santos Tour Down Under
Ungdomstrøje 30
Points-trøje 33
Klassement 116
16/01 #1: Port Adelaide › Lyndoch 15
17/01 #2: Unley › Stirling 117
18/01 #3: Glenelg › Victor Harbor 15
19/01 #4: Norwood › Uraidla 121
20/01 #5: McLaren Vale › Willunga Hill 122
21/01 #6: Adelaide › Adelaide 8

Se resultater for 2017:


Antal Løbsdage 68
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 3
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 5
Antal sejre, klassementer 2
Antal top-10, klassementer 3
24/09 VM - Linjeløb DNF
12/09 - 16/09 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Ungdomstrøje 1
Points-trøje 1
Klassement 1
12/09 #1: Frederiksberg › Kalundborg 12
14/09 #3: Otterup › Vejle 1
15/09 #4: Randers › Randers 4
16/09 #5: Ebeltoft › Aarhus 2
03/09 GP de Fourmies / La Voix du Nord 117
27/08 Bretagne Classic - Ouest-France DNF
22/08 - 25/08 Tour du Poitou Charentes
Klassement 1
22/08 #1: Bressuire › Saintes 58
23/08 #2: Saint-Savinien-sur-Charente › Roumazières-Loubert 24
24/08 #4: Mirebeau › Neuville-de-Poitou 1
24/08 #3: Vouillé › Neuville-de-Poitou 18
25/08 #5: Roumazières-Loubert › Poitiers 13
20/08 Cyclassics Hamburg 126
07/08 - 13/08 BinckBank Tour
Klassement 68
07/08 #1: Breda › Venray 156
08/08 #2: Voorburg › Voorburg 22
09/08 #3: Blankenberge › Ardooie 117
10/08 #4: Lanaken › Lanaken 73
11/08 #5: Sittard-Geleen › Sittard-Geleen 76
12/08 #6: Riemst › Houffalize 110
13/08 #7: Essen › Geraardsbergen 45
30/07 Prudential RideLondon-Surrey Classic OTL
25/06 DM - Linjeløb 1
22/06 DM - Enkeltstart 13
10/06 Fyen Rundt - Tour of Funen 79
08/06 GP du canton d'Argovie DNF
02/06 - 04/06 Hammer Sportzone Limburg
Klassement 10
02/06 #1: Vaals › Vaals 14
05/05 - 28/05 Giro d'Italia
Ungdomstrøje 33
Points-trøje 62
Klassement 138
05/05 #1: Alghero › Olbia 192
06/05 #2: Olbia › Tortoli 133
07/05 #3: Tortolì › Cagliari 169
09/05 #4: Cefalù › Etna 127
10/05 #5: Pedara › Messina 158
11/05 #6: Reggio Calabria › Terme Luigiane 111
12/05 #7: Castrovillari › Alberobello 156
13/05 #8: Molfetta › Peschici 111
14/05 #9: Montenero di Bisaccia › Blockhaus 89
16/05 #10: Foligno › Montefalco 158
17/05 #11: Firenze › Bagno di Romagna 158
18/05 #12: Forlì › Reggio Emilia 153
19/05 #13: Reggio Emilia › Tortona 159
20/05 #14: Castellania › Oropa 156
21/05 #15: Valdengo › Bergamo 173
23/05 #16: Rovetta › Bormio 134
24/05 #17: Tirano › Canazei 109
25/05 #18: Moena › Ortisei/St. Urlich 81
26/05 #19: San Candido/Innichen › Piancavallo 158
27/05 #20: Pordenone › Asiago 156
28/05 #21: Monza › Milano 12
01/05 Eschborn-Frankfurt 'Rund um den Finanzplatz' 43
09/04 Paris-Roubaix 95
05/04 Scheldeprijs DNF
28/03 - 30/03 Driedaagse De Panne-Koksijde
28/03 #1: De Panne › Zottegem 68
29/03 #2: Zottegem › Koksijde DNF
24/03 Record Bank E3 Harelbeke 90
22/03 Dwars door Vlaanderen / A travers la Flandre ME 150
04/03 Strade Bianche DNF
25/02 Omloop Het Nieuwsblad ME DNF
15/02 - 19/02 Volta ao Algarve em Bicicleta
Ungdomstrøje 17
Klassement 102
15/02 #1: Albufeira › Lagos 194
16/02 #2: Lagoa › Alto da Fóia 112
17/02 #3: Sagres › Sagres 12
18/02 #4: Almodôvar › Tavira 162
19/02 #5: Loulé › Malhão 89
29/01 Cadel Evans Great Ocean Road Race 66
17/01 - 22/01 Santos Tour Down Under
Ungdomstrøje 25
Klassement 130
17/01 #1: Unley › Lyndoch 109
18/01 #2: Stirling › Paracombe 132
19/01 #3: Glenelg › Victor Harbor 102
20/01 #4: Norwood › Campbelltown 123
21/01 #5: McLaren Vale › Willunga Hill 127
22/01 #6: Adelaide › Adelaide 108

Se resultater for 2016:


Antal Løbsdage 65
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 3
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 10
Antal top-10, klassementer 3
13/10 VM U23 - Linjeløb 11
10/10 VM U23 - Enkeltstart 17
27/09 - 02/10 Olympia's Tour
Ungdomstrøje 12
Points-trøje 8
Klassement 22
27/09 #1: Hardenberg › Hardenberg 8
28/09 #2: Assen › Assen 47
29/09 #3b: Ulft › Gendringen 41
29/09 #3a: 's-Heerenberg › Elten 3
30/09 #4: Zutphen › Zutphen 60
01/10 #5: Reuver › Reuver 99
02/10 #6: Margraten › Noorbeek 8
18/09 Grand Prix d'Isbergues - Pas de Calais DNF
17/09 Primus Classic Impanis - Van Petegem 82
16/09 Kampioenschap van Vlaanderen DNF
31/08 - 04/09 Tour des Fjords
Ungdomstrøje 43
Klassement 73
31/08 #1: Os › Bergen 122
01/09 #2: Stord › Odda 117
02/09 #3: Ulvik › Suldalsosen 57
03/09 #4: Stavanger › Sandnes 107
04/09 #5: Hinna Park › Stavanger 79
24/08 Druivenkoers - Overijse DNF
21/08 Cyclassics Hamburg 123
27/07 - 31/07 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Ungdomstrøje 5
Points-trøje 28
Klassement 32
27/07 #1: Herning › Esbjerg 31
28/07 #2: Rømø › Sønderborg 27
29/07 #3: Aabenraa › Vejle 60
30/07 #4: Nyborg › Nyborg 14
31/07 #5: Karrebæksminde › Frederiksberg 69
20/07 Grand Prix Cerami 27
26/06 DM - Linjeløb 5
23/06 DM - Enkeltstart 15
16/06 - 19/06 Route du Sud Cycliste - La Dépêche du Midi
Ungdomstrøje 10
Klassement 30
16/06 #1: Saint-Pons-de-Thomières › Bessieres 105
17/06 #3: Albi › Albi 44
17/06 #2: Saint-Pierre-de-Trivisy › Albi 99
18/06 #4: Saint-Gaudens › Val d'Azur Couraduque 26
19/06 #5: Gers › Astarac Arros en Gascogne 57
12/06 GP Horsens Posten DNF
11/06 Fyen Rundt - Tour of Funen 1
01/06 - 05/06 Skoda-Tour de Luxembourg
Ungdomstrøje 35
Klassement 85
01/06 #Prologue: Luxembourg › Luxembourg 34
02/06 #1: Luxembourg › Hesperange 35
03/06 #2: Rosport › Schifflange 95
04/06 #3: Eschweiler (Wiltz) › Differdange 90
05/06 #4: Mersch › Luxembourg 86
18/05 - 22/05 Tour of Norway
Ungdomstrøje 10
Points-trøje 16
Klassement 49
18/05 #1: Drammen › Langesund 22
19/05 #2: Kragerø › Rjukan 56
20/05 #3: Rjukan › Geilo 1
21/05 #4: Flå › Eggemoen 94
22/05 #5: Drøbak › Sarpsborg 39
20/04 La Flèche Wallonne DNF
15/04 - 16/04 ZLM-Roompot tour
15/04 #2: Kamperland › Zierikzee DNF
15/04 #1: Tholen › Tholen 3
13/04 De Brabantse Pijl - La Flèche Brabançonne 101
09/04 Ronde van Vlaanderen Beloften 46
29/03 - 31/03 Driedaagse De Panne-Koksijde
Ungdomstrøje 1
Points-trøje 8
Klassement 8
29/03 #1: De Panne › Zottegem 4
30/03 #2: Zottegem › Koksijde 28
31/03 #3a: De Panne › De Panne 22
31/03 #3b: De Panne › De Panne 17
27/03 Gent-Wevelgem/Kattekoers-Ieper 1
23/03 Dwars door Vlaanderen / A travers la Flandre 15
18/03 Handzame Classic 18
16/03 Nokere Koerse - Danilith Classic DNF
05/03 Porec Trophy - Trofej Porec 7
02/03 Trofej Umag - Umag Trophy 117
27/02 Omloop Het Nieuwsblad ME 39
08/02 - 12/02 Tour of Qatar
Ungdomstrøje 27
Klassement 93
08/02 #1: Dukhan › Al Khor Corniche 123
09/02 #2: Doha › Doha 77
10/02 #3: Lusail › Lusail 25
11/02 #4: Al Zubarah Fort › Madinat Al Shamal 96
12/02 #5: Sealine Beach Resort › Doha Corniche 14

Se resultater for 2015:


Antal Løbsdage 49
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 3
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 12
Antal top-10, klassementer 3
22/08 - 29/08 Tour de l'Avenir
22/08 #Prologue: Tonnerre › Tonnerre 110
23/08 #1: Chablis › Toucy 111
24/08 #2: Avallon › Arbois 1
25/08 #3: Champagnole › Tournus 88
26/08 #4: Annemasse › Cluses DNF
04/08 - 08/08 Post Danmark Rundt - Tour of Denmark
Ungdomstrøje 15
Points-trøje 15
Klassement 71
04/08 #1: Struer › Holstebro 4
05/08 #2: Ringkøbing › Aarhus 58
06/08 #3: Vejle › Vejle 76
07/08 #5: Helsingør › Helsingør 9
07/08 #4: Slagelse › Frederiksværk 120
08/08 #6: Hillerød › Frederiksberg 14
28/06 DM - Linjeløb 52
25/06 DM - Enkeltstart 11
18/06 - 21/06 Route du Sud Cycliste - La Dépêche du Midi
18/06 #1: Lourdes › Auch 80
19/06 #2: Auch › Saint-Gaudens 86
20/06 #3: Izaourt › Bagnères-de-Luchon 40
21/06 #4: Revel › Gaillac DNF
13/06 GP Horsens 33
27/05 - 31/05 Tour des Fjords
Ungdomstrøje 3
Points-trøje 10
Klassement 8
27/05 #1: Bergen › Norheimsund 14
28/05 #2: Jondal › Haugesund 12
29/05 #3: Stord › Sauda 6
30/05 #4: Stavanger › Sandnes 7
31/05 #5: Hinna Park › Stavanger 7
06/05 - 10/05 4 Jours de Dunkerque / Tour du Nord-pas-de-Calais
Ungdomstrøje 2
Points-trøje 8
Klassement 6
06/05 #1: Dunkerque › Orchies 10
07/05 #2: Fontaine au Pire › Maubeuge 12
08/05 #3: Barlin › Saint Omer 11
09/05 #4: Base de loisirs EOLYS (Lestrem) › Cassel 7
10/05 #5: Cappelle la Grande › Dunkerque 35
17/04 - 18/04 ZLM Roompot Tour
Klassement 2
17/04 #2: Kamperland › Kamperland 1
17/04 #1: Kamperland › Zierikzee 24
18/04 #3: Goes › Goes 1
15/04 La Côte Picarde 6
11/04 Ronde van Vlaanderen Beloften 9
08/04 Scheldeprijs 160
04/04 Volta Limburg Classic DNF
31/03 - 02/04 Driedaagse De Panne-Koksijde
Points-trøje 31
Klassement 68
31/03 #1: De Panne › Zottegem 104
01/04 #2: Zottegem › Koksijde 15
02/04 #3a: De Panne › De Panne 99
02/04 #3b: De Panne › De Panne 26
25/03 Dwars door Vlaanderen / A travers la Flandre DNF
21/03 Ronde van Zeeland Seaports DNF
20/03 Handzame Classic 122
18/03 Nokere Koerse - Danilith Classic 28
15/03 Energiewacht Dwars door Drenthe 94
14/03 Albert Achterhes Pet Ronde van Drenthe DNF
28/02 Omloop Het Nieuwsblad ME DNF
08/02 G.P. Costa degli Etruschi 90
30/01 Trofeo Andratx-Mirador d\'Es Colomer 73
29/01 Trofeo Santanyi-Ses Salines-Campos 23

Se resultater for 2014:


Antal Løbsdage 34
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 3
Antal top-10, klassementer 1
26/09 VM U23 - Linjeløb DNF
23/08 - 30/08 Tour de l'Avenir
23/08 #Prologue: Saint-Flour › Saint-Flour 40
24/08 #1: Saint-Flour › Brioude 113
25/08 #2: Brioude › Saint-Galmier 112
26/08 #3: Montrond-les-Bains › Paray-le-Monial 83
27/08 #4: Saint-Vulbas › Plateau de Solaison 86
28/08 #5: Bons-en-Chablais › Les Carroz d'Arraches 50
29/08 #6: Saint-Gervais › La Rosière 26
30/08 #7: Saint-Michel-de-Maurienne › La Toussuire DNF
06/08 - 10/08 Post Danmark Rundt - Tour of Denmark
Ungdomstrøje 15
Points-trøje 41
Klassement 89
06/08 #1: Hobro › Mariager 95
07/08 #2: Skive › Aarhus 107
08/08 #3: Skanderborg › Vejle 85
09/08 #5: Middelfart › Middelfart 10
09/08 #4: Nyborg › Odense 104
10/08 #6: Kalundborg › Frederiksberg 53
26/06 DM - Enkeltstart 25
01/06 DM U23 - Linjeløb 20
30/05 DM U23 - Enkeltstart 3
23/05 - 25/05 Paris-Arras Tour
Ungdomstrøje 30
Klassement 87
23/05 #1: Lens › Arras 20
24/05 #2: Margny-lès-Compiègne › Beaurains 25
25/05 #3: Arras › Arras 93
03/05 Himmerland Rundt \'Made in Aars\' 16
01/05 Rund um den Finanzplatz Eschborn-Frankfurt 1
27/04 Rutland - Melton International CiCLE Classic 20
19/04 Liège - Bastogne - Liège U23 105
16/04 La Côte Picarde OTL
12/04 Ronde van Vlaanderen Beloften DNF
05/04 Volta Limburg Classic DNF
13/03 - 16/03 Istarsko proljece - Istrian Spring Trophy
Klassement 156
13/03 #Prologue: Umag › Umag 18
14/03 #1: Umag › Labin 169
15/03 #2: Vrsar › Motovun 160
16/03 #3: Pazin › Umag 141
09/03 Porec Trophy - Trofej Porec 22
05/03 Trofej Umag - Umag Trophy 39

Se resultater for 2013:


Antal Løbsdage 30
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 10
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 21
Antal sejre, klassementer 2
Antal top-10, klassementer 10
28/09 VM Junior mænd - Linjeløb 2
05/09 - 08/09 Giro Internazionale della Lunigiana
Points-trøje 7
Klassement 10
05/09 #1: Castelnuovo Magra › Castelnuovo Magra 67
06/09 #2: Follo › Follo 29
07/09 #3: Fosdinovo › Fosdinovo 9
08/09 #4: Ortonovo › Ortonovo 1
30/08 - 01/09 Grand Prix Rüebliland
Points-trøje 2
Klassement 2
30/08 #1: Bettwil › Bettwil 4
31/08 #3: Hunzenschwil › Hunzenschwil 2
31/08 #2: Leutwil (Wampfle) › Leutwil (Wampfle) 15
01/09 #4: Brugg › Brugg 1
02/08 - 04/08 Aubel - Thimister - La Gleize
Klassement 30
02/08 #1: Aubel › Aubel 128
03/08 #3: Thimister › Thimister 1
03/08 #2: Thimister › Thimister 3
04/08 #4: La Gleize › La Gleize 35
20/07 European Championships MJ - Road Race 30
05/07 - 08/07 Sint-Martinusprijs Kontich
Points-trøje 5
Klassement 2
05/07 #Prologue: Waarloos › Waarloos 2
06/07 #1: Kontich › Kontich 74
07/07 #3: Antwerp › Antwerp 25
08/07 #4: Kontich › Kontich 1
23/06 DM Junior mænd - Linjeløb 2
30/05 - 02/06 Trofeo Karlsberg
Points-trøje 2
Klassement 1
30/05 #1: Erfweiler-Ehlingen › Erfweiler-Ehlingen 27
31/05 #2: Naßweiler › Ludweiler 4
01/06 #3b: Homburg › Homburg 1
01/06 #3a: Gersheim › Walsheim 1
02/06 #4: Walsheim › Walsheim 1
02/05 - 05/05 Course de la Paix Juniors
Points-trøje 1
Klassement 1
02/05 #1: Litoměřice › Litoměřice 2
03/05 #2b: Roudnice nad Labem › Roudnice nad Labem 3
03/05 #2a: Třebenice › Třebenice 1
04/05 #3: Teplice › Zinnwald 6
05/05 #4: Terezín › Terezín 1
07/04 Paris - Roubaix Juniors 1

Se resultater for 2012:


Antal Løbsdage 27
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 4
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 12
Antal sejre, klassementer 3
Antal top-10, klassementer 4
23/09 VM Junior mænd - Linjeløb 75
06/09 - 09/09 Rothaus Regio-Tour International
Points-trøje 7
Klassement 77
07/09 #2: Heitersheim › Neuenburg am Rhein 60
08/09 #3: Lutterbach › Soultz-Haut-Rhin 55
09/09 #4: Teningen › Teningen 88
11/08 European Championships MJ - Road Race DNF
03/08 - 05/08 Liège - La Gleize
Ungdomstrøje 2
Klassement 3
03/08 #1: Aubel › Aubel 16
04/08 #2b: Thimister › Thimister 9
04/08 #2a: Thimister › Thimister 2
05/08 #3: La Gleize › La Gleize 30
06/07 - 09/07 Sint-Martinusprijs Kontich
Ungdomstrøje 1
Points-trøje 1
Klassement 1
06/07 #Prologue: Waarloos › Waarloos 1
07/07 #2: Kontich › Kontich 11
08/07 #3b: Kontich › Kontich 7
09/07 #4: Kontich › Kontich 1
17/05 - 20/05 Trofeo Karlsberg
Ungdomstrøje 1
Klassement 1
17/05 #1: Großrosseln › Sankt Nikolaus 46
18/05 #2: Erfweiler-Ehlingen › Erfweiler-Ehlingen 25
19/05 #3b: Homburg › Homburg 17
19/05 #3a: Habkirchen › Reinheim 1
20/05 #4: Reinheim › Reinheim 10
03/05 - 06/05 Course de la Paix Juniors
Ungdomstrøje 2
Klassement 4
03/05 #1: Litomerice › Litomerice 23
04/05 #2b: Ceská Lípa › Roudnice nad Labem 42
04/05 #2a: Trebenice › Trebenice 9
05/05 #3: Teplice › Dippoldiswalde 10
06/05 #4: Terezin › Terezin 84
20/04 - 22/04 Tour of Istria - Memorial Edi Rajkovic
Ungdomstrøje 1
Klassement 1
20/04 #1: Rovinj › Buzet 32
21/04 #2: Umag › Labin 5
22/04 #3: Vrsar › Pula 1
08/04 Paris - Roubaix Juniors 10