Tobias Aagaard Hansen

Billede af den danske cykelrytter Tobias Aagaard Hansen

Info om Tobias Aagaard Hansen:

Navn Tobias Aagaard Hansen
Født 10-03-2002 (22 år)
Nuværende hold BHS - PL Beton Bornholm
UCI rangliste 1163

Hold:

2024 BHS - PL Beton Bornholm
2023 Leopard TOGT Pro Cycling
2022 Uno-X Dare Development Team
2021 Uno-X Dare Development Team
2020 Team Fri BikeShop - Zealand Cycling Junior
2019 Team Odense

Sæsoner:

Sæson Sejre (1-dags) Sejre (Klassement) Top-10
2024 3 0 9
2023 1 0 1
2022 1 0 2
2020 0 0 2
2019 0 0 2

Om Tobias Aagaard Hansen:

Tobias Hansen er en dansk cykelrytter der kører på det danske banelandshold og Uno-X's udviklingshold.

Tobias Aagaard Hansen's løbskalender og resultater i 2024:

Tobias Aagaard Hansen har foreløbigt følgende løb på programmet i 2024:


Antal Løbsdage 19
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 3
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 12
Antal top-10, klassementer 3
30/05 - 02/06 Ronde de l'Oise
Ungdomstrøje 25
Points-trøje 26
Klassement 53
30/05 #1: Crèvecœur-le-Grand › La Neuville-en-Hez 98
31/05 #2: Liancourt › Ribécourt-Dreslincourt 25
01/06 #3: Bresles › Ressons-sur-Matz 20
02/06 #4: Beauvais › Beauvais 11
26/05 Fyen Rundt - Tour of Funen 3
25/05 Grand Prix Herning 7
20/05 Paris - Troyes 10
11/05 National Championships Denmark MU - Road Race 4
05/05 Kolding BC Løbet 3
01/05 Eschborn-Frankfurt U23 54
27/04 GP Lumsås 1
21/04 State Energy Race - Ordrup CC 8
07/04 Meldgaardløbet 2
07/04 Meldgaardløbet 2
06/04 Hurtig Joakim Lí¸bet 1
01/04 3 Dage i Nord - #3 Campione Cup - Aalborg 4
31/03 3 Dage i Nord - #2 Campione Cup - Thy 1
30/03 3 Dage i Nord - #1 Campione Cup - Hjí¸rring 62
29/03 Bording Cup - Vejen 68

Se resultater for 2023:


Antal Løbsdage 32
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 2
Antal top-10, klassementer 1
03/09 National Championships Denmark MU - Road Race DNF
02/09 National Championships Denmark MU - ITT 8
15/08 - 19/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
15/08 #1: Aalborg › Aalborg 103
16/08 #2: Kjellerup › Silkeborg 104
17/08 #3: Vejen › Vejle 127
18/08 #4: Kalundborg › Bagsværd DNF
10/08 Hadsten Gadeløb 12
25/06 National Championships Denmark - Road Race DNF
22/06 National Championships Denmark - ITT 22
18/06 Din Bilpartner Løbet - Vejen 16
07/06 - 11/06 ZLM Tour
Ungdomstrøje 3
Klassement 32
07/06 #Prologue: Heinkenszand › Heinkenszand 41
08/06 #1: Westkapelle › 's-Heerenhoek 52
09/06 #2: Schijndel › Buchten 34
10/06 #3: Roosendaal › Roosendaal 37
11/06 #4: Oosterhout › Oosterhout 39
04/06 Memorial Philippe Van Coningsloo 63
02/06 Herning City Gadeløbet 1
21/05 Rund um Kí¶ln OTL
14/05 Fyen Rundt - Tour of Funen 12
13/05 Grand Prix Herning DNF
07/05 Ringerike GP 68
06/05 Sundvolden GP DNF
30/04 Kolding BC Løbet 13
23/04 ABC København 12
16/04 Slagelseløbet 42
15/04 Næstved BC 12
22/03 - 26/03 Olympia's Tour
22/03 #1: TT Circuit Assen › TT Circuit Assen 21
23/03 #2: Assen › Assen 119
24/03 #3: Gieten › Ruurlo 103
25/03 #4: Neede › Tiel 53
26/03 #5: Beek › Beek DNF
04/03 Salverda Ster van Zwolle DNF

Se resultater for 2022:


Antal Løbsdage 15
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 3
Antal top-10, klassementer 1
04/09 Gylne Gutuer 13
18/08 - 21/08 Baltic Chain Tour
Ungdomstrøje 18
Points-trøje 2
Klassement 26
18/08 #1: Panevėžys › Panevėžys 47
19/08 #2: Jelgava › Sigulda 4
20/08 #3: Tartu › Valga 1
21/08 #4: Kuremaa › Tallinn 5
26/06 DM - Linjeløb DNF
19/06 DM U23 - Linjeløb 26
05/06 Trofeo Città di Meldola – G.P. AWC Event DNF
02/06 Trofeo Alcide Degasperi DNF
25/05 - 29/05 Alpes Isère Tour
25/05 #1: Charvieu-Chavagneux › Charvieu-Chavagneux 48
26/05 #2: Les Abrets-en-Dauphiné › Saint-Quentin-Fallavier 99
27/05 #3: Saint-Exupéry › Toussieu 86
28/05 #4: Saint-Maurice-l'Exil › Beaurepaire 95
29/05 #5: Entre-deux-Guiers › Allevard-les-Bains DNF
30/04 PWZ Zuidenveld Tour 18

Se resultater for 2021:


Antal Løbsdage 12
19/09 Gooikse Pijl 88
17/09 Kampioenschap van Vlaanderen 132
20/08 - 22/08 Baltic Chain Tour
Ungdomstrøje 28
Klassement 52
20/08 #1: Tallinn › Tallinn 13
21/08 #2: Ülenurme › Lange motokeskus 90
22/08 #3: Valga › Valga 57
25/07 Grand Prix de la ville de Pérenchies 78
20/06 DM - Linjeløb DNF
17/06 DM - Enkeltstart 32
10/06 - 13/06 Oberösterreichrundfahrt
Ungdomstrøje 27
Klassement 90
Ungdomstrøje 27
Klassement 90
10/06 #Prologue: Linz › Linz 44
11/06 #1: Felbermayr Wels › Maria Schmolln 99
12/06 #2: Efferding › Oberneukirchen 81
13/06 #3: Traun › Hinterstoder (Höss) 84

Se resultater for 2020:


Antal Løbsdage 6
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 2
03/10 DM Junior mænd - Enkeltstart 9
04/09 - 06/09 Grand Prix Rüebliland
Points-trøje 26
Klassement 70
04/09 #1: Roggliswil › Roggliswil 86
05/09 #2a: Seon › Seon 11
05/09 #2b: Seon › Seon 39
06/09 #3: Sulz › Sulz 69
23/08 DM Junior mænd - Linjeløb 9

Se resultater for 2019:


Antal Løbsdage 8
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 2
09/08 EM Junior mænd - Linjeløb 59
29/06 DM Junior mænd - Linjeløb 6
27/06 DM Junior mænd - Enkeltstart 39
20/06 - 23/06 LVM Saarland Trofeo
Ungdomstrøje 27
Klassement 73
20/06 #1: Aßweiler › Erfweiler-Ehlingen 102
21/06 #2: Neunkirchen › Münchwies 87
22/06 #3b: Bitche › Reinheim 4
22/06 #3a: Homburg › Homburg 89
23/06 #4: Walsheim › Walsheim 66