William Blume Levy

Billede af den danske cykelrytter William Blume Levy

Info om William Blume Levy:

Navn William Blume Levy
Født 14-01-2001 (23 år)
Nuværende hold Uno-X Mobility
UCI rangliste 1064

Hold:

2024 Uno-X Mobility
2023 Uno-X Pro Cycling Team
2022 Uno-X Pro Cycling Team
2021 Team ColoQuick
2020 Team ColoQuick
2019 NPV-Carl Ras Roskilde Junior
2018 Børkop Cykler-Carl Ras Roskilde Junior

Sæsoner:

Sæson Sejre (1-dags) Sejre (Klassement) Top-10
2024 0 0 1
2023 0 0 1
2022 0 0 3
2021 1 0 3
2020 0 0 1
2019 1 0 8
2018 2 0 11
2017 0 0 1

William Blume Levy's løbskalender og resultater i 2024:

William Blume Levy har foreløbigt følgende løb på programmet i 2024:


Antal Løbsdage 33
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
12/06 - 16/06 Baloise Belgium Tour
Klassement 96
12/06 #1: Beringen › Beringen 64
13/06 #2: Merelbeke › Knokke-Heist 76
14/06 #3: Turnhout › Scherpenheuvel - Zichem 126
15/06 #4: Durbuy › Durbuy 80
16/06 #5: Brussel › Brussel 118
02/06 Brussels Cycling Classic DNF
29/05 Circuit Franco-Belge 23
26/05 Rund um Köln 18
20/05 Ronde van Limburg 85
19/05 Antwerp Port Epic / Sels Trophy DNF
05/05 Tro-Bro Léon 43
04/05 Grand Prix du Morbihan 70
03/04 Scheldeprijs 30
31/03 Ronde van Vlaanderen - Tour des Flandres ME DNF
24/03 Gent-Wevelgem in Flanders Fields ME 82
22/03 E3 Saxo Classic 60
20/03 Classic Brugge-De Panne 58
15/03 Bredene Koksijde Classic 57
13/03 Danilith Nokere Koerse 44
03/03 Grote prijs Jean - Pierre Monseré 20
02/03 Grand Prix Criquielion 42
27/02 Le Samyn 35
25/02 Kuurne - Brussel - Kuurne 70
10/02 - 14/02 Tour of Oman
Ungdomstrøje 20
Klassement 45
10/02 #1: Oman Across Ages Museum › Oman Convention and Exhibition Centre (OCEC) 109
11/02 #2: Al Sifah › Qurayyat 52
12/02 #3: Naseem Park › Al Bustan 96
13/02 #4: Fanja › Yitti Hills 27
14/02 #5: Samail ''Al Fayhaa Reshouse'' › Jabal Al Akhdhar (Green Mountain) 46
09/02 Muscat Classic 7
28/01 Trofeo Palma 118
27/01 Trofeo Pollení§a - Port d'Andratx 44
25/01 Trofeo Ses Salines-Felanitx 139
24/01 Trofeo Calvià 59

Se resultater for 2023:


Antal Løbsdage 56
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
08/10 Paris - Tours Elite 87
05/10 Paris - Bourges 36
03/10 Binche - Chimay - Binche / Mémorial Frank Vandenbroucke 81
28/09 Circuit Franco-Belge 63
20/09 Omloop van het Houtland 11
17/09 Ixina Gooikse Pijl p/b Lotto 107
16/09 SUPER 8 Classic DNF
15/09 Kampioenschap van Vlaanderen 90
13/09 Grand Prix de Wallonie 73
10/09 GP de Fourmies / La Voix du Nord 111
03/09 National Championships Denmark MU - Road Race 9
15/08 - 19/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Ungdomstrøje 16
Klassement 85
Ungdomstrøje 16
Klassement 85
15/08 #1: Aalborg › Aalborg 57
16/08 #2: Kjellerup › Silkeborg 94
17/08 #3: Vejen › Vejle 82
18/08 #4: Kalundborg › Bagsværd 119
19/08 #5: Helsingør › Helsingør 72
27/07 - 30/07 Czech Tour
Ungdomstrøje 16
Klassement 65
27/07 #1: Prostějov › Uničov 22
28/07 #2: Olomouc › Pustevny 99
29/07 #3: Moravská Třebová › Červenohorské sedlo 74
30/07 #4: Šumperk › Šternberk 36
25/06 National Championships Denmark - Road Race 47
14/06 - 18/06 Baloise Belgium Tour
Ungdomstrøje 7
Klassement 57
14/06 #1: Scherpenheuvel-Zichem › Scherpenheuvel-Zichem 51
15/06 #2: Merelbeke › Knokke-Heist 115
16/06 #3: Beveren › Beveren 73
17/06 #4: Durbuy › Durbuy 47
18/06 #5: Brussels › Brussels 97
11/06 Elfstedenronde Brugge 90
10/06 Duracell Dwars door het Hageland DNF
04/06 Brussels Cycling Classic 71
03/06 Heylen Vastgoed Heistse Pijl 130
29/05 Ronde van Limburg 64
16/05 - 21/05 4 Jours de Dunkerque / Grand Prix des Hauts de France
16/05 #1: Dunkerque › Abbeville 32
17/05 #2: Compiègne › Laon 131
18/05 #3: Saint-Quentin › Saint-Quentin 132
19/05 #4: Maubeuge › Achicourt 126
20/05 #5: Roubaix › Cassel 96
21/05 #6: Avion › Dunkerque DNF
07/05 Tro-Bro Léon 81
06/05 Grand Prix du Morbihan 99
09/04 Paris-Roubaix 122
05/04 Scheldeprijs 130
02/04 Ronde van Vlaanderen - Tour des Flandres 84
29/03 Dwars door Vlaanderen - A travers la Flandre 110
26/03 Gent-Wevelgem in Flanders Fields DNF
24/03 E3 Saxo Classic DNF
22/03 Classic Brugge-De Panne 69
22/03 Classic Brugge-De Panne 69
28/02 Le Samyn 59
25/02 Omloop Het Nieuwsblad Elite 90
12/02 Clasica de Almeria 84
01/02 - 05/02 Etoile de Bessèges - Tour du Gard
Ungdomstrøje 24
Klassement 107
01/02 #1: Bellegarde › Bellegarde 112
02/02 #2: Bagard › Aubais NR
03/02 #3: Bessèges › Bessèges 123
04/02 #4: Saint-Christol-Lèz-Alès › Le Mont Bouquet 85
05/02 #5: Alès › Alès 92
29/01 Grand Prix Cycliste de Marseille La Marseillaise 107

Se resultater for 2022:


Antal Løbsdage 49
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 3
16/10 Veneto Classic DNS
12/10 Giro del Veneto 76
09/10 Paris - Tours Elite 94
06/10 Paris - Bourges 87
03/10 Sparkassen Münsterland Giro 86
23/09 World Championships U23 - Road Race DNF
18/08 - 28/08 Tour de l'Avenir
Points-trøje 38
Klassement 40
18/08 #TTT Prologue: La Roche-sur-Yon › La Roche-sur-Yon 13
19/08 #1: La Roche-sur-Yon › La Roche-sur-Yon 29
20/08 #2: Benet › Civray 121
21/08 #3: Civray › La Trimouille 86
22/08 #4: Sainte Sévère sur Indre › Chaillac 38
23/08 #5: Gueugnon › Saint Vallier 6
24/08 #6: Saint-Amour › Oyonnax 81
26/08 #7: Thonon-les-Bains › Saint-François-Longchamp 46
27/08 #8: Ugine › La Toussuire 65
28/08 #9: Bessans › Villaroger 30
04/08 - 07/08 Sazka Tour
Ungdomstrøje 25
Klassement 81
04/08 #1: Uničov › Prostějov 101
05/08 #2: Olomouc › Pustevny 79
06/08 #3: Moravská Třebová › Dlouhé Stráně 72
07/08 #4: Šumperk › Šternberk 87
26/06 DM - Linjeløb DNS
19/06 DM U23 - Linjeløb DNS
15/06 - 19/06 Baloise Belgium Tour
Ungdomstrøje 2
Klassement 26
15/06 #1: Merelbeke › Maarkedal 51
16/06 #2: Beveren › Knokke-Heist 45
17/06 #3: Scherpenheuvel-Zichem › Scherpenheuvel-Zichem 98
18/06 #4: Durbuy › Durbuy 31
19/06 #5: Gingelom › Beringen 24
12/06 Elfstedenronde Brugge 108
11/06 Dwars door het Hageland DNF
02/06 - 05/06 Course de la Paix Grand Prix Jeseníky
Klassement 32
02/06 #Prologue: Jeseník › Jeseník 31
03/06 #1: Jeseník › Rýmařov 97
04/06 #2: Bruntál › Dlouhé Stráně 33
05/06 #3: Jeseník › Jeseník 45
22/05 Fyen Rundt - Tour of Funen 87
21/05 Grand Prix Herning 10
17/04 Paris-Roubaix DNF
03/04 Ronde van Vlaanderen - Tour des Flandres ME DNF
30/03 Dwars door Vlaanderen - A travers la Flandre ME DNF
27/03 Gent-Wevelgem / Kattekoers-Ieper 27
23/03 Minerva Classic Brugge-De Panne DNS
23/03 Minerva Classic Brugge-De Panne DNS
17/03 Grand Prix de Denain - Porte du Hainaut 13
01/03 Le Samyn 94
27/02 Kuurne - Bruxelles - Kuurne 100
10/02 - 13/02 Tour of Antalya
Klassement 39
10/02 #1: Side › Antalya 63
11/02 #2: Kemer › Antalya 77
12/02 #3: Aspendos › Termessos 44
13/02 #4: Antalya › Antalya 63
05/02 Grand Prix Alanya 8
30/01 Grand Prix Megasaray 58

Se resultater for 2021:


Antal Løbsdage 31
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 3
Antal top-10, klassementer 1
17/10 DM U23 - Linjeløb 38
16/10 DM U23 - Enkeltstart DNF
03/10 Gylne Gutuer 1
02/10 Lillehammer GP 15
24/09 VM U23 - Linjeløb 80
18/09 Liège - Bastogne - Liège U23 37
11/09 EM U23 - Linjeløb DNF
02/09 - 04/09 Flanders Tomorrow Tour
Points-trøje 24
Klassement 10
02/09 #1: Poperinge › Poperinge 72
03/09 #2: Staden › Staden 39
04/09 #3b: Handzame › Handzame 59
04/09 #3a: Koksijde › Koksijde 5
29/08 Rent Liv Løbet Skive 11
13/08 - 22/08 Tour de l'Avenir
Ungdomstrøje 14
Klassement 43
13/08 #Prologue: Charleville-Mézières › Charleville-Mézières 47
14/08 #1: Charleville-Mézières › Soissons 99
15/08 #2: Laon › Laon 6
16/08 #3: Château-Thierry › Donnemarie-Dontilly 96
17/08 #4: Provins › Bar-le-Duc 82
18/08 #5: Tomblaine › Bar-sur-Aube 85
19/08 #6: Champagnole › Septmoncel 65
20/08 #7: Saint-Vulbas › Grand Colombier 73
21/08 #8: La Tour-en-Maurienne › Saint Jean d’Arves 44
22/08 #9: La Toussuire › Col du Petit Saint-Bernard 31
20/06 DM - Linjeløb 19
17/06 DM - Enkeltstart DNF
09/06 - 13/06 Tour of Slovenia
Ungdomstrøje 7
Klassement 47
09/06 #1: Ptuj › Rogaška Slatina 65
10/06 #2: Žalec › Celje (Celjski Grad) 41
11/06 #3: Brežice › Krško 34
12/06 #4: Ajdovščina › Nova Gorica 89
13/06 #5: Ljubljana › Novo mesto 61
30/05 Fyen Rundt - Tour of Funen 54
29/05 Grand Prix Herning 66

Se resultater for 2020:


Antal Løbsdage 4
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
03/10 DM - Enkeltstart 14
13/09 DM U23 - Linjeløb 31
12/09 DM U23 - Enkeltstart 7
23/08 DM - Linjeløb 12

Se resultater for 2019:


Antal Løbsdage 18
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 8
Antal top-10, klassementer 1
26/09 VM Junior mænd - Linjeløb DNF
23/09 VM Junior mænd - Enkeltstart 12
25/08 Trofeo Emilio Paganessi 16
24/08 Trofeo Comune di Vertova - Memorial Pietro Merelli 91
29/06 DM Junior mænd - Linjeløb 3
27/06 DM Junior mænd - Enkeltstart 3
30/05 - 02/06 Tour du Pays de Vaud
Points-trøje 15
Klassement 3
30/05 #Prologue: Échichens › Échichens 21
31/05 #1: Tolochenaz › Chamblon 11
01/06 #2a: Cugy › Bière 8
01/06 #2b: Bière › Bière 5
02/06 #3: Granges-près-Marnand › Granges-près-Marnand 5
09/05 - 12/05 Course de la Paix Juniors
Points-trøje 14
Klassement 17
09/05 #1: Litoměřice › Litoměřice 4
10/05 #2b: Roudnice nad Labem › Roudnice nad Labem 20
10/05 #2a: Třebenice › Třebenice 4
11/05 #3: Teplice › Altenberg 21
12/05 #4: Terezín › Terezín 38
14/04 Paris - Roubaix Juniors 11
07/04 Ronde van Vlaanderen Juniores - Tour des Flandres Juniors 1

Se resultater for 2018:


Antal Løbsdage 19
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 2
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 11
Antal top-10, klassementer 2
27/09 VM Junior mænd - Linjeløb DNF
25/09 VM Junior mænd - Enkeltstart 21
29/07 La Route des Géants 3
28/07 Johan Museeuw Classic - G.P. Stad Gistel 3
06/07 - 09/07 Sint-Martinusprijs Kontich
Ungdomstrøje 2
Points-trøje 5
Klassement 4
06/07 #1: Waarloos › Waarloos 5
07/07 #2: Antwerp › Kontich 3
08/07 #3b: Kontich › Kontich 60
08/07 #3a: Kontich › Kontich 1
09/07 #4: Kontich › Kontich 72
30/06 DM Junior mænd - Linjeløb 5
28/06 DM Junior mænd - Enkeltstart 4
24/05 - 27/05 Tour du Pays de Vaud
Ungdomstrøje 1
Points-trøje 4
Klassement 2
24/05 #1: Lausanne › Lausanne 2
25/05 #2: Missy › Bioley-Magnoux 1
26/05 #3a: Cully › Savigny 16
26/05 #3b: Savigny › Savigny 2
27/05 #4: Cossonay › Tartegnin 19
08/04 Paris - Roubaix Juniors OTL
01/04 Ronde van Vlaanderen Juniores - Tour des Flandres Juniors 5
25/03 Gent-Wevelgem/Grote Prijs A. Noyelle-Ieper 54

Se resultater for 2017:


Antal Løbsdage 2
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
24/06 DM Junior mænd - Linjeløb 38
22/06 DM Junior mænd - Enkeltstart 6