Anthon Charmig

Billede af den danske cykelrytter Anthon Charmig

Info om Anthon Charmig:

Navn Anthon Charmig
Født 25-03-1998 (26 år)
Højde 182 cm
Vægt 66 kg
Nuværende hold Astana Qazaqstan Team
UCI rangliste 640
Næste løb Critérium du Dauphiné (02/06)

Hold:

2025 Astana Qazaqstan Team
2024 Astana Qazaqstan Team
2023 Uno-X Pro Cycling Team
2022 Uno-X Pro Cycling Team
2021 Uno-X Dare Development Team
2020 Team ColoQuick
2019 AURA Energi - JS.dk
2017 Team Virtu Cycling
2016 Børkop Cykler-Carl Ras Roskilde Junior
2015 Team KEL-BERG Roskilde Junior

Sæsoner:

Sæson Sejre (1-dags) Sejre (Klassement) Top-10
2024 0 0 2
2023 0 0 3
2022 1 0 19
2021 0 0 8
2020 0 0 3
2019 1 0 0
2016 0 0 2
2015 1 1 14
2014 0 0 1

Anthon Charmig's løbskalender og resultater i 2024:

Anthon Charmig har foreløbigt følgende løb på programmet i 2024:


Antal Løbsdage 19
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 2
02/06 Critérium du Dauphiné Kommende
21/04 Liège-Bastogne-Liège 63
17/04 La Flèche Wallonne 42
14/04 Amstel Gold Race 48
03/03 - 10/03 Paris - Nice
Klassement 67
03/03 #1: Les Mureaux › Les Mureaux 86
04/03 #2: Thoiry › Montargis 40
05/03 #3: Auxerre › Auxerre 7
06/03 #4: Chalon-sur-Saône › Mont Brouilly 89
07/03 #5: Saint-Sauveur-de-Montagut › Sisteron 47
08/03 #6: Sisteron › La Colle-sur-Loup 44
09/03 #7: Nice › La Madone d'Utelle 62
10/03 #8: Nice › Nice 56
10/02 - 14/02 Tour of Oman
Points-trøje 18
Klassement 29
10/02 #1: Oman Across Ages Museum › Oman Convention and Exhibition Centre (OCEC) 33
11/02 #2: Al Sifah › Qurayyat 4
12/02 #3: Naseem Park › Al Bustan 26
13/02 #4: Fanja › Yitti Hills 20
14/02 #5: Samail ''Al Fayhaa Reshouse'' › Jabal Al Akhdhar (Green Mountain) 34
09/02 Muscat Classic 14
21/01 Ruta de la Cerí¡mica - Gran Premio Castellón 14
20/01 Clí ssica Comunitat Valenciana 1969 - Gran Premi València 62

Se resultater for 2023:


Antal Løbsdage 70
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 3
15/10 Veneto Classic 39
11/10 Giro del Veneto 34
28/09 Circuit Franco-Belge 15
20/09 - 24/09 Å koda Tour Luxembourg
Ungdomstrøje 11
Klassement 17
20/09 #1: Luxembourg › Luxembourg Kirchberg 17
21/09 #2: Mondorf-les-Bains › Mamer 88
22/09 #3: Mertert › Vianden 25
23/09 #4: Pétange › Pétange 22
24/09 #5: Mersch › Luxembourg 33
15/08 - 19/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Klassement 36
Klassement 36
15/08 #1: Aalborg › Aalborg 44
16/08 #2: Kjellerup › Silkeborg 27
17/08 #3: Vejen › Vejle 41
18/08 #4: Kalundborg › Bagsværd 68
19/08 #5: Helsingør › Helsingør 91
01/07 - 23/07 Tour de France
Ungdomstrøje 18
Points-trøje 81
Klassement 99
01/07 #1: Bilbao › Bilbao 57
02/07 #2: Vitoria-Gasteiz › San Sébastián 69
03/07 #3: Amorebieta-Etxano › Bayonne 171
04/07 #4: Dax › Nogaro 138
05/07 #5: Pau › Laruns 139
06/07 #6: Tarbes › Cauterets-Cambasque 114
07/07 #7: Mont-de-Marsan › Bordeaux 104
08/07 #8: Libourne › Limoges 142
09/07 #9: Saint-Léonard-de-Noblat › Puy de Dôme 95
11/07 #10: Vulcania › Issoire 113
12/07 #11: Clermont-Ferrand › Moulins 145
13/07 #12: Roanne › Belleville-en-Beaujolais 112
14/07 #13: Châtillon-Sur-Chalaronne › Grand Colombier 105k 29
15/07 #14: Annemasse › Morzine les Portes du Soleil 122
16/07 #15: Les Gets les Portes du Soleil › Saint-Gervais Mont-Blanc 129
18/07 #16: Passy › Combloux 147
19/07 #17: Saint-Gervais Mont-Blanc › Courchevel 68
20/07 #18: Moûtiers › Bourg-en-Bresse 101
21/07 #19: Moirans-en-Montagne › Poligny 75k 31
22/07 #20: Belfort › Le Markstein 92
23/07 #21: Saint-Quentin-en-Yvelines › Paris 129
25/06 National Championships Denmark - Road Race 4
04/06 - 11/06 Critérium du Dauphiné
Ungdomstrøje 13
Klassement 56
04/06 #1: Chambon-sur-Lac › Chambon-sur-Lac 91
05/06 #2: Brassac-les-Mines › La Chaise-Dieu 92
06/06 #3: Monistrol-sur-Loire › Le Coteau 102
07/06 #4: Cours › Belmont-de-la-Loire 88
08/06 #5: Cormoranche-sur-Saône › Salins-les-Bains 55
09/06 #6: Nantua › Crest-Voland 101
10/06 #7: Porte-de-Savoie › Col de la Croix de Fer 49
11/06 #8: Le Pont-de-Claix › La Bastille – Grenoble Alpes Métropole 53
16/05 - 21/05 4 Jours de Dunkerque / Grand Prix des Hauts de France
Points-trøje 31
Klassement 23
Points-trøje 31
Klassement 23
16/05 #1: Dunkerque › Abbeville 34
17/05 #2: Compiègne › Laon 7
18/05 #3: Saint-Quentin › Saint-Quentin 18
19/05 #4: Maubeuge › Achicourt 70
20/05 #5: Roubaix › Cassel 12
21/05 #6: Avion › Dunkerque 57
23/04 Liége-Bastogne-Liége 97
19/04 La Fléche Wallonne 104
16/04 Amstel Gold Race DNF
12/04 De Brabantse Pijl - La Flèche Brabançonne 31
05/03 - 12/03 Paris-Nice
Ungdomstrøje 5
Klassement 46
Ungdomstrøje 5
Klassement 46
05/03 #1: La Verrière › La Verrière 87
06/03 #2: Bazainville › Fontainebleau 130
07/03 #3: Dampierre-en-Burly › Dampierre-en-Burly 21
08/03 #4: Saint-Amand-Montrond › La Loge des Gardes 33
09/03 #5: Saint-Symphorien-sur-Coise › Saint-Paul-Trois-Châteaux 111
11/03 #7: Nice › Col de la Couillole 66
12/03 #8: Nice › Nice 57
15/02 - 19/02 Volta ao Algarve em Bicicleta
Klassement 15
15/02 #1: Portimão › Lagos 89
16/02 #2: Sagres › Alto da Fóia 17
17/02 #3: Faro › Tavira 51
18/02 #4: Albufeira › Alto do Malhão 17
19/02 #5: Lagoa › Lagoa 20
01/02 - 05/02 Volta a la Comunitat Valenciana
Ungdomstrøje 4
Points-trøje 20
Klassement 17
01/02 #1: Orihuela › Altea 33
02/02 #2: Novelda › Alto de Pinos 6
03/02 #3: Bétera › Sagunto 25
04/02 #4: Burriana › Alto de la Cueva Santa 11
05/02 #5: Paterna › Valencia 41

Se resultater for 2022:


Antal Løbsdage 67
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 14
Antal top-10, klassementer 1
11/10 - 18/10 PETRONAS Le Tour de Langkawi
Klassement 15
11/10 #1: Kuala Pilah › Kuala Lumpur 15
12/10 #2: Kuala Klawang › Raub 36
13/10 #3: Putrajaya › Genting Highlands 17
14/10 #4: Sabak Bernam › Meru Raya 45
15/10 #5: Kuala Kangsar › Kulim 70
16/10 #6: George Town › Alor Setar 32
17/10 #7: Kuah › Kuah 55
18/10 #8: Kuah › Kuah 46
25/09 VM - Linjeløb 70
04/09 - 11/09 Tour of Britain
Points-trøje 26
Klassement 21
04/09 #1: Aberdeen › Glenshee Ski Centre 9
05/09 #2: Hawick › Duns 48
06/09 #3: Durham › Sunderland 35
07/09 #4: Redcar › Duncombe Park, Helmsley 30
08/09 #5: West Bridgford › Mansfield 28
24/08 Druivenkoers - Overijse 33
16/08 - 20/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Points-trøje 28
Klassement 10
Points-trøje 28
Klassement 10
16/08 #1: Allerød › Køge 85
17/08 #2: Assens › Assens 25
18/08 #3: Otterup › Herning 36
19/08 #4: Skive › Skive 41
20/08 #5: Give › Vejle 9
04/08 - 07/08 Sazka Tour
Points-trøje 2
Klassement 2
04/08 #1: Uničov › Prostějov 64
05/08 #2: Olomouc › Pustevny 4
06/08 #3: Moravská Třebová › Dlouhé Stráně 2
07/08 #4: Šumperk › Šternberk 4
26/06 DM - Linjeløb DNF
23/06 DM - Enkeltstart DNS
05/06 - 12/06 Critérium du Dauphiné
Ungdomstrøje 29
Klassement 109
05/06 #1: La Voulte-sur-Rhône › Beauchastel 121
06/06 #2: Saint-Péray › Brives-Charensac 94
07/06 #3: Saint-Paulien › Chastreix-Sancy 106
08/06 #4: Montbrison › La Bâtie d’Urfé 145
09/06 #5: Thizy-les-Bourgs › Chaintré 142
10/06 #6: Rives › Gap 140
11/06 #7: Saint-Chaffrey › Vaujany 99
12/06 #8: Saint-Alban-Leysse › Plateau de Salaison 91
21/05 Grand Prix Herning 17
11/05 - 15/05 Tour de Hongrie
Points-trøje 37
Klassement 9
11/05 #1: Csákvár › Székesfehérvár 74
12/05 #2: Karcag › Hajdúszoboszló 74
13/05 #3: Sárospatak › Nyíregyháza 31
14/05 #4: Kazincbarcika › Kazincbarcika 36
15/05 #5: Miskolc › Gyöngyös-Kékestető 10
21/03 - 27/03 Volta Ciclista a Catalunya
21/03 #1: Sant Feliu de Guíxols › Sant Feliu de Guíxols 42
22/03 #2: L'Escala › Perpignan 40
23/03 #3: Perpignan › La Molina 68
24/03 #4: La Seu d'Urgell › Boí Taüll 115
25/03 #5: La Pobla de Segur › Vilanova i la Geltrú 113
26/03 #6: Salou › Cambrils DNF
27/02 Drôme Classic 98
26/02 Faun-Ardèche Classic 89
10/02 - 15/02 Tour of Oman
Ungdomstrøje 1
Points-trøje 8
Klassement 5
10/02 #1: Al Rustaq Fort › Muscat 45
11/02 #2: Naseem Park › Suhar Corniche 45
12/02 #3: Sultan Qaboos University › Qurayyat 1
13/02 #4: Al Sifah › Muscat 6
14/02 #5: Samail › Jabal Al Akhdhar 7
15/02 #6: Al Mouj Muscat › Matrah Corniche 44
01/02 - 05/02 Saudi Tour
Ungdomstrøje 3
Points-trøje 16
Klassement 7
01/02 #1: Winter Park › Winter Park 34
02/02 #2: Taibah University › Abu Rakah 3
03/02 #3: Tayma Hadaj Well › AlUla Old Town 39
04/02 #4: Winter Park › Skyviews of Harrat Uwayrid 12
05/02 #5: AlUla Old Town › AlUla Old Town 35

Se resultater for 2021:


Antal Løbsdage 44
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 4
28/09 - 03/10 Cro Race
Points-trøje 55
Klassement 46
28/09 #1: Osijek › Varaždin 88
29/09 #2: Slunj › Otočac 55
30/09 #3: Primošten › Makarska 14
01/10 #4: Zadar › Crikvenica 114
02/10 #5: Rabac/Labin › Opatija 43
03/10 #6: Samobor › Zagreb 73
14/09 - 18/09 Skoda-Tour de Luxembourg
Ungdomstrøje 22
Klassement 59
14/09 #1: Luxembourg-City › Luxembourg-City 28
15/09 #2: Steinfort › Eschdorf 66
16/09 #3: Mondorf-les-Bains › Mamer 67
17/09 #4: Dudelange › Dudelange 28
18/09 #5: Mersch › Luxembourg-City 91
12/09 GP de Fourmies / La Voix du Nord 41
19/08 - 22/08 Tour of Norway
Points-trøje 24
Klassement 87
19/08 #1: Egersund › Sokndal (Kroheia) 115k 56
20/08 #2: Sirdal (Tjørhomfjellet) › Sirdal (Fidjeland) 126k 109
21/08 #3: Jørpeland › Jørpeland 125k 47
22/08 #4: Hinna Park › Stavanger 92
10/08 - 14/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Points-trøje 25
Klassement 7
Points-trøje 25
Klassement 7
10/08 #1: Struer › Esbjerg 33
11/08 #2: Ribe › Sønderborg 22
12/08 #3: Tønder › Vejle 6
13/08 #4: Holbæk › Kalundborg 36
14/08 #5: Frederiksberg › Frederiksberg 80
20/06 DM - Linjeløb DNF
17/06 DM - Enkeltstart 20
03/06 - 12/06 Giro Ciclistico d'Italia
03/06 #1: Cesenatico › Riccione 114
04/06 #2: Riccione › Imola 24
05/06 #3: Cesenatico › Cesenatico 82
06/06 #4: Sorbolo Mezzani › Guastalla 4
07/06 #5: Fanano › Sestola 74
08/06 #6: Bonferraro di Sorgà › San Pellegrino Terme 85
09/06 #7: Sondrio › Lanzada Lago di Campo Moro 103
10/06 #8: Aprica › Andalo DNF
19/05 - 23/05 Alpes Isère Tour
Points-trøje 21
Klassement 2
19/05 #1: Charvieu-Chavagneux › Charvieu-Chavagneux 36
20/05 #2: Saint-Jean-de-Soudain › La Verpillière 37
21/05 #3: Saint-Exupéry › Pusignan 20
22/05 #4: Les Roches-de-Condrieu › Saint-Maurice-l'Exil 8
23/05 #5: Pressins › Crolles 14
11/04 - 18/04 Presidential Cycling Tour of Turkey
Points-trøje 24
Klassement 6
11/04 #1: Konya › Konya 90
12/04 #2: Konya › Konya 93
13/04 #3: Beysehir › Alanya 62
14/04 #4: Alanya › Kemer 102
15/04 #5: Kemer › Elmalı (Göğübeli) 7
16/04 #6: Fethiye › Marmaris 34
17/04 #7: Marmaris › Turgutreis 48
18/04 #8: Bodrum › Kusadasi 22

Se resultater for 2020:


Antal Løbsdage 5
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 3
03/10 DM - Enkeltstart 9
13/09 DM U23 - Linjeløb 32
12/09 DM U23 - Enkeltstart 6
27/08 EM U23 - Linjeløb 2
23/08 DM - Linjeløb 21

Se resultater for 2019:


Antal Løbsdage 2
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, klassementer 1
25/10 Taiwan KOM Challenge 1
18/08 Fyen Rundt - Tour of Funen 59

Se resultater for 2017:


Antal Løbsdage 13
07/05 Ringerike GP DNF
06/05 Sundvolden GP DNF
01/05 Rund um den Finanzplatz Eschborn-Frankfurt DNF
28/04 GP Himmerland Rundt 68
15/04 Liège - Bastogne - Liège U23 81
31/03 - 02/04 Le Triptyque des Monts et Chateaux
Ungdomstrøje 12
Klassement 89
31/03 #1: Flobecq › Warcoing 124
01/04 #2: Frasnes-lez-Anvaing › Péronnes-lez-Antoing 118
02/04 #3b: Ath › Chièvres 69
02/04 #3a: Chièvres › Chièvres 120
10/03 - 12/03 International Tour of Rhodes
Ungdomstrøje 4
Klassement 18
10/03 #1: Rhodos › Rhodos 29
11/03 #2: Rhodos › Rhodos 28
12/03 #3: Rhodos › Rhodos 25
05/03 International Rhodes Grand Prix 27

Se resultater for 2016:


Antal Løbsdage 10
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 2
28/08 Trofeo Emilio Paganessi 4
27/08 Trofeo comune di Vertova Memorial Pietro Merelli 20
26/05 - 29/05 Tour du Pays de Vaud
Klassement 16
26/05 #Prologue: Carrouge › Carrouge 46
27/05 #1: Bofflens › Apples 11
28/05 #2a: Ballaigues › Orbe 11
28/05 #2b: Orbe › Orbe 31
29/05 #3: Penthalaz › Vufflens-la-Ville 7
21/05 - 22/05 Trophée Centre Morbihan
21/05 #1: Brandivy › Grand-Champ 13
22/05 #3: Cruguel › Locmine DNF
22/05 #2: Reguiny › Naizin 28

Se resultater for 2015:


Antal Løbsdage 27
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 13
Antal sejre, klassementer 1
Antal top-10, klassementer 1
26/09 VM Junior mænd - Linjeløb 13
22/09 VM Junior mænd - Enkeltstart 32
04/09 - 06/09 Grand Prix Rüebliland
Ungdomstrøje 11
Points-trøje 18
Klassement 25
04/09 #1: Roggliswil › Roggliswil 23
05/09 #3: Möhlin › Möhlin 32
05/09 #2: Möhlin › Möhlin 5
06/09 #4: Wohlen › Wohlen 66
30/08 Trofeo Emilio Paganessi 2
29/08 Trofeo comune di Vertova Memorial Pietro Merelli 7
07/08 - 09/08 Aubel - Thimister - La Gleize
Klassement 2
07/08 #1: Aubel › Aubel 9
08/08 #2b: Thimister › Thimister 9
09/08 #3: La Gleize › La Gleize 4
28/06 DM Junior mænd - Linjeløb 2
25/06 National Championships Denmark MJ - ITT 1
28/05 - 31/05 Tour du Pays de Vaud
Ungdomstrøje 1
Klassement 3
28/05 #Prologue: Lucens › Lucens 7
29/05 #1: Onnens › Tartegnin 29
30/05 #2a: Veytaux › Champéry 2
30/05 #2b: Champéry › Champéry 3
31/05 #3: Pompaples › St.Prex 21
23/05 - 24/05 Trophée Centre Morbihan
Ungdomstrøje 1
Points-trøje 5
Klassement 1
23/05 #1: Brandivy › Elven 2
24/05 #3: Noyal-Pontivy › Locminé 25
24/05 #2: Réguiny › Naizin 6
07/05 - 10/05 Course de la Paix Juniors
Klassement 42
07/05 #1: Litoměřice › Litoměřice 70
08/05 #2b: Roudnice nad Labem › Roudnice nad Labem 28
08/05 #2a: Třebenice › Třebenice 31
09/05 #3: Teplice › Zinwald 49
10/05 #4: Terezín › Litoměřice 71
12/04 Paris - Roubaix Juniors 43

Se resultater for 2014:


Antal Løbsdage 2
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
29/06 DM - Linjeløb DNF
26/06 DM Junior mænd - Enkeltstart 2