Tobias Lund Andresen

Billede af den danske cykelrytter Tobias Lund Andresen

Info om Tobias Lund Andresen:

Navn Tobias Lund Andresen
Født 20-08-2002 (21 år)
Nuværende hold Team dsm-firmenich PostNL
UCI rangliste 230

Hold:

2025 Team dsm-firmenich PostNL
2024 Team dsm-firmenich PostNL
2023 Team DSM
2022 Development Team DSM
2021 Development Team DSM
2020 NPV-Carl Ras Roskilde Junior
2019 NPV-Carl Ras Roskilde Junior

Sæsoner:

Sæson Sejre (1-dags) Sejre (Klassement) Top-10
2024 3 0 3
2023 0 0 17
2022 0 0 3
2021 1 0 6
2020 7 1 1
2019 1 0 3

Om Tobias Lund Andresen:

Tobias Lund Adresen er en dansk profesionel cykelrytter der i 2023 kører på Team DSM.


Tobias Lund er opvokset i Taastrup, og han har cyklet siden barndommen. Allerede som 10-årig kørte han de løb han kunne komme til, og har udviklet sig til et lovende talent indenfor sporten. 
Som 18-årig, var han med til at vinde det Københavnske 6-dagesløbs juniorkategori, og året efter vandt han juniorudgaven af BinckBank Classic og blev han nummer 2 i juniorenes Flandern Rundt, kun slået af danske William Blume Levy.
I 2020, vandt han en række etaper og etapeløb for juniorer, samt blev juniordanmarksmester i linieløb. 
I 2021 blev han en del af Team DSM's udviklingshold, hvorpå han gennem flere og hårdere løb, er blevet et talent der skal holdes godt øje med de næste par år. 
Fra 2023 har Tobias Lund Andresen indgået kontrakt med Team DSM, og det bliver særdeles spændende at følge hans videre udvikling på højeste niveau. 

Tobias Lund Andresen's løbskalender og resultater i 2024:

Tobias Lund Andresen har foreløbigt følgende løb på programmet i 2024:


Antal Løbsdage 50
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 3
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 6
Antal top-10, klassementer 3
04/05 - 26/05 Giro d'Italia
Ungdomstrøje 45
Points-trøje 55
Klassement 140
04/05 #1: Venaria Reale › Torino 141
05/05 #2: San Francesco al Campo › Santuario di Oropa 130
06/05 #3: Novara › Fossano 5
07/05 #4: Acqui Terme › Andora 52
08/05 #5: Genova › Lucca 25
09/05 #6: Viareggio › Rapolano Terme 165
10/05 #7: Foligno › Perugia 156
11/05 #8: Spoleto › Prati di Tivo 152
12/05 #9: Avezzano › Naples 154
14/05 #10: Pompei › Bocca della Selva 128
15/05 #11: Foiano di Val Fortore › Francavilla al Mare 150
16/05 #12: Martinsicuro › Fano 95
17/05 #13: Riccione › Cento 11
18/05 #14: Castiglione delle Stiviere › Desenzano del Garda 152
19/05 #15: Manerba del Garda › Livigno (Mottolino) 137
21/05 #16: Laas › Santa Cristina Valgardena (Monte Pana) 139
22/05 #17: Selva di Val Gardena › Passo Brocon 143
23/05 #18: Fiera di Primiero › Padova 16
24/05 #19: Mortegliano › Sappada 136
25/05 #20: Alpago › Bassano del Grappa 138
26/05 #21: Rome › Rome 22
21/04 - 28/04 Presidential Cycling Tour of Türkiye
Points-trøje 1
Klassement 66
Points-trøje 1
Klassement 66
Points-trøje 1
Klassement 66
Points-trøje 1
Klassement 66
Points-trøje 1
Klassement 66
Points-trøje 1
Klassement 66
Points-trøje 1
Klassement 66
Points-trøje 1
Klassement 66
Points-trøje 1
Klassement 66
Points-trøje 1
Klassement 66
Points-trøje 1
Klassement 66
Points-trøje 1
Klassement 66
Points-trøje 1
Klassement 66
Points-trøje 1
Klassement 66
Points-trøje 1
Klassement 66
Points-trøje 1
Klassement 66
Points-trøje 1
Klassement 66
Points-trøje 1
Klassement 66
Points-trøje 1
Klassement 66
Points-trøje 1
Klassement 66
Points-trøje 1
Klassement 66
Points-trøje 1
Klassement 66
Points-trøje 1
Klassement 66
Points-trøje 1
Klassement 66
Points-trøje 1
Klassement 66
Points-trøje 1
Klassement 66
Points-trøje 1
Klassement 66
Points-trøje 1
Klassement 66
Points-trøje 1
Klassement 66
Points-trøje 1
Klassement 66
Points-trøje 1
Klassement 66
Points-trøje 1
Klassement 66
Points-trøje 1
Klassement 66
21/04 #1: Antalya › Antalya 24
22/04 #2: Kemer › Kaş 3
23/04 #3: Fethiye › Marmaris 20
24/04 #4: Marmaris › Bodrum 1
25/04 #5: Bodrum › Kuşadası 1
26/04 #6: Kuşadası › Manisa (Spil Dağı) 102
27/04 #7: í‡eşme › Ä°zmir 1
28/04 #8: Istanbul › Istanbul NR
22/03 E3 Saxo Classic DNF
20/03 Classic Brugge-De Panne 75
15/03 Bredene Koksijde Classic 41
03/03 - 10/03 Paris - Nice
03/03 #1: Les Mureaux › Les Mureaux 84
04/03 #2: Thoiry › Montargis 11
05/03 #3: Auxerre › Auxerre 18
06/03 #4: Chalon-sur-Saône › Mont Brouilly 140
07/03 #5: Saint-Sauveur-de-Montagut › Sisteron 6
08/03 #6: Sisteron › La Colle-sur-Loup DNS
19/02 - 25/02 UAE Tour
Ungdomstrøje 31
Klassement 77
19/02 #1: Al Dhafra Walk Madinat Zayed › Liwa 23
20/02 #2: Al Hudayriyat Island › Al Hudayriyat Island 79
21/02 #3: Al Marjan Island › Jebel Jais 81
22/02 #4: Dubai Police Officer's Club › Dubai Harbour 32
23/02 #5: Al Aqah › Umm Al Quwain 128
24/02 #6: Louvre Abu Dhabi Museum › Abu Dhabi Breakwater 29
25/02 #7: Al Ain Bait Mohammed Bin Khalifa › Jebel Hafeet 65
10/02 - 14/02 Tour of Oman
Ungdomstrøje 32
Points-trøje 36
Klassement 69
10/02 #1: Oman Across Ages Museum › Oman Convention and Exhibition Centre (OCEC) 97
11/02 #2: Al Sifah › Qurayyat 57
12/02 #3: Naseem Park › Al Bustan 12
13/02 #4: Fanja › Yitti Hills 59
14/02 #5: Samail ''Al Fayhaa Reshouse'' › Jabal Al Akhdhar (Green Mountain) 88
09/02 Muscat Classic 85

Se resultater for 2023:


Antal Løbsdage 68
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 17
12/10 - 17/10 Gree-Tour of Guangxi
Ungdomstrøje 35
Points-trøje 12
Klassement 66
12/10 #1: Beihai › Beihai 13
13/10 #2: Beihai › Qinzhou 13
14/10 #3: Nanning › Nanning 4
15/10 #4: Nanning › Nongla 88
16/10 #5: Liuzhou › Guilin 3
17/10 #6: Guilin › Guilin 11
26/09 - 01/10 CRO Race
Ungdomstrøje 13
Points-trøje 2
Klassement 56
26/09 #1: Primošten › Sinj 2
27/09 #2: Biograd na Moru › Novalja 6
28/09 #3: Otočac › Opatija 2
29/09 #4: Krk › Labin 98
30/09 #5: Crikvenica › Ozalj 5
01/10 #6: Samobor › Zagreb 5
24/09 European Continental Championships ME - Road Race 87
03/09 - 10/09 Tour of Britain
Ungdomstrøje 15
Klassement 67
03/09 #1: Altrincham › Manchester 14
04/09 #2: Wrexham › Wrexham 89
05/09 #3: Goole › Beverley 83
06/09 #4: Sherwood Forest › Newark-on-Trent 32
07/09 #5: Felixstowe › Felixstowe 70
08/09 #6: Southend-on-Sea › Harlow 24
09/09 #7: Tewkesbury › Gloucester 52
10/09 #8: Margam Country Park › Caerphilly 72
15/08 - 19/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Ungdomstrøje 9
Points-trøje 6
Klassement 52
Ungdomstrøje 9
Points-trøje 6
Klassement 52
15/08 #1: Aalborg › Aalborg 4
16/08 #2: Kjellerup › Silkeborg 4
17/08 #3: Vejen › Vejle 68
18/08 #4: Kalundborg › Bagsværd 7
19/08 #5: Helsingør › Helsingør 45
29/07 - 04/08 Tour de Pologne
Klassement 97
29/07 #1: Poznań › Poznań 38
30/07 #2: Leszno › Karpacz 119
31/07 #3: Wałbrzych › Duszniki-Zdrój 146
01/08 #4: Strzelin › Opole 134
02/08 #5: Pszczyna › Bielsko-Biala 147k 60
03/08 #6: Katowice › Katowice 129
04/08 #7: Zabrze › Kraków 96
07/06 - 11/06 ZLM Tour
Ungdomstrøje 2
Klassement 24
07/06 #Prologue: Heinkenszand › Heinkenszand 20
08/06 #1: Westkapelle › 's-Heerenhoek 41
09/06 #2: Schijndel › Buchten 13
10/06 #3: Roosendaal › Roosendaal 50
11/06 #4: Oosterhout › Oosterhout 18
04/06 Brussels Cycling Classic 2
03/06 Heylen Vastgoed Heistse Pijl 14
26/05 - 29/05 Tour of Norway
Ungdomstrøje 9
Points-trøje 2
Klassement 27
26/05 #Prologue: Bergen › Mount Fløyen 72
27/05 #1: Røldal › Hovden 2
28/05 #2: Valle › Stavanger 7
29/05 #3: Stavanger › Stavanger 2
10/05 - 14/05 Tour de Hongrie
Klassement 55
10/05 #1: Szentgotthárd › Szentgotthárd 48
11/05 #2: Zalaegerszeg › Keszthely 72
12/05 #3: Kaposvár › Pécs 50
13/05 #4: Martonvásár › Dobogókő 79
14/05 #5: Budapest › Budapest NR
09/04 Paris-Roubaix DNF
05/04 Scheldeprijs 131
01/04 Volta Limburg Classic DNF
01/04 Volta Limburg Classic DNF
26/03 Gent-Wevelgem in Flanders Fields DNF
17/03 Bredene Koksijde Classic 59
15/03 Danilith Nokere Koerse 118
12/03 Albert Achterhes Profronde van Drenthe 2
05/03 Grote prijs Jean - Pierre Monseré 64
04/03 Grand Prix Criquielion 35
20/02 - 26/02 UAE Tour
20/02 #1: Al Dhafra Castle › Al Mirfa 98k 119
21/02 #2: Khalifa Port › Khalifa Port 6
22/02 #3: Umbrella Beach Al Fujairah › Jebel Jais DNS
22/01 - 29/01 Vuelta a San Juan Internacional
Ungdomstrøje 6
Klassement 42
22/01 #1: San Juan › San Juan 17
23/01 #2: Valle Fértil › Jáchal 7
24/01 #3: Autódromo de Villicum › Autódromo de Villicum 11
25/01 #4: Autódromo de Villicum › Barreal 80k 13
27/01 #5: Chimbas › Alto Colorado 73
28/01 #6: Velódromo Vicente Chancay › Velódromo Vicente Chancay 30
29/01 #7: San Juan › San Juan 25

Se resultater for 2022:


Antal Løbsdage 59
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 3
09/10 Paris - Tours Espoirs 9
03/10 Sparkassen Münsterland Giro 67
23/09 World Championships U23 - Road Race 27
01/09 - 03/09 Flanders Tomorrow Tour
Points-trøje 9
Klassement 32
01/09 #1: Poperinge › Poperinge 43
02/09 #2: Staden › Staden 2
03/09 #3b: Handzame › Handzame 95
03/09 #3a: Wulpen › Wulpen 56
28/08 Ronde van de Achterhoek DNF
24/08 Druivenkoers - Overijse 17
16/08 - 20/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Ungdomstrøje 6
Points-trøje 36
Klassement 23
Ungdomstrøje 6
Points-trøje 36
Klassement 23
16/08 #1: Allerød › Køge 80
17/08 #2: Assens › Assens 56
18/08 #3: Otterup › Herning 56
19/08 #4: Skive › Skive 11
20/08 #5: Give › Vejle 23
04/08 - 07/08 Sazka Tour
Ungdomstrøje 33
Points-trøje 29
Klassement 97
04/08 #1: Uničov › Prostějov 49
05/08 #2: Olomouc › Pustevny 137
06/08 #3: Moravská Třebová › Dlouhé Stráně 134
07/08 #4: Šumperk › Šternberk 86
10/07 EM U23 - Linjeløb 69
26/06 DM - Linjeløb DNF
15/06 - 19/06 Baloise Belgium Tour
Ungdomstrøje 11
Klassement 78
15/06 #1: Merelbeke › Maarkedal 115
16/06 #2: Beveren › Knokke-Heist 64
17/06 #3: Scherpenheuvel-Zichem › Scherpenheuvel-Zichem 65
18/06 #4: Durbuy › Durbuy 94k 62
19/06 #5: Gingelom › Beringen 15
02/06 - 05/06 Course de la Paix Grand Prix Jeseníky
Ungdomstrøje 42
Klassement 101
Ungdomstrøje 42
Klassement 101
02/06 #Prologue: Jeseník › Jeseník 16
03/06 #1: Jeseník › Rýmařov 104
04/06 #2: Bruntál › Dlouhé Stráně 117
05/06 #3: Jeseník › Jeseník 98
22/05 Fyen Rundt - Tour of Funen 130
21/05 Grand Prix Herning DNF
07/05 Ronde van Overijssel DNF
07/05 Ronde van Overijssel DNF
25/04 - 01/05 Le Tour de Bretagne Cycliste
25/04 #1: Guenrouët › Sainte-Reine-de-Bretagne 43
26/04 #2: Missillac › La Chapelle-Bouëxic 59
27/04 #3: Lohéac › Le Hinglé 96
28/04 #4: Saint-Jacut-de-la-Mer › Guillac 41
29/04 #5: Ploërmel › Scaër 83
30/04 #6: Plumergat › Camors 10
01/05 #7: Plumilliau › Lannion DNF
16/04 Liège - Bastogne - Liège U23 45
06/04 Scheldeprijs 17
02/04 Volta Limburg Classic DNF
02/04 Volta Limburg Classic DNF
02/04 Volta Limburg Classic DNF
21/03 - 27/03 Tour de Normandie
21/03 #1: Ouistreham › Vimoutiers 108
22/03 #2: Le Neubourg › Forges-les-Eaux 122
23/03 #3: Nonancourt › Elbeuf-sur-Seine 66
24/03 #4: Gacé › Argentan 93
25/03 #5: Les Monts d'Aunay › Bagnoles-de-l'Orne DNF
13/03 Albert Achterhes Profronde van Drenthe DNF
06/03 Grote Prijs Jean-Pierre Monseré 88
27/02 Kuurne - Bruxelles - Kuurne 120
02/02 - 06/02 Volta a la Comunitat Valenciana
02/02 #1: Les Alqueries › Torralba del Pinar 155
03/02 #2: Bétera › Torrent 146
04/02 #3: Alicante › Antenas del Maigmó DNS

Se resultater for 2021:


Antal Løbsdage 34
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 7
Antal top-10, klassementer 1
17/10 DM U23 - Linjeløb DNF
10/10 Paris - Tours Espoirs 54
05/10 Binche - Chimay - Binche / Mémorial Frank Vandenbroucke 50
20/09 - 26/09 Le Tour de Bretagne Cycliste
Ungdomstrøje 17
Points-trøje 2
Klassement 33
20/09 #1: Le Cambout › Allineuc 33
21/09 #2: Corlay › Rosporden 2
22/09 #3: Rosporden › Brandivy 80
23/09 #4: Ploeren › Louisfert 7
24/09 #5: Châteaubriant › Boisgervilly 11
25/09 #6: Quédillac › Fougères 2
26/09 #7: Guitté › Dinan 1
17/09 Kampioenschap van Vlaanderen 31
12/09 Antwerp Port Epic / Sels Trophy 16
03/09 - 05/09 A Travers les Hauts de France
03/09 #1: Arras › Lagnicourt-Marcel 121
04/09 #2: Neuville-Saint-Rémy › Roisel DNF
10/08 - 14/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
10/08 #1: Struer › Esbjerg 118
11/08 #2: Ribe › Sønderborg DNS
30/07 - 02/08 Kreiz Breizh Elites
Ungdomstrøje 23
Points-trøje 34
Klassement 63
30/07 #1: Ploumagoar › Ploumagoar 6
31/07 #2: Calanhel › Plouray 24
01/08 #3: Ploërdut › Carhaix 102
02/08 #4: Guingamp › Rostrenen 53
21/07 - 25/07 Tour Alsace
Ungdomstrøje 64
Klassement 115
21/07 #Prologue: Sausheim › Sausheim 9
21/07 #1: Sausheim › Sausheim 9
22/07 #2: Colmar › Altkirch 146
23/07 #3: Vesoul › La Planche des Belles Filles 106
24/07 #4: Ribeauvillé › Lac Blanc 124
25/07 #5: Mulhouse › Berrwiller 41
20/06 DM - Linjeløb DNF
03/06 - 06/06 Course de la Paix Grand Prix Jeseníky
Ungdomstrøje 14
Klassement 54
Ungdomstrøje 14
Klassement 54
03/06 #Prologue: Jeseník › Jeseník 25
04/06 #1: Jeseník › Rýmařov 46
05/06 #2: Bruntál › Dlouhé Stráně 57
06/06 #3: Jeseník › Jeseník 56
29/05 - 30/05 Orlen Nations Grand Prix
Klassement 103
29/05 #1: Białystok › Białystok 14
30/05 #2: Białystok › Białystok 103
28/03 Cholet - Pays de la Loire 142
07/03 Grote Prijs Jean-Pierre Monseré 120

Se resultater for 2020:


Antal Løbsdage 10
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 7
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 8
Antal sejre, klassementer 1
Antal top-10, klassementer 7
03/10 DM Junior mænd - Enkeltstart 13
04/09 - 06/09 Grand Prix Rüebliland
Points-trøje 1
Klassement 13
Points-trøje 1
Klassement 13
Points-trøje 1
Points-trøje 1
Points-trøje 1
Points-trøje 1
Points-trøje 1
Points-trøje 1
Points-trøje 1
Points-trøje 1
Points-trøje 1
Points-trøje 1
Points-trøje 1
Points-trøje 1
Points-trøje 1
Points-trøje 1
Points-trøje 1
Points-trøje 1
Points-trøje 1
Points-trøje 1
Points-trøje 1
Points-trøje 1
Points-trøje 1
Points-trøje 1
Points-trøje 1
Points-trøje 1
Points-trøje 1
Points-trøje 1
Points-trøje 1
Points-trøje 1
Points-trøje 1
Points-trøje 1
Points-trøje 1
Points-trøje 1
Points-trøje 1
Points-trøje 1
Points-trøje 1
Points-trøje 1
Points-trøje 1
04/09 #1: Roggliswil › Roggliswil 22
05/09 #2a: Seon › Seon 1
05/09 #2b: Seon › Seon 8
06/09 #3: Sulz › Sulz 1
26/08 - 28/08 Visegrad 4 Juniors
Klassement 1
26/08 #1: Vásárosnamény › Nyíregyháza 1
27/08 #2b: Ibrány › Ibrány 1
27/08 #2a: Nyíregyháza › Nyíregyháza 1
28/08 #3: Vásárosnamény › Nyíregyháza 1
23/08 DM Junior mænd - Linjeløb 1

Se resultater for 2019:


Antal Løbsdage 11
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 1
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 4
Antal top-10, klassementer 1
25/08 Trofeo Emilio Paganessi DNF
24/08 Trofeo Comune di Vertova - Memorial Pietro Merelli 56
29/06 DM Junior mænd - Linjeløb 64
27/06 DM Junior mænd - Enkeltstart 7
09/05 - 12/05 Course de la Paix Juniors
Ungdomstrøje 8
Points-trøje 23
Klassement 36
09/05 #1: Litoměřice › Litoměřice 37
10/05 #2b: Roudnice nad Labem › Roudnice nad Labem 40
10/05 #2a: Třebenice › Třebenice 43
11/05 #3: Teplice › Altenberg 50
12/05 #4: Terezín › Terezín 7
27/04 E3 BinckBank Classic - Junioren 1
07/04 Ronde van Vlaanderen Juniores - Tour des Flandres Juniors 2

Se resultater for 2018:


Antal Løbsdage 1
28/06 DM Junior mænd - Enkeltstart 28