Matias Malmberg

Info om Matias Malmberg:

Navn Matias Malmberg
Født 31-08-2000 (23 år)
Nuværende hold Maloja Pushbikers
UCI rangliste 750

Hold:

2023 Maloja Pushbikers
2022 Team ColoQuick
2021 Team IBT - BH Carl Ras
2020 Team IBT - Ridley Carl Ras - Sydkysten
2019 Team IBT - Ridley Carl Ras - Sydkysten
2018 Børkop Cykler-Carl Ras Roskilde Junior
2017 Børkop Cykler-Carl Ras Roskilde Junior

Sæsoner:

Sæson Sejre (1-dags) Sejre (Klassement) Top-10
2023 0 0 9
2022 3 0 4
2020 0 0 1
2019 0 0 1
2017 0 0 1

Matias Malmberg's løbskalender og resultater i 2023:

Matias Malmberg har foreløbigt følgende løb på programmet i 2023:


Antal Løbsdage 22
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 8
21/08 Tour de Charlottenlund 9
18/08 - 20/08 Baltic Chain Tour
Points-trøje 16
Klassement 27
18/08 #1: Tartu › Valga 68
19/08 #2: Sigulda › Sigulda 10
20/08 #3: Panevėžys › Panevėžys 7
13/08 Memoriał Jana Magiery 19
12/08 Memorial Henryka Łasaka DNF
28/06 - 01/07 Course Cycliste de Solidarnosc et des Champions Olympiques
28/06 #1: Łódź › Skierniewice DNF
28/06 #1a: Łódź › Skierniewice DNF
25/06 National Championships Denmark - Road Race 22
22/06 National Championships Denmark - ITT 29
26/05 - 27/05 Tour of Estonia
Points-trøje 2
Klassement 2
26/05 #1: Tallinn › Tartu 9
27/05 #2: Tartu › Tartu 3
14/05 Fyen Rundt - Tour of Funen 8
13/05 Grand Prix Herning DNF
07/05 Ringerike GP 26
06/05 Sundvolden GP 31
30/04 GP Vorarlberg p/b RadHaus Rankweil 38
19/04 - 22/04 Belgrade Banjaluka
Klassement 64
19/04 #1: Belgrade › Bijeljina 22
20/04 #2: Bijeljina › Vlasenica 9
21/04 #3: Doboj › Prijedor 116
22/04 #4: Novi Grad › Banjaluka 93
19/03 GP Slovenian Istria 10

Se resultater for 2022:


Antal Løbsdage 28
Antal sejre, etaper / 1-dagsløb 3
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 6
Antal top-10, klassementer 3
16/10 Chrono des Nations U23 14
01/09 - 03/09 Flanders Tomorrow Tour
Points-trøje 17
Klassement 7
01/09 #1: Poperinge › Poperinge 23
02/09 #2: Staden › Staden 38
03/09 #3a: Wulpen › Wulpen 1
03/09 #3b: Handzame › Handzame 13
16/08 - 20/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Ungdomstrøje 15
Points-trøje 16
Klassement 79
16/08 #1: Allerød › Køge 101
17/08 #2: Assens › Assens 22
18/08 #3: Otterup › Herning 230k 82
19/08 #4: Skive › Skive 29
20/08 #5: Give › Vejle 112
29/07 - 01/08 Kreiz Breizh Elites
Ungdomstrøje 50
Klassement 116
29/07 #1: Ploumagoar › Ploumagoar 1
30/07 #2: Calanhel › Plouray 155
31/07 #3: Priziac › Carhaix 124
01/08 #4: Guingamp › Rostrenen 116
10/07 EM U23 - Linjeløb 76
08/07 European Championships Mixed Relay TTT - U23 DNS
07/07 EM U23 - Enkeltstart 11
26/06 DM - Linjeløb DNF
23/06 DM - Enkeltstart DNS
19/06 DM U23 - Linjeløb 24
18/06 DM U23 - Enkeltstart 1
25/05 - 29/05 Flèche du Sud
Ungdomstrøje 19
Points-trøje 5
Klassement 45
25/05 #1: Kayl › Kayl 7
26/05 #2: Rumelange › Rumelange 26
27/05 #3: Bourscheid › Bourscheid 74
28/05 #4: Mondorf › Mondorf 3
29/05 #5: Esch-sur-Alzette › Esch-sur-Alzette 9
22/05 Fyen Rundt - Tour of Funen 75
08/05 Ringerike GP 58
07/05 Sundvolden GP DNF
16/04 Liège - Bastogne - Liège U23 DNF

Se resultater for 2021:


Antal Løbsdage 5
29/08 - 31/08 Carpathian Couriers Race in memory of Wacław Felczak
Points-trøje 28
Klassement 42
29/08 #0: Połaniec › Połaniec 80
30/08 #1: Tarnów › Ciężkowice 16
31/08 #2: Muszyna › Niedzica-Zamek 65
20/06 DM - Linjeløb DNF
30/05 Fyen Rundt - Tour of Funen 36

Se resultater for 2020:


Antal Løbsdage 2
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
13/09 DM U23 - Linjeløb 5
23/08 DM - Linjeløb DNF

Se resultater for 2019:


Antal Løbsdage 9
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
21/08 - 25/08 PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
21/08 #1: Silkeborg › Silkeborg 119
22/08 #2: Grindsted › Grindsted 117
23/08 #3: Holstebro › Vejle 107
24/08 #4: Korsør › Asnæs Indelukke DNF
18/08 Fyen Rundt - Tour of Funen DNF
30/06 DM - Linjeløb 36
23/06 DM U23 - Linjeløb 10
05/05 Skive-Løbet 63
04/05 GP Himmerland Rundt DNF

Se resultater for 2018:


Antal Løbsdage 5
07/06 - 10/06 Saarland Trofeo
07/06 #1: Neunkirchen › Münchwies 96
08/06 #2: Ormesheim › Altheim 101
09/06 #3b: Medelsheim › Medelsheim DNS
09/06 #3a: Homburg › Homburg 97
08/04 Paris - Roubaix Juniors 33
25/03 Gent-Wevelgem/Grote Prijs A. Noyelle-Ieper DNF

Se resultater for 2017:


Antal Løbsdage 7
Antal top-10, etaper / 1-dagsløb 1
28/07 - 30/07 Internationale Niedersachsen-Rundfahrt der Junioren
28/07 #1: Wallenhorst › Wallenhorst 111
29/07 #2a: Bramsche › Bramsche 67
29/07 #2b: Wallenhorst › Wallenhorst 116
30/07 #3: Wallenhorst › Wallenhorst DNF
24/06 DM Junior mænd - Linjeløb 7
08/06 - 11/06 Trofeo Karlsberg
08/06 #1: Neunkirchen › Neunkirchen 116
09/06 #2: Blieskastel- › Ommersheim DNF